Zondag 2 ApriF1899. 5 centiemen per nummer. S4sle Jaar 5555 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. DROEVE VASTSTELLINGEN. De Moordenaar? CHARBONNEL en DAENS. Van tak op tak. De Betooging-Woeste T LIBERA- L1SUVS is eene vrijdenkerij ge worden. En 't li- beralisnius kan niets dan SLECHT VOLK DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwiiantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des hand. Guique lunm. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse cp 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 1 April 1899. Vriend Denderbode, laat mij voor den tweeden keer eenige regelen-schrijven in uw geëerd blad. Ik ben er vroeger goed van af gekomen en dat geeft mij moed om t'herbeginnen. Op Palmenzondag was ik 's namiddags eens in eene herberg gegaan waar de Nieuwe Klok van Ninove was. Gij moet weten dat ik de oude tamelijk regelmatig las, want ik wilde voor en te gen goed weten om dan een gezond oor deel te kunnen vellen. Ik heb de Nieuwe Klok dan doorgele zen en ik kan niet zeggen hoe dikwijls ik den grijzen kop heb geschud. Ik maakte zoovele vergelijkingen en er vlogen door mijnen kop zoovele gedachten dat ik bij mijzei ven zegde: ik ga dat eens in Den- derbode aan de vrienden trachten te zeggen. In De Klok wierden afgebroken, erger als door socialisten, de zoo nuttige instel ling der lijfreutkas en de nieuwe wet op het werkkontrakt. In het eerste bedoelde artikel zijn er niets dan hatelijke per soonlijkheden op twee onzer volksverte genwoordigers, in het andere niets dan lage schimp lijk bij v. Op de meeting te Boom, zei Hector Lebon de wet op het werkkontrakt is een holle ton: se klinkt hardmaar er steekt niets in. Zoo is 't.- Ik vroeg mij alsdan af welke volkswer- ken, door de katholieken verricht, de goedkeuring van De Klok hadden weg gedragen, wat, van wege de katholieken. Klokke Roeland had goed gevonden Ik zocht, ik zocht enik vond niets niets. De Klokke Roeland of geen Boeland heeft alles stelselmatig afgebroken. Hoe komt het dat De Klok nu ALLES af keurt, alles beschimpt en bespot wat de katholieken doen terwijl zij in 1892 het stelsel van kiesregeling van M. de Smet de Naeyer nog goedkeurde. In 1892, was het huizekensstelsel van M. de Smet goed en nu wordt het veel breeder stelsel-Nyssens afgebroken. Wij hebben van de kieswet gesproken als een exempel. Als men zoo een feit vaststelt dan zoekt men ook de reden op. Ik heb dan ook gezocht en gezocht en zie wat ik vond. Die zaak kan twee reden hebben 1. Eene geldelijke oorzaak en dan luidt dit stelsel hulpe over wedcrhulpe. Men weet dat die anonyme sociëteit K. B. en Ce het niet al te bont had zelfs sedert hare stichting. Klokke Roeland logeerde dikwijls den duivel in hare beurs; hare uitgevers weten ervan te spreken, zegge, degene die nog spreken kunnen. Als een huis bouwvallig is dan ondersteunt men het door stijlen en palen. Heeft men dit gedaan Vanwaar kwam het geld Natuurlijk van liberale zijde want de liberalen waren te kontent als zij zoo een WIE IS NAAR HET HOOGDUITSCH van EDUARD WAGNER. 69"« VERVOLG. De gebaren en de toon van den bediende gaven aan zijne woorden eene dubbele betee- kenis. De markies kende hem te goed om aan de waarheid zyner woorden te kunnen twij felen. Hij was buiten zich zelve en niet in staat om te spreken, noch om zich te be wegen. Alexe Mixtome weet zeer goed welk ge vaar hij hier iu Frankrijk loopt, vervolgde de bediende. Hij moet wanhopend geweest zijn. Waarschijnlijk heeft hem zijne dochter geschreven, dat mevrouw Mixtome u wil trouwen en dit zal hem tot den roekeloozen stap hebben aangespoord. Maar sterven zal hij. Niet dood mompelde de markies. Wat zijn dat voor verschrikkelijke geschiedenis sen Eugenie mag niet weteu dat hij leeft en zich in Frankrijk bevindt. hoopje katholieken op katholieken zag beuken. Zij hebben de spreuk toegepast: Verdeeld en gij zult bevelen. Eu zij hebben de Roolanders onder steund en deze gaan nu voort en zij too- nen zich dankbaar. Hebt gij dat begrepen, lezer, en kan dat niet zijn Het is in alle geval waarschijnelijk. De tweede reden is door 'nen schrijver van Denderbode reeds uiteengedaan. Ik zal ze eens herhalen. De Boelanders hebben gedroomd dat zij den wereld moesten hervormen; zij hebben zij dat zich ingebeeld, minstens tot dat ze zacht op de kussens zullen zitten te Brussel met4000 franksken erbij. Daarvoor moeten zij het volk tot zich trekken en anderen van de plaats stooten. Met azijn vangt men geen vliegen, dat weten onze Boelauders en zonder bedrie- gelijke beloften ook niet de kleiu kiezers, bijzonder als men als konkurenten de socialisten beeft die meesters in bet vak zijn en zonder groot gevaar de maan belo ven mogen. Laat ons hopen dat ze nooit hunne theorién in praktijk zullen moeten stellen bij gebrek aaü gelegenheid. De Roolanders moeten dus de socialis ten overvleugelen want hier gaat het om bet meest. Zij denken noch de rooden noch de groenen hoe plïcbtig zij zijn het hoofd van het volk op bol te brengen. Welnu de socialisten vinden natuurlijk niet goed wat de katholieken dooD; zij breken stelselmatig alles af. De Boelanders moeten hetzelfde doen. Zie, dat zouden de lezers van Dender bode eens moeten overwegen om rondom hen dat ook aan het volk tastbaar te maken. De' Boelanders willen eene gansche om wenteling op korten tijd, in eens, zonder overgang, plotseling alhoewel het volk er niet toe bereid is, de katholieken stil- lekens aan hervormen, het eane voor het andere na,opdat het volk zich aan den nieuwen toestand kunne gewennen. Volksontvoogding door ontwikkeling zeggende katholieken, door omwenteling plotselinge omkeering dat willen de Boe- landers. De katholieken handelen het best en het voorzichtigst. Om licht te slapen, 't is te zeggen eenen niet te zwaren en dommen slaap te hebben neme men de volgende regels wel in acht 1* Niet slapen gaau dan twee uren na men heeft geëten. 2° Geene overdaad doen in genever noch bier, bijzonder in Duitsche bieren want die maken den slaap en het hoofd heel zwaar. 3° 's Avonds niets eten dan licht ver teerbare spijzen en koffie drinken of thee. Deze beide dranken mogen echter niet te straf zijn. Zij weet er niets van en evenmin is het hier bekend, dat juffrouw Lepage hare doch ter is en de erfgename van de goederen en den titel van Charlemont. Den vader kan men hangen, maar de dochter wordt hier recht matige eigenares, en gij, mijnheer, zult geen markies meer zyn, doch eenvoudig mijnheer Bartineux, zonder inkomen een voorname De markies sprong op. Wat kau ik doen, riep hij wanhopig uit. Ik zou liever sterven, dan mijnen rang en rijkdom opgeven. Is het waar, kan het mogelijk zijn wat gij mij gezegd hebt Na zoovele jaren dit alles bezeten te hebben, word ik nu daarin bedreigd. Alexe Mixtome werd wegens broeder moord ter dood veroordeeld. Een woord van u aan het Hoog Gerechtshof en gij schuift hem u voorgoed van den hals. Maar de schande, het schandaal en dat nu in dezen tijd riep de markies van Char lemont. En als hij sterft, dan blijft het meisje nog over. Zy is uwe mededingster. Van Alexe Mixtome hebt gij niets te vreezen, maar wel van zijne dochter. Zij kan u van uwe plaats drijven, zij kan u tot eenen bedelaar maken. Het gelaat van den markies verduisterde uit zijue oogen lichtte een holsch vuur Het is alsof er eene mijn onder myne Onze geachte lezers hebben reeds ver nomen dat ons ministerie, eindelijk vol doening gevende aan de verontvveerdigde klachten der catholieken van gansch 't Land, den apostaat Charbonnel over de grenzen, naar Frankrijk, heeft terugge dreven. CharbonDel is die Fransche priester, die na de kap over de haag te hebben gesmeten, overal in 't Walenland, mee tingen hield in de welke,hij,ten voordeele van 't socialism, den klassenstrijd aan vuurde en ook God verloochende en Onze Moeder, de H. Kerk, wiens Dienaar hij geweest is, met slijk bezwadderde. En teiwijl de 13e apostel, Judas, zich met 30 zilverlingen vergenoegde om zij nen God te verraden, ontving hij, Char bonnel, honderden franks om zijn duivel sche werk te verrichten. De Minister van Justicie, M. Begerem, werd woensdag 11., in de Volkskamer, we gens de uitdrijving van den Franschen apostaat, dooi de socialisten hevig aan gerand, maar hij antwoordde met fierheid: dat hij zich slechts iets te verwijten had, te weten van de hatelijke aan- vallen tegen Kerk en Priesters van dien vreemde geloofsverloochenakr te lang te hebben gedoogd. Die manhaftige verklaring van den achtbaren Minister verwierf de luidruch tigste toejuichingen onzer catbolieke volksvertegenwoordigers en zij zal het Land door bij de catholieken den geest- driftigsten weêrklank vinden. Nu, vrienden lezers, wilt ge weten boe de geschorste van Cbipka de uitdrij ving van den renegaat Charbonnel beoor deelt Luistert Het geuzenblad Le Petit Bleu heeft aan Daens gevraagd wat bij daar over denkt en de g( schorste geeft ongelijk aan.... den heer Minister 1 f? 1 f.... 't Is om toe te geven aan zijne vrien- den, zegt Daens, en niet in rechtveer- digheid dat de Minister Menheer x x Charbonnel heeft uit 't Land gedre- x ven.... En om tot daar te geraken, x heeft men eene vijandige betooging van x catholieke studenten uitgevonden.... n De minister heeft twee maten en twee n gewichten.... x De minister zou beter doen eenen x anderen priester uit 't Land te ban- x nen.... Baad eens wie Den Zeer Eerw. Pater Jesuiet Kallen van Aalst... die zich niet vergenoegt, zegt Daens, gelijk Charbonnel, van de dogmas en geloofspunten der Kerk te ba- strijden.» Ja, vrienden, gij hebt wel gelezen Volgens den geschorsten Daens, indien de alomgeachte Pater Kallen zijne kap over d'haag smeet en zich verge- voeten is gesprongen, mompelde hij. liet meisje kent hare rechten, zooals gij zegt, en streeft er zeker naar deze te doen gelden.Hoe weet gij dat alles Filip Piron deelde den markies mede. dat hij bij den eersten aanblik van het m«isje er aan gedacht had wie zij kon zijn hij ver haalde van de reis zijns broeders naar Grie kenland, en diens bezoek bij den heer Lepage. Hij vertelde van zijn plan, om Soüe bij me vrouw Bartineux in verdenking te brengen en haar aldus uit het huis te doen zetten. Zonder schaamte legde hij zijne zwarte ziel geheel bloot voor zijnen meester, die hem aanhoorde zonder te ontstellen. Alleen ver ontrustte het hem, dat het meisje in zijn huis vertoefde, alleen was het hem onverdragelijk te hooien, welke onaangename mogelijkheden voor hem konden voortspruiten uit de tegen woordigheid der rechtmatige erfgename van Charlemont. Ik kan het niet verdragen dit allee te hooreu, viel hij eindelijk zijnen bedieudeiu de rede, terwijl hij zich met moeite wist te beheerschen. O, waarom stierf het meisje niet in hare kindsheid, waarom is zij niet ver dronken De wonden welke hare moeder door hare dood werden geslagen, ziju nage noeg genezen of minstens is zij er aan gewoon geraakt dit verlies te dragen, liet meisje kan de schande die haar vader haar als erfeniB noegde n (sic) ook voor eenig geld de H. Kerk te verraden en met slijk naar de EE. Priesters en Kloosterlingen, naar de regeering onzes Lands te werpen, oh dan zou bij volle recht hebben.ongestoord België te doorkruisen... Maar omdat de Eerw. Pater Kallen getrouw blijft aan zijn H. Geloof en, gelijk allo deftige lie den, de groene volksbedriegers afkeurt en, uit plicht zijner H. zending, het mas ker afrukt achter 't welk zij hun hatelijk judaswezen zoeken te verbergen, daarom en daarom alleen, zou die alombeminde en ievcrige Kloosterling als een kwaad doener moeten uit ons Land verbannen worden I 1 1 Menschen wat zegt ge daarvan Dat is 't oordeel, dat zijn de gevoelens van iemand dio'tpriesterskleed draagt!?!? Indien de strenge tuchtmaatregel door Mgr den Bisschop van Gent ten opzichte van Daens genomen, moest verrechtveer- digd worden, wij vragen het aan al wie nog een spierken gezond oordeel bezit, zou het bovenstaande feit alleen daarvoor niet honderd maal voldoende zijn Hatelijk. Ghronique schrijft het volgende, dat fel naar vervolgingszucht riekt De klerikale gouvernementen zijn niet eeuwigdurend. Komt er nu een sociali stisch ministerie en wij zullen het zeker laten komen liever dan nog lang het klerikale juk te dragen de regeering zal zich kunnen beroepen op de zaak van Charbonnel om de vreemde zwartrokken uit te drijven en, do eerste van al Z. Em. den nuncius van den Paus, die zich een weinig te veel onze zaken aantrekt. De Patrie zegt daarop dat de liberalen reeds het voorbeeld hebben gegeven om den nuncius uit het land te verwijderen. Daarbij dient nog vastgesteld dat volgens de Ghronique de liberalen er niet meer op rekenen zelren nog aan bet bewind to komen, maar alle hunne hoop stellen op de aankomst van een socialis tisch ministerie. AIlpc <n eerlijkheid en deftigheid! Nooit schelden, nooit beleedigen, nooit lasteren de groene democraten hunne tegenstre vers 1 Ziedaar wat die diepgevallen gazettier van Cbipka bijna wekelijks herbaalt in zijn walgelijk blad. Maar in dat zelfde blad, eenige regels verder, treft men de snoodste, de gemeiu- ste beleedigiugen, de grievendsto laste- ringen aan. Men oordeele Z. H. de Bisschop vau Gent laat zich door de geldmacht (door de rijke lieden) omkoopeu en handelt onrechtveerdig Onze Eerw Heeren Onderpastoors van S' Martiuus laten zich ook door de rijken omkoopen, doen laffe sermoenen... Onze achterlaat,niet bedekken,zelfs onder de kroon van eene markiezin. En wat zal er van mij geworden En van mij liet Piron er op volgen. Dat is de hoofdzaak, voor mij ten minste. Ik heb van het meisje niets anders te wachten dan met schande weggejaagd te worden. Wanneer gij nwen staf opneemt en als bede laar uit het kasteel trekt, waariu gij zoolang als meester gewoond hebt, moet ook ik mijn inkomen, do weelde en andere gemakkeu prijs geven. Ik zal eene andere plaats moeten zoe ken, waar ik meer werk dan loon krijg.Neen, dat mag niet gebeuren. Zij mag niet in het bezit van het kasteel komen. Filip Piron houdt zijne belangen te goed in het oog, dan dat hij lijdelijk zon kunnen aanzien dat het meisje markiezin van Charlemont wordt. Maar ik wil geene daad van geweldik wil niet dat haar eenig leed geschiede riep do markies. Misschien zoudt gij liever van honger stervenlachte de bediende. Laat alles maar aan mij over. Ik ben geen zenuwachtige dwaas, geen gevoelvolle sukkelaar. Ik zal de zaak wel tot een goed einde brengen, als gij mij maar vrij spel geeft. Er mag geen gerucht gemaakt worden «u mevrouw Mixtome mag niet weten dat dit meisje hare dochter is. De markies wrong wanhopend de handen, de zweetdroppelen leekten van zyn voorhoofd. geestelijke on wereldlijke Overheden zijn volksverdrukkers, Bussische pacha's vreemde drimmors... Zij die M. Woeste hebben doen kiezen zijn schelmen en schobejakken.... Onze catholieke jonge lingen slingert men laflijk naar 't hoofd dat ze papzielen, laffaards enz. zijn... De menschen die voor de catholieken stem men hebben hun ziel verkocht, 't zijb schoeffelaars, 't ziju domme kalveren, enz. enz. En moesten wij al de snoode beleedi- gingen en vuige lasteringen aanstippen die de diepgevaHcn gazettier weke lijks, bijzondei lijk tegen MM. Woeste en Leo Bethuneuitbraakt een gansch kolom ware te klein... Maar zwijgen wij er over ze komen toch van mannen zoo diep ge vallen dat niemand ter wereld nimmer dieper vallen kan Provinciale Tentoonstelling, Gent, 1899. In de laatste weken werd in de tuinen der Tentoonstelling met onge wone drukte gewerkt. Langs alle kanten, verrijzen drankhuisjes en allerlei houten gebouwtjes waar men,tijdens de Tentoon stelling, eetwaren zal te koop bieden. Ook aan de feestzaal, de annexezaal en aan het pavillioen voor de Congoleesche sectie beeft men reeds de hand geslagen en eer lang zullen ook een aantal barakken en tenten van vermakelijkheden worden opgetrokken. Ten einde aan het publiok do gelegen heid te geven to oordeeleu over den voort gang der werken, heeft hot Uitvoerend Comiteit besloten op tweeden Paaschdag aanstaande, het publiek binnen de omhei ning der Tentoonstelling toe te laten,mits het geringe inkomgeld van 10 centiemen. Elkeen zal voorzeker van deze gelegen heid gebruik maken om eens een kijkje te gaan nemen. Van nu af, kan men zich eene klare gedachte vormen over de be langrijkheid der aanstaande Tentoon stelling. Twee muziekkorpsen zullen Maandag toekomende op tweo verschillige kioskeu een concert geven, zoodat de bezoekers zullen vergast worden op eenige puike arias. Verscheidene drankhuisjes zullen dien dag ook geopend zijn. De opening der Tentoonstelling blijft bepaald op Donderdag 1 Juni, te 2 uren namiddags. Middel on reuk van petrool weg te nemen. Petroollampen, hoe goed ook onderhouden, verspreiden altijd eenen onaangenamen reuk, vooral wanneer het licht wordt uitgeblazen. Vroeger is reeds aangeraden, de petrool met een weiuig kamfer te vermengen, hetgeen de licht sterkte eer vermeerdert dan vermindert. Betere uitslagen echter verkrijgt men, door aan de petrool in 't reservoir 20 °/o araylacetaat too te voegen. Deze stof, die zelve met eeDe fraai vlam brandt, laat zich zeer goed met de geraffineerde petrool vermengen en deelt aan deze zelfs eenen aangenamen geur mede. Iloe staat uwe zaak bij mevrouw Mix tome vroeg Piron vertrouwelijk. Zijt gij reeds verloofd Feitelijk nog nietzij heeft mij evenwel niet ^fgewezen en mij zelfs hare hand toege zegd, maar onder óéne voorwaarde. En die is Ik moet den naam van haren echtge noot, dien zij dood waant, van den daarop rustenden smaad zuiveren. Zij gelooft dat hij onschuldig is aan de misdaad, waarvoor hij werd veroordeeld en zij gaf mij baar woord mij te zullen trouwen, wanneer ik den waren moordenaar vind en hem laat straffen. De dienaar trok een ernstig gezicht en floot zachtjes. Zij is gek riep hij. Dat geloof ik ook, zegde de markies. Alexe Mixtome werd van de misdaad overtuigd. Niets is duidelijker dan zyne schuld. Mevrouw Mixtome is de eenige die ooit aan de schuld van Alexe twijfelde. Gij moet haar spoediger weten te krijgen. De hertog van Montfagoon, de broeder van mevrouw, zou dit huwelijk zeer gaarne zien. Tracht bij hem te bewerken dat de zaak voor uit ga. Eugenie zal binnen eene week Mont- fagon verlaten voor dien tijd moet gij een bepaald antwoord hebben. Gij kunt het, en indien gij wilt, zult gij het er ook doordrij ven wantik weet beter dan wie ook, datgy Zonder l!e 0Lri?<e?e volkspartij, binnen 10jaar, het zelfde zal moeten gezegd worden van Vlaande ren, 't is te zeggen, dat zonder de groe nen, in Vlaanderen de rooden zullen meester zijn gelyk te Luik. En wie roept er dat Hij roept dat die, hier te Aalst en elders, uit haat en wrok, de catholieke partij heeft verraden en met de socialisten een verbond heeft geslotea om ze aan 't bestuur van Land, Steden en Dorpen te brengen. Hij roept dat die door de socialisten geloofd eu geprezen wordt omdat hij de bres heeft geopend langs waar zij hopen met de roode vlag aan 't hoofd in Vlaan deren te dringen.... En die verachtelijke snoever zou willen dat wij zijn verraad goedkeuren Neen, duizend maal neen is bepaald vastgesteld op Zondag 11 Juni aanstaande. Botervervalsching. De raidden- afdeeliug is bijeengekomen om het wets ontwerp te onderzoeken op de verval- schiogder boter bij middel van margarine, neêrgelegd door den heer baron do Broc- queville, volksvertegenwoordiger te Turn hout. Deze vergadering werd bygewoond door de heeren baron Snoy, voorzitter, graaf do Mérode, verslaggever, Vanderlinden, De Winter, Heuvelmaus en do ondertee kenaars van het wetsontwerp. De afdeeling heeft kennis genomen van de antwoorden der regeering. Deze wer den onvoldoende geoordeeld aangaande de boter die uit den vreemde wordt inge voerd. Bijgevolg is de regeering verzocht ge worden zich te verstaan met de vreemde regeeringen, ten einde haar maatregels te doen aannemen gelijk aan deze welke in België zijn voorgesteld. De afdeeling heeft besloten de hoog dringendheid te eischen. Vervolgens werden bijkomende bepa lingen aangenomen aangaande het ver voer en den verkoop van margarine. Alles laat voorzien dat het ontwerp nagenoeg met eenparigheid zal aange nomen worden indien de afdeeling vol doening bekomt aangaande de boter van vreemde voortkomst. kweeken. (Woorden van Pie Daens heden bondgenoot der liberalen) bij al uwe zachtmoedigheid en vriendelijkheid een ijzeren wil bezit, August Bartineux. De markies kleurde. Ik ben de eenige man die u kent, dat wil zeggen, die u grondig kent, vervolgde Filip, ofschoon sommigen een klein denk beeld hebben van uwe wilskracht. Daar hebt gij Jozef Bute, de rentmeester hy wordt door alle pachters gehaat om zijne schijnbare hardvochtigheid en verwenscht om zyne zoo genaamde dwingelandij. De mensctien ko men bij hem klagen over de zware lasten, welke hij hun oplegt. Hij perst hun echter uit als citroenen en vilt hen tot op het been. In achttien jaren zijn de renten verdrievoudigd. De arme oude dwaas,houdt meer van het huis Charlemont dan van zich zelf.Hy zweet water eu bloed als hy er aan denkt weggezonden te worden en een ander de plaats te zien inne men, welke hij zoolang heeft bekleed en toch zou hij in waarheid kunnen zeggen, dat hjj slechts een werktuig van uwen ijzeren wil is, dut gij de eigenlijke dwingeland zijt, die de pachters den laatsten cent nit de beun klopt. Hy zou wonderlijke geschiedenissen van de hebzucht van zijnen heer kunnen vertellen. Genoeg daarover. Ik wil het niet hooren. (Wort voortgezet.)

De Denderbode | 1899 | | pagina 1