Zondag 7 Mei 1809. 5 centiemen per nummer. 54*^ Jaar 3563 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. vaderland, taal, vrijheid. 't Zijn artisten. W LANDBOUW. Betooging Woeste. Provinciale Tentoonstelling. De Moordenaar? JONGE WACHT. Z0NMGRUST. Het hoofdcomiteit Jy-? DEDEN Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad o frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiëa door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, ®n in alle Postkantoren des Land. Gnique »uum Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse cp 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voer de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel* van dit blad. Aalst, 6 Mei 1899. Als men groene en roode volksbedrie gers los boort gaan, dan hebben zij alleen al de liefde en genegenheid voor het volk in pacht. Al de anderen zijn de vijanden der werklieden welke geen ander doelwit behben dan ze in 't gareel te doen loopen en in dwang te houden. Onze lezers zouden het ons Diet verge ven, het ons zelfs ten kwade duiden moesten wij ons de moeite getroosten nog maals op die uitzinnigheden een antwoord te willen geven. Dat is nu reeds zoo dik wijls weêrlegd dat wij or niet meer op terug moeten komen. Daden spreken lui der dan al dit gekras, dat slechts zijnen oorsprong en reden vindt in persoonlijk belang de rooden en de groenen, welke nog nooit iets degelyks voor de werklie den en de kleinen hebben gedaan, welke nog niets dan holle, ijdele beloften met karrevrachten hebben rondgestrooid zijn er alleen op uit, lichtzinnigen op te vis- »chen en het getal hunner stemmers te vermeerderen. Wij willen nu, al is het maar bij veron derstelling, aannemen dat zij het welzijn van den werkman beoogen en wy vragen alsdan Hoe is het mogelijk dat tij samenloopen met mannendiehun gan- sche leven door, alle werkmansicstten hardnekkig hébhen bestreden Wij heb ben de liberalen genoemd. Dat de geuzen alle maatschappelijke hervormingen hebben bevochten staat paalvast en men moet gek of krimineel slecht zijn om het tegenovergestelde een oogenblik te durven staande houden. De geuzen zijn er tegen geweest niet alleen in het verleden maar zelfs op deze laatste dagen. In de oogen van iederen werkmans vriend klinken de akelige woorden nog door M. Bara te Doornijk uitgesproken, toen bij zijn voorzitterschap van de libe rale associatie neèrlegde. En M. Bara, volgens de getuigenis zelfs van onzen povereu artist hier ter stede, is de onbetwistbare leider der geuzerij Wij willen nu alleen op het woord van M. Bara niet steunen om eene gansche partij daarvoor aansprekelijk te maken maar er steken nog andere troeven in ons spel. Onze lezers oordeelen over de gegrond heid, over de juistheid onzer gevolgtrek kingen. Wij lezen in de Gatet van Ant werpen van 25 April 1899 Geen bescherming voor den ar- beiderOp 't laatste oogenblik hebben de liberale drukkersbazen, die den stadskoek onder elkaar verdeelen, aan hunne vakgenooten die kiezer zijn voor den Werk- en Nijverheidsraad eenen omzendbrief gezonden, waar- in, onder andere, den volzin voorkomt n Het is ons te doen om, door voor de n liberale lijst te stemmen, een kaakslag n - te geven aan het Ministerie en aan - het ministerieèl geknoei in za- n ken van wetten op den arbeid en werk. - Bijgevolg trekt de Association libé- jrale te velde tpgen de katholieke R< geo- riDg, niet omdat deze katholiek is, maar omdat zij wetten uitveerdigt in 't belang der werkende klas Eo zulke Manchesteriaauscbe achter- uitkruipers worden achterna geloopen door -zekere... democraten Wie van beiden, de Association libé- rale of die democraten, verdienen nu meest de verachting van eiken arbei- der b De geuzen zijn geen achteruitkruipers van gisteren zij zijn bet immer geweest eu zijn daarvoor menigmaal door de roo den afgezweept. Het zou ons te verre lei den wilden wij bier dit alles herhalen. Eene enkele nemen wij uit Vooruit die nu geone woordeu vindt om zijn genoegen lucht te geven over het monsterbond dat hier te Aalst het daglicbt ziet onder de hooge bescherming van priester Daens, zoo erbarmelijk in do politiek verloren geloopen. Zeker liberaal bladje, dat we voor de eer der pers niet noemen zullen, had eene doctrinaire lijst met den naam van voor uitstrevend betiteld. Daarop schoot Vooruit uit en eene karrevracht harde kasseien vlogen naar het hoofd dier nieuwe, splinternieuwe volksverdedigers 1 Onder die vooruit- strevers behoort ook M. Van der Kin- deren, die de werklieden met den naam n van racaille betitelde. y Deee belecdigcr der kleinen verweet - zelfs aan de Regeering dat zij bet stemrecht aan de armen had r geschonken, dat 2ij eene proef had genomen met de evenredige - vertegenwoordiging en het mi- - nisterie van arbeid had inge- richt. Deze stelling is overigens deze van - M. Bara, die zich in den Senaat vijandig verklaarde aan alle be- schermingsmaatregelen voor de werklieden. - En verder Dergelijke laffe laktiek verdient ont- maskerd te worden, om aan de werklie- den te laten weten van welk gehalte hel liberalisme is, der mannen van den natten vinger. Dit alle3 staat tc lezen in Vooruit, nummer van 18 Juni 1896. Eu daarna komt heel ernstig Priester Daens het ministerie met de volkswoede bedreigen. Niet waar, lezers, een overgroote scha terlach zal het antwoord zijn op de kale ophitsingen van dien armen politieker door Bisschoppen en Paus geoordeeld en veroordeeld. Gij, werkman, hebt hieruit nok een besluit te trekken. Gij ziet klaar en dui delijk dat. men uwe goede trouw zoekt te misleiden, dat men u opwinden wi! ton voordeele van eenige baatzoekers. Zult gij hun slachtoffer worden Wij hopen Middel om de vermolmdheid van bet hout te voorkomen. In 1893, beeft de heer Em. Mor, in de Academie der Wetenschappen te Parijs eene nota voorgedragen, betreffende een middel om het hout tegen vermolmdheid to vrijwaren. Men weet dat de vermolmdheid aan het hout veroorzaakt wordt door de lar ven van verschillende schildvleugelige insecten, bijzonder door die des boorko- vers (auobrum tessellatum) on dat de schade, door deze laatste veroorzaakt, dikwijls zeer groot is. Het is ook hekend dat het spuit meer onderhevig is aan de aanvallen van dit insect, dan het hout dat tot volmaakten staat gekomen is, maar dat, ondanks de volledige wegneming van liet spuit, het tot volmaakteu staat geko men hout niet heel vrij is van de ver molmdheid. Ziehier het middel Men ontschorst den op stam staanden boom iu de lente verscheidene maanden vóór hij uitgehakt wordt, of, wat meer eenvoudig is, men neemt een ringvormi- gen lap schors weg, aan het boveneinde van den stam, goed zorg dragende van al de scheuten af te doen die zich op den zelfden zouden ontwikkelen. In den herfst zal men den boom kunnen uithakkon on zijn hout zal voortaan be vrijd zijn vau vermolmdheid. De proefnemingen van M. Mer strekken om te bewijzen dat de aanraudiug van het hout door den boorkever móet toe geschreven worden aan de tegenwoordig heid van het zetmeel in het spuit. Welnu, het zetmeel verdwijnt, na verloop van eouigo maanden iu het ontschorste deel van den stam, ofwel in dat deel, hetwelk zich onder de plaats bevindt, waar men den ringvormigen lap schors heeft weg genomen. Het is dus ter oorzake der ver dwijning van het zetmeel uit het spuit en uit het hout dat deze niet meer aangetast worden door den boorkever, die er geene gunstige plaats meer viadt voor ziju be staan. Wij hebben het aanbevolen middel van den heer Mer beproefd en hebben ronde schuiven genomen van eenen eikenboom, op bovengemelde wijze behandeld, sedert vier jaren met vermolmd hout in aanra king gesteld. Tot heden zijn die schuiven van vermolmdheid bevrijd gebleven. Wij meenen dus met recht de ontdek king vau den heer Em. Mer te mogen aanbevelen, verzekerd zijnde dat onze lezers er een groot nut zullen kunnen uit trekken. L. VAN DEN BERCK, landbouw-ingenieur. De huldebetooging aan den achtbaren beer Karei WOESTE, Staatsminister, te gelegenheid van zijn ZILVEREN JUBELFEEST als Volksverteg nwoor- diger van 't Arrondissement van Aalst, is nu bepaaldelijk vastgesteld en zal plaats hebben op Zondag 18 Juni aanstaande. Al de Cdtbolicken van het Arrondisse ment van Aalst zullen aau die Hulde- bctooging willen deelnemen, om aldus oen blijk van hunne getrouwe genegenheid en innige dankbaarheid te geven aan den uit- muntenden Staatsman, welke ons Arron dissement, gedurende een kwaart eeuws, zoo waardiglijk in de Volkskamer heeft vertegenwoordigd cn tevens aan de groote catholieke zaak en aan 't vaderland zulke schitterende eo onwaardeerbare diensten bewees. Wij, Catholieken, moeten aan de vijan den van den heer Woeste toonen hoe zeer wij hem verkleefd ziju en vooral bowijzen dat al de heleedigingen eD lasteringen die hem gedurende deze vijf laatste jaren naar 't hoofd werden geslingerd, Hem nog in ons aller achting on liefde heeft doen klimmen. Aan 't werk dus, Vrienden, opdat do Huldebetooging waardig weze van den uitstekenden Volksvertegenwoordiger wel ken w§ vereereu en vieren willen (JENT .—1899. Van 1 Juni tot 1 October, wordt dit jaar te Gent, eene provinciale tentoon stelling gehouden van handel eu nijver heid, schoone kunsten, wetenschappen, landbouw, enz. ene. Deze tentoonstelling, welke zal plaats hebben in do prachtige tuinen van het Park en belooft alleszius merkwaardig te zijn, zal eene oppervlakte beslaan van 12 hectaren. De groote hallen met bijzalen hebben eene oppervlakte van 13.000 overdekte vierkante meters, het paviljoen voor de Congo voortbrengselen, is 1500 vierkante meters groot en de feestzaal, waar prach tige muzikale uitvoeringen en ook tijde lijke tentoonstellingen zullen plaats heb - beu, heeft eene uitgestrektheid van 1800 vierkante meters. Er zal ook eene zaal gebouwd worden voor schoone kunsteD, waar de artistieke historische werken zullen tentoongesteld worden der schil ders, beeldhouwers eu bouwkundigen, die sedert 1830 tot heden in Oost-Vlaan- dereu, geboren werden, geleefd en ge werkt hebben. Er zal verder een paviljoen voor de drukpers worden opgetrokken, waar ruim 150 dag- eu weekbladen, alsook tijdschrif ten, welke in Oost-Vlaanderen verschij- WIE IS RAAR HET HOOGDUIÏSCH van E DU A RD WA GN ER. 73"* VERVOLG. Beminnen Uij was mijn echtgenoot en ik zal hem blijven beminnen den edelen man, wien zulk een groot onrecht is geschied. Gij hebt nooit zoo over hem gesproken, mevrouw. Wekken dit huis en de omgeving deze herinnering bij n op Misschien. Zeg mij, August, gelooft gij dat hy werkelijk dood is Het hart van den markies scheen stil te staan, maar geen zenuw van zijn gelaat ver ried den schrik dien deze eenvoudige vraag hem veroorzaakte. Het duurde meer dan eene minnut eer hij een antwoord kon geven. Welk eene zonderlinge vraag riep hij. Zeker, is hij dood Hij stierf in Zuid-Aine- rika. Wij hebben daarover reeds gesproken. Waarom vraagt gij dat, Eugenie Omdat... omdat... ik nooit bewijzen heb gezien.... die het tegendeel getuigden. Gelooft gij dat hij nog in leven is Mevrouw Mixtome werd nog bleeker dan zij reeds was en draalde eene pooB met haar antwoord. Ik weet niet wat ik moet gelooven. Me nigmaal is het mij alsof hij nog leeft. Ik zou al wat ik bezit willen geven om dit te weten, om hem weer te zien. Dat zal niet kannen gebeuren. Zelfs als hij nog leefde, zou bij het niet dnrven wagen naar Frankrijk te komen. En als hij het deed, zon hij toch niet verlangen u te zien, terwijl gij u van hem liet scheiden, toen hij in de gevangenis zat en ter dood veroordeeld werd. - Als hij echter kwam, wien zou hij hier bezoeken U zijnen bloedverwant, die den titel draagt, welke hem toebehoort Zou hij tot u gaan, August Bartineux Wanneer hij eenen vriend noodig heeft, zie ik niet iu waarom hij niet tot mij zou komen. Heeft hij zich ooit tot u gewend vroeg evrouw haastig en zwak, rood kleurden hare wangen. In hare haast verried zij hare gejaagdheid meer dan haar lief was. De markies van Ühar- lemont zag haar verstomd aan. Ik heb Alexe Mixtome sedert dat hij Frankrijk verliet niet meer gezien. Hij heeft zich nooit tot mij gewend, noch schriftelijk noch persoonlyk. Mevrouw Mixtome geloofde hem. Wanneer hij nog leefde en bij u kwam, vroeg zij, zoudt gij hem dan niet zeggen, dat de scheiding niet van mij nitging. Dat ik hem nog steeds bemin en ook nooit aan zijne onschuld getwijfeld heb De markies boog ernstig, maar zijn hart was vol bitterheid. Ik zou 't hem zeggen, Eugenie, ant woordde hij. Ik zou hem gaarne van elke ver denking, zelfs, van die eens moordenaars willen zuiveren; maar hij zal nooit naar Char- lemont komen, ik zal nooit de gelegenheid hebben u tegenover hem te verontschuldigen. Overigens wat kan hij van u zeggen Wat gij eens voor hem waart, zijt gij niet meer,gij hebt met hem evenveel te maken als met mij. Dat weet ik; maar ik was zijne vrouw. Het kwam nooit bij mij op, den band te verbre ken, die ons verbond. Wanneer ik hem kon zien, zou ik hem dat zeggen. Men noemt mij trotsch, maar ik verklaar u, dat ik alles rijkdom en eer om zijnentwil zou prijs geven. En dat verklaart gij aan mij, Engenie riep de markies verwijtend. Ik zeg u de waarheid. Gij hebt mij ge vraagd nwe vrouw te wordeu on ik heb u hoop gegeven dus moet gij ook weten, dat ik met hart en ziel nog aan mijnen echtge noot hang. Uw echtgenoot is niet meer, zegde de markies. Als hij leefde en mij riep, zou ik tot hem gaan. nen, zullen tentoongesteld worden: aan deze zaal zal een leeskabiuet gevoegd worden, waar bovengenoemdo bladen en tijdschriften ter inzage van het publiek zullen gesteld worden. In de machienengalerij, zal men 9 me- kanieken kunnen bewonderen, welke eene in werking zijnde spinnerij zullen uit maken, In de afdeeling der druknijverheid, welke ook uiterst belangrijk zal zijn, zal mon letters zien gieten eu een blad, uit gegeven door twee drukkers der stad Goot, geheel zien opmaken en drukken. Vau de afdeeling militaire kunst zegt men het meeste goed. Zij zal 600 vierkante meters beslaan en men zal er alles aan treffen wat betrekking heeft met het leger en bijzonderlijk met do regimenten welke in Oost-Vlaanderen, hun garnizoen heb ben. De weefnijverheid zal waardig vertegen woordigd zijn. Al de fabrikanten van Gent en van do provincie (meer dan 60 in getal) nemen er deel aan. In de tuinen, waar ruim zeventig teuten van vermakelijkheden en aantrekkelijk heden zijn opgetrokken, zullen dagelijks, door een bestendig orkest, 3 concerten gegeven worden. Dat orkest, samenge steld uit 40 muzikanten van dc beste ge halte, staat onder het bestuur van den heor Th. Lebrun. Er zal gedurende de 4 maanden der tentoonstelling een bestendig festival ge houden worden, waarvoor het Uitvoerend Comitcit 10,000 fr. heeft ter beschikking gesteld. Verscheidene congressen zullen tijdens de Tentoonstelling gehouden wordeu. Ook worden er menigte kampstrijden uitge schreven en feestelijkheden op touw ge- zot, welke van aard zullen zijn om eiken zondag duizenden vreemdelingen naar Gent te doen stroomen. In do maand Juni, zal o a. een reuzen stoet uitgaan. Nog nooit zal iets derge lijks te zien zijn geweest. Het Uitvoerend Comiteit spaart geene kosten om aan dezen stoot zooveel luister mogelyk bij te zetten. Ter gelegenheid dezer Tenstoonstelling, «taande onder de hooge bescherming vac Prins Albert van België, en ingericht met de ondersteuning vau den Staat, van de Provincie en van de Stad Gent zal in den loop van de maand September een Congres van Voeding plaats grijpen, met Internationale Tentoonstelling van Voe dingsproducten. Men kan het programma en alle noo- digs inlichtingen bekomen bij het Bestuur der Proviuciale Tentoonstelling, Leopold- boulevard, 47, te Gent. CATHOLIEKE VAN AALST. ao» Feest ter gelegenheid van den naamdag van den II. Michaël, haren patroon, op Zondag 7 Mei aanstaande. Om 9 l/i uren 's morgens bijeenkomst bij den heer V. Kkppens, Groote Markt, om zich van daar stoetsgewijze, met Mu ziek en VaaDdel aan 't hoofd, naar de S' Martinuskerk te begeven alwaar ten 10 uren eene plechtige Mis zal gezongen worden. Na de Mis kleine wandeliDg door de stad en buitengewone vergadering ia de zaal van den Café Universel, bij den lieer Jan D'Haese, Groote Markt. Aan spraak door den Heer Leo Gheebaebdts, dienstdoende Apothekers Zondag Mei 1899, Mr Em. Meganck, Leopold 3traat. En is het dat,wat gij mij te zeggen hebt, mevrouw mij die u sedert jaren lief heb en dien gij zooveel hoop hebt gegeven Gij be mint eenen veroordeelden misdadiger. Gij wijst mij af. Ik kan niet valsch tegen mij zelf zijn en ik mag u niet bedriegen, markies. Alexe Mix tome bezit mijn hert, het zij dan dood of levend. Maar ik zou tevreden zijn met uwe ach ting, Eugenie, zeker wetende, mettertijd uwe liefde te winnen. Het verleden leeft nog te sterk in u. Het was een ongelukkig plan van mij, u te vragen hier te komen, doch het is nu eenmaal zoo. Ik zal u niet langer lastig vallen, Eugenie, doch eisch een bepaald ant woord van u. Ik kan u geene hoop geven, August. Neen, ik wil uw antwoord nog niet. Binnen eene maand, als gij van hier vertrok ken zijt, zult gij anders denken. Gaat gij morgen naar de stad Ik heb liestoten nog eene week hier te blijven, antwoordde mevrouw verward. Mijn vertrek hangt van'dat van u af. Ik ga naar Parijs als gij gaat, eer niet. Zal ik u nog eens te mijnent zien Mevrouw Barti neux zal wel beter zijn en u gaarne ont vangen. Mevrouw Mixtome dacht eenige oogen- blikken na. Zij had wel is waar besloten, zich niet meer naar Charlemont te begeven, maar Voor onvoorziene redens, is de uitstap s namiddags uitgesteld. 's Avonds om 8 uron stipt, Prijslotiug en groot Concert gegeven door het muziek en eenige leden der Maatschappij, in de zaal van den Café Universel. Maandag 8 Mei, om 8 uren, Mis voor dc afgestorvene leden der Maatschappy. vergaderde zondag 11. te Gent en besloot te eischen 1° De toepassing der E. V. in gansch 't Land, ten minste in do kiesomschrij vingen die 3 volksvertegenwoordigers be noemen, met het quorum en verdeeliog der zetels volgens het stelsel D'Hondt 2° Afschaffing dor kieswetten voor de Provincie en Gemeente 3° Het zuiver algemeen stemrecht, alle man éen stem. De groene socialisterij zal alle moge lijke middelen in 't werk leggen om die drij punten te verwezenlijken en, om er toe te geraken, volgens plaatselijke om standigheden met al de oppositie-partijen samenspannen. De groene chefs voegen er bij dat die samenspanning nogtbans geen anti-kleri kaal karakter mag aannemen. Geen anti-klerikaal karakter Maar als men een verbond sluit met de vijan den der katholieken, wie is dwaas genoog om dan te komeu beweren dat men de katholieken niet bevecht Geen mensch met gezond oordeel zal men met dien dommen trek over 't ijs lei den kunnen, want hij zal zich herinneren dat Z. H. Leo XIU alle verbond met de vijanden van God, Kerk en Godsdienst uitdrukkelijk en krachtdadiglijk heeft veroordeeld I Nog meer Algemeen is 't geweten dat al de meetingen der groenen gesloten wor den met den kreet Weg 't catholiek ministerie wilde het oude slot nog eenmaal nam das de uitnoodigiug aan. - Ik zal komen, zegde zij, indien mevrouw Bartineux ook mijne gasten uitnoodigt. Welaan dat is afgesproken, zegde de markies opstaande. Wanneer zal het zijn Dinsdag het is thans Zaterdag. Gij zult spoedig anders denken. Beproef slechts den man te vergeten die u onwaardig is, Engenie. Doch genoeg, tot Dinsdag avond. Het zal mij verwonderen, zegde me vrouw, toen zy weêr alleen was of ik den koopman nog ontmoeten zal, als ik naar het kasteel ga. Hij moet in de buurt van Charle mont verblijven. Als ik hem weerzie zal hij mij niet ontkomen. De markies vermoedt ge lukkig niets. De markies van Charlemont hield ook eene alleenspraak en wel de volgende Zij heeft hem gezien en ofsehoon hij zich vermond lmd, toch heeft zij hem herkend. Ik zal Filip I'iron alles meêdeelen en hem aan zetten een einde te makeu aan de zaak, want Eugenie mag hem niet ontmoeten. Hij, zoo wel als zij ue dochter, moeten verdwijnen eer er eene verklaring volgt. Tot heden keurde ik Filip's plannen af, maar nu moet ik ze wel goedkeureu. Eene tweede misdaad moet het spoor d o uitwisscheu. Na de ontmoeting met den schijnbaren koopman, bewoog mevrouw Mixtome zich uren lang in den omtrek van Montfa^on. Eiken dag wandelde lij langs den grooten weg naar het dorp, maar hoorde of zag niets meer van den man. Voorzichtig had zij het personneel van Montfa^on ondervraagd, doch niemand had hem gezien. Het was duidelyk dat hij geene enkele poging beproefd had om zijne waar aan den man te brengen, en deie omstandigheid scheen mevrouw's meening omtrent zijnen persoon te bewijzen. Zij verkeerde voortdnrend in eene koorts- aohtige onrast, zoodat Johanna, die niet wist waaraan dit toe te schrijven, zeer bezorgd werd. Op het eene oogenblik was mevrouR uitgelaten, in het volgend) zeer te neerge slagen, als hadde zij zoo even hare laatste hoop grafwaarts gedragen. In zulke treurige oogenblikkeu had zy geeu oog voor wat er rondom haar plaats vond en kon niets haar opbeuren. Niemand vermoedde er de oorzaak van, zelfs mevrouw Bienjour niet. De Maandag was een echte Novemberdag, het regende en er woei een koude wind maar toch ging mevrouw Mixtome in eenen regenmantel gehnld naar de klippen wan delde daar een uur lang op en neder. Johanna verwonderde sich over de grillen liarer gebiedster, welke zy als de voor bode van eene ernstige ziekte beschouwde. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1899 | | pagina 1