Pol en Stant. Senaat. Het plezierig leven in de luxe-wagons LANDBOUW. Van tak op tak. 'T LIBERA- L1SMUS is eene vrijdenkerij ge worden. En 'I li beralism us kan niets dan SLECHT VOLK kwee ken. (Getrokken uit de gazet van Pie Daens van 5 October 1890). Het Midden-Comiteit Wat bekentenis! Wi{!°- Oogen open. Prijsuitdeelingen S YIVD IK A AT Allerhande Nieuws. Pol is aan't inhalen en komt afge reden met de koppel. Stant. Ha, Pol, ge zijt in i vollen oogst 3 Pol.—Ja, Stant! 't spant er; alzoo ,_t nog eenige dagen ~Z ,ÏT3 droogte en alles - zit op zijn plaats. Stamt. 't Is ongeloofelijk, Pol, lijk den bniten op acht dagen veranderd is, 't wordt bijna overal 't blakke veld. Pol. Hn wat zijn wij gelukkig, Stant, van alzoo een weer getroffen t'hebben had den wij den oogst moeten bewerken mee sob- berachtig of slecht weêr, w'en kregen hem van z'leven nie binnen, en 't ware een op rechte miserie geweest. Stant. En hoe ia 't nu, Pol Zijt ge kontent van den oogst Pol. Tusschen tweeën, Stant; strooi ge noeg, maar 't graan redelijk en van de beste kwaliteit niet. Stant. Ze spreken overal alzoo, Pol, het is nog wel dat de patatten hen beter presen teren. Pol. Die zullen er ziin zonder verder malheuren, Stant, en voor aen hoop en voor de smaak. Stamt. Z# leuren er mei in de stad, Pol, aan vijf centiemen den kilo en zo sijn per- mentelijk goed. Pol. 't Is goekoop, Stant, en ze zouden voor de boerkes duurder mogen zijn maar alia, elk bemint zijnen eigenen intrest en ik kan gheol wel verdragen dat de werkman van de stad ook welvaart. Stant. 't Is alzoo. Pol, en nen boer is toch ook nog beter meê goeië vruchtenen goekoop, als meê slechte en duur. Pol. Zooveel te meer, Stant, dat gheel zjjn hof ook van de vruchten moet leven, en als hij wel mag voeiëren, dan komt er toch ook natuurlijk iets in de kas. Stant. En is gheel uwen oogst nu al af, Pol? Pol. Nog niet, Stant, maar tegen dat ge 't naatste week komt, dan zal hij, als 't God belieft, op zijn plaats zitten. Stant. En is 't loof allemaal al gezaaid, Pol? Pol. Jaat, Stant, en in goeiën grond en in voordeelige condities. Stant. Weêrom al iets uit de voeten, Pol; mij dunkt mij dat alles op zijn voordeel is van de jaar. Pol. Ja, Stant, w'hebben 't meer als nen keer gepleegd dat er naar Half Oogst of den Lievenvronwendag nog meer als een plek moest gezaaid worden. Stant. En dan is de kans verkeken, niewaar Pol Pol. 't Spreekwoord zegt, Stant, dat al wat voor Half Oogst gezaaid is, kunnen rapen worden maar volgens mij is 't, hoe eerder hoe beter. Stant. Spreken ze nog van 't pikmachien hier in de streken, Pol Pol. Jaas, Stant, maar al die er gaan naar zien is, heeft er zijnen buik vol van; 'tis gelijk ik u over acht dagen zegde: als het graan recht ataat of ten minsten gelijkelijk gedreven ligt, dan kan 't er nog al door, maar anders is 't bazaar en een proswerk. Stant. 't Is alzoo meê veel dingen, Pol; 't handwerk ia gewoonlijk beter ah de machienen. Pol. Dat is onbetwistbaar, Stant; ook en zou er geen eenen boer op machienen pei- zen, indien hij 't volk had om alles meê d'hand te doen bewerken; maar nu moet er van den nood een deugd gemaakt worden. Stant. Maar waar zal da naartoegaan, Pol, meê al die machienenrij die dagelijks meer en meer uitgevonden wordt Pol. Dat en weet ik nie, zelle Stant; volgens mij is dat een kwestie die aan onzen lieven Heer alleen moet overgelaten worden; 't is Hij die aan den mensch 't verstand en 't vernuft hoeft gegeven; en wie weet wat dat er nog al zal uitgevonden worden eer 't vijftig jaar van hier is Stant. Ja ja, Pol; w'hebben alzoo dik wijls onder een gezeid dat ons vooronders aardig zouden staan kijken, indien z'eens weêrom op de wereld moesten komen en zien wat al veranderingen dat er sedert hun af sterven tot stand gekomen zijn; en moesten wij zelve binnen vijftig jaar op de wereld terugkeeren't zou kunnen gebeuren dammen ook verbaasd zouden opkijken. Pol. 't Zou kunnen gebeuren, Stant; maar verandering en is niet altijd verbete ring; want ik ben zeker dat ons voorouders te midden van hun eenvoudigheid veel kon tenter en gelukkiger leefden als veel menschen den dag van vandaag. Stant. 'k Ben ook van uw gedacht, Pol; maar dat en is daarom niet toe to schrijven aan d'uitvinding van de machienen en van andere nieuwigheden, maar dat is volgens mij de fout van 't menschdom zelve. Pol. 't En zal maar deugen, Stant, als 't nen keer zal uitgevonden zijn dat iedereen zal mogen zwieren en verteeren naar belii en zonder werken. Stant. Daar zijt g'er, Pol; dat is den geest van de wereld den dag van vandaag; 't zou moeten zijn lijk in den tijd van de Joden, dat 't hemelsch manna dagelijks op de wereld nedervalt en dat iedereen maar den mond open te doen en heeft om te leven en te genieten. Pol. Dan zouden er nog vele klagen, Stant, want het hemelsch manna moest vóór zonnenopgang verzameld worden, en welhaast zonden velen het te moeielijk vinden van zoo vroeg op te staan. Stant. 't Zou wel kunnen gebeuren, Pol; en 't gaat altijd alzoo, als de mensch zijnen oorsprong en zijn bestemming vergeet, als bij wilt opstaan tegen de schikkingen van onzen lieven Heer zelve en alleen wilt meester spelen. Pol. Daar ligt de knoop, Stant; d'een- voudigheid, de werkzaamheid en bijzonder lijk d'onderdauigheid gaan weg van onder de menschen, en bjj gevolg ock t geluk en de vrede. Stant. En daar ligt d'oplossing van al da woelen en al da klagen en kerremen, Pol; indien or rekening ghouden wierd van de tien geboden, er en zouden zoovele woelzieke geesten nie gevonden worden en er en zouden zoovele miseriekes niet bestaan in d'huis- houdens. Pol. Waar dat er religie is, Stant, daar kan geluk ziin; maar als de die van kant gezet is, dan komt de speleman binnen. Stant. En dat en kan er aan de men schen nio genoeg gezeid worden. Pol en indien die zoogezegde volkslievende profeten die in hun meetingen en hun gazetten gedu rig alle acheone beloften voordragen aan de menschen, en hun daarentosschen misnoegd heid en opstand in 't herte inplanten, indien die artisten, zeg ik, maar een spraokelken van die volksliefde waarover zij zich beroe men, in hun herte bezaten, dan tonden zij, in plaats van liegen en bedriegen, de waar heid voorstellen aan 't volk, en met ons de menschen eerst en vooral opwekken tot den eerbeid voor den Godsdienst en tot bet ver vullen van hunne plichten. Pol. En wat zou Hansken Pek dan zeg gen dan, Stant, onder wiens commande en vaandel die volksbedriegers optreden En hoe zouden die hoeveerdige koppigaards dan hunnen hoogmoed en hunnen haat en wraak zucht kunnen voldoen Stant. Ja ja, Pol, 't is daar 't mysterie alles beloven en alles bezwadderen en belas teren, omdat de misleide sukkeleers toch voor die phariseers en valsche profeten zou den stemmen Pol. Zie, Stant, daar hangt de toekomst van 't volk van af; luisteren ze naar d'opsto- kers, naar de twistzoekers en naar de vijan den van onzen heiligen Godsdienst, ze moe ten noodzakelijk den dieperik in; maar blij ven ze getrouw aan de religie en aan de wet tige Overheid, dan zal de toestand ook goed blijven en meer en meer verbeteren. Stant. Er valt voor te lezen en te bid den, Pol, bijzonderlijk in de steden; 't jong fabriekvolk wordt er meer en meer zedeloos en goddeloos, en gaan ze voort mee naar de vijanden van Kerk en Staat te luisteren, blij ven ze meêloopen meê de slechterikken en de valsche volksbedriegers, ze zullen 't binnen korte jaren zuur beklagen en welhaast nen tijd beleven die ze dan in der waarheid zullen mogen slecht en onverdraagzaam noemen. Pol. Och, Stant, onzen lieven Heer bewaart hen toch van nen oprechten slechten tijd ze roepen er op tegenwoordig en hij zal misschien wel eens komen En dan miserie miserie Stant. Wa zou den torenwachter dan zeggen, Pol? Zijnen dictionnair is van nu af al uitgezaagd om den tijd als wreed en schrikkelijk slecht af te schilderen Pol. Hij zou zoo bitter verontweerdigd zijn, Stant, dat er hij geen enkel woord me meer en zou uitkrijgen en dat hij niet en zou doen als doemelen en stoemelen I Stant. Hij ziet den erremen mensch toch zoo geern, Pol Pol. Of zijn stemmeken, he Stant Stant. Ja, Pol, en zijn halve kluiten Pol Er hebben hun altijd menschen laten foppen in de wereld, Stant Stant. Bijzonderlijk van de phariseers en van de judassen, Pol Pol. Wel gezeid, Stant, en tot de naaste week. Stant. Als 't God belieft, Pol, en meê goe weer, hoop ik. Zitting van den 1 Juli 1899. Begrooting voor het ministerie van nijverheid en arbeid over het dienstjaar 1899. ALGEMEENE BH8PRBKING. De heer de Kerchove d'Exaerde. Senateur van ons Arroudissement. In artikel 19 komt een krediet van 100,000 frank, voor aanmoedigingspremiën te storten op de persoonlijke boekjes der pensioenkas, ton voordeele van sedert ten mioste drie jaar aangesloten maat schappijen van ouderlingen bijstand, wel ke door eigen stortingen en verschillende aanmoedigingen, tot geen jaarlijks pen sioen van 75 frank zijn geraakt. De commissie besloot het krediet te behouden. Hare zienswijze treed ik ten volle by. Het verslag der commissie zegt, dat de minister vreesde dat artikel 19 uit hoofde van de algemoene bewoording, eigenlijk eene premie zou geweest zijn, wel niet voor gebrek aan vooruitzicht, maar dan toch voor te laat vooruitzicht. Welnu, er is kwestie diegeuen aau te moedigen welke eeno inschrijving nemen op de Lijfrentkas. De moeilijkheden van in schrijving op de algeraeene Lijfrentkas zijn algemeen en ernstig. Op vijftien jaar tijd spaarde bet volk in Engeland 220 millioen pond sterling en op die 220 millioen kwamen slechts 11 millioen ten bate der werkerpeosioenon. De redenen van onthouding van den werkersstand tegenover do Lijfrentkas zyn talrijk. Ik neem hoofdzakelijk de onvoldoende uitslagen voor hen, die op gevorderden ouderdom inschrijving namen. Zulks werd in do Kamer erkend. Door onze stemming voor het krediet uitgetrokken op de begrooting, onder het artikel dat thans in behandeling is, be schikken wij over het middel om de oor zaak te verzwakken, die aan zooveel werklieden het voordeel van het pensioen ontzegt... Gebruiken wij dit middel, dan zullen wij onder maatschappelijk en eco nomisch opzicht een goed werk verrich ten, alsook onder zedelijk opzicht, ver mits wij enkel de vooruitziende werklie den aanmoedigen. In de Kamer heeft men beweerd, dat men voorbarig te werk ging, met over deze zaak wetten te stemmen, daar de Regeering hierover binnen kort en ik breng er haar hulde voor eeu wetsont werp zal indienen. Ik mccu echter niet, dat het iudienen vaa dit wetsontwerp, waarvan de behandeling laog kan achter wege blijven, ons moet weèrhouden tijde lijke maatregelen te nemen. Moest zulk bezwaar ons weerhouden, dan zou dit ook gelden voor andere kre dieten der begrootiog, by voorbeeld de kredieten voor onderliugen bijstand. De achtbare minister heeft ook gezegd, dat er in werkelijkheid spraak was van bet verhoogen der pensioenen tot 75 fr. Dit is mis. Er is f-nkel spraak van het geven eens onderstands aan hen, die geen 75 frank pensioen hebben. De aaugevocriio moeilijkheden in het verdoelen van dit krediet, zijn ingebeeld; deze verdceliug zal gebeuren door de com missie. Ik hoop dat de Senaat zich bij de be- sluitselen der commissie zal aansluiten en erkennen, dat het krediet ten volle gerechtvaardigd is. op den IJzerenweg. N?.:ir het schijnt breDgt de stiel van politieke oproermaker zaad in het baks- ken. In 1894, was pastoor DacDS op kies- ronde en reisde iu derde klas. Bij het nemen zijner plaats, boorde ik hem zeggen ten litel van Meeting houden Neu pas toor in wagonAh, kreeg ik, gelijk Woeste, nen koek van 800,000 fr., ik zou ook op malsche kusseus i» eerste klas reizen. Gelijk men ziet, do man was alsdan arm. Medelijdenswaardige marte laar toch I Thans is het rail omgedraaid en pastoor Daens,zonder van rijken begiftigd te zijn, is met de aalmoesen en afgetrochelde kluiten van werklieden en verdwaalde menschen rijk geworden, en zit du nog beter dan in eersto klas. Hij rijdt en zwiert zonder eenige nuttige bezigheden te verrichten gelijk eenen engelschen dandy in de hooge wereld. Niets is do man te schoou, te goed, te lekker, de beste plaatsen, de fijnste pillen,het meest onderscheiden en gekuifd gezelschap, dit alles weet hij te vinden. O wat is het toch plezierig democraat en rijk te zijn I En dit is niet overdreven, hoort liever Sedert eenigen tijd zijn op den IJzeren- weg luxe wagons,zoo genoemd, aan zekere exprestreinen gehecht op de groote lijnen en voornamelijk van Oostende naar en over Duitschlaod, enz. Ia deze plaatsen van wellusten en stoffelijk genot is alles te verkrijgen naar herteken lust, is alles zoo schoon dat er menige boerin bij het zien zou van in bezwijming vallen ook zijn het slechts hooggeplaatst mannen, edelen of graven en prinsen die in deze voertuigen plaats nemen. Dynse'ag dezer week waren er nochtans drie Aalstersche dandys die daar in volle pracht, buik en borst uitgesteken, ook plaats genomen hadden. Onder dezen bevondt zich de zeer nederige, de zeer gematigde en deugdzame volksman, de arme van gisteren, pastoor Daens Waarlijk men denkt te droomen als men zoo iets te zien krijgt. Maar er was nog beter De afstand tusschen Aelst en Brussel is toch zoo lang en het weder zoo dorstig. Met een goed glas zal de tijd beter voorbij vliegen en de jongens zullen te Brussel zijn zon der het te wetenPoef I en de kanon scheuten doen bet lekker wit schuim in de bekers vloeiën, dat de vrienden zoo smakelijk zoo zinnelijk binnen lappen. Champagne drinken, plezier maken... I het is to laat om nog te veranderen, zegde mij zekeren dag eenen verkwister die aan den bodem van 't bakskeu was. Pastoor Daens heeft dees voordeel dat zijn baks- ken aangevuld wordt door zijne verleide slachtoffers en onuitputbaar is. De drie gelukkige stervelingen stapteu te Brussel af. Ik volgde ze niet. Doch in het torugkeeren namen zede zelfde plaats, dronken nog champagne, verlieten wel gesteld en vrolijk den luxe-wagon op hunne bestemming, en pastoor Daens telde eenen dag te meer van wereldsch geluk en eigen genot. Proficiat. X. En wij voegen er bij En dat leest men in den Daenspesning Omdat priester Daens een glas bier zou kunnen drinken, 0,10 I... Behandeling van vochtig bin nengehaald koren. Wanneer het koren vochtig binnengehaald is, moet men het zoo spoedig mogelijk uitdorschen en in zeer dunne lagen leggen op eenen goeden verluchten zolder waar men het dikwijls moet omzetten en dit totdat het koren gansch droog geworden is, zoo niet neemt het een slechten reuk aan, welke zijne weerde merkelijk vermindert. Indien het vochtig binnengehaald koren niet 3poedig uitgedorscbcn wordt, heeft het neiging tot gisting, tot rottiog, en stroo en graan zijn van slechte hoedanig heid. Zoo het koren alreeds reuk aangeno men heeft, kan men grootelij ks den reuk doen vervliegen met het in dunne lagen op een verluchten zolder uit te spreiden en het herhaalde malen om te zetten. De bijvoeging per hectoliter koren van 1 2 liters tot poeder verbrijzeld houts kool, bevordert sterk het vervliegen van den reuk. Men zuivert eindelijk het korGn van het houtskoolpoeder bij middel van den wanmolen. Goed nieuws voor de werklieden. De heer Minister van Openbare Wer ken heeft den heer Volksvertegenwoor diger Bethune aangekondigd dat de Aan besteding der werken aan den Brussel- schen Steenweg zal plaats grijpen op 26 dezer maand Oogst. Talrijke arbeiders zullen dus dezen winter aan deze werken kunnen gebezigd worden. Verloren moeite en tijd blyft men voor Altyd kwyt. der cath. Vereeutgiug ouzes Arrondisse- ments vergaderde woensdag voormiddag 11. te Aalst. Bij eenparigheid werd beslo ten te blijven vollicrden in de beslissing genomen op 9 januari 11. Opnieuw werd een volle vertrouwen uitgedrukt in de hoeren Senateurs en Volksvertegenwoor digers van 't Arrondissement. Op 9 januari 11. besliste de catholieke Voreeniging van alle oplossing der kios- kwestie gesteund op de E. V. te verwer pen, en drukte een wenscb uit ten voor deele van 't statu quo voor wat 'tArion- dssomont Aalst betreft en verder der ver deeling vaD de groote Arrondissementen in kleinere Arrondissementen, vier, twee of een volksvertegenwoordigers benoe mende. De geuzen en de socialisten en mis schien nog meest de groene demokraten beweeren dat do katholieke partij nooit iets gedaan heeft voor het klein volk. Zijn het de katholieken niet die het ministerie van nijverheid en landbouw ingericht hebben bobben zij de wetten niet gemaakt over het regelen en betalen der loonen over de werk- eu nijver heid.s- raden en de bescherming der kinders en vrouwen in de nijverheidsgestiebten over de gevaarlijke eu ongezonde gestich ten over de werkmanswoningen over 't aankoopen van klciue eigendommen oyer de maatschappijen ran onderliugen bystanJ over de vakvereenigiugeu over de regelmenten in de werkhuizen over de werkovereenkomsten over de vergoo- diug aan de militianen die op 30 fr. te maande gebracht wierd, enz., enz. En de groenen heeteu dat niets ge daan Inderdaad, niets en kan aan hunnen strijdpenning en hunnen Daenspenniug 1 Daarmeè leven de werklieden in een luilekkersland I Verschillige dagbladen hebben meêgedeeld dat de catholieke vereenigin- gen van Geerardsbergen, Ninove eu Sot- tegem dezer dagen vergaderden en een dagorde stemden ten voordeele van de E. V. en dus eeu blaam voor M. Woeste. Nu, daar is niets van de catholieken vergaderden noch te Geerardsbergen,noch te Ninove, noch te Sottegem om over de kieskwestie te handelen. Al die nieuwsjes worden door de groo- ne volksbedriegers in de wereld gezonden om te doen gelooven dat men zich overal ten zeerste bekommert met de kieskwes tie en do E. V. verlangt, maar 't tegen deel is waarheid. zen in Ben Werkman van gister vrydag 4 oogst Gerust iu de Kerk. Lieve i) menschen, de tijd van duisternis en - woeling is voorbij; we zullen wederom b gerust mogen naar de Kerk gaan. f In vele Kerken, de zielen zaten met - onrust rond den Preêkstoel of als het - mogelijk was, gingon ver van daar zitten. De groene helden zetten dus hunne aanhangers aan opnieuw ter kerk te gaan, of liever, de goddelijke diensten bij te wonen. Kunnen de groene holden nu, wy vra gen hot, klaarder en duidelijker beken- non .lat zij vroeger tijds, door woord en daad, hunne aanhangers hebben aange raden van uit de kerk te blijven, i. a. w., van de goddelijke diensten te verzuimen En dat durft zich als christen voor stellen I Nog iets De Paus, zegt De Werkman, heeft Nooit eal hij de christene volkspartij - afkeuren. Waar en wanneer heeft Z. H. Leo XIII dat geschreven Waar en wanneer, helden van Chipka, antwoordt als ge kunt. De groene organen hebben verkondigt dat Z. H. Leo XIII in den Osservatore Romano heeft laten weten dat hii do christene democraten vrij laat handelen en hunne beweging niet afkeurt, 't is te zeggen, goedkeurt. Wij dagen de groene helden uit ons 't nummer van den Osservatore, 't Pause- lyk orgaao, aan te wijzen 't welk die be doelde goedkeuring der Daensisten ofte groene socialisten verkondigt. Maar ge zult zoo stom blijven als vis- schcn niet waar, ellendige groene volks bedriegers Dat nummer bestaat immers niet Altijd gehoorzaam. 't Orgaan van Chipka drukt een artikel over van Het Volksrecht van Antwerpen .mel dende dat de voordrachten van den opge- schorsten priester Daens in Holland toch zullen plaats hebben, ondanks 't verbod van Z.H. den Aartsbisschop van Utrecht. ons vaandel in den strijd, brult, ome Pie. De encycliek veroordeelt het socialism onvoorwaardelijk. De Paus zegt uitdruk kelijk tegen zyn bezoekers: Gij moetu vereenigen tegen het socialism, tegen de socialisten. Do groenen, veroordeeld door onze geestelijke Overheid en door Bisschoppen van Holland, loopen to samen met de geuzen en de socialisten. En ze beweren de eucycliek te volgen en den Paus te gehoorzamen 1 Wat meer is, Pie maakt van de geuten goede kristenen en zegt van de socialisten dat ze beter dan de catholieken de ency cliek volgen. (Nr van zondag 23 juli 99). Arme gevangene van geus on socio, wat zyt gy te beklagen Feestdagen Het bestuur van den spoorwegdienst licefi zekere wijzigingen gebracht in de voorschriften betrekkelijk de wettige feestdagen. De fcest-n, die met het oog op den gel digheidsduur der heen- en weerkaarten, alsook het tijdverloop van goederenver voer en lossing, als wettige feestdagen moeten aanzien worden, zijn: 1 januari, Paascbmaamlag, O.H. Hemelvaart, Sink- senmaandag, 21 juli, 15 augusti, 1 novem ber eD 25 december. De liberale werkmanskring. Dendergalm bewoerde eenige weken ge ledon dat de liberale werkmanskring Concordia twaalf honderd leden telt.... op papier.... Volgens Vooruit van zaterdag 29 Juli 11. maken de socialisten en christene democraten do meerderheid uit van dien liberalen kring. Men mag ioderdaad niet vergeten, zegt Vooruit, dat vele socialisten van de liberale maatschappij lid zijn, om- b dat dien kring jaarlijks zijne leden eene a reis aanbiedt eu de kiuderen der leden op de eerste communie kleedt. Ook enkelen uit schrik van broodroof. - Als de socialisten, roode en groene, de meerderheid van den liberalen werkmans kring uitmaken, hoeveel liberalen blijven er dan nog over van de twaalf honderd... op papier In het ministerie van spoorwe gen post- en telegraafdienst is besloten, dat voortaan bij do aanwerving van het personeel een eenige wedstrijd zal plaats hebben voor de aanneming van klerken in alle besturen van dit departement. De proeven zullen plaats hebben in den loop van september aanstaande, voor de aanduiding van 100 candidaten bij het spoorweg bestuur, 10 voor den post, en 10 voor den telegraafdienst. De helft is aan het vlaamsche en do andere helft aan het niet-vlaamsche ge deelte toegezegd. Ouderdom 17 tot 24 jaren, die ouder- domsgrens is echter voor de oud-soldaten verschoven zoo veel tijd, als zij in werke- lijkendienst onder de wapens hebben doorgebracht met een maximum van 29 jaren voor de soldaten en oud-soldaten en 32 jaren voor onderofficieren en oud onderofficieren. f n T^nlvio van Brugge kondit aan AjU atuu IV diit de opgeschorste priester Daens binnen weinige dagen een bezoek zal brengen aan die Stad. Ziehier wat onze Bruggesche confrater schrijft M, Daens beeft het hnrgerlijk recht te doen wat hij in gezelschap van zijnen vriend Vander Velde uitvoert. b Maar dezen welke den last hebben van 't bestier der Kerk, kunnen tot plicht hebben te beletten dat die propaganda zoo noodlottig voor de godsdienstige belangen, zicb nog langer met't geeste- lijk kleed bedekke. k Wij zeggen er heden niet meer over. Alleenlijk verzoeken wij priester Daens zich te bedenken en van niet obstinaat een weg te blijven volgen die naar den b den afgrond voert. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 bakkersgast 1 kleermaker, (halve gast1 vuursmid 1 leerjongen voor het smeden espadrillenmakers machien- breisters Vragen werk 1 voerman 1 koetsier 1 jongman vraagt werk voor eenen halven dag gelijk voor welk werk daglooners en fabriek werkers. In eene der laatste zittingen van het Senaat heeft een liberaal, den lof ge sproken van M. Vandenpeereboom, en zijn zeggen is 't lezen weerd Ik heb in do dagbladen gelezen dat M. Vandenpeereboom van zin is to ver trekken. Dat hot mij toegelaten zij eenige bloemen op zijn graf te strooien. Met kennis van zaken kan ik zeggen dat men noch in de Kamer, noch rechts noch links, een bekwamer minister van spoor wegen zal vinden. Den dag dat M. Van denpeereboom het bewind zal verlaten, zal de politiek in 't ministerie van spoor wegen, posterijen cn telegrafen dringen. Nu is er de politiek buiten. M. Vanden peereboom heeft al de benoemingen die bij gedaan heeft, eerlijk en onpartijdig gedaan by luisterde noch naar vrienden, noch naar tegenstrevers en aanbevelingen kende hij niet. Ik ben gelukkig hier deze hulde aau M. den minister te kunnen brengen. (Toejuichingen.) M. Vandenpeereboom heeft hertelijk bedankt. Wil men ijzer en staal roestvrij honden, dan bedpkke men die metalen met zeker japansch vernis, uit eene plan ten soort, rhus vernicifera, bereid. Dit vernis, beschermt het ijzer en het staal tegen den invloed van de lucht en het zeewater, tegen de zuren, den stroom en het gas. Het is bestand tegen alle luchtge steldheid. Voor schepen biedt het nog dit voordeel aan, dat de daarmee ingesmeerde gedeelten noch met wier, noch met mos selen begroeid worden. Cartel. Voor de gemeentekiezingen te Brussel is 't Cartel definitief gevallen. Het proces-ver baal, woensdag opge maakt, stelt de onmogelijkheid vast van eene overeenkomst, op het terrein van het zuiver algemeen stemrecht, door de socialisten gekozen. Iu andere woorden, de Brusselsche liberalen willen zich niet op sleeptouw laten nemen door de socialisten voor eene hervorming, waarvan zij Diet willen hooren. De liberalen van Gent en Brugge druk ken dezelfde gevoelens uit. De ministerieële crisis duurt voort en zal naar 't schijnt, slechts morgen zondag eu wellicht slechts dyns- dag aanst. opgelost zijn. Aangaande de nameu die worden vooruitgezet bestaat er geen de minste zekerheid. Men schrijft uit Leuze Maandag 11»'®* September zal het bis- «cLappelijk gesticht van Leuze zijnen 68° Verjaardag vieren. Een uitnoodigiDgs- brief is aan eiken oud-leerling door het Comiteit gezonden geweest. Nogtans had de eenen of do anderen van hen hem niet ontvangen, wij verzoe ken hem, het tegenwoordig bericht als eene uituoodigiug te aauzieu en zijnen naam kenbaar to maken aan Mijnheer Moulabt, bestuurder van het gesticht, die hem met genoegen een toestemming- bewijs zal zenden. Feestmaal om 1 uur. Herinneren wij ook dat den zelfden dag de aangehechte Landbouwschool van het gesticht haar 55st0 jaar bestaan zal viereu. Deze school de oudste van België was al begunstigd door het bestuur in 1845 en de Minister Rogier vereerde ze door een bezoek in 1849. In 1894, Mijnheer De Bruyn, Minister van Landbouw, willende openlijk de ach ting die Ilij draagt aan hot onderwijs dezer school bewijzen, stemde toe zijn vijftigste verjaardagsfeest voor to zitten, feest die in het geheugen van al die er tegenwoordig geweest zijn, onvergeetbaro en uitmuntende herinneringen naliet. Gesticht van den H. Aloïsius te Gijse- sem, op Dijnsdag 8 Oogst om 9 uren 's voormiddags. Gesticht van St. Martinus, Esplana deplein, te Aalst, Donderdag 10 Oogst om 10 uren. van Reizigers, Klerken en Patroons. Zondag 6 Augustus, uitstapje naar Belceil. De leden die er deel aan nemen, zijn verzocht aan de statie te vergadereu om 7.30 uren, voor het uitdeelen der reiskaartjes. Vertrek om 7.50 langs Den- derleeuw-Ath. Aankomst te Beloeil om 10.20 uren. Aanstonds begeeft men zich naar de prachtige broeikassen van het park. Eetmaal om 12 V* uren, waaronder verscheidene liefhebbers de leden met eenige aangename toonkundige stukken en liederen zullen verlustigen. Rond 3 uren, bezoek aan het park, waar oen lichttoekenaar eene gedenkenis van het uitstapje zal vervaardigen. Terugkeer met deu treiu vau 6 uren die om 8.53 u. 's avonds te Aalst aankomt. Do maandelijksche verplichtende stor ting voor de Spaarkas is verdaagd tot deu Zondag 13 Augustus. Botermarkt.— Heden zaterdag werden 452 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 3600 kilos. TEN BTJREELE van Den Den- derbode schrijft men in op de Nieuwe Vlaamsche en Belgische Illustratie, Ueber Land und Meer, Ulustrirte Welt, Alte und Neue Welt, Lectures pour tous Tit- Bits, Strand Magasine, enz. Op aanvraag proefnummers gratis. Programma van 't CONCERT welke zal gegevcu worden door de Ko ninklijke Harmonie, op Maandag 7 Augu sti 1899, om 8 en halfuren 's avonds, ten kioske, Groote Markt, onder het be stuur vau den heerF.L.Van deu Bogaerde. 1. Thaliaopeningstuk. BotrwiiAN. 2. Groot aria uit - Les Diamants de la Couronne - voor klarinet, uit gevoerd door M. P. D'Hoir. Aubeb. 3. Le Rossignol, jValse voor kleine fluit, uitgevoerd door M. K. De Naeyer. Julien. 4. Fantaisie Hongro iseStebnebeuogen 5. Lach-Polka. Seifeebt. Aalst. Gevonden eene gouden broche do persoon welke dit voorwerp heeft verloren,kan het ten politiebureele terug bekomen. Aalst. Brandramp. Heden zaterdag rond 6 en half uren is er brand ontstaan ter hofstede van Franciscus Van Nuffel,Brusselschen Steenweg, 'te Aalst-Mijlbeek. Het vuur dat, gezien de groote droogte, zich spoedig uitbreidde, deelde zich mede aan schuur, stallingen, alsook aan eene werkmanswoonst, bewoond door Frans Camu. Omtrent 7 uren samen geroepen, begaf ons stedelijk Pompierskorps zich haastig naar de plaats der ramp doch te laat,alles was reddeloos verloren ook was er ge brek aan water om 't vernielend element te bemeesteren. Drie prachtige koeiën, meubelen, land- bouwersalem, al het reeds ingeoogste graan, werden door de vlammen verslon den. In een woord, uitgenomen weinige ge redde meubelen toebehoorende aan Camu, blijft er vau do pachthoeve niets over dan rookende en smeulende puinen. Gebouwen en meubelen zijn verzekerd; alsook de koeiën zijn het sedert korten tijd, bij de P. R. De hofstede is de eigen dom van Baron Bethune. De oorzaak der ramp is onbekend. Lanoiers. Diinsdag aanst. komt alhier een escadron lanciers vernachten, in optocht naar Brussel alwaar zij de gidsen gaan vervangen die naar 't kamp van Beverloo zyn vertrokken. Denderleeuw. Vrydag mor- gend om 7 uren is de W* Benoit Van Droogenbrouck aan eenen trekbarreel op Leeuwbrug door eenen trein overreden. Iu de Degenstraat te Brussel woon den de echtgenooten Belli, van Italiaan- schen oorsprong.

De Denderbode | 1899 | | pagina 2