Zondag 27 Augusti 1899 f> centiemen per nummer. 54ste Jaar 5594 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst De Toestand De Moordenaar* Mr Woeste keerd; hij doet met GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Evenredige Vertegenwoordiging. U BEERNAERT: DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Lands. Ouiciue suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnisse op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 26 Augusti 1899. Wij gaven over acht dagen eenen ver- mocdelijkcn uitslag van de toekomstige kiezing onder de evenredige vertegenwoor diging. Hij kwam uit op 74 katholieken 74 liberalen en socialisten 4 onafbankelijkcn. Wij willon nu verschillige bemerkingen onderzoeken die gemaakt wierden. 1" Onze katholieke confrater Het Fondsenblad de cijfers aauvcerdende, aanziet ze als een minimum. Dit meenen wij niet. Wij gaven immers verschillige plaatsen waar wij gemakkelijk eenen man kunnen verliezen wij noemden onder anderen Antwerpen en Oostende. Wij gaven ook verschillige oorzakeu die ons getal katholieke representanten zal ver minderen wij wezen op den vooruitgang door onze tegenstrevers gedaan, op de verdeeldheid die het gedwongen aftreden van eenen representant kan veroorzaken. Onze cijfers zijn dus verre van als een minimum te mogen aanzien worden. 2° Maar, zoggen zij die de cijfers aan veerden, hoe is het mogelijk dat zoo veel menscheu daarin mis zijn Dat zij mis zijn, dat is zeker. Op eene samentelling kunt ge wel de proef ma ken, maar ais ze wel gemaakt is, moet ge de uitkomst aauveerden. De twee secre tarissen van den Bond der proportionna- listen, de heeren Mommaert en Dumont, gelast om dezelfde berekening te doen, hebben onze uitkomst bekomen. Maar zij rekenen de independenten als katholie ken en wij niet. De Bien public zelf schrijft verschillige keeren deze week, deze bekentenis Wij zijn geenszins zeker dat wij met de evenredige vertegen woordiging zullen zegepralen. Zie zijne artikels - A la droite, La droite future. Maar hoe dat uitleggen Dat weet ik niet. Wij hebben daar nochtans nog voorbeelden van gezien. Hoeveel men- schen waren er niet mis in den beginne over die beweging der Daensisten Het zijn juist die gazetten die toen met meest hardnekkigheid do Daensisten onder steunden, die nu ook met meest geweld voor de evenredige vertegenwoordiging hebben geschreven. 3° Nopens onzo gegevene cijfers deed men opmerken dat 4 katholieken te Brus sel te weinig is. Tc Brussel zullen de independenten met de katholieken op eene lijst blijven ofwel niet. Blijven zij op eene lijst dan zullen zij voor de helft katholieken en voor de helft independen ten zijn. Komen zij niet overeen, dan willen wij wel aanveerdeu dat de katholieken altijd te weinig en do independenten te veel representanten gehad hebben gezien WIE IS NAAR HET HOOGDUITSCH van EDUARD WAGNER 88"* VERVOLG. De huishoudster haalde den sleutel, die ook werkelijk op het kistje paste. Het deksel werd .opengemaakt en Sofie en de huishoudster blikten begeerig op de voor haar liggende kostbare zaken, als hemdsknoopjes, doek spelden en ringen met de schitterendste edel gesteenten, alsook zware horlogiekettingen van massief goud en ander metaal. Sofie dacht aan de verborgen juweelen in het familiegraf der kapol. Deze diamanten waren waarschijnlijk daar van afkomstig. Hoe is het mogelijk, dat een bediende met een j aarlij ksch inkomen van twee duizend frank, of hoeveel hg ook heeft, zulke juwee len kan bezitten riep de huishoudster uit. Deze steenen zijn van het zuiverste water De vermoordde markies kon geene schooner! in zijue beroemde verzameling hebben De ketting is er niet in, zegde Sofie, alle stukken een voor een uit het kistje ne mend. Ha Wat hebben wij hier hunne getalsterkte laat ons aannemcu dat de independenten maar voor gu de katholieken voor tusschenkwamen in het getal stemmeu uitgebracht op hunne lijst.. Dan krijgen wij te Brussel 6 katho lieken en 2 independenten, maar dan moeten wij de independenten iu de oppo sitie zetten en dan bekomen wij voor uit slag 76 katholieken en 76 liberalen. Dat is nog slechter. 4° - Maar, zegt men, wat wilt ge dan Als de evenredige vertegenwoordiging niet gestemd wordt, moeten de kamers ontbonden worden. - Dat is nog zoo zeker niet. Maar laat bet ons veronderstellen. Maar wat is nu beter eene onmiddellijke kiezing met hoop van te overwinnen en met vaste zekerheid vau later weder te kunnen op staan, of eene kieziog, eene maand later, met volle zekerheid van ouder te liggen eu zonder hoop van in langen tijd weer boven te geraken Dit mogen wij niet vergeten wordt de evenredige vertegen woordiging gestemd, dan hebben wij eene ontbinding der kamers en dan liggen wij onder I Iemand geven in de mate welke hem toekomt is een aantrekkelijk gedacht hel verleidt, iuderdaad, door zijn recht- veerdigen schijn, en zoolang men zich op theoretische terrein bevindt schijnt die hervorming alle tegenspraak uit te dageu. Aan eene partij het aantal zetels toeken nen in verhoudiug van bare getalsterkte is wezenlijk rechtveerdig en schoon. Is dit echter genoeg om eene hervor ming te verrechtveerdigen die op prak tisch gebied vele zwarigheden meebrengt en vele kwade gevolgen hébben zal Wij antwoorden neen, en zullen daarna het tweede deel onzer stelling bewijzen. De politiek beweegt zich uitsluitend op praktisch gebied zij stelt zich voor doel het algemeen welzijn door eerlijke en loffelijke middelen te bewerken. Het alge meen welzijn is echter de som niet der samentelliug van al de bijzondere voor- deelen van iederen burger. Het gebeurt, en dat is het gemeen geval, dat het bij zonder welzijn in tegenstrijd is met dat van het gemeenebest. Welk moet in zake politiek alsdan onderdoen De vraag stellen is ze beantwoorden. De bijzoudere moet wijken voor het wel zijn vau het algemeen. De rechten van den burger, in het bijzonder, moeten onderdoen voorde belangen deralgemeeu- heid. Men heeft wel van rechtveerdiglieid te sprekeD dat belet niet dat men ze uit het oog verliezen moet. Zekerlijk moet men zooveel mogelijk de de rechtveerdigheid zelfs van bij zonderen beoogen maar, in voorkomend geval, wan neer het algemeen welzijn het vereischt, moet daarvan geen rekening gehouden worden. Wat zou er inderdaad gebeuren moest ieder in het bijzonder den gang der algemeene belangen belemmeren kuu- non Niets zou er gebeuren of gedaan kun nen worden. Welke inrichting zou tot stand geko-, men zijn Wij besluiten daar uit dat theoretisch iets heel schoon kan zijn maar óp prak tisch gebied het er geheel anders kan uitzien. Dat onderscheid heeft Denderbode sedert jaren gemaakt in zake van E. V. De reseering heeft haar onderwerp over E. V. neêrgelegd. Op twee lijsten kiezen is zijn kiesbul- lctijn vernietigen het panachceren, lijk men zegt. is uit. Wie hot doet maakt een ongeldig briefje. Dat is een groot punt. Hij moet stemmen boven op de lijst en dan neemt bij het volgorde aan vastge steld op het kiosbulletijn. Die volgorde wordt bepaal in de kieskomiteiten of in de politieke kringen. Is dat billijk Hij mag ook nog stemmeu achter eenen enkelen naatn aau wien hij de voorkeur geeft. Eene stem zoo uitgebracht telt ook voor de partij tot wiea hij behoort. Wie alzoo het quorum of het kiescijfer bereikt wordt gekozen verklaard. Gij zoudt bij v. voor de katholieke lijst willen stemmen en uwe voorkeur geven aan twee of drie mannen ge kunt het uiet of gij vernietigt uw briefje. De wezenlijke kiezers zijn diegenen die het volgorde vaststellen. Wie aan het hoofd van den lijst komt is zeker geko zen wie op het einde staat valt er af. De kiezer verliest volkomen zijne vrij heid. Wie zal op zich nemen durven die volg orde waar alles vau afhangt te bepalen. Die taak is te kiosch en wat men ook doe men moet vijandschap zich op den rug halen. Vandaar twist en tweedracht. Met een woord het voorstel van het gouvernement is de dood van alle ingerichte partijen. Was het dat wat men beoogde Wat zal voor ons land do uitslag zijn der E. V. Er zullen veel katholieken, een zeker getal socios en liberalen en een zeer klein troepje groenen gekozen zijn. Zal er eene meerderheid gevonden worden Dat is nog af te wachteD. Wij vreezen neen. Er zal alzoo een anarchistische toestand geboren worden waar geen be stuur mogelijk zijn zal. Daaraan oen einde stelle,n zal onmoge lijk zijn daar om een enkele stem te ver plaatsen men een kiescijfer veranderen moet. De werklieden zullen er het slechtste meê aan zijn zulk regiem is de dood van alle wezenlijke volkswctlen. Dat men eens eene wet. op de werk manspensioenen voorstelle 1 Wat zal er gebeuren De socios en do groenen zullen alle wetsontwerp waarbij de werkman ver plicht wordt eenigo storting te doen als onvoldoende aanschouwen en er tegen stemmen. Zoo zal het gaan ook met de liberalen, genre Bara, die nog deukca dat er geen maatschappelijk vraagstuk be staat. Dus is de E. V. de begrafenis van de wet op de pensioenen en ook van alle degelijke volkswctten. Wij, katholieken, wij moeten bijzonder bei oog open houden. In deu anarchistischen toestand waar van ik hooger sprak zal een katholiek ministerie uiet leven. Het bewind zal in geuzeubanden overgaan en met hem al de voördeelen en gevaren er aan vastge hecht. De geuzen alhoewel minderheid zullen in wezenlijkheid het land besturen. Wat zien we iu de groote steden, te Gent, te Brussel, te Luik Alhoewel minderheid in den Raad tel len de geuzen in hunue partij Burgemees ter en Schepenen. Zoo zal liet gaan in het land. Met de E. V. zullen wij een homogeen geuzen goe- verncment hebben. Is het dat wat beoogd wordt En waarom dat? Om door de E. V. toe te lateu aan ceoige schreeuwers de poor ten van het Parlement te openen, die op andere wijze er nooit komen zouden en die erg verliefd zijn op de duizende franks aan die kussens gehecht. Dat alleen is het voordeel van de even redige vertegenwoordiging, 't Is kaal Beneden in het kistje, onder een stuk flu- j weel dat den bodem bedekte, lag, naast «mig. j ringen eu eene ketting van eene geringe j waarde, waarschijnlijk uit den tijd, dat de j eigenaar dezer zaken nog zoo met het geld niet spelen kon, eene ketting die toen men r uit nam, do gezochte bleek te zijn. - Sofie en de huishoudster Btaarden een I oogenblik sprakeloos op de vondstbleek van ontroering riep de eerste uit - Het stuk, dat wij gevonden hebben, be hoorde den moordenaar En hier is het an dere stuk van de kettiug. - Filip Piron moet de moordenaar van zijnen armen heer zijn En Alexe Mixtome is valsch aangeklaagd en onschuldig veroordeeld voegde Sofie erbij. - Wat zullen wij nu doen - Wij moeten de ketting hier laten en ons geheim streng bewaren. Piron zon er niet voor terugschrikken ons te dooden om zich zelf-te redden. De huishoudster liet de ketting vol vrees en sidderend weêr in het kistje vallen. Sofie bleef eenige minuten staan. Het kwam haar ongelooflijk voor, werkelijk het bewijs gevonden te hebben, dat voor haar eene out- metelij ke waarde bezatdat Filip do kettiug zoo vele jaren in zijn bezit had gehouden, was onbegrijpelijk. En toch waren alle ver onderstellingen juist geweest. Het stuk, dat zij iu de slaapkamer van den markies gevon den had, was door Filip niet gemist. De ket ting was te Parijs hersteld en men hnd niet gezien dat deze wat korter was geworden. Een groot liefhebher, zooals hjj was van zulke dingen en dewijl hij hij den verkoop nog geen vierde der werkelijke waardo er voor ontvan gen zou hebben, had Filip de ketting doen behouden. Jaren lang had zij onder iu het kistje gelegen, omdat Piron andere meer nieuworwetsche horlogiekettingen had en hij zich nauwelijksch heriunerde, dat deze oude ketting nog in zijn bezit was. Sofie begon alles weêr iu te laden en legde het juist zooals zij het gevonden had daarna sloot zij het- kistje en gaf den sleutel aan de huishoudster terug. Wat gaat gij nu doen, jufvrouw Le page vroeg de huishoudster zacht. Ik zal bet rijtuig laten inspannen, ant woordde Sofie bedaard, dewgl mevrouw Bar- tineux mij daartoe verlof gegeven heeft en naar het dorp rijden. M. Henri Talbot moet dadelijk weten wat wij ontdekt hebben. Gij zult, hoop ik, met mij gaan Zult gij aau den markies Bcbrijven Neen. Ik zal het grootste stilzwijgen om trent de zaak in acht nemen wat gij ook doen moet. Ik zal alles aan den rechter overluteu. De huishoudster beloofde te zwijgen en klaarde zich bereid Sofie naar het dorp te vergezellen. Het rijtuig werd besteld en een kwartier later reden Sofie en do huishoudster het dorp binnen. Voor het hotel hield het rijtuig stil en de Zondagrust der postbedienden.— Sedert M. Vandonpeereboom het minis terie lieeft verlaten hebben do organen der logie eenen veldtocht aangevangen tegen de zondagrust welke door hem aan de postbedienden geschonken werd. De logieorganen vragen dat de oudo diensten heringericht worden, in andero woorden, dat do postdiensten zouden ge beuren dos zondags gelijk iu de week. Nu, geen catholick ministerie zal er willen in toestemmen die zoo menschlie- vende hervorming door M. Vandenpeere- hoom ingevoerd af te schaffen. Die vraag der liberale dagbladen geeft ons de maat van de genegenheid die zij voor de postbedienden, voor den minde ren man, overhebben; zij bewijst verder ook dat moest het catholiek ministerie verdwijnen bet weldra met de zondagrust in 't Bestuur der posterijen zou gepast zijn beide reizigers stapten uit. De eerste deed eenige inkoopen van wol, papier en dergclgke zaken en begaf zich vervolgens naar de post. --- Wuarom gaat gij niet dadelijk naar mijnheer Talbot, jufvrouw Lepage vroeg de huishoudster verwonderd over hare verschil lende doelloozo boodschappen. - Dewijl wij uiet te voorzichtig kunnen zijn, om allo verdenking te vermijden, ant woordde Sofie. Wij hebben met eenen man te doen, die vol argwaan en gewetenloos is. Filip Piron kan elk oogenblik terugkomen en den koetsier ondervragen. Ik zou niet willen dat hij te vroeg achterdocht kreeg. Wij zijn nu geheel uit het gezicht van den koetsier en dicht bij de woning van den vrederechter. Zij gingen deze binnen. Mijnheer Talbot was te hnis en zg werden in de studiekuuier gelaten. Hij groette Sofie met eene diepe bui ging en eeu goedhartigen glimlach. liet meisje vertelde kort en goed, welke gewichtige ontdekking zij hadden gedaan en de vrederechter luisterde oplettend en met groote verwondering. Dat brengt waarlijk veel licht in de zaak riep hij uit, toen Sofie haar verbaal geëindigd had. Jufvrouw Lepage, gij hebt daar een groot werk volbracht. Het gewicht dezer ontdekking is onschatbaar. Sofie sidderde van ontroering. lleh ik genoeg ontdekt dat Filip ge vangen genomen kan worden vroeg zij. Zoo niet dan wenBchte ik nog meer te zeggen. MET Z^ne 8owoonHikQ schijnheilig heid en venijnigheid schrijft de alweter vau Chipka iu - Den Werkman - van 25 Oogst 11. Op de Meeting aau de Molenstraat- poort is aangehaald dat 't Gemeentebe- stuur 4 groote, goede huizen vanCho- calat en Beschuit, van Bloem en che- uiiekc Meststoffen en nog een ander uit - de stad gehouden heeft. Indien deze beschuldiging waarlijk uit gesproken is, dagen wij dien laffen be schuldiger uit zijne beschuldiging te be wijzen en op gegronde reden te staven. Maar hij zal zwijgen, want hij kan niets bewijzen en vaa nu af mogen wij den herbergprater toeroepen Ge zijt een laffe logenaar Maar is 't in Aalst oiet over bekend wie de oorzaak is dat er alhier geene nieuwe nijverheden ingevoerd worden Weet men er niet waarom menige deftige rijke familiën en hoofden van aanzienlijke uy- verheidsgestichten onze stad hebben ver laten Door wiens toedoen heeft de heer Smith zich verplicht gevonden zijne werkhuizen te Aalst te sluiten om ze naar eene an dere stad over te brengen Dat men het eens vrage aan dien nij veraar. Gedu rende 25 jaren heeft hij in volle overeen komst geleefd met zijao werklieden hier to Aalst en te Kerkxkcn, tot het oogen blik-dat de kleingeestigsten dezer werk lieden zich hebben lateu misleiden door de ophitsingen der Daeusisten. Door leugen en bedrog zal mende werk lieden in deze zaak niet kunnen mislei den. Ouzo werklieden zien genoegzaam wie cr gedurig betracht iu onze stad. werken van vergrootiug, verfraaiing en vooral van gezondmaking, te laten uit voeren... Ja, onze werklieden weten wie werkt om hier nieuwe nijverheden in to voeren en ze te stichten in fabrieken Jie men heeft moeten sluiten ten gevolge der moeilijkheden aan do nijverheidshoofden aangedaan door de opstokcrijen der volks bedriegers... Denkt de schoone lieflijke Pie van Chipka wellicht dat hij het zijne heeft bijgebracht om den toestand van 't Aal- sterscbe werkvolk te verbetoren, wauneer hij zich, iu 't groeue cbikskcus-fabriok, als actionnaris voor 500 franks, heeft we ten biunen te foefeleu Dut bewijst enkel dat hij, ondanks den broodroof waarover hij gedurig klaagt, ze nog kruipen heeft en dat hij de winsten vau 10 en 13 ten hon derd gedaan met 't zure zweet vau den werkman niet verstoot.... Maar ook op Chipka is 't alles voor 't zoo geliefde gel deken 1... M. WOESTE. —Zekere liberale bladen, die hunne wenschen voor wezenlijkheid aanscbouweu, kondi gen aan dat M. Woeste besloten heeft het politiek leven te verlaten. Wij herhalen het Er is niets van Spreek vrij op. Gij kunt op mijn stil zwijgen rekenen, jufvrouw Lepage. Het zal het beste zijn mij alles toe te vertrouwen. - En ik wil zweren, er iemand iets van te vertellen, riep de huishoudster uit. Als er hoop hostaat, Alexe Mixlome eoroherstel te verschaffen, dan zal ik alles doen wat moge lijk is. - Gij kunt u op de huishoudster verlaten, jufvrouw Lepage, zegde do rechter Ik spreek borg voor haar stilzwijgen 1 Op die wijze gerustgesteld, verhaalde Sofie hare ontdekking van het graf in de kapel. De zaak ia dnidelijk riep mijnheer Talbot nit- Ondanks alle bewijzen tegen hem, Alexe Mixtome onschuldig on Filip Pi ron is de moordenaar De zaak is mij geheel duidelijk, herhaalde de rechter. Naar de vermiste juweelen verzameling van den ver moorden markies is nooit gezocht geworden. Men geloofde dat de markies deze kort voor zijnen dood verkocht, of wel dat Alexe Mix tome ze verborgen had, ten einde men denken dat de moord door inbrekers gepleegd was. De omstandigheid, dat de jnweeleu in het bezit zijn van zijnen dienaar dio hem haatte en gezworen had zich over de mishan deling to wreken, in verband met hot feit be treffende do horlogieketting zal er werkelijk toe bijdragen Filip Piron van den moord te kunnen beschuldigen. Zijn deze bewijzen nog niet voldoende? vroeg Sofie angstig. Mr Beernaort zegt ten minste waar hij ons leidt. Ha, Bien public hoe durft ge zulke dingen schrijven Mr Beernaort zegt waar hij ons leidt I Maar wat be trouwen mogen wij hebben in zulken leidsman. Vooraleer de herziening te beginnen vielen Mr Woeste en Mr Jacobs hem te voet en smookten hem om de her ziening der grondwet niet te beginnen zon der te weten waar naartoe, om geenen sprong in de duisternissen te doen. Maar er was niets aan te doen en Mr Beernaert bracht ons naar het door niemand ver wachtte. Mr Woeste heeft meermaals die fout beknibbeld, zoo dikwyls dat mon zei, dat hij het nu zoo late, het is toch te laat er is niets meer aau te doen. Wat zeggen van eenen machinist op den ijzerenwog die u naar Gent moet voeren, en to Gent zijn locomotief niet meester is en in volle vlucht met u naar Brugge snelt Zal het dezen keer niet nogmaals het zelfde zijn Mr Beernaert wil ons tot de evenredige vertegenwoordiging breng n. Ja, maar go moot geen propheet ziju om, als gevolg aau de evenredige vertegen woordiging hot algemeen stemrecht en de ondergang der katholieke partij en van den Godsdienst te zien. Neen, dat is geene voorzegging 1 Dat is uit de oorzaak het gevolg trekken. Dat is een onweèr zien als de donkere wolken in do lucht opgehoopt zijn. Dat is het pro duct 5 maken als de factoren 2 en 3 ge geven zijn. Ja, katholieke raenscheD, wij staan met onzen trein te Brugge, Mr Beernaort is onze machinist, de Bien public is onze garde convoi die ons allen op don trein steekt ah 1 konden wij toch maar van den trein af blijven maar neen, wy moeten er op, wij moeten vooruit naar Oostende om ons daar allen te samen te versmoren in de zee I de socialisten meê. Menschen, wat is daarvan Niets, volstrekt niets 11 I Eu die dat durft zeggen is ofwel te dom om t' helpen donderen ofwel zoo boos als Lucifer I Ziehier de waarheid Mr Woeste is tegen de evenredige ver tegenwoordiging, en 't is zijn recht en hij heeft gelijk Want d'evenredige verte genwoordiging ware de dood der katho lieke partij in ons land en, bijgevolg, d'oorzaak van alle miseries en ellen den. Maar wat is 't Mr Woeste is tegen woordig d'oorzaak van alle kwaad volgens de deugenieten ze gaan zoo ver van to zeggen dat het zijn fout is dat het niet en regent I f De bewijzen tegen hem machtigen mij, hem in het oog te doen houden, antwoordde Henri Talbot. Ik zal mg oataurlgk met het hooger gerecht in verbinding stellen en de noodige stappen doen voor do zaak. Gy hebt als huishoudster op het kasteel, voor het dienstpersoneel te zorgen, vervolgde hij tegen de hnishoudster. Morgen zal ik u eenen man zenden, voor wien gij eeuo be trekking moet zoeken. Hij zal Filip Piron bespieden, als hij terugkomt. Ik begrijp u, mijnheer, en zal den man, dien gij mij zendt, in dienst nemen wij zul len wel werk voor hem vinden. Maar Filip zal zoo spoedig niet terugkeeren. Zooveel te heter dan kan den man ken nis maken met den toestand. Ik dacht, zegde Sofie, dat er genoeg ont dekt was om Filip Piron gevangen te doen nemen en Alexe Mixtome in eer te herstellen. Niet genoeg, om Alexe Mixtome van het aandeel in de misdaad vrg te spreken, ant woordde de rechter ernstig. Daar mijnheer Mixtome zoolang achtereen in den tuin bleef, is het zonderling, dat niemand hem heeft opgemerkt. Er waren dertig dienstboden in huis, zoodat een hunner hein toch bad moe ten zien. Ik begrijp uwe geestdrift in deze zaak, jufvrouw Lepage. Als de eer van den edelen naam der Charlemonts weder hersteld wordt, is de markies u zooveel verschuldigd dat hij het nooit vergelden kanj (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1