Het kartel. de liberale boel 't Is altijd de man. Vlaamsche Optocht. Ontslag van 't Ministerie. Goede raad. Een en ander. Bewijzen a. u. b. T LIBERA- L1SMUS is eene vrijdenkerij ge worden. En't li- beralismus kan niets dan SLECHT VOLK kweeken (Getrokken uit de gazet van Pie Daens van 5 October 1890). Kieskronijk. DE WATERRATTEN SïNDIKAAT O Zie, dat is eene gedachte die mij kwam bij het aanschouwen van die anti-alco holische platen. Wie is daar altijd de kwade hond De man. En wie is altijd bet onschuldig slacht offer De vrouw. Dat is onrechtvaardig. De drankzucht is een maatschappelijk kwaad welk de man en de vrouw geza menlijk hebben in het leven geroepen, en waar de laatste dikwijls meer plicht aan heeft dan de eerste. Ziehier een geschiedenis die duizend maal is gebeurd Jan ea Mie tronwden,en zij zwoer hem, dat zij van bet huizeken welk zij gingen bewonen, een hemel zou maken. Eene maand later, dat huizeken was een hel. Primo. Jan kwam 's middags van het werk negen maal op tien was de soep niet klaar en dan nog, welke soep I Ziet gij, Mie had in hare jonge jaren wel leeren crocheteeren, en zingen, en dan sen, en piano spelen maar soep koken, dat was haar te gemeen.... Secondo. Mie was grillig. Als Jan eens het ongeluk had te den ken, dat 25 franks te veel was voor eenen hoed, was het acht dagen slecht weder. En in de dagen van beproeving die zoo talrijk zyn voor de kleine en groote ge zinnen was Mie neêrgeslageo en moede loos, en zij liet staan wat stond en liggen wat lag ongelukkig, zij had te weinig godsdienst om daarin naren troost te zoeken. Hoe had zij dan een aanmoedi gend woord kunnen vinden om Jan op te beuren En later kwamen de kinderen, en bet huizeken werd zoo vuil, dat Jan, als hy vermoeid van het werk kwam, geenen ordentelijken stond vond om te zitten. En wat deed Jan Om zich wat op te beuren ging hij naar het huis dat altijd proper is, naar do vrouw die iedereen vriendelijk toelacht voor zijne centen, naar de bazin van de kroeg tegenover zijn huis. En daar ver smoorde hij zyn verdriet in den drank. Jongelingen, ziet toch uit uwe oogen .en bidt eer gy u aan eene vrouw verbindt voor 't leven. Een aanzienlijk getal maatschappijen hebben zich reeds aangemeld voor den grooten optocht, die den 27en Augusti zal gehouden worden te Gent ter gelegenheid van do onthulling van Willems gedcnk- teeken. Het bewijst dat de geestdrift groot is en iedereen de beteekenis van deze heuglijke gebeurtenis begrijpt. Het feest ter oere van Willems moet een ontzaglijk huldebe toon zijn van alle Vlamingen en een bewijs van onze eendracht op Vlaamschgezind gebied. Aan de bonderden Noord-Neder landers, die te Gent dien dag zullen aan wezig zijn voor bet Nederlandsch Con gres, moeten we toonen hoe vurig ons hart klopt voor onze taal en ons eigen bestaan in eigen land, boe innig we dege nen weten to vieren, die slechts om Vlaanderens heil hebben geleefd en ge streden. Alle Vlaamsche maatschappijen zullen naar Gent komen. Het ware weDschelijk dat elke stad een groep vormde. Te Lo keren is zulks besloten, Brussel zal bet voorbeeld volgen. Kortrijk neemt maatre gelen ia dien zin en toekomende week vergaderen de maatschappijen te Ant werpen om de beste middelen te beramen ten einde schitterend mede te werken tot het welgelukken van het feest. In de overige Vlaamsche gemeenten zullen wel eenige wakkeren te vinden zijn om de leiding op zich te nemen. Voor alle inlichtingen Oudburg, 21, Gent. Ten gevolge der stemmingen van de Commissie der XVI welke al do voorge stelde kiesstelsels verwerpen, heeft net ministerie zijn ontslag Z. M. den Koning Weinig is eraan gelegen of zy kan crocheteeren en piano spelen. Maar verzekert u of zy kan soep koken en eene broek lappen, en een huis netjes houden verzekert u vooral of zij bidt uit ganscher harte. Zoo niet, wee u, zoohaast de speelman van het dak zal zyn. slaan of andere ondeugden hebben, heb ben die steeds verkregen door slechte behandeling,waartegen zy zich met hunne van de natuur verkregen wapenen trach ten te verdedigen, zooals zij in vrijen staat zich verdedigen tegen wolven en andere wilde dieren. Heb dus veel achting voor u zei ven om u met dezen gelyk te stellen. Zulke dieren zijn alleen door eene goede en zachte behandeling weder van hun febrek te verbeteren. Met geweld ver- rijgt men niets, wel door zachtheid geweld prikkelt tot verzet of maakt angstig. Als een paard slaan wil, licht het dan een voorbeen op. Hel zal dan by gelijk tijdige zachte behandeling spoedig die slechte gewoonte afwennen. Men bencme door zachte behandeling het paard alle vrees voor hetgeen achter hem is. Wanneer een paard bang is van een voorwerp, laat het hem dan bezien en met den neus aanrakenhet geweut aan alles, mits het hem geen pijn veroorzaakt. Het is van nature gewillig en voldoet gaarno aan eiken natuurlijken eisch, doch men moet dien eisch eerst op zachte wijze voor zijn lager verstand voldoende begrijpelijk maken. Sla daarom vooral nooit uw paard wanneer het bang is of schriktwant het denkt dan,dat het voorwerp waarvoor het bang is werkelijk gevaarlijk is en hem de slagen heeft toegebracht, en wordt er dan, ook later, eerst recht baDg voor. Het dier toch kan door de oogkleppen niet achter zich zien en weet das niet, dat een ouverstandig en onbekwaam bestuur der hem geslagen heeft. Het prachtige ras der Arabische paar den, waaruit bet Engelsche en andere edele rasseD gefokt zijd, is door zachte behandeling zoo tam, dat de kinderen der Arabieren spelen en slapen tusschen de beenen der paarden en veulens, die angstvallig vermijden hen te bezceren. Hetzelfde geldt voor de Arabische ezels. C... Altijd verder. Na de telegraaf zonder draad zal men ook weldra de tele foon zonder draad hebben. Dr Peter Stiens, een Russische socialist, bevindt zich op dit oogenblik in Londen, om de proefnemingen bij te wonen. Dr Stiens wil eenen dienst inrichten tusschen New-York, Londen en Ant werpen. Binnen kort zullen er proefnemingen op de Theems plaats hebben. De Lijn op België, zonder onderzeesche kabel, zal het eerst worden gelegd. Z. M. de Koning heeft dit ontslag aan genomen en den heer de Smet-de Naeyer gelast een nieuw ministerie samen te stellen. Volgens de loopende geruchten zouden MM. De Bruyn en Schollaert alleen af troden. MM. Cooreman, Begerem, Liebaert, de Favereau en Vandenpeereboom zullen be houden blijven. M. Vandenpeereboom zou aan 't hoofd van 't ministerie van IJzerenwegen blij ven, M. Schollaert zou vervangen worden door M. Liebaert en M. Liebaert door M. Cooreman Als nieuwe ministers spreekt men van MM. Surmont de Volksberghe, Senateur van Yperen, Vander Brugghen, Volksver tegenwoordiger van Thielt, De Trooz, Volksvertegenwoordiger van Leuven en Theodoor, Volksvertegenwoordiger van Brussel. Deze laatste die een onafhanke lijke is naar 't liberalism overhellende, zou een slecht figuur maken in een catbo- liek ministerie. Men spreekt van M. Hu- bert, Volksvertegenwoordiger van Philip- peville voor 't geval M.Vandenpeereboom zou aftreden. Als minister van Oorlog zou een gene raal optreden en men zet de namen vooruit van de generalen Maréchal, Bour- lard en Bocquet. Wij moeten doen bemerken dat alles slechts berust op loopende geruchten. Bemerken wij dat al die troebels ver oorzaakt zijn geworden door M. Beernaort en 't klein troepke voorstaanders der E. V. die, sedert 5 jaren, hemel en aarde bewegen om aan de catholieke meerder heid een kiesstelsel op te dringen waar aan zij vijandig is. j\ rnprt 'l 'olgende leest dan zou men men waarlijk zeggen dat het knipt is uit Vooruit of ergens een Laatste vuil nieuws Het latijn kost voorwaar wat duurder en moei meer betaald worden dan parei per kilo. Die mannen, de priesters, - wandelen tusschen het evangelie gelijk een os in nen porceleinwinkel, ze ver- nederen den godsdienst tot politieke wipplank en maken er eenen winkel van.... Dat staat te lezen, inLand van Aélst, in 't orgaan van den opgeschorsten pries ter Daens. Als men openbaarlijk met de biecht hoort spotten zonder er protest tegen aan te teekenen, dan mag men zich aan nog meer verwachton. Samenwerken. Wy ontleenen de volgende cijfers aan de vlaamsche rede voering van minister De Bruyn, uitge sproken bij de uitdeeling der lanJbouw- decoraties Om klaar te doen uitschijnen boe snel de samenwerking zich ontwikkeld heeft, zal het voldoeude zijn, de opgaven der statistiek na te gaan betrekkelijk de uit breiding onzer landbouwinrichtingen sinds 1898. In 1894 bestonden er in België 20 samenwerkende melkerijen 10 raifiaisen kassen 30 onderlinge verzekeringen, en daar enboven slechts eenige boerenbonden en landbouwsyndicaten. In 1895 bedroeg het getal Samenwerkende melkeryen 69 Raiffaisenkassen 33 Onderlinge verzekeringen 279 Boerenbonden en landbouwsyndicat. 337 Gedurende hetzelfde jaar bedroeg bet getal leden dier maatschappijen weder zijds 3501, 1160, 2735g en 26,626. In 1898 doet de toestand zich voor als volgt Samenwerkende melkerijen 237 met 23,819 leden. Raiffaisenkassen 199 met 7,812 leden Oodorlinge veeverzekeringen 533 met 50,152 leden. Boerenbonden eu landbouwsyndicaten 602 met 48,747 leden. Op den tijd van drie jaar is bet getal onderlinge veeverzekeringen en dit der boerenbonden en landbouwsyndicaten verdubbeld, dat der melkerijen verdrie dubbeld en dit der raiffaisenkassen verzes- dubbeld. Gedurende denzelfden tijd is het getal leden van onderlinge veeverzekeringen en van hoerenbouden en landbouwsyndicaten verdubbeld en dit der samenwerkende melkerijen en de raiffaisenkassen verzes- dubbeld. Het Recht van Leeuwke Plancquaert schrijft dat de Paus laat weten in den ■I Osservatore Romano dat Hij de kristene b demokraten vrij laat handelen en hunne a beweging niet afkeurt, 't is te zeggen, goedkeurt. Vriendelijk verzoek, schrijft Het Nieuws van den dag - aan Het Recht dien artikel meè te deelen er is niemand anders die hem kent. Of bestaat hij mis schien enkel in de verbeelding van Het Recht Wij hebben des te meer reden dit te denken, daar de Paus de geloovigen altijd oplegt onderdanig te zijn aan hunne Bisschoppen, 't geen heel wat anders luidt dan de demokraten vrij te laten handelen. t Land van Aelst schreef in don zelf den zin van 't Recht en zal zich ook wel wachten zelfs het nr van den Osservatore aan te wijzen dat de pauselijke goedkeu ring der groene demokraten verkondigt... Altijd liegen, altijd bedriegen en dan durft men nog van zijne eerlijkheid en deftigheid gewagen 1 De Paus en de christen-democra tie. Men seint uit Rome aan Daily Chronicle Een comiteit van cardinalen gaat op bevel des Pauzen zich bezighouden met de studie der kwesties rakende het chris- len-socialism. Uit Rome, 25 Juli aan de Etoile Mgr Taruasi is nuntius, te Brussel be noemd evenwel is het oogenblik der werkelijke aaustelliDg onzeker, daar het pauselijk diplomatisch korps verlangt dat Z. H. de beslissingen afwaebte van de cardinaals-commissie, benoemd onder voorzitterschap van cardinaal Masella, om de princiepen der chritten-socialisten in België en Oostenrijk te beoordeelon. overhoop. MM Braun, Burgemeester, Do Vigne en De Ridder Schepen en huune aanhan gers, willen van geen verbond met de socialisten booren voor de aanst. gemeen- tekiezingen. Andere liberalen met den oudburge meester Lippens aan 't hoofd zijn bereid een verbond met de rooden te sluiten en hun alles toe-te geven ja, zelfs zou men hun twee plaatsen van schepene afstaan. Meester Lippens zou immers geerne opnieuw burgemeester worden. 't Gaat goed de groote capitalist of milliounair Lippens op sleeptouw geno men der rooden. Te Brussel willen de doctrinairs niet van 't A. S. en 't is dus onmogelijk daarop een verbond te bunnen sluiten. Te St. Joost-ten-Noode zijn al de onderhandelingen tusschen liberalen en socialisten ook afgebroken. Te Mechelen is 't kartel ook al om zeep. Te Luik weigeren de liberalen de vaan te strijken voor de rooden, in andere woorden, zicb te zelfmoorden. Te Antwerpen eu te Aalst is 't bar tel gesloten en hebben de liberalen zicb gezelfmoord. Wat Aalst betreft wij willen doen be merken dat het kartel hier slechts is gesloten met de baantjes-vooruit, alias de firma Anker en Zonne. De groene doen ook meê maar die handelen uit lou tere wraak en haat. Betrouwt op God den Heer do kans heeft haren keer maakt van den nood een deugd Zoo 'baart de nood een vreugd. Tegen vliegen, dazen en peerd- horzels. Als middel om de peerden te beschermen tegen vliegen, dazen en peerdhorzels, heeft een Fransch handels man het volgende aanbevolen Men laat gedurende vijf minuten eene goede handvol laurierbladeren koken in eenen kilo verkensreuzel. Het is voldoende eenen lap laken te besmeren met dit mengsel en daarmeê de huid wry ven van een peerd (of een rund) vóór dat men er meê naar 't werk gaat. Reeds sedert lang, zegt bedoelde heer, bezig ik dezen middel, tot groot nut van mijne werkpeerden, die daarmeó be smeerd, hun werk geregeld en gerust vol brengen. Als ik, zoo ?egt hij, per rijtuig uitga, is mijn peerd aldus ingewreven, vóór dat het getuigd wordt. Geene enkele vlieg of dazo plaagt het dier. De kie/.ing voor een lid van den provincialen Raad voor het kanton Thou- rout is bepaald op 13 augusti. Er zijn twee kandidaten voorgesteld 1° M. Piers de Raveschoot, grondeigenaar te Coucke- laere, voor de katholieken 2° M. C. Moeyaert, demokraat, drukker-uitgever te Brugge, voorgesteld door eenigo libe ralen en socialisten, want christen demo craten zijn er te Thourout niet, of ten minste geheel weinig. De zegepraal der catholieken is zeker. Kleine erfenissen. M. Van der Bruggen en andere leden der rechterzij hebben op het bureel der Kamer een wetsvoorstel neergelegd, wijzigende het regiem der kleine erfenissen. Het doel dezer wet is de gedwongen licitatie te voorkomen der nagelaten goe deren, zoolang hun cadastraal inkomen de 400 fr. niet tc boven gaat. In dit geval, bij afwijking der bepalin gen van het burgerlijk wetboek, laat dit voorstel aan de erfgenamen, bij orde van voorrang, het recht, bij schatting het on roerend goed, meubelen en materieel van den aflijvige over te nemen. Onderzoek. Een onderzoek over den stoffelijken toestand van alle mans kerels van 55 jaar en meer is geopend door het departement van arbeid. Om snel te werken zal men slechts een deel der gemeenten des lands onderzoe ken, doch zorg dragen dat het onderzoek alle gewesten omvatte. Ieder man van 55 jaar of meor zal een bulletijn ontvangeD, waarin bij de beroe pen zal opgeveo, door hem in den loop zijns levens uitgeoefend en vervolgeus doen weten of hy, buiten onvoorziene ge vallen, zich voor de rest zijns levens bui ten het bereik der behoeftigheid meent. Zij die zullen verklaren zich niet in dien toestand te bevinden, zullen bet voorwerp zijn van een nieuw onderzoek, om den graad der behoeftigheid, het be drag der bestaanmiddelen, enz. vast te stellen. De beschermingscomiteiten zullen met de kiesche zending van dit onderzoek worden belast. MATIGHEID. Een enkel slokje kan geen ktvaad Het tweede leidt tot overdaad. Wie nummer drie pakt kent geen maat, Het vierde levert zottepraat, Dewijl de tong dan dubbelslaat Bij 't vijfde zwaait men langs de straat En weet niet wat men doet en laat. Volg dan mijn vriendolijken raad Drink nooit dat bet u rouwt of schaadt. Niet dat ik de jenever haat Een enkel slokje kan geen kwaad. Een antwoord. Het Recht heeft, na veertien dagen studie, een antwoord gevonden op een artikel van De Volks vriend, waarin gezegd wordt dat de catho lieken, uit eigen beweging, eene wet op de werkerspeusioenen voorstellen, zonder dat de democraten daar iets voor gedaan De democraten kunnen zeker do wet niet stemmen zegt Het Recht er zijn geene in de Kamers. Er is een der uwen in de Kamer ge weest Recht, gedurende vier jaren. Hij had dus al den tijd om eene wet op de werkerspensioenen voor te stellen. Hij heeft het niet gedaaD, terwijl er door de rechterzij twee ontwerpen werden voor gesteld en één door de socialisten. Waarom bleef die democraat werkloos Leg dat eens uit, als 't u belieft. De socialisten en de kieshervor mi tig. De Peuple deelt het verslag meè der algemeene vergadering van den middenraad der socialistische partij te Brussel gehouden. Na eene lange beraadslaging werd de volgende dagorde gestemd De middenraad keurt bij eenparig- heid do taktiek der beide linkerzijden - goed weigering van alle kiesbervor- s miag te stemmen, vooraleer het kie- zerskorps rechtstreeksch of onrecht- streeksch zij geraadpleegd. De middenraad zal opnieuw verga- 9 deren, wanneer het gouvernement zijne voornemens heeft doen kennen. Ziedaar het officieel verslag. Het is er nog al hevig op geweest in do zitting. De eenen wilden stelselmatig verzet tegen alle ontwerp en herhaling der obstructietooneeleu iu do Kamer, de andereu zegden dat de E. V. een princiep is dat men moet aannemen als het voor komt. Hoogerstaande dagorde toont dat men het niet eens is geworden (en men de ge beurtenissen zal afwachten. Tegen de dronkenschap. De onderzoekscommissie van den prijskamp, ingesteld door M.den minister Schollaert, voor het maken van bangkaaitcn, die den strijd tegen het alcoolisme aanmoedigen, zal binnen eenige dagen hare laatste zit ting houden. Deze zitting kon, uit hoofde der ziekte van een harer leden, tot nu toe nog geen plaats hebben. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 bakkersgast 1 kleermaker, (halve gast1 vuursmid 1 leerjongen voor liet smeden espadrillenmakers machicc- breisters Vragen werk 1 voerman 1 koetsier 1 joDgman vraagt werk voor eenen halven dag gelijk voor welk werkdaglooners enfabriek- wei kers. v Op 't socialistisch vrouwencon- res te Charleroi toonde Gezel Oscar Gilbert aan welken grooten invloed de vrouwen kunnen uitoefenen, om aan hare kinderen afschuw in te boezemen voor 't militarism en de religie. Men moet de kinders buiten alle reli gie, als godverloochenaars opbrengen. En dan beweren die roode jannen ge durig dat het socialism zich om geene hoegenaamde religie bekommert e: iedereen vrij blijft het geloof te belijden dat zijn geweten hem aanwijst. O gi schijnheilige volksbedriegers 1 De kiezing teZoningeu, ter vervanging van wijlen M. Paquay, is vastgesteld op 20 Augusti. De socialisten hebben eene manier vai de liberalen voor den aap te houden di» oprecht kostelijk is. Maandag vergaderden 6 afgeveerdigde der Association libérale, waart ussche senateur Paternoster, met 6 afgeveerdi» den der Federation socialiste van Zonin gen. Men weet dat de liberalen geerne det zetel van wijlen Paquay zouden hebben Ziehier de dagorde waarmeê de social» ten de liberalen afscheepten De afgeveerdigden der Fédératioi socialiste van Zoniugen, vergaderd tl Brussel met die der Association libérak Verklaren dat de aanstaande kiezinj vooral een anti-gouvernementeel karaktó zal hebben. En zetteD, bijgevolg de Association libérale aan zich bij bunnen candidal aan te sluiten om eene overwinning de regeering te behalen. Onbetaalbaar, niet waar MAATSCHAPPIJ Vergadering Zaterdag 5 Augusti 1891 om 8 en half uren 's avonds «.o» Afdeeling A. Ter herberg van Jostp Van Mossevelde, en nadien bij de PP Colon beide Dam. Afdeeling B. Ter herberg van Desiré 9 Neef, Gasthuisstraat, en nadien bij Qustu Van den Bonne, Violettestraat. Afdeeling C. Ter herberg van Frant l Rop, en naaien bij Romain Barree, beide Bil nenstr&at. Afdeeling D. Ter herberg van Leopd Van Geert, Hovenierstraat, en nadien b Entile Van Vaerenbergh, Moorselbaan. van Reizigers, Klerken en Patroons Zondag 6 Augustus, uitstapje naai Beloeil. De leden die er deel aan nemen, zijn verzocht aan de statie te vergaderet om 7.30 uren, voor het uitdeelen dei reiskaartjes. Vertrek om 7.50 langs Den derleeuw-Atb. Aankomst te Belceil on 10.20 uren. Aanstonds begeeft men ziet naar de prachtige broeikassen van he» park. Eetmaal om 12 Vt uren, waaronder verscheidene liefhebbers de leden me: eenige aangename toonkundige stukken en liederen zullon verlustigen. Rond 3 uren, bezoek aan het park, waar een lichttcekenaar eene gedenkenis van hel uitstapje zal vervaardigen. Terugkeer met den trein van 6 uren die om 8.53 u. 's avonds te Aalst aankomt. Do maandelijkscbe verplichtende stor ting voor de Spaarkas is verdaagd tot den Zondag 13 Augustus. Photographiën van den Praalstoet opname van den heer A. Palatzky, zijn ten Bureole van De Denderbode te ver krijgen. Degenen onzer lezers die er van begee- ren, kunuen zich van heden af laten in schrijven. Prijs der 14 verschillende groepen 20 fr.; 1 groep alleen 2 fr. por stuk. TEN BTJEEELE van Den Den derbode schrijft men in op de Nieuwe Vlaamsche en Belgische Illustratie, Ueber Land uud Meer, Illustrirte Welt, Alte und Neue Welt, Lectures pour tous Tit- Bits, Strand Magasine, enz. Op aanvraag proefnummers gratis. H. I. der var ll.i I. Berg 11 n enG D< Nact Anm komf TI den verb! Parij 31, mart Char Brus Gent Lnik Antv IIVI leroi Luik Nach nar 1 trek. wij d die w Fran dag. den 2 den 3 Char! Brueg Gent Luik Antw Prij2 Voi koste tnige van 10! derde klas koste IN! 10 Oc tig bi word Vo laten met geeisc word. Vo wend uitga H geda land: lijk Laob 't vei zoo muu Zyn hoof wei'i de tt hielt als 1 ting heg gelu drie petr E beu E pel, dag E bra klei oog I Lei vla

De Denderbode | 1899 | | pagina 2