Pol en Stant. De Bien Public. Abbé Daens. Een gendarm Ü15ÜS Van tak op tak. Gemeentekiezingen. *'t'LIB ERA- LISMUS is eene vrijdenkerij ge worden. En 't li- beralismus kan niets dan SLECHT VOLK kweeken (Getrokken uit de gazet van I'ie Daens van 5 October 1890). Ontchristelijken. Tweede externaat van de Damen van Maria. Kerk v. den H. Martiuus Wettelijke besluiten. Abdij Affligem. Allerhande Nieuws. Pol is aan 't inhalen van d'haver en komt in den draf afgereden. Stamt. He, Pol, spant het er zoo herig dan a man En u den hanen na nog nie binnen Pol.—Wel ja- -Jm1 iaai, Stant, binnen en vergeten zelfs hij zit al op zijn stokken van verleden zondag. Stant. Alia, Pol, 't doet mij plezier den oogst is toch meê goe weer opgedaan en dat ia weerom al nen grooten doorn uit de voet. Pol. Jaat, Stant, en nu nog d'haver en de peerdeboonen en daarmeê is t spel g'heel en gansch gespeeld. Stamt. En hebt g'hier nog een wa regen g'had, Pol, tnsschen den dijnsdag en aen woensdag Pol. Jaam, Stant, alzoo genoeg om 't zand te blasschenmaar te weinig om dia- ment te doen op 't land. Stamt. 't Was by ons ook alzoo, Pol donder en bliksem genoeg, maar geen nat. Pol. Hewel, Stant, indien wij nu een goeie vlaag kregen, 't zou schrikkelijk veel deugd doen aan al dat er is en bijzonderlijk voor 't loof. Stamt. 'k Hoor de menschen langs onzen kotée 't zelfde zeggen, en dan nog pertike- lierlijk voor d'hop, die schoon staat, maar die misschien heur bellen niet en zal kunnen for meren als de stam in 't kort nie geweekt en geraakt. Pol. Onzen lieven Heer komt toch ge woonlijk op tijd, Stant, en laat ons hopen damman binnen d'acht dagen zullen voldaan worden. Stamt. Ja, Pol, en hoe is 't nu meê d'haver die ge daar aan 't inhalen zjjt Is ze nu waarlijk zoo slecht als da z'altijd gezegd hebben Pol. Jaas, Stantde mijne is nog van de beste, en ik kan er omtrent een dagwand meê nen keer opleggen op mijnen wagen. Stant. En^'t zou moeten twee voer zijn per dagwand, niewaar Pol Pol. Jaat, Stant't verleden jaar was 't er zelfs drij per dagwand, maar dat en valt alle tien jaar nog geenen keer voor. Stamt. Zal ze goed schieten, Pol Pol. Neens, Stanter zijn veel leuzige kapkes aan de bellenen daarbij ze zal klem zijn van graan. Stamt. 't Is nen tegengang, Polmaar de patatten zullen toch veel vergoeiën, en als t een 't ander Blaat, draaien de zaken toch altijd voort. Pol. 't Is alzoo, Stant, en kunnen wij goe loof winnen, er en zal in 't algemeen nog niet te veel geklaagd worden. Stamt. En hoe was 't meê de processie verleden dijnsdag, Pol PeL. Ha, Stant, allerbest man al die beenen heeft en niet en moest 't huiswachten, was er aan tegenwoordig, en dat meê eerbied en devotie 't is Bpijtig da ze dat in de stad ook alzoo niet en verstaan I Stamt. Hewel, Pol, da moet ik beken nen, dat er op den buiten meer religie be staat als in 't stad m *ar 'k mag u toch ook zeggen dat in ons Aalst de processie ook meê veel luister en eerbied gevierd wordt. Pol. En de straten versierd, Stant? En licht ontstoken in d'huizen en de drapos uit- g'hangen En 't volk op de knieën en meê de muts in d'hand Stamt. Ja ja, Pol, dat allemaal en meê weinig of geen uitzonderingen alhier en al daar nen geus die nie uit en steekt of die geen licht en doe branden, maar g'heel weinig en dan ook al den eenen of den anderen stinker die hem op zijn knieën niet en zet of zijn muts ophoudt, maar nog nen keer, zoo weinig dat het bijna de moeite niet en is om er van te spreken. Pol. Eenen ia nog te veel, Stant, en dat er hier op ons prochie éénen moest gevonden worden die voor 't heilig Sacrament blijft rechtstaan en zijn muts nie af en doet, by zou het meê loopen moeten halen of 't waar een manneken nun. Stamt. Alzoo moet het zijn, Pol als ze onzen lieven Heer niet en willen respecteren, da ze t' huis blijven en hun niet en laten zien op de processie maar 'k en heb er toch maar twee gezien op g'heel den rondgang van do processie die niet en knielden, en 't waren er twee van die snotbekken die 'k al meer als nen keer hooren roepen heb achter ons brave en dienstdoende priesters vivan van paster JDonehe Pol. Hewel, Stant, dat en verwondert my nietwant van zulk raskendepiek mag men van alles verwachten. Maar a propos vau dien famenzen held, weet gy, Stant, dat hij naar Brugge geweest is en dat hij daar ook bswierrookt en bejouwd is geweest van |t krapuul en van de straatwijven Stamt. Ja, Pol, 'k heb dat ook hooren lezen in den Hkmdekbode Tan dees weekmaar dat en maakt op mij alleenlijk geenen indruk nie meer 'k heb da zelf al te dikwijls g'hoord en gezien hier in ons stad, en alle deftige en brave menschen weten dat hier allemaal al sedert lang wie dat er de volgelingen en de bewonderaars zyn van die personnage. Pol. Ze spelen een fameuze rol die don- chisten, StantMaar kozzen Tist ver telde mij daar gisteren da zijn heiligheid den Paus, volgens 't schrijven van een groote fransche gazet, daar gaut kort spel ineo spe len meê de donchistery, en dat er g'heel iu 't kort gaan gewichtige stukken afkomen van Komen. Stamt. 't Is mogelijk, Pol maar hebben ons bisschoppen nog nie klaar genoeg gespro ken En als de bisschoppen spreken, is dat nist onder de goedkeuring van den Paus zelve En als we znlke getuigenissen heb ben, moeten wij dan nog naar iets anders wachten om to weten wat dat er ons te dosu staat Pol. Wel nieneemen, Stanten voor my is 't woord van mynen pastoor al genoeg en van over meer als vyf jaar heeft die wijze en voorzichtige on brave man mij gezeid dat den donchistenooel niet en docht en dammen er ons meê onzen rug moesten naartoe keeren. Stamt. En veronderstelt, Pol, da zyn Heiligheid den Paos zoo klaar mogelijk op nisuw nog nen keer zou zeggen dat hy 't don- chistendom afkeurt zouden die verstokte hoeveerdigaards daarvoor ophouden en den bek stoppen Pol.Wel nieneens, Stant; 't zou zijn lyk meê de Bisschoppen z'hadden ook be loofd van de pen neêr te leggen en te swygeu op 't eerste woord vau afkeuring van de Bis schoppen en de Bisschoppen keurden af eenenkeer sn twee keer en meer keeren, maar de kerels gebaarden van krommen hn^ 1 De Bisschoppen, zoowel als al ons Priesters, waren slecnt ingelicht en daarbij verkocht aan de geldmacht En laat gij de Paus van Romen nu ook maar zeggen wat Hij wilt, hij zal hij, ten minsten volgens die revolu- tionnairs, ook slecht ingelicht zijn én ver kocht aan de geldmacht, enz... enz... en ze zullen zij voortgaan in hnn dwaling 1 Stant. Och, Pol, 't is alzoo al z'leven geweest meê d'opstandelingen en d'hoeveer- aigaards w'heoben al zoo dikwijls nen Luther en nen Calvien en nen Zwingel, enz... te berds gebracht als exempels van opstand en ongehoorzaamheid, en zoolang als het menschdom zal bestaan, zullen er van tijd tot tijd alzoo ertisten gevonden worden Pol. z'En moeten 't maar wetenStant eenvoudig zijn van herte en dagelijks zijn ge beden lezen om die eenvoudigheid te kunnen bewaren, dat is den middel om geenen Luther te worden en om te kunnen komen waar dammen moeten komen. Stamt. En anders is 't bazaar, Pol I Pol. Jaat, Stanten tot de naaste week, en als ge kunt, brengt den regen nu maar meê. Stant. Als 't God belieft, Pol I De -Bien Public levert op heden een droevig schouwspel Niettegenstaande zijne herhaalde oproepen tot gematigheid, loopt zijn hert over van haat,van zoohaast het M. Woeste geldt. En de haat is toch zoo blind 1 De - Bien Public weipt in den wind hetgeen M. Woeste zegt om enkel aan te vallen de manier waarop hij het zegt. Het is oprecht droevig I Die haat heeft nochtans al zooveel fouten doen begaan. Het is onder den invloed van dien haat dat de Bien Public de beweging van de Daensisten aanmoedigde. Te vergeefs gingen priesters, katholieke menschen hem inlichten over den aard van de Dieuwe beweging. De Bien Pu blic b luisterde niet, bij zag immers in den strijd van Aalst niets anders dan de vernedering van M. Woeste en dat was genoeg om de Daensisten als een heilig dom te beschermen, en met veruijnige pijlen op de katholieken te schieten. De - Bien Public - deelde zijnen baat meê aan veel katholieken. Zoo hoorden wij spreken van een hooggeplaatsten man die 5000 fr. zond om M. Woeste te bestrij den. Wij herbalen het, men zag niets dan de vernedering van M. Woeste en men bemerkte niet het schrikkelijk vuur van twist en tweedracht, dat Jstillekcns aan versterkte, later voortliep en nog gedurig voortloopt tot onverwachte streken. In dit gestichte kwaad heeft de Bien Public een groot deel. Eu nu gaat die blinde haat ons nog tot andere onheilen leiden, namelijk tot de evenredige vertegenwoordiging. En de evenredige vertegenwoordiging leidt ons tot de nederlaag, de nederlaag tot het zuiver algemeen stemrecht, en het zuiver algemeen stemrecht tot een bestendig verval van de katholieks partij en meteen van den Godsdienst. Wij lezen in - Het Centrum het Hol- landsch catholiek orgaan Eerstdaags zal abbé Daens dan toch optreden als spreker, te Hengelo en elders. Na bet uitdrukkelijk verbod van Z. D. H. mgr den Aartsbisschop valt het zeker te verwachten, dat de welgezinde arbei ders van het katholieke Twente, hetwelk steeds uitmuntte in eerbied jegons de kerkelijke overheid, zich over menschelijk opzicht heenzettend, thans volop kleur zullen bckenuen en door hun afwezigheid zullen schitteren. Hier is geen transigeeren mogelijk. Ook indien het alleszins rationeel en eerbiedwaardig verbod onzer geestelijke overheid niet ware uitgevaardigd, dan nog zou het gaan hooren van abbé Daens sterk moeten ontraden worden. Wanneer hij de sociale quaestie, met den onafscheidbaren politieken aankleve van dien, in't openbaar behandelt, dan verzet hy zich tegen het wettig over hem gestelde gezag van zijn bisschop. Dan gedraagt hij zich eigenlijk als een deserteur. Dan verbreekt bij den plechtigen eed van gehoorzaamheid, by zijn priester wijding gezworen. Dan verkiest hij de rumoerigo tribune boven zijn eereplaats aan 's Heeren altaar. Dan predikt bij krijg in plaats van vrede oudor zijn geloofsgenooten. Dan schaadt bij slechts dc gezonde katholieke volksbeweging en doet by droe vige afbreuk aan de wuro christelyke democratie. Wie zulke ergelyko misslagen persoon lijk gaat bijwoueu, neemt altbaus den schijn aan, zo stilzwijgend goed te keu ren, deel iu de gegeven ergernis en laadt wellicht de schuld eene - vreemde zonde» op zijn geweten. Waartoe dan ook aan al die gevaren zich blootgesteld Geen enkele aannemelijke reden kan hiervoor in casu gelden. De openbare werkzaamheid van abbé Daens moet wel, sedert bij zijn priester eed schond, met den vloek der onvrucht baarheid zijn geslagen. Wy, Katholieken, verwachten geen andere oplossing der sociale quaestie dan met, door en onder do leiding van het kerkelijk oppergezag. Hier gaat eenvoudig do onverbiddelijke wet door: Wie niet met Mij is, is tegen Mij (Mattb. XII: 30). Wat kardinaal Newman eens over Savonarola zeide, mag ook op abbé Daens worden toegepast: Hij over schatte zichzelf hy verhief zich tegen een macht, die door niemand kan worden aangerand, zonder zichzelf te schaden. Niets laat zich door ongehoorzaamheid verbeteren. Hier ligt niet de weg om een apostel te worden. En ware hot zelfs, dat deze verdoolde priester nog met goede bcdoelingeu xs bezield en slechts verkondigt, wat op zich genomen den katholiek-n arbeider tot heil zou kunnen verstrekken, dan nog helaas, treft hem dat afwijzend vonr.is der H. Schrift Deze sijn niet van bet geslacht dier mannenwaardoor redding wordt gebracht in Israël (I Macchab V: 62). Mogen, na het welsprekend beloog van een edelmoedig volksvriend als dr Ariëns, do katholieke arbeiders van Twente zich thans audermaal, voor eens on voor goed, gewaarschuwd houden I Laten ze, als écu man, door hun afwe zigheid schitteren bij het betreurenswaar dig optreden van abbé D a e n s I Schitteren is dan wet bet juiste woord. in de volgende omstandigheden De wijk vau Tail lis-Pré to Chatclineau werd zondag avond in do grootste op schudding gebracht. Twee gendarmen der brigade van Cha- telet moesten aldaar tot de aanhouding van eenen persoon overgaan, die zich in bet huis van Cornelis Datus verscholen hield. Zij boden zich aan rond 11 uren. Eene bende kerels viel hen aan, mis- haudeldo beu en wierp hen ten gronde. Eene hevige worsteling begou. De gen darm Leonard werd op bet hoofd getroffen met eenen steen, op de binnenplaats ge sleept en aldaar laf vermoord met een schoenmakersmes. De andere gendarm E. Servais ging intusschen voort met zich te verdedigen en bediende zich van zijnen revolver. Een kogel doorboorde het lichaam van Dams en overleed aan de gevolgen. Een andere persoon werd gevaarlijk gekwetst on men heeft hem een been afge zet. De gendarm E. Servais was gedwongen de vlucht te nemen, om hetzelfde lot niet te ondergaan als zijn ODgelukkigeu kame raad. Hij keerde met acht andere gendarmen terug. Vijftien personeo, waaronder twee vrouwen, werden aangehouden. Met het wegbrengen dezer bende wer den twee-en-twintig gendarmen gelast. De gendarm Leonard werd door ver scheidene dolksteken getroffen en stierf in een naburig huis. waar men hem had gedragen. Het parket heeft ter plaats zelve een strong onderzoek ingesteld. Aan wie de verantwoordelijk heid P Wij aarzelen niot te antwoor den aan de blauwe, roode en groene drukpers. Gedurende veertien dagen heb ben de blauwo, roode en groene gazetten het volk tegen «Ie gendarmen opgehitst Zij hebben die bewaarders der orde voor gesteld als bandieten, misdadigers, schel men en moordenaars en die lasteringen zijn door de meerderheid hunner lezers geloofd geworden. Ja, meu schilderde de gendarmen af als te duchten vijanden van 't souvereine volk. En 't besluit van 't gepeupel werd dadelyk genomen: men zal het souvereine volk wreken eu bij eerste gelegenheid zijne vijanden van kant maken. Ziedaar de oorzaak van 't drama van Chatelineau. Het bloed van den gendarm Leonard valt terug op 't hoofd der ophitsers, der schrijvelaars, der lafaards die in de blauwe, roode en groene gazetten hunne leugens en lasteringen uitbraken. Le Messager de Bruxclles zegt uit zeer goede bron vernomen te hebben dat er spraak is van de Gomeentokiezingen een jaar te verdagen. 'tis M. Van Ryswyck, Burgemeester van Antwerpen die dezo kwestie opwierp tijdens 't laatste bezoek van Minister do Smet de Naeyer aan dezo stad. De heer Minister zou de gegrondheid hebben erkend der beweegreden die ten voordeeleder verdaging pleiten. Echter do verlenging der afgeloopene mandaten is een zwaarwichtige maatregel wiens toepassing voorzeker hevig protest zou uitlokken. Le Journal de Bruxelles zegt dat er tot hiertoe geen spraak is van geweest in de ministerieële kriDgen. JTa/»ht De opening der jacht is vastgesteld, in 1899, op de hierna aangeduide tijdstippen, te weten Op 26 Augusti, iu de provinciën Ant werpen, Brabant, West- en Oost-Vlaan deren, Limburg, in de dcelen de provin ciën Henegouwen, Luik en Namen, ge legen langs den linkeroever van de Samber en de Maas, er inbegreben het grondge bied der steden Charleroi, Luik, Hoei cn Namen, en in de deelen der provincie Luik, gelegen tusschen de Vesder en de Maas, bij begrepen geheel het grondgebied der stad Verviers. Op 2 September, in de andere deelen van het land. BEKEEKING. De heer William Vanderbilt, zoon van den Ame ïikaanschcn spoorv.egkoning, is op her puat, zegt men, zich lot den katholieken godsiiei sttp bek-eren, onder dru invloed zijner jonge vrouw. De heer Vauderbilt heeft zijne plaats verlaten in de protestantsche kerk der H. Drievuldigheid to Newport hij gaat /.eer regelmatig, alle Zondagen de Mis "hooren in de katholieke kerk. Men spreekt dus vau eene aanstaande bekeeriug welke veel gerucht maakt in de Amerikaansche kringen. I>e E. V. is tl© zon der i*ectatveei*tIij;l»eï«J. Over veel plaats beschikken wij heden niet om te bewijzeu dat die bewei iug, in zekere geval len, eene dwaling is, ma tr toch willen wij heden een voorbeeld aauhalen opdat onze geachte lezers zouden oordeelen kunnen over die aardige zon der rechtveerdighei- Nemen wij 't arrondissement Aalst tot voorbeeld. Er ziju 4 leden te kiezen. 50.000 stem men zijn nitgebracht. De catholieken bekomen 29,999 stem. De liberalen, enz. 20 001 't Stelsel D'Hondt moet toegepast wor den en dus de verdeelingen gebeuren door I. 2, 3, 4, om het quotient te kennen Gedeeld door 1 eath. 29,999 liber. 20,001 b 2 14,99910,000 b 3 b 9,999 6,667 n 47,499 5,000 Volgens 't aangenomene stelsel D'Hondt moeten de zetels worden verdeeld als volgt 1 aan de catholieken 29,999. 2 aan de liberalen 20,001. 3 aan de catholieken 14,999. 4 aan de liberalen 10,000. Dus één stem heeft meer kracht dan 9,999 stemmen. 29,999 catbolieke stemmen hebben niet meer waarde dan 20,001 stemmen, 9,999 catholieke stemmen hebben dus geen recht op vertegenwoordiging. Nu, 't gene hier aan de catholieken kan voorvallen, kan elders aan de liberalen gebeureu.... En dat heet men De zon der recht- veerdigheid 1 I... De gevangenissen en de zothuizen zit ten overal vol en geraken te klein. De drank en de slechte school zijn twee oor zaken van die ramp. Allo school, die zoogezegd onzijdig is, of waar de Catechismus niet met over tuiging geleerd wordt is eene slechte school. De oudervinding is daar om liet te leoren. Schier al de scholen, waar de meesters niet alleen geen catholieken zijn, maar liberalen eu socialisten, zijn broeinesten van misdadigers die later de gevangenissen bevolken. Er zijn heden daags duizende kinderen die zulk onder wijs ontvangen. Op latercn leeftijd noch God, noch duivel vreezende, zijn ze niet te bedwingen dan door de gendarmen en de policiemannen, die toch overal niet kun nen aanwezig zijn. Het is met honderden dat de groote steden bare policieagenten vermeerderen het is met duizenden dat de dieven en kwaaddoeners aangroeien. - Het is gemakkelijker eene stad in de lucht te bouwen, dan eene stad zonder godsdienst in orde te houden. Dit leerde alreeds vóór Christus een heideusche wijsgeer maar dit willen vele heden- daagsche Gemeentebesturen niet inzien. Ze bouwen dus maar toe kerkers en krankzinnigenhuizen. Dat hatelijk en rampzalig werk I.. Het christendom hier uitroeien I 1 1... Dat gebeurt door de liberale scholen, de libe rale gazetten en de liberale gezelschap pen.... Aalst, Aalst, ja een deel van ons jong Volk is reeds ontchristolijkt door uw Middelbare scholen... De liberale gazet- Men staat soms verwonderd over de wreede schrijfwijze der gazetten van de socialisten, dat zij vlakaf alles loo chenen wat de Christelijke Leering voor houdt, ja 't bestaan van God maar al die zaken zijn, in fijnereu vorm, geschre ven door de liberale gazetten 't eenigste verschil is, dat de socialisten er geen doekskens aan doen. De studie is er op gemaakt; de gazetten van socialismus en liberalismus schrijven over zaken van Godsdienst, juist hetzelfde.. En de slechte gezelschappen. Als 't kwaad in compagnie is, dan wordt de boosheid veel grooter... Zou een mensch, alleen staande, durven zeggen dat do Sankulottcn der jaren 93 deftige eervolle mannen waren, dat inen de verjaardagen hunner regeering moet vieren 1.... Dat durven zeggen in de Vlaanderen en iu de Nederlanden, als wij lezen eu hebben g'hoord van ouders en voorouders, wat ruige schroebbers, die ven, branders, moordcuaars die sanscu lotten waren 1... Nogtans de socialisten, in slecht gezelschap zijnde, durven dat, ja, eu ze vragen in Vooruit eene alge- meeue feestviering voor die de verdruk kers van ons va-lerland waren, 't Is onge looflijk wat de goddelooze Jacobijnen hier uitgesteken hebben leest de geschiede nis leest de jaarboeken leest de Chro- uijken der Belgische Geestelijkheid in die jaren; leest den Boerenkrijg.... Wcrk- menschcn, hoe kan éón enkel onder u samenspannen met zulke verdwaalde gas- teu als do socialisten van Gent. Z'en hooren of z'en zien niet in hunnen drift urn de Vlaanderen te ontchristelijken... (Land van Aclst 28 Juni 1891). Geachte lezers, gedenkt u dal hij die het bovenstaande schreef, nu heden met de liberalen en socialisten samenspant, dat hij hunnen speelbal is geworden. Eu de mannen die het christendom hier uitroeiën, zouden nu hebben aange nomen den Godsdienst te handhaven en te verdedigen I.... Neen, schijnheilige volksverleiders wy gelooven u niet 1 Moorsel. - E™ staaltje vatton. partijdig bestuur. Ril,us. Mijnheer, die mau zou gaarnt aan de kassei werken. Mijnheer. Wie is dat, ik ken hem niet- B. Hij is getrouwd met M. Is bet ne goeiëu voor ons R. Ja maar jaat, ja maar jaat I M. Heeft hij kiesrecht R. Ja jaa'n M. Van waar komt hij RVan Dmaar hij heeft daar maar drij maand gewoond. M. Waar woonde hij vroeger R. Hier te Moorsel, tegen Wieze. M. Zoo dat hij toch kiesrecht heeft R. Jaa'n, Mijnheer. M. Eq dat het ne goeiën is voor ons? R. Jaat, Mijnheer. M. Dan is 't wel, ik zal er voor zor gen want van den anderen kant willen wij geen. (Samenspraak gehouden op den weg vau 't dorp naar de statie). Ü6 IllBUW® kieswet voor de sectiën der Volkskamer.Woensdag namiddag vergaderden de 6 sectiën der Volkskamcr om over de nieuwe kieswet dor E. V. te beraadslagen. Het ontwerp werd door 4 sectiën aan genomen en door 2 verworpen. 128 leden waren tegenwoordig en 65 stemden voor, 51 tegen en 12 onthielden zich. Wat de heeren volksvertegenwoordi gers van ons Arrondissement betreft M. De Sadeleer onthield zich, M. Vauder Linden stemde voor on M.M. Woeste en Bethune stemden tegen. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 bakkersgast 1 kleermaker, (halve gast1 vuursmid 1 leerjongen voor het smeden espadrillenmakers machien- breisters Vragen werk 1 voerman 1 koetsier 1 jongmau vraagt werk voor eenen halven dag gelijk voor welk werk daglooners en fabriek werkers. u BELGEN, past op, of men stooft u den persoonlijken dienst tusschen de herziening der Grondwetde logie is bezig met conterfolie te maken. Wie schreef dat 't Land van Aelst op 7 Juni 1891.... En dc man die dat schreef is nu heden met de logiegasten 't accoord om ons niet alleen den persoon lijken dienst te stoven, maar om België in een uitgestrekt kamp te herscheppen. Wij, van onzen kant, blijven getrouw aan 't vrijwilligersleger, aan 't niemand ge dwongen soldaat Dijnsdag verleden had de prysdeeling plaats in het tweede externaat van de Damen van Maria. Het was eene puike prysdeeling. De oefeningen waren goed gekozen, en de leerlingen voerden ze uit met eene ware volmaaktheid. Iedereen bewonderde de bevalligo stout heid van ons jonge volksken.De uitspraak zoo in 't Vlaamsch als in 't Fransch liet niets te wenschen. De prijsdeeling heeft bewezen dat de twee Juffers met de school gelast, zich aan opvoeding verstaan, en zich met onderwijs bemoeien mogen. De ouders, die tot de prijsdeeling uitge- noodigd waren, betuigden openlijk hunne voldoening. Wij wenschen aan de twee ieverige Juffrouwen dat zij mogen voort gaan op den weg dien zy hebben inge slagen tot het grootste nut van onze burgerskinderon van Aalst. Feestdag van den H. Rochus, welke gevierd wordt, Zondag 20 Oogst. Om 10 uren, Plechtige Mis om 4 uren. Solemneel Lof, Sermoen en Processie. Maandag 21 Oogst, om 7 uren, de Mis voor de Overledenen. Gezongen Missen ten 8 urenter cere van den H. Rochusvoor de Wijken der Stad Maandag 21, Dijnsdag 22, Woensdag 23, Donderdag 24, Vrijdag 25, Zaterdag 26, Maandag 28, Dijnsdag 29, Woensdag 30, n markt en Stoofstraat. Phofograpliiën var» den Praalstoet opname vau den heer A. P.dalzky, zijn ten Bui eele van De Denderbode te vér- krijgen. Degenen onzer lezers die er van begee- ren, kunnen zich van heden af laten iu» schrijven. Prijs der 14 verschillende groepen 20 fr.; 1 groep alleen 2 fr. per stuk. Priesterlijke benoeming. De E. H. Vau Goetbem, dekaualo op ziener van het catholiek vrij lager onder wijs in de dekenij van Eekloo is diocesane opziener vau het lager onderwijs be noemd. Bij ministerieel besluit wordt de om schrijving der gebieden van geestelijk toezicht van het lager onderwijs in de provincie Oost-Vlaanfleren gewijzigd als volgt Eersto gebied: omvattende deschool- kantons ran burgerlijk toezicht van Gent, Drongen en Oudenaarde. Titelvoerder, de eerw. heer H. Van Cauwuuberghe, verblijvende te Gent. Tweede gebied: omvattende de school- kantons van burgerlijk toezicht van Aalst, van Geeraerdsbergen, van Sottegem en Dendermonde. Titel voerder, do eerw. heer J. Vlerick, verblijvende te Aalst. Derde gebied omvattende de school- kantons vau burgerlijk toezicht van St- Nikolaas, vau Lokeren, van Eecloo en van Ledeberg. Titelvoerder, de eerw. heer J. Van Goetbem, verblijvende te St-Amandsberg. Pontstraat. Zoutstraat. Nieuwstraat. Leopoldstraat Molenstraat, van wege de Kerk. a St. Joh. b Mijl beek. Oude Visch- De grootsche plechtigheden ter eere van O. L. V. van Affligem zijn in deze Abdij opnieuw herbegonnen, den voor avond van O. L. V. Hemelvaart, na eene treurige onderbreking van 103 jaren. Het miraculeus Beeld is in het midden der kerk prachtig uitgesteld, zoodat het aau de geloovigen toegelaten is, buiten de goddelijke diensten den ommegang te doen rond het Wonderbeeld. Zondag, 20 Augusti, zijn er Missen aan den autaar van O. L. V. van half-vijf tot half-uegen,om balf-tien Pontificale Hoog mis. 's Namiddags, om 2 uren, begin nen de Pontificale Vespers, waarna den eeuwenouden omgang of processie met het Heilig Beeld en het Allerheiligste S.icrament, zal plaats hebben. Deze plech tige stoet zal opgeluisterd zijn door de drij muzieken van Meidert en Hekelgem op wier grondgebied deze processie ge daan wordt. Botermarkt.- Heden zaterdag werden 513 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 4100 kilos. TEN BUREELE van Den Den derbode schrijft men in op de Nieuwe Vlaamsche eu Belgische Illustratie, Ueber Land und Meer, Illustrirte Welt, Alte und Neue Welt, Lectures pour tuus Tit- Bits, Strand Magasine, enz. Op aanvraag proefnummers gratis. Erembodegem. Zekere C. Lie- vens van Aalst, is hier woensdag 11., rond 11 uren 's voormiddags, in de Keppe- straat van eenen appelaar gevallen in den namiddag werd hij met het ambulan- cie-wagentje der Pompiers van Aalst naar zijne woning gevoerd. Okegem. Hovenier. Wij ver nemen dat M. Camiel De Vos, hovenier te Okegem, het diploma van bekwaam heid in fruit eu boomteeltkuude heeft be komen ter Hofbouwschool te Gent, op 16 Augustus 11. Ninove. Dynsdag woedde alhier in het omliggende een hevig onweêr. Velo hoornen werden langs de oevers van den Dender ontworteld eu te Appelterre werd een huis door den bliksem vernield. In eene weide, te Ninove werd eene koei door den bliksem doodgeslagen. De bliksem viel ook op de Groote Markt alhier, waar juist een festival aan gang was. Gelukkig was het volk, den regen ontvluchtend, de herbergen binncngeloo- pen en niemand werd getroffen. Audegem. De dochter van Fre- derik Vermeiren wilde het vuur bij mid del van petrool aanwakkeren. Eene groote vlam sloeg op en stak de kleeren van het meisje in brand. De vader die zijn kind ter hulp snelde, bekwam brandwonden aan deu arm. Zekere A. De Wael snelde de woning binueu en doofde bij middel van een eemer water de vlammen uit. Vier personen werden erg verbrand aan armen en beenen. De ongelukkige Victorina Vermeiren na schrikkelijke pijnen doorstaan te hebben, overleden. Wetteren. Verdronken. Vrijdag middag gingen eeuige schooljongens ba den in de beek te Övcrbeke, toen eens klaps zekere Toudeleir, 6 jaren oud, viel en niet moer op kon; waarschijnlijk heeft zijn kleine kameraad hem niet meer kun nen helpen en is de kleine onvoorzichtige verdronken. Men liep spoedig om den geneesheer Seghers van Wetteren die nog enkel den dood kon vaststellen.^ rrM lirrn biedt kosteloos aan, aan lLlLIN n L. L. n allen die aangetast rijn van eene huidziekte,haarwormen, eczemas puist jes, huiduitslag, chronische bronchieten, borst- maag- en blaaszicktcn, rheumatick, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te gene zen zooals hij zelf volkomen ganezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waar van men het menschlicvend doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer VinC9Ht. 8, Place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en rachtvrij per post antwoorden cn de gevraagde inlichtingen opsturen zal. Het wordt bevestigd, zegt de Cour- rier de Bruxelles, dal er dit jaar geene krijgsbewegingeu zullen plaats hebbeu. Een nieuwe diefstal is in het post kantoor te Brussel gepleegd. Terwijl een regiment lanciers voorbij trok, giugen bedienden aan de vensters zien. En terug op hunne plaats komende miste een hun ner eene envelop met 350 fr. Hy deed eene klacht bij den bureeloverste, do bedieudeu werden onderzocht en nu vond men het pakket bij eener hunner, in zijne kous verborgen. Tengevolge eenen diefstal vanju- weelen, gepleegd bij Mev. B., Malibran- straat, te Brussel, waren vermoedens ge vallen op eon jong meisje dat veel in huis kwam. Men verzocht haar, in het politie- bureel te komen, en vond haar in bezit van eenen armband, ter weerde van 200 fr., die van den diefstal voortkwam. De andere juweelen werden ten harentic een koffer gevonden.

De Denderbode | 1899 | | pagina 2