Zondag 18 Juni 1899. 5 centiemen per nummer. 348te Jaar 3575 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. (ïODSDIEINST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Aan onzen achtbaren Volksvertegenwoordiger, den heere ~R" A T?,TUT "WOESTE, Staatsminister, biedt «DE DENDERBODE» zijne wensehen van heil en zegen te gelegenheid van zijn Z I L V E H- B 3>T JUBELFEEST. Wien vieren wij Leve M. Woeste Grootsche Betooging Allen dus Leve M' WOESTE Trouw zweren wij hem lot den dood De Moordenaar? Te gelegenheid der Jubel- Zilveren Jubelfeest CONCERT. Bevlagging. i Zondag aanst. WIJ HEBBEN 3- t- DE DENDERBODE Uit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankroet de i'ost verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwilantiëii door de Post ont- rangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 81, en in alle Postkantoren des Land Ouique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonniste cp 3e bladzijde 50 centiemen. - Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften word n niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich to wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 17 Juni 1899. Heden is het ganscbo Arrondissement Aalst in feest Het geldt inderdaad op waardige wijze den man te vieren die, koen en onverpoosd, gedurende vijf-eu- twintig jaren, op de bres beeft gestaan om onzo belangen in de Volkskamer te verdedigen. Een vierde eeuw is M. Woeste onze afgeveerdigde geweest, tot de grootste voldoening van zijne lastgevers. Door de menigvuldige en onschatbare diensten welke hij, gedurende die lange loopbaan, heeft bewezeD, heeft hij een wezenlijk recht op onze erkentenis verworven. Daarom zal het heden, in (ie steden, dorpen en hoeken van ons kiesgebied den machtigen en gloedvollen kreet opstijgen Daarom zal heUiit aller borst galmen Leve hij die koene Staatsman, de verde diger van burger en werkman Catholieken op post Gij hebt niet alleen een hulde van dank te bewijzen aan den koenen verdediger van uwen Godsdienst en van uw recht maar ook een krachtig verzet aan te teekencu tegen al den smaad dien de verdienstvolste uwer burgers voor uw belang, voor uiv welzijn heeft te onderstaan 1 M. Woeste moet vandaag ondervinden dat bet catholiek volk zijn streven waar deert, zijn pogen ondersteunt, zijn wer king toejuicht. Hij moet vandaag uit onze geestdrift nieuwe krachten putten, nieu wen moed scheppen voor den strijd vau morgen wij moeten hem de droeve hou ding doen vergeten die zijne tegenstrevers, verlorene schapen door hoogmoed en heerschzucht, aannemen. Onze jubelkreten ter zijner eer moeten en zullen het nare wraakgekras verdoovon van hen, die laag genoeg gezonken alie recht op catholieken naam hebben ver loren. M. Woeste moet vandaag weten dat zijn naam diep in ons hert is geprint; dat zijn beeld er nooit zal uitgewischt wor den, dat bet catholieko volk hem trouw blijven zal tot den laatsten adem 1 Onmogelijk is het zelfs een kleine schets te geven der zoowel vervulde loop baan van M. Woeste, die zelfs ontzag en eerbied aan zijne rechtzinnige vijanden inboezemt. Heeft een jod< ubladje van hem niet gezegd dat hij den warmsteu verdediger was van de Kerk, van den Katholieken Godsdieust Immer was hij op do bres wanneer een krachtdadig woord te spreken viel, wan neer geus of socialist ouzo godsdienstige gevoelens, waaraan wij trouw gehecht blijven, aanvielen Is het M. Woeste niet die het geuzen- kraam van 74 tot 84 door zijne kracht dadige redevoeringen aan 't wankelen bracht Alvorens het viel onder de ver achting van bet eerlijk volk was het in de Volkskamer ondermijnd tot 't vallen toe. Gedenkt u, catholieken. dien reuzen strijd door onzen achtbaren Jubilaris, tegeü de geuzerij gevoerd en gij zult met jj dool te brengen. Doch dit was die lage ods het jubellied ter zijner eer aan- 5 persridders niet genoeg. Al de laagste beffen. middelen wierden in 't werk gesteld, alle voor het heil van ods land en voor do 1: goede zaak, voor dc catholicke partij 1 j De belangen van den Godsdienst f dat is het richtsnoer zijner hande- D E S T O E T zal zich vormen ter ling, zijner onverpoosde werking. j Statmstra.-.t, Staticplein on aanpalende Voorzichtige on zekere vooruit- straten om 2 1/s uren en de volgoude <?ang op maatschappelijk gebied straten der Stad doorwandelen Statiestraat, Leopoldstraat, Kerkstraat, Brusselschestraat dat is zijne leuze Tempeesten heeft hij getrotst I Hij is het mikpunt geworden vau haat en af- gunst. Op hem bijzonder waren do schichten der volksgunstschnimers gericht omdat in zijne houding, door rechtschapenheid iugegeven, er gemakkelijk schijnredens konden gevonden worden om bet volk op Niet alleen echter de catholieken maar de burgers cn de werklieden vinden in hem een koenen verdediger. Wie is het die op de catholicke con- gresseu van Mechelen en Luik de aan dacht riep der geloovigen op de noodza kelijkheid zich bijzonder met den toestand 2 op touw wierden gezet tegen onze vor der werklieden bezig te houden dienstvollen afgevaardigde Hij heeft leugens en bedrog wierdeu uitgevonden om hem, de vorheven en voorzichtige en klaarziende Staatsman bij het lichtge- loovige volk iu minachting te brengen. Wij willen die hatelijke veldtocht niet herinneren waar de ellendigste middelen Hst was M. Woeste Hij, de eerste, toonde aan dat er eene maatschappelijke kwestie bestond en dat voor het catholiek Bestuur de plicht oprees de sociale wetten op touw te zetten. Dank aan M. Woeste was het dat wel haast aller oogen op dit belangrijk vraag stuk zich vestigden. Hij, M. Woeste,brak de baan en toonde den te volgen weg. Ecre en dank aan hem En daarna durft men hem beschuldi gen de rechten der kleinen te vergeten, zelfs te miskennen I Met klaarziende oog zag hij do toe komst, doch dit mocht hem niet bewegen daarin een gemakkelijk te verkrijgen volksgunit te zoeken. Hij had al die vra gen doorgroudt, de oplossingen gewikt en gewogen. Door onuitvoerbare beloften het volk misleiden dat kon zijn edel en recht zinnig gemoed niet verduren. Lijk hij den toestand zag, zoo ook legde hij hem bloot, wel woteude welko venijnige pijlen, haat en afgunst op hem gingen richten. Pal stond hij daar, altijd het woord verheffend voor gekrenkte rechten en mo gelijke verbeteringen en tevens zijne vrienden vermanende voor de mogelijke gevaren eener dolle vaart op de hobbe lige baan der maatschappelijke hervor mingen. Hij is een Staatsman in den vollen zin van het woord 1 Hij gaat zacht maar moedig, kracht dadig en ook zeker vooruit. Geene licht zinnige veranderingen, geene nieuwig heden die gevaarlijk zoudeu kunnen zijn overwonnen en zijne tegenstrevers liggen geveld. Vandaag is hot de dag der vreugde 1 Vandaag zullen uit al do catholieke bor sten jubelkreten opstijgen ter eere vau hem die onze vriend is en verdediger. Wij zullen alzoo onze dankbaarheid betuigen en onze verkleefdheid uitdrukken voor de toekomst. Markt, markt, Zonuesiraat, Keizerlijke Plaats (Links), Nieuwstraat, Hopmarkt, Korte Nieuwstraat, Keizerlijke Plaats (Rechts), Korte Zoutstraat, Lange Zoutstraat, Markt, Moleustraat, Bierstraat, Vaart straat, Graanmarkt, Kapellestraat, Markt. WIE IS RAAR HET HOOUDU1TSCH van EDEABD WAG IS E II 79»' TJSRVOLG. De kamer is zoolang gesloten geweest zegde zij kleurende, dat ik het voor mogelijk hield iets te vinden wat licht kon brengeu in de onzettende duisternis die het drama om hult. Lie! kind antwoordde mevrouw Barti- neux, er bestaat geene duisternis meer in zake van den moord. De moordenaar werd ontdekt en van zijne misdaad overtuigd. Maar zou het niet mogelijk kunnen zijn, dat Alexe Mixtome onschuldig was wierp Sofia haar tegen. Mevrouw Bartineux schudde het hoofd. Wanneer de menschen hier dat konden gelooven, zouden zij gelukkig zijn, zegde do bottelier, want nooit werd een heer van dit huis meer bemind dan Alexe Mixtome, de vroolijkste, openhartigste en edelste edelman die ooit leefde. Het was zeker zijn doel niet, zijnen broeder te vermoorden, maar hij deed het uit toorn. Wij waren meer bedroefd om ^em dan versehrikt over zijne daad. Werkmansvrienden I Onze Pie ge raakt nu ganscb op hol. Eerst wareu zij goede kristenen, nu zijn zij goede vrien den van den werkman, betere zelfs alt de catholieken Wat hebben de liberalen nu zoo al gedaan voor het werkvolk NIETS I NIETS 1! NIETS III Weet onze schrandere schrijver dan niet dat vele geuzen bekend hebben niets voor dc kleinen te hebben gedaau tor wijl de catholieken zich dapper de workmaus- belangeu ter herte trokken. Wij zullen den man het vergeven die Erpo voor Frankrijk neemt en zich in beeldt de beste der schrijvers van Aalst te zijn eu zelfs zoo verwaand is Monsieur Ie Redacteurden baard af te doen I Hij heeft een kaartje voor Gheel ge nomen en er is geen retourken - bij I Het bed werd feitelijk in stukken gescheurd en door de policiedienaren on. dcrzocht, jufvrouw Lepage, zegde de huis houdster, toen Sofie dit opuieuw begou te be zichtigen. Het is een oud ledikant eene r geleden werd het in Duitschland ge maakt. Sofie liet zich niet bepraten, doch ging voort met het kunstig snijwerk te bekijken. Plotseling kwam er een kreet van haro lip pen, waarin vreugde en schrik tegelijk zich uitten. In eene holte van het snijwerk had zij een gouden voorwerp zien schitteren, zonder dat zij echter nog wist van welken aard hare ontdekking was. Haro begeleiders traden na derbij en Sofie toonde hun de oorzaak hnrer plotselinge ontsteltenis. Het is een stuk van het inlegsel, zegde mevrouw Bartineux. Sofie nam eene naald uit hot haar, boog het oinde tot cenen haak om en haalde daarmee uit de holte een stuk van eene ketting te voorschijn, van omtrent twee duim lengto en kuustig bewerkt. Ook de anderen deelden nu in hare ontroe ring. De ketting ging van hand tot hand. Het is een spoor vau den moordenaar riep Sofie. De hemel heeft my gezonden om het aan het licht te brengen. Zeker, zegde Dulex is het een bewijs van den moord. Het Btukje ketting behoorde aan den markies of aan zynen moordenaar. - Aan den armen Alexe Mixtome voegde de arme huishoudster er bij. Niemand had ooit eene ketting gezien, die dat stuk geleek, maar de voortreffelijkheid van het goud, het prachtige en kunstige werk bewezen, dat de ketting aan geenen dienaar vau het huis kou toebehoord hebben. Ik vond het riep Sofie en hare oogen lichtten. Moge het do ontdekking van den waren moordenaar ten gevolge hebben Hare begeleiders verwonderden zich over hare zonderlinge blikken en haar vast geloof, dat de moordenaar van den markies van Char- leinont nog niet zou ontdekt zijn. Gij kunt allen getuigen, dat ik deze ketting hier gevonden heb riep Sofie triomfantelijk. Dat kunuon wij, jufvrouw zegde Dulex. Wilt gij de ketting nauwkeurig bekij ken opdat gij ze later kunt herkennen en dit als het noodig is kunt bevestigen, zegde Sofie. Wat gaat gij er dan mode doen, juf vrouw Lepage? vroeg mevrouw Bartineux. Ik zul het stukje in uw bijzijn verzege len, het naar het dorp brengen en aan het gerocht overhandigen, nadat ik, in tegen, woordigheid van eeuen rechter, er eenige schakels voor mij heb afgenomen. Alle aanwezigen stonden verbaasd, maar niemand richtte eene verdere vraag tot Sofie. Er lag iets in haar wezen dat tot zwijgen dwong. Zelfs mevrouw voegde zich naar het gezag van het meisje. F of van onzen achtbaren Volksver- I66SL tcgeDWoordiger M. WOESTE, willen wij herhalen wat 't Land van Aelst op Zondag 24 Mei 1885 schreef, dit zelfde Land van Aelst dat omen zoo verdienst- rijken Jubilaris wekelijks met zooveel gemeine straatkapoenachtigc beleedigin- geu en versmadingen bejegent. Men zal zich herinneren dat op Zondag 31 Mei 1885 de Eerebetooging plaats greep aan onzen Woeste. Wij schrijven over Geene Stad, geen Gemeente van ons Arrondissemeut zal er vreemd aan blij ven. De katholieke Macht uit al u< Standen der Samenleving zal zich too- nen en zich uitspreiden, om den Man te vereeren, den rijkbegaafden, rechtschapen en edeihartigen Man, door de katholieke Beweging in 1884 aan 't hoofd gebracht en door do vrijmetsersche machten bevochten, .omdat zij wisten wat een Misterie Ma- lou-Woestc-Jacobs zou te wege ge bracht hebben. Moeten wij aandringen op de merk- weerdigheid van dien buitengewonen «lag Voorzeker NEEN I Elk Katho liek begrijpt dat ons Arron«lissoment eene bijzondere hulde verschuldigd is, aau den hoogeerweerden Man die ons op zulke schitterend en ver- dienstri jke wijze in het Parle ment vertegenwoordigt. M. Woeste heeft die eer geweigerd, doch er mocht niet geaarzeld of uitgesteld worden. M. Woests is door de vrijmet sersche machten gehaat, vervolgd cn uit 't Ministerie gestooten, omdat hij, krachtig eu eerlijk, de onrechtvcor- digbeden wilde herstellen en 't Vader land uit den afgrond redden Aan ons, aan alle katholieke herten van hem dankbaar te zijn, cn die hulde van Hoogachting eu Dauk door ceue luidsprekende Betooging aan 't gauscheLaud te veroponbareu. En 7 Land van Aelst eindigde zijneu 'elvorlienden lofzang «loor de kreten die wij overnemen en wijzigen wat de date betreft Katholieken van 't Arrondis sement Aalst, vrije Belgen, Aalst verwacht u op Zondag 18 Juni Zes jaren later was 7 Land van Aelst nog de «lankbare bewonderaar van onzen Woeste. Op 4 Januari 1891 schroef het WOESTE, die wijze raadsman, dat katholiek hert, dat groot ver- stand. M. Woeste dringt met een navorschend oog diep in de samenleving ti en roept met vaste overtuiging de n Godsdienst is de machtigste hefboom a voor't geluk der samenleving de vol- keren hebben noodig de Waarheid, de n Vertroostingen, de Hoop. Ziedaar, geachte lezers, hoe M. Woeste vroeger door zijne hedendaagsche vijan den geprezen werd. van den achtbaren Heer WOESTE. De Heer Minister van Spoorwegen, op aanvraag van hot Comiteit der Fees telijkheden van Zondag aanstaande, heeft besloten, op dien dag, een dienst van be- zondere treinen in te richten, ten einde, 't vervoer te vergemakkelijken der deel- uemers en talrijke vreemdelingen die alhier worden verwacht. Ziehier de aan duiding dezer treinen. Uit Aalst naar Sottegem om 19,50 uren met stilstand te Erpe- Moire, Burst, Terhaegen, Herzele, Hille- gem en Lecuwergem. Uit Aalst naar Dendermonde om 30,15 uren met stilstand te Hofstade, Gijseghem eu Audegem. Uit Aalst naar Opwyck om 20,05 uren met stilstand te Moorsel en Baerdegem. Programma van 'tOoncert ReT to geven ter Groote Merkt door de Faufaar S' Cbcilia van Autoiug, op Zondag 18 JudI om 11 uren. Lidding van den heer Gaston Delcourt 1* Prijs van 't koninklijk Conservatorium van Brussel 75 uitvoerders 1° Marche militaire, Steenebrugge. 2° Fantaisie Rustique. H. Metsdagh. 3° Sevillia(fant. Espagnole) L. Montague. 4° Gande fantaisio sur Der Freischiitz VTeber. 5° Les Clochettes, grand air varié pour divers instruments .Van Hesterdaole. Alle catholieke vrienden worden verzocht 1 8 JUNI, het nationaal vaandel aan hunne wo ningen te laten wapperen schreven dat geloofweerdigo personen ons op de uitdrukkelykste wijxe bevestigden dat Priester Daens te Wervick segde Cardinaal Rampolla is van de eer- ste leugen niet geborsten. Priester Daens schreef een brief naar 7 Nieuwsblad van Yptr waarin hy loocheDt dit letterlijk gezegd te hebben. Het Nieuwsblad antwoordt - Een kort woord. In dien brief staat het woord let- - lerlijk onderteekend. - Wat zit er daar onder f Dat wilt zeker zeggen dat priester - Daens in den grond gesproken heeft zooals wij schreven En dat houden wy staan. In dien brief toont priester Daens hem bekommerd met ONZEN HEILI* GEN GODSDIENST n Hij, priester Daens 1 En hij maakt de catholieko gazetten uit voor HUICHELAARS EN TAR- TUFFEN I n Hij. priester Daens - Meer en moeten wij niet zeggen. Wat hadden wij gelijk te vragen Wanneer men te kiezen heeft tos- schen de bevestiging van deftige lieden cn de logenstraffing van iemand dio, door zijnen Bisschop, op hoeterdaad van leugentaal werd betrapt, in wie moei men dan 't meest vertrouwen stellen Een verder onderzoek der kamer en van de meubelen bleef zonder uitslag. Ilot slaap vertrek werd weêr gesloten en Sofie ijlde naar haro eigene kamer en kleedde zich om uit te gaan. Het rijtuig werd besteld en weinige oogen- biikkeu later was Sofie op weg naar het dorp, hare gevonden kostbaren schat vast in de hand houdende. In een net huisje van het dorp Cbarlemont woonde do vrederechter Henri Talbot, die met Alexe Mixtome op zeer vertronwelijken voet had gestaan. Hij was een edelman van de oude school en buitengewoon vriendelijk. Hy kende Alexe zeer good, was diens leer meester geweest en had aan zijneu invloed zijne betrokking te danken gohad. Hij hield van den vroolijkeu edelaardigen jongman als een vader. Even als iedereen, Eugenie Mixtome uitgezonderd, had hij door de overweldigende bewijzen aan de schuld van Alexe geloofd, maar dikwijls wauneer hij hem in de gevangenis bezocht en hem iu het open eerlijk oog keek, eu nog meermaals naderhand, als hij dacht aan het edel karakter van zijnen voormaligen leerling, fluisterde hem zijn hart in en het verstand leende bereidwillig het oor aan dit gefluister dat Alexe Mixtome in weerwil, ouschuldig moest zijn. Wat opvallend was, de vrederechter had weinig behagen in den tegenwoordigen mar kies. Wellicht vond dit hierin zijne oorzaak, dat de vrederechter Talbot nooit eene uit- noodiging ontving bij eene of andere feeste lijkheid, misschien ook omdat zij in rechtsza ken dikwijls elkaar tegen spraken. Het kwam den vrederechter voor, dat de vriendelijke markies van üharlemont in wer kelijkheid een zeer hatolijk karakter had, want dikwijls betrapte hij hem op eene ver. bittering en eene hardheid, welke verbazing wekten. De onde manuen die in het park dor hout sprokkelden, de vrouwen en meisjes, die onwetend eene bloem plukten, werden met allo gestrengheid der wet voor misdaad gestraft. De markies noemde dat zijne liefde voor de gerechtigheid. Op don dag, waarop Sofie de gewichtige ontdekking deed in de slaapkamer van den vermoorden markies, zat Talbot alleen in zijn kabinet. Een zwart zijden kapje, waaronder eenige witte lokken te voorschijn kwamen bedekte zijnen schedel. Er lag oen boek vooi hem, waarin hij zich verdiept had, zoodat hij niet hoorde, dat er een rijtuig voor zijne deur stil hield. Eerst toen de meid mevrouw Bar tineux en jufvrouw Lepage binnenliet, keek hij op. Toen hij de dames zag, ging hij staan, legde het boek op de tafel en groette zij no bezoek sters, niet zonder eenige verwondering te laten blijken. Wij hebben eene zeer zonderlinge zaak tot middernacht dienstdoende Apotheker:Zondag 18 Juni 1899, Mr Meganck, Leopoldstraat. mijnheer Talbot, zegde mevrouw Bartineux, terwijl zij op den aangeboden stoel plaats m. Het is inderdaad een zonderlinge zaak ik ben overtuigd dat wij niet verstandig laan hebben met hier te komen maar jufvrouw Lepage wilde het zoo. Mijnheer Talbot zag Sofie aan. Zy was bleek, maar de uitdrukking van beslistheid, de begeestering en de hoop die op haar en in hare oogon lagen, wekten zyne belangstel' ling op. Ik ben tot uwen dienst, jufvrouw La- page, zegde hij beleefd. Het moet wel ean ernstige zaak zijn, dat gy door znlk een weir komt, en hij keek naar de vensterglazen. Ja, het is eeno ernstige zaak, mynheer, antwoordde Sofie. Wy komen u spreken als rechter. De markies van Charlemont is naar Pa rijs, zooals ik vernam, zegde de vrederechter, zich zelf verklarende waaraan hy de eer van het bezoek te danken had. Heeft iemand dsr bedienden iets misdaan of xyt gy door bede laars lastig gevallen Reen, zegde Sofie. Onze saak is van eenon geheel anderen aard. Zy betreft fa* drama van Charlemont. Talbot keek het meisje verbaasd aan. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1