Zondag 16 April 1869. 5 centiemen per nummer. 34*° Jaar 3537 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Tuimelperten. De Moordenaar? Kostelijke documenten. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De lasteringen ZONDAGRUST. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwHantiëo door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijl» te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voer de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 16 April 1899. Denderbodc heeft meermaals de reden onderzocht waarom Het Land van Aelst dat 35 jaren lang harnekkig de geuzerij bevocht ze, over eenigc maanden, zoo eensklaps, als antwoord op onze artike len, een getuigschrift van echte kristelijk gedrag afleverde. De feiten hebben sedert dien ons dik wijls klaar en duidelijk bewezen dat wij nagels met koppeu sloegen toen we, aan die kolossale dwaling van wege Het Land, als grondslag de politieke dankbaarheid aanwezen. Dank aan de geuzerij welke hierin niets dan voordeelen ziet en hierin heeft ze gelijk kan het Daensismin onze streken, zijn uitgemergeld leven nog wat rekken. [s het niet kolossaal, niet zonderling dat de schrijver die eens in zijn blad neêrschreef «Het liberalism is eene vrijden kerij geworden en kan niets dan slecht volk kweeken diezelfde geu zen als goede kristenen aanzag Hoe moet men mannen bestempelen, welken naam geven aan hen die vandaag aanbidden wat zij gansch hun leven heb ben verbrand; welke nu als brave ïlieden aanzien, diegenen wier leerstelsels eertijds als noodlottig gevolg hebben moesten slecht volk te kweeken Eertijds kweekte het liberalism slecht ▼olk en nu loopt Het Land en zijne schrij vers te zamen met dezes volgeliugen 1 Wie kan zoo iets aan eeu knoopen Wie kan zoo een kolossaal ding begrijpen? Tot welke afgronden een onverzaadbare hoogmoed den mensch toch voeren kan En merke wel op dat Het Land jaren lang het liberalism heeft bevochten en dat hij het grondig kent, bewijzen de vol gende reken welke ik uit dit blad over schrijf Vooruitgang van 't libe ralism.Sedert eenige jaren heeft bet liberalismns groote stappen vooruit gezet. - Dat de bejaarde liberalen eens, in hun geheugen eenigen tijd achteruit gaan en welke verandering zullen zij in hunne partij niet ontmoeten Over 20 jaren was 't liberalismus nog vol eerbied voor de Paus. Nu wordt - het opperhoofd onzer godsdienstige Maatschappij in AL de liberale gazet- ten bespot, miskend, gelasterd. Van een galeiboef wordt er met meer eer- bied gesproken dan van den braven ouderling Pius IX. De Bedevaarten, de Processiën die hier van ouds bestaan, werden tot he ft den gerust gelaten en gedoogd. Nu eensklaps komt het liberalismus daar tegeu op Geene Bedevaarten meer 1 WIE IS HAAR HET HOOGDUITSCH van SDUABD WAGNER 70,u VIRVOLG. Mevrouw Bartineux en Sofie keken nu naar den man,die aan den maat stond en herkenden in hem Filip Piron. Het ii goed dat gij hier zijt, Pilip, zegde mevrouw vroolijk verrast. Ik weet, dat gij zeer goed kont zeilen en daarom gevoel ik mij veiliger. Filip boog en nam den hoed af. Ik bracht de kiat hier, mevrouw, zegde hijen toen de kapitein mij mededeelde, dat zyn zoon ter viachvangst waa, bood ik mij aan om hem te helpen. Sofie gevoelde zich door de tegenwoordig heid van Filip onaangenaam verraat. Zij wendde 't hoofd van hem af en beschouwde de zeevogels en de schepen in de verte,terwijl Filip met de kalmte en zekerheid van een bekwaam zeeman, zyne zaken deed. J)e Louise doorkliefde de golven met voor- keeldelooze vlugheid en het op de hoege rot sen gelegen kasteel, verdween hoe langer hoe - geene Processiën En wat zien wij - De Xaverianen worden te Gent mis- - handeld omdat ee van eene bedevaart komen, de Jubileprocessie wordt te - Luik verboden en de H. Sacraments- processie te Brussel van de straten ge- jaagd 1 Zijn die daadzaken niet welsprekend genoeg De hand op 't hart, liberaal die wil christen mensch blijven, liberaal die door geldzucht of modder niet vastge- nageld zijt, kunt gy die partij blijven volgen 't Is geen liberalismus meer, 7 is geuzerij, 7 is ongeloof7 is oorlog aan godsdienstige gevoelen. Wie dat niet ziet, is doof en blind. - Dus, iu woord en daad eu ia schrift bewijst bet liberalismus zijnen vooruit- gaug per trein express naar 't ODgeloof, - 't is te zeggen, naar de vernietiging van familie, van zeden, van ge- zag naar de voHedige wanorde. - Is het om zijue ooren te gelooven liberalism is oorlog aan het godsdienstige gevoelen en met dezes hardnekkige hand langers sluit M. P. Daens een bondge nootschap omde katholieken te be vechten. Eu dezelfde P. Daens die zoo goed en zoo trouw de geuzerij afschildert, gelooft de ellendige huichelaars wanneer zij eer bied aan ieders godsdienstige overtuiging beloven I Met mannen die de Xaverianen te Gent mishandelden omdat zij van eene bedevaart kwamen heeft M. Daens samengespannen. Zij beloven ver draagzaam te zijn I Trekt de ladder op I Dieper is het ou- mogelijk te vallen. M. Daens, de hand op het hart ik schrijf uwe woorden af gij dio wil kristen blijven, kristen die niet door geld zucht. of modder vast genageld zijt, kunt gij met die partij samenloopen 't Is geen liberalism meer, 7 is geu zerij, 7 is ongeloof, His oorlog aan gods- Wat mogen wij echter verhopen Niets ongelukkiglijk I M. Daens heeft zich altijd beroepen op den Paus. Eerst was het echter op de geestelijke Overheid de Bisschoppen. Toen deze kort en klaar deveroordee- ling der groenen hadden uitgesproken dan was het op den eerbiedweerdigen en wereldberoemden grijsaard van het Vati- kaan. Op zijne beurt heeft de onsterfelijke schrijver van den vermaarden wereld- brief - Rerum Novarum gesproken en de houding onzer Daensisten afgekeurd. En wat doet MDaens Onderwerpt hij zich In geenen deele. De gevangene der geuzen blijft koppig in zijne dwaling vol harden 1 Hij herneemt zijn deuntje dat reeds in 94 is afgezaagd geworden: Overeenkomen meer voor den blik. Mevrouw Bartinenx her haalde verschillende malen hoe goed haar het tochtje deed eu dat zij zich zoo wel gevoelde ala dit ooit het geval waa geweest. De schipper hield de boot dicht bij den oever en bij eene bocht verdween het kasteel nit het gezicht. Mevrouw keek op hare horlogie. Wij sullen dezen hoek omzeilen en dan terugkeeron, zegde «ij. Haar bevel werd gevolgd. De boot schoot met volle zeilen voorwaarts langs eens ry half onder water verscholen rotsklippen, waarop de golven schuimend braken. Sofia zag opmerkzaam naar de aangeduide plek. Wij zijn dichter bij de gevaarlijke riffen dan mij bij dezen wind lief ie, hernam me vrouw Bartineux. Keer om, kapitein. Wij zullen terugvaren. Filip haastte zich het bevel uit te voeren. De dames zetten eich aan de andere zijde. De kapiteiu greep het roer om den boot te wen den en riep Filip toe het zeil los te laten.Filip gaf op dit bevel geen acht. De boot keerde.de wind sloeg ter zijde in het zeil, deed het vaar tuig met eenen geweldigen ruk kantelen en wierp alle oprareudou ju zee. Mevrouw Bartiueux slaakte eeuen luiden kreet. Face in de nabyheid zijnde visschersboot had het ongeluk g eu de mauschappan maar dat is onmogelijk-, het volk zou zijn leiders niet volgen, liet zou tot het socia lism overloopen. Dat zegde men iu 94 en heden nog is men dwaas en vermetel genoeg het te herhalen I Maar het kristene volk zal naar de stem van den Paus luisteren en welhaast zullen die fameuze leiders alleen staan met huDne handlangers de geuzen en verwoed zullen deze teleurgesteld lijk ze zullen zijn ze van hen wegjagen met verach ting. Hen wacht het lot van Charbonnel I bijzonderlijk voor Priester Daens en ook voor de zoogezegde christene democraten. Geachte lezers, wij roepen uwe bijzon dere aandacht in op dc volgende SAMENSPRAAK tusschen Zijne Eminentie Kardinaal Rampolla, Secretaris van State van Z. H. Leo XIII en den beer Huyghc, Hoofdopsteller van Het Nieuws van den dag. Attentie Attentie I Menschen 1 Na ons verboor bii den Paus stond ik aan kardinaal Rampolla, sekretaris van State van Zijue Heiligheid, een bezoek schuldig. Ik bracht het hem 's avonds ten 7 ure en, na anderhalf uur gewacht te hebben in de voorzalen van het apparte ment des kardinaals 328 trappen bo ven Sint Pietersplaats iu het Vati- kaau, werd ik binnen gebracht. De kardinaal ontving mij zeer min zaam, sprak met lof en genoegen van de inschrijving tea voordeele van den H Vader door den Bond der belgische katho- lifcko dagbladschrijvers ingericht, drukte de hoop uit dat ons voorbeeld in andere landen navolging vinden zou, eu vroeg mij uieuws over den toestand in België. - Ik antwoordde dat het mij speet een ongeluksprofeet te zijn, maar dat die toe stand er in het geheele niet luisterrijk noch schitterend uitziet. Hij had verslagen ontvangen die de zaken anders voorstelden, en vroeg mij de reden waarom ik de toekomst eerder donker inzag. Ik verlang alles te weten, zegde hij, want de toestand in België is zoo iugewikkeld dat men nooit te vele inlichtingen inwinnen kan. Ik staafde mijne beoordeeling met kardinaal Rompolla de feiten te herinne ren die in de laatste tijden in ons vader land voorgevallen zijn. Liberalen en socia listen hebben er onder elkander een ver bond gesloten, zoodat zij, in plaats van elkander te bevechten, nu met vereenigde krachten tegen het katholiek gouverne ment storm loopen. Wij zouden dien aan val, met hoeveel woede hij ook geleverd wordt, zeer goed kunnen afslaan, maar daartoe zouden wij al onze krachten be hoeven, en ongelukkig zijn de belgische katholieken verdeeld. Ja, ik weet dat, antwoordde de kardinaal, maar van waar komen die jammerlijke verdeeldheden Uit velerlei oorzaken, Eminentie. De verdeeldheden die wij te betreuren hebben, bestaan in de Kamer en buiten de Kamer. Persoonlijke veeteu en eer zucht spelen er eene groote rol in. Daar bij ziju de gedachten wijd uiteen loopend «m zelfs tegenstrijdig in vele zaken schoolk westie, leger, Congo, kieswet, vrij handel of beschermiug, arbeidswetgeving, landbouwbelangen, enz., enz. Eindelijk, om alles te bekronen, hebben wij de christene demokraten. De kardinaal vroeg mij eenige in lichtingen over de leeringen dezer laat- sten, en ik gaf ze hem volgens het Land van Aelst, het Recht en andere zulke ga zetten. n Maar dat is eigentlyk socialism I riep hij uit. Ik weet het wel, Emiaentie, en de predikanten van zulke leeringen weten het ook wel. Maar die leerlingen zijn het volk aangenaam, en, valscb of niet, pre diken zij ze, om het volk mede te slepen. Wat gewordt er met dit alles van de bevelen en vermaningen van den H. Vader Ja, de vermaningen van den H. Vader i Die zijn ver te zoeken. De chris tene demokraten aarzelen niet openlijk verbonden aan te gaan met liberalen en socialisten om do katholieke gemeente raden en de katholieke meerderheid der Kamers omver te werpen, j Dat is regelrecht strijdig met den 3 wil van den Paus De Paus zegt eu her- haalt gedurig dat de katholieken moeten eensgezind zijn, dat zij ongetwijfeld aan elkander moeten toegeveu, maar dat er onder geen voorwendsel mag gewerkt noch zelfs er mag aan gedacht worden, voor iemand die katholiek wil blijven, do katholieke gezagvoerders te bestrijden, nog veel min een verbond met socialisten of met vijanden der katholieken aan te gaan. Inderdaad, de Paus zegt dat. Maar zij weten alle die woorden te verdraaien en zich aan de menschen voor te stellen als do verdedigers en vrieuden van den Paus. Zijn de Pastoors en de Bisschoppen tegen ons, zeggen zij, wij zijn met den Paus on met tie Encykliek Rerum nova- rum, eu dc Paus is met ons. Maar zij weten wel dat dit valsch is. Of zij het weten of niet, daarover zal ik geone uitspraak doen. Maar zij zeg- geD het toch. n Zij zijn oneerlijk en te kwader trouwe Dat belet hen niet de menschen to verleiden, do katholieke kiezers meè to slepen eu met de socialisten te ver binden. namen onaiddelijk maatregelen om de veron gelukten te redden. Filip Piron kwam weêr boven en sag in het rond. De kapitein was het dichtst bij hem. Mevrouw Bartiueux hield zich aan de omge slagen boot vaat eu riep om hulp. Juffrouw Lepage was hat varst van hem verwijderd en haar hoofd stak nauwelijks boven de golven uit. Eeu blik van voldane woede Bchoot uit zijne oogen en hy riep tot den visscher Zorg voor mevrouw Bartineux, ik zal juffrouw Lepage redden. Wy kunnen ons boren houdeu tot de visschersboot hier is. De schipper zwom naar mevrouw Bartineux eu greep haar, juist toen eene golf haar op nam. Filip zwom langzaam naar Sofie, doch deed geene poging om haar te grijgeu. Ik wenschte dat zij verdronk, dacht hij, dan waa het doel van dit tochtje bereikt. Wan neer zij niet spoedig zinkt, zal ik haar een stootje geven. llij keek naar de visschersboot, die zich nog op zeer verren afstand bevond. Ik heb nog tijd genoeg, dacht hij zij kan ;nog wel twaalmaal verdrinken eer er hulp opdaagt. De kapitein had het te druk met de kleu nende mevrouw Bartineux, dan dat hij zich met Filip en Sofie kou bemoeieu. Het hoofd vau Sofie stak nog altijd bovou water en haar vijand beschouwde hare worsteling met ang stige vreugde. De boot naderdo eu Filip zwom met krachtige slagen naar het meisje. Deze zag hem komen, las zijn moorddadig doel uit zijne oogen en zonk met eenen luiden kreet in de diepte. Met duivelsoh genot zag Filip haar ver- dwijuen en zijne vreugde was nog grooter toen hij haar na eenigo oogeublikkeu gewacht tohebbeD, niet meerzag boven komen. Hij had er zich niet over verwonderd, dat zij zich zoo lang boven water had kunnen houden en het bevreemde hem nu evenmin dat zy zoo plotseling zonk en niet meer te voorschijn kwam. Toen de boot naderde en Filip zeker ge loofde dat Sofie den dood had gevonden, schreeuwde hij luide om hulp. Juffrouw Lepage is verdronken riep hij. Zy zonk juist toen ik haar wilde grijpen. Kapitein, zij is verloren Hulp Hulp Maar de kapitein kon niet helpen me vrouw Bartineux had hem in hare wanhoop zoo vastgeklemd, dat hij zich niet vnn zijne plaats kon bewegen. De boot naderdo. Me vrouw Bartineux werd er in gelegd en Filip en de kapitein klommen er evenetna in. Er was nog eene jonge dame bij ons, zegde Filip, oogenBchijnlyk diep ontroerd.Zij verdronk voor mijne oogen juist toen ik haar wilde redden. Is er geene hulp mogelijk Kan ten minste haar lyk niet gevonden worden Mevrouw Bartineux begon hevig te snikken. Wanneer zy verdronken is, zegde een n Na korte jaren zullen die kiezers welke zij nu in verbonden met de socia listen meêlokken, niet alleen bondgenoo- ten der socialisten, maar zelve geheel socialist geworden zijn Dat spreekt van zelf. En houdt dat vooruitzicht hen niet tegen Gij ziet dat zoo goed als ik. - De kardinaal sprak dan van Daens (den gewezen volksvertegenwoordiger). Hal zegde hij, dat is een man die den heiligen Vader veel verdriet aangedaan heeft en nog dagelijks aandoet 1 Wat speelt hij eene slechte rol 1 Ja, eene siechte, eene slechte 1 Wel 1 Eminentie, hij zegt dat, als de Paus hem klaar en duidelijk zou op leggen op te houden, hij op staanden voet zou gehoorzamen. Meent gij dat Hij zegt het toch. De kardinaal haalde de schouders op eu antwoordde Hij zegde hetzelfde van zijnen Bisschop, en als zijn Bisschop gesproken heeft, is hij niettemin voortgegaan. Neen, waarlijk, die man meent het niet goed Daarna nam. het gesprek eene andere wending. Er was spraak van het kongres der drukpers, te Rome, van den bond der katholieke dagbladschrijvers, van de groote plechtigheid welke men tegen den 16 April in Sint-Pieterskerk bereidt, en die door den Paus zal voorgezeten wor den. Kardinaal Rampolla verzocht mij ze bij to wonen. Ik bedankte hom, zeggende dat het mij onmogelijk is zoo lang te Rome te verblijven. Hij het heengaan nam dc kardinaal mijue hand. Zeg en herhaal, zoo drong hij aan, zeg en herhaal in uw land dat de een dracht onder katholieken volstrekt noo- dig is. Dat is de uitdrukkelijke wil van den H. Vader. Zeg ea herhaal dat dezen die zich van de katholieke partij afscheu ren under voorwendsel van beter de voorschriften van den Paus te volgen of zijne leeringen toe te passen, bedriegers zijn en in opstand leven tegen den weuscb en de bevel-n van Leo XHI. Zeg en her haal dat er niets, in de tegenwoordige omstandigheden, niets, niets het kan wet tigen, oorlog te voeren tegen het katho liek gouvernement, noch zelfs de men schen af te keeren hel te ondersteunen. Zeg aan de katholieken dat zij de scheur makers niet mogen volgen, en dat wie met de scheurmakers is, met den Paus niet, maar wel tegen den Paus is. Die waarhe den doeu kennen en in den geest des volks doen dringen, dat is deu goeden strijd leveren. n Daarmede was myn bezoek bij kar dinaal Rampolla, eenige minuten voor 9 uren, afgeloopen. - Het gesprek dat de heer Huyghe met Z.E. Kardinaal Rampolla heeft gehad is van het allergrootste gewicht. Z. E- Kar dinaal Rampolla is den Secretaris van State van Z. H. Leo XIII en deze kerk* voogd is dus best van gansch ds wereld in staat om het gedacht van onzen H. Vader te kennen. Alle verdere bemerkingen schijnen om overbodig de veroordeeling van het Daensism is te uitdrukkelijk. Aalst. Vlaamscho belangen. Op Zondag 23 dezer maand, om 5 uren 's avonds, zal de vermaarde voordracht geefster Mevrouw CORTEBEEK, op ver zoek van het Vlaamsch Taalgilde, ter Feestzaal van ons Stadhuis, eene Voor dracht geven over DE VLAAMSCHE BEWEGINGj Wat is zij Is zij nuttig Wie hoeft haar te ondersteunen Ingang vrij en kosteloos. der visschers, dan kan natuurlijk geene hulp meer geboden worden en wanneer haar lijk niet door de golven aan land wordt geworpen dan zal men haar niet meer terugvinden. Piron steunde Breng ons dan naar Uharlemont, zegde hij; mevrouw zal van koude Bterven. O, de arme jonge dame anno juffrouw Lepage I Op dat oogenblik werd Sofie in de nabijheid van het vaartuig zichtbaar en zwom nader, alsof zy een bad nam. Aan zee opgegroeid had zij van hare vroeg ste jeugd bijna dagelijks gebaad. Zij was met het water vertrouwd geworden en kon goed zwemmen. Bij het kantelen des boots was zij daaronder geraakt, doch had er zich spoedig van daan gewerkt en zich verder gemakkelijk boven gebonden; toen zij Filip met zijne van moord sprekende oogen zag naderen, schoot zij bliksemsnel onder water, om op eene an dere plaats boven te komen. Hij had haar niet bemerkt, dewijl hij de oogen alleen ge vestigd had op de plaats waar zij verdwenen was. Zij zwom nu naar de boot en hoorde zyne huichelachtige woorden. Hier ben ik riop zij. Help mij. Filip werd bleek als een lijk en zonk op de bank neer zonder een woord te knnneu spre ken. Mevrouw Bartineux uitte eenen kreet van blijdschap. Sofie werd aan boord getrokken en me vrouw omhelsde haar. De waardige vrouw hier te Lande tegen de R. K. Kerk en tegen hare Priesters uitbraakte, doen, volgens Priester Daens, weinig of geen kwaad. In eene meeting te Borgworm kraamda Charbonnel uit Het menschdom is God. Het gebed is niets dan ijdele klan- ken die tot niets dienen. Het is eene eer door God gestraft te worden. - Het Doopsel, het Vormsel, de Biecht, n het H. Sacrament des Autaars zyn al n De ouders moeten hunne kinders zenden naar scholen zonder God. De sacristij en de biechtstoel zijn plaatsen waar de monsterachtigheden en de schandalen gebeuren, waar de priesters de vrouwen van anderen ver derven omdat ze geene eigene vrou wen hebben. Te Chenée bij Luik braakte hy onder andereu nogmaals uit dat de priesters in den biechtstoel en in de sacristij, de vrouwen verderven zooveel zy willen en ze 't huwelijk ontraden. Nog meer andere helsche (lasteringen braakte die geloofsverzaker uit.... Nu, volgens Priester Daens, doen die godverloocbeningen, die helsche versma dingen der HH. Sacramenten, die duivel- sche lasteringen tegen onze Priesters wei nig of geen kwaad aan de Religie. Geachte lezers, wat denkt gij er van dienstdoende Apothekers Zondag 16 April 1899, Mr Rombout, Lange Zout straat. weende van vreugde en dankte God voor het behoud van het meisje. Wij ziju allen gered riep de kapitein. Daar komt de sloep van mijn zoon aan. De Louise kan weer naar den oever gebracht worden. Goddank dat allee zoo goed afloopt. De tweede visschersboot kwam en de kapitein gelastte zijnen zoon de Loinss te bergen. Men keerde nu terug, wat echter ziet zoo spoedig als de eerste tocht, daar ds wind on gunstig was. Bijna drij uren na het ongeval liep ds boot de kleine haven binnen. Filip had zich gedurende de vaart zeer stil gehouden. Zijn blik welke van tijd tot tyd dien van Sofie ontmoette, waa donker en op g.h»i zijn wezen las men zijne woede over het verijdelen van zijn plan. De kloof op zijn gezicht was gloeiend rood en daardoor duide lijker zichtbaar geworden. Sofie kon hem niet zonder sidderen aanzien; zij wendde zich van hem af en bemerkte daarom niet dat hy zy- nen blik op het kasteel gevestigd hield, als hoopte hij den markies van Charlemont aan een venster te ontdekken. Sofie gevoelde zich veilig. Ditmaal waa ds poging om haar te vermooren verijdeld, maar kon een tweede aanslag niet gelukken En dat zulk eene poging spoedig zon worde aan gewend, daarvan hield zij zich verzekerd. (Wordt voortgsset).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1