Donderdag 23 Mei 1809. 5 centiemen per nummer. 54^ Jaar 3368 GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. De werkstaking in 't Walenland. GELUKKIG SCHOT. LANDBOUW. Een Amerikaansche stad. De socialistenen deE. F. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, IS. 31, •n in alle Postkantoren des Land. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissc ep 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen der» dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel» van dit blad Aalst, 24 Mei 1899. Men mag de werkstaking der koolmij- ners op 't oogenblik als volkomen geëin digd aanschouwen. Enkel hier en daar nog slechts een koppigaard is achtergebleven. De werkstaking duurde nagenoeg eene volle maand. Voor ongeveer 3 lli mil joenen daghuren zijn er in de Provincie Henegauw verloren, volgens berekening van bevoegde mannen. Men voege daarbij de honderden duizenden franks verlies inde Provinciën Luik en Namen. In de Provincie Henegauw verloor redeloos de voorzienigheidskas dor mijnwerkers 60 duizend franks. De werkstakers zullen het hard te ver duren hebben eer zij de schade zullen terug ingewonnen hebben. Ook zullen velen niet vergeten, vooral vrouwen en kinders, wat zij te lijden hebben gehad en nog zullen te verduren hebben want de spaarpenningen zijn gaan vliegen en bovendien zijn er veel schul den gemaakt. De werkgevers, de niiveraars hebben ook schade en groote geleden. Veel be stellingen die hun zouden gedaan geweest zijn, werden aan hunne vreemde mede dingers bezorgd. De Duitsche, Fransche en Engelsche koolmijnen vaarden er goed mede; 't was voor ben een buitenkansje waar ze niet op rekenden. Dus verlies van weder zijde. En nu wat hebben de werkstakers go- wonnen Zijn hunue eischen ingewilligd ge worden Hoegenaamd niet. Na vele tegenkantingen hebben de af- geveerdigden der werklieden eindelijk in de vergadering van den werk- en uij- verheidsraad moeten bekennen dat er hun, vooraleer de werkstaking losbrak, opslag was toegestaan; dat het niet moge lijk was dien opslag op 't oogenblik te betalen, dat men moest wachten tot dat de nieuwe contracten die eene verhoogiug der prijzen van de kolen vaststellen, in uitvoering gebracht worden. Dan hebben de stakers den arbeid her nomen onder de zelfdo voorwaarden als vöör de werkstaking. Hieruit blijkt dus dat de werkstakers geluisterd hebben naar de opstokerijen van de chefs der socialisten die geen an der doel hebben dan troebel water te maken in de hoop er iets voordeelig voor hen uit op te visschen. EEN 15* VERVOLG. Alles voor geld Alles moet betaald worden lachte Joban. Het schijnt dat de geest van tegenspraak sedert eenigen tijd van u bezit heeft genomen. Overweeg en oordeel eens goed, en gij zult u gemakkelijk overtuigen dat deze lieden ons, uit kracht hunner overmacht, zonder gevaar hadden kunnen doodslaan en het geld afne men. Doch zij spijsden ons en namen daarvoor natuurlijk geld aan. Gij betaaldet eono kleinigheid, slechts koperwaard, met goi}d dit gespuis nam uw goud en doodde ons nietdit is waarlijk sohoon eD lofweerdig lachtte Johan bitter. Theodoor meende nu dat Johan de boeren wat te slecht en Jnlius dezelve wat te goed beoordeelde. Weg In uw verduik 1 De kozakken komen Weg dit geroep van den waard, die jjlend in de kamer stormde, stelde aan hun gesprek een einde. Duidelijk vernam men een naderend galop, en terwijl zij zich uit de kamer spoedden, stond reeds een kozak in de Wat meer is, een roode kopstuk, de Luikscho volksvertegenwoordiger Smeets, hoeft het vlakaf bekend, zeggende Wij wisten wél dat de werkstaking b niet hikken sou; wij hébben ze maar - verwekt om de werkgevers den duivel aan te doen. Dus om 't vermaak van de werkgevers te judassen, hebben de roode chefs dui- zendeu huisgezinnen in 't verderf gestort, duizenden huisvrouwen, moedors en kin ders gebrek doen lijden Wat harte- looze mannen toch 1 Maar wat is 't de roode chefs zijn allen iu eeneu vetten kaas gelogeerd, en als er ter oorzake van de werkstaking hoDger geleden wordt, zij gevoelen het toch niet. Wij begrijpen waarlijk uict hoe er nog menschen kunnen gevonden worden die zich door die roode volksfoppers, volks verdrukkers kunnen laten om den tuin leiden... Zullen de mijnwerkers dan toch nooit de oogen openen Het schijnt dat ze beginnen. Nu in do kalmte die er heersebt, beginnen velen de ellende te bemerken die bij hen en ook bij hiiDne geburen heerscht; zij berekenen hoeveel honderden werkdagen er zulleu noodig zijn om eenigen welstand terug te brengen in de huisgezinnen die door den vreeselijken honger ziju bezocht geweest. Ook is de verbittering tegen de roode kopstukken in zekere streken groot. On der anderen wordt uit de omstreken van Bergen gemeld dat woensdag avond ze kere roode chefs die meeting kwamen geven, het met een loopen hebben moeten halen en zonder de bescherming der Politie er niet heelhuids zouden zijn van afgekomen, zou geweldig is nu heden de opgewondenheid van velen tegen de ver antwoordelijke opstokers der mislukte werkstaking.... Waarom Diet eerst overwogen cn dan gehandeld Als 't kalf verdronken is, wordt de put gevuld.... Zullen de koolmijners eene les uit die zoo droevige werkstaking weten te trek ken 6D ze onthouden?. Wij gelooven het niet, want ze laten zich toch zoo ge makkelijk door de roode schoousprekers verleiden, die ze dan zonder eenigen over leg volgen Missie werken in Japan De eerste Roomsche Zendeling betrad Japanschen grond in 1859. Reeds in 1864 werd de eerste bekeerde gedoopt. Thans, dank den heldenmoed der missiounarissen zijn er 40,000 bekeerden en een Roomsch Kris- tendom van 150,000 zielen in dit land. opening der deur. Zij waren ontdekt, de waarschuwing van den waard kwam te laat. Hola 1 Fransch wild bromde de kozak, zijne knods uit den gordel trekkend en wel dra waren de gebroeders en de oude soldaat door de Noorderzonen omringd en in de ver teerkamer teruggedreven. De jood was uit de kamer verdwenen, doch keerde dadelijk met eene menigte boeren te rug, die zonder verdere plichtplegingen door de kozakken drongen en onbewimpeld ver klaarden dat zij niet zonden dulden dat de drie SakBerB eenig leed gebenrde. De aanvoerder der koz-akken lachtte hen in het gezicht uit het hevig toeroepen en de dreigende gebareu deden eenen bloedigen kamp vermoeden. Nu wierp Jnlius Johan eenen blik too, alsof hij wilde zeggen ziet gij wel, hoe gij aan deze lieden misgrepen hebttoen nam Julius nit zijn uniform de kaart, hem eens door den rijk gekleeden Rus gegeven en toonde haar aan den aanvoerder der kozakken. Iwan Dolgorowitsch, las de kozak en boog zich eerbiedig bij het uitspreken van dezen naam. Een blik vol haat en woede op de Sak- sers werpende, beweerde hij dat zij zijn heer en gebieder gedood hadden. Dit was eene zware beschuldiging. De boe ren wierpen ontsteld vragende blikken op de gewaande Saksers. Julius getroffen door deze aanklacht, ver- Het onderzoek der boter. MM. A. Van Engelen, doctor in natuurweten schappen en P. Wauters, bestuurder der landbouwschool voor meisjes tcBouchout, hebben over dit onderwerp-een breedvoe rig verslag en een groot getal ontledingen kenbaar gemaakt, in het Bulletin dl Agri culture, door het ministerie van landbouw uitgegeven, Wij laten hiervan eene korte vertaling volgen, met weglating van het zuiver we tenschappelijk gedeelte, dat maar voor ingewijden geschreven is. Over een tiental jaren meende men dat de samenstelling van het botervct om zoo te zeggen onverauderlijk was en tusschen zeer beperkte grenzen zich bewoog. Om de zuiverheid eener boter te on-lerzoeken, bepaaldo men zich bij het vaststellen der hoeveelheid vluchtige en vaste vetzuren, in 5 grammen dezer waar bevat. Deze zienswijze werd, bijna zonder te genspraak, aangenomen tot 1890. Alsdan begon men botersoorten te melden, wier samenstelling nochtans in 't geheel niet met de normale overeenkwam. Nu werd het natuurlijk zeer lastig om zich in zake van botervorvalsching met zekerheid te uiten en vooral kan er geen spraak meer zijn om nog langer de hoe veelheid vreemde vetten in de boter te bepalen Daarna heeft men nog verschillende andere middelen voor het boteronderzoek aangeprezen, doch geen van allen geeft met zekerheid de vervalsching te kennen. Een der eenvoudigste en beste middelen om de vorvalsching met margarine op te sporen en dat eenieder in praktijk kan stelleD, is het langzaam smelten der bo ter, in een eenvoudig proefbuisje. Zuivere boter smelt klaar cn doorschij nend, terwijl margarine of een meDgsel van boter mei margarine, tijdens de lang- zamo smelting, onderschijnend blijft. De proef mist bijna nooit, doch ongelukkig is het ook reeds voorgekomen, dat zuivere boter troebel smolt. Waaraan al deze veranderingen in de samenstelling en in de kenteekens van het botervet toe te schrijven Wanneer mon de eerste ongewone bo- tersamenstelÜDgen kenbaar maakte, dacht men aan den invloed van 't jaargetijde (den herfst) daarna meende men dat ze eisen waren aan sommige landstreken (Ardenneu) en eindelijk, hedendaagsch, was men algemeen tot akkoord om ze aan dcu invloed van het voeder cn aan den meer of min langen tijd, die or sedert het kalven verloopen is, toe te schrijven. Met het inzicht de gegrondheid dezer anderde van kleur hij vertelde kort en stipt de waarheid hoe deze kaart in zijne handen gekomen was hij werd echter door weinigen verstaan en zijne woorden verdwenen onder het dreigend geroep dat de Russen aanhieven. Niettegenstaande het smeeken en de voor stellingen van den jood en de boeren, werden zij gebonden. Hierop verlangde de aanvoerder brood en braudewiju, legde een paar zadel pistolen voor zich op de tafel en dreigde het hoofd te verbrijzelen van hem, die het nog eens zon wagen, een woord ten gunste der gebondonen te zeggen. Een uur later bestegen de kozakken weder hunne paarden, men bond de gevangenen op ledige dierendaarop reed men in galop voort, en toen do zon achter de dik besneeuwde wouden daalde, reden de kozakken langzaam en voorzichtig over de vastgevrozen Niemed. Do broeders en de oude soldaat, die zich weder in het land des verderfs teruggevoerd zagen, lieten met de Niemed ook alle hoop op de redding achter zich. VIII. DE VLUCHT. Reeds was er sedert de gevangneming der drie Reierschen een dag vervlogen. Over een zame ijsvelden en door dichte reuzenwouden hadden de kozakken hnnnen bait steeds die per in het land gevoerd. Somtijds ontwaarden zjj treurige zegetee- bcworingen na to gaan en daar wij ons in buitengewone gunstigo omstandigheden bevonden om dit langzaam werk ten goede te brenger., hebben wij, gedurende gansch het jaar 1898, de roomboter ontleed op do boerderij der landbouwschool voor meisjes te Bouchout voortgebracht en een groot getal proefnemingen genomen. De einduitslag van ons werk kunnen wij als volgt samenvatten In tegenstel ling met hetgeen men tot hiertoe aanuam is boter met anormalc kenteekens niet eigen aan het eene of andere jaargetijde of aan sommige sommige landstreken. Zij is ook onafhankelijk van het voeder en van het tijdstip, dat er sedert het kalve ren verloopeu is en wordt te weeg go- bracht, ouder den invloed van levensvoor waarden, die wij bij onze proeven niet konden vaststellen. (Handelsblad). Ecbt Amerikaansck is het verhaal uit het Oklahoma-gebied, hoe eene stad van 800 inwoners in drie dagen gebouwd werd. Ecdc week te voren, in 't begin van Mei, was de bedoelde streek, van eenige vierkante mijlen oppervlakte, nog geheel uitgestorven. Doch een gezelschap land verhuizers, die vergeefs getracht hadden, een goeden lap grond te vinden, in een der bewoonde streken van Oklahoma, sloten zich aaneen, om dan maar een eigen stad te bouwen. Zij kozen het ter rein by ecu aardig rivierko en trokken aan den arbeid. Huizen rezen met ongekendon spoed uit den grond op en in enkole dagen ston den er meer dan honderd bijeen. Eene hoofdstraat, een pleintje en een dozijn winkels. Een stadhuis was spoedig met- vereende krachten gebouwd, voorzien van behoor lijke vertrekken voor publieke terecht zittingen, eene trouwzaal, secretariaat, enz. Ook eene school werd te voorschijn getooverd, eene kerk, een postkantoor, en omdat de burgers hunne zaken aan stonds goed wilden regelen, ook.... eene gevangenis. Dat alles gebeurde in de dagen van 8 tot 12 mei. Zaterdag werd daarop gemeenteraads- kiezing gehouden. Eene lijst van candida- ten voor het burgemeestersambt werd samengesteld en in een half uur had het stembureel alle stommen der mannelijke meerderjarige burgers verzameld en kon men overgaan tot de aanstelling der nieuw- benoemden. De mayor werd naar het raadhuis geleid, de Aldermen naar de rechts zaal en de Sheriff naar de gevangenis. kens van den verwoesten oorlog, en bij het zien van de menigvuldige lijken, die in hoo- pen de sneenwhenvelen bedekton, doorgriefde eene hevige pijniging hun hart. Met wildeD hoon op de lippen vervolgden de kozakken hunnen weg over de doode lichamen en lieten het daarbij niet aan ruwen, hatelijken scherts ontbreken. Theodoor dacht onophondelijk na op welke wijze men zou kunnen ontvluchten gaarne zou hij met Julius en Johan daarover gespro ken hebben, doch de waakzaamheid der ko zakken had tot nu toe zijuen wensch verij deld. Toen de tweede dag ten einde neigde, hiel den de kozakken in een dicht dennenbosch halt. Vermoeid van zulke lange en snelle vaart wilden zij hier wat rusten. Uit den zadel springende, wierpen zij hunne paarden den toom over den kop, opdat zij zich naar believen zouden knnnen bewegen. Omdat deze beesten zeer goed afgericht zijn, is een teeken van hnnnen meester voldoende om hen aan zijne zijde te roepen. Daarop werden de boeien der gevangenen losgemaakt en de kozakken veroorloofden hun zich te warmen aan het vunr dat zij ontsto ken hadden. Ook ontvingou zij brood, spek en brandewijn, doch slechts uit eerbied voor de kaart, want de aanvoerder begon te twijfelen of zij zijnen hoer zoo hard zouden mishandled hebben. 's Middags feestmaaltijd en redevoerin gen. En zoo is de republiek der Vereenigde Staten een bloeiend stadje rijker eD mo gen do aardrijkskundigen zich haasten, om op hunne wereldkaarten Mouutain View zoo is de naam van de jongste gemeentebij te schrijven. (Algemeen Hbd.) Op het congres der socialisten te Leu- veu is zondag de E. V. besproken. Citoyen Demblon zegt dat men de be- slissiug van het congres van Antwerpen, welk aan de socialisten toelaat de E. V. in de Kamer niet te stemmon, moet ver anderen. Die hervorming is rcchtveerdig on de partij moet haar aannemen. Citoyen des Essarts, oud senatour ver zet zich tegen een overhaastig besluit. Deze zaak moet nog rijpelijk overwogen worden. Citoyen L. Defuisseaux spreekt kracht dadig tegen de E. V., die in Henegauw aan de socialisten 10 zetel3 zou doen ver liezen. Men zegt dat de E. V. het alge meen stemrecht verbetert, welnu, het algemeen stemrecht heeft geen verbete ring noodig en ten overvloede is de E. V. maar in schijn rechtveerdig. Citoyen Troclet verdedigt het besluit van het middencomiteit dat de Kamer leden vrij laat al of niet do E. V. te stemmeD. Citoyen Smeots verklaart zich radicaal tegenstander der E. V. Citoyen Vander velde verklaart dat hy geen mandaat zal aanveerden, dat hem verbieden zoude E. V. te stemmen, want deze is rechtveerdig en juist. Ik heb te veel betrouwen in de toe komst van het socialism om mij te ver zetten tegen de vertegenwoordiging der minderheden. Citoyen Furnémont sluit zich aan by do vrijheid der afgoveerdigden. Hij zou de E. V. mot hot A. S. aan nemen indien deze de basis was van een verbond met de democratieke partijen. Citoyen Berloz wil in alle geval de E. V. ondergeschikt zien aan het A. S. Do sectie verwerpt eene dagorde van ct'foyewPépin tegen de E. V. en neemt eeu voorstel aan van citoyen Furnémont, welk zegt, dat de E. V. ondergeschikt is aan het A. S. maar dat hot recht der Kamerleden op dit punt voorbehoudt. De sectie besluit ook dat de werkmans partij enkel verhouden zal mogen aan gaan met groepen die het algemeen stem recht aannemen. Was de kaart niet geroofd, en zou de offi cier haar alB behoedmiddel van den graaf ont vangen hebben, dan zou zijne harbaarschheid tegen hen hem in groote onaangenaamheid kunnen brengen. Bij zich zeiven overleggende, zat de aan voerder met gekruiste boenen op den zadel, welken hij, om gemakkelijk te zitten, van zijn paard had doen nemen. Tegenover hem zaten de gevangenen zijn scherp oog was doordringend op hen gericht. Het open en stout gelaat van Johan be haagde hem, ofschoon de oude soldaat, voor zich heen brommende, on verschrikken blik ken naar de kozakken wierp. Theodoors edele en ranke vorm, zijne vrien delijkheid, bevielen aan den kozakken-over- sto, doch voor Julius gevoelde hjj eene soort van hoogachting hij moest getuigen nooit schooner, statiger officier gezien te hebben. Zyn edol gelaat, zijne Bchoone oogen, zijne koene- en beraden blik getuigden van inge- borene hoogheid, en zijne lifSpen, met een lichten baard beschaduwd, verrieden eene edele stoutheid. De kozak kon dit gezicht niet genoeg be wonderen, en beproefde eenige malen met den gevangen officier een gesprek aan te knoopen. (Wordt voortgezet). Guique suum.

De Denderbode | 1899 | | pagina 1