Pol en Stant. Van tak op tak. Openbare werken. 'T LIBERA- LISUVS is eene vrijdenkerij ge worden. En 't li- beralisinus kan niets dan SLECHT VOLK PARDAF. Z0NDAGRUST. Het roode meifeest. Americaansch huwelijk. Allerhande Nieuws. POL is aan 'topsplijten van zijn patatterland achter zijnen hof. Stast En wat doet ge nn, .Pol? Ge kapt daar a voren breed ge- n o e g om 'non hond in te begra- ven. ^**2' -óro'Pol. En hebt ge nu van g'heel uw leven nog geen patatter land zien opsplijten, Stant Stant. 't Kan wel gebeuren, Pol, da'k dat al gezien heb maar 'nen mensch en vraagt nie altijd waarvoor dat da moet dienen. Pol. Hewel, Stant, 't is de beste manier om <le patatten te planten ze staan regel matiger, 't vet i9 beter bedeeld, en men kuilt ze later gemakkelijker aan maar 'nen boer die er verscheidene dagwanden moet zetten, kan natunrlijk al dat werk er niet van maken en is verplicht van ze op de sneden te plan ten ook,zooals ge ziet 't en is maar voor een pleksken vroege patatten da'k alzoo werk. Stant. En is 't nu al volop den tijd voor 't planten van de patatten, Pol Pol. Ja en neen, Staut voor 't droog en goed land mag het zijn, maar voor 't nat is er nog tijd op. Stant. Langs ons kanten, Pol, hebben z'er omtrent meê gedaan maar alles is bij ons wat vroeger. Pol. liet vroeg planten, Stant, komt meer en meer op maar 'k heb altijd hooren zeggen vau ouders en voorouders da 'ne patat 'nen zomervogel ia en dat hij beter opgroeit in 't zand als in den stijven grond. Stant. Dat heb ik ook nog g'hoord, Pol. Pol. En daarom, Stant, en ben ik daar niet't haastig meê als mijn patatten erin zitten vóór mei. ben ik ten vollen kontent v.'hebben dan nog al den tijd om goed werk te maken. Stant. Maar, Pol, welke verandering ii er weêrom al te zien in 't veld sedert acht dagen Pol. w'Hebben goed weêr g'had ook, Stant, van 't beste Dien regen tusschen den dijnsdag en woensdagnacht heeft buitenge woon veel deugd gedaan aan klavers en ges en aun al wat moet groeien en terwijl het toch aan 't regenen was, ware het wenschelijk geweest van nog wat meer door te trekken want do meerschen bijzonderlijk en de kla verstukken liggen toch zoo droog. Stant. Eu niettegenstaande dat, groeit alles toch goed, Pol. Pol. 't Is den moment en den tijd van 't jaar. Stant manr gos en klavers moeten op tijd hun vocht hebben om voor goed door te trekken en onder dat opzicht zijn ons meerscben veel achteruit tegen de vloei- iueerschen die langs de kanten van 't water liggen. Stant. En daar hebben zij misschien zulk goed laud niet als gij, Pol Pol. Van 't land mogen wij hier nie kla gen, Staut eu 't is alzoo dat iedere streek zijn voordeelen en zijn naardeelen heeft, en dat 't evenwicht blijft onder 't menschdom. Stant. Ge klapt lijk 'nen boek, vandaag, Polge ziet er kontent uit Pol. Wel, Stant, 't is nu den plezierig- sten tijd van't jaar g'heel den natuur her leeft, alles lacht u tegen, en daarbij de men schen hebben nu allemaal hunnen Paschen g'hondeu, en dat geeft er ook veel aan om plezierig en vrolijk te zijn Stant. Da geloof ik wel, Pol; als 'nen mensch 'nen keer afgerekend heeft meê onzen lieven lieer en mei een zuiver consciëntie leeft, dat is spek aan 't hert en veel smake lijker als de bjnate kermis 1 Pol. Dat is onbetaalbaar,. Stant en hoe is 't nu meê de missie 't Aalst Heeft ze tot op 't einde toe goed getrokken En heb ben de menschen daar nu allemaal van d'occa- sie geprofiteerd om hunnen Paschen te hou den eu hunne zaken in regel te stellen Stant. Voor allemaal, Pol, durf ik niet verantwoorden, maar 't was toch troosfcelijk om zien hoe er alia avonden veel volk naar de sermoenen kwam en hoe alle avonden en morgeuden de biechtstoelen als belegerd wier den. Pol. Dat is wel, Stant. dat is wel En ik heb zelfs tot hiertoe al verscheidene keo- ren hooren spreken van de schoone en tref fende sermoeneu die door de Eerweerde Pa ters Redemptoristen gedaan worden. Stant. Ueh, Pol, 't is buitengewoon en ongeloofelijk lloe die ieverige en heilige menschen ban beste doen om de zondaars t e raken eu iedereen tot het ware kristene leveia op te wekken Pol. Kunt gij nog 't een of 't ander bij zonder sermoen ophalen, Stant Stant. Onmogelijk, Pol zo waren allen even bijzonder en krachtdadig Al de groote waarheden van onzen H. Godsdienst hebben meesterlijk besproken geweest en meest altijd waren de menschen tot tranen toe bewogen Pol. Wat goed doen die Paters toch aan 't menschdom, Mant Stant. Ja. Pol, zij branden van iever voor de zaligheid der zielen, en niets valt hun te zwaar ol ie mocielijk als er maar goed kan uit voortvloeien voor het volk Pol. Eu peizen, he Staut, dat er schur ken iu de wereld ziju die op die heilige mis sionarissen ook al durven algeven in hun vuile schriften en gazetten Stant. 't Is w reed, Pol, en schandalig Maar viut moot ons dat verwonderen, als wij wtteu dat er monsteis ziju die tegen onze lieve Vrouw eu tegen Gcd zelve durven uit varen Pol. Ja, Stant, dat is wraakroepend Maar 't ziju die gazetten en schriften niet die onder ons volk uieeat kwaad doen, om rede dat iedereen woet dat uie jannen goddeloos ziju en uat men zich wel zul wachten van hunne modderschrilteu eu bladen uau te rakeu; maar volgens mij zijn de gevaarlijkste en de verderfelijkste sen rif ten diegene die zich behangen met'nen schijn vuu godsdiens tigheid cu die (laarcutusschen den Godsdienst en du heiligo Kor* aanvallen iu hunne die naars en priesters. Stant. Eu g'hebt gij gelijk daarin, Pol Want vela kortzichtige eu ilauwhertige kris tenen zouden zich gemakkelijk door derge lijke schriften kunuou laten misleiden en be driegen Pol- Zekerlijk. Stant, eu alzoo afketr krijgen van de heilige Kerk en hare bedie naars Stant. En dan is 't er meegedaan. Pol 1 Die dc Overheden der li. Kerk meten eerbio- uigt eu daarbij uog al de priesters die ouder 't geleide en de ingeving van hunne wettige Overheden werken eu onderwijzen die dat niet eu doen, Pol, 't en zijn geen goeie an ze ijoen 't werk van den duivol 111 Pol. En ze staan zij rechtstreeks op •gen onzen lieven Heer zelve, Stant want ik heb meer dan eens in een sermoen hooren zeggen wat onzen goddelijken Zaligmaker zegde aan zijne apostels en discipelen Die n haat,haat Mij die n versmaadt, versmaadt Mij. Stant. Wel, Pol. 't is te klaar Wat doen de Overheden en de aangestelde priesters der H. Kerk anders dan de leering en het werk van zaligmaking van Christus zelve voortzetten en bowerkon Pol. En bijgevolg, Stant, die tegen hen opstaat, staat op tegen God zelve en 't is ounoozelen praat en rimram van dan nog te durven gewagen van rechtzinnigheid eu rechtveerdigheid en zelfs van godsdienstig heid, wanneer men een helsch werk verricht, te weten, van den Godsdienst in zijne dienst doende priesters aan te vallen en te misprij- n 1 Stant. Maar, Pol, er zijn zoovele andere redenen nog om die schijnheilige volksver leiders hnn pasport te geven Wie heeft er het recht van het gedrag der dieustdoendo priesters to beknibbelen en af te keuren Wie heeft er dat recht Wie is er voor aan gesteld door God zei ven Pol. Wel, Stant, 't is klaar lijk de zon niemand eu heeft dat recht tenzij de Over heden der H. Kerk, van wie de dienstdoende Sriestera afhangen en aan wie alleen zij ge- oorzaamheid beloofd hebben en verschuldigd zijn. Stant. Zoo is 't Pol en als andere be- knibbelaars zich daarmeê willen bemoeien, zij loopen over hnn hout en doen een allerslecbt- «te werk. Pol. Dat is altijd 't werk geweest vau oproermakers en valiche gelukzoekers, Stant; g'heel d'historie ie daar vol van van voor beelden en d'eerste oorzaak bij die lief hebbers was altijd ofwel de ingewortelde god deloosheid, ofwel 'nen eindeloozen en ontem- baren hoogmoed Stant. Dien hoogmoed, ja Pol, dien verfoeielijken hoogmoed Willen doorgaan als een groot man, als eenen wereldhervor mer, als een verstand boven alle verstan den Pol. Ja, Stant, en dan vallen van d'eeue verblindheid in d'andere, van d'eene dwaling in d'andere, van d'eene razernij in d'andere Oh dat zijn droeve dingen En niet willen luisteren naar goeden raad en naar de stem der gratie Stant. 't Is droef, allerdroefst, Pol Maar wie weet Benevens Judassen zijn er toch ook heilige Angustinnsaeu en daarom zullen wij toch voortgaan met bidden voor de bekeering der zondaars Pol. Jaam, Stant, en kunnen de geloo- vigen en de priesters aangevallen en bestreden worden en lijden, ééue zaak is toch zeker, en 't is dat de aanvallers en bestrijders der H. Kerk toch met hunnen kop tegen de steen rots zullen loopen waarop zij gebouwd is, en dat noch duivel noch hel tegen Haar iets zullen vermogen. Pol. 't Is een goddelijk woord, Pol, en bijgevolg onfaalbaar En dat is ook onzen troostOverigens elk zal hebben loon naar werken Pol. Alzoo is 't, Stanten tot de naaste week en tracht dan maar weerom met zomersch weêr af te komen. Stant. Als 't God belieft, Pol Door Z. H. den Paus ver oordeeld. De Godsdienstige Nog de klokken van Congo. Ziehier wat pater Van Henxstoven, over ste der missie van Kwango, zegde over de kweeken. (Getrokken uit tie gazet van Pie Daens van 5 october 1890). Gemeente. Moorsel. - Verleden maandag gaf de Koninklijke Harmonie-maatschappij hare jaarlijkscbe vertoouiug. Lang voor 't gestipte uur was hot ruime lokaal der meisjesschool prop- pensvol. Spijts vele tegenkantingen is de Maatschappij aau het goed verleden ge trouw gebleven en heeft zij het talryke publiek door de Geestelijkheid der paro chie voorgezeten, eenige aangename uren laten overbrengen. Over de meesterlijke uitvoeriog van het openingstuk door de Koninklijke Harmo nie onder het kunstig2 bestuur van den heer G.Pape,dient geen lof meer gezwaaid te worden.Iedereen weet de Koninklijke Harmonie van Moorsel is meester in haar vak. Zoowel in het drama als in de luimige drijspraak, als in het blijspel hebben de spelers, ook de nieuwelingen,om ten beste hunne rollen vertolkt. Bijzondere hulde toch en gcdnkwenscbeu aan B. De Craec- ker, die op-Gape gansch natuurlijke en hartroerende w'yze de kristene liefdege voelens wedergaf van Broeder Jacob, aan J. Vermoesen, nette vertolker van het hartroerende en vooral van het lui mige Gene hoogst loffelijke vermelding aan P. Oóöpieters die voorzeker zijns gelijken niet heeft in het komiek en door zijne geestige kwinkslagen uitbundige toejuichingen aan het publiek ontrukte. Vermelden wij ook de solo voor buggle, kunstig uitgevoerd door C. Vau Houtte en de liederen op bevallige wijze eu met juistheid van gevoel door M. De Nul ge zongen. In een woord onze hartelyke geluk wen- schon en bedaDkingen aau al de leden van do Koninklijke Harmonie voor het aangename Muziek- en Tooueelkundig Feest van den tweeden Paaschdag. Voor uit lijk Coppieters zong Vooruit den zwarten leeuw in cChand Voor Godsdienst Huisgezin en Vaderland. N. B. De - Gazet van Antwerpen meldt dat zekere heer van Dendermondo muziekmeester is genoemd der muziek maatschappij vau Moorsel. Om niemand ic doling te brengen had zij moeten sehrij- reu dei Faufareumaatscüappy, daar do Heer G. Pape muziekmeester is en blijft der Koninklijke Harmonie, en dat uog vele jaren, verhopen wij. Tweede vertooning, morgen 9 April. Wij hebben aebt dagen geleden aangehaald wat Het Land van Aelst vroeger schreef betrek kelijk de openbare werken van gezoud- raakiug en verfraaiing door ous catholiek Stadsbestuur tot stand gebracht tot voor deel van 't algemeen, werken die, Aalst gansch hebben omgekeerd,gelijk onze Pie toen schreef. Om te volledigen willen wij nu laten volgen wat de diep gevallen gazettier in nr van 29 Maart 1891 meèdeelde Dendergalm Waar zijn toch uw zinnen 1 Gij bekent dat 't Gasthuis al lang moest veranderd zyn en als wij over eenige jaren dit werk behertigden - in Land eu in Vlugschrift, waar was uw oudersteuuiug Eu als ons Magistraat nu een nieuw Gasthuis gaat bouwen, waarom komt gij tegeustribbelen Is dat liefde toonen voor Stad en voor - Werkvolk M. Gheeracrdts, zegt gij, die zulke scboone plannen voorstelt en helpt uitwerken, doet het toch met zijn geld nietware hij daar niet, een ander zou er zitten... Is dat nu gesproken go- lijk 'ne mensch van gezouJ oordeel, wij vragen het aan iedereen Ziet men in een stad der wereld, dat Burgemees- teren Schepeneu met hun geld d'opeu- bare werken verrichten Vraagt Aalst dat HaDgt zulke rede aaoeen 11I Is dat Medehulp en Dankbaarheid fIs het uiet al wat men van een goeden Be- - stuurder moet vragen, dat hij spaar- - zaam de Sfadspenningen behandelt, dat hij zijn verstand en zijnen tijd ten beste - geeft, dat hij werken doet uitvoeren van algemeen en openbaar nut I... Hadden de liberalen dit gedaan in 't Ministerie vun 1879 tot 1884, ze zouden zoo scban- dig niet buitengevlogen zijn... Maar wat hebheu wij alsdan gezien Verro van 'ne eens van hun geld te geven, ze namen millioenen eu millioenen voor hun geuzen-politiek, voor hun zotte geldvermorsingen, voor vriendekes en kozijntjes; en AALST, dat nu misschien rond een millioen ontvangen heeft voor openbare werken, Aalst bad en smeekte om 8 it 10,000 fr. voor een Passerelle- - ken. En 't was onmogelijk 1 K m iemand die feiteu loochenen DatM. Schepene Gheeracrdts voort ga Burgemeester, Schepenen en Raadsbeercn hebben bem ondersteund, ja zekerlijk, maar hij is toch de ziel geweest van veel goede veranderingen... Meu weet dat 'tLaud van Aalst niemand vleit, niemand welnu, M. Gheeraerdts verdient den openbareu Dank en deze woorden zullen veel, zeer veel liberalen bijtreden de ware Aalstenaar ia recht- zinuig en als iets recht is, de ware Aalstenaar zegthet is recht en 't blijft recht Over den Jubilé in St. Jo- sefs-Parochie heeft Dendergalm ge schreven tegen de vrijheid, tegen de waarheid en tegen de betamelijkheid. Dat is peperduur. Peperduur, ja, dat is het, eu dat nog wel voor eene re publiek ou voor republiekauen 1 Ik neem de opgave vau 1896, en vind dan dat 581 -fg.-veerdigden in de Iransche Kamer elk 9000 fr. kusten dat maakt de som van 5,229,000 fr. 's jaars De president der Kamer geniet fr. 72,000 De drukkosten beloopen 500,000 fr. De bureelkostcn 55,483 fr. Verwarming 38,386 fr, Verlichting 130,033 fr. Onderhoud vau de meubelen 80,502 fr. Het buffet kost 30,948 fr. III Medicamenten 3131 fr. Baden en orthopedische toestellen 400 fr. 55. Stekskcns 453,80 fr. Artikels van borstelwerk 7888 fr. Ten slotte kostte de Kamer van afge- veerdigden te Parijs iu 1896 het ronde sommeken van 7 millioen 346 duizend 870 fr. Die som verdeelende komt ieder gede puteerde op 12,643 fr. ongeveer te staan. De beerooting van den Senaat komt op 4,000,000 fr. voor 300 peres conscrits. De Gedeputeerden en Senateurs heb ben daarenboven vrij reizen op de lijnen vau den spoorweg tegen het betalen van 10 fr. per maand. Bekent met ons dat gedepudeerde zijn in Frankrijk, een goed en vet stieltje is 1 Wbek van 't Bisdom vau Chalous (Frank- i jrje g^hoone klokken, die door de gieterij rijk) deelt meê dat Z. H. den Pausen dc ij vai, M Alf Beullens, te Leuven, naar Roomsche Congregatiën, in den loop van j Cont;0 verz0nden werden eonigo maanden, achtereen, zes veroor- j deelingen hebben uitgesproken en onder deze ze8 komt voor De opstand van priester Daens tegen de bisschoppeHjke Overheid. De held van Chipka zal zich wel wach ten er een enkel woordje iu t Land van Aelst van te gewagen. In tegendeel de held zal liever aan de sukkelaars die zijne woorden als evangelie aannemen, doen gelooven dat de handel en waü lel der groene chefs door Z. H. Leo XIII goed gekeurd wordi. Muilbanden.Zooals men weet heeft de regpering bepaal de modellen aangenomen van muilbanden voor de honden, waarvan het dubbel doel is, deze zoo veilig mogelijk voor de menschen en zoo gemakkelyk mogelijk voor de honden te maken. Er zal nu ook voorgeschreven worden het muilbanden bestendig verplichieud te maken, zoodat het aan den band leiden zal kunuen worden afgeschaft. Do waakzaamheid zal verdubbeld wor den en men zal overal,waar de gemeentc- overheid hare waakzaamheid verwaar loost, de gendarmen met het opmaken van processen-verbaal gelasten. Straffon van 26 tot 1000 fr. boete en 8 dagen tot 1 jaar gevangenis, kunnen op de overtreders worden toegepast. ^rfPf>lrAnrlo over Charbonnel f opi CKeuue scbrijft7 LanA van Aelst Ze spraken over Charbonnel, een - Fransche Priester, waarlijk afgevallen, afgevallen van zijn Geloof, die Meetin- - gen geeft in dn Walen tegen zijn - Geloof, die uit 't Land verdreven is...» Die uit 't Laud verdreven is... en Pries ter Daens viudt dat M. Begerem, Minister van justicie, kwalijk heeft gehandeld met Charbounel uit'tLaud te verdrijven bij moest hem maar voorts laten meetingeu geven tegen 't R. C. Geloof waarvan hij afgevallen is.... Een aardige priester voorwaar die vindt dat apostaat Charbonnel viij" en vrank ons H. Geloof moest mogen blijven bevechten, de ceremoniën van den Gods dienst bespotten en onze dienstdoende Priesters beleedigen.en lasteren. Aardige Priester. Ja 1 Voor personen die langen tijd ziek zijn, is het bed liggen eene lastige nood wendigheid, die meer dan eens pijnlijke gevolgen heeft. Wij bedoelen namelijk het doorliggen. Om dit te verhelpen eu te voorkomen, neme men kweekkorrels, 't is te zeggeD, het zaad dat in kweckpee- ren zit, en men zette die op sterken brandewijn. Na eenige dagen giet men door een neteldoek. Men zal alsdan een sluimerig vocht bekomen waarmede men de doorlegen plaatsen bestrijkt. Dit mid del is buitengewoon goed van ouds be kend. De kweekorrels kan men zich bij den apothcr aanschaffen, of ze zelf bijeen houden in den zomer. - Welk schoon en heizaam uitwerksel zullen die klokken hier hebben Zij zul len veel bijdragen, daar twijfel ik niet aan, tot de geloofsuilbreidiugiu de streek. Gelijk in België de klokken de geloo- vigen naar de diensten roepeu. zoo zullen zij ook iu Congo de heidenen uituoodigen het woord Gods te gaau hooren. 1 Al menigmaal is het gebeurd Dat bier de liberale kliek, Ons denkend van olkander gescheurd, Bekampte vruchteloos 't catnoliek. De neeringdoeners meenden zij, Spijts misverstand, door liegen straf Te winnen met hun fleemerij Maar na de Btemming, 't was pardaf 2 Ja, altijd heeft het zoo geweest, Zij gingen winnen op 't geraak Tot voor de kiezing onbevreesd, Maar na de kiezing in den zak. Van alle toeren hadden zij Tot in een beerkuip kwamen z'af Doch 't was altijd een kloppartij En in den tobben was 't pardaf 3 Nu doen ze met Daensist te gaar Zijn goede vriend met socialist, Veel properder is 't niet voorwaar Doch 't is opnieuw ne sluwe list. Den Godsdienst houden zij in eer Dit zweeren ze aan den groenen maf, Maar met October vliegt bij weêr Des grauwen steens de trappen af, pardaf dienstdoende Apothekers Zondag 9 April 1899, Mr Valckeneer, Espla nade. I wij zijn geen Ca- NEEN I tholieken meer ge lijk vroeger, roept Petrus Daens uit, wij zijn christen democraten, H is te zeggen. Mannen van onzen tijd, die de nieuwe wereld willen helpen inrichten op de grond- n steunen van Rechtveerdigheid en van Chrislene Liefde. Dus, wij allen catholieken,welke catho liek zijn gebleven zoo als men in H Land van Aelst was vóór dat verraderij er heerschte, wij verkeeren op den doolweg. Wij, catholieken zijn geene mannen van onzen tijd meer wij handelen immers tegen de rechtveerdigheid en de christene liefde... Eu Z. H. de Paus, H,H. de Bisschop pen die meer dan eens reeds de groene democraten vaderlijk vermaanden en bun waarschuwden dat ze op den böord van den afgrond zitten, zijn ook al geen man nen van hunnen tijd meer, want zij ook verwerpen de rechtzinnigheid en chris tene liefde. Zij de helden vau Chipka hebben het allee» goed voor... Zij eu zij alleen ziju het die do kwalen waaraan onze samenle- viug lydt kuunen heelen. O hoogmoed I... O kwakzalverachtige verwaandheid De roode socialisten zullen het meifeest vieren op hunne manier, zeggen zij Dan zullen de zoo lang verdrukten eenen dans uitvoeren op het tapijt van gras en bloemen. Dan dansen wij op stuk getrapte n kronen, scepters, geweren, kanonnen, mijters on gcldkoffers. Zoo zullen wij dansen den dooden- dans van het kapitalism. Nog iets Op het roode teest,op Paschen te Brus sel gevierd, riep gezel Demblou uit Wij, Walenzijn vooral revolu- tionnairs En gezel Aosoele die niet wilde achter uit blij ven,verhaaste zich te laten hooren u De Vlamingen ook Revolution- nairs Good begrepen. Natuurlijk zal de rondedans ook uitgevoerd worden op de geldkoffers der liberale kapitalisten die dan zullen moeten meêdansen want ze zijn do bondgenooten der socialisten. Vrijwilligers in 't leger. De middónsectie der begrooting van oorlog heeft de volgende wenschcu uitgedrukt aangaande den toestand der vrijwilligers in het leger 1° Eene vergoeding van 30 fr, per maand aan de vrijwilligers toekennen 2" De diensttijd der vrijwilligers ver korten; 3* De huisvesting der onderofficiers en bijzonderlijk der getrouwde onderofficiers verbeterou; 4° Aan den vrijwilliger, die eenen diensttijd uitdeed, eene plaats in een der Staatsbesturon verleenen. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 10 goede machienbreisters 2 kleerma kers 2 schoenmakers 2 sraeders 3 schrijnwerkers1 kuiper; 1 goede dienst meid, loon 20 tot 25 fr. ter maand. Vragen werk Een meisje met zeer goed gedrag en kunnende goed de kleermakerij, verlangt posteu om zich ton huize te begeven eon jungeling met goed gedrag, kennende de Vlaamscho en Fransche talen, en heb bende eeu goed geschrift, vraagt plaats als bediende (schrijver) in fabriek of werkhuis. 1 koetsier daglooners en fa briekwerkers. Dijnsdag 4 April, werd in de katho lieke kerk van New-York, voor aartsbis schop Corrigan, het huwelijk ingezegend van M. William Vanderbilt met Mej. Virginie Fair. De bruidegom heeft aan zijne bruid een bruidskorf aangeboden, bevattende ge schenken voor 8 millioeo. Mej. Virginie Fair bezit zelve een ko lossaal fortuin. Zij is eene vurige katho lieke, die alle jaren, aan de armen .en de geestelijken van San Francisco groote sommen uitdeelt. Haar vader was een van die mannen, die met Maakay en Flood naar Californië uittrokken en in Nevada hunne tenten opsloegen. Zij haalden er 150 millioen dollars uit den grond. Wat den bruidegom aangaat, wie kent er den naam van Vanderbilt niet Hij is de zoon van commodore Vanderbilt, die op eigen kosten te Nashville eene hooge- scbool stichtte. Met dit groot huwelijk, dat dijnsdag met eene groote pracht gesloten werd, die alle verbeelding te boven gaat, komt natunrlijk weer de eeuwige geschiedenis der americaan8che milliounairs boven water. Daar zijn er volgens de Tribune, 4047 in de Unie, waarvan het derde in New- York alleen. Moesten die menschen hun goud bijeenbrengen, meu vormde er eene bergketen van. En zeggen dat die tappen dat alles op minder dan 50 jaar hebben gewonnen. Vergaart men die fabelachtige schatten op de gewone wijze O neen Wij, met onze magere intresten, wij die in vervoe ring staan voor 5 eu 6 zullen in 50 jaar geen gouden bergen bijeenbrengen. Ook hebben de Amerikanen daar nooit aan gedacht. Zij gaan te werk met dien grooten hefboom, welke men trust beet. Onze lezers weten wat een trust is 't is een bond van financiers, welke dien of dien handel mouopoliseereD. Men koopt het totaal der productie op en het syndi- eaat is meester van de markt, rcgch en schikt de prijzen naar welgevallen. De trust is heer eu meester iu de Unie. De wetten straffen hem, maar de magi straten zijn in hauden der frwjl-manuon. zelfs Mac Kinley is in huane handen, want zij waren hei die de 10 millioen dol lars, welke zijue kiezing kostte gestort hebben. Zoo vormen zich ginder die foituiucu, die ons verblinden, en die een dezor geld mannen eens iu staat stelde met ziju haudteeken een cheque te teekenen van 64 V2 millioen, het hoogsto papier dat ooit verhandeld werd. Priesterlijke benoeming. Z. 11Mgr de Bisschop heeft den E. H. Valère benoemd tot opzichter der meisjespensionaten in hêt bisdom van Gem. Botermarkt.Heden zaterdag werden 673 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 5380 kilos. Voltrekking der Sl-Martenslcerk. De liebtteekening ofphotografie der plans van voltrekking der St-Maiteuskeik zijn tentoongesteld bij M. Buyle, Kerk straat, alhier. Exemplaren zijn er te verkrijgen. M. Serafien De Geyter, oud-strijder van 1830, is te Velsique, bij Sottegeu, overleden in den ouderdom van 88 jaren. De forten van Dendermonde. Er is andermaal spraak de vestingwerken rond Dendermondo te sloopen, op den rechter oever der Schelde en daar eene nieuwe wijk te bouwen. Dit ontwerp van vergrooting zal, indien het doorgaat, de stad Dendermondo 1000 hectaren grooter maken. Dijnsdag nacht zijn onbekende die- vénin het magazijn van den winkelier kleermaker Huycke, te Wetteren, ge drongen en hebben er den ganschen inhoud van opgeladen. De bewoners,noch de geburen hebben niets ongewoons ge hoord eu het was eokel bij hun opstaan dat zij den diefstal gewaar werden. Om trent voor fr. 2000 kleerstofL-n werden door de schelmen buit gemaakt. Er was geen spoor van braak te be speuren. De dieven zijn over eenen muur gekomen en langs een vensterke van het achterhuis, waarvan zij de wijze van ope nen. langs buiten, kenden, binnengekro pen hetgeen doet veronderstellen, dat zij bet huis goed kenden. De stoffen moe- teD, m< t pakken, langs het poortje, dat zich in den muur bevindt en langs blhnen geopend werd, op een rijtuig zijn gedragen en van daar weggevoerd. De plaatselijke politie beeft in alle richtingen en bij vele verdachte personen opzoekingen gedaan. Het parket van Den dermondo is ter plaats geweest. Viouw R...., van Schaarbeek, was door haren man verlaten en beulde zich af om voor zich zeiven en hare 6 kin deren den kost te verdieneu. Zij bezweek onder hare taak, stierf zaterdag en werd dijnsdag namiddag be graven. Haar man, die met eene andere vrouw leefle, kwam, in 't zwart gekleed en met eene rouwkroon, om de begrafenis bij te wenen. Hij volgde het lijk naar de kerk en naar het kerkhof. Maar toeu hij de poort van het kerkhof uit kwam, werd hij door eene verontweerdigde volksmenigte, wel 1000 personen sterk op een oorverdoo- vtn I gefluit onthaald. Men wierp hem met steenen, sloeg ee stampte'hem, rukte hem de kleeren van het" lijf en 't kostte de politie veel moeite om hem, niet meer kennelijk, naar het politiebureel te bren gen, waar hij tot laat in den nacht ver scholen bleef. Het telegraafbestuur van Brussel heeft 1000 fr. uitgeloofd voor de opspo ring der daders van diefstallen, die in j; den laatsten tijd aan de leidingen zijn 1 gepleegd. Duizenden meters draad ver- i dwijuon spoorloos. Zaterdag nacht zijn weer 2000 meters gestolen. Einde van Seizoen. Verkoop eener groote keus pianos, welke eenige maanden in huur geweest hebben, met eene buitengewone vermindering van prijs. Tien jaren waarborg. HUIS B. VAN HYFTE, Gent. Nederkauter, 32, tegenover de Bagattenstraat. Er zijn weêr Japanschc booten te Antwerpen. En als die er zijn, zijn er ook Japansche matrozen. Eu wauneer die kleine, vlugge kerel tjes den vasten wal onder de voeten voelen, moeten zij vechten. Zoo hebben zij dijnsdag avond tegen 11 uren heel den omtrek dor Saucies- en Spuistraten, Burchtgracht, Veemarkt en de Scheldekaai overhoop gezet, ten ge volge van eenen twist, ontstaan in eene herberg der Sauciesstraat tusschen Japan- neezen en Duitschers. De Japanners gingen in de nabijheid versterkiug halen en weldra waren zij 30 tot 40 stork. Zij overrompelden het huis sloegen met bierflesscheu, staken met beitels en breekijzers, klommen naar boven op de verdiepingen en wierpen met bloem potten op de personen, die hen tot kalmte willen brengen. Eeu persoon uit de Kattenstraat en een andere uit de Zakstraat bekwameD mes steken, de laatste op bet oogenblik dat hij eenen Japannees afweerde, die eenen agent eenen steek wilde toebrengen. Nog andere personen bekwamen kwet suren, doch deze hebben, denkelijk om niet met het gerecht in aanraking te ko men, de plaat weten te poetsen. Twee Japanezen werden gekwetst, de een beboorende tot de bemauning vau do stoomboot Kamakura Maru on de andere van do Inaba Maru. De politie heeft eeu mes en eenen bei tel in beslag genomen. De komst van eenen scheepsofficier heeft die kleine rakkers tot bedaren ge bracht. De provinciale opzichter der posten vau Oost-Vlaanderen heeft eeuo belang rijke ontdekking gedaan voor wat betreft de inkasseering van postmaadateu by middel van vervalscbingen. In alle omstandigheden, wanneer men een postmandaat vraagt, stempelt de be diende het mandaat langs dun achter kant, bij middel van den vochtigen stem pel, in den cirkel, die overeenkomt met de anuduiding der gestorte som. Sedert eenigen tijd deed een bediende van het bestuur, gehecht aan een post- bureel van het rechterlijk arrondissement Dendermonde, zich postmandaten afleve ren van 100 fr. en eeuige centiemen, zoodat de stempel moest staan in don cirkel, van weerden bovon de honderd frank. Na het postmandaat ontvangen te heb- hebben deed doze bediende het opschrift in volle letters verdwynen eu verving het door eene veel grooter som boveu de honderd frank. Het opschrift in cijfers werd ook veel verhoogd en de bedrieger deed het vervalscnte mandaat door eenen meeplichtige ontvangen. De ontrouwe bediende zal eerstdaags voor dc rechtbank moeten verschijnen. Gazet van Gent. Fort te Hoei gesprongen. Gister vrijdag om 10 ureQ 's voormiddags is te Hoei een fort gesprongen. Negen ka nonuiers van 't 3* regiment waren bezig granaten of bommen te kuisschen. Op eens ontplofte een 'der stukken en deed een tonnetje poeder springen 3 soldaten zijn gedood en 5 min of meer erg ver wond, een enkel ontsnapte. Men vreesde dat het poedermagazijn daar naast gestaan en bevattende 20 duizend kilogr. poeder zou springen en dan ware gansch den om trek tot puin gebracht. Men kon do brand die ontstond in tijd blusschen.

De Denderbode | 1899 | | pagina 2