Donderdag 27 April 1899. 5 centiemen per nummer. 5J8te Jaar 5560 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Liberale verdraagzaamheid. GELUKKIG SCHOT. Nieuwe Kieswet. Gezondheidspolitie der Huisdieren. "W Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique auum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonniste «p 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Beeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen de» dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voer de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad Aalst, 526 Aprü 1899. Gedurig schermen de liberale schrijve- laars met de woorden Gewetensvrijheid en verdraagzaamheid. Dat zijn slechts holklinkende woorden die ten anderen vloeken tegen de houding of handelwijze der geuzen in 't algemeen. De dagelijksche ondervinding leert ons hoe de geuzen die zoogezegde gewetens vrijheid en verdraagzaamheid verstaan. La Liberté het orgaan der liberale oude pruiken, komt ons nogmaals den waren zin dier ronkende woorden uit te leggen. In een brief aan dat blad, zonder voor behouding meêgedeeld, waarschuwt de schrijver dat de liberale verdraagzaam- heid de iibcralen Diet mag beletten het godsdienstig onderwijs uit allo hunne krachten te bevechten en wel te zorgen dat de kinderen zonder religie opgevoed worden. Dat heet men liberale verdraagzaam heid Die waarschuwing was er hoegenaamd niet noodig, want reeds van over vele i'aren handelen de liberale leiders gelijk et hun wordt aangeradenmaar wij moe ten er bijvoegen niet wat hunne eigene kinderen maar wel dezen van 't volk betreft. Hunne eigene kinderen vertrouwen zij meest allen aan godsdienstige onderwij zers toe, doch de volkskinderen,dezen van den minderen man, van catholieke men- schen, moeten naar onzijdige of liever ongodsdienstige scholen gezonden worden. Ziedaar hunne verdraagzaamheid 1 En indien de liberalen dan nog hunne kweeknesten van vrijdenkers en socia listen met hunne eigene gelden betaalden, maar neen, daar waar zij meester zijn, gebruiken zij de gelden van Staat,Provin ciën en Gemeenten om hunne goddeloos heden te verspreiden. Waarom betalen zij hun goddeloos onderwijs uit hunnen eigen zak niet Hola 1 allen oordjcsbjjters, zegde - La Chronique destyds, en 't is veel gemak kelijker riemen te snijden uit een ander mans leêr 1 Een strijder van 't jaar 30 is te Asch (Limburg) overleden, M. P. Stynen, ge- pensionneerd tolbeambte. Hij was 94 jaar oud. EEN 11* VERVOLG. Weder wilde Johan uitvaren, doch Theo- door, ofschoon in zijn binnenste door de han delwijze van den boer diep verontwaardigd, naderde hem, vatte zijne hand en aeide Vriend, medelijden met eenen weêrloo- zen vijand hebben, gebiedt ons God, in wien gij ook gelooft. Daarom wees niet wreed en gun den armen, half verhongerde een weinig brood en een verkwikkenden teug drank. De boer bromde eenige onverstaanbare woorden tusschen de tanden en zeide toen Zoo zij geld hebben mag de knecht hun wat voorzetten. Ten andere zij moeten toch sterven, hetzij heden ofwel morgen. Deze woorden van den boer gaven den Franschen slechten troost, want de kozakken hadden hen geheel uitgeplunderd, en nie mand had een stuiver in den zak. Julius, die dit bemerkte, beval den jood voedsel en drank te brongen, en dit zeggende, gaf hij hem geld in de hand. Op de tafel der boeren wierp de edele officier een goudstuk Het vertoog der beweegreden dat de artikels der nieuwe kieswet voorafgaat, beslaagt niet min dan 11 bladzijden. Het vertoog is onderteekend door Mi nister Schollaert. Vooreerst wordt gewezen op de noodza kelijkheid van het Arrondissement Brus sel te verdeelen 't welk met de aanst. tieiijaarlijksche volksoptelling recht zal Lebben op 23 volksvertegenwoordigers en dus minstens 11 seuateurs. Het wetsontwerp beoogt niet eene alge- meene hervorming onzer kiesinrichtiDg het beoogt slechts het herstellen van het evenwicht tusschen de kleine en degroote arrondissementen die meer en meer uit breiding nemen on dus meer on meer invloed verkrijgen. In de kleine arrondissementen heeft de stemming per lijst en bij volstrekte meer derheid tot geene hoegenaamde beknibbe lingen aanleiding gegeven. De verdeeling der groote arrondisse menten hoe rechtveerdig ook zou altijd door de tegenstrevers verdacht en afge keurd worden. Daarom moet men zijne toevlucht ne men tot de verdeeliDg dor kiesuitslagen, en de minderheden tot die verdeeling toe laten. Tot die verdeeling worden aangenomen de partijen die minstens een zesde deel van het totaal der uitgebrachte stemmen bekomen. Eon kiesquotient wordt ook bepaald om te berekenen op hoeveel zetels eene partij recht heeft. Dat kiesquotient is dc uitslag der verdeeling van 't getal geldige stemmen door 't getal te verkiezen leden. In geval van overschot bij de verdeeling der zetels, moet dat overschot toekomen aan de partij die het grootste getal stem men bekwam. Een voorbeeld Er moeten 6 leden ge kozen worden en er zijn 60 duizend stem men uitgebracht het kiesquotient is dus 10 duizend in andere woorden, men heeft recht op een zetel per 10 dui zend stemmen. De catholieken bekwa men 35 duizend stemmen en de liberalen 25 duizend. De catholieken bekomen eerst 3 zetels en de liberalen 2 en de overblij vende zetel komt dan aan de catholieken toe omdat ze het grootste getal stemmen behaalden. De gekozene van ieder partij zijn de candidaten die het grootste getal stemmen behaalden. Het stelsel der plaatsvervangers, gelijk in de gemeentekiezingen, wordt ook in gevoerd dc plaatsvorvangers zijn ook en bad hnn de rust van hen die aan het vuur gezeten waren, niet meer te storen. Zoo be vredigde hij deze barbaarsche liedenen de Franschen bekwamen nu brood, aardappelen en brandewijn. Zich rondom de tafel plaatsen werd hun niet toegelaten. Gij zijt valsche honden riep hij die een weinig Duitsch sprak, en daarom op den grond bij hond en kat. Hierbij verhief hij zijn brandewijnglas en dronk op de gezondheid van keizer Alexander en op den voliedigen ondergang der Franschen. Daarop wenschte hij de gewaande Saksers goeden nacht en ver wijderde zich met zijne tierende gezellen. linrtelijk verheugd van deze wilde gasten ontslagen te zijn, noodigde Julius en Theo- door de Franschen uit aan hunne tafel te komen, wat deze ook zeer gaarne deden en weldra was een levendig gesprek over het treurig noodlot van het groot leger in gang. Vrijmoedig vertelden zij elkaar wat zij be leefd en geleden hadden, en toen de slaap kwam, verzocht Julius den jood, voor allen een strooleger te maken. Voor u en uwe gezellen doe ik het van harte gaarne doch voor die Franschen.... Welnu vroeg de officier verwonderd. Voor hen kan ik geen stroo brengen, luidde het kort antwoord. En waarom niet Omdat ik niet mag. Wie verbiedt het de candidaten welke na do werkelijke gekozenen het meest stemmen hebben hekomen. De heer Minister stelt de vraag Waar om die maatregel enkel toegepast in die arrondissementen die ten minste 6 volks vertegenwoordigers benoemen Omdat, antwoordt hij, deze de meeste beknibbelingen deden oprijzen en omdat het deze zijn wier overwicht op de klei nere arrondissementen moet verbroken worden om tot gelijkheid tc komen. QHet vertoog sluit als volgt Deze voorstellen zijn ingegeven door een denkbeeld van verzoening en recht- veerdigheid. Zonder de eene of de an- dere der formulen door de partijgan- gers der absolute stelsel voorgesteld, bij te treden, hebben wij gepoogd in derzelver studie de grondslagen te vin- den vaD eene ovcrgangsoplossing zich beperkende bij do zwakke of onvolle- dige punten van onze bestaande kiesin- richting. Ziedaar beknopt het vertoog der be weegredenen van de niouwo kieswet die de afdeeliDgen der Volkskamer gaan on derzoeken en volgens den wensch des ministeries zoo spoedig mogelijk zou be sproken worden. Wat ons betreft wij treden het wets- outwerp niet bij wij zijn en blijven tegenstrevers der E. V. Teu anderen het stelsel-Struye opent de deur aan tal van onrechtveerdigheden en uitslagen die on betwistbaar noodlottig zullen wezen aan onze catholieke Partij. De blauwen, rooden en groenen keuren het wetsontwerp af, doeh dit zou immers ook het lot zijn van al ander stelsel, 't welk hun niet zou laten verhopen het bewind des Lands te kunnen veroveren. Merteleer Daens is vooral verbolgen hij gewaagt van partijslag waartegen - het volk zal opstaan, van samenspannen en stormloopen met de blauwen en roodeD tegen het catholiek ministerie, enz., enz't Zal 'ne slag geven Koren op den rooden molen. In zijne redevoering maandag 11. ter mee ting in Valeniino te Gent uitgesproken, zegde M. Anscele Wij zijn goede profeten geweest,toen wij bij de opkomst der christene demo- cratie zegden Laat ze maar doen, jongens, 't is koren op onzen molen. Anseele bevestigt dus wat Vandervelde vroeger zegde De christene demokraten breken den weg langs waar de socialisten, do roode vaau aan 't hoofd,in Vlaanderen zullen binnendringen. De boeren. Ei, wat neem dit verbod niet te ctreng op lachtte Julius. Ik wil u de bundels stroo, noodig om een zacht leger te maken, goed betalen. Zoo gij mij eenen zak vol goud gavet, dan zou ik nog altijd zeggen ik kan niet. Neen, die boeren haten de Franschen gelijk de pest en zouden mijn dak in brand steken, indien ik tegen hun uitdrukkelijk verbod handelde. Lieve man, d# angst verwart u. De boe ren zijn allen dronken, zij zullen lang en vast slapen en voor de zon opkomt, is immers het weinige stroo reeds weggeruimd. Gij bedriegt n, goede heer, zeide de jood, want ik geloof vast en zeker dat de boe ren nog dezen nacht een bezoek bij mg zullen afleggen. Wat zij komen terug En wat hebben zij hier in den nacht te zoeken vroeg Julius met bezorgdheid. Weet ik het mompelde de jood hij bezon zich een oogonblik en fluisterde Julius zacht toe u, heer officier en de beide Saksers die met u gekomen zijn, zal niemand hindereu, doch indien hier iets voorvalt, raad ik n aan u met niets te bemoeien. Zeg dit aan uwe ka meradon en nu goeden nacht. Daarna vertrok de waard on liet eene lamp op tafel achter. Gij zijt bleek, gij beeft. Wat heeft da jood n gezegd vroeg Johan. De heer Gouverneur van Brabant heeft de volgende onderrichtingen rondgezonden waarop wij de aandacht onzer geëerde lezers inroepen RAZERNIJ Meest kenmerkende ziekteteekens, alge- meene vormen der Razernij De voornaamste cn meest voorkomende kenteekens der razernij zijn drift tot bijten, verandering der stem en open staande muil. Een dezer ziekteteekens is genoeg om den hond als van razernij aangetast te doen aanzien. De razende honden kunnen in twee voorname klassen verdeeld worden, vol gens het algemeen karakter der ziekte de dieren van woedende dolheid aan gedaan, welke gewoonlijk blaffen en bijten; - cn deze van - stille dolheid aangetast welke over het algemeen ge rust blijven. Woedende dolheid. De woedende dolheid is bijzonder gekenmerkt door de B kwaadaardigheid, drift tot bijten en verandering van stem. Stille dolheid. In dit geval blijlt de hond stom; hij houdt gemeenlijk den muil openen toont zich kalm, weinig of niet aanvallend. Kenteekens der razernij van de Kat. Bij de kat bestaat gemeenlijk de razernij onder den woedenden vorm en is ge kenmerkt door de drift tot bijten en klauwen. Het meereudeel der kentee kens, bij den hond bestatigd, bestaan ook bij de razende kat. Te geven zorgen aan een persoon door een rat enden of verdachten hond besmet. De hond zet de razernij over aan de personen, door hun zijn vergiftigd speek sel in te enten. Deze inenting kan ge schieden door het veroorzaken eener wonde, door eene beet, of door likken bij wijze eoner eenvoudige bezoedeling van do wonde of van een welkdanige ont velde of geschramde plaats. Voor de personen door een razenden hond gebeten of waarvan eene wonde be zoedeld werd, bestaat het voornaamste behoedmiddel ln het onmiddellijk en zoo volledig mogelijk uitbranden der won den, en zelfs der eenvoudig schrammen door de tanden van den hond voortge bracht. Vóór hot aankomen van den genees heer, dien men aanstonds moet ontbie den, is het, in zulke omstandigheid, van belang de wonden te wasschen met ter pentijn of ze te branden met een wit gloeiend ijzer, of met zwavelzuur (vitriool olie), met sterkwater of met al ander sterk invretend middel. Julins zweeg, alsof hij de vraag niet ver staan had, en klikte met gevoelig msdslijdsn op de Fransshsn, dis reeds kunne plaats ^er- laten en sick op dsn harden grond uitgestrekt hadden. Reeds wilde de oude soldaat zyne vraag herhalen, toen de deur openging en de knecht met veracheidene bandels atroo bin nentrad. Voor de gewaande Saksers een stroo leger bereid hebbende, aam hij de lamp van de tafel en verwijderde zich zwijgend. De deur werd door het verschuiven van een gren del geeloten. Nadat de sware stappen van den knecht verdwenen waren, ontstond eene diepe stilte. De daisternie in die nederige, nog immer door rook betrokken kamer, was zoo groot, dat Thsodoor, Julius en Johan verplicht wa ren langs den munr te tasten, om hun stroo leger te bereiken. Toen zij naast sikaar uitgestrekt lagen, stiet Jnlins zyn broeder, die aan de rechter zijde, en JohaD, die aan de linkerzijde lag, zachtjes aau, en vertelde hij hun, wat de jood hem gezegd had. Zeer verdacht scheen het gezegde van den waard. Ik wed, fluisterde Johan, dat dit dierlijk grauw eeGe schurkenstreek in deu zin heeft buiten iu de koude en in den sueenw bevond ik mij waarlijk beter op mijn gemak dan in deze verweuschto kroeg. Kunnen wg dan, vroeg Theodoor, doer Vóór het branden moet men, indien bet mogelijk is, zorgen onmiddellijk het gebeten lid, boveu de wonden af te binden, bij middel van een goed gespan nen band daarenboven moet men de wonden met overvloedig water uitwag- schen en er trachten de vochten met de vingers uit te persen. Indien de gekwetste plaats het toelaat, moet men, met hetzelfde doel, er eene laatkop op zetten, hetgeen men gemak kelijk doet door een weinig werk of watte, een stuk papier of lijnwaad, of wat wijn geest te branden in een glas, waarvan men met snelheid de opening op het vel van het gebeten deel drukt. Behalve deze voorzorgen en om meer zekerheid, mag men in den huidigen toe stand der wetenschap, aan de bosmette personen aanraden zoohaast mogelijk te vertrekken naar het Instituut Pasteur om er de voorbehoudende inenting te ondergaan. Hoe men zich jegens de verdachte razende of besmette dieren gedragen moet. De besmette hond moot, evenals do bepaald razende hond, onmiddellijk afge maakt worden. Wanneer men bij eenen hond zekere konteekeus der razerij waarneemt, moet men hem, zoo mogelijk, in het leven houden, maar hem opsluiten om alle besmetting te vermijden. Dit is het oenige middel om spoedig en zeker ingelicht te zijn omtrent den wezen lijken aard der kwaal waarvan de hond aangedaan is. De lijkontleding alleen is niet voldoende om het bestaan der razerny te bewijzen. Alle hond welke men vermoedt razend of besmet te zijn, moet aan de gemeen- teoverheid verklaard worden. De meest gewone aandoening, het be staan van vreemde stoffen in de maag,» kan men tegenkomen bij dieren volkomen van de razernij bevrijd. Het is good te dezen opzichte aan te stippen, dat, voor zoo weiuig het dier vermoed wordt men zich altijd moet wachteu van zijnen muil te openen en er de hand in te steken, om zich te verzeke ren, zooals men al te dikwijls handelt, van de tegenwoordigheid van eene vreem de stof. Tijdens erg ongeval of menschendood, zal de eigenaar van eenen razenden hond, van rechtswege kunnen vervolgd worden, ongemiaderd do schade en interest welke door de familiön kan gevraagd worden, overeenkomstig do wettelijke voorschrif ten nopens te zaak. Brussel, den 27 Maart 1899. De Gouverneur Atro. VERGOTE. de duisternis begunstigdhet hnie niet ver laten Die schurk vsn ssn knecht heeft immers de dsur van buiten gsgrsndeld, seide Julius. Ei, soe blijft ons tosh nog esn uitgang 0T#r klimmsn wij doer het venster. Was hst met geene ijzeren staven ver zekerd, dan was dit wel mogelyk, viel de officier zijnen broeder in de rede. Nu ontstond eene diepe stilte, terwijl ieder de mogelijkheid totvluehten overweog. Ein delijk deed Johan het voorstel de Frasschen te wekken, hun de zaak nit te leggen en dan te zamen de deur te doen springen. O dat maakt te veel gerucht, dit gaai niet, fluisterde J ulius. Maar het is het eenige middel om het vrije veld te winnen, merkte de onde soldaat op. En om ellendig behandeld te worden, seide Julius. Dat is wel mogelijk, doch die niets waagt, wint ook niets. Ik waag gaasne, antwoordde Jnlins, wanneer winnen mij mogelijk vcerkomt, doch aan het wagen aan ieta dat een algemeen ver derf te weeg moet brengen, leen ik de hand niet. Vooreerst weten wij niet hoeveel lieden hier in de herberg verborgen liggen ten tweedo zijn do Franschen ongewapend en tê krachteloos om wederstand te kannen bieden. (Wordt voertgenet).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1