Zondag 20 Augusti 1899. 5 centiemen per nummer. 54sle Jaar 5592 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. De Toestand. De Moordenaar, GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. vaderland, taal, vrijheid. ZUIVER algemeen stemrecht. sou Provinciale Tentoonstelling Z0NDAGRUST. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, ':nder lagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemail ter week voor de Stad o frant met de Dost verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. -- De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kw'tantiën door de Dost ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des bands Guique suum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Keklamen fr. 1,00; Vonnisse <p 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen l ij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk togen don dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen sich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 19 Augusti 1899. Het is van allereerste belang de gevol gen van elk werk dat men begint, te berekenen. Wat zal de evenredige ver tegenwoordiging ods medebrengen Wij meenen na den toestand van al de arron dissementen van België onderzocht, en na bet advies van verscheidene katho lieken gehoord te hebben, dat de uitslag niet verre kan schillen van den volgende Kath. Liber. Onafh. Sooial. enz. Gent-Eecloo 6 4» St. Niklaas 3 1 Dendermonde 2 1» Aalst 2 2 Oudenaarde 2 1» Brugge 2 1» Veurne-Diksmuide- Oostende 3 1» Roesselaere-Tbielt 3 1» Kortrijk 2 2» Yperen 2 1» Antwerpen 6 5» Turnhout 2 1» Mechelen 2 2» Hasselt 3 0» ToDgeren-Maeseyck 2 1» Aarlen-Marche-Bas- togne 2 1» Neufchateau-Virton 11» Namen 2 2» Philippeville-Dinant 2 2» Brussel 4 10 4 Leuven 3 3» Nyvel 2 2 Bergen 2 4» Doornijk-Ath 3 3» Soignies 12» Charleroi 2 6» Thuin 12» Luik 3 8» Huy-Waremme 2 2» Yerviers 2 2» Totaal 74 74 4 Bemerkingen. 1° Deze uitslag ver schilt met den uitslag overgenomen door den Bien public en uitgegeven in de Réforme -. Wij vinden aardig, geweldig aardig dat de a Bien public de berekening van de a Réforme geeft tot bewijs van zijn stolsel. Zou de Ré forme ons in den slaap niet willen wiegen Het is maar een vraag en als de vos de passie preekt, boerkens wacht uwe ganzen. Bovendien de grondslagen verschillen. De Réforme gaat uit vau verdeeld heid tusschen socialisten en liberalen. Wij laten iedereen toe op die verdeeld heid te rekenen, maar wij stellen de ka tholieke party tegen alles wat niet katho liek is. Voor ons is er maar een strijd, en de geschiedenis getuigt dien het is de strijd van het goed tegen het kwaad, van al het goed tegen al het kwaad. Waarom zouden onze tegenstrevers zich min ver- eenigen|tegeu ons onder het regiem der E. V. dan onder het mterderheidsregiem als het geldt het bestuur en het ministerie omver te werpeu Waarom zou de vrij metselarij, als het op drij of vier man op aan komt, niet zeggen: hier, daar en gin der moet ge met de socialisten overeen komen om drij, vier man te winnen Wij hopen op de verdeeldheid onzer tegenstrevers niet, zoolang zij minderheid zijn en het bestuur kunnen omverwerpen. In de lijst van de a Reforme is er ook geen rekenschap gehouden van dit dat er rropger plaatsen waren waar men niet streed, omdat men tót geene zege praal komen kou, maar waar men nu strijden zal, omdat meu tot iets komen kan. Er is ook geen rekenschap ge houden van den vooruitgang die liberalen socialisten eD daensisten gedaan hebben eu die wij niet kuuuen loochenen. 2° De independenten van Brussel heb ben wij noch als tegenstrevers noch als katholieken genomen.Zij zijn in den grond liberalen, liberalen die de progressisten en socialisten niet wilden volgen. Zouden die onder de evenredige vertegenwoordi ging nog reden hebben om zich met de katholieken aan te sluiten 3° Het kan wel gebeuren dat de voor" staanders van de evenredige vertegen woordiging zullen beweren dat er hier of daar een katholiek meer zal gekozen zijn. Maar er zijn ook plaatseu waar wij er eencn meer kunnen verliezen. Zoo zijn Gent en Antwerpen de proportionnalis- ten beweren immers dat de tegenwoor dige inrichting moet veranderen juist daarom omdat Gent cn Antwerpen in het meerderheidsstelsel gevaar loopen voor do katholieke partij. Zoo is nog Veurne- Dixmuide-Oostende men mag niet ver geten dat in een arrondissemeut met 4 representanten 3/s der stemmen voldoende zijn om 2 representanten te bekomen. 4* In dezen staat hebben wij geene rekenschap gehouden van de bijzondere moeilijkheden die het gedwongen aftre den van sommige representanten zal ver oorzaken. Nemen wij St. Niklaas tot voorbeeld. Het ware belachelijk te be- beweren dat de vier afgeveerdigden van St. Niklaas zullen katholiek zijn. De kie zing van Mr Van Brussel, die ia deu begiune vau do politieke maunen op eenen grooten schaterlach onthaald wierd bewijst zulks. Maar wie zal men aan zenden Zal het Mr Van Brussel zijn Tegen stand van de landbouwers. Zal het Mr Raemdonck zij u? Tegenstand van Loke ren. Zal het Mr Janssens zijn Tegen stand van de werklieden van St. Niklaas. Zal het Mr Vau Naemen zijn Tegen stand van de burgerij. Moeilijke toestand, die, bij de minste onvoorzichtigheid bet kiezen van twee liberalen zal voor gevolg hebben. 5° Veel haugt er van af aan welke arrondissementen men eenen representant bij zal geven. Zoo er een wordt toegekend aan een katholiek arrondissement met een paar getal representanten of aan een WIE IS NAAR HET HOOGDUITSCH van EDVARD WAGNER liberaal arrondissement met onpaar getal representanten, dan zal de nieuwe repre sentant gewoonlijk katholiek zijn. Zoo er een wordt toegekend aan een liberaal arrondissement met een paar getal repre sentanten, dan zal de nieuwe representant gewoonlijk liberaal zijn. Er wordt ge- zeid dat vier representanten aan Brussel moeten gegeven worden. Dit is ons nadee- lig om te beginnen. Waar zullen wo dat vergoeden? Besluit. Dat iedereen nu op zijn eigen onderzoeko eu oordeele, zonder te luisteren naar opgaven van de «Réforme,» natuurlijk, zonder te luisteren ook naar de uitroepingen van gazetten, die geene bewijzen zijn vau het tegenovergestelde. Wij vragen kalme overweging. Vindt iemand dat deze schatting veel voordce- liger moet zijn voor ons, en zulks is zijne overtuigiug, bij volge zijne overtuiging. Wij vragen enkel de aandacht op de cijfers. Wat ons aangaat wij vrcezen ernstig voor minderheid bij de aanstaande kiezing. Eu wat het verdrietigste is, wij loopen gevaar minderheid te zijn in de Kamers alhoewel wij meerderheid zijn in het Land. Wij zullen dit ook ouderioeken. Dat is eene kwestie waar er tegen woordig veel over gesproken, laat ons zeggen, veel over gezaagd wordt. Wij begrijpen dien veldtocht heel goed van wege de socialisten, zelfs van wege do groenen. Dat is immers een goed en welgeschikt thema voor ongezonde volks gunst. Daar is er middel om eens tegen de rijken te donderen, op hooger geplaat sten te schimpen eu dat klinkt altijd heel aangenaam in de ooren van hot troepje opgewondenen dat gewoonlijk de toe hoorders uitmaken der groene en roode demokraten. Daar in kunnen zij eens aan hunne opgeblazene liefde eu gene genheid voor de kleinen lucht geveu en hoog pralen met hunnen zucht naar ge lijkheid. Van wege het klein getal liberalen schijnt ons dat maar belachelijk. Wij vragen ons af of die kerels nog eenvoudig genoeg zijn om niet te weten dat de werk man of katholiek is of socialist. Liberaal zijn voor een werkman is im mers onzin. Het kleine volk is meer logisch dan onze voltairiaansche burgerij, 't Rodeueert zoo: Ah, beeren liberalen, gij wilt den godsdienst doen verdwijnen; gij wilt ons den hemel ontnemen maar dan moctca wij hem hier op aarde bezitten. Waarom is de eene hier ongelukkig, terwijl de audero in wellusten baadt Als er geeue God is, die eenmaal de braafheid ver geldt, dan moeten wij op aarde geen on gelijkheid meer dulden. Dus iedereen gelijk. Zoo redeneert het volk, zoo spreekt de logiek. Wie heeft er ongelijk of de libe raal of dc werkman Gewis deze laatste niet. De godsdienst alleen geeft aan de huidige maatschappelijke toestanden een vaste grondsteen. Wij zegden hooger dat we zeer wel be grepen dat de socios voor het zuiver alge meen stemrecht zijn. Bij de reeds aange geven reden kan men nog andere voegen. Het valt niet te ontkennen dat met bet Z. A. S. d<; aanbidders hopen veel eer meester en baas in ons land tc kunnen spelen. Arm landekeu Wat zou er met ons alsdan gebeuren Wat zou er van de vrede geworden welke ons den tegeu- woordigeu welstand verzekert Wat de groenen betreft, Denderbode heeft reeds dikwijls bewezen waarom zij verplicht zijn hunne roode vrienden na te apen. De socios beloven en zy ook moe ten hel doen of anders valt hun rijk in duigen. 87,w VERVOLG. -Ja, voegde de huishoudster er bij, en dat ware in het belang van den tegenwoordi- gen markies. Hy zon zich verheugen, als de naam van zijnen bloedverwant weêr gezuiverd werd. Voor hem zou ik blijde zijn, dat de zaak werd opgehelderd. Hij is nooit zoo treu rig geweest, als sedert den tijd dat hij in het bezit van het kasteel kwam. Hij kende Alexe Mixtome zoo goed, dat hij diens smaad bitter moet gevoeld hebben. Zeker zou bij er zijn vermogen voor willen geven, om de vlek die den naam Charlemont aankleeft te zien uit- gewischt. Hij moet van mijne ontdekking onkun dig blijven, zeide Sofie, totdat mevrouw Eu genie het hem zelf zegt. Ik vermeen den wa ren schuldige te kennen. Mag ik weten wien gij verdenkt, vroeg de huishoudster. Jaik geloof dat Filip Pirim de moor denaar is van den markies. Filip Piron De kamerdienaar van den markies. Ja. Ik heb daar sterke bewijzen voor. j Op dien avond was hij uit den dienst van den markies ontslagen geworden. De markies wierp hem de trappen af, waardoor hij voor geheel zijn leven geteekend werd. Hij ziet er wraakzuchtig uit. Hij kan den moord gedaan hebbeD, merkte de huishoudster op, maar bedenk wel, dat er geen bewijzen tegen hem voorhanden zijn, ter- 1 w yl er zooveel tegen Alexe Mixtome pleiten. Ik weet dat hij Alexe Mixtome niet lijden mocht maar hij mocht niemand lijden, be- halve de vermoorde markies en Johanna hielden van hem. Hij is aanmatigend en be- j leedigend, een vrek, een slecht mensch. Hoe de tegenwoordige markies dien man nog dul. 5 den kan, is mij onbegrijpelijk. De markies schijnt hem zeer genegen. Vroeger sliep hij ook in de benedenkamer maar sedert vele jaren gaf de markies hem een vertrek dicht bij het zijne, waarschijnlijk om hem altijd in zijne nabijheid te hebben. Hij is ook kelder meester en leeft als een gentleman. Hij doet even alsof hij hier de heer was. Als een der dienstboden zich over zijne bevelen beklaagt, neemt de markies steeds de partij voor hem op ja, hij luistert nauwelijks naar eene klacht tegen hem. Sofie werd nadenkend. De markies is een zonderling man, merkte zy op. Ik heb dikwijls gehoord, dat hij ge meenzaam is, dewijl hij zooveel werk maakt van iemand uit de mindere klas maar ik sohryf dit aan zijne goedhartigheid toe. De rentmeester perst de pachters tot den laatsten penning af maar de markies is zoo mild als een vorsten als de pachters hem slechts ge naken konden, zou hun lot weldra veel dra gelijker worden. De markies is voor anderen even mild geweest als voor Filip Piron. Als hij van iemand houdt, doet hy alles voor hem. Daar is bijvoorbeeld Jacob Greg, de mole naar van Charlemont. Hij heeft den molen voor zijn leven gepacht, en er werd voor hom een aardig huiB gebouwd, een groot stuk weiland afgemaakt en een groote tuin aango- legd. Daarbij komt nog dat de man geenen cent bezat. De markies gaf hem alles, zelfs de huismeubelen. Wie is Jacob Greg, de molenaar Hy was bij hot leven van den vermoor den markies tuinman op het slot en had, naar ik mij herinner, tijdens den moord eene lief degeschiedenis met een hnismeisje. In den nacht toen de moord plaats had, was hij in de dienstbodenzaal. Ik heb vergeten waarom hij niet als getuige voor het gerecht opgeroepen is geworden. Er werden vele getuigen ge hoord, alleen omdat zij in huis woonden, Toen de markies in het bezit van het slot kwam begunstigde hij den tninman Greg en gaf hem den molen. Hij is voor Greg een goede beschermer geweest. Laat ons nu eens een oogenblik dat Z. A. S. aanschouwen. Het zuiver algemeen stemrecht driogt zich op, zeggen onze tegenstrevers, krachtens de wetten der Datuur. Iedereen is burger dus iedereen moet stemrecht hebben. Zoo redeneeren zij. Die redeneering is gedeeltelijk valsch. Iedereen is burger, dus moet iedereen het stemrecht hebben. Laat ons daarover been stappen, alhoewel daarop nog veel te zeggen valt; de bedenkingen over dit puot zullou verders eene geschiktere plaats vinden. Iedereen is burger, dus moet iedereen gelijke stem hebben. Dat is valsch. Nu dat is wel het zuiver algemeen stemrecht. Wij bewijzen. Iedereen is burger, iedereen heeft dus belang, een zeker belang bij de hand having der orde, hoofdvoorwaarde van het mogelijke bestaan der samenleving. Dus mag ieder belanghebbende stemmen. Dat is waar. Nu echter rijst eene andere vraag op. Heeft ieder burger hetzelfde belang bij het handhaven der ordebij het beerschcn vau het gezag, ziel der maatschappij V Die vraag stellen is ze beantwoorden. Zinncloozcn, uitziuuigen, op hol gebrachte hoofden alleen zullen ja zeggen. Het is inderdaad te klaarblijkend dat al de Belgen geenszins hetzelfde belang hebben in het heerschen van den vrede. Een ongehuwde jongman beeft die het zelfde belang als een vader van huisgezin? Heeft iemand die onroerende goederen bezit niet meer belang bij den vrede dan degene welke niets heeft Ja niet waar? Dus is het zuiver A. S. veroordeeld. Op die wijze ook is het meervoudig stem recht gewettigd, volkomen verreebt- vaardigd. Welke is dus het princiep dat in den En woont hy in bet dorp Charlemont Neen. De molen ligt aan een beekje, dat in de rivier uitloopt. Het is ongeveer eon uur het dorp verwijderd. Van hier nit gaat de weg door het park. Greg levert al het meel aan het kasteel, geheel het dorp koopt van hem, dank zij de goedheid van den mar kies. Sofie besloot den molenaar bij de eerste gelegenheid te bezoeken. Om op Filip Piron terug te komen, zegde zij, na een oogenblik zwijgens, als de ketting, waarvan ik een stak gevonden heb, hem toebehoort, moet hij ook het andere stuk bezitten. Ik zon hier gaarne zekerheid van hebben en daarom wenschte ik zijne kamer te onderzoeken. Wilt gij mij daarmede helpen jufvrouw. De huishoudster maakte eerst opmerkin gen, dewijl zij het voor een onrecht hield, in de kamer van een ander te dringen en diens zaken te doorzoeken, maar gaf eindelijk toch aan het verzoek van Sofie toe en begaf zich met deze naar de kamer van Piron. Dit vertrek, vroeger eene logeerkamer, was rijk gemeubleerd. De smaak en gewoonten ▼an den bewoner waren die van eonon man, die geld in overvloed bezat en ook rykelijk van dezen overvloed verteerde. Onder vele andere zaken, viel een sieraadkistje bet moest in het oog cn een op tafel staande kostbare inktkoker bewees, dat Filip zich van tyd tot tyd met schrijven onledig hield. grond, in de wezenlijkheid het stemrecht cgelen moet Mij schijnt bet deze Iedereen moei aan dc souvereiniteit deel nemen in ver houding van het belang dat hij heeft bij de handhaving der goede orde. In het stemrecht handelt de mensch niet als mensch maar als burger, als lid der maatschappij. Men moet den mousch nemen lijk bij is iu do samenleving en niet dat afgclrokkeu wezen beschouwen dat de bron in van het persoonlijk natuur lijk recht. Wy geven daarover gaarne het woord aan de rechtsgeleerden vau Dendergalm eu aau Klokke Roeland. De natuur heeft Diet alleen den per soon maar ook de samenleving rech ten geschonken. De mensch leeft niet afgezonderd maar in verkeer met zijns gelijken. Hij is door God geroepen om saam te leven Zonder gezag kun de samenleving niet bestaan. Wanorde brengt baar tot val en ondergang. De maatschappij heeft dus het recht en ook de plicht voor haar be staan te zorgen. Vrede i3 hare ziel; twee dracht eu oproer eene ziekte, die hare krachten ondermijnt en baar naar den dood ën afgrond sleept. Aan baar dus het stemrecht te regelen uaar de vereischten der omstandigheden, maar zij mag ook nooit vergeten dat de rechtvaardigheid in en voor alles het richtsnoer barer ban ded wijze daarstellcn moet. Bij rechtvaar digheid alleen hecrscht duurzame vrede. Ware de geest van den cathecbismus overal, tot in bet diepste der harten doorgedrongen, handelde iedereen vol gens zijuo voorschriften dan voorzeker zouden wij de vragcu niet te bespreken hebben welke nu dit artikel uitlokten en en dat, hopen wij, door onze tegenstre vers ernstig zal besproken worden. Wij zullen zien. Ili I 0(||j zestien Volksver- 1</v" tegenwoordigers meer. Alreeds volgens «ie laatste jaarlijkscbe volksoptelliug verschenen in het Staatsblad van de maand Mei 11., is hot niet vertegenwoordigd gedeelte der bevolking van België sedert 1890 geklom men als volgt Antwerpen 92,509. Brabaut 141,595. Oosl-Vlaandereu 65,918 West-Vlaanderen 82,821. Henegouwen 83,099. Luik 75,031. Luxemburg 19,676. Namen 30,410. Uit dien hoofde zullen er het toekomend jaar zestien nieuwe kamerzetels bijko men. Zij zullen toekomen aau: Brussel,3; Antwerpen 2 eu vervolgens aan Brugge, Kortrijk, Rousselaore, Aalst. Geut, Char leroi, Zinnik, Hoei, Luik, Verviers en Namen elk eenen zetel. Gij ziet, dat het geeiie bediendenkamer ia, jufvrouw Lepage, zegde de huishoudster, de gordijnen terugschuivende. Hij heeft zijn eigen vuur en licht, j uist zooals de gasten en een der bedienden moet hem oppassen. Maar hoewel ik hem niet lyden mag, vind ik het toch niet eerlijk, zijne zaken te doorzoe ken. Het is onze plicht dit te doen onze plicht jegens Alexe Mixtome onze plicht jegens mevrouw Eugenie... En jegenB deu tegenwoordigen markies, voegde er de huishoudster bij. De markies moet het weten, als hij eenen moordenaar begunstigt. Als wij eene misdaad aan het licht brengen en een gepleegd onrecht goed maken kunnen, ben ik bereid, het onderzoek te beginnen. Zij nam de sleutels, die zij als huishoudster bewaarde en opende daarmede de kassen schuifladen. Men vond vele kostbare dingen, maar niet het voorwerp waar naar men zocht, noch andere juweelen. Zij zal in het sieraadkistje zijn, als zij nog in zijn bezit is, zegde Sofie. Ik dacht echter, dat hij ze in eene der schuitladen verborgen hebben. Waarschijnlijk heeft hij de ketting reeds lang verkocht, merkto de huishoudster op. Een voorwerp, dat hem in het verderf kan Btorteu, zal hij niet bewaren. Het is ook mogelyk, dat hij het verleren stuk niet gemist heeft, zegde Sofie want als Het uitvoerend Gomiteit richt Zondag 20 Oogst, groote dag- en nachtfeesten in, ter eeru van da leden der Jury. Deze vermake lijkheden, wier aantrekkelijkheid stellig eene talrijke menigte zal lokken, zullen geregeld worden naar het volgende programma Op- ichting van koepels van groen en balcons van blnemon aan den ingang der tentoonstel ling. Oprichting van eenen esthetischen bloe- mengevel op het speelpleiu (ontwerp van den heer De Wilde, opzichter der stadsbeplantin- gen) de bijzondere versiering der tuinen zal door den heer Willem De Sasgher geschieden. Van 7 tot 8 uren s avonds, schitterend symfonisch concert, onder 't bestuur van den heer Th. Lebrun. Ten 8 uren, algemeens verlichting der tuinen en wedstrijd voor ver lichting. Veelkleurige bogen zullen, in den vorm van het kiein Trianouluathuis van Ver sailles, worden opgericht op de fonteÏD der mgnngstuinen die electrisch s i zullen verlicht worden. Op 't zelfde uur zullen, op het speel plein, met lichtprojectiën door de naamlooze maatschappij de Pbemx en de welwillende medewerkiug van den heer Coene, ingenieur der stad, de volgende oefeningen aanvnng-n. Dallet der gladiatoren (jufvrouwen) eu pla stische figuren door den Turnkring La Popu laire van Gent, het ballet der pierrots en pierretten door l'Enghiennoise, het toernooi der zwaardvechters door den Turnkring van Audenaarde, de quadrille van den Partjzer u Moulin rouge door de Turnvereeniging vau Geut, het Indisch toernooi eu de dans der matrozen door de l'hudiuiennede vlam mende kuodseu door la Marcbiennoise en eeue reeks allegorische figuren door de Turnafdee- ling van het van Crombruggee Genootschap. Te 9 1/2 ure zal een monster vuurwerk af geschoten wordeu op den vijver, door den vuurwermaker Edmond Martens. Nieuwe en hoogst merkwaardige stukken werden voor dit nummer besteld de chineesche spiegels vau Diana met uitstraling en verandering van kleur do apotheose van Prins Albreoht, vuurmozaik met een dichten sterrenregen, a de Majestatische bestaande uit een aantal veelkleurige zonneu eu verrormiugsinolens de betooverde fontein eu het bombardement door vijf prieeltjes en batterijen. De inter mezzos zullen bestaan nit vulkanen lichtkoo- m, slangen, drievoudige bombeu op den vijver zelf en nit eene algemeene verlichting van den omtrek met Bengaalsch vuur. Ten 10 uren zullen Thebaansche trompet- teu het begin aankondigen van het festival Strauss, Waldteufel, Beyer, enz., dat op al de kioskeu der tuinen zal gegevou worden door de voornaamste Fanfaren- en Harmonie- maatschappijen der stad. Het Comiteit bericht ons dat aan de gea- bonneerden geen enkele vermeerdering van ingangsprijs zal opgelegd worden maar dat de ingangsprijs voor de vreeindelingeu te rekenen van 1 uur, op 1 frank zal gebracht worden. Iedere persoon, die 1 frank betaalt, zal een lot voor de tombola ontvangen. De ingangscoupons aan verminderden prys en de gratis toegangen zullen niet geldig zijn. dienstdoende Apotheker Zondag 20 Augusti 1899, Mr Meganck, Leopold- straat. dat het geval ware geweest, zou hij zoo lang gezocht hebben, totdat by het gevonden had. De ketting vertegenwoordigt een aanzienlijk bedrag en daar hij ze toch voor de volle waardo niet zou hebben kunnen verkoopen, znl hy ze wel behonden hebben. Maar hij heeft ze nooit gedragen. Niet op het kasteelbij kan ze elders gedragen hebben. Hoe zullen wij dat sieraadkiste openen Zie eens wat onbeschaamde kerel. Het kistje is kostbaarder dan dat van den markies. Het heeft hetzelfde kunstige slot ha, daar valt mij in, dat de markies twee sleutels heeft en ik weet, waar de tweede sleutel is. list kan wezen dat hij op Filip's kistje past. Zon het wel eerlijk zijn dit te doen -- Als het eerlyk is, de schuifladen te ope nen, dan is het ook eerlyk het juweelenkistje te ontsluiten, antwoordde Sofie ernstig. Mijn geweten en mijn plicht dwingen my bet te doen Maar is het geen strafbaar fait In dat geval wil ik de geheele schold op mij nemen. U zal geen leed geschieden, zegde Sofie met vaste stem, Wij laten de zaken zoo als wij die gevonden hebben en zoo zal hy ons bezoek niet ontdekken. Haal den sleutel maar en laat ons zien of hij past. (Wordt voortgeaet).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1