Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Losse gedachten. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Moordenaar? De groenen worden boos! Volkskamer. De Vlinderboom. Provinciale Tentoonstelling. Zilveren Jubelfeest. Wat zij willen. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagtcekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter v/eek voor de Stad 5 franr.met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, •n in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse ep 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 27 Mei 1899. De bespreking der begrootingen brengt gewoonlijk naast veel verveling ook al eens koddige tusscbengevallen meê die al eens de lachspieren in beweging brengen. Dit was, over eenige dagen, eens bet geval. Er is eens fel gelachen ten koste der socialisten, de trouwe bondgenooten van onze Aalstersche groenen en blauwen! Anseele, de man van Cartouche en Ce, (Kooplieden gedenkt dat woord) bad ons onderwijs in minachting willen brengen en stemde eens een deuutjen aan ten voordeele vau het verplicht onderwijs met boeten en vervelingen voor de ouders. Onze groenen en blauwen van Aalst zyn ook zoo arbeiderliovend. Hij haalde het voorbeeld vau Duitsch- land aan en riep triompbantelijk uit H Verplicht onderwijs heeft Duitsch- land onder economisch oogpunt groot en machtig gemaaktterwijl België zijnen handel en zijne nijverheid ziet inkrimpen en vergaan ten gevolge van zijn onder wijsstelsel. Dat is nu eens eea kolossaio dwaas- beid, cene leugen zoo groot als de eiffel- toren. Maar Anseele meeode daarmeê de katholieken te kunnen treffen maar hij kreeg een antwoord dat hem de lust tot roepen benam. Hij stond met den mond vol tanden als hem de minister het vol- Wilt gij eene vergelijking maken tus- schen de verschillige landen Gaat den toestand van hunnen algemeenen han- del na en gij zult den schitterenden rang bestatigen dien wij er tusschen m bekleeden (Wij voegen erbij Dauk aan de katholieke partij, dank aan het katholiek ministerie). In Engeland be- reikte dc handelsbeweging voor 1897 - een totaal van 18 milliard 630 millioon r frank of 492 fr. per inwoner. In de - Vereenigde Staten 48 fr. per inwoner. In Duitschland 222 fr. per inwoner. In Frankrijk 258. En in België... 900 fr.» Anseele had beter gedaan te zwijgen 1 Maar bh kan bet vrij onderwijs niet dul den 1 Waarom Omdat hij, en dit is de eenvoudige reder, bij van het vrij onderwijs niet zeggen kan wat hij van het Staatsonder wijs getuigde Het zijn kweekscholen, broei kassen van socialisten. Anseele wil het verwereldlijkt onder wijs, scholen waar er nooit van God of zijn gebod wordt gesproken. Hij wil er toekomen in twee stappen: Eerst het ver plicht onderwijs invoeren en daarna door verschillige dwangmiddelen en kuiperijen de vrijheid van onderwijs feitelijk ver nietigen. Wij begrijpen waarom. Zijn confrater E. Vandervelde is van hetzelfde gevoelen. In de middenafdeeling welke tegen woordig aan het beraadslagen is over de nieuwe kieshervorming heeft die fameuze vriend van het werkvolk gezegd Ik zou, zegde hij, liever de liberalen aan het bewind zien dan het huidig goevernement al ware 't slechts om den scliool- oorlog van 1879-1884 te herbe ginnen. Dat is ccno kostelijke bekentenis en wij zullen ze onthouden. E. Vandervelde vergeet dat hij de lei der is der zoogezegde:werkliedenpartij die zich enkel tot doel stelt het stoffelijk welzijn der kleinen te behertigeu. Of heeft E. Vandervelde de verwaandheid te denken dat door den schooluorlog de werklieden een centiem meer zullen ver dienen Terwijl die fameuze leider der socios die kolossale dwaasheid losging, sprak zijn confrater Valerie Henault, de ge buisde van Borgworm, te Luik eene rede voering uit, waarin wij de volgende perels vinden Werklieden, herinuert u den hatelijken rol door de doclrinairen en vooruilstrc- vers gespeeld Herinnert u dat zij al- - tijd de hatelijkste vijanden van het volk geweest zijn en ze nooit iets voor den arbeider gedaan hebben I Nooit hebben zij aan iets n anders gedacht dan aan bunnen zak. En zulke droeve helden wensclit E. Vandervelde aan 't hoofd van ons laud te zien bij voorkeur aan de katholieken die zoovele nuttige hervormingeu hebben Heeft de werking der katholieke partij niet een bewonderingskreet uitgelokt zelfs van hare bitterste vijanden Heeft Picard in vollen Senaat haar geon lof toe- waaid En nu komt die socio niet ten voordeele der armen, maar enkel om zijn gods diensthaat te voldoen, weuschen dat do geuzen terug het bewind in handen nemen I Maar ook E. Vandervelde is vrijmetse laar geworden 1 Hij die zooveel sprak van vrije gedachten hij hoeft een dwangkami- sool aangetrokken 1 Eo, wij herbalen het ten voordeele van wie wenscht hij die omkeering. Vooruit zal het ons zeggen in zijn num mer van 13 November 1895. - Weg met die mannen die 25 jaar ab- soluut meester zijn geweest vau 't land en wat hebben zij voor bet volk gedaan? - Niets Niets 1! Niets 11! - De belaugen der grootkapitalisten bevoordeeligd De belastingen verzwaard De militaire uitgaven verhoogd De groote mannen met duizenden opslag gegeveD, de kleine bedienden - vergeten. Zij hebben werkelijk de ongelijkheid vergroot en 't verschil tusschen arm en rijk steeds doen toenemen. Weg met die huichelaars I Eu nu liggon die fiere sicambors van socios plat ter aarde voor die huichelaarsl Werklieden overweegt dat I WIE IS «AA* HET HOOGDUITSOH va E PU AR D WAGNER. T6*«* Y1RYOLG. Do avond kwam, de avond van don dag die voor Sofie aoo gewiohtig was geweest. Do wind wa« in storm en het weer in noodweer veranderd. De ondoordringbare dnisternis werd echter door de verlichting van het alot in eenen wyden kring gebroken. De pekvlam- men verspreidden eenen roodaehtigen schyn en het slot geleek in de verte op eenen vaar toren. Onrustig liep de markies van Charlemont de zaal op en néér eu bleef by eiken wi ad- stoot stil staan. Het was niet waarschynljjk dat Mevronw Mixtome bij zulk een weêr Montfayon «eu verlaten. Mevrouw Bartin cox deelde aijne besorgdheid en trad bianen om er over te spreken. Mevrouw Mixtoae zal zeker 't huis blij ven, zegde de oude dame, of zij moet voel vau u houden. Alleen liefde kan haar doen komen, niets anders. Ja, dat stem ik toe, zegde de markies. Zondag, Hoogdag, waren er een hon derdtal groenen naar Wetteren gegaan. 's Avonds, tegen hunne terugkomst, zag men onze liberale stokslagers naar de Statie trekken om hunne groene boezem vrienden af te halen... 't Was komplot 1 Rond 9 uren, kwam de ganscho troep stoetsgewijze voorafgegaan van'tspiuagie- muzioksken on gevolgd door een aantal straatloopors die men onderwego opge raapt had, de stad in. De groene krawatten verstout door de tegenwoordigheid der liberale voorvech ters, zwierden hunno stokken naar de katholieken en schreeuwden Ahoe Weg met Woestevoor de woniogen onzer katholieke vrienden... 't Waren als ge stampte duivels... Wij aioeten 't bekennen de roode so cialisten als zo oen uitstap doen, zijn eu- gelen vergeleken aan hunne groene bond genoten. Zij zijn onderdanig aan de Poli tie, richten geen stoet in zonder de noo- dige toelating te vragen en zich te gedra gen naar 't reglement der Stad. Verder zij roepen niemand beleedigingen ach terna, laten iedereen met rust. De groene krawatten integendeel bekommeren zich noch met de Politie, noch met do regle menten en beschimpen de katholieken.... Zal de Politie dat blijven gedoogen Deze regelen waren geschreven toen wij nadere inlichtingen ontvingen over deze zaak Een goed honderdtal aanhangers der groene socialisterij, meer dan de helft ioffiewijven en gene vertuiten, bevonden zich op 't Statieplein om den terugkeer der groenen uit Wetteren af te wachten. Na de aankomst van den trein, werd er, togen 't stedelijk reglement in, oenen stoet gevormd, om priester Daens oens triomfantelijk rond de stad to leiden en dan naar huis te brengen. Aan 't hoofd was bet spinagie-muzieks- ken en aan 't einde priester Daens dra gende op de borst zijn eigen portret. Hoe de groenen zich gedroegen wordt hier hooger verhaald. Van op den dorpel der Gebrokene Ruit hield de opgescborste priester eene pre dikatie in de welke hij andermaal gewel dig, om niet to zeggen, met razende woede in beleedigingen en lasteringen tegen de katholieken uitviel. Proces verbaal is tegen priester Daens en andere leiders der niet geoorloofde be tooging opgesteld. Hoor het eens stormen Het is alsof de mu ren van het kasteel zullen invallen. Niemand gaat met zulk weêr uit. Zij zal niet komen. Daar ben ik nog zoo zeker niet van antwoordde mevrouw Banineux. Mevrouw Mixtome zal weinig vau wind en weder te lijden hebben. Zij etygt daar droog in haar rijtuig en «tapt er hier droog weêr uit. Ik geloof dat gy in stilte verloofd zyt, Auguet, en zy zal u niet willen laten wachten. Zy komt voorzeker. Mevrouw Bartineux had gedeeltelijk gelyk. Een overweldigende aandrift dwong me vrouw Mixtome op dezen avond het slot Charlemont to bezoeken, een aandrift dien zij niet kon weerstaan zelfs regen en storm konden haar niet terughouden. Graaf Beauoourt trad binnen met de over tuiging dat zij niet zou komen. Spoedig ver scheen ook Sofie. De markies van Charlemont zag haar duister aan en keek vervolgens naar de penduul. llot was op slag van seven. Hij wilde opnieuw iets «eggen, toen men hot rol len van een rytuig hoorde. Op hetzelfde oogen- blik hield eene koels voor de deur stil. Do markies ijlde naar heneden en ontving zyi gaBten op de trappen van hut portaal. Zes dames stagen uit en de laatste van haar was mevrouw Mixtome. Zy klom naar hoven eu soheen den markies niet to zien. In het portaal bleef zy staan, groette hem hoffelyk en volgde daarna de andere dames naar do kleedkamer. Begrooting van Landbouw en Openbare Werken. ZITTING VAN 24 MEI 1899. REDEVOERING van onzen achtbaren vertegenwoordiger, M. Arthur VANDER LINDEN De heer Arthur Vander Linden.— De landbouw is in onze streken van over wegend belang en geeft werk aan talrijke arbeiders. Zijne uitbreiding dient bevor derd, te moer daar hij bier minder dan bij onze naburen wordt beschermd. Is hij bloeiend, dan trekken de arbeiders hoo- ;er loon en hebben de nijverheidsar- >eiders hunne mededinging niet to duch ten. Dus zijn wij het er allen over eens dat de landbouw aangemoedigd en beschermd moet worden. Over de keus der aan to wenden middelen zijn wij echter niet meer 't accoord. Ons landje kan niet,zoo als onze naburen, hooge beschermende rechten, ja, verbodsrechten heffen op voediuggrauen wat toelaat den prijs van bet loon dor veldarbeiders te ver- hoogen. Zulks oefent grooten invloed uit op onze landbouw-huisboudkuude. Onze ar beiders werken in de nijverheid of trek ken naar den vreemde, om meer te win nen, en naar aanleiding daarvan, moet ik zoggen dat zc volgaarne do vermindering vau vervoerprijs zouden genieten, die aan nijverheids-arbeiders wordt toegestaan. Doch dat is geeu roden om de Belgische landbouwers geen vergoeding te scheuken voor de beschermde rechten, die meu hun outhoudt. Behalve deze tolbeschorming, moeten g wij in het land zelf hulp en bescherming vragen. Daarom moet men het landbouw- onderwijs in iederen graad beter inrich ten, do wegen verbeteren, de gezondheids- politie in 't biunenland en vooral op be stendige wijze aan de grens verzekeren, ruimere vergoedingen verleenen voor het afmaken van vee, en grootere toelagen toestaan aan alle instelliogen tot voor ziening en ouderlingen bijstand, en einde lijk 't bedrog in don boter- eu margarine- handel beteugelen en onmogelijk maken. Al die maatregelen zijn ons onontbeerlijk. Do regeering ondersteunt het verbete ren van 't paardenras en van 't vee door middel van toelagen maar de stelsels voor do wedstrijden zijn zeer verschillend, naar gelang zij per kanton ofwel door syn dicaten voor bet fokken zyn ingericht feitelijk bewijzen deze laatste wedstrijden de grootste diensten en zij doen ook veel meer mededingers opkomen. Daarom zet ik den heer minister aan, steeds meer mede lu werken tot bet stich ten van syndicaten voor 't fokken, met er voldoende toelagen aan te besteden, cn ik verzoek hem tevens de kantonnale wed strijden met die der syndicaten te doen overeenkomen. Do heer minister zou insgelijks toelagen moeten verleenen voor het herstellen der steenweg^u dat zou do gemeeuten toe laten die herstellingen good to doen uit voeren. Do hoer de Merode pleitte ten voor. deele van do sluiswachters aan wie de heer minister evenals aan de kantonniers verbood drank te verkoopen evenwel zullen zij die daartoe vroeger machtiging verkregen, die toelating mogen behou den Ware bet niet beter al de kanton niers op gelijken voet te stellen door eene vergoeding te verleenen of eene verhoo- giog van jaarwedde, in verhouding tot hunne dienstjaren Do vlieder of vlier, of vlinder zooals wij in Vlaandoren zeggen, is een allernuttigst gewas. De bladeren, do ondorschorse en het sap der wortels zijn buikzuiverend, afzet tend eu eeuigzins braadwekkond. De bla deren worden ook gestoofd on op zweeren geleid. De gedroogde bloemen in afkook sel zijn een allerbeste zweetmiddel en verzachten of genezen de vallingen, den hoest en de keelontstekingen die door koude zijn veroorzaakt. De versche bloe men ka'u men ook daartoe gebruiken. Do beziën, uitgeperst, geschuimd en met een even gewicht suiker gedurende eene uur gekookt, maken eeno allerbeste siroop tegen vallingen eu keelontstekin gen en die zeer voordeelig is voor lieden die veel moeten spreken. Zij is ook een goede middel om te zweetou. Men bakt ook spekken met vlinder siroop erin, en zij zijn zoor good tegen het hoesten. Die nuttige en bovendion bevallige boom zou dienen veel meer gekweekt to worden.De landbouwers kunnen met veel voordeel dat gewas doen groeien rond de mesthoopen of putten door dien het dik eu gesloten gebladerte den mest tegeu do zonne bevrijden en beletten uit te droogen. OBST.-1889. Do plechtige opening der Provinciale Tentoonstelling is bepaald op Donderdag 1 Juni. Zooals wij roeds gemeld hebben, zal dozo opening gedaan worden door zijr.o Koninklijke Hoogheid Prins Albert van België, Hoogbeschormhoer der Ten toonstelling. Het bezoek van Prins Albert zal gansch officieel zijn: bij komt als ver tegenwoordiger van den Koning en in vol len gala. Er zal uit Brussel eene staatsie koets naar Gent gezonden worden. Prins Albert zal te Gent aankomen, kwart voor 3 uren en om 6 uren ver trekken. De burgerwacht en het leger zullen hem bij de aankomst en bij het vertrek de krijgseer bewijzen. Den avond voor de opening, den Woens dag 31 Mei, zal een militaire fakkeltocht de bijzonderste straten der stad door trekken. Do inwoners zullen verzocht worden hunne huizen to bevlaggen en te ver lichten. In een volgend nummer zullen wij het gramma mededeelen der feestelijkheden welke gedurende de waaud Juni zullen plaats hebben. Toen «ij iets later dan hare gasten in het salon trad, stond de markies verbaasd over hare schoonheid. Sofie zag hare moeder bin nenkomen en ergerde zich aan de opdrin gende houding, welke de markies tegenover haar aannam. Zij aiet er nit alsof haar een onverwacht geluk is te benrt gevallen, daeht het meisje Zij moet den markies wel beminnen. Liefde alleen kan haar sulk een weder doen trotsee ren. Haar lief gelaat verduisterde. Indien me vrouw Mixtomo met August Bartinoux trouw de, dan zou ook, indien sij slaagde, hare overwinning niet zonder bitterheid zijn. Hoe zal het myn vader ooit kunnen verdragen haar mot hem verbonden te zien vroeg zich Sofie af. Hij zou liever sterven. Ik zal de vronw, die van mijnen vader geschei den is, nooit als mijne moeder erkennen en hare oogen fonkelden. NooitEr is eene kloof tnaseben hen, die nimmer gevuld kan wor den en ik ben aan de zyde van mynen va der. Mevrouw Mixtome's oogen zochten hare gezelschapsjuffer. Zy naderde Sofie en be groette haar hartelijk. De maaltijd werd aangediend en het gezel schap zette zich aan tafel. Na tafal zou men eene wandeling naar de ruïnen doen. De dames voorzagen zich van shawl en mantel on men begaf zich naar bni ten. De weg was overdektde natte grond met matten belegd. Fakkels en lichten her schiepen den nacht in eenen dag. De verlich ting der ruïnen maakte een prachtig uit werksel Vau alle zijileu onzes Arrondissemeuts ontvangen wij de beste tijdingen aan gaande de zilveren Jubelfeest van onzen koenen en ieverige Volksvertegenwoordi ger den heer Woeste. Overal hccrscht er ongemcenen geestdrift en bereiden zich Afïoerdigiogen, Maatschappijen en Ver- cenigingen om op 18 Juni aanst., bier te Aalst eene warme hulde to komen bieden aan den zoo ievcrigcn als belang- loozen verdediger onzer catboiieke rech ten en vrijheden, welke op zulke uitste kende waardige wijze de zedelijke en stoffelijke belaugen der bevolkingen van ons zoo catboliek Arrondissement Aalst gedurende 25 volle jaren beeft verdedigd Kortelings zullen wij bet definitief pro gramma der feestelijk noden mecJeelen, verhaalt - Het Nieuws van den Dag iat zekere Jan Do Jaogher, een stuk Daensist uit Antwerpen, rechtuit zegt wat zijne bazen, de groene leugenaars, in bun schild voeren. Laat ons, zegt hij, Antwerpen verlos sen van de belovers alzoo heet hy de catholieken om in hunne plaats kartclisten dat zijn logesl&ven en socialisten te plaatsen, n Dat is 'tde geuzerii die hen betaalt boven krijgon dat is do boodschap. Hoo lauger het duurt, hoe meer die valsche democraten zich zelf uitkleeden als knechten der vrijmetselaarsloges. Wy willen doen bemerken dat Jan De Jaogher slechts beeft herhaald wat weke lijks in 'f Land van Aelsl in Den Werkmanin "Het Rechtt, in Klokke Roeland te lezen staat. Geen week gaat voorbij of 't catboliek ministerie, de catholieko provinciale Besturen en Go- meeut.eraden worden door de groenen be vochten door alle middelen de oneerlijk ste 'teerst. Men kan zich elders geen gedacht vormen van den eerloozoo stryd ilien de groenen hier tegen de catboiieke Bestierders in 't algemeen en tegen de Geestelijkheid voeren. De groene chefs braken hunne bitterste gal met stroomen uit. 't Is met ware razernij dat ze te werk gaan maar ook ze voorzien immers iets ja, ze worden gowaar dat eene duchtige verplettering hun weldra van 't politiek tooneel zal doen verdwijnen, in 't welk zy den rol van Judas vervullen. Van daar die razerny Hij gaf uitvoerige verklaringen van alles wat hem «enigermate wetenswaardig voorkwam. Hij opende eene verborgene kleine deur eu bracht zyue gasten in eene geheime kamer waarbij hij eene lange gesohiedeuis vertelde van een vroegeren heer van het kasteel, die ■ich hier verborgen had toen sijn vijanden hem zochten. De kamer werd nauwkeurig bekeken, vooral mevrouw Mixtome stelde er groot belang in. Deze oude kamer hield vele geheimen verborgen, zegde de markies. De Charlemonts hebben hier byna acht honderd jaren ge woond. Er is hier veel gebeurd. Eerst twee jaren geleden ontdekten wij eene gevangenis onder den grafkelder, maar niemand wist er istB van. Ik heb wel eens gehoord dat hier eene geheime kamer moet zijn, zegde mevrouw Bienjour nadenkend, wear een ridder van het huis weken lang verbleef, terwijl het kasteel door vijanden was bezet. Die kamer aou zieh ergens in de nabij heid der kapel moeten bevinden, antwoordde de markies. Ik weet echter niet waar sij is en of zy wel bestaat. Men zegt dat elke markies van dit huis het geheim aan zijnen zoon en erfgenaam overdroeg. Als er werkelijk eene kamer zon wezen, dan moet mijn ongelukkige voorganger zo gekend hebben, maar ik ge loof niet dat iemand er iets Tan kan zeggen. My heeft hij ten minste niets gezegd hij kon toen ook niet denken, dat ik zijn opvol ger zjh worden. Mevrouw Mixtome verbleekte zij wist dat het geheim der kamer aan haren echtgenoot was bekend gemaakt hij bad het haar ech ter nooit medegedeeld. Wat wenschte zij het na gaarne te weten Eu gij kant volstrekt niet denken waar de kamer is? vroeg mevrouw Mixtome. Neen, wellicht is de geschiedenis maar een vortelssl, antwoordde do markies. Laten wij ons naar de kapel begeven, zegde eeuo dame. Mevrouw Mixtome ging voor. Het vrooljjk gepraat en gelach verstomde, toen het gezelschap den drempel overschreed en zich in de mat verlichte kapel bevond. In de nissen onder het altaar en den preek stoel lagen spookachtige gestalten, die allen schrik aanjoegen. De jonge dames drongen op elkaar en spraken fluisterend mevrouw Mixtome trad naar voren, bleef bij het altaar staan en zag scherp in het rond. Vele geslachten der Charlemonts hebben hier gebedou en hare stem klonk luide door de kapol. De kapel behoort eigenlijk niet tot de ruïnen. Op regenachtige zondagen en ge durende den winter hielden wy hier gods dienstoefening toen was alles in goeden toe stand. Dat is het nog, doch er wordt geen gods dienstoefening meer gebonden, antwoordde de markies. Zij zeggen dat het er spookt. Spoken In eene kerk I Ja, de bediende zijn bygeloovig. Wy gaan thans naar de dorpskerk. Daar liggen do jonge leden der familie begraven. Ook de vermoorde markiea De markies knikte. Mevrouw Mixtome zag om zich heen. De overig© leden vau het gezelsehap waren naar de ruïnen teruggekeerd en zy bevond zieh met den markies alleen. Wat roept deze plaats het verleden weêr in mjj wakker zegde zQ. Het is my alsof sr geen achttien jaren voorby gingen, alsof de tijd stil had gestaan. Achttien jaren Een lange tijd, zegde de markies en volgde haar tot voor de familielogie waar sj| weêr staan bleef. De markiec was er na met den rag naar toegekeerd. Hare oogen gingen beurtelings van den markies naar de gordij nen en van de gordijnen naar den markies. Zy gevoelde iets onrustigs, alsof er wat bui tengewoons moest geschieden. Ds wind huilde vreeselijk, wellicht was dit de oorsaak barer onaangename stemming. Een nare nacht, zegde mevronw Mix tome, zich dieper in haren ebawl wikkelende. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1