Eene getuigenis die wij moeten onthouden. Inrichting van hulppostkantoren Een en ander. 0 Evenredig stelsel, Te Rousselaere. Zondag T LIBERA LISM US is eene vrijdenkerij ge worden. En 't li- beralismus kan niels dan SLECHT VOLK kweeken (Getrokken uit de gazet van Pie Daens van 5 october 1890). Kieskronijk. O. L. V. van Lourdes H- Hart 1 Montmartre te Parijs Kerk v. den H. Martiuus Allerhande Nieuws. Frankrijk. HetFransche dagblad Le Pélerinvan 25 Juni 1899, schrijft de hiernavolgende regels, bij gelegenheid der jaarlijkscbe algemeene vergadering van Le Syndicat agricole de VEntre-Sambre et Meuse, bestierd door Graaf de Villermont De bekwamen, de verstandigen, dat zijn do katholieken. Het bewijs hiervan wordt ons geleverd door hetgeen de Bel gische katholieken voor hun land hebben gedaan. Het is nu juist vijftien jaren geleden dat de katholieken, in België, aan het bewind zyn en het Staatsbestuur in han den hebben. Over vijftien jaren stelden do dagbladen in België, juist gelijk het hedendaags in Frankrijk gebeurt, de katholieken voor als vijanden der vrijheid, als eene soort van wangedrocht tot alle misdrijven, tot dwangbekeeringen, inquisitie en moor de ryen bekwaam. De katholieken, zegde men, willen zelfs niet dat de kinderen kunnen lezen. Welnu, over 15 jaren, waren er slechts 310,000 kinderen in de scholen onder 't toezicht van den Staat geplaatst he den zijn er 750,000 I Niet alleen is het lager onderwys merkelijk verbeterd, maar overal zijn er beroepscholen, nijverheids scholen, landbouwscholen, enz. gesticht. 's Lands schatkist, ledig geplunderd door de sectarissen welke van 1878 tot 1884, aan 't roer waren geweest, is sedert vijftien jaren iu eenen besten toestand. Een groot getal onrechtstreeksche belas tingen zijn verminderd of wel afgeschaft. Buitengewoon veel groote werken zijn er uitgevoerd geworden. Het Land is met tallooze nieuwe ijzerenwegen verrykt. De kunsten hebben in het Staatsbestuur hulp en ondersteuning gevonden. De gemeen ten, vau eene alles samenvattende dwin gelandij verlost, hebben hunne geldmid delen hersteld De buitenlandsche handel van België is met 40 °/0 aangegroeid. België's nij verheid en rijkdom bespeurt men heinde en verre. In de verste landen, onlangs nog weinig bezocht, daar vindt men Bel gische kapitalen, Belgische ingenieurs, Belgische voortbrengsels van allen aard, en dat alles is daar zeer verspreid en alom geacht. Al de stoute oudernemingen zijn door het Staatsbestuur, zoo niet uitgelokt, ten minste aangemoedigd en ondersteund. Ziedaar wat België in vijftien jaren is geworden Ziedaar wat een katholiek Staatsbe stuur van zijn land heeft gemaakt. Vergelijk de werking van dat Staatsbe stuur met het geuzen Staatsbestuur van Frankrijk I Vergelijk den staat van ellende, waarin Frankrijk verkeert, met den ongehoorden vooruitgang van België I Onder de benaming posthulpkantoren werden postkantoren met beperkte werk zaamheden opgericht. Die kantoren worden beheerd door aangenomen agenten,die den uaam «post- agent voeren. Do postagenten kunnen eene vaste jaarlyksche vergoeding van 400 fr. trek ken bun wordt daarenboven op de ver richtingen van bet kantoor, eene commis sieloon verleend, waarvan bedrag en aard worden bepaald door onzen minister van spoorwegen, posterijen en telegrafen. De betrekking van postagent kan aan vrouwen opgedragen worden. Om aangenomen te kunnen worden als postagent, moet de candidaat ten minste 21 en ten hoogste 50 jaar oud zijn. Volgens de behoeften van de aanwer ving, kan do minister echter afwijking van de bepaling betrefiende den leeftijd verleenen. De postagenten moeten voldoen aan de overige voorwaarden van aanneming be doeld bij artikel 93 (nieuw) van het koninklijklijk besluit tot inrichting van 15 November 1877, met uitzondering van verplichte borgstelling. De postagenten nemen hunne betrek king waar als ouderrekenplichtingeu van den postontvanger, onder wiens gezag zij staan en die hun onmiddellijke overste is. De minister bepaalt hunne werkzaam heden en verplichtingen. Zy zyn geen deelgenoot in de weduwen- en wcezenkas van het departement van spoorwegen, posteiijen en telegrafen. Oprichting en opheffing van post-hulp- kantoren worden door den minister toe gelaten. (Moniteur.) Een bijzondere wijn. Wijn van tweo eeuwen eu half oud dat is een won der en nochtans zulko wijn is, onder drie- dobbel slot, te vinden in den kelder van het stadhuis van Bremen, in Duitschland. Niettegenstaande zijn ouderdom is de wijn nog van uitmuntenden smaak en geur. Hy dagteekent van 1623 en komt voort van de wijnbergen van Budesheim. De gevaarlyk ziek zijnde lieden van het stadshospitaal hebben alleen recht om er nu eu dan een klein glazoken van te drinken. Anders en is er niemand, tenzy keizer Wilhem I, Frederik II en Bismarck, die ervan gedronken heeft. Men schat dat er nog 3 tot 400 liters van dezen wijn bewaard bly ven die, wier den zy verkocht, een fortuintje zouden opbrengen. O Zon der rechtveerdigheid, welgeko men, wij groeten en wij loven U.. Aau de cbristene volkspartij zult gij een vrij kr.ichtig deftig leven verschaffen... Zij leeftzij is sterk ze gaat 15 h 20 - mannen tellen in de Kamer. Indien de cbristene volkspartij overal zoo talrijk, zoo sterk is als in 't Arron dissement Aalst, dan loopt ze gevaar van nooit dat vrij krachtig deftig leven te be zitten en van door niemand in de Volks kamer vertegenwoordigd te zijn. En inderdaad de uitslag der laatste kamerkieziug heeft bewezen dat de chris- tene volkspartij hior in 't arrondissement Aalst, in hare bakermat, slechts 5 6000 stemmen sterk is. De candidaten der christene volkspartij bekwamen gemiddeld 22,961 stemmen, en de liberale socialistische candidaten gemiddeld 17,723 stemmen. In een vorig nummer hebben wij doen opmerken dat dit verschil voortspruit uit de omstandigheid dat de liberalen en socialisten als een man voor de christene democraten stemden, terwijl deze laat- sten, in overgroote meerderheid, weiger den hunne stemmen aan de liberalen cn socialisten te gunnen. Dus aan hunne eigene krachten over gelaten, iu andere woorden, zonder de hulp der liberalen en socialisten, zouden de christene democraten, volgens 't stel sel D'Hondt, geen recht op vertegenwoor diging hebben. De E. V. zal een einde stellen aan alle monsterverbonden, beweren de christene democraten. Wij durven wedden dat zij de eersten zullen zijn om zulk verbond te sluiten zoo niet zijn ze immers naar den bliksem, want wij horhalen onzo vraag Wat zijn ze zonder do hulp der liberalen eu socialisten, anders dan eene onbedui dende kliek tegenover 't getal catholieken en liberalen Wü blijven bij ons gedacht wij vree zen dat de E. V. het doodvonnis zal tee kenen der Cath. Partij. Voor 't overige 't parlementaire regiem zal er door geschokt worden door do verbrokkeling der partijen zal geene partij nog talrijk genoeg zyn in de Kamers, nog over eene voldoende meerderheid be schikken om te kunnen bestieren en dan zal men gedwongen zijn zijne toevlucht te nemen tot verbonden dio niet alleen ver nederend zullen zijn maar nog bovendien in vele gevallen schadelijk aan de welbe- grepene algemeene belangen. De partij aan t bewind zal altijd de gevangene zijn soms van eene kleine groep die zijoen wil zal opdringen. Ziedaar nog eenige der gevaren van de E. V. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 bakkersgast 1 kleermaker, (halve gast1 vuursmid 1 leerjongen voor het smeden 1 leerjongen voor de boekbin derij espadrillenmakers machienbrei- sters. Vragen werk 1 voerman 1 koetsier 1 jongman vraagt werk voor eenen halven dag gelyk voor welk werk daglooners en fabriek werkers. 11. trok do opgeschorste priester Daens naar Rousselaere om er meeting te geven. Een strooibriefje werd verspreid om zijne komst aan te kondigen en 't volk naar de Meeting uit te noodigen. De Palrie - van Brugge, in haar n van donderdag 11., schrijft over dit strooi briefje - 't Is bijna oprechte zinsverbijstc- - ring.... Men gaat zoo verre van priester Daens aan Ons Heer Jesus-Christus te vergelijken, 't Beste dat men doen kan om die blasphemerende vergelijking te verschoonen, is van de onwetendheid n als verzachtende omstandigheden in ti b roepen.... Ziedaar hoeverre de demo - craten reeds gekomen zijn Ah I d< Flandre libérale - had wel gelijk te schrijven dat de democraten het werk - verrichten waarin de liberalen in - Vlaanderen niet gelukt zyu, 't is te zeg- - gen, het volk, de werklieden en d( landbouwers van de priesters afkee a ren. - Bemerken wij dat priester Daens zelf het zoo vorre drijven dorst, van hem i yt Land van Aelst, aan onzen Goddelijken Zaligmaker te vergelijken.... Waar hoog moed en heerschzucht den mensch toch voeren kunnen I De E. V. en de socialisten. De algemeene raad der socialistische partij zal op aanvraag van den bond van Charleroi, woensdag vergaderen, om te weten of het noodig is de algemeene werkstaking uit to roepen, ten einde do stemming der E. V. te beletten. De eene fopper fopt den anderen En too foppen gij eikanderen De groene Tolksfoppers die met de roode volksverleiders een verbond hebben gesloteu om ons catbolieke ministerie te doeu vallen en de catholieke besturen uit de stadhuizen te kegelen, hebben van Vooruit 't volgende complimentje gekre gen dat hun voorzeker niet heel aange naam zal zijn. Vooruit noemt hen vlakaf Volks bedriegers. Dus allen volksfoppers, volksbedrie gers, volksverleiders ondoreen I Indien het roode orgaan ooit waarheid sprak dan is 't wel dees maal. WAARLIJK wij begrijpen niet waarom zekere proportionalisten de be strijders der E. V. uitschelden als heu lende met de socialisten en dezer toejui chingen zoekende. Wij herhalen hetNiemand mag tegen hunne E. V. spreken, of men is een kop- pigaard, een twistzoeker, eu wat weet ik nog al. MM. Woeste, Helleputte enz. hebben toch zeker zooveel recht om de E. V. te bestrijden als anderen om ze te verdedi gen Volgens ons hebben zij recht op zooveel eerbied, genegenheid en vertrou wen der catholieken als de voorstaanders dor E. V. MM. Woeste en Helleputte waren altyd en zijn nog de meest geduchte tegenstre vers der socialisten en staan, uit hoofde van vele en kostbare diensten aan Kerk, Samenleving en Vaderland bewezen, verre boven alle verdenking. Maar waarom bevechten MM. Woeste, Helleputte en consoorten zoo hardnekkig de E. V. Omdat zij er de ontbinding en den on dergang der catholieke partij in voorzien eu de eindelijke zegepraal van de vyan- den van Godsdienst, Vaderland en ningdom Kiezing te Zoningen. Socialist gekozen. Ziehier de uitslag der kiezing van Zoningen Zoningen Branquart 7427, Bricoult 6329 Lessen - 4275, - 5037 Edinghen - 2322, b 4420 Le Rceulx- 6208, 3947 La Louvière- 8690, 5009 Totaal Brancquart 28,922. gekozen: Bricoult 24,742. De socialisten vierden luidruchtig hun nen triomf. Ziehier, den titel van vergelijking, de cijfers der vorige kiezing Socialisten, 22,944; liberalen, 15,709; katholieken, 16,664. In de balloteering, do stemmen ver deelden zich als volgt: socialisten 27,638; katholieken, 25,568. Van de 15,000 liberale stemmen gingen er destijds dus bij de balloteering 5000 naar de socialisten en 10,000 naar de katholieken over. BELGISCHE BEDEVAART naar en naar het van den 18 tot den 26 September met bezoek van de schoone Kathedraal van Chartres en van de stad Bordeaux, onder het geestelijk bestuur der EE. PP. Capucienen. —o Vertrek. Den 18 uit Brussel, Gent, in den voormiddag. Nachtverblijf te Parijs. Den 19, bedevaart naar het H. Hert van Montmartre. Vertrek, rond den middag, naar Chartres, alwaar wij de schoone Catbedraal zullen bezoeken, die wel het prachtigste gothiek gebouw van Frankrijk is, en wier relikwieën wij zullen vereeren. Vertrek 's avonds. Den 20 aankomst te Bordeaux om streeks 6 uren 's morgeus. Vertrek rond den middag, om te Lourdes aan te komen te 7 uren 30 ('s avonds). Terugkomst. Vertrek uit Lourdes den 25 's morgens, om in België terug te ijn den 26, voormiddag. Prijzen voor verblijf en verdere kosten 105 fr. in de eerste klas. 65 fr. in tweede en derde klas. De personen reizende in tweede en derde klas kunnen nochtans de verblijf kosten van eerste klas nemen. Inschrijving. De lijsten zullen den 10 September gesloten worden. In geval van wettig beletsel zal het gestorte geld terug gegeven worden tot den dag voor het vertrek. Voor de personen die zich na ln Sep tember laten inschriiven, wordt den prys vermeerderd met 5 franken. Die vermeer» dering zal streng geeischt en in de kas der arme zieken gestort worden. Zieken. De arme zieken zullen kos teloos volgens de ontvangen aalmoezen aanvaard worden. Eeu geneesheer zal de bedevaart ver gezellen. Al de zieke of gebrekkelijke personen die zich laten inschrijven, worden ver zocht ons ten minste 15 dagen voorop, een getuigschrift van den geneesheer te laten toekomen. Voor de inlichtingen en inschrijvingen wende men zich tot C. Van de Putte- Goosbens, uitgever van Den Denderbode. Feestdag van den H. Rochus, Gezongen Missen ten 8 uren, ter eere van den H. Rochus, voor de Wijken der Stad: Donderdag 24, - Leopoldstraat Vrijdag 25, Molenstraat. Zaterdag 26, van wege de Kerk. Maandag 28, St. Job. Dijnsdag 29, - Mijlbeek. Woensdag 30, 8 a Oude Visch- markt en Stoofstraat. Photograpliiën van den Praalstoet opname van den heer A. Palatzky, zijn ten Bureele vau De Denderbode te ver krijgen. Degenen onzer lezers die er van begee- ren, kunnen zich van heden af laten in schrijven. Prijs der 14 verschillende groepen 20 fr.; 1 groep alleen 2 fr. per stuk. TEN BUREELE van Den Den derbode schrijft men in op de Nieuwe Vlaamsche en Belgische Illustratie, Ueber Land und Meer, Illustrirte Welt, Alte und Neue Welt, Lectures pour tous Tit- Bits, Strand Magasine, enz. Op aanvraag proefnummers gratis. In het ministerie van landbouw en openbare wei kon houdt men zich bezig met het oprichten van gestichten voor het vernietigen van doode dieren, die van aanstekelijke ziekten gestorven zijn. In de statie van Schaarbeek heeft, ten gevolge van eene verkeerde wisseling, eene botsing plaats gehad. Eenige per sonen werden gekneusd. Dit feit veroor zaakte eene hevige paniek tusschen de talrijke personen, die naar de feesten van Antwerpen vertrokken. Er moet te Brussel eene goed inge richte bende bestaan, van dieven, die voor specialiteit hebben de onbewoonde huizen te plunderen van personen, die op reis of naar buiten zijn. Nu hebben zy weer hunne kunst uitgeoefend in de woning van Mevr. de weduwe Taeymans, die sedert drie weken op reis is. Zij stolen schouwgarnituren, zilverwerk, kunstvoor werpen, een velo, wijn, enz. Gister 22 Oogst was het 46 jaar ge leden, dat HH. MM. de Koning en de Koningin in 't huwelijk traden. HH. MM. zullen dus binnen vier jaar hunne gouden bruiloft vieren. In aanmerking nemende de volledige herstelling der Kouingin en de kloeke gezondheid des Konings, is het hoogst waarschynlijk dat wy in 1903 dit feest vieren. Men vertelt rond de Beurs van Brus sel, dat de Belgische Banken in groot getal depots krygen uit Frankrijk. De Patrie meent echter dat dit nieuws voor bevestiging vatbaar is maar waar is hot in elk geval dat veel Franscbo kapi talisten hunne gelden ten onzent beter in veiligheid denken dan in hun eigen land De gezondheidstoestand van baron 't Kint de Koodenbebo, voorzitter van den Senaat, baart eenige onrust. De acht bare senateur van Eecloo telt thans 89 jaren. Hij is senateur sedert 1862. Te Sint-Antelinckx waren eenige werklieden terug gekomen, die in Frank rijk aan den oogst hadden gewerkt. Veel geld verdiend hebbende, volgde hieruit eene drinkpartij, die weldra in vecht partij oversloeg. Een oud man, De Groote genaamd, werd zoo zeer toegetakeld, dat hij aan zijne wonden bezweek. Het parket van Oudenaarde heeft de zaak onderzocht en op het lijk van De Groote zeven won den bevonden. Drama le Turnhout. De eerste dag der Turnhoutsche kermis was nauwe lijks ten einde of een gedeelte der bevol king wordt in ontroering gebracht door een drama, dat, naar men ons zegt, toe te schryven is aan de onafhankelijke zede- leer. Een onbekende heeft op een meisje van 22 jaar, zondag nacht eene raoordpo- ging gepleegd. Dit meisje woont op den Grootakker te Turnhout. Het meisje werd erg gekwetst. De kogel is langs het rechteroog in het hoofd ge drongen. Dit oog zal naar alle waarschijnlijkheid verloren zijn. De kogel moet achter in het hoofd zit ten. Do geneesheer Hommers verzorgde het slachtoffer, haar toestand schijut niet levensgevaarlijk te zijn. Maandag voormiddag werd zij op eene draagberrie naar het gasthuis gebracht De politie heeft een onderzoek ingesteld en daareven is het parket verwittigd. Nadere bijzonderheden. Men vermoedt het het X is en dat hij het meisje reeds vroeger bedreigd had. Zondag nacht keerde het slachtoffer vau de kermis om half een huiswaarts. Nabij hare woning hoorde zij gerucht in de haag. Zij ging er naar toe en een revol verschot werd op haar van dichtbij ge lost. Zij werd aan het rechteroog gekwetst. Twee geneesbeeren hebben het slacht offer verzorgd, doch kunnen geen sporen van kogel of lood in de wonden ont dekken. Dit doet veronderstellen dat de revolver slechts met los poeier geladen was, en dat het meisje dus door de prop zou ge troffen zijn. Het slachtoffer heeft den dader niet herkend hy vluchtte langs de velden. Mnn verdenkt zekeren X., doch bet is niet bevrezeu dat hij den dador is. Do po litie hreft zich naar zijne woning begeven, doch hij was er niet. (Handelsblad.) Dezelfde persoon, die te Antwerpen valsche bankbiljetten van 25 gulden uit gaf, heeft ook te Luik zijne nijverheid uitgeoefend. Het zijn biljetten van het zelfde maaksel als die, welke tijdens de wereldtentoonstelling van 1897 te Brussel werden uitgegeven. Onlusten te I*arijs. Em kerk geplunderd. De anarchisten het werk. Zaterdag bevatte het Journal du Peu- ple, orgaan van den anarchist Sobastieo Faure, eenon oproep tot al de kameraden, om zondag namiddag ten 3 uren, op de Place de la République, bijeen te komen, ten einde de vijandelijkheden te beg' tegen de aanhangers der overheid. De oorlog is verklaard Weg met de reactie I Al de kameraden op de straat zoo luidde het. In 't vooruitzicht dezer betooging warei er maatregelen genomen door dc over heid. Verscheidene escadrons en com pagnies der garde républicaine warei geconsigneerd in de kazerne der Nouvellt France. In de rue Lafayette eu boulevard Ma genta was er zand gestrooid, voor 't geval er chargon dienden uitgevoerd te worden In de kazerne du Chateau d'Eau wares troepen geconsigneerd. Geene enkel sa menscholing, geen oproerige kreet moch: geduld worden, noch minder eenige wan orde. De boulevard Magenta was afgeslote! door een brigade agenten, ten einde elki botsing te beletten tusschen de socialists en de benden van M. Guérin, die ronddi rue deChabrol zwierven. In de rue de Chabrol zelf was de ordi dienst zeer sterk. Naar 't schijnt hadds de agenten bevelen gekregen om gewei met geweld te beantwoorden. Indien li Guérin en zijne vrienden eene daad v» geweld pleegden, moesten de agenten e gardes-republicains gebruik maken vai hunne wapens. Rond twee uren begon er eenige bewe ging te ontstaan. Wat later kwam eer kolon manifestanten, geleid door Sebas tien Fanre en Henry Dhorr naar de Plao de la Nation. Door de politie afgesnedi zijnde, ontstond Het eerste gevecht. Er werden revolverschoten gelost. 1 Goullier, politiecommissaris, kreeg tm messteken. Van de wanorde, hierdoi ontstaan, werd gebruik gemaakt, oma kolon te hervormen. Daarop stelden manifestanten het op een loopen, in richting van de Place de la Nation, wi zij op de politieagenten botsten, gesteui door do inspecteurs en de brigade ti opzoeking. Een nieuw gevecht, nog heviger dl het eerste, ontstond. Er werden weern vol verschoten gelost. Drie agenten zijn gekwetst. Sebastii Faure en vier van zyne vrienden spra gen in eenen tram Vincennes-Louvre. koetsier signaleerde ze bij de aankomst de Place de la République aan den pol tiecommissaris Loriot en deze, geholpi door do inspecteurs van tpolltie, nami Faure, Dhorr, Ferrier en Perrin in heci tenis en brachten ze naar de kazernei Chateau d'Eau, .waar zij ondervraii werden. Dhorr alleen droeg een vuo wapen. Terwijl Faure iu den tram «tapte bit den de agenten eenige andere persow aan, en zette de bende haren weg voo naar de Place de la République, ter» zij onderweg de ruiten insloeg van t* geestelijke gestichten. De bende ging langs de ruo de Lachi riere, sloeg eenige ruiten in aan do kei Sint-Ambroise, en zette dan haren wi voort. Te 5 uren was zij aan den hoek van rue d'Arboy en de rue St-Maur. Ge» peud met bijlen en groote messen, onde weg aan de uitstallingen gestolen, wierjx do schurken zich op St-Jozefskerk. Beeldstormerij. Het hek, dat de koster kort te von gesloten had, was spoedig met bijlen e ijzeren stangen losgeslagen. De razendi beukten de zware eiken deuren in en dro: geu iu de kerk. In eenige oogenblikki hadden de beeldstormers alles verbrijzel De zes altaren, de doopvonten, mannen wijwatervaten, schilderijen, marmer beelden, alles werd omverregeworpen gebroken. Daarop viel de bende het hoogalta aan. Het tabernakel werd beneden g( rukt. De gewijde Hosties op den groi geworpen en vertrapt de stoelen verbrj zeld en buiten de kerk op eenen hoop gs worpen en in brand gesteken. Midden in den brandstapol wierpen den grooten Christus van het hoogaltaai om daarna in dc kerk terug te keerent het altaar van 0,-L. - Vrouw te verbrj zelen, dat zij de eerste maal vergeté hadden. De koster, die eerst door de woeden beeldstormers was aangegrepen, geluk er iu te ontsnappen en de politie te ve wittigen. De garde républicaine en de agente werden naar de kerk gezonden, en moesten hunne sabels trekken om zich verdedigen tegen de manifestanten, di alle met groote messen gewapend ware: Een twintigtal kerels vluchtten in W huis recht over de kerk. Andere vluchtte in den toren. De agenten moesten eeo

De Denderbode | 1899 | | pagina 2