Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Het lot van Judas. Zondag 9 April 1899. 5 centiemen per nummer. 348te Jaar 5333 GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. GEUS en verdraagzaamheid. Overweegt catholieken De Moordenaar?^ Dendergalm ^"'if Jiï hBf Bond der Cath. Kringen. SYNDIKAAT DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique m\ Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse cp 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 8 April 1899. Wij hebben meermaals beweerd en bewezen dat, tusschen de woorden welke de hoofdinge van dit schrijven uitmaken, eene volstrekte tegenstrijdigheid bestaat en dat het dus bedrog en kult den boer is dat artikel van het kartel, waarin ge zegd wordt dat eenieders godsdienstige overtuiging zou geëerbiedigd worden. Wij zijn verplicht uit te roepen: Ellen dig kluchtspel Op onze beweegreden hebben de groote lantaarnen uit de Vrijheidstraat niet eens geantwoord of kunnen antwoorden. Onze artikels sloegen nagels met koppen; zij waren raak immers die fiere ridders, hadden geschreven over eenige jaren als men in de geuzenpartij nog denken mocht aan het roer te komen sedert is de her- ziening der Grondwet komen bewijzen dat dit droom is:Wij ook wij denken dat het beter is pastoors en paters aan de deur van ons land te zetten. Zie dat is de vrijheid dier geusche pers ridders, die nu, in bunnen ouden dag, een halve monnikspij hebben aangetrokken om op de daken uit te bazuinen dat zij de zonden hunner jeugd verloochenen en door verdraagzaamheid uitboeten zullen 1 Houden wij ons echter met die janussen niet bezig welke twee aangezichten heb ben: eene voor de ingewijde geuzen, eene andere voor de armtierige bondgenoten die zoo dwaas zijn zich in de doekskens te laten doen. De nood doet oude wijven loopen en deze ook heeft de onverdraagzame geuzen gedwongen een masker op hun tronie to zetten om het lichtgeloovige volk te be driegen. Weg met de pastoors van den eenen kant Eerbied voor ieders over tuiging klinkt het van den anderen. Alles naar gelang der omstandigheden volgens de verheven princiepen van den onbetwistbaren leider van het geuzen- dom M. Bara. Wij behoeven niet ver in de geschie denis onzer dagen achteruit te gaan om klinkende bewijzen te vinden der verre gaande onverdraagzaamheid der geuzerij. Wij knippen uit de - Chronigue b der verledene week Het onderwijs der Vrije Hoogeschool moet vrijdenkend en antiklerikaal t, blijven. n Onder voorwendsel de overtuiging der leerlingen te eerbiedigen, mag de leeraar zijn onderricht niet veran- n deren. b Op het gebied van wetenschap, van recht, van wijsbegeerte moet hij altijd b en overal aantoonen dat de kristene b leer in strijd is met de wetenschap. Aan hem die leerlingen welke met klerikale gedachten bezield zijn, als b zieken te behandelen en te genezen. b Hebben zij den moed de behandeling te doorstaan zooveel te beter 1 Vinden - zij haar boven hunne krachten wel dat b zij naar Leuven trekken en dat zij er b goed varen Zoo huilt de Chronigue en zoo zal onze armtierige wellicht ook eens keffeu als hij geen masker meer aan zal moeten doen Wij hebben hier nu eens een geuzen- oma Op het gebied van weten schap, van recht, van wijsbegeerte moet de leeraar altijd en overal aentoonen dat de kristene leer in strijd is met de wetenschap. Wat lawijd hebben die zoogezegde VRIJE geuzen niet gemaakt tegen de kristene dogmas die het verstand ver stompen en benevelen 1 En nu komeu die fiere helden ook met dogmas voor deD dag 1 De geuzen zijn aanhangers van het vrij onderzoek maar voor zij dat vrij on derzoek beginnen, MOETEN zij overtuigd zijn dat er strijd is tusschen de kristene leer en de wetenschap. O vrije mannen verlichte geesten 1 Is*er nu een geest meer door vooroor- deelen verstompt, meer door apriorism beneveld dan het verstand van den geus. Elleudigaards 1 Gij zegt partijgangers te zijn van het VRIJE onderzoek maar gij zijt het niet; gij hebt dogmas die u den weg versperren; gij moet gelooven dat er strijd is tusscheu de kristene moraal de volmaaktheid zelve en de rechtswetenschap zoo niet zijt gij geene mannen van bet vrij onderzoek, van het ware gcuzendom. O geuzerij n j%len roept u toe: Ze doen met de Liberalen en met de socialisten! b Wat antwoorden wij daarop De Aarts- - bisschop van Mechelen is een stand- vastige aanhanger van 't Evenredig b Stelsel; moest Hij het in Aalst uitvoe- ren Hij zou bandelen gelijk wij dus gelijk Pieter Daensden diep gevallen gazettier, die deze regelen schreef in 't Land van Aélst van zondag 11. Pieter Daens en zijn broeder August- Adolf, de chefs der groenen, hebben een verbond aangegaan met de liberalen en socialisten 't is te zeggen, met talrijke godverloochenaars, dus vijanden van God, Kerk, Priesters enz. en indien Z, H, de Aartsbisschop van Mechelen te Aalst moest verblijven, zou Hij, volgens Pieter Daens, handelen gelijk de groene chefs, 't is te zeggen, ook een verbond sluiten met de godverloochenaars, vijanden van G'»d, Kerk, Priesters enz. om de catho lieke Partij te bevechten en, indien mo gelijk. te verpletteren. Het is eenvoudig Z. H. Mgr Goossens smadelijk lasteren wanneer men hem voor stelt als bekwaam om met de vijanden vau God, Kerk en Priesters een verbond te sluiten. WIE IS KAAR HET HOOGDUITSCH ran EDUARD WAGNER 70,u YERVOLG. De pachters en de dorpsbewoners zonden het als eene weldaad beschouwen, wanneer mevrouw Mixtome gebiedster op Charlemont werd. Zij betreuren het zeer, dat de titels en goederen aan eene andere lijn zijn overge gaan. Alexe Mixtome was vroeger hun afgod, en zij willen zijne misdaad op alle mogelijke manieren vergoedelijken. In de herbergen en waar de dorpsbewoners ook bijeenkomen spreekt men nog dikwijls over het drama men vertelt van de goedheid en oprechtheid van Alexe en de genegenheid voor hem wordt daardoor steeds in 't geheugen gehouden. Van u niet op dergelijke wijze. Wanneer Alexe Mixtome zich in het dorp bekend maakte zou niemand het eene gewetenzaak rekenen hem behnlpzaam te xijn om te ontvlochten. Uw huwelijk met mevrouw Mixtome zal n meer voet gevon. Daarom moet gij u haasten en niet langer met n laten speleu. En indien Alexe Mixtome eens naar Maar, indien Z. H. de Aartsbisschop van Mechelen moest handelen gelijk de chefs der groenen, dan zou Hij recht streeks handelen tegen de vurigste wen- scheu en bevelen in van Z. H. Leo XIII, onzen roemrijken Paus. En inderdaad, wat zegde Z. H. Leo XIII tot de Belgische catholieke dagblad schrijvers door Hem, dezer dagen, in ge hoor ontvangen Den naam der Gazette de Liége hoo- rende, zegde de H. Vader Ha, ja Luik Gij zijt daar in den strijd. Ongelukkiglijk ge zijt verdeeld, n Ik heb vernomen 'dat daar onlangs een socialist gekozen is. Gij moet de 80- - cialisten bestrijden Wat doet ge te dien einde n - Wij werken, H. Vader, en wij heb- ben veel inrichtingen tot stand ge- bracht. Gij moet u vereenigen, om met b vrucht te strijden. En verder voegde Z. L. Leo XIII er nog bij Gij hebt een catholiek ministerie. b Het is nog aau 't bewind; maar ik vrees dat bet omgeworpen zal worden, indien de cathoieken verdeeld x staan tegenover de liberale en socialistische elementen en zich vereenigden om de catholieke regeering b te bestrijden. Gij moet de socialisten bestrijden! roept Z. H. de Paus ons toeIndien Z. H. de Aartsbisschop nu een verbond met de socialisten moest sluiten om de Catholieke Partij te bestrijdeu, Hij zou du» de bevelen des Pauzes miskennen Gij moet de socialisten bestrijden! roept Z. H. de Paus ons toe en de groene chefs sluiten een verbond met de liberalen en socialisten, met de eodverloochenaars, de vijanden van God, Kerk, Priesters, om do Öatholieke Partij te verpletteren.... zij miskennen dan ook de bevelen van Z. H. Loo XIII. En wij vragen het, geëerde lezers, is dat Pauselijk bevel niet de veroordeeling van dezen die zich catbolick noemende, in plaats van do socialisten te bestrijden met hun een verbond sluiten om ze le doen zegepralen, om ze machtiger te doen worden?... Z. H. de Paus heeft dus het verbond veroordeeld dat de groene chefs hier en elders met de liberalen en socia listen in vooruitzicht der aanst. kiezingen van 1899 en 1900 hebben gesloten. Dat is onbetwistbaar Melkerijen. Over een drietal maanden kwamen afgevaardigden van melkerijen bijeen ten einde middelen te beramen om de belangen der melkerijen voor te staan. Een voorloopig komiteit werd gelast inlichtingen in te winnen. Over eenige dagen nu werd eene maat schappij gesticht welke voor doel beeft do melkerij boter te verzetten. haar toegaat vroeg de markies bekommerd. Dat zal hij niet durven wagen. Zij is van hem gescheiden. Maar ik zal spioenen uitzenden en hem gevangen doen nemen, ik zal het zoo weten aan te loggen, dat hij voor uw huwelijk niet aan den rechter wordt over geleverd, dan kunt gij met uwe vrouw naar het buitenland trekken en zijt das buiten het schandaal. En het meisje Piron legde een plan bloot om Sofie uit den weg te ruimen en de markies hoorde hem in 't begin rustig aan. Hij werd echter voortdu rend angstiger en riep eindelijk Genoeg ik wil niets meer hooren. Doe wat gij wilt, Filip, doch laat mij met rust. O, die gevloekte misdaad. Een van ons beiden, zy of ik, moet wijken en ik kan niet Ik kan mijne titel», goederen, eer en aanzien niet prijs geven de nederigheid der mannen, de pronkzucht der vrouwen, de gemakken van den rijkdom zijn my thans eene behoefte en ik wil dat alles niet opgeven om een zwak meisje. Zij heeft haar geheim goed bewaard zelfs Graaf Beaucourt weet het niet. Zy moge dan met haar geheim verdwijnen. ff'j ging naar het venster en keek naar buiten, waar de storm woedde, maar in zijn binnenste stormde het nog harder dan in de natunr.Filip maakte nog eenige opmerkingen en vertrok. De markies wierp zich weêr zijnen stoel. Het voorloopig komiteit heeft de afge- veerdigden weer bijeengeroepen om te we ten of deze van gedaeht zijn het ontworpen syndicaat met de nieuw gestichte maat schappij een akkoord te doen aangaan. Het antwoord is geweest neen. b Het komiteit zal echter de onderhandelingen met de nieuwe maatschappij VUnion laitiere voortzetten, en elke maatschappij blijft vrij met die maatschappij eene over komt te sluiten of niet. Van den anderen kant werd beslist dat de pogingen tot het stichten van een syndicaat van melkerijen zullen voortgezet worden. De heer Dierickx, vrederechter te Evergem zal, binnen een drietal weken, de voorloopige stand regelen gereed ma ken. De afgevaardigden der melkerijen steunden vooral op de noodzakelijkheid een middel te vinden opdat de melkerij» boter onvervalscht verkocht worde. Naar het schijnt wordt door sommige hande laars, de zuivere melkerijboter met eene zekere hoeveelheid margarine vermengd, in de gepaste hoeveelheid dat het bedrog niet zeker kan vastgesteld worden, eu die vervalschte boter wordt als zuivere melk- melkberijboter verkocht. Dio handelwijze moet natuurlijk de faam der melkberijboter krenken en zelfs den prijs der zuivere boter doen dalen tot groot nadeel van den eerlijken boter- handel. Een verrader wordt altijd veracht, zelfs door dengene tot wiens voordeel hij verraad pleegt. Verraders en Judassen, dat is eene verachtelijke soort, ouweerdig van nog ODder treffelijke oogen te verschijnen. - Zoo schreef Petrus Daens Land van Aelst 20 oct. 1878,) toen hij nog catholiek was en met de blauwe en roode geuzerij nog geen monsterverbond had gesloteD. s Die eeuwige groote waarheden begint de kerkverloochenaar en Judas Char- bonnel nu ook te ondervinden. Zoolang die renegaat, hier in ons Land, uitviel als een razige duivel, en mits vet- betaalde judaspenningen, tegen Kerk, Bisschoppen eu Priesters, was hij Let troetelkind van al wat geus is. Maar nu dat hij de geuzerij geen voor deel meer bijbrengen kan, aangezien hij, op bevei van Minister Begerem, uit 't Land is verbannen, nu wordt hij lang' zamerhand door zijne vroegere aanhan gers over boord gesmeten 1 Ziehier wat het geuzenblad L'Etolle beige b aangaande dien afgevallen pries ter schrijft Wat persoonlijk Charbonnel betreft,... wij voelen voor hem geene de minste genegenheid.... Wij achten met vele - lieden, dat een afgevallen priester zich moet stil houden en zich doen verge- - ten. Gevloekt zij deze bloedzuiger siste hij tusschen de op elkaar geklemde tanden, ter wijl hij aan zijnen bediende dacht. Indien hij dood ware, zou ik vrijer kunnen ademen. Hij heeft mij tot gek wordens toe gepijnigd en gekweld. Ik gaf een vermogen als ik van hem af was. Maar eer hij gaat moet hij dit werk nog verrichten. Dwaas meisje Zij had beter gedaan in Griekenland te blijven. Zij heeft de trekken van haar geslacht; hoe kan mevrouw Mixtome zoo blind zijn dat zij dit niet be merkte Mixtome leeft en is hier Zal het ongeluk over mijn hoofd losbreken Welaan ik zal mijne vijanden vernietigen of met hen sterven. XXVII. De misdaad van Piron verijdeld. De volgende morgen brak aan. Er waaide een frissche wind van de zee, welke zelf in de zonnestralen schitterde, als ware de onafzien. bare watervlakte met gouden strepen ver sierd. Graaf Beancenrt was na het ontbijt naar het dorp gegaan, terwijl mevrouw Bartineux en Sofie zich op de balkonkamer bevondeu. Evenals gewoonlijk klaagde de oude dame erg. Hoofd en hart waren ziek en als hare klachten tot Sofie waarheid bevatten, dan leefde er geen ongelukkiger schepsel dan zy. Deze hoorde haar geduldig aan eu gaf nu en dan haar medelijden te kennen, terwijl haar En La Gazette een ander Brussel- sche geuzenblad, dat reeds vroeger ver klaarde dat onze regeering wel heeft ge daan van den apostaat Charbonnel uit ons Land te drijven, - La Gazette - zegt Wij eerbiedigen den priester die, na - de Kerk verlaten te hebben.... zich wegsteekt en zich doet vergeten. Maar b wij voelen afkeer voor den afgevallen priester die zich vooruitzet, die tooneel- speler wordt en op de dikke trom slaagt om de aandacht van 't volk op zijne omkeering te trekken. Al wie een spiorke weerdigheid voelt, moet die woorden bijtreden. Er zijn, helaas 1 nog andere ongeluk- kigen die in plaats van zich te verbergen zoo als het hun betaamt, altijd van zich willen doen spreken.... Aan hun ook zijn die bloedige zweepslagen toepasselijk, maar men zou zeggen dat die kerels ge voelloos zijn geworden I 1 Het ware van belang te weten wat de groene profeten denken over het streng oordeel van de twee Brusselsche geuzen- bladen nopens den Franschen apostaat Charbonnel I Ze zullen ongetwijfeld, volgons ge woonte, hunne oogen toenijpen en voor zichtig den bek in de pluiaion houden over acht dagen afkondigden een molen steen op onze maag is Nu, waarom zou dat een molensteen voor ons zijn Wat beweerden wij Wy beweer den dat den brief van M. Hanrez, ver taald in 't liberaal manifest, verauderd, of, gelijk die boeren advocaten het ver kiezen, vervalscht was geworden, en na melijk, dat M.Hanrez niet had geschreven dat het door M. Woeste bevestigd waB geworden, in zitting der Volks kamer, dat onze soldaten, onze militia» nen, tegen wil en dank naar Congo kun nen gezonden worden. Nu, het is bewezen dat M. Hanrez dat niet schreef dat de woorden bevestigd door M. Woeste in zijnen brief niet voorkomen En de Rechtbank besliste dan ook niet dat er hoegenaamd geene verandering of vervalsching is gepleegd geworden, neen, zij, de Rechtbank, zegt Aangezien in liet manifest uiige- deéld op ld cn 15 Mei 1898, de tekst des briefs van M. Hanrez, oudvolks- vertegenwoordiger, van Brussel geene vervalsching heeft ondergaan die de - beschuldigingen van den verweerder i kunne verrechtveerdigen. n Dat is klaar, denken wij, en, in die omstandigheden, is het wel zulke zware molensteen voor Denderbode Wy hebben de twee liberale advocaten uitgenoodigd ons eens te willen uitleggen hoe zij er in geslaagd zijn de kunstgreep te kunnen uitvoeren van reeds den 14 blik ernstig op de goud stralende golven des oceaans rustte. Markies de Charlemont trad de kamer bin nen. Met schijnbare belangstelling luisterde hij naar de klachten zijner zwagerin en be merkte den ernstigen oogslag van Sofie. - Lieve Marie, zegde hij, ik geloof dai ik neen middel kan aanraden, dat u betere diensten zal bewyzen dan uwe pillen, poeders en zalfjes. Inderdaad riep mevrouw Bartineux. Is het homceopathie of allopathie Ik heb beide methoden beproefd, alsook elektriciteit. Ik dacht Diet dat gij belang zoudt stellen in mijne gezondheid, August. Wat ia dat voor een middel Gij blijft te veel op uwe kamer.Gij moet meer frische lucht en beweging hebben. Wan neer gij op dezen fraaien morgen een water tochtje deed, zoudt gij met goeden eetlust temgkeereu en al uwe kwalen zouden als bij tooverslag verdwijnen. Ik houd niet veel Yan watertochtjes, antwoordde mevrouw Bartinenx, teleurge steld. Toen ik het laatste deed, beloofde ik mij zelf dat dit voor goed nit zou zijn, want ik werd er ziek op. Gij behoeft het yacht niet te nemen. Wij hebben zeilbootjes genoeg,die voor een tocht je langs de kust zeer geschikt zijn. Ik geloof dat juffrouw gaarne met u zal méégaan. Ik ben bij h«t water grootgebracht, zegde Mei, des morgens vroeg, de vertaling te kunnen afkondigen van eenen brief die maar den 15 Mei wordt geschreven en dus maar don 16 te Aalst kon besteld worden. En die twee liberale advocaten laten ons door Dendergalm antwoorden dat de Rechtbank zich eenvoudig misgrepen heeft, vermits de vertaling maar afge kondigd werd van 16 tot 21 Mei, week der kiezing. In de conclusiëa voor do Rechtbank werd uitdrukkelijk gezegd, dat het mani fest werd uitgegeven reeds van op 14 Meien dat is niet betwist geworden.... Immers had men het moeten betwisten, dan zou men gevraagd hebben om het te mogen bewijzen door alle middelen van recht en zelfs door getuigen. Hon derden getuigen kon men voorbrengen die het onder eed kunnen bevestigen.... 't Woord blijft aan de liberale advoca ten zij. Mijn vader hield een yacht, waarmede wy dikwijls zeiltochtjes deden. Ik ben altijd gaarne op zee geweest en indien mevronw Bartineux een tochtje wil maken, zal ik haar met genoegen vergezellen Eene kleine boot schommelt niet zoo vig als een groote yacht, zegde mevrouw Bartineux en daar gij het mij aanraadt. August, wil ik het beproeven. In de oogen van den markies lichtte een duivelsch vuur, dat echter Doch door me vrouw Bartinenx, noch door Sofie werd be merkt. Ik zal er onmiddelijk voor gaan zorgen zegde hij kortaf. Hij belde en beval den binnentredenden bediende de Louise voor een pleziertochtje langs de kust gereed te maken. Ik zou gaarue van de partij zyn, zegde hij, maar ik heb noodzakelijke brieven te schrijven en verzoek u mij te verontschul digen. Gij znlt goed doen n warm te kleeden, want het ia altijd kond op het water. Hij vertrok. De dames giDgen naar hnnne kamers om zich voor het watertochtje te kleeden en kwamen Bpoedig terug met groote shawls onder den arm. Mevrouw Bartinenx steunde op den arm van Sofie en beiden stegen de steile rotstrappen af. Ik kegryp niet hoe ik er toe kwam,deze steile trappen af te klimmen, zegde mevrouw De 31e zittijd der Federatio zal gehou den worden te Antwerpeu op 6 en 7 mei. Den 6 mei, opening van den zittijd ten 4 uren. 's Avonds concert den leden van den Bond aaugebodeu en, gedurende het feest, aanstelling van M. den senateur Cogels als eerevoorzitter der nieuwe Jonge Catholieke Wacht. Op zondag 7 mei opening van den zittijd ten half 10 uren. Dagorde 1. Aanspraak van den algemeenen voor zitter, M. Woeste; 2. Welkomrede doar M. Belpaire 3. Adres aan den H. Vader; 4. Verslagen van den schrijver ou den schatbewaarder 5. Te bespreken vraagpunten a) Katholieke en schoolwerken te Ant werpeu, verslaggever, M. Van der Laat; b) De schoolkwestie, M. Bellemans; c) Inrichting van het middelbaar han delsonderwijs, M. Frauck; D) Verdediging der kleine burgerij, M. Meester; b) Maatregelen tegen de verspreiding der onzedelijkheid, M. Gillard; f) Vorming van mutualiteiten, die hunne leden aansluiten bij de pensioen kas van den Staat, M. Standaert; g) Herinrichting van den bond der jonge wachten, M. Rollier. Ten 1 ure bankef. Klerken en Patroon». Zondag 9 April 1899, verplichtende stortiug voor do Spaarkas, van 11 tot 12 V* uren. De boeten zullen aan de ach terblijvers toegepast worden. Bartineux, toen zy beneden was, en zij zag sidderend naar de rotsen op. Ik ben niet goed bij mijne zinnen geweest toen ik dit waagstuk ondernam. Ik geloof dat ik het deed omdat August zooveel belang in mij stelde. Nooit te voren heeft hij zich om mijne kwalen bekom merd en dikwijls kwam hij mij voor alsof hij er niet aan geloofde. Zij bereikten de bocht, waar de Louise op haar wachtte. Twee mannen bevonden zich in de boot, van welke de eene aan de mast stond, terwijl de andere bij de komst der dames aan land sprong en de boot vasthield tot dat zij ingestegen waren daarna stapte hij ook in, maakte de ketting los en stiet van wal. Hy gaf zijnen makker een teeken de zeilen te spannen en de boot gleed pylinel vooruit. Dat is hemelsch, riep mevrouw Barti neux. Ik ben in 't geheel niet meer ziek. Het doet mij genoegen dat ik het gedaan heb. Kapitein, gij bobt zeker geneesmiddelen aan boord, voor het geval dat ik ongesteld mocht worden. Ik vergat ze mede te nemen. Men heefteen kistje met flesjes, poeders en pillen gebracht, voor gij hier kwaaat, antwoordde de schipper. Ik heb anders altyd mijnen zoon by my, maar hij ging heden morgen visschen en de bediende van den markies bood zich aan hem te vervangen. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1