Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. W eleer en Heden. w De Moordenaar? Het jubilee-woord des Pauzen. TT, Van tak op tak. Groene manifestatie. Wij DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. oe inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiëh door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar, Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Guique luum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zieh te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 20 Mei 1899. "Wij zijn zoo gelukkig geweest <le hand te legen op een kiesroauifest van M. Daens°verschenen den Woensdag 12 Octo ber 1887. Dat stuk is getiteld De wel gezinde Aalstersche kiezer. M. Daens toont er in wat het liberalis- mus is hij zet er uiteen en bewijst er wat hij later in dees kernachtige woorden samenvatte - Liberalism is eene vrij denkerij geworden, hel kan niets dan slecht volk kweeken. M. Daens was alsdan tot die lage diepte niet gevallen tot waar hoogmoed, heersch- en baatzucht iemaud voeren kan bij was alsdan nog de kamper van het goede, de koene verdediger der goede -ft opsteller van Het Land schrijft - Maar de liberalen I in welke diepte van - vrijdenkerij en van goddeloosheid zyn - ze gevallen I r Als de liberalen strijden, als ze willen meester zijn op het stadhuis, O het en is niet om te sparen, om iets te verbe- teren maar het is om d'Alleenhcer- schappij te hebben, om met het geld der algemeene kas hun vermaledijd liberalismus voort te zetten Ja, hun vermaledijd liberalism I - Ziet de liberale gazetten van Brussel, vau Luik, van Antwerpon. 't Is een afgrijselijke vloek tegen God en teeon zijn Kerk, tegen Onze Lieve Vrouw zelve. In alle groote steden houdt 't libcra- mus op Goeden Vrijdag openbare feest- malen in vleesch. Is dat Diet schromelijk r j)g jonge liberalen van Aalst en n elders voeden hunnen geest met die m aarts-goddelooze en vuile gazetten O welk geslacht zal dat worden Ouders denkt er toch op - Dat do Aalstersche geuzen goddeloos zijn M. Daens bewijst het in 't breed en in '1 lang in dit zelfde kiesmanifest, in een artikel met opschrift De tijd is geko men Hij tooüt er in wat hun gazet^ Dendergalm is en welke hare strekking Wij willen dit niet aanhalen en houden dit voor de toekomst. Tien jaren ziju sedert vervlogen. De hooemoed welke er velen tot val brengt heeft ook hier groote verwoestingen aan gericht M. Daens is de bondgenoot ge worden dier goddelooze liberalen 1 Wat meer is, hij heeft een getuigschrift afge leverd van perfekte orthodoxie. De jon ge liberalen van Aalst die hunnen geest hebben gevoed met die aarts- goddelooze gazetten der groote ste den zijn nu goede kristenen ge worden Zijn zij veranderd O neen, zij doen thans nog wat M. Daens in ditzelfde manifest aan den schandpaal der verachting spijkerde in deze woorden In ons Vlaanderen verloochenen zij hunnen mam van liberalen, van vrij denker en komen zij af in schaapsklee- deren gehuld. Diezelfde huichelachtige taktiek volg den en volgeu onze geuzen van Aalst. M. Daens sluit zijn artikel, waarvan ik hoo- ger sprak, De tijd is gekomen in dezer voege - En na zulke legenden van aanran- dingenbeschimpingen, loocheningen tegen alles wat icij eerbiedigen t is kiezing cn op dezelfde pers (van Dender- galm) wordt gedrukt De liberalen - zijn tegen den godsdienst niet. n M. Daens kende dus de liberalen goed; hij heeft hunne huichelachtige politiek doorgronden hij is hun handlanger geworden Sedert dit manifest verscheen, zijnde geuzen niet verander]. Zij zijn voorts den weg der vrijdenkerij der goddeloosheid opgegaan Dat behoeft niet lewezen te wordon het is zonneklaar. En lit niettegenstaande het getuigschrift van (en verdoolde,hoog moedige politieker. Twee dage» is hel ;eleden dat wij in het blad der liberale («eb arme werk lieden lezen konden De priester is een maatschappelijk geeselhij is een gevair waartegen wij, op dm aanstaanden lag waarop wij meester zullen zijn, naatregëlen van dringende noodzakelijkheid zullen moe ten nemen En wie dat schrijft zijL goede kriste nen I volgens de belangloos. getuigenis van M. Daens. Wellicht dachten de cbrijvers op priester Daens niet die deer dagen den tempel der socios te Brussel is gaan be wonderen, hun er zijnen peming jont en door de aanbidders der Comnune dapper is toegejuicht Droeve eer En waarop moet dit monierverbond uitdraaien liever lezer De leider der socios gaat het <ns zeggen Indien de liberalen en de christene n demokraten ons helpen dan veroveren n wij het A. S. en wij zijn merderheid n in het land. Onze groenen halen dus voor le roode socios de kastanjen uit het vuur Wee u, vreedzame burgers, als deze mester zyn want dan zullen er voor ons arm Indeken akelige en rampspoedige dagen aanko men. Dat zullen wij in een verdeischrij- ven nader beschouwen. WIE IS NAAK HET HOOGDÜITSCH van EDUARD WAGNER. tot middenacht dienstdoende Apotheker s Zonden 21 Mei 1899, Mr Meirschaut, Korte Vmt- Maandag 22 Mei 1899, Mr Tan Caelenbergh, Leopoldstraat. In de pauselijke jubilee-bulle, te Rome op Hemelvaartsdag afgekondigd, verklaart Zijne Heiligheid, op het voorbeeld zijner voorgangers een feest te willen vaststellen dat voor het christenvolk eene bron van heil zal zijn en tevens de reeks sluit van gebeurtenissen welke zijn pontificaat heb ben gekenmerkt. Wat toch zoeken Wij, wat verlangen wij vraagt de Paus. Slechts ééne zaak door Onzo pogiugen een zoo groot mogelijk getal menschen weerdig te maken voor de geuieting van het eeuwig geluk en daarom de geneesmiddelen door den lieer Jesus Christus aan Onze maebt toever trouwd, aanbieden tot genezing der zielen. Dit eischt, zegt de H. Vader, niet alleen het opperherderlijk ambt, dit vorderen ook de bijzondere omstandigheden, waar onder de tegenwoordige wereld leeft. Want, is het waar, dat van den eeneD kant kan gewezen worden op tal van goede daden en glorierijke cbristeudeugdeu, hoeveel duisternissen, hoeveel dwaling yan den anderen kant 1 Hoeveel zielen, die voort hollen op den weg naar haar eeuwigen ondergang. Buitengewone angst beklemt Ons gemoed, zegt de H. Vader,» zoo dikwijls Wij denken aan die menigte christenen, welke verleid door de vrijheid van denken en van óordeelen met gretigheid het ver gifder valsche leeringen in zich opnemend eiken dag in zich zeiven den kostbaren schat van het heilig geloof schade toebren gen. Vandaar die afkeer legen een christe lijk leven en de verspreiding van slechte zeden vandaar die onverzadelijke zucht naar alles wat de zinnen streelt, vandaar dat de neigingen des harten en gedachten van den geest zich losmaken van God en zich hechten aan de aarde Ten einde dus de zielen uit hun gevaar lijken doodslaap op te- wr-kken en aan de zorg voor hunne zaligheid te herinneren allen die door hunne zorgeloosheid of hunneu hoogmoed elk oogenblfk gevaar loopen de eeuwige en onvergankelijke goederen te verliezen,waarvoor de mensch geschapen is, wordt het heilig jubeljaar afgekondigd. Gedurende den tijd van het jubilee, laat onze Moeder de H. Kerk enkel en alleen hare barmhartigheid en medelijden aan het woord, verdubbelt zij haren aandrang en hare smeekingen tot de zondaren en smeekt zij van den Hemel een overvloed af van goddelyke genadegaven. De schat kamer harer genademiddelen stelt zij met alle mildheid open, alle christenen bezie lende met de hoop op vergiffenis en trach tend den tegenstrevenden menschelijken wil te overwinnen door eene verdubbe ling van barmhartigheid en liefde. Dit verbeven doel zal, zegt de H. Va der, nog beter worden bereikt door de bekende en door den IIapostolischen Stoel goedgekeurde en aaugemoedigde bijzondere plechtigheden, welke het einde der 19® en het begin der 20" eeuw zullen heiligen, door de toewijding namelijk der menschheid aan den Heer Jesus-Christus, den behouder der wereld. Zondag 11. onder voorwendsel van de afkondiging der Encycliek Rerum Nova- ram te herdenken, hadden de zoogezegde christene democraten besloten ook eens te manifesteren. Onze groene socialisten zouden zich met muziek en groene vlag aan 't hoofd naar onze St. Martinuskerk begeven om er de H. Mis van 11 uren bij te wonen en zoo tot in de kerk toe te manifesteren. Kwaart voor 11 uren verliet een troepke groenen het lokaal De Letterzetters- kring samengesteld uit 88 personen, liberalen, socialisten die een handje toe- stakcD, allen meêgerekend. Onder weg liet het groene muziekske zich eens hooren en 't was alsof er te samen drij ezels aau 't balken en 6 geiten aan 't bleeten waren.... Voor de groote deur der kerk bemerkte meu talrijke haantjes-vooruit van de liberale firma Anker en Zonne aldaar ge komen om de gebeurtenissen af te wach ten. Toen de groenen aankwamen werd er door den zwits verbod gedaan van met de groene vlag de kerk binnen te treden. Dadelijk werd de groene vod van den stok afgedaan, opgevouwen en een gedeelte van 't groene troepke trok terreestend de kerk bionen tot aan do wijwaterbakken, afgevende, al stoelen opeen werpende, op die smeerlappen van oude bewaarders, eu dat bij zoo verre dat vele menschen er door ontsticht worden. Een dertigtal groene betoogers maakten rechtsomkeert, en zullen wellicht,volgens gewoonte,vergeten hebben Mis te hooren. De liberale baantjes-vooruit stonden te lamenteren over dat troepke christenen die in de kerk niet moebteu tredeu, enz. enz., maar bemerkende dat het volk aau hunne jeremiaden onverschillig bleef, schoten zij er van onder en 't spel was uit I.... Bijgeloovigheden. Het geloof is dood, zegt een paryzer blad, eu van dat oogenblik vervalt men hals over kop in de bijgeloovigheden. De vitrienen der juweliers zijn opge vuld met amuletten en talismans eene parijzer scboone van de 19" eeuw draagt ze voortaan, met het heimelijk gedacht zich tegen... do kwade hand te beviijden zij draagt ze aan den hals, aan den arm en wat zoo al meer. den kelder, waarin de Charlemonte sedrt eeuwen begraven waren. Sofie had den kelór nog niet bezocht, doch zij had er van gehoon. Nadat Filip nog eens omgezien tijdje geluisterd had, sloop hij behoedzaai den trap af. Sofie waa nieuwsgierig te weten, wat Filip 75"* YERVOLG. Sofie zag hem komen. Hij naderde de plaats waar zij zat. Zij wilde hem vermijden, want zij vreesde hem, omdat hij haar naar 't leven stond en trok zich dus in de kapel terug eer hij het bemerkt had. Zij liep door het zijschip naar de groote familieloge, die zoo ruim was als eene kamer en welker gordijnen dichtge trokken waren. He deur stond tegen aan. Zy trad binnen en zette zich in eenen donkeren hoek neer, waar zy niet gemakkelijk kou ge zien worden. Nauwelijks was zij in veiligheid of zij hoorde Filip komen. Haar hart sloeg suel. Filip ging voorbij de loge, waarin zij zat, naar den preekstoel. Bevend schoof Sofie de gordijnen een weinig op zijdeen keek. De bewegingen van den dienaar hadden iets sluipends. Bij eiken tred keek hij naar allo 4jdi u om. Het was duidelijk dat hij iets ge- ir.-as van plan was. Acuter den preekstoel leidde een trap naar De bediende hief de lantaarn op, keek naar de deur en luisterde opnieuw. Toen hij niets verdachts hoorde, plaatste hij de lantaarn op de kist en trok een der figuurtjes daar uit. Uit de holte welke grooter was dan men zou vermoeden, nam hij een houten kistje. Daarna zette hij zich op de kist neêr, nam een sleu- den kelder ging doen en vooral wat zijne! teltje dat bij aan eene zilveren ketting onder geheimzinnigheid beteekenen moest. Zij her-' zijne kleederen om den hals droeg en opende iunerde zich dat het hare eerste plicht was het kistje. Het was met watten gevoerd en den ellendeling voet voor voet na te gaan daar het hier wellicht eene gewichtige aan- gelegenheid gold, besloot zij hem te volgen. Zacht verliet zy de loge, luisterde een oogenblik en gleed als een schaduw den trap af. Onder aan den trap bevond Sofie zich in eene soort van portaal, dat op een lang en breed gewelf uitliep. De deuren stonden te genaan een lichtstraal drong tot haar door. Sofie sidderde maar de liefde tot haren vader en de gedachte aan haar doel, daden haar alle vrees overwinnen. Zij ging verder. Filip stond in het gewelf met eene lan taarn in de hand, welke hij had aangestoken. Langs beide zijden van het gewelf was eene rij doodkisten geplaatst, die met beeldhou werken en opschriften versierd waren. Filip deed nog eenige stappen en bleef voor eene kist staan, waarop zes figuurtjes in knie lende houding stonden. Bij het schijnsel der lantaarn koa Sofie zien, dat de kist de naam •ener vrouw bevatte. toen Filip het bij het licht hield, ontwaarde Sofie een aantal diamanten. Filip Piron nam verschillende steenen nit et kistje en hield ze tegen het licht, terwijl ij genoeglijk glimlachte. Sofie werd bleek en hiold zich aan de deur vet. Eindelijk had zij voor hare vermoedens en bepaald houvast gevonden Hier lagen dtbewijzen voor haars vaders onschuld. Hier debewijzen, dat Filip Piron de moorde- van haren oom was. Eindelijk Einde lijk Z herinnerde zioh uit het verhaal van hare vader, dat haar oom eene verzameling diamnten had bezeten, die omstreeks een millien frankB waard waren. Na den moord konda deze diamanten nergens gevonden wordo. Enkelen geloofden, dat Alexe Mix tome ;e had meegenomen, anderen meenden dat demarkies ze verborgen had. En nar waren nu de verdwenen juweelen, of te minste een gedeelte er van in d« handenran Filip Piron Onder deze merkt men op, het klaver blad van vieren maar de sterrekijkers van vroeger eisebten, dat dit vierblad voor het opgaan der zon en door den per soon zelf zou geplukt worden, wilde het eenige kracht hebben. De marentak heeft ook zyne rechteu gekregen hij herleeft in de ceintuur gespen, in de borstspelden met portret ten. Hij moet de paryzer vrouwen.... ge luk aanbrengen. Wij zegden het reeds als men niet meer gelooft aan het kruisteeken of an derzins gelooft men aan allerhande soorten van superstitiën. GROEIVE ZEDEN. Zon dag 11. hield onze merteleer meeting te Wervick. Bij zijnen terugkeer des avonds alhier bovonden zich eenige groene stok- slagers aan de Statie, aldaar geroepen door een telegram uit Gent hier besteld om 20 u. 20. Te gelijkertijde stapten vau den trein onze merteleer en de leden van den Cath. Trompettersclub welke van eene muziek feest te St. Denys-Westrem terugkeerden. Nauwelijks waren de eerste leden van den Club buiten de statie of ze werden verraderlijk aangevallen door de groene stokslagers. Twee Clubleden, overmand, werden erg mishandeld een van hen is heden nog niet in staat te werken. De stokslagers sloegen er boven arms op, aangehitst door een groene dio riep Slaagt er maar op Klachten zijn by de Politie ingediend en een onderzoek is geopend nu, in die omstandigheid, denken wij het geraad zaam over de zaak niet verder uit te weiden. De beste onderpastoor In eene vergadering van üuitsche katholieken, gehouden te Koblentz, zegde de heer S idler Het dagblad is de beste onderpastoor van den pastoor. De pastoor preekt maar eenmaal per week en men moet n er naartoe gaau om hem te hooren. Het ti dagblad preekt elk uur van den dag en komt ons zelf opzoeken. Nu, zulkea n ieverigeu onderpastoor moeten wij in a eere houden. In vergelding der dieneten n die by bewijst, moeten wy hem eene n workdadigo toegenegenheid betuigen, a hem inlichtingen geven, hem lezers en a vrienden te bezorgen, a Er geschiedt aan de catholieke dagbla den veel eer... in Duitscbland. Al WIP n*et eeü °Pen^aar beheer xml tv c jjgjjst js eu (ie daders van eenen diefstal van telephoon- of tele graafdraden van de Regeering heeft ont dekt of helpen ontdekken, heeft recht op eene toelage van 50 frank om het even hoe gering het berokkende nadeel zy, Op 75 zittingen dor Kamer zyn er nu al 65 besteed aan interpellaties. Om die reden heeft citoyen Demblon er nog eene gericht aan den minister vau justicie, ministre de I'injustice, schryft hy over onwettige aanhoudingen van werkstakers in het Luiksche. 't Is voor binnen acht dagen. De groote waarde dier steenen, het feit, dat hij ze hier verborg, zijne geheimzinnigheid, dat alles bewees dat hij zo gestolen had. Hij nam er de steenen een voor een uit en liet ze door zijne handen glijden gelijk een vrek, die zijne schatten betast. Eindelijk nam hij eenon steen nit de kollektie, deed hem in een lederen beursje en borg dit weêr op zijne borst. Eiudelyk zette hij het kistje op zijne plaats terug en zette er de figuur weêr op. Sofie wachtte niet tot hij daarmee gereed was, doch klom zoo spoedig mogelijk weêr naar boven en keerde naar de logt terug. Zij had tijd genoeg om tot zich zelve te komen eer hij terug kon zijn en om over hetgeen zij gezien had na te denken. Zij be greep waarom Filip thans de ruïnen bezocht. Waarschijnlijk had zijn heer hem medege deeld, dat zij morgen wilden vertrekken daar de ruïnen zonden verlicht worden was er voor dien tijd geene gelegenheid meer den kelder te bezoeken. Haar bloed kookte toen zij nadacht hoeveel deze ontdekking waard was. Zij beteekende zekerheid en recht voor haren vader. Wat zon zij echter doen Voor allee wilde zij haren vader zien en hem hare ge wichtige ontdekking mededeelen. Zij kon de overheid er niets van zeggen; zij moest zwij gen tot dat haar vader haar van hare belofte ontsloeg. Dan twijfelde zij ook of de diaman ten Filip's schuld «n de onschuld van haren vader zou bewijzen. u allppn «i» den Paus ij aneeu en Paus met ons beweren de groene socialisten. Maar hoe komt het dan dat zij, groenen, de bevelen en raadgevingen van Z. H. Leo XIH in den wind slagen, wanneer Hij hen gedurig zegt en herhaalt dat er, onder geen voorwendsel, mag gewerkt noch zelfs er mag aan gedacht worden, voor iemand die catholiek wil blijven de catholieke gezagvoerders to beatry- den on nog veel min een verbond mot socialisten of met vyanden der catho- lieken te sluiten. Hier te Aalst gaan zij die beweren mnt den Paus te zijn en de Paus met huu arui aan arm met de socialisten en andere vijanden van God en Kerk om de c&tbo- lieken te bevechten. Tc Brussel zyn de christene groene de mocraten ook gaan verbroederen met de socialisten. Ziehier wat Le Peuple hieromtrent meèdeelt Donderdag avond, rond 9 uren heb ben do Daensistische christeno demo- craten, voorafgegaan door de vlag der christene volkspartij, hunne intrede gedaan in Het Volkshuis van Brus- sel. Onze gezel Borremaus heeft Len - welkom geheeten en hun geluk ge- wenscht over den moed die zy bo- toonden. M. Daemers, daensist, heeft bedankt - en verklaard dat met naar Het Volks- huis te komen, de Daensisten wilden bewijzen dat zij van hart en ziol met de socialistische partij zijn voor de verove- ring van het algemeen stemrecht en van de evenredige vertegenwoordiging en tegen het hatelijke wetsontwerp door de klerikale regeering voorgesteld. Het zeer talrijk publiek in 'Het Volkshuisb aanwezig, heeft die dappere verdedigers a van priester Daens eene warme ovatie gebracht. De verbroedering is dus volkomen. Na het bezoek van priester Daens aan 't Volkshuis alwaar hij eenen wandel stok aankocht met de gelden van den JuJaspenning, mocht men zich aan die openbare toenadoring der groenen en roo- den verwachten. Iets voor de schrijvers. Bij gebruik van eene nieuwe stalen pen, steke men de punt een oogenblik in de vlam van eeneti brandenden lucifer Jiierdoor worden de vette deelen van de int weggenomen en blyft de inkt aan de :n kleven, zoodat men er meê schry ven Ik heb in de kolonnade gewandeld, was .r antwoord. Zy wilde haren weg vervolgen, maar hy laatste zich voor haar. Zult gy op het kasteel bly ven vroeg hij gaat gij met mevrouw Mixtome mede naar y.? Sofie richtte zich waardig op en mat hem iet eenen blik van verontwaardiging. Het moet eenen bediende van den mar- iei van Charlemont onverschillig zijn, of ik dan of ik blyf, zegde zij. Terug. Een gebiedende handbeweging gaf aau deze foorden meer kracht. Onwillekeurig ging [ilip ter zijde en Sofie spoedde zich naar hare imer. Zy weet dat ik haar vijand ben, segde 'ilip bij zich zelfzij weet dat ik haar wild» len toen de Louisa omsloeg zij weet ta >1. Ik zon er wel eens achter willen komen zy dit heeft kunnen ontdekken. Ik begin geleoven, dat zij, ofschoon nog maar een ind, zeer gevaarlijk is. Ik zal een derde >ging wagen, om haar uit den weg te ruimen twijfel niet of het zal ditmaal welgelukken. ichoon sluw eu trotsch, kleine jufvrouw, (jt gij toch niet tegen Filip Piron opgewae- in. Gij znlt niet babbelen. Ik zal niet rusten, nadat ik u voor altyd tot awijgen heb bracht. (Wordt voortgeaet).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1