r I. Donderdag 27 Juli 1899. 5 centiemen per nummer. 54s16 Jaar 5583 is Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Het socialism en 't huwelijk. EEN GELUKKIG SCHOT. w DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwilantiën door de Post ont- Tangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, IS. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique 8uum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse cp 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen deD dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 28 Juli 1899. Nu deze verfoeilijke dwaalleer met den dag steeds dreigender het hoofd opsteekt, is het ons een plicht, met kracht daar tegen op te treden. Beoogde zij slechts de lotsverbetering ran den arbeidenden stand, dan zou zij in de katholieken, trouwe aauhangers van 's Pausen Encycliek, besliste medewer kers aantreffen. Dat doet zij evenwel niet. Zij beoogt niets anders dan opstand en verzet tegen alle mogelijk gezag, zonder hetwelk toch geene ordelijke samenleving kan bestaan. Verwoesting op alle gebied, ziedaar het laatste woord dezer dwaling verwoesting van den godsdienst, verwoesting van de menschelijke weerdigheid, verwoesting van het levensgeluk, verwoesting van de zedelijkheid, verwoesting van de blijde hoop op eene eeuwige toekomst. Dit alles is vroeger reeds uit de werken van Bebel en andere socialistische leiders voldoende aangetoond en toegelicht. Daar is in de wereld niets goeds, in '«menschen hart, niets edels, dat niet door het socialism wordt onderdrukt. Zelfs het natuurlijk gevoel, dat de mensch koos voor zijnen huiselijken heerd; voor de levensgezellin, welke hij door een band van liefde aan zich heeft verbonden; voor het kroost dat de zegen van zijne echtverbintenis en de trots van zijne ouderliefde moet wezen voor degenen, aan wie hij zelf het levenslicht is ver schuldigd ook dat gevoel wordt door de socialistische leer ontwijd. Ook hier dus verloochent het zijnen waren aard niet ook hier richt het in zijnen sloopingswaanzin, verwoesting op verwoesting aan. Het schijnt niet anders te kenneD dan loochenen, haten en afbreken. Vroeger hebben wij reeds herhaalde malen den '"'van het huiselijk leven verkondigd. 1 Het huisgezin, schryft de ongeloovige Michelet, is do schuilplaats, waar wij allen rust zoeken voor ons hart. Een eigendom is de huiselijke heerd, eene ware kweekschool van godsdienstzin en edele gevoelens, een bolwerk der voorvaderlijke zeden en overleveringen, eene bron van vrede en stil geluk. 23° VERVOLG. Wakkere, brave Johan riep de baron, en de heesche toon zijner stem verried duide lijk de diepe ontroering van zijn bart. Zich snel naar den soldaat wendende, vroeg hij in welke streek zijne dierbare zonen met den trouwen dienaar waren achter gebleven. De volgende dagreis antwoordde de sol daat, bereikte ik met mijne kameraden de Riemen. Waren mijn zoon Julius en Johan ge tond, vroeg de baron verder. Voor zooveel het mij scheen, ja, ant woordde de soldaat. Dan geef ik alle hoop niet op ben weder te zien, zeide de baron nadenkend. Hij vatte de handen der beide vrouwen, drukte ze met innig gevoel en zeide Alles is nog niet ver loren Twee gezonden bleven bij eenen zieken achter om hem te beschermen. Welaan, moed, mijne lieve, moed en vertrouwen. Een God waakt over ons, en zyne schikkingen zijn Ondoordringbaar Een blik van smartelijke toestemming werd gewisseld. Voor hare doorwoelde zielen ver schenen de Noordsche ijsvelden, waarin hunne Twbeelding de broeders, door den trouwen Het huisgezin, eene heilige instelling Gods, eene vruchtbare groene plaats in de wereldwoestiju. Daar vindt de hijgende balling, in de trouwe aanhankelijkheid der zijnen en in de stille vreugde, die daar heerscht, iets, wat hem herinnert aaD het geluk van het aardsche en dat hem tevens een voorsmaak geeft van het homelsch Paradijs. Het huiselijk leven is gegrond op de liefde de liefdo der echtgenooten tot elkander, door God geheiligd, en de wederzijdsche liefde tusschen ouders en kinderen. Geen gevoel zoo natuurlijk, zoo diep geprent in het hart van den mensch, en zoo bestand tegen de wisselvalligheden des levens, dau hetwelk de man zijner uitverkoren echtgeuooto toedraagt waarmeê vader en moeder jegens de pan den hunner echtelijke liefde en weder- keerig de kinderen jegens hunne ouders bezield zijn Op deze liefde is het huwelijk, en op het huwelijk het huisgezin gevestigd dat i3 dc orde,door den Goddelijken Wetgever gewild. Waar immers spraak is van zulke inni ge verhoudingen, zulke diep in 's men- schenhart, in 's menschen lot en welzijn ingrijpende belangen, moest de Schepper zijne gezaghebbende stem doen hooreu. Ook kon de oneindige barmhartige Vader het kranke maaksel zijner handeu, het tot leed en arbeid veroordeelde men- schenpaar, Diet uit het Paradijs laten gaan, het niet voortdrijven op den weg des lijdens, zonder hun een troost en hulp meê te decleD. En niet alleen troost en hulp,ook kracht had de mensch noodig tegen de weêrspan- nigheid van zijnen eigen natuur, tegen het stormen van het eigen hart. De man, sterker in lichaamsbouw en geesteskracht, mocht voor zijne eebtge- noote geen dwingeland wezen de vrouw, uitstekende door lieftalligheid van leest en gemoed, mocht niet afdalen tot den rang van slavin en het kind, hulpeloos ter wereld ingetroden, kan do zorgen van vader, de liefde van moeder geon oogen- blik ontberen. Adam's kracht zal Eva's zwakheid be schermen, Eva's liefde Adam's arbeid verzoeten, beider toewijding het kroost verplegen en de dankbare volgzaamheid der kinderen het ouderhart verblijden,het gezin gelukkig maken. Vergeten wij echter niet,dat de mensch een gevallen eu nog dikwijls vallend wezen is en togen de onbestendigheid, tegen het verderf van het eigen gemoed beveiligd dient te worden. dienaar geleid, wankelend en bleek over lijken en door met bloed geverwde sneeuw zagen voortsukkelen. XI. VREUGD EN SMART. Erhart hij was het die de ringen op Walberg gebracht had was door de zorg die hem de edele familie toedroeg, weldra geheel hersteld. Door het gemis zijner teenen bleef hij natuurlijk half kreupel doch zijn arm had weder de vroegere bnigzaamhoid be komen en zijne gekrenkte gezondheid was weder geheel hersteld, zoodat hij de bediening van opzichter, over het landhuis genoegzaam vervullen kon. Hoe gelukkig gevoelde zich nu deze arme, die noch ouders, noch bloedverwanten heb bende, geen ander uitzicht had, dan zijn leven lang bedelaar te zijn. Aanvankelijk kon Erhart zijn geluk niet genoeg beseffen, want nu bewoonde hij eene rnime, gemakkelyk ingerichte kamer op de laagste verdieping, en genoot behalve eene goede tafel en volledige verzorging, nog eone jaarlijksche huurwedde van honderd daal ders. Uiervoor had hij niets te doen dan acht te geven op hetgeen binnen en buiten gebeur de, bij schoone, heldere dagen de kamers te luchten, bij nacht de deuren goed te sluiten, kortom, oplettend te zijn eu te zorgen dat reinheid en orde door de dienstboden in het huis, in do stallen en in den hof onderhonden werden. Geweldig als het geloei van den storm wind, verheft zich somwijlen de stem van den hartstocht die bij machte is, de stem van den plicht, zelfs den machtigen kreet des bloeds tot zwijgen to brengen. Eu om den hartstocht in bedwang te houden, moet het H. Sacrament des Hu welijks den mensch met bovennatuurlijke genade begiftigen. De godsdienst geeft den man deu scep ter in de hand, der vrouw en moeder een waarborg voor hare eer en weerdigheid, den kinderen de zekerheid der ouderlijke liefde. Daarom legde de Schepper om echtge noot en gade een baud,die slechts de dood kan verbrekeD. Daarom verhief Christus het huwelijk tot de hooge weerdigheid van Sacrament, zinnebeeld, onderpand en bron van ge nade tevens. Wat komt er nu in de socialistische leer van de heiligheid des huwelijks te recht Waar het de bevrediging zijner lusten betreft, heeft de mensch aan niemand hoegenaamd eenige rekenschap af te leg gen, zegt het socialism. De dag kan ko men, dat een van beide echtgenooten het huwelijksleven verdrietig vindt.voor zijne wederhelft geene genegenheid meer koes tert, of zich teleurgesteld vindt in dat geval gebiedt de zedeloer, die onnatuur lijke en bygevolg onzedelijk geworden verbintenis af te breken. Ziedaar een lesken uit den socialen catechismus. Het socialism erkent geen God en in den mensch ziet het Diets meer dan een ontwikkeld dier, wiens eenig levensdoel gelegen is in hot genieten. Geheel en al overeenkomstig deze op vatting, noemen de socialistische partij hoofden het huwelijk eene onteerende.den mensch onweerdige slavernij, waaraan door de invoering der vrije liefde een einde moest worden gemaakt. Bebel zegt uitdrukkelijk - In betrek- king tot het huisgezin bestaat het a wezen van het socialism in de vrije liefde. De huwolijks overeenkomst n schrijft de zelfde Bebel, is geheel en al van bij- zonderen aard, en geen kerkelijk noch burgerlijk ambtenaar heeft daar meê iets te stellen. In de toekomst schrijft de socialist als heeft de vrouw het reebt van echtscheiding, en wanneer men elkander niet meer kan verdragen,moet men liever maar scheiden. Zyne meesters beschouwden hem meer als een huisvriend, dan als eenen dienaar, en zoo gebeurde het, dat toen hij in den hof de bloem perken regelde, Angosta by hem kwam. Hy moest haar dan altijd iets van Rusland en van de zonen van den heer baron vertellen, en door dergelijke gesprekken ontstond wel haast de hartelijkste vertrouwelijkheid. Zoo verliepen er dagen en weken, en Er hart, die zijn heer zoo lief had, en aan hem zoo verkleefd was alsof hij reeds twintig jaar bij hem in dienst was, verzuimde geenen dag de heilrijkste zegeningen af to smeeken. Meer dan vroeger bracht de heer baron de tijd buiten 's huis door. Geheel tegen zijne gewoonte mengde hij zich in gezelschappen, en vroeg ieder uit Rusland teruggekeerden officier, ieder soldaat naar zijne zonen. Hier en daar had hen deio en gene, dan in 't kwar tier, dan op wacht, in het gevecht gezien, doch wat van hen geworden was, wist nie mand te zeggen. Hier verloor de baron, onr danks alle ondervragingen, hun spoor, en de gedachte dat zij gevangen waren, won altijd meer zekerheid. Daar men algemeen van een verbond sprak van de Duitsche vorsten met Rusland tegen Napoleon, zoo koesterde Wald- berg nog immer de hoop, na de vrylating der gevangenen, zijne zonen weder te zien, zoo zij niet onder de ellende bezweken waren. Vroom en in haar noodlot geduldig, bracht Augusta hare dagen biddende eu kransen vlechtende door. Eene diepe droefgeestigheid had het gelaat De neigingen van den mensch zegt Steiu, een ander partijhoofd zijn aan veranderiug onderhevig ook hierin moet aan 's menschen vrijheid niets in den weg worden gelegd. Ten einde uiemauds zedigheid of kiesch- heid te kwetsen, onthouden wij ons van verdere aanhalingen. Bebel beschrijft de vrije liefde»,welke de plaats van het christelijk huwelijk moet innemen, in eene taal,die den diepst gezonken galeiboef een blos van schaamte op de wangen zou jagen. Wij zouden zelfs deze onverkwikkelijke woorden uiet hebben overgeschreven, iu- dien wij ons daartoe Diet hadden opge wekt gevoeld door ouzen H. V. Paus Leo, dio in zijne Encykliek vermaantMen zorge voor grondige verklaringen om- trent do dwalingen des tijds en de drog- n redenen van de vijanden des geloofs, voor aanwijzing en waarschuwing, be treffende de aanlokselen der verlei ding. Wie zal niet met ons bekenneD, dat de socialistische leer over het wezen eu de bindende kracht der echtverbintenis waar lijk afschuwelijk is? Inderdaad is zij, volgens die fiere kam pioenen voor 's menschen weerdigheid niets meer dan eene gewone overeen komst, welke naar willekeur door een der verbonden partijen zelfs do goed keuring van beiden wordt geenszins noo- dig geacht kan worden opgelost, om met een ander onder hetzelfde beding te worden aangegaan. Op de door ons hierboven gestelde vraag Wat komt er in de socialistische leer terecht van de heiligheid van het huwelijk heeft ieder lezer het antwoord bij de hand. Onze werkmansstand, waaronder onte gensprekelijk vele bezadigde en welden kende, doch ook lichtgeloovige lieden worden aangetroffen, weet ongotwijfeld niet, welke de gevolgen zouden zijn van do hervorming onzer maatschappij in socialistischen zin. In heel algemeene bewoordingen wordt hun iets voorgezegd over verbetering van huu lot, meer loou en minder werk, ver- deeling van den rijkdom, over de dwinge landij van het geld, dat de uitbuiters in hunne brandkas opeen stapelen, enz. enz., doch hoe de vork eigenlijk in den steel zit, vooral waar het godsdienst en huiselijk leven betreft, acht men het niet raadzaam hun te openbaren. Blijkbaar volgt men liever de gedrags lijn van Molkenbuhr, die op een socialis tendag de vreeze te kennen gaf, dat hy, die ruiterlijk voor zijne socialistische ge voelens zou uitkomeD, niets anders zou verkrijgen dan dat hij de lieden uit de socialistische vergaderingen zou jagen. Ja, hiervan zijn wy overtuigd indien een eerzaam werkman, hoe bcklagens- weerdig zijn lot ook moge zijn, wist, wat het socialism eigenlijk beoogt, hij keerde die verleiders voor goed den rug. M. C. der baronnes van Waldberg betrokken. Ge woonlijk zocht zij de eenzaamheid, en ge beurde hot dat zij uitging, dan was het alleen om noodlijdende armen te gaan bezoeken en hunne ellende zooveel mogelijk te verzachten. De overtuiging dat zoovele brave arme lie den, welke zy begiftigde, hunne gebeden met de hare vereenigden, bezorgde haar veel troost, en haar benauwd hart verkwikte on der het bestendig weldoen. In het begiu der Meimaand, op een heer lijken, helderen morgen, ging de baronnes van Waldberg in haren hof wandelen. Welriekende geuren ontstroomden hier de hoornen. Grasmusschen, vinkenden sijsjes fladderden rustig van tak tot tak. Met helder gegons snorde de meikever door de lncht, dan daar aan eenige bloeisels snoepend, als voelde hij zich gedwongen zijn kortstondig leven in volle teugen te genieten. Lustig opgeruimd, doch niet genoeg om zwaarmoedigheid van hare trekken te ban nen, beschouwde de baronnes de vlucht der 'ogelon en het spelen, snorren en fladderen der insekten. Al deze schepsels verheugden zich over het aangename weder en bewogen zich kommer loos in de ontwaakte lente. Menigvuldige gedachten rezen in het ge moed der baronnes op, en aan do zonen den kende, die waarschijnlijk door gebrek en ellende, door vorst en koude omgekomen wa ren, werden hare oogen door tranen bevoch tigd. Zij nam plaats in een prieel van geiten- Vruchten en fruit. Wij lezen in een Hollandsch blad Heeft het Westland zijne druiven en andere fijne vruchten, het Land van Breda zijne aardbeziën Maas en Waal zijne Meikersen Weêr andere plaatsen kruisbessen en frambozen, Udcn heeft zijue zwarte en witte (Spaausche) kersen. b Geen huisje zoo klein, of men vindt er eenen of meer kerseboomen bij geplant. Hot scbijnt dat Uden's steenachtige bo dem bijzonder geschikt is voor den groei dezer soort kersen alleen de Meikersen willen hier niet gedijen. b Uitgestrekte boomgaarden met kerse laars beplant, omgeven het dorp, en doen het aan eene groene oasis gelijken,waarin de huizen verscholen liggen. - Van jaar tot jaar worden meer zulke boomgaarden aangelegd wel een bewijs, dat met hel kweeken dezer vrucht nog wat te verdienen is. Tegenwoordig is men volop bezig met hot plukken der kersen, en dit geeft aan veel handen arbeid, die goed wordt betaald. De opbrengst zal dit jaar waar schijnlijk niet zoo groot zijn als op andere jaren, daar de nachtvorst veef schade heeft aangericht ten tyde van den bloei; maar is de kwantiteit kleiner, do hoeda nigheid is er niet slechter om en de prij zen zijn hooger do opkoopers besteden nu 7 a 8 centen per halren kilo. b Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd Machienbreisters kleermakers schoen makers smeders en schrijnwerkors 1 bakkersgasteen kindermeid vau 13 tot 16 jaren; 12 espadrillenmakers. Vragen werk 1 voerman 3 kuipers daglooners en fabriekwerkers eene winkeldochter ken nende de Vlaamsche en Frausche talen eene werkvrouw voor reparatie ten huize, enz. 1 vuursmid 1 schoenmaker (halve gast);l koetsier een werkmau voorgelijk wolk werk, vraagt om een halven dag te werken. tenblad, omrankt met jasmyn en jerichorozen en liet haar wel niet meer schoon, dan toch zeer bevallig hoofd, in beide handen rusten, en in weemoedige droomerij verzinkende, zeide zij Dns was het op eenen heiligen Kerst avond, dat mijne zonen nitgspnt en afgemat, door honger en dorst gekweld, in een dicht besneeuwd woud zich van hunne gezellen scheidden, en op vijandelijksn bodem, in het verschrikkelijke Noorden achterbleven O God En juist dienzelfden Kerstavond liet ik eenige Kerstfeestboomen met geschen ken behangen in het dorp dragen en verheug de mij, een uur later, met de blijdBohup der arme kinderen, die, bij het zien hunner kleine kribben, glanzende lichtjes, vergulde en ver zilverde noten, gekleurde eieren, en speel goed, van vreugde huppelden, en dansten. Ik lachte en schertste met hen, en werd zelf bijna, voor een oogenblik, tot den tijd mijner jeugd, tot het zorgeloos verrukte kind terug gevoerd Is het mogelijk, ging zy na «eni gen tijd voort, dat mij het moederhart in dien heiligen nacht geen gevoel van angst beklemde Men spreekt toch dikwyls van gewaarwordingen tusBchen kind en moeder, en my verwittigde daarvan niets Ik lachte, schertste en zij kampten met vorst en hon gerdood Verschrikkelijk Ontzettend (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1