Zondag 23 Juli 1899 5 centiemen per nummer. 34sle?Jaar 3384 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Goede Tijding De Moordenaar? Noemt een enkel. jnLeP^ Inwijding van 't Nieuw Hospitaal. De Redevoering DE DENDERBODE Dil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweenml ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 4-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwilantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Guique buuh Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen aich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 22 Juli 1899. Yerleden week deed in de dagbladen eene belangrijke tijding bare ronde, be treffend de rustgelden der werklieden. De Minister van Geldwezen legde de volgende belangrijke belofte af: In den loop van den toekomenden zittijd zal de regeering eene oplossing van 't vraagstuk der werkmanspen- sioenen aanbieden, inbegrepen het voorstel van inkomsten en mid- n delen en van den anderen kant de kosten. De regeering zal er voor zorgen dat het vraagstuk in den loop van denzelfden zittijd gestemd worde. - Heb dank, heer Minister, voor die goe de tijding het arbeidende volk zal ze met vreugde vernemen 1 De vraag der middelen om die groote uitgaven te kunnen dekken was tot hier toe de groote stronkeisteen geweest,welke het neèrleggen van een ontwerp ver traagde. Volksopruiers hebben in dit thema een gemakkelijk middeltjo gevonden om met kari evrachteu beloften bet hoofd van het volk in de war te brengen. Hoe gemak kelijk is het niet aan arme drommels een hemel op aarde, een paradijs te beloven wanneer men niet verplicht is de midde len aan te duiden hoe die beloften verwe zenlijkt kunnen wordon. Het is onnoozel, om geen sterker woord te gebruiken, uit to roepeu en te schreeuwen Neemt het geld uit do brandkoffers der rijken Zoo iets uitkraaien is oen schelmstuk. Dat zijn revolutiounaire middelen en van zoo iets is bet volk zelve bet eerste en be- klageuweerdige slachtoffer. Volksopruiers, visschers naar onge zonde volksgunst zonder ecnige verant woordelijkheid het menscbelijk ge weten is in zake van eigenbelang zoo rekkend kunnen zoo handelen maar de regeering, maar de politieko mannen van beteekenis kunnen dat niet. Het wetsontwerp moet grondig onder zocht worden, onder alle opzichten be schouwd en doorgrond. In eene zaak lijk deze is dit van het grootsto belaug de rust der samenleving hangt er iuderdaad vau af en de toekomst van ons land eischt dat hier geen knoeiwerk wierd verricht dat men vandaag opbouwde wat morgeu uit oorzake vau bouwvalligheid moest afgebroken worden. De eer der catholieke Partij zai het zijn eene oplossing te hebben voorgebracht die de algemeene goedkeuring zal weg dragen. Ik zeg de algemeene goedkeuring ik ben mis. De roode socios en de groenen zullen uit uatuurdraDg en ook uit be hoefte beknibbelen eu afkeuren. Het wetsontwerp zal knoeiwerk zijn omdat het 't manna uit de lucht niet zal doen regenen. Het verstandige volk echter zal toejuichen. WIE IS NAAK HET HOOGDUITSCH van EDUAliD WAGNER. 82,u VERVOLG. Ik wil het zien riep mevrouw Mixtome opgewonden. Met den volgenden trein ga ik naar Charlemont. Ik heb twee schakels van de ketting medegebracht, om ze u te toonen. Niemand kent ze of herinnert zich ooit zulk eene ket ting gezien te hebben. Hier zijn de schakels, Zeg nu, mevrouw, hebt gij ooit zulk eene ketting gezien Mevrouw Bartineux gelooft, dat zij aau Alexe Mixtome heeft toebehoord. De rechter Talbot meent dat zij van den ver moorden markies is geweest. Wanneer gij ze niet kent, roep dan Johanna, wellicht weet zy er iets van en Sofie dacht weêr aan Filip Piron. Mevrouw Mixtome nam de twee schakels van de ketting en bekeek ze lang en opmerk- Hoe zouden, de groenen bijv. het mi nisterie, dezes werking eu handelwijze kunnen goedkeuren daar zij nu, door alle mogelijke middelen, trachten de catho lieke partij te treffen en in den grond te booren Edel doel I weerdig van mannen die slechts door persoonlijke heerschzucht worden vooruitgezweept. Afbreken dat is hun streven, echt gui- tenwerk. Daarom zullen zij het ministerie dwars- boomen waar zij het kunnen, het beletten degelijke wetten te maken. Waarom Omdat iedere stap op den weg der her vorming een zwcerd is, een slag gericht in den berg van leugens en bedrog waar mede zij het volk in den doolhof breDgen en houden. Verleden week hebben wij een schoon voorbeeld gehad van de schoono men- scbenliefde die de visschers op volks gunst bezielen. Dit maal is er spraak van de rooden. Deze nog meer dan de groenen lijden aan de ziekte van heerschzucht waardoor zij zich de eenige en uitsluitende vrienden van den werkman inbeelden. O zonderlinge werkmansvrienden 1 Verleden week stelde M. Woeste zoo zeer uitgekreten door rooden en groe nen, zij doen om bet meest vóór, een hulpgeld voor eene inrichting vaa mijn werkers vau 20,000 fr. te brengen op 600,000 fr. Gij zoudt zeggen al de vrienden van den werkmau zuilen er voor stemmen en M. Woeste ondersteunen. Gij zijt er wel meê. Cavrotoeu oude mijuwerker, was de eerste om tegen te spreken en het voor stel van vermeerdering af te keuren. Toen onze Staatsminister daarover zijn vcrwonderiug uitdrukte zegde diezelfde werkmansvriend Ik verdenk alles wat van M. Woeste komt. - Als zoo een kwajongensstreek de mijn werkers aanstaan kan,hebben wij er niets tegen maar toch kunnen wij ons niet wcérhoudeu te zeggen Hoe dwaas hoe erbarmelijk Zoo ook zullen onze groenen handelen; anders gaat hun rijk ten onder. Bergen vau leugens zullen zij opeenstapelen om het ministerie te kunnen treffen. Voor niets zullen zij achteruitgaan want alle middels zijn hun goed. Een voorbeeld. Het A. S. alleen zal goede volkswetten voortbrengeu, zegt Pie. Bet princiep is dus reeds gevonden krach tens welke zij de wapens zullen grijpen I Dat onze Pie eens naar 't Zuiden ziet 't voorbeeld van Frankrijk bewijst schoon wat hij zegt I O Pie I Wij catholieken, wij zijn gelukkig door die belofte, omdat wij het good meeneu met het arbeidende volk. Wij zeggen dank uit ganscher berte eu tot dc werkers roe pen wij Past op de catholieken alleen zijn uwe vricuden, zoo zij u geen hemel op aarde beloven toch doen zij het mogelijke om uwen toestand te verbeteren. Wat is er beter Hard schreeuwen en niets doen of weinig beloven en meer dan zijn woord houden Hebt gij ooit zulk eene ketting gezien vroeg het meisje nogmaals. Alexe Mixtome bezat zulk eene ketting niet, zegde mevrouw beslist. Zij ziet er zoo eigenaardig uit, dat ik ze nooit vergeten zou hebben ook van den vermoorden markies is zij niet. Zij moet dus vau den moordenaar zijn. Wellicht kent Johanna ze. Mevrouw schudde het hoofd. Wij zullen Johauua er buiten laten, zegde zij. Ik weet zekor zulk eene ketting meer gezien te hebben. Gij Maar waar 1 riep Sofie opgewon den. Eer ik meer zeg, moet ik zekerheid heb ben, antwoordde mevrouw Mixtome. Gy hebt goed gedaan my uwo ontdekking mede te deelen. Laat my de schakels eenige dagen houden eu ik zal beproeven of ik er eenig licht mede in de zaak kan brengen. Sofie aarzelde. Het kwam haar voor, dat mevrouw Mixtome met het oog op het huwe lijk met den markieB, er geen belang genoeg in stellen zou, om den naam van haren echt genoot, van wien zij gescheiden waz, weêr in eere te herstellen. Zij had geen lust een ge deelte harer taak aan oen ander over te laten, zelfs niet aan hare moeder, die zij nu toch zoo innig lief had. Mevrouw Mixtome bemerkte hare weife ling. een orgaan der christene democratie, waarmee de groene helden van Coipka zoo dikwerf schermden, zegt Dat de groene democraten (van Vlaaudcreu) ons dan eene enkele catho- lieke gazet, of een waarlijk christen democratisch blad noemen, waarin het gedrag van den ongelukkigen priester Daens en zijne volgelingen wordt goed gekeurd. Zij zullen het uiet doen, om dat de afkeuring algemeen is, in België gelijk in Frankrijk, in Duitschland ge- lijk in Italië, te Bmgge, te Gent, te Biussel, to Meciielen gelijk te Rome. Nergens zou M. Daens eeue getuigenis te zijnen voordeelo kunnen aanhalen. Die nog catholiek is in 't hert, blijft Diet onverschillig voor zulke gebeurte nissen. Pie mau, 't woord is aan u haal eens zulk eene getuigenis aan voor uwen broeder Gelijk wij het in ons nummer van Don derdag 11. zegden, denken wij het over bodig opnieuw deu praalstoet te beschrij ven aangezien eeueuitvoerige beschrijving als bijvoegsel aan ons nummor van 9 Juli is gehecht geweest. Nochtans over de groepen die het eerste deel van den praalstoet vormden, name lijk, over de leerlingen onzer officioelo en uangenome vrije scholen, willen wij spreken. Ja, die groepen kinderen geleid door hunne onderwijzers en onderwijze ressen, achter opschriften gaaudo en bloe men in de hand dragende, waren schoon, betooverend, ja zelfs, zielroerend. Wij willen hier de opschriften laten volgen 1° Het volk door zijne kinderen brengt hulde aan de christene liefdadigheid. 2° Hulde aan de stichters van 't Nieuw Hospitaal. 3° Hulde aan M. Gheeraerdts, Burge meester. 4° HulJe aau do Gaslhuiszusters. 5° Hulde aan het Geestelijk Bestuur, de Heelmeesters en Geueeaheeren vau 't Hospitaal. 6° Hulde aan de Weldoeners van het Hospitaal. 7° Hulde aan de Commissie van de Burgerlijke Godshuizen. 8° Hulde aan de Geestelijkheid der Stad. 9° HulJe aau het Stadsbestuur. De praalstoet in zijn geheel genomen was wel ingericht, prachtvol, overheer lijk schoon eu strekt tot groote eere van de hoeren inrichters en vooral der Eerw. Dames van Maria welke den zoo indruk- wekkenden praalwagen der verheerlijking vau de Moeder Gods hebben ingericht. Over de ceremoniën der inwijding van de kapel, door den Z. E. H. Raemdonck, Pastoor-deken, bezitten wij weinig inlich tingen aaugozien wij er uiet kouden aan wezig ziju. Wij laten hier volgon uitgesproken door M.LeoGheeraerdte, j Burgemeester. k Ik zie dat gij mij de schakels niet wilt geven, ook niet voor eenige dagen, zegde zij. Mijn kind, Alexe Mixtome was mijn echtge noot. Deze schakels kunnen zijne onschuld bewijzen en zij behooren mij, totdat zij voer het gerecht zullen gebracht worden. - Houd ze dan tot zoolang, Mevrouw doch als uw vermoeden bevestigd werdt, deel het mij dan mede. Ik maak op dit vertrouwen aanspraak als op myn rechtwant ik heb de ketting gevonden en beloofd den nuam van Alexe Mixteme te zuiveren. Gy riep mevrouw Mixtome verbaasd. Welk belang kunt gij bij zijne rechtvaardi ging hebben Gij hebt hem nooit gezien. De menschen die n de geschiedenis van den moord vertelden, geloofden aan zyne schold. Hoe komt het dat gij er niet aan gelooft Want kunt gij doen om zulk eenen edelen naam t< zuiveren. En al bondet gy iets doen, dan ii het nog nwe zaak niet. Het is mijn recht ei mijne plicht! Maar mevrouw....! Neen, viel Engenie het meisje in de rede, het is uwe saak niet, maar de mijue. Ik de belofte gedaan den geschandvlekten naam van Alexe Mixtome te zuiveren, en als dit mogelijk is zal ik het doen. Sedert jaren heb ik in stilte gewerkt, maar te vergeefs. Dit is het eerste spoor dat ik zie. De hemel zegene ndat gy het vondt en mij aanweest. Ik zal dezen dienst nooit vergetenook al leidde Damen en Heeren, Bij iedere merkwaardige gebeurtenis in het leven is de mensch onwillekeurig er too gestemd het verleden voor zijne oogen te herroepen om in de vroegere voorvallen, in de verdwenen toestanden, lessen en aan moedigingen voor de toekomst te zoeken Aldus ook zullen menigen onder U heden in velgelijken is gebracht hebben het verle den met liet huidige en zult gij allen met mij er in toestemmen dat, bij de plechtige in wijding van de gebouwen van liet nieuw Ongeneesbaren- Moeder- en Gasthuis, er geone beter gepaste gelegenheid kan verko zen worden om eenige stonden de geschie denis onzer Geboortestad te doorbladeren en te toonen hoe de christeno liefdadigheid door de eeuwen heen, bekommerd is ge weest met de verzorging dor arme zieken van Aelst. Een hospitaal, toegewijd aan Onze Lieve Vrouw, bestond reeds in liet begin der 13® eeuw het was bediend door Broeders en Kloosterzusters en hield eene kapelaans- prove uitwijzens eene oorkonde van het jaar 1236. Vijf jaren later door de gifte gedaaT^oor Gravin Joanna Van Constan- tinopkl en haren gemaal Thomas Van Sa- voyen, werd het overgebracht ter plaats genaamd het Zeihof.eenen orfgrond gok». geu aan don Ouden Dender, die luidens de bogiftigingsacto voordeeliger geschikt was voor do verpleging der kranken. De middeleeuwen waren tijden van on- gemeene godsvruchthet moet ons dus niet verwonderen dat die eerste schenking, wel dra werd nagevolgd door de edelmoedige Ridders van den omtrek, die het Godshuis met landgoederen begiftigden. Het Stedelijk Magistraat bleef ook niet ten achter Om in de aanzienlijke nood wendigheden van het gesticht te voorzien, beslisten dc Schepenen der Stad in het j aar 1242, aan het Hospitaal de opbrengst over te laten van het heffen der rechten op de Graanhalle hierin was het Lepelrecht be grepen, dat toeliet uit eiken zak van 129 liters Aelsterscho maat, eenen vollen lepel to scheppen. Dit recht verschafte het by- zondorste inkomen. De Kerkclyke Overheid, even als de Wettige Vorsten, verleende aan het Hospi taal eene bijzondere bescherming en begun stigde het met tal van voorrechten. Zeer belangrijk moeten de eerste gebou wen van het Oud Hospitaal geweest zijn een documont van 't jaar 1338 noemt het 't Groote Hospitaal. - Omtrent het einde der 15® eeuw werden zy vervangen door deze die onlangs verlaten zijn. Voorname vrouwen werden er Liefdezusters eu leef den or onder den heiligen kloosterregel. Toevluchtsoord der ellenden van het leven was deze plaats gedurende meer dan 650 jaren, getuige van zuivere naastenliefde en volkomenc zelfsverloochening, van diepe smarten en zaligen troost. Edoch, meermaals werd de ontoereikend heid en de slechte ligging van het Godshuis aangeweien Zoolang de Stad in hare om walling besloten, slechts eene bevolking bezat van zeven tot tien duizend zielen, konnen de gebouwen voldoende schynen. Do opmerkenswaardige aangroei der be volking, ten grootendeelo in do werkmans klas verwezenlijkt gedurende deze laatste vijftig jaren, de vereischten der gezond heidsleer, de verbeteringen in de genees kunst, vergen ruime en afgezonderde zalon, opone koeren en beplante wandelplaatsen. Niet alleen was het Gasthuis te klein, maar men bestatigde nog do engheid van hot Ongonoesliarenhuis dor Loopoldstraat, alwaar de ongelukkigen verblyven die van eene onheelbare kwaal zijn aangedaan, en dan nog moest een deel van dit sticht ge bruikt worden als kraam-vrouwenhuis. Eene aanvraag in 1890 door het Bestuur der Godshuizen gedaan om oen huis in de Leopoldstraat aan te koopen, ten einde het Ongeneosbaarliuis to vergrootcntrok toen alweer de bijzondere aandacht van liet Stadsbestuur op dezer noodzakelijke ver grooting on, liever dan eenen ondoeltref- fenden aankoop toe te staan, onderzocht het de mogelijkheid cone volledige nieuwe stichting tot stand te brengen. Een ont werp van geldleening ten beloope van één millioen en half hetwelk tevens de omzet ting voorzag der vorige Stadsschulden wierd door ons vooruitgezet, en de Ge- moenteraad, na ryp overleg, stemde het voorstel met eenparigheid den 18" April 1891. aldus in princiep aannemende dat een nieuw Hospitaal, Ongeneesbaren- on Kraamvrouwenhuis moest gebouwd wor den Waren in dezo belangrijke zitting aanwezig MM. Van Wambeko, Burge meester, Borreman, Verbruggen, Ghee raerdts en Baron Bethunc, Schepenen, Van der Hacgen, Meert, De Gheesfc, Claus, Van Ghyseghem en De Hert, Gemeenteraadsle den, en Scheerlinckx, Secretaris. Eene bijzondere Commissie werd gelast door den Gemeenteraad hot ontwerp der nieuwe stichting te bcstudeeren deze was samengesteld uit do Heeren Van Wambcke, Borreman, Gheeraerdts, Van der Haegen, Claus, Baron Paul Bethune, Paul De Clip- pele. Van Gysegem, Clemens Van de Putte en Goethals. In de zitting van don Gemeenteraad van 26 November 1891 gaven Mr Claus en ik verslag over de werkzaamheden van dezo Studie-commissie het allereerste punt dat zy te onderzoeken had, was het verkiezen der wyk van de Stad waar het nieuw Hos pitaal zou opgebouwd worden de thans betrokkene plaats was voorgesteld en werd aangenomen. Den 29 Maart or opvolgende werden de plans voor de bouwingen, opgemaakt door onzen Stadsbouwmeester, M. Julius Goe thals, besproken en goedgekeurd. In afwachting van de goedkeuring door de Iloogere Bestuurlijke Overheden, werd de onteigening der noodigc gronden aange vangen. Den 3 Juli 1894, geschiedde de vondst tot niets. Maar wanneer dit spoor de waarheid aan het licht brengt en Alexe Mixtome voor geheel de wereld gerechtvaar digd wordt, zal ik op mijne knieën bedanken en u zegenen. Ik zorg voortaan voor nwe toe komst, Sofie reken daarop. Zij omhelsde het meisde hartelijk. Maar Sofie was niet genegen hare taak te laten varen. Ik heb mij voorgenomen Alexe llixtcme te rechtvaardigen, zegde zij sidderend, maar ernstig, en ik spreek met u, zooals ik dat met niemand doe. Ik beminde mijnen echtge noot met geheel mijn hart en geheel mijne ziel. Ik bemin hem nog. Wanneer hij nog leefde, zou ik alles prijs geven om henyte volgen. En toch wilt gij opnieuw in het huwelijk treden zegde Sofie bitter. Ik beloofde deu markies mijne hand als prijs voor de reohtvaardiging van mijnen echtgenoot, zegde mevrouw. Ik bemin den tegeuwoordigen markies niet, maar geloof dat Alexe Mixtome dood is en wil zijn aandenken zuiveren. Gij ziet dus dat het mijn plicht is, het door u gevonden spoor verder na te gaan. Wij zullen samen werken, zegde Sofie, ik heb het Bpoor ontdekt, gij moogt het ver volgen. Neem mij in uw vertrouwen, me vrouw Mixtome, zooals ik u het myne heb geschouken. Geloof mij, dat, wanneer Alexe openbare aanbesteding der sticIitingswer ken, dewelke ondernomen werden door M. Rudolf Hermans onzer Stad. Meest allen onder U, zullen zich nog de feestelijkheden herinneren, dewelke over vier jaren de plaatsing van den Gedenk steen der nieuwe stichting vergezelden. Eindelijk zyn de gebouwen voltrokken en voor hunnen dienst ingenomen. Hot gansche beluik van het Oud Hospi taal was 65 aren 80 centiaren het Nieuw gesticht beslaat ongeveer drie hectaren. Dit grootsche werk, Damen en Heeren, zal immer tot cere strekken van het Catho liek Stadsbestuur dat het begonnen heeft en op zoo korten tijd tot een goed einde beeft gebracht. Wij haaldon daar aanstonds de namen aan van do Leden van den Ge- moonterand die de nieuwe stichting beslis ten zij oordeelden dat benevens openbare werken die de verfraaiing en gezondmaking der Stad, die de ontwikkeling van handel en nyverheid bewerkstelligden, ook dien de gezorgd te worden voor het betamelijk verplegen der arme zieken. Inzonderheid moet hier hulde gebracht worden aan twee leden van het voorm .l.g Gemeentebestuur, aan wylen Doctor Van der Haegen en aan Doctor Frans Claus, dewelke door de voorloopige ernstige be studeering der oprichtings-ontwerpen eene krachtige medehulp verleenden. Van haren kant was de Besturende Com missie der Burgerlijke Godshuizen met den meesten iever bezield om mede te werken aan de verwezenlijking der plans aan Mf deu Schopene De Clippele, moet een woord van bijzondere dankbetuiginggestuurd wor den voor do dienstwilligheid, waarmede hij de trouwe uitvoering van het ontwerp be waakte. Een man wien onze Stad reeds veel schoon werk verschuldigd is en wien het geluk is gegeven een zijner kunstigste wer ken heden bekroond te zien, is onze stede- lij ko Bouwmeester Mr Junius Goethals. Aan hem komt grootelijks de eer van dit feest toe, aau hem die het plan verschafte, en aan Mr Rudolf Hermans, die het met elgelukken uitvoerde. Het Hospitaal der Hortsliage is opgericht in het gezondste gedeelte der Stad, ter plaats waar weleer onze voorvaderen streden en stierven voor de verdediging van hunne voorrechten en hunne gemeentevrijheden. De ontgraving gedaan in 1808, van eenen gedenksteen heeft bekend gemaakt dat alhier, waar wij ons bevinden, de hatelijke Graaf Willem van Normandië doodelijk getroffen word door de speer van eenen Aelstenaar, tijdens het beleg der Stad in 1128. Op die zelfde plaats alwaar onze voorouders hunne dap perheid cn hunnen moed op het slagveld toonden, zal het ons thans gegeven zijn de christelijke menschlievendheid van die held haftige Kloosterzusters te bewonderen. Moge, Damen en Heeren, dit nieuw Gasthuis, gelyk het oud Gasthuis eeuwen lang ten dienste blyven van onze noodlij dende medeburgers, moge deze steeds on der do verzorging van die lofwaardige en zich zelf vergetende Kloosterzusters ver zachting in hunne kwalen genieten en geve God aan de Gasthuisnonnen de belooning hun verdienstvol leven. Mixtome's naam gezuiverd wordt, het u niet 1 berouwen vau mijne hulp gebruik te heb ben gemaakt. Ik stem toe antwoordde mevrouw. Help mij dan, Sofie. Uwe geestdrift is mij onver klaarbaar. Mijne geestdrift zetelt in de vaste over tuiging dat Alexe Mixtomo onschuldig is. Ik wil mijn leven wijden aan dit werk. Kunt gij uw leven wijden aan een werk, waaraan graaf Beancourt niet deelneemt vroeg mevrouw lachend. Daar valt mij in dat ik met n over hem wensch te spreken. Hij heeft my alles medegedeeld. Tweemaal heeft hij aan uwen vader geschreven, maar heeft nog niet geantwoord. Wanneer ik eens eenen brief aan nwen vader zond Ik zon u met graaf Beancourt gelmwd zien. Dit kun niet, zoolang ik myn geheii over de nachtelijke ontmoeting op Montfa$on niet kan verklaren en wellicht zal ik dit nooit knnnen. Ik denk thanB aan geen huwe lijk. Laat ons hierover zwijgen. Kort daarna stond Sofie op om te vertrek ken. Mevrouw Mixtome moedigde haar uit te blyven, maar het meisje bedankte vriendelijk als beslist. Ik moet morgen met mevrouw Bartinenx weêr naar Charlemont terugkeeren, zegde zy. Op Montfa^on zal ik n weerzien. Gij komt toch met mevrouw Bartineux by mij eten vroeg mevrouw. Maar ook deze uitnoodiging sloeg Sofie af en verwyderde zich vol hoop. Toen zij weêr naar haar hotel terugreed, gaf Filip Piron, die niet uitgestapt was, zy- m koetsier bevel haar te volgen. De kamerdienaar liet zynen koetsier aan het hotel dat hy binnentrad. Op zyne vragen vernam hij dat mevrouw Bartinenx en juf vrouw Lepage daar logeerden. Mevronw Bartinenx zat met ongeduld op Sofie te wachten. Men dineerde en ging toen naar eenen beroemden dokter. Deze verklaarde echter dat bare ziekte slechts verbeelding was, en zeer ontstemd, keerde de oude dame met Sofie naar het hotel terug. Ik heb te Parijs niets meer te doen, zegde zy wreveling. Ik moet weêr naar huis, -- Ja, laat ons naar Charlsmont terugkee ren, zegde het meisje. Mevrouw Mixtome staat toe dat ik met u ga en by u blyf tot zy weêr op MontfaQon komt. Ik heb haar de twee schakels van de ketting gegeven. Den volgenden dag vortrokken zy reeds. Ondertusichen bad Filip Piron niet stil gezeten. Hy zag het naderend gevaar en be sloot Bofie voor te zijn. Hij had het vaste plan gevormd, het meisje uit den weg te ruimen. (Wordt

De Denderbode | 1899 | | pagina 1