Donderdag 17 Augusti 1899. 5 centiemen per nummer. 54ste Jaar 5591 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De socialisten tien geboden. GELUKKIG SCHOT. I Nog priester Daens te Brugge. LANDBOUW. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31. en in alle Postkantoren des Lands Cuique suum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse cp 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den ■iijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Buret Ie van dit blad Aalst, 16 Augusti 1899. Overal treden do socialisten op als de vijanden van God, Kerk en Godsdienst. God schreef den mensch zijne tien go- boden voor welke diep in onze harten zyn gegrift. De socialisten loochenen 't bestaan van God en bevechten zyne geboden. God gebiedt aan den mensch Gij cult niet stélen. De socialisten antwoorden De eigendom is diefstal. Niemand heeft het recht iets in eigen dom te bezitten, niemand heeft het recht te behouden wat by in 't zweet zijns aan- scbijns, door zijn vernuft, door zyne ge durige werkzaamheid heeft gewonnen of weten te vergaren. Gy bezit een huis, een stuk land dat ge van uwe ouders erfdet of ge hebt het door uwe spaarzaamheid kunnen koopen, ge staat aan 't hoofd eener bloeiende ny ver heid.... die eigendom is diefstal roepen de socialisten u toe dat hoort u niet toe en, zoodra wij meester zijn, slagen wy het aan ten voordeele van den Staat of van de algemeenheid. Van do algemeenheid, dus ook ten voordeele der leegloopers, van de dron kaards, van hen die nooit werken. Dus ge zult uw gansch leven hebben gezwoegd om de toekomst van vrouw en kinders te verzekeren, om voor uwen ouden dag te zorgen, eigendom is dief stalzeggen de socialisten, en wy rooven hetgeen ge vergaard hebt. Eert vader en Moeder. Do socialisten zullen de familie afschaf fen, geen huwelijk meer, leven lijk de dieren. Het familieleven is immers een lastige en onverdragelijke dwang. De kinders behooren aan den Staatde vaders en moeders hebben geen recht op hunne kinders; de Staat is er meester van en die ze zal opvoeden en onderwijzen volgens de socialistische leerstelsels opdat ze werktuigen worden voordeelig aan de algemeenheid. Eert vader en moeder, dat gebod wordt dus afgeschaft; immers eerbied voor vader en moeder zijn verachterde gevoeleus die bij de socialisten geen ingang kunnen vinden. Geen huwelyk meer, geen huisgezin meer, geen vader of geeu moeder meer te eeren te beminnen en te herkennen. EEN 26» VERVOLG. Do kamp welken men nu voortzetten zou, betrof de vrijmaking van het in 't stof ver trapte Duitschland, en Julius die lang den smaad, zyn vaderland aangedaan, bloedig voelde, beschouwde het langer verblijf op dit kasteel, als een zwaar verzuim zijner plicht. Zijn besluit naar huis te gaan stond onwrikbaar vaBt, en hetgene zioh in zijn ge moed opdeed, bekende hij zonder lang ver toeven aan de edele familie, die hem zoo gast- vrij opgenomen had. Toen werden eeno menigte opwerpingen gedaan doch de mannelijke taal van den officier behield de overhand, en ontevreden en treurig bewilligde men eindelijk zijne afreis. Julius, die nu geregeld tranen in Olga's oogen bespeurde, zocht naar de oorzaak horer droefheid. Hij ontstelde, want dit was geen weenen, dat ontsluimig, gelijk een zomerstorm los breekt, en weir even zoo Bnel ophoudthet waren tranen in vollen ernst, en kwamen uit een diep gewond hart. Blijkbaar toonde hem Olga meer dan eene Met toil of met werk En slaat niemand dood. i Dit gebod Gods zal kun Diet weder- noudeu, als ze meester zullen zyn, van te j moorden en te branden gelijk de helsche f bloedhonden der Fransche revolutie over honderd jaar en de communards van Parijs over 27 jaar. Meer dan eens ten andere hebben zij het ons beloofd. Ze juichen immers aan de moorderijen en brandstichtingen der communards toe en als de anarchisten die de verdelging der burgerij gezworen hebben, hunne moordadige dynamietaan- slagen in 'twerk stellen, dan drukken de socialistische gazetten hunne bewonde ring uit voor de akelige booswichten. Als een keizer, koning of voornaam persoon door den dolk van eenen anar chist verraderlijk wordt getroffen dan juichen de socialisten toe of verontschul digen den moordenaar. Waarom vragen de socialisten de ge wapende natie, 't is te zeggen, alle man gewapend, anders dan om de sociale revo lutie te verwezenlijken cu om verre te schieten al wie er zich zal durven tegen verzetten List en geweld, leugentaal en bedrog worden door de socialisten aangewend om hunne verderfelijke leeringen to ver spreiden. Meer dan ooit is het noodig dat wy ze bestryden. Het beste middel is de jeugd grondig te ouderwijzen in de leerstelsels van onzen R. C. Godsdienst en ze op te voeden in eerlijkheid en deugd. Een volk dat gelooft en de geboden Gods onderhoudt is eene rots waartegen de socialisten niets zullen vermogen I Ministerie van arbeid. De hoer C. Morriseaux, algemeene bestierder van 't ministerie van arbeid heeft een schrij ven naar Le Messarger de Bruxellet gezonden door het welk hij logenstraft dat bedoeld ministerie gaat afgeschaft wor den. Het ministerie van arbeid werd even als het ministerie van landbouw door de catholieken ingericht en 't is dus natuur lijk dat die afschaffing in de inzichten der Regeering niet ligt, daar het er aan houdt te tooneu dat het ten minste zooveel be zorgdheid heeft voor de werklieden dan de vorige ministers. M. Liebaert welke toen hij minister van financiën was, eene wet op de werk manspensioenen beloofde, zal nu al de noodige inlichtingen in 't ministerie van arbeid vinden om ze op te stellen. gewone neiging, en de jonge man, die zonder te sidderen meer dan eens den dood in het aangezicht gezien had, beefde nu. Zoo menigvuldig als de kleuren van den regenboog, waren ülga's uitmuntende hoeda nigheden en deugden. Nu het toeval haar geheel onverwacht met Julius, den redder van haar leven, een edel persoon, deed leven, in wien zij al de deugden vereenigd zag, welke zij tot nu betracht had, nu scheen haar de vereeniging met dezen man, het hoogste aardsch geluk. Hoe zedenversterkend moest het samenle ven met Julius zijn. Hoe verschillend was zijne inborst met de jonge edele, die men Olga reeds als dingers naar hare hand voor gesteld had. Deze was trotsch en overmoedig op zijne rijkdommen, en beschouwde zijne onderdanen honden gene was losbandig, steeds be dacht op luidrnehtige gezelschappen een derde was bij een bevallig en openhartig voor komen toch lichtzinnig en weelderigkortom, niemand was zoo edel als Jnlins. Hoe hartroerend was soms zijne afschilde ring van den oorlog, en hoe koen blikte zijn oog bij bet verhaal der slagen welke hy bij gewoond had Welk gevoel straalde in zyne oogen, als bij over armen en ongelukkigen sprak Welke vrome nitdmkkingen verhel- derdon ziju gelaat, toen hij over God en de eeuwigheid sprak Hoe ernstig en waardig De Standaard van Vlaanderen komt ia zijn nr vau zondag 11., terug op de groene betooging te Brugge en zegt onder anderen Eerweerdc Heer Daens en heeft ons van de weke geen brief gezonden. Hij heeft er, naar het schijnt, genoeg van. Maar heeft Mijnheer den abbé Daens ons niet geschreven, hij heeft zondag in tegendeel in persoon te Brugge geweest 't en is nog dat niet wat hier de achting zal vermeerderen welke men voor zyn gedrag gevoelt. Iedereen is 't daarover eens, in onze stad. En sommigo kopstukken der demo craten waren daarvan zelve zoodanig overtuigd dat men ze, zondag, bij geen eene der stoeten gezien heeft welke de brugscbe democraten met zooveel la- wijd aangekondigd haddeo. 't Is dat die kopstukken een voorgevoel hadden van den allerslechtsteu indruk welke dergelijke betooging op de catho- lieke bevolking onzer stad noodwendig moest te wege brengen. Maar of zulk ge drag der kopstukken, zulk pieperkeduik, wel moedig, en zelfs eerlijk is, is een ander paar mouwen. Als men een ander in 't garen jaagt, zou men zelve herte genoeg moeten hebben om die sukkelaars niet alleene in den brand of in de schande te laten. Men zou aan 't hoofd van zijn volk moeten optrekken Ook hebben sommigo democraten geweldig uitgevallen over zulk gemis aan moed. 't Was lyk te zeggen, zoo verklaarden zij, dat die hoofdmannen beschaamd waren van hen in ons gezelschap te toogen. En nochtans Mynheer den abbé Daens was er wel I Eilaas ja, Mijnheer den abbé Daens was er wel 't Was om aardig te worden bij zulk triestig vertoog, zoo getuigden veel menschen, die den stoet van 's ach- ternoons zagen. 's Nuchtends was het een allermagerst beestje een dertigtal turners, een vijftig tal brugsche democraten, eenige vlaggen en een boeremuziek zonder grosse-caisse, dat was geheel don groenen stoet, waar aan, volgens de avcrecbtscho Waarheid, de mannen van Aalst, Gent, Antwerpen, Brussel, Ninove, enz., deelnamen. Maar 's achteruoens I... Gy moest dat gezien hebben om het te kunnen geloo- ven 1 Eene bende vrouwvolk en manno- volk, onder een, dansende, springende, rond den abbé Daens, vrouwvolk zon der mutse, met 't haar op 't voorhoofd, lijk fabriekemeisjes. Als zij voor hij d'hui- zen trokken vau gekende katholioken, huilden en tierden zij, lijk bezetenen. Die op de Statieplaatse was, als deze deftige was hy, als hij verhaalde, hoe edel hij zijn vaderland verdedigde, en hoe treffend en kinderlijk, als hij van zijn geboorteland en zijne lieve ouders sprak 1 En deze man moest nu vertrekken en Olga, die zoo dikwijls met hem sprak, zijn edel grondstelsel in haar hart bewaarde en de vlucht zyner schoone gedachten volgde, moest nu achterblijven, achterblijven in dit konde land zonder milde instellingen, achterblyven, daar waar alleen edelen en slaven zijn Deze gedachten, waren verpletterend voor haar en toch waagde zij het niet te spreken zij leed stilzwijgend.... AlleeD aan hare moeder had zij het geheim toevertrouwd dat in haar hart bedolven lag. Ook Julius waagde het niet te zeggen, wat zich in zijn gemoed deed gevoelen, en zoo was eindelijk de gewenschte en tevens zoo ge vreesde dag der afreis daar. Nauwelijks verhief «ich de zon boven het rotsendal, toen Julius van het bed opstond na een slapeloozen nacht doorgebracht te hebben. De bergen waren nog gedeeltelijk met sneenw bedektzij kwamen, door den mor- genddauw omgeven, als overgroote grijsaards met langen baard en hairen voor. Over deze reusachtige gestalten trokken purpere wolkjes door do opkomende zon, in het onmetelijk luchtruim been. Brnischend en schuimend rolde bet bergwater door de smeltende sneeuw, •u de wouden, die eindelijk in hnnne natuur- stoet voor do gesloten barriero stilhield, heeft er kunnen over oordeelen. De toeschouwers schoven achteruit voor dat wild volk. H Was oprecht walgelijk, schrijft een brusselsche gazettier die opzettelijk uit de hoofdstad gekomen was om de grrrrooto feeste der groenen te beschry- ven, waarvoor hij door een kopstuk dor democraten uitgenoodigd was. In eenen brief aan het brugsch dagblad La Patrie vertelt die dagbladschrijver hoe gemeen de groenen hen gedroegen en hoe hij zelve met de smeerigste scheldwoorden over laden werd omdat men hem voor eenen... kasteelheer nam. Het was al van smeerlap nietweerd - luiaard -, bastaard dat men naar hem riep, omdat hij, in de uitoefening van zijn ambt van gazetschrijver, beleefd eenigen uitleg vroeg over een liedje dat de christene -(?) democraten zongen op den voois van O Van den Peereboom, als zij priester Daens naar de statie uitgeleide deden. Een mensch cijn herte had ge keerd op culk vertoon zegt ge melden gazetschrijver, die nochtans meêwerkt in een blad waarin Mijnheer don abbé Daens ook artikels schrijft. Dat spektakel heeft veel oogen doen opengaan. Don dag van zondag is stich tend geweest voor degenen die vinden dat een priester hem in zulk geen gezel schap moet vertoonen. Stichtend ook voor hen die de menschen wikken niet volgens hunne woorden maar volgens hunne wer- nen. Vergeten wij niet te melden dat Myn heer den abbé Daens 's nuchtens op de Kleine Vischmarkt gesproken heeft, op eene tafel staande, al den kant van 't Dre- vetje, en dat de voorbijgangers hem zon dag avond, kwart voor den elven, in het Duitsch Bierhuis, op de Groote Markt zagen binnentrekken. Waarlijk, Mynheer den abbé Daens heeft zondag eenen lastigen dag gehad. s Nuchtends binst d'hoogmisse naar de meeting der Kleiuo Vischmarkt trekken Namiddags rondloopon in uitgelaten Gezondheidstoestand der huisdie ren gedurende de tweede helft der maand juli. Snotziekte onder de peerden werd vastgesteld op één peerd, te Ander- lecht, te Leupegcm, te Wandre (Luik), te Loyers (Namen) en op twee te Leuven, Het mond- en klauwzeer werd in alle provinciën des lands bestatigd, namelyk in 14 stallen in 9 gemeenten van Antwerpen. 24 n 13 n Brabant. 718 119 W.-Ylaand. 58 24 O.-Vlaand. 84 n 40 n Henegouw. 2 2 Limburg. 13 n 6 Luik. 75 16 n Luxemburg. 79 n 20 n a Namen. Dertig stuks rundvee bezweken aan de koolziekte. Tuberculosis onder het vee. gedu rende de maand juli, werd bestatigd ia 1248 gevallen, als volgt te verdeelen Afgemaakt op bevel der overheid, als elinisck aangedaan 11 77 Als clinisch verdacht 36 79 Afgemaakt zonder bevel der over heid na tuberculinatie 196 26 Pokziek bevonden tijdens het slachten voor de beenhouwerij 500 293 n gemengeld gezelschap Een beetje 1 beetje later naar Thourout reizen om daar te preken ten voordeele van den kandidaat der vereonigde liberalen, socia listen en democraten, in de aaustaande provinciale kiezing Dan weere naar Brugge komen. Ja, 't is vele voor eenen enkelen zon dag. Liberalen en socialisten vinden dit opperbest. Mynheer den abbé Daens zien zo georn omdat hij alzoo zijnen dag over brengt maar de gewone priestors, die den zondag dienst doen in de kerke, misse lezen en preken, de die en kunnen zy noch hooreu noch zien. Lezers, zegt gij zelve wat men daaruit moet besluiten. lijke kleur prijkten, toekende in de verte de lijnen tusschen hemel en aarde Bcherp af. Julius werd sterk aangedaan door den schreeuw van een noord bergarend, die hoog boven het kasteel lustige wendingen maakte, doeh toen onder Julius een uitspringend ven ster geopend werd, en Olga in de koude lucht buiten leunde, voelde hy zijn hart door een zeldzame smart aangedaan. De maagd geloofde zich ongemerkt, vouw de de handen, wendde haar betraand aange zicht naar de zon en bad stil eu lang. Eindelijk verdween zij van het venster, en kort hierop dwong haar de smart welke hare ziel prangde, de luit op te nemen. Zij roerde de snaren, klagende akkoorden zweefden van het speeltuig omhoog, en aanstonds hief bare treffende stem eene gevoelige, hartroerende melodie aan. Julius luisterde hy hoorde bare stem be ven, bange zuchten mengde zich onder zang eu «pel, tot zy eindelijk in hevige snikken eindigde. Ontroerd stond Jnlins daar ge troffen zelf zacht weenende. Een oogenblik besloot hij met Olga te spreken over hetgeen zijne ziel beroerde en ook waarschijnlijk haar hart drukte. Deze gedachten hadden slechts den duur van een oogenblik, want de meeniog van storing in de familie te brengen, waarin bij zoo liefdevol behandeld, zelf als kind des huizes beschouwd was, deed hem deze gedachten verwerpen. De kiezing te Zoningen.—Citoyen Vandervelde en, iu zijn gevolg, de heele bende leiders van het Maison du Peuple, hebben zich over het arrondissement Zoningen verspreid, om er de kandida tuur van den socialist Dr Branquart op te warmen. Zij zijn ongelooflijk bang dat hun kan didaat zal geklopt worden door den libe raal Bricoult, die zich buiten alle partij schap voorstelt en veel stemmen zal halen zoo bij de liberalon als bij de catholieken, niet zoozeer uit liefde voor de E. V. waarvan hij zich als apostel aanstelt, maar omdat die kandidatuur aanzien wordt als eene protestatie legen do socialistische onverdraagzaamheid. De radikalen zelf van de kleur van Lorand, zouden niet ongeerno Bricoult zien triomfecren: 't zou eene les zijn, op den rug van Branquart gegeven aan die arrogante socialisten,die wel een verbond mot de liberalen willen sluiten, maar op voorwaarde dat de liberalen hunne platte knechten zijn. Men zal niet beweeren dat Bricoult ge handeld heeft op aanraden der katho lieken 't is de voorzitter eener maat schappij van vrijdenkers. Hoe die kiezing ook afloope, zij zal stellig voor gevolg hebben den kuil tus schen liberalen eu socialisten to verdio- pen. 't Is die overwoging, die do katho lieken tot onthouding deed besluiten. Handelsblad) Wie weet, welke ontwerpen de gravin oor Olga's toekomst gevormd heeft, wie weet welke hoop rij op dit geliefde kind stelt en ik zou dat alles storen Nooit! De gene- heid welke die maagd my toedraagt, sal ua verloop van tijd verflauwen en verdwijnen. Later zal zij aan mij niet meer denken, en aan do zijde van haren misschien reeds be zemden gemaal, zal zij gelukkig zyn, en ik. Hier hield Jnlins zijne alleenspraak op, haalde diep adem, streek met de hand over zijn gloeiend voorhoofd en vervolgde Ik, nu ik behoor mijne ouders, mijnen koning en mjjn vaderland Bij dese woorden liet hij het hoofd zinken, blikte treurig en onbeweeglijk op do tapijten vau den kamervloer sn bemerkte Iwan niet, die binnenkwam. Het aangezicht van dezen jongen edelman was ook treurig en omwolkt; stil en merkbaar aangedaan, zeide bij -Julius, mijn vriend, de paarden staan gezadeld, ledigen wij nog eerst eenen beker, die mijne moeder gevuld heeft, en dan, omdat gij het toch volstrekt wilt, zullen wij «heiden. Ja, gij hebt gelijk antwoordde Julius verstrooid, en gespte half droomend den krommen Babel aan, welke Iwam hem gaf. Hij mocht dit wapen nu dragen, de Russen waren immers de vijanden van Duitschland niet r. Werktuigelijk volgde hij denjongea Rus, eu trad dadelyk hierop in de kamer van de gravin. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1