r»ls,c Jaar 5362 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Zoridaff 7 Mo! IS1QQ Donderdag i Mei 1899 a-£fiatiftmcn-imr numimu' ,1 centiemen per nummer. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. 'MËÉiIÉ# VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Leert uw stiel. GELUKKIG SCHOT. De Kieswet. Rechtuit gebiecht! DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique au urn. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnisse cp 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen deD dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voer de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel» van dit blad. Aalst, 3 Mei 1899. Eene crisis staat aan de deur voor de kleine nijverheid. Do groote Dijverjieid breidt zich van dag tot dag meer en meer uit en dreigt vele ambachtslieden met ondergang. Maar hoe zullen do ambachtslieden weerstand bunnen bieden Hoe zullen zij het aan boord leggen om door de concur rentie niet verpletterd te worden Men neme de kleermakers- en schoen makersambachten. Groote confectiehuizen leveren klee- diDgstukken tegen verbazende lage prij zen. Groote schoenfabrieken leveren tegen, prijzen buiten alle concurrentie. Welke remedie daartegen Dat de ambachtslieden wel huunen stiel moeten aanleeren. Indien zij hun ambacht wel kennen, indien zij zeer be hendig zijn, indien zij met kunst en smaak werken, zullen zij bij de koopers den voorkeur hebben, daar zij ze zullen aan lokken door de sierlijkheid en de deug delijkheid hunner waren. Dus de hoofdvereischte is zijn stiel grondig aanleeren. Maar daartoe moet er eene beroeps opleiding bestaan. Goede ambachtslieden moeten in beroepsscholen gevormd wor den. In vroegere tyden leerde men zynen stiel bij eenen baas. Men doet het nog heden maar 1... Dikwerf zoekt de baas uit zijne leerjon gens zooveel profijt mogelijk te trekken en verwaarloost hunne opleiding in het vak. En ook vele leerjongens willen zich niet genoeg aan hunnen baas onderwer- fien en willen meer winuen dan ze waar- ijk verdienen kunnen. Veelal hebben de leerjongens geene zelfsopoffering genoeg om bij den zelfden baas hunno leerjaren uit te doen en zich in hunnen stiel to bekwamen, in andere woorden, er het fijne van te leeren. Wat er hier te doen valt is beroeps- scholen inrichten voor alle stielen gelijk in Engeland en Duitschland. In beide landen bestaan er beroeps- scholen voor alle ambachten, voor kleer makers, schoenmakers, tapissiers, tim merlieden, zinkbewerkers, metsers, enz. enz die bekwame ambachtslieden vormen. Beroepsscholen stichten dus is 't orde woord. EEN 12' VERVOLG. Dit alles is wel waar, luitenant, doch als zich kniten den waard, zijn knecht en zijne vrouw niemand anders in de herberg bevond, wat dan Zooveel kracht, denk ik, hebben wij toch, om ons vertrok door dit paar menschen niet to laten beletten. Zeker, Johan, antwoordde Jnlins, doch deze lieden zonden uit het huis loopeu, aan de naaste deuren kloppen en hnn geschrei zou in een oogeublik het gansche dorp in op roer breDgen. Dan was het met ons gedaan, denkt gij dat ook niet Dat is waar toch geloof ik, zeide de soldaat, dat wij den omden jood en zijn huis gezin het roepen en kloppen wel zouden kan nen beletten. Zoo men hen doodde,ja Doch daartoe hebben wij geen recht, Johan; die menschen hebben ons geen kwaad gedaan en bovendien verzekerde mij de jood, dat ons geen haar zou gekrenkt worden. Het wetsontwerp op de kiezingen vereenigt de geheele aandacht van de politieke wereld, dat is zeker. Vóór het neergelegd werd, kon men zijne aandacht nog aan iets anders wijden, maar nu het signaal gegeven is, zullen wij geen rust meer hebben, zoolang deze kwestie niet zal opgelost zijn. 't Is misschien betreurensweerdig.maar het is zoo. Men redeneert niet wanneer men de koorts heeft. De parlementaire meerderheid is voor niets in die koortsachtige haast, die eer der nadeelig is aan een parlement, dat goed werk wil verrichten. De meerder heid in haar geheel zou het best hebben kunnen stellen met het statu quo tot de kiezingen van 1900 en misschien lan ger nog. 't Is de strijd, buiten de Kamer ont staan, tusschen de aanhangers van het eennamig stelsel en die der E. V, welke de zaken verhaast heeft. Hoe de Koning en het ministerie er toe zijn gebracht, zich aan te sluiten bij een dier stelsels, om later het tegenoverge stelde aan te nemen, is een punt dat tot hiertoe nog niet voldoende werd opgehel derd. Maar welke ook de. geheimzinnige oor zaken hiervan zijn. het is niet te ont kennen, dat M. Vandenpeereboom, toeu hij kabinetsoverste werd, tevens met zijne collegas den zwaren last ontving, in kor ten tijd eene kwestie op te lossen, over welke er noch op de banken der rechter zijde, noch tusschen de ministers zelf, eensgezindheid heerschtc. Men heeft Diet vergeten hoe hevig de linkerzijde dan aandrong, hoe zij in zeke ren zin de ministers het mes op de keel hield, eischeude dat zij onmiddellijk een ontwerp zouden neerleggen, dat nog niet bestond. Welnu, nauwelijks had het gouverne ment hieraan voldaan, nauwelijks was ziiu werk aan de Kamer overgeleverd, of diezelfde linkerzijde, tot dan too zoo haastig en dringend, verandert eensklaps van houding en eischt in de secties de verdaging van het ontwerp. De vrienden der regeering en de regcc- ring zelf, hebben geene moeite gebad om" de geheime reden te ontdekken van deze tactiek der oppositie zij hebben begre pen dat de linkerzijde niet verlangt, eer lijk het ontwerp te bespreken, maar zij er zich wil van bedienen om de openbare denkwijze te misleiden, en in het land eene gevaarlijke gisting levendig te hou- deD. Om die kuiperij te verijdelen, zal bet ministerie, hoewol het de meerderheid - Indien wij koelbloedig onze arme krijgs- gezellen voor onze oogen laten ombrengen en ons er even weinig om bekommeren alsof men vliegen doodde. Maar wacht eene wat Spreek zoo luid niet, antwoordde Julias. Dat de boeren de Franschen om het leven willen brengen is tot nu niets dan eone gis sing, en niets geeft ons hiervan de zekerheid. Dat is ook mijne meening, zeide Theo- door; en nu, goeden nacht. Ik ben overstemd, morde Johan, dosh ik vermoed niets goeds. Slaapt gij wel, mijn- heeren. Daarop ontstond een diep stilzwijgen, en de oude soldaat, die de broeders zacht hoorde bidden, vouwde de handen en bad insgelijks. Johan nam het besluit gedurende dezen nacht niet te slapen. Hoe vast ook het besluit van den trouwen dienaar was, toch deed zijn vermoeid liohaam, na een uur zorgvol gewaakt te hebben, voor den aauvallenden slaap ten onder. Te ver geefs deed hij zich geweld aan om dezen vijand te bekampen; hij sliep eindelijk naast de broeders vast en diep in. V. ONMENSCHELIJKUEID EN EDELMOED. De rnstelooze uurwijzers der torenklok naderden middernacht, de hamer viel twaalf maal op eene onde, gescheurde klok, die een klagende toon uitgalmde. De wolken hadden zich verdeeld de maan hoegenaamd geen gedragsregel wil voor schrijven, zijne politieke vrienden ver zoeken, zoo spoedig mogelijk met deze kwestie gedaan te maken. En iuderdaad, niemand van ben heeft er belang bij, dat zy lang op de dagorde blijve, indien het waar is, zooals men verzekort, dat eene ernstige optelling aan het ontwerp van M. Schollaert eene meer derheid geeft van 25 tot 30 stemmen. De bespreking in 't lange trekken of ze verschuiven, were in de kaart spelen der haatdragende tegenstrevers, die reeds de voorstellen van het gouvernement bestre den. alvorens ze te kennen en van wien men Diets anders heeft te verwachten dan obstructie in de Kamer en uitlokken van wanorders buiten de Kamer. Zij zullen zelfs zoover gaan, daaraan valt niet te twijfelon, do werkstakers der koolmijnen ter hulp te roepen en 't ware de vervulling vau al hunne wenschen, indien deze duizende werklieden, welke de socialisten leiden zooals „zij willen, hunno woede tegen bet gouvernement keerden. Brusselschc cor.Handelsblad.) Wij ontleenen aan het schrijven van een ontgoochelden socialist de volgende rechtzinnige belijdenissen - Mijnheer, ik ben een ongeloovige en ik verlang naar eene omwenteling. Zio- daar waarom ik mij socialist noem. In den beginne hoorde ik tot de partij. Thans niet meer. Waarom? zult gij vragen. Enkel om reden dat ik geen onderscheid vind tusschen de socialistische en andere partijen. Do socialistische partij heeft hare gestrenge en ootmoedig gehoor zaamde opperhoofden. Zij gaat "gebukt onder eene ijzeren tucht door eene ijzoren hand toegepast. Zij verandert naar gelang do plaatsen, de tijden en de menschen. Van het oogenblik dat zij er in gelukt eenigen harcr mannen in de kiespostjes te steken, is zij tevreden. Nu, ik had het zoo niet gedroomd. 't Moest alles uit het volk spruiten; 't is 't volk nu dat bet ordewoord ont vangt. In 1894, schreef M. Vandervelde voor, ondanks Volders, dat de socialisti sche partij afzonderlijk moest strijden, als volkspartij. In 1899, verplicht die zelfde M. Vandervelde de partij zich mot twee of drio andere partijen tc ver smelten... In 1894, wees de keus (poll) Je socia listische kaudidateu aan. In 1899, heeft men den poll afgeschaft, daar waar an dere kandidaten dan de uitgaande kans hadden van het er door te halen en alzoo aan dezen hunne eer- en winstgevende postjes te ontnemen. zweefde in het duistere blauw. Haar bleek licht drong door het venster der dorpsherberg op de slapers, die zich van tijd tot tijd, door droomen geplaagd, krampachtig bewogen en zich dan weder beweegloos uitstrekten. In het dorp werd hier en daar eene deur geopend, en stil slopen hier en daar gewa pende mannen nit hunne woningen. Toen een aanzienlijk getal vereenigd was, naderde de bende in stilte de herberg van den jood. Eenige minuten later werden de elapera, in de herberg door het hevig kloppen aan de huisdeur gewekt, en de woorden Daar zijn de boeren, vielen zacht van de lippen der broeders. Doet allen alsof gij slaapt, fluisterde Julius den Franschen toe, en nauwelijks had hij zich weder op het atrooleger schijubaar uitgeatrekt, of de grendel werd weggescho ven, en de deur ging open. De jood kwam vooraan met een licht in de hand. Achter hem volgden een hoop boeren, bijna allen gewapend. Zij die geene wapens iü de hand hielden, droegen zware pakken.Het waren soldatenkleederen die bij den jood neergelegd werden. Bij het binnentreden der bende bewoog zich niemand van hen die op den vloer lagen, doch van tijd tot tijd wierpen zy eenen angs- tigen blik op dit gespuis. Zoo verliepen een paar minuten, daarop De socialistische partij wordt geleid en beheerd door oud-liberalen, meest allen vrijmetselaars. Zij beievereu zich vooral om de werklieden onkristelijk te maken en ze aan alle godsdienstige ver plichtingen en gebruiken te onttrekken. Nu, nauwelijks in de Kamer getre den, verklaarde M. Vandervelde dat de socialistische party, behalve baar buis- hoqdkuudig doel, voor bijzonder einde had de christene religie uit te roeren en zo door de religie van het menschdom te vervangen. En thans is er slechts spraak in de redevoeringen en in de schriften der bonzen én brahmanen ón kanunikken én pastoors der socialistische partij, dan van al do volkshuieen in kerken en tem pels tc herscheppen li Zo spreken van niets andors dan van burgerlijke eerste communiën, vau bur gerlijke begrafenissen met grooten luister, zelfs voor de kinderen, van burgerlijke doopplechtigheden, enz., enz. M. Leo Defuisseaux, eon sty ve nij veraar, geweer- digt zelfs bij gelegenheid het ambt van grootpriester waar te nemen doch hij vergeet alsdan eene flesch van zijn ouden Bourgognewijn zijnen aanwezigen, hel pers en familieleden, aan te bieden. n Ziehier de reden, die zij voorwendon om die naaperijen der katholieke plech tigheden uit te leggen het volk is archidom zeggen zij't Is een groot kind. Het behoeft plechtige vertooningen. Het is niet in staat om te redeneeren. Het laat zich slecht door het gevoel geleiden. Men moet bet met speelgoed paaieq. Zoo niet zal het ons ontsnappen en voor ons niet meer stemmen. En zoo wij geene af- geveerdigden meer zijn, wat zal er dan van den Vooruitgang geworden Het is noodig, om het volk te winnen, dat men bet volk verachte, flleeme en tot zijne laagheid nederdale Zoo redeneeren cn zoo handelen zij. n Nu, al die gekke uitvluchtsels, al die naaperijeD, die zelfs op do foormorkten zouden uitgefloten worden, bevallen mij niet; daar ben ik te fier en te geleerd om. Dat was der moeite Diet weerd om eene nieuwe partij uit to vinden ik wil zeg gen, voor ons, werklieden, maar niet voor al die burgers, die er op uit waron postjes en ambten los te trekken... - Voor wat den godsdienst betreft, zno er te kiezen valt tusschen Christus en Vaudervelde, dan aarzel ik goen oogen blik. Ik laat gerust M. Vandcrvtdde, met zijn schort op den buik eu met zijn tra weel gewapend, aan zijne ma^onnieke bezigheden. En in zake van geestelijkheid, heb ik ruim zoo lief Doutreloux als Demblom. Wat nu de economische princiepen der partij aangaat, daaromtrent weet ik waarachtig niet meer waaraan mij vast nam iemand uit de bende het licht, dat de jood op de tafel had geplaatst, bekeek daarna den eenen Frnnschman na den andore. Hierbij gaf hij rechts en linke slagen en toen zich nog niemand bewoog, plaatste bij het licht weer op de tafel, nam de schoenen der Fran schen, die bij de kachel stonden tedroogen, weg, en wierp ze bij de reeds geroofde solda- tenkleeren. Hierop stond het weder stil. De boeren spraken zacht met elkander, cn vielen toen, gelijk woedende honden, op de weerloos uit gestrekte Franschen, met geweld de kleede ren van hnn lichaam rukkende. Bij dit gezicht sprong Julius,'als door eene springvfltler bewogen, op, want hy had be sloten, de ongelukkige, van hunne kleederen beroofde menschen met levensgevaar te be schermen. Gelijktijdig sprongen Theodoor en Johan op. De oude soldaat, die van zijnen sabel ge bruik wilde maken, ontving plotseling eenen bevigen vuistslag op het hoofd, zoodat hij bewusteloos neertuimelde, en in zijnen val Theodoor met zich op den grond trok. Eene lans, welke een der boeren dreigend tegen de borst van Theodoor zette, verhinderde hem zich weder op te richten. Julias stond nu alleen onder dit helsch ge- broedsel, in wier oogen roof- en moordzucht tintelden. Hy bad, hij bezwoer de boeren de ongelukkigen te sparen. Hy wierp aich aan te houden. Onze leering heeft Bcbel gezegd onee leering ruift bestendig. En al de kopstukkeu hebben dit woord herhaald wat hun van de moeite ont slaat ons duidelijk te zeggen wat zij voor bereiden en waar zij ons leiden willen. Althans zal ik wachten totdat do vogel zal gedaan hebben met ruiven, om zeker te zijn of het eene lijster of eene meerl is Welnu ik moet bekennen dat ik my vandeeg heb laten foppen, toon ik socia list geworden ben. Een vos die eich geen itveemaal laat beet nemen. Zonder verdere uitlegging, niet waar, vriend lezer Ons Gouvernement, het n onbeschaamdste dat ooit in eenig be lt schaafd land heefl bestaan, maakt eich h met eene nooit geëvenaarde roekeloos- b heid gereed tot het plegen van eene par- b tijaanslag. Eet ontwerp van kiesher- b vorming in de Kamers neergelegd is b eene uitdaging in 't aangezicht geslin- b gerd van het Belgische volk. Zie dal staat in groote letters te lezen aan 't hoofd van Dcndergalm van zondag 11., en 't gene dan volgt is van denzelfden doesem. - Maar, wij vragen het, zou dat niet beter zijn te pas gekomen toeu het liberaal ministerie van 1878 tot 1884 tot zesmaal toe het kiesrecht besnoeide en aan dui zenden catbolicken hun stemrecht ont nam In plaats van tegen 't catholiek minis terie met zulke woede uit te vallen, zou den de liberalen, onzes dunkens, beter doen van het hunnen dank te betuigen. En inderdaad, de nieuwe kieswet zal aan de liberalen dio zoo goed als dood zijd, de kans geven van wat leven terug te verkrijgen, mits er hun eenige zetels wordcu afgestaan heden door catholiekcn en socialisten bekleed, terwijl zij in onze wetgevende Kamer schier nimmer verte genwoordigd zijn... Om de liberalen te bevredigen, zou bet catholiek Ministerie eeno wet moeten voordragen die huu z'ou toelaten van, zonder stamp of stoot, terug aan 't be wind, aan 'l schotelken te geraken... En dan alleen zou de nieuwe kieswet naar hunne goesting zijn.... en dan zou La Chroniqut - ook niet uitroepen Niet toegeven, alles of nietsdat is de houding die het liberalism past, wil het niet bedrogen zijn. Dus de meerderheid moet voor de min derheid het hoofd buigen.... En zoo sproken de mannen oener partij, die zouder de voorgestelde kieshervor- miog onvermijdelijk voor goed naar 't pie renland zou gaan hunne voeten, en zyne blikken en woorden waren geschikt een steeneu hart te rermur. •ven. Doch de barbaren bleven ongevoelig. Na nam de dappere officier, door angst en smart gefolterd, eene zware beurs geld en bood hun die aan, om het leven der Fran" schen af te koopen. Goed, gij zijt een milde heer, lachte de boer die den vorigeu avond met hem Daitsch gesproken had, nam de benre uit de hand, eu wierp ze, om met de rooversgezellen te dea len, op de tafel. Gedurende de verdeeling fluisterde de bende geheimvol onder elkander, daarop brak eens klaps een schel gelach los de boer, die de beurs van den Beierschen offieier genomen had, zeide - Het leven dezer schurken hebt gy ons afgekocht, doch opdat de koude heu niet om breng», moeten zy zich ook met de lucht verstaan. Bij deze woorden greep hij eenen Fransoh- man bij het haar en wierp hem de deur uit. De anderen volgden zijn voorbeeld, en in het volgende oogenblik werden de uitgekleeden met slagen eu stooten iu de sneeuw gedreven Julius, door deze onmenschelyke behan deling geheel buiten zich zelven eu onmach- tig zich laDger te bedwingen, wilde zich op hen werpen. Doch de jood omvatts hemen Julius op het atrooleger terugbrengende, fluisterde hy hem toe (Wordt voortg.)

De Denderbode | 1899 | | pagina 1