Donderdag 29 Juni 1899 5 centiemen per nummer. 54** Jaar 5578 De Waarheid. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. GELUKKIG SCHOT. DE VRIJHEID bij de mannen van de loge en van de logen DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad o frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van d« Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Guique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisee cp 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen l>ij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. üeeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen aich te wenden ten Bureel* van dit blad. Aalst, 28 Juni 1889. Le Bien du F tuple, eene democrati sche gazet van Luik, onder bestier van den E. H. Kanunnik Pottier, een ware christene democraat, deelde over weini gen tyd, 't volgende artikel meê De beweging der christene democra- ten, schrijft de Bien duPeuple, heeft voordoel: de godsdienstige, stoffelijke a en politieke verheffing van de werkende klas. Maar opdat zij haar doel zou be- reiken, moet zij binnen rechtveerdige palen blijven. Aan wat zal men die rechtveerdige a palen erkennen Dat is niet moeilijk. Eerst en vooral, de christene demo- a cratie gesteund zijnde op godsdienstige beweegredens, van ware liefdadigheid a jegens de werklieden, moet altijd eenen volledigen eerbied betoonen aan de geestelijke Overheid. a De christene democraten zullen geen goed werk, maar slecht werk verrich- ten, van zoo hunne beweging tegen- strijdig is met het bestier, de ingevin- gen cn de wenschen van de Kerk. h 't Is om die reden dat men volstrekt degenen moet afkeuren die Vlaanderen overeinde zetten en er den strijd voe- ren tegen den Belgischen Volksbond. Onze ieverign Bisschoppen, onder ander op de Congressen van Gent, Charleroi en Leuven, hebben hunne - genegenheid aan den Volksbond be- toond. Dat is geen geheim. Het is ook algemeen gekend dat de Bisschop- pen insgelijks alle scheuring afkeuren. Inzien men dezo scheurmakende de- mocraten moet afkeuren onder gods- dienstig oogpunt, kan men ze goedkeu- ren onder politiek oogpunt Hier nogmaals moet men hen streng afkeuren. Hoe inderdaad, zou een a catholiek, die waarlijk het geluk be- a tracht van het land, die mannen kun- nen gelijk geven welke bekennen voor doel te hebben het gouvernement te verzwakken of omverre te werpen, ter- wijl zij er alleenlijk zouden kunnen in lukken een ongodsdienstig gouverno- ment in de plaats te stellen Men mag misschien betreuren dat het gouvernement niet meer doet a dat de kwestie der werkmanspensioe- nen uitgesteld is; dat de wet op do vak- vereenigingen onvolmaakt is dat het niet vooruitstrevend genoeg is in den goeden zin van 't woord; maar tusschen dezen spijt van niets beters te hebben EEN 20* VERVOLG. De bewoners van dit adellijk verblijf had den de naderenden reeds bemerkt, en nauwe lijks was de slede op deu platten bodem aan gekomen, of de ophaalbrug daalde neder. Slaafsch bogen eene schaar dienaren voor de gravin en hare dochter, daarop ging mon naar de kamers, die reeds helder verlicht waren. De gravin deed den Ëeierschen officier ter stond eene kamer aanwijzen nauwelijks had hy zijnen doornatten mantel afgelegd en zijne versletens laarzen uitgetrokken., toen een dienaar wasehgerief en twee volledige klee- kleedingstnkken bracht, met het bericht dat de genadige gravin hem in de eetplaats wachtte, zoodra hij sich verkleed had. Toen Julins een rein hemd en andere klee deren aan het lijf had, scheen het hem alsof hij een nieuw geboren mensch was. Toen hij geheel gekleed was en toevallig een hlik iu den spiegel wierp, werd hij tot zyn voorhoofd rood, omdat hij zich in een voornamen Rns veranderd zag. Het scheen hem bijna een verraad tegen zijn vaderland in de kleederen a en den wensch, de wil van het gouver- nement omver te werpen, is er een overgrooten afstand Men moet waarlijk van zijn zinnen a beroofd zijn om op die wijze te werk te gaan en alzoo mede te helpen om het land over te leveren aan het afgrijzelijk a socialismus. a Om ons gedacht in eenige woorden a samen te vattenwij zeggen dat de a christene democratie, om de gencgen- a heid en het vertrouwen der brave raen- a schen te verdienen, onder godsdienstig oogpunt, ten volle moet onderdanig zijn aan de Bisschoppen onder politiek oogpunt moet de christene democratie x het gouvernement ondersteunen; onder Staathuishoudkundig opzicht, de pau- zelijke leering getrouw volgen. Wilt gij eeu onfeilbaar middel om do goedo van do slechte christene demo- craten te onderscheiden Ziet hoe zij met de geestelijke Overheid overee- komen. Hebt vertrouwen in degenen van wie Leon Harmol gezeid heeft dat zy onder- danige kinderen zijn, die naar de lessen der Kerk luisteren om ze met den - grootsten spoed en de meeste getrouw- a heid te volgen. Weest op uwe hoede x voor d'anderen do vyand vindt er zijn - behagen in om slecht kruid tusschen a het goed zaad te strooien. Moeten wij doen bemerken dat de zoo gezegde christene demoeraten die verma ningen van den E. H. Pottier in den wind hebben geslageD. Maar dit was te vor- wachten, die groene helden luisteren zelfs niet naar de raadgevingen van Z. H. den Paus en van II. H. onze Bisschoppen. Hoo dikwerf heeft 't Land van Aelst niet geschreven een woord van afkeu ring van Z. H. den Bisschop en wij staken onzen strijd. H. H. de Bisschoppen heb ben de handelwijze der groenen meer maals afgekeurd, Z. H. Leo XIII heeft, over.eenige weken, tot de catholieke dag bladschrijvers gezegd en herhaalJ: Werkt onder 't geleide uwer geestelijke Over heid; ondersteuut 't catholiek ministerie, want zijn val ware eene ramp voor België H. H. onze Bisschoppen, Z. H. Leo XIII hebben in de woestijn gepredikt, de groenen blijven hunnen strijd tegen de catholieke Besturen voortzettenmaar O hoogmoed 1 O heerschzuohtO wraakzucht 1 Hel opleggen van Morellen. Een kilo morellen, schoon afgeveegd, geprikt en de stelen kort geknipt, doet men in een tweeliterflesch strooit er een halven kilo kandijsuiker tusschen eu voegt er zooveel brandewijn bij, tot de flesch vol is, dio mon vervolgens goed sluit. der vijanden te prenken. Aangezien de jonge graaf hem met zijn eigen kamerrok vereerdo, kon hij zonder onhoffelijk te schijnen, dit bewijs van booge achting niet afslaan. Doch hij gordde zich den praohtigen, kos telijk bewerkten, krommen sabel niet aan want aan de zijde waar tot nu tóe met eere do degen van zijnen koning gehangen had, mocht geen vijandelijk wapen prijken. De donkergroene kamerrok, met kostelijke pel sen gevoerd, en de rijbroek van gemsenleder, gingen hem als gegoten aan het lijf. Do klee ding werd nog verfraaid door een paar laar zen die aan den hiel eene kleine, gouden spoor lieten zien. Aldus verkleed, verliet Julins met benauwd hart het smaakvol en gemakkelijk ingericht vertrek, en een dienaar, die hem in een hoog gewelfden gang gewacht had, geleidde hem nu na&r de eetplaats, waar de gravin met Olga en haar zoon Iw&n hem reeds ongedul dig wachtten. Toen de officier binnentrad, kwam Iwan hem aanstonds te gemoet, en reikte hem met oprechte hartelijkheid de hand. De jonge man zag wegens de bekomene wonde zeer bleek hij noodigde Julius nit, plaats te nemen. Hierbij kon hij niet nalaten op te merken, dat de kleederen uitmuntend pasten en dat het hem hartelyk verheugen zon, zoo Julius kon besluiten dezelve altyd te willen dragen. Het Fransch blad Le Siècle, orgaan der logemannen, panamisten, Dreyfus- sisten, Communisten en andere vieze tis- ten, bevat een verzoekschrift, aan de Fransche Kamers gericht, do afschaffing dor Jesuïten vragende. Die zonderlinge petitie, zegt De Oaset van Lier, wordt natuurlijk door onze liberale verdedigers van vrijheiden waar heid en rechtvaardigheid gunstig onthaald en, ja, zelfs, door velen geestdriftig toe gejuicht. 't Is nooit anders bij dio valsche broe ders, als het de vrijheid en de rechten der catholieken geldt. Vrijheid voor de mortelbroeders, voor do Joden, de protestanten, de godlooche naars en voor alle soort vau janhagel, maar weg met de papen 1 ziedaar hunne leus I En ziedaar wat zy vrijheid noemen 1 En de schaamtelooze leugen bij de recbtschennis voegende, beschuldigen zy de Jesuïten naar loffelijke gewoonte van allerhande schelmstukken en euveldaden, die ooit bedreven werden en tot het einde der eeuwen zullen bedreven worden. Raro sur le baudet Die deugenieten ran Jesuïten zijn de opstokers der anti-nationale betoogingen van 1825, van 1845 eu van 1880 I Zij zijn het, die de Boulangisten tegen de Republiek opgeruid en dezen met geld en wapens ondersteund hebben 1 Zij zijn het die de beweging tegen de Joden tot stand hebben gebracht en het blad: La Libre Parole, gesticht hebben l Zy zijn het die het Panamaichandaal op touw gezet hebben om de Republiek hatelyk te maken. Zij zyn verantwoordelijk voor het twee- fevecht tusschen Moris en Crémieux- 'oa I Zij zijn het die Dreyfns eu Picquart en al die heilige mannen, ongenadig ver volgen en onbermhertig lasteren 1 Zij zijn het dio al do officiers en solda ten en rechters en magistraten omge kocht hebben en op hunne pijpen doen dansen I In een woord, zij zijn de grootste schel men en booswichten van de wereld, on- mcnscben, die Diet weerd zijn dat do zon hon nog langor bescbijne 1 Luistert, hoe lief de petitie dat alles vertelt In het leger, zegt zij, maken de leer lingen der Jesuïten eeno geheime maat- Jalius werd rood en Iwan vervolgde Mijnheer, gij hebt mijne moeder en mijne zuster, en met haar het liefste wat ik op aarde na den dood mijns vaders bezit gered door dezo heldendaad ben ik niet in staat my van mijne verplichting jegens u voldoende te kwijten. Ontvang nochtans mijn eerewoord, dat ik alles zal aanwenden om uw verblyf hier zoo aangenaam mogelijk te ma ken, en dat ik mij gelukkig zou gevoelen u voor altijd hier te zien. Ja, blijf bij ons zeide de gravin op biddeuden toon onze herhaalde ontmoeting is waarlijk meer dan een toeval, het is wel licht eene beschikking Zooveel goedheid maakte Julins in de eer ste oogenblikken verlegen. Dikwijls veran derde hij van klenr doch zich spoedig her stellende, zeide hij De geringe dienst, welken ik zoo geluk kig ben aan de uwen bewezen te hebben, heer graaf, schat gy veel te hoog doch wanneer gij waarlijk meent mij een wederdienst schul dig te zyn, zoo bid ik n, niet te wachten naar mijnen lieven broeder Theodoor en mynen trouwen dienaar te laten zoeken. Gelukt het u, deze keiden in mijne armen te brengen, dan zult gy mij tot eeuwigen dank ver plichten. En dan vroeg Iwan. Dan, heer graaf, hernam Jnlius, zullen wij naar onze woonplaats terugkeeren, en n, die schappij uit, die voor zending heeft de ingewijden to ondersteunen en de onaf- hankelijken te vervolgen. Al de hooge graden zijn voor hen; en 't is hoogst beta melijk en in de hooge wereld aangenomen, dat de opperofficiercn van het leger hen met de opvoeding hunner zonen gelasten!» Atlrape Jambard-, c'est du lard! Hoeveel leerlingen dor Jesuïten zouden er wel onder do soldaten en officiers van het Fransch leger ziju Misschien geon vyf op honderd die aan de logie toebo- hooreu. Eu dan durft het orgaan der duistere en verdokeDe vrijmetselaarslogie van geheime maatschappij spreken I Men wordt nooit meer bekrozen dan van een vuilon pot 1 Doch dat is alles niot. Luistert wat het leugonblad verder vertelt 't Is gekend zegt het dat de Jesuïten, niet van de Bisschoppen, maar rechtstreeks van den Paus afhangen hunne geschiedenis bewyst dat zij voor geene middelen, hoe monsterachtig en misdadig ook, achteruitgaan, om hun doel te bereiken en hunne heerschappij te vestigen I Is dat uu eerder niet heel do geschie denis der francmayons Getuigen de zaak Dreyfus, het Panaraaschaudaal, waarvan meest al de helden mortelbroeders zijn, de Commune van Parijs waarbij zich de loge, in openbaro verbroedering op de vesting der belegerde stad en in het aan schijn van den vyand, aansloot en die zij plechtig zwoer uit al hare kracht en macht bij to staan cn te zullen verde digen De politiek der Jesuïten zoo gaat de petitie voort is van zulken aard, dat sommige vrije landen, zooals Zwitser land, (dat toen ten tjjdo, 't zy ter loops gezegd, mits Le Siècle hot verzwijgt, on der de klauw der logiemanncn lag!) dat die vrye landen in de Grondwet, die nochtans de vrijheid van vereeniging waarborgt, eeno bijzondere schikking bepaalt tegen de Jesuïten. Ziehier nu het kroonwerk op dat mees terstuk vau leugen cn laster Nooit hebben de voorstaanders der vrijheid van voreeuigiug, zoo sluit het stuk de vrijLoid gevraagd voor ver eeniging van kwaaddoenerson 't is on mogelijk de Jcsuïtou-onle ouder dat getal niet te rangschikken. Oef I El la scène finit par un coup de ton- nere Dat de Jesuïten de logemannen en hunnen viezen aanhang van Joden, Pana- miston, vrijdenkers en godsdiensthaters deerlijk iu den weg loopen, en dan ook door dat volkskeu niet gespaard worden, dat weten wij reods lang en dat verstrekt ioo goed zijt, om eenen leidsman verzoeken. Het voorhoofd van den Rus verduisterde, en mistroostig viel de vraag van zijne lippen Gij weigert dus bij ons te blijven Ik smeek u, my niet slecht te beoordee- leu, sprak Julius waardig, on om mij geheel te rechtvaardigen, behoef ik mij slechts van uwe eigene woordeu, die gij zelf gesproken hebt te bedienen. Nu vroeg Iwan verwonderd. Gij zegdet, voer J alius voort, dat nwe moeder en zuster, sedert den dood uwe vaders, het liefste zijn wat gy op aarde bezit, eu duar ik nu een broeder heb, en geen vuriger wensch ken dan met hem, na zooveel lijden in de ouderlijke woning terug te koeren bij mjjne brave ouders, die wellicht eiken dag en nacht heete tranen over hnnne zonen stor ten en vurige gebeden te onzer redding ten hemel sturen, zoo heer graaf, zult gij my, volgens uw eigen gezegde, gemakkolijk be grijpen. Iwan zweeg een oogenblik, reikte zijnen gast de hand en sprak Gij zijt dapper en braaf doe volgens nw welbehagen Doch, indien gij door uw ver blijf by ons, van gedachte verandert, handelt dan niet heimelijk, maar spreek steeds met my gelijk met eenen broeder. Julius drukte gevoelvol de hem aangebodene hand en antwoordde hartelyk, doch met be radenheid. hun tot eer. Grootvader Calvin heeft im mers zijne aanhangers uitdrukkelijk aan bevolen hoe zij zich ten hunnen opzichte moeten gedragen Voorwat de Jesuïten betreft zoo schreef hij welke onzo grootste vijan den zijn, die moeten wij overal verdry- den en, zoo dat soms onmogelijk is, hen door laster en leugens afbreken en on machtig maken. Nu, de logemannen hebben hot lesken goed onthouden en ten allen tijde in oefe- ning gesteld. De petitie in kwestie is er een nieuw bewijs van. Maar dan zouden ze toch zoo luidruch tig met de schoono woorden van vrijheid, rcchtveerdigheid en verdraagtaamheid niet moeten omspringen. Dto woorden vloeken deerlyk in hun nen mond en onder hunno venynigo pon en klinken in onze ooren als de toonen eener schoone redevoering in den mond van eenen hakkelaar. Zij doen do spuiters lachen en... de ernstige menschen uit hun vel sprin gen. Aux Armee S «De werk lieden-partij, zegde citoyen Van der Velde, in eene meeting woensdag avond gehouden, in het Maison du Peuple, te Brussel," gaat regelrecht op het doel af, gelijk eenen stier op het kwaad. Wee hem die pogen zal hem weer stand te bieden. In eenige dagen geeft citoyen Van der Velde hen rendes-vous in de straat. Zult gij er zijn P vraagt hy aan de tegenwoordig zijndeo cn zy ant woorden ja, ja, wij zullen er zijn met onze jongens, die in het leger zijn geweest. En op die woorden zet citoyen Van der Velde zijne redevoering voort Te wapen dus, citoyena, en rondom de roode vlag geschaard 1 Citoyen Smeets is nog ongeduldiger om de oproer- trompet in de hoogte te steken. Om de slechten t« beletten,slecht te doen, is het niet genoeg hun schrik aan te jagen men moet tot de botsing geraken (il taut coigner). Zoo spreken de rooden, en de liberalen die er in gelukt zyn de socialisten weór aan hun lijntje te krijgen on do kastanjes door hen weór uit het vuur te doen halen, houden zich schijnbaar onzijdig (I)... Schijnbaar want zy huichelen in alles, die heeren doctrinairs I Het zal zoo geschieden, ofschoon ik, daar ik mij zeiven ken, weet, dat myne gene genheden niet wankelend maar duurzaam zyn I Olga, wier lief aangezicht, gedurende deze samenspraak, dikwerf zoo bleek als eene lelie geworden wns, voelde nu haar hart door eene groote smart aangedaan. Tranen verduister den hare groote ontroerde oogen en daar zjj dezen niet kon bedwingen, verhief zy zich wankelend van haren stoel en verliet de eet zaal, waarin de nog onaangeroerde spijzen Jolins had die tranen in hare oogen be merkt, en op haar gelaat gelezen wat in haar gemoed omging. Hy werd ontroerd, en toen Iwan hem eenen zilveren beker met edelen wijn gevold toereikte, beefde deze in zyne hand. De gravin vermaande nu het avondmaal t« beginnen, en verwijderde zich bij de eerste gevoeglijke genegenheid. Toen zij kort hierna wederkeerde, scheen zij aangedaan, en veront schuldigde de afwezigheid van Olga, door de onpasselijkheid, die haar overkomen was. Dit is het teergevoelig meisje ook waar lijk niet ten kwade te duiden, lachtte Iwan, want de schrik, die haar bij het zien van eenen wolvenmuil moet bevangen hebben, zou op een Hink Boldaat nog wei eene treurige uit werking kannen hebben (Wordt voertgezetj.

De Denderbode | 1899 | | pagina 1