Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 1 Arrondissement van Aalst. PEERDENFEEST. Zondag 16 Juli 189!) 5 contiomon per nummer 5J,te Jaar 5582 GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Eindelijk! Vrijspraak van Broeder Flamidien. De Moordenaar! LANDBOUW. Plakkaart der Meeting. Dezer dagen DE DENDERBODE. Uit Ulad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder Jagteekening van den volgenden dag. t»e prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 franc; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kw»lantiëü door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Guique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Heklamen fr. 1,00Vonnisse op 3S bladzijde 50 centiemen. Dikwijls to herhalen bekendmakingen I ij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Barer Ie van dit blad. Aalst, 15 Juli 1899. Eindelijk is voor den onschuldige van Rijsol de zon der rechtvaardigheid opge stegen Eindelijk heeft de waarheid op het hatelijk complot van leugen en laster den zege behaald I Broeder Flamidien heeft eindelijk, na lang zuchten tusschen bandieten en kwaaddoeners, de poorten van zijn gevang zien opeDgaan. De waarheid, de onschuld triompheert! Het Hof van Dowaai heeft Broeder Flamidien onplichtig verklaard van de moord op den kleinen Foveaux die de vyanden van den Godsdienst met zooveel hatelijke koppigheid hem ten laste had den gelegd. En te Aalst reeds was hij veroordeeld, door de mannen van het licht (O geuzen- licht die niets anders beoogen, durven zij beweren, dan do waarheid en de vrij heid. Hoe zal het stuiven in de bureelen van den onnoembare 1 Hoe zal de grootc lau- taarn, de groote blaaskaak jagen en tem peesten als hij vernemen zal dat zijn slachtoffer hem ontsnapt. Hij had zich reeds het genoegen beloofd een Broeder aau zijnen godsdiensthaat te kunnen op offeren. Hij had gehoopt dat het Hof van Dowaai uit Delalés was samengesteld ge weest, die schooue, die felle onderzoeks rechter van Rijsel, die, niettegenstaande de duidelijkste bewijzen vau onschuld, staande hield dat Broeder Flamidien de plichtige zijn moest Brieven van den wezenlijk schuldige waren zelfs niet be kwaam hem in zijne vooringenomene overtuiging te doen wankelen Een man, die Delalé, volgens het hart van den onnoembare En onze arme geus uit de Vrijheid straat vindt zich in zijne verwachting be- Arme geus wij hebben deernis met uw spijt. Gij hadt toch zoo gaarne, niettegen staande zijne Waarblijkende onschuld. Broeder Flamidien, de trappen van het schavot zien bestijgen. Gij, schoone ver dediger van recht en waarheid, gij hadt hem op voorhand veroordeeld 1 Weerdige bondgenoot der aanbidders van de bloedige Commune van Parijs I Nog een wensch blyft er te vervullen namelijk deze, de ware plichtige te zien ontdekken Wij wenschen het uitgan- scher herte want alsdan zullen er schoone dingen aan het liebt komen die de geu- zerij en misschien ook do socialisterij in eene aardige positie zouden stellen. Do kleine Foveaux is eeu kleiue mar telaar bij is het slachtoffer vau gods diensthaat hij is het ongelukkige bekla- W I E IS NAAR HET HOOGDUITSCH EDU A RD WAGNER. 81"« VERVOLG. Hunne namen ken ik nietmaar het waren ongetwijfeld apioenen. De eene had een groot lidteeken op het gelaat. Sofie dacht aan J"ilip Piron. Hij had haren vader tot hier vervolgd en zij vreeade dat hij gevaDgen genomen kon zijn maar zij dacht ook dat de gevangenneming van Alexe Mix tome opapraak verwekt en zij er dus van ge hoord zou hebben. Neen, haar vader was ge- vlncht; maar waar bevond hij zich Zou hij Frankrijk verlaten hebben Zy bedankte den bediende en verliet het hotel Toen zij de trappen afklom, zag zij eenen man langzaam naar het hotel komen en herkende in hem Filip Piron. Ook hij, kende haar onmiddelyk, uitte eene verwen- aching en kwam op haar af. gensweerdige slachtoffer eener hatelijke samenzwering, door de goddeloozen op touw gezet. Wie weet wat de geuzerij, wat de vrij metselarij, hare kern en haar vaandel, in haar schild voert Naamlooze brieven zijn in het gesticht der Broeders te Rijsel geworpen, brieven opgesteld door den moordenaar zelf. Hij belijdde er zijne schuld hij had de kleine Foveaux vermoord omdat eeu complot hem daartoe geld had beloofd. Do som welke meu hem nu verachtend toegooide achtte hij te gering, te klein, te onbe duidend. Men het complot dat de dood eens leerlings van het gesticht u La Monnaie te Rijsel had gezworen be- kloeg zich dat men het lijk te laat in het gesticht had teruggebracht. Onze lezers moeten zich herinneren dat de verdediging van Broeder Flamidien op dat punt bijzonder steunde de moord op den kleine kon niet des Zondags lijk onze fameuze Delalé en mot hem de gansche geuzerij eu socialisterij het wilde maar eerst des Maandags zijn gebeurd. Dit bewees de onschuld van Broeder Flamidien klaar als de dag. Het complot was dus niet tevreden en betaalde zynen handlanger in evenredig heid, 't is te zeggen, zeer slecht. Deze, ontevreden, schreef dan die ge ruchtmakende brieven I Gij zult misschien vrageu, lezer, uit wie dit hatelijk complot was samengesteld en waarom zij zoo handelden. Natuurlijk uit mannen verblind door bunnen godsdiensthaat en die om een politiek doelwit te bereiken eene afgrij selijke moord noodig hadden. Die handelwijze is afgrijselijk en men heeft geene verachting, geen afschuw genoeg voor de schelmen die zulke dingen uitdenken durven. Het doelwit dat hier nagestreefd wierd, legt alles uit. Denderbode heeft meer dan eens be wezen dat voor de geuzerij het woord van de Indépendance waar is Alle middelen zijn goed om zijn vijand te verdelgen die vijand is Rome. Omdat wij dit klaar als de zon bewezen, heeft de fameuze Pie, de handlanger en gevangene der Aalstersche geuzerij, zich eens erg boos gemaakt en niettegenstaan de duizend voorgaande artikels uitgeroe pen De liberal-en zijn goede christenen want zij begrijpen onze beweging en moe digen ze aan b O Pie Wat voerde de Fransche geuzerij, die zoo veel met vrijheid en recht kraamt, dan wel eigenlijk in haar schild Wij gelooven dit gemakkelijk te kun nen gissen. gin Frankrijk, het klassieke land der vrij heid volgens den armtierige, den onnoem bare, bestaat er bitter wciuig nog van de vrijheid van onderwijs. De wet Falloux is langzamerhand op allerlei wijzen door die vrijheidlievende geuzerij besnoeid ge worden. Wat nog overbleef, wilden de Fransche vrijmetselaars onder een dwangkleed doen verdwijnen zij wilden de vrijheid van 't middelbaar onderwijs totaal vernietigen. Decollegies moesten verdwijnen, alleen de lycées mochten de jeugd opleiden en ge weet volgens welke princiepen. Kor tom weg met de vrijheid van onderwijs dat was de leus Een wetsontwerp, geteekend door 'nen Pichon of 'nen anderen wierd in do Ka mers neergelegd. Maar hoe het gestemd krijgen Zie dat was eene andere zaak en de vrijmetselarij broeide, broeide Om de wankelende volksvertegenwoor digers te winneD, en te bewegen het wets voorstel te stemmen moest men schau- dalen hebben en nog schandalen om het godsdienstig ouderwijs te kunnen uitkre ten en alzoo in den grond te booren. Te Rijsel wierd een moord geploegd, eene ijselijke moord, en aanstonds wierd eeu ontschuldige Broeder gevangen gezet. Men kont die hatelijke geschiedenis. In vele andere steden was iets derge lijks beraamd, maar door do waakzaam heid der Catholieken werd alles verijdeld. Beschuldigingen stegen op langs alle kan ten door betaalde schelmen en nu zien wij de eene vrijspraak na de andere. Dc moord van Rijsel was mislukt en dat heeft het komplot verijdeld. Gode zij dank En daarna zal men voor de vrijheids liefde der geuzerij eu der socialisterij, voor hunne verdraagzaamheid een loflied aanheffen I Dat is immers op zijno plaats. Eu gij, Pie, stemt aan die eer komt u toe I De thermometer in den stal. Er zijn nog tal van landbouwers, die het nut er niet van inzien een thermo- ter in den stal te hebben. Toch zou dio kleine uitgave want voor een beetje geld kan men tegenwoordig een goeden thermometer koopen reeds menigen grooten dienst bewezen hebben, alsmenzoo'n instrument hadwillon raad- De meeste ongesteldheden bij het vee ontstaan door plotselinge wisseling van temperatuur en doortocht. Vooral in het voorjaar dient men nauwkeurig acht te geven op de veranderingen der tempera tuur, terwijl men tocht het geheele jaar door moet trachten te voorkomen. Daartoe geeft de thermoter ons de beste aanwijzing en zonder een thermometer is eene gelijkmatige regeling van do stal- temperatuur eigenlijk eene onmogelijk heid. Hoe dikwijls gebeurt het, dat men eenigszins verbit van het land 't huis komt in den stal I Dan schijnt het daar hinuen erg warm te zijn eu meu denkt dat het noodzakelijk is, wat meer te luch ten. Maar een blik op den thermometer leert ons, dat allceu wij, en niet het vee, het te warm hebben. Ook kan het ons gebeuren, dat we, als we na den arbeid van den dag 's avonds buiteo of in huis uitrusten, huiverig worden. Vooruit riop Sofie den koetsier, toe, toen zij in het rijtuig stapte. De koetsier deed het portier dicht, klom op den bok en het rijtuig reed juist weg toen Filip Piron er bij kwam. is hier geweest om haren vador te zien, dacht hij; maar haar vader is niet hier, Zy weet waar hy zioh bevindt. Ik zal haar volgen. Hij riep eenen koetsier, klom in een rijtuig en gaf last het rijtuig van Sofie te volgen. Deze reed naar mevrouw Mixtome, waar zij in oene voorkamer werd gelaten, terwijl de bediende haar kaartje overbracht. Spoedig kwam Johanna en zegde haar dat mevrouw, niettegenstaande hare ongesteldheid, zeer vorhengd was haar te kannen zien. Welkom, mijn kind 1 riep deze, toen zy de kamer binnentrad. Dat is eene aangename verrassing. Maar hoe en waarom komt gy hier Ik kwam gisteren avond met mevrouw Bsrtinenx in de stad. Wy logeerden in een hotel eu na breng ik u een bozoek. Dat is niet schoon, Sofie, zegde mevrouw verwijtend. Gij hadt onmiddelijk hier moeten komen. Ik kon mevrouw Bartinenx niet alleen laten, anders zon ik dit zeker gedaan hebben, zy is zeer goed voor my. Ik moet dus by haar blijven, totdat zij naar het kasteel te rugkeert. En dan Ik ga mee terug, antwoordde Sofie, eraan denkende dat zij haren vader op Char- lemont hoopte te zien. Indien hij het land verlaten had en aan haar schreef, konden wjne brieven wel eens in verkeerde handen komen. Ik moet weer naar Charlemont, zoo dra mevrouw Bartinenx vertrekt, ik geloof morgen. Maar waarom zulk een spoed, Sofia Welke aantrekkingskracht heeft dat onde kasteel voor u De volgende week keer ik naar Montfafon terug en dan gaan wij snmeu. Neen, ik moet morgen heen. Waarlijk ik moet. Mevrouw Bartineux vertrekt en heeft mij noodig. Ik word jaloers, Sofie. Stelt gy mij achter mevrouw Bartinenx Sofie sloeg de oogen liefdevol en verwytend op, toen tij mevrouw ontkennend ant woordde. Waarom hebt gij dan zulk eene haast om mij te verlaten Gelooft gij dat ik n wan trouw Neen, mijn kind, ik bemin n en ware liefde eisebt volle vertrouwen. Zelfs al hebt gij eene fout begaan, toch ben ik overtuigd datgy geen kwaad kant doen. Zijt gij geko men om my iets te vertellen van den Als wij, voor wij naar bed gaan, nog eens in den stal gaan zien, dunkt het ons koel daar binnen. Raadplegen wij even wel den thermometer dan zien wij dat de temperatuur de gewoue is en volstrekt niet te koud voor de beesten. Ook ge beurt het niet zelden dat een jonge man wat te laog bij 't werk op het veld (of ook wel eens in de herberg) is gebleven en <loor wat haastig loopen, om spoedig 't huis te ziju, warm geworden is. Dan worden de binnendeuren openge zet. Binnen is het niet uit to houden, zegt hij,en misschien ziju 't maar 22—,25° C. (7277" F.) en jouge, sterk behaarde dieren hebben bij die temperatuur ge zweet. Bij die plotselinge afkoeliug begint nu het eene of andere dier te huiveren, eu eene ontsteking, gewoonlijk aan den nier. is daarvan het gevolg. Als de stal- temperatuur, tijdens het voederen, lang zamerhand en geregeld verlaagd was, zou geen dier er last van gehad hebben. En hoe hoog moet de stal warmte zijn 's Zomers, als men do stallen beter lucht, mag de temperatuur tot 20° a 22° C. (68° 72° F.) stijgen bij warm weder is het regelen daarvan dikwijls haast onmo gelijk, alleen zorge men er voor onder iu den stal geen tocht te hebben. Zooveel te moer luclite men, als 't eenigzins mo- gelyk is, boveu ouder het dak. Oudere, gladbehaarde melkkoeien hebben wel 1820° C. (64° 68° F.) noodig, jong vee gedijt het best bij 15 16° C. (59° 61° F.) Sterk behaard jong vee moet meu 's winters schereu, dan gedijt het opvallend best. Een thermometer iu den stal heeft ver der het voordeel, dat we 's winters het water, wat het vee moet hebben, op tem peratuur kunnen brengen. Ook in dit op zicht wordt nog op vele plaatsen gezou- digd. Al te koud of te warm kau het vee schaden, 't Eerste schaadt de melkgift en kan vele ziekten ten gevolge hebben, bij voorbeeld windzucht, longontsteking 't laatste verslapt de ingewanden en ver weekt over't geheel de dieren Daarom moet men ook bij 't drinken geven den thermometer raadplegen en geve geen water benoden 7* C. (45* F.). Weiden in ijzerdraad. In Ame rika beeft men opgemerkt dat er meer en meer rundbeesten door den bliksem wor den getroffen in de weiden. Men schrijft zulks toe aan de afslui tingen in ijzerdraad, die meer en moer in gebruik komen. Men raadt aan, van afstand tot afstand de draden der omheining door eenen an deren draad met den grond te verbinden om alzoe den bliksem af te leiden. Betooging der eere van M. Van- denpeereboom. De Kortrijksche kiezers van M. Vandenpeereboom en de Katholieken Kring van die stad richten eeu betooging in ter eere van M. Vanden peereboom, als protestatie tegen do bc- lecdigingen en brutaliteiten, waarvan hij in de Kamer het raikpuut was. zinnigen bezoeker op Montfi^on. Ik kan uw vlnchtig bezoek hier niet andere verklaren. Sofie knielde naast den stoel vau mevrouw i bedekte haar aangezicht met hare handen om hare ontroering te verbergen. - Ik ben niet gekomen, om u daarover te spreken, zegde zij. Wellicht zal ik nooit iu staat zijn u opheldering te geven ik kau niet sproken. Indien ik kon, zou ik u alles mededeelen, maar 't geheim is het mijne niet. Wat is dan het doel van uw bezoek vroeg mevrouw Mixtome. Ik kwam om u te vertellen wat er giste ren op Charlemont geschied is, antwoordde Sofie. Ik weet niemand tot wien ik my kan wenden. Wilt gij mij aanhoor en en raad geven Zeker, spreek. Heeft men n beleedigd Neen. Mevrouw Bartinenx heeft my het drama van Charlemont verhaald... Over het gelaat van mevrouw Mixtome vloog eene donkere wolk. Is het noodig daarover te spreken vroeg zy en hare stem klonk scherp. Het is noodzakelijk, antwoordde Sofie. Het doet mij leed u smart te moeten veroor zaken; maar tot wie moet ik anders gaan Ik zal naar u luisteren. Ga voort. Mevrouw Bartineux heeft my de treu rige geschiedenis verteld, zegde Sofie. Zy De jaarlijksche paardenmarkt en prijskamp van Zaterdag 1° Juli 11., alhier moest dit jaar ecueu hoogst doorslaanden bijval genieten, ingezien het overgroot getal bijtrodingen zoo van land bouwers als van kooplieden. Dit alles werd verhinderd door een hondenweer, dat overigens al do dagen der kermis gewoed heeft. Droeve kermis I ousiuiraig weder eu dwaze gemoederen hebben elkander d'hand geleend en eenen onguns- tigen invloed op onze kermisfeesten te weeg gebracht. Houderde bijtreders zijn te huis geble ven en niettemin waren er 150 poerden op de jaarmerkt. Do raerrién voornamelijk vormden een overscboon lot waarvan een tiental peer den met eer haddon kunnen prijken op een nationaal peerdenfoest, zooals er te Brussel 's zondags to voor een had plaats gehad Het inzicht der Bestuurlijke Commissie mag gekend zijn ons Laad vau Aelst is belangrijk geuoeg om eene jaarlijksche keuring van hengsten en mertiën te heb- beu even als Ninove en Gceraerdsbergen. Nu moeten onze voorname peerdenkwee- kers uaar St-Niklaas of Gent, dus verre vau hier, hunne dieren ter keuring gaan voorstellen, 't geen veel landbouwers to- geohoudt, en konden wij in Aalst eene nieuwe omschrijving bekomen, de pcer- (ienkweek zou er don guustigen invloed vau genieten en do stad zou er ook bij winneD. De Commissie stelt zich voor, te bewij zen dat er hier genoeg elementen zyn, en de jaarmerkt van zaterdag 1° Juli hadde dit bewezen waro het weder gunstig geweest. Wij geven het evenwel niet op de moedige landbouwers hebben hunnen goeden wil getoond en indien het weêr aanstaaude jaar meêwil, is de zaak ver zekerd. Er is nogal tamelijk verkochtzuige lingen van over de 600 fr. en verders tusschen 400 eu 600; dit jaar meer koop lieden dau gerief. Aanstaande jaar zal eeu nieuwe prijs kamp ingericht worden, namelijk, voor do hengsten die met het schoonste lot veulens van hunueu kweek worden aan geboden. Dergelijke prijskamp zal vau groot belang zyn on leerzaam voor den landbouwer die soms to weinig do waarde van den voortteeler in acht neemt. Leert eiken dag wat bij dat zijt gy haast ervaren. Spaart elk dagen een duit gy zult er wel mee varen. deelde my mede, dat de kamer, waarin de markies vermoord is geworden, na dat het gerecht haar dooraocht had, gesloten is ge bleven. Ja, ja, dat weet ik. Het meisje aarzelde. Hoeveel kon zij zeg gen, zonder zich te verraden. Ik had de geschiedenis van den moord reeds vroeger vernomen, vervolgde zij en was verlangend, de ongelnkskamer te bezoeken. Ik geloofde hare tot dan toe zachte stem werd luider en vaster dat Alexe Mixtomo onschuldig was aan den moord waarom hij veroordeeld werd. Mevrouw Mixtome richtte zich op en zag het meisje verschrikt aan. Neen, hij vermoordde zijnen broeder niet, vervolgde Sofie opgetogen. Ily was geen Caïn, maar een offer van het gerecht en van den haat. Mevrouw Mixtome kon hare oogen niet gelooven. Zulke woorden had zij nooit hoord. De oogen van het meisje schoten stra len, welke haar als elektrisocrden. Zij drukte Sofie aan haar hart. Gy vernnamd de geschiodenis riep zij en gelooft hem niettemin onschuldig. Ik ben van zijoe onschuld overtuigd riep het meisje. En deze zal voor geheel de wereld bewezen worden. CARTEL De hoofdmannen der Antwerpsche meeting, (de katholieke partij), hebben een vertoogschrift van den volgenden in houd rondgezonden dat in onze Stad van Aalst zeer toepasselijk is; men vervange Antwerpen door Aalst en Antwerpsche door Aalstersche en go zijt er Medeburgers! Gij hebt de mannen van het cartel (de vereenigde anti-katholieken) aan het werk gezien I Acht dagen 1 lang hebben de socia listen, in de wetgevende Kamer, de wal gelijkste wanorde veroorzaakt, koning en wet met smaad overladen. Zij hebben de omwenteling gepre dikt, de openbare rust gestoord, de eigen dommen vernield en België met bloedige muiterijen bedreigd. Eu met die mannen sluiten de libe ralen van Antwerpen nu een verbond I Met die partij richten zy stoeten en meelingen in, en voor die mannen v-tn wanorde en omwenteling, zullen zij *«o stem komen afsmeeken I Medeburgers, dat zal niet zyn I De liberale partij heeft zich van het deftige kiezerskorps afgerukt, dat trouw blijft aau onze vaderlandscne instellin gen, om zich te versmelten in de party Ier woelingen en der muiterijen, waar racn de manueu vindt die de vaderland- sche vlag aan lompen scheuren en ver branden I b Antwerpsche kiezers Scheurt u af van dio partij welke baar verleden miskent en alle grondbe ginsel verloochent, en schaart u, als één man, onder de meelingvlag, die getrouw blijft aan orde eu vrede, eigendom, vorst en vaderland, die grondzuilen der maat schappij. jDi Mkitxko. les een artikel meê vau den opgescbor- sten priester Daens 't welk eenvoudig de herhaling bevat van 't gene reeds meer- raaals iu H Land van Aelst - is ver schenen. t Zijn de zelfde beschuldigingen tegen den Eerw. Pater Kallen, den E. H. Pon- net, den E. H. Pastoor van Baerdegem, den E. H. Stevens, Onderpastoor te Hof- stade eu Z. H. Mgr. Stillemana. En daarbij worden al do priesters der beide Vlaanderen beschuldigd van 't volk vijandig te maken aan de religie en aan do catholiéke partij. Al de Vlaamsche priesters, H.H. de Bisschoppen aan 't hoofd, zyn vau den rechten weg afgedwaalfd en hij, hy alleen de Dominé van Chipka, volgt den goeden weg. Ziedaar tot waar de hoogmoed die man verdwaald heeft.... En dan durft hy nog cischen dat men hem eerbiedige en eer bewijze Maar dat is meer dan geestdrift, zegde mevrouw Mixtome verbleekend. Nooit heb ik iemand op deze wijze hooren beweren, dat hij oo8obuldig was. Gij hebt zeker alle feiten die tegen hem pleiten, niet gehoord Nie mand dan ik heeft ooit aan de eehtheid der bewyzen getwijfeld. Laat mij vervolgen. Ik verzocht me vrouw Bartineux de kamer te openen. Dnlex en de huishoudster gingen mede. En gy vondt slecht het stof, dat sedert vele jaren op meubelen en het tepyt ligt. Ik vond meer. De achyn van het vuur nit den haard drong in de diepe kloven ven het snijwerk aau het ledekant en een der stralen viel op een stokje goud ik zeg het. Ik haalde het te voorschijn .en het bleek een gedeelde van eene ketting te zyn, eene heeren- horlogieketting. Het is aan de oogen van allen, die de kamer doorzochten, ontsnapt, maar ik moest het, na zooveel jaren, vinden. Waar is het. Ik geloofde, dat het den Moordenaar heeft toebehoord en aan dezen in den strijd, welke den moord voorafging, door den mar kies is ontrukt. Ik braeht het terstond b(j den vrederechter Talbot, die het thans bezit en er proces-verbzal van beeft opgemaakt. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1