Donderdag I Juni 1809, 5 centiemen per nummer. 5J9* Jaar 5370 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. 't Volk wil er niet van EEN GELUKKIG SCHOT. DE vredesconferentie. DE MOLLEN. Een beroerde boel. DE BODE Dit blad rerschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwikantiëa door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, •o in alle Postkantoren des Land. Cuique «mum. Per drukregel, Gewone 15 eentiemen Reklamen fr. 1,00; Vounisse «p 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen b$ accoord, Niet opgenomen handschriften worden r. iet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doea, uiterlijk tegen de» dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bure«l« van dit blad ▲alst, 31 Mei 1899. La Liberté het Brusselsehe orgaan der liberale oude pruiken, klaagde de verledene week de vei blindheid aan van zekere barer liberale partijgenooten die een verbond met de roode en groene socialisten hebben gesloten tot het ver krijgen der afschaffing van bet meervou dig stemrecht. Do afschaffing van het meervoudig stemrecht, schrijft - La Liberté ware de dood van de liberale partij, want 't is voldoende het land te doorloopen om zich te overtuigen dat het volk van 't liberalism nimmer wilhet volk is catholiek of socialist. La Liberté spreekt hier waarheid neen, 't volk nmet van 't liberalismus niet meer hebben. Maar 't is ook niet to ver wonderen dat het afkeer gevoelt voor de liberale secte. Liberalism, vrijmetselarij en vrijden kerij zijn synoniem, hebben de zelfde be- teekenis. Wat is de reden van 't bestaan der liberale partij Oorlog aan do R. K. Kerk, oorlog aan den Godsdienst, oorlog aan de Priesters, oorlog aan alles wat de Calholieken nauw aan 't baite ligt. Wat is het doel der liberale party Den godsdienstzin in het hart van den menscb verdooven, hem berooven van den troost dien hij, in zyne uren van smarten lijden in den Godsdienst vindt, wanneer hij door een vurig gebed hulp en bijstand van den Hemel afsmeekt. 't Liberalism wil niet dat de mensch in God gelooft bij moet vrijgeest, vrijden ker zijü, en daarom moot do jeugd zonder christelijke leering opgevoed en onder wezen worden. En wat meer is, al de goede werken die uit den Godsdieüt voortspruiten wor den door de liberalen met eeneu helschen haat bevochten eu zij werken aldus niet alleenlijk tegen de zedelijke ontwikkeling des volks maar ook tegen zyne stoffelijke belangen Ook al de pogingen die de catholieken hebben aangewend om het lot der wer kende stauden te verbeteren zijn door de liberalen bevochten gewordeD. Al wat de liberalen betrachten is het volk uit te buiten tot hun voordeel en profijt; de menschen moeten hunne slaven zijn... De roode socialisten hebben meer dan eens ronduit bekend dat de catholieken alleen wetten hebben gemaakt om 't lot der mindere staDden te verzachten. Gezel Bertrand, een roode volksver tegenwoordiger, schreef in -Le Pcuple» Welke is de partij die altijd gewei- gerd heeft wetten te maken ten voor- decle van het volk 't Is de liberale I Deze walgelijke liberale grappen- makers zijn in waarheid,mannen die de maatschappij 't onderste boven zotten. De arbeiders weten dat de liberalen de ergste tegenstrevers zijn van don werkerstand. Gezel Hénault was niet min uitdruk kelijk. Op eene meeting te Luik riep hij uit Met wat recht komen de liberalen tot het volk spreken B Zij trachten het volk op to jagen, om- j dat zij met de politiek hunnen kost verdienen. Maar als er kwestie is een korst brood aan 't volk te bezorgen, gaan ze met x hunne ellebogen in hunnen zak. De liberalen zijn eenvoudig uitbui- ters. Zij hebben u bestolen. Spreekt hun eens" van u hot gestolone geld terug x te geven x Zijt go dan nog kinders, dat gij de x hatelijke rol reeds zoudt vergeten die x de liberalen en radicalen altijd gespeeld hebben x Zij dienen het volk niet, maar zuigon x het uit, en doen er zich vet door x mesten. De liberalen trachten de werklieden n to bedriegen jaagt ze schandezijk bui- x ten x Zoo spreken dc roode kopstukken, die er voorzeker toch ook iets van weten moeten. Wij vragen het Is het dan toch te verwonderen dat hot volk, gelijk La Libertéhet bekent, van de liberalen niet hooren wil.... van de liberalen die do menschen meer dan eens fopten en appe len voor citroenen verkochten 16* VERVOLG. Omdat Julius van de taal der kozakken slsohts het tiende woord kon verstaan, gaf hij maar korte antwoorden, die dikwijls niet pasten en ook gewoonlijk van den kozak niet Terstaan werden. Doch on zich vriendelijk tetoonen, reikte hij den officier zijne Deseh en verzocht hem te drinken. Julius nam dit aanbod aan, doeh bij het herhalen bedankte hij, zeggende dat hij aan sterken drank niet gewoon was. Intussohen was het nacht geworden doch de maan, ge voegd by de sneenwklaarte, verspreidde een genoegzaam licht. Ben der kozakken hield, op zijne lans rus tende, de wacht, terwijl zijne kameraden in sluimerden. Ook hadden de paarden zich grootendeels in de sneeuw gelegd, en eenige knabbelden met hunne scherpe tanden de schors van de hoornen. Over het noordsche woud heerschte eene diepe, treurige stilte, die somtijds door den ■ch$llen schreeuw van eenen roofvogel on derbroken werd. De religiën in America. In de Vereonigde-Stateu van Ameriea treft men zeven verschillende godsdienstige leeriu- gon aan, welke allen meer dan 1,000,000 belijders tellen. The Disciples of Christ (de Discipels van Christus) tellen 1,085,615 belijders; de Joden 1,200,000 de Lutberianen 1,526,552; de Presbyterianen 1,542,400; de Baptisten 4,364,427; de Methodisten 5,898,074 en de Roomsch katholieken welke den eenigeu waren godsdienst be lijden, 8,395,178. De schildwacht leunde eindelijk met den rug tegen eenen boom, liet het vermoeid hoofd zinken, en in deze houding eliep hij ook in. Alleen de drie Beiersehen waakten nog, en spraken reeds eenigen tijd stil met elkander. Eindelijk verrieden honne gebaren, dat zij over het afgesprokeno eens waren, en schijn baar om zich te warmen, stapte Julius naar het vnur. Hij stapte recht voor de slapenden, niemand opende de oogen, en de zware adem haling getuigde van den vasten en diepen slaap der gelegerden. Daarop verwijderde Jnlius zich, met de uiterste voorzorg, van het vnur evea stil Tolgden Johan en Theodoor. Vijftig stappen waren zij reeds van het vuur en de kozakken verwijderd om te kun nen vluchten hadden zij nu nog eenige ko zakken-paarden noodig. Julius ried de vlucht af, omdat zij over de behandeling van den aanvoerder niet te kla gen hadden. Ook zal het oas, zeide hij, ge makkelijk zijn, het vermoeden van den moord, welk door misvatting op ons kleeft, af te kee- ren. Nu knnnen wij nog ongemerkt bjj het vuur terugkeeren, hetwelk in 't volgend oogenblik te laat aal zijn. Voor den eersten keer nu sprak Theodoor zijn brooder tegen, zich bepaald voor de vlucht verklarende. Wij zijn gezond en aterk, zeide hy, en daar de kozakken-paarden met de De vredesconferentie, bijcengeroepeu naar aanleiding van het manifest, door Ruslands keizer voor eenigo maandeu uitgevaardigd, is thans in Den Haag ver gaderd. Do afgevaardigden van vier en twintig staten nemen er deel aan. In de eersto zittiugen, verleden week gehouden, werden de voorbereidonde schikkingen genomen en de kweste van inwendige orde geregeld. M. De Staal, Ruslands afgeveerdigde in Den Haag, hield zater dag eene redevoering, waarin hij uitlegde welke vraagstukken de conferentie beur telings zou to behandelen hebben. Daar onder vinden wij de kwestie van bemid-" deling en het iuteruationaal scheidsge recht als eerste punt daarop volgt een auder gewichtig punt, namelijk het opzoc- kon der middelen, geschikt om de bar- baarschboid der oorloogen te verminderen en eindelijk het voorstelom de uitbrei ding der krijgsmacht bij do natiëa te be perken. Men ziet het, dc vraagstukken aan de vergadering onderworpen, zijn allerge wichtigst, en hoewel te vrcezen is, dat zij het doel niot zal bereiken, waartoe zij werd bijeengeroepen, is het toch waar schijnlijk en wenscbelijk dat zy maatre gelen en overeenkomsten zal weten te treffen, wier toopassing heilzame uitwerk sels zal opleveren. Om in volle vrijheid de haar ouderworpen kwestiëu te kunnen bespreken en niet blootgesteld le zijn aan ongepaste eu hinderlijke bemoeiingen van buiten, heeft de conferentie besloten hare beraadslagingen geheim te houden. Alleen lijk zal de pers vanwege het bureel mede- deeling ontvangen van de genomen beslis singen. Daar, om wille van Italië's verzet, de Paus Diet uitgenoodigd werd een verte genwoordiger van den H Stoel op het Congres af te veerdigeu, heeft Mgr Tor- nassi, nuncius in Den Haag, deze stad verlaten on zich tijdelijk naar Luxemburg begeven. Die schikkingen werden door Leo XIII genomen om alle moeilijkheden eu verwikkelingen te voorkomen, welke den goeden uitslag der conferentie hadden kunnen in gevaar brengen. En daar de Paus, ondanks het onrecht, hem aange daan, vurig wenscht dat de besprekiugen der vredesconferentie heiizamo vruchten zoudeu afwerpen, heeft hij niet gewild dat de tegenwoordigheid van zijn afgeveor- digde bij het Hollandsch bof, tot betreur- lijko incidenten kon aanleiding geven. Zulke houding, den waren vredevorst Christus stedehouder volkomen weerdig, strekt Z. H. Leo XUI tot eer. vlugheid van den wind vliegen, kunnan wjj, mat Goda hnlp, na een dag an aan nacht wa- dar aan gene zijde der Niemen en in het dorp komen, waar de jood en da boeren one zoo zeer beschermden. Zya wij weêr daar, dan zal ona de Hemel ook wel verder helpen. - Zeker bestaat het welgelukken van dit waagstuk in de palen der mogelijkheid, ant woordde Jnlius om deze redeu geef ik toe, ofschoon ongaarne, opdat gij later niet zoudt knnnen zeggen wij hebben ons kunnen be vrijden en gij hebt het niet willen beproeven. Worden wij vervolgd, ieder springe dan, op eigeue redding bedacht, iu eene veraehillende richting en gelakt de vlucht, dan zien wij ons aan gene zijde der Niemen in de herberg terug. Jnlius omarmde zijnen broeder en dnarop den armen aoldaat, want hij vermoedde dat het velgend oegenblik eeae scheiding zou maken. Zoo spoedig mogelijk bemachtigde ieder een ledig paard. Zacht zou de plaats verlaten worden. Toch had de hoefslag den schild wacht, die tegen deu boom leunde, gewekt hy trok een pistool en vuurde het boven het hoofd der slapenden af.Met wild geroep spron gen deze op, en bij den maneschijn de gevan genen ziende vluchtten, vervolgden zij hen oogenblikkelijk. De vluchteliugon waren reeds merkelijk veornitzij reden dicht achter elkander, eensklaps verloor zich de boschweg in een Gij slaat de mollen dood, niet waar even als men iu ons geheele land doet. u Zij werpen alles overeen en eten plan tenwortels. n Slechts het eerste is waar, doch waar zij huune heuveltjes opwerpen krioelde het van pieren of engerlingen, die alles, wat op die plek groeide, zouden gedood hebben. Waar geene molleu zijn, vindt men veel piereu, die geheele boom gaarden kunnen vernielen. Waar geeue piereu of wormen zijn, vindt men nooit een enkelen mol en brengt men er eeneu dan maakt hij zich zoo spoedig mogelijk uit de voeten, omdat hij er van houger zou sterven. Gij gelooft mij niet? Neem eene kist met zand, vul die gedeeltelijk met do heerlijkste groenten en wortels van alle boomen en planten na zes uren is do mol dood, verbongerd te midden van al uwen overvloed. Zijt gij nu overtuigd dat de mol geen planteneter is Neen Verwijder alle plantendeeleu uit uwe kist doe er pieren en oogbormon in. Binnen 6 uren zijn een honderdtal verdwenen en is de mol nog zoo hongerig, dat hij zelfs eenen kikvorsch aanvalt en verslindt, maar ingeworpene plantendeelen blijven liggen. De mol eet dus geene planten, maar zuivert ze van hoogst schadelijko insekten. De oorspronkelijk# naam van het dier is molwoep, aardewerper, waarvan mol slechts de gebruikelijke verkorting is. Ja, een aardewerper is hij, maar dbukt men in bezaaide bedden de opgeworpen aarde voorzichtig aan, dan groeien de jonge planten veel beter dan voor het bezoek van den mol, terwijl ze nu in leven blijven en anders waren gestorven omdat pieren de planten worteltjes verteerden. Nergens vindt men meer kale plekken in de weiden dan bij hartstochtelijke mol- lendooders, die honden africhten op de vangst en met vallen an klippen deze zeer nuttige dieren tot den laatsten trachten te verdelgen. Dit gelukt hun slecht, daar hunne gronden krioelen van ongedierte dat nu. vrij spel heeft, 't Is alsof men de katten doodt om de muizen ongedeerd te laten. Telkens komen er nieuwe mollen op den reuk af, om groote opruiming te houden, tot ze eindelijk ongehinderd hun gang mogen gaaD, liefst het eerst in herfst en winter. VViit gij er spoedig af zijn, koop er een twiugtal bij en plaatst dezen in gronden, waar gij so een volgenden zomer niet gaarne ziet. Ze zullen alle maaieD, pieren en veenmollen (eene soort van iusckten) dooden en dan vertrekken. Laat dus vooral in uwen boomgaard de mollen ongedeerd, die waarlijk uwe boo men niet uit den grond zullen werpen, doch den grond voor zon en regen toegan kelijk makenen van schadelijke insekten zuiveren. Geen lamp heeft thans meer licht genoeg, Geen brandkast is meer dicht genoeg, Geen woning is meer mooi genoeg, Geen gar$on krijgt drinkgeld genoeg, Geen spoortrein gaat meer gauw genoeg, Geen taillo is meer nauw genoog, Geeu geldbeurs is meer vol genoeg, Qeen uitgaansdag meer gek genoeg, G ;en mode is meer dwaas genoeg, Goen knecht is thans moer baas genoog, Geen onderwijs neutraal geDoeg, Geen kind is meer brutaal genoeg, Goen werkman krijgt moer loon genoeg, Geen werkman maakt vertoon genoeg, Geen bruid heeft meer fortuin genoeg, Goen kluchtspel is meer schuin genoeg, Geen dienstmaagd is meer chic genoeg, Geen clown is meer komiek genoog, Geen winkel is meer fraai genoeg, Geen orgel maakt lawaai genoeg, Geen sportman is meer wild genoeg, Geen almoes is meer mild genoog, Geen meisje is thans geleerd genoeg, GeeD vrouw geëmanicipeerd genoog, Geen dagblad geeft meer stof genoeg, Geen straattaal is meer grof genoeg, 't Is 't onvolmaakte op deez' aard, Dat zooveel stof tot klagen baart. dicht krenpelhont dat Maar langaaam kon doortrekken worden. Hat jagen der tierende kozakken kwam steeds nader om de ver volgers to verdoelen, zette Julias rechtsaf door de struiken. Theodoor en Johan sloegen linksaf en waren met eenige sprongen uit het wond. Hunne paarden vlogen pijlsnel over den bodem eener sneeuwvlakte heen. Do kozakken vervolgden deze twee bij het scbaarsche maanlicht konden zij ook niet duidelijk onderscheiden of er twee of drie aren. Slechts op tien stappen afstand reed de rui terstoet het kreupelhout voorbij waarin Ju lius zjn paard stil hield slechts een geoe fende ruiter kon hierin gelukken, want het paard hinnikte bij het hooren der voortstor mende, beet in den teugel, steigerde eu wilde voort. Toen de hoefslag immer zwakker werd en eindelyk gansch verdween, waagde Julius zich uit het kreupelhout. Hij reed ook uit het boseh en zag met sijn geoefend oog door den maneschijn over de sneeuw heen. Dit deed hij met de grootste voorzorg, want hij dacht dat door het nemen der driepaarden, nog drie kozakken in het woud terug gebleven waren. Eene lichtstraal deed zich in de verte hoo ren, en een schot knalde door den nacht. Eene groote sneeuwwolk omhulde de maan, en eenzaamheid en duisternis legerden zich oYer 't sneeuwveld. DE LIBERALEN in 't algemeen, zegt de liberale Petit Bleu bekomme ren zich zoo zeer met de kiesboweging die eenigo hebben verwekt, als met de oude maanscbijnen. Het liberaal publiek, schryft 't liberaal orgaan, bekreunt zich weinig mot de be langen zijner partij; - het bevredigt zich met, eenen aanzienlijken stoffelijken x voorspoed eu blijft onverschillig voor alle politieke propaganda. Dat is waarheid, en er blyft dan ook van al het liberaal geschreeuw en ge jammer dat het catholiek ministerie ons naar 't bankroet, irnar den ondergang voert, niets over.... Het publiek, zelfe 't liberaalste aan schouwt het als eene klucht te dom om er den onnoozelste meè te foppen. 't Liberaal publiek weet immers dat er geen liberaal miuisterie kan aan 't hoofd komen zonder socialisten; ja, zelfs dat de socialisten er zouden meester spelen en dan ware het weldra met dien stoffelijken voorspoed Adieu myne mouzelaar met draaiken eu al Hadden de kogels getroffen Eene jjaelyke angst klemde by deze vraag de borst van den officier, en na eenig wachten verliet hij, door broederliefde aangedreven, het beschermend bosch, hetgeen hem ook in de handen der vijanden ging leveren. Ter zelfder tijd kwam nu weêr de maan vanachter de wolk te voorschijn, en Jnlins, in alle richtiugen de streek doorspiedende, zag vele zwarte pnuten zich op de sneeuw bewegen, zich immer vergrootten en immer nader rakken. Dat zijn de kozakken, dacht hy, wendde z'y'n paard om en reed in het wond terug. Het paard toonde zich nu min onwillig doeh toen de koaakken in het wond onder luid geeprek terugkeerden, sidderde Jnlins, want zoo sijn paard slechts hinnikte, dan was hij ontdekt en gevangen. Trots dit beangstigend gedacht bezag hy alken ruiter, en, o vreugde noch Theodoor, noch Johan waren onder hen. Dns is hun de vlucht gelukt jubelde hfj, doch by het overwegen dat zij ook wel onder de kogels der kozakkeu kouden gevallen zyn, ontvloog hem de vreugde weder, bekroop angst en kommer zijne borst. In alle geval wilde en moest hij de zekerheid hebben. Toen de kozakken zich vérwyderden, en hy einde lijk niets meer vernam, gaf hy ayn paard de sporen en volgde den weg door de paarden hoeven geteekend. (Wordt voortgezet^.

De Denderbode | 1899 | | pagina 1