Pol en Stant. Van tak op tak. De Eerw. Pater Jesuïet Kallen. De lieflijke He «rC Woel innen. Schijnt dat de O socialisten hun ne woelingen van Juni in de Volkskamer en iu de straat zullen herbeginnen bij de beraadslaging over de kieswet. 7 LIBERA- LISMUS is eene vrijdenkerij ge worden. En 't li beralism us kan niets dan SLECHT VOLK kwee ken (Getrokken uit de gazet van Pie Daens van 5 October 1890). De Provinciale Tentoonstelling Abdij Affligem. HERDERSEM. Heiligschenderij. - Volkskamer, Prijsuitdeeling. Kerk v. den H. Martiuus Allerhande Nieuws. Pol sleept de stoppels af meë den kledden, en Stant wacht hem af op de baan Stant. Wat aardig ekstrument hebt ge daar nu aan d'hand, Pol Dat en heb ik van mijn leven, nog nie gezien. Pon. Hola, Stant, ▼an dezen keer zijt g'er nevens verleden jaar hebt ge mij dezelfde vraag gesteld en 'k heb u dan gezeid dat dat nen kledden is. Stant. Ne kledden, Pol Als ze t' Aalst van nen kledden spreken, peizen ze op iets g'keel wat anders als op nen hoop brokken ijzer die d'een aan d'ander hangen en door 't land gesleept worden Pol. llewel, Stant, se mogen t' Aalst door nen kledden verstaan wat of wie da ze willen maar nen kledden hier bij ons is een ekstrnment om de stoppels bij een te slepen en ze alzoo van 't land weg te krijgen. Stant. Bedankt voor d'explikatie Pol maar de stoppels plegen er afgereekt te wor den van 't land. Pol. Jaja, Stant, er zijn nog menschen die dat doen, maar 't is hier weerom al de- aelfde kwestie van over acht dagen om de stoppels af te reeken moet er volk zijn, en ga zoekt ze mij den dag van vandaag kan den boer hem nit den slag niet trekken meê zijn peerden en machieueu, bij mag de pijp aan ilerten geven en trekken er van ouder. Stant. Ja, Pol, de tijden zijn veel ver anderd, en mochten ons ouderlingen nen keer weerkomen, z'en zouden hun van de wereld niemeer verstaan. Pol. Zwijg mij daar af, Stant, want ver andering en is nie altijd verbetering, maar 't zal voortrekken zoolang als 't kan. Stant. En klagen z'hier ook alzoo van de droogte, Pol Pol. Schrikkelijk, Stant veel steenput- ten beginnen droog te vallen Stant. En de meerschen dan, Pol Pol. Er en iB niets meer in te vinden als de wortelkes van 't ges, Stant, en 'k en weet niet hoe dat er de beesten nog nie nit en loopen. Stant. En 't loof dan, Pol Pol. Dat is nog de grootste miserie, Stant 't eerste gezaaide da gaat nog en da kan er nog zyn maar 't leste gezaaide en kan nie uitkomen of staat te steken da g'er geen verandering aan en ziet, en binnen eenige dagen is 't letterlijk verdroogd of verteerd. Stant. En de patatterkes dan Pol, die overal beginnen droog te vallen Pol. Ja, Stant, maar die zullen er tooh zijD nochtans beginnen z'overal te zeggen dat de barons of de rooë doorschieten en als da waar is, is 't nen grooten achteruit. Stant. Waarin bestaat dat, Pol Pol.Da wilt zeggen, Stant, da ze een keest schieten om een nieuwe plant te forme ren en op die wijze en groeien ze nie meer en geraken ze hun fortuit en hmnnen goeiën smaak kwyt. Stant. Da ware spijtig. Pol, en da zou kannen nes aardigen winter voorspellen. Pol. Jajaat, Stent, 't wordt van nu af nen slechten tijd voor 't beesteneten, en indien 't loof mislukt lijk 't waarschijnlijk is, zou er veel erremooi kunnen komen bij de boerkes. Stant. Er moet gelezen worden voor den regen, Pol 't begint er te spannen, en rond Aalst bijzonderlijk voor de bloemkoolen die beginnen droog te vallen. Pol. 't Is een algemeen geklaag, Stant, en ik hoop toch dammen in 't kort zullen ver hoord worden maar als g'hoort wat dat er in de wereld omgaat, nen meDsch zou toch schrikken en beven en peizen dat 't mensch- dom zal en moet gestraft worden. Stant. Ge wilt zeker spreken van die schurkerijen daar te Parijs, Pol Pol. Joak, Stant, dat eerst en vooral daar in den klaren dag meê duizend man ge lijk op een kerk aanvallen, de deuren inloo pt?»alles in stukken smijten, de beelden en schilderijen verbrijzelen, 't heilig Tabernakel openbreken, d'heilige vaten stelen, en zie, Stant, 't en wilt nie gepeisd zijn En wat dat er van die rampzalige fransmans zal gebeuren, da mag onzen lieven Heer weten Maar zeker is 't, gestraft zullen ze worden Stant. 't Is nen droeven tijd, Pol op staan tegen onzen lieven Heer, de 11. Kerk en de priesters en de religieuzen vervolgen, 's zondags naar de mis niemeer gaan, leven lijk verkeus, en alles willen veranderen in nen moordkuil I Pol. 't Is een schoon werk dat de geuzen verricht hebben, Stant, meê de religie uit de scholen te verbannen on 't volk goddeloos te maken 1 Stant. Frankrijk is diep gevallen, Pol, maar is 't dat er in ons land ook geen strenge maatregelen en gaan genomen worden tegen de socialisten en de volksverleiders, binnen eenige jaren zyn wij op denzelfden weg als die ongelukkige fransmans, en is 'ter ook meê gedaan meê onzen Belgiek Pol. 't En zal nog zoo rap nie gaan, Stantons vlaamsche boeren houden er aan aan hun religie lijk aan huu vel, en socialis ten en andere slechte tieten zullen 't mogen halen meê loopen als z'op den buiten durven komen. Stant. Da peis ik ook, Pol maar er valt op te passen De steden worden slecht, en gaan ze voort meê 't volk op ta maken in hun slechte gazetten en schriften, 't jong werkvolk bijzonderlijk zal zijn religie kwijt geraken, en een volk zonder religie is verlo ren en tot alles bekwaam I Pol. Vallen dedonchisten nog altijd de priesters en de religieuzen aan, Stant 'i Stant. 'k Hoor zeggen, Pol, dat ze razig boos worden, en dat ze zelfs veel slechter worden als de socialisten zelve Pol. Die mannen moeten tech meê een conscientieken loopen, he Stent Stant. Die kerels en gevoelen of en hoo- ren geen ander stem niemeer als de die van den hoogmoed en van den haat en de wraak zucht, Pol, en wa kan er dan anders van voortkomen als al da niet en dengt Pol. 't Is waar, Stantmaar als ze nn nen geheelen dag geloopen en gestudeerd en getravakt hebben om de menschen te bedrie gen en 't goed aan te vallen, die mannen moeten dan toch ook nen keer slapen gaan, eu dan zien ze toch zeker somtijds wel aardige spoken Stant. Da kunnen wij peizen, Pol, bij zonderlijk mannen die geloof en religie g'had hebben, die zelfs van onzen lieven Heer op een bijzonder wijze bevoordeeligd zyn ge weest om goed te doen en te werken voor de zielenzaligheid, en na weten cn klaar ter oogen uit zien da ze d'oorzaak zyn da zooveel jonkheden en andere verblinde menschen naar de kerk niemeer en gaan en leven in haat en nyd tegen hun priesters en religieuzen die hnn niets en doen als goed ha Pol zij zeker, dat er alsdan iets moet omgaan in dat binnenste en dat ze weinig of geen deksel noodig en hebben om te zweeten lijk dragon ders en om te lijden als dnivels Pol. 't En kan nie anders, Stant, want die kerels moeten toch ook gewaar worden da ze meer on meer aftrekken naar hnnnen put, en dan, zooals 't onzen braven pastoor het ons zoo dikwijls voorhondt, is 't van rkddr rationzm, geeft rekening En meê welke rekening zullen zulke jannen voor den dag komen Stant. Ja, Pol, er en zal daar Diet te schertsen en te spotten vallen, lijk die kerels het op onstichtende wijze durven voorstellen in samenspraken van den H. Petrus met brave zielen die hier op de wereld hunne priesters gevolgd en ondersteund hebben, maar er zal daar inderdaad te verantwoorden zijn voor zoovele zielen die door hunne schuld op den weg der dwaling zullen gebracht zijn gewor den, voor zooveel kwaad aan Kerk en samen leving toegebracht, voor zooveel haat en twist en tweedracht onder de menschen ontstoken, voor zoovele en ontelbare zonden vau hoog moed, wraakzucht, enz.... enz.... Pol. En slaapt gij dan gerust meê alzoo een paksken op uw hert, Stant Stant. Ja, Pol, 't kwaad wordt gestraft van hier op de wereld zelve, en niemand kan gelukkig zijn die er zich aan overlevert Pol. Dat ondervindt iedereen aan zijn eigen zeiven, Stant, en nen mensch kan maar de vrede hebben als 't hert en de consciëntie gerust zijn. Stant. Daarom ook, Pol, zullen wij voortgaan meê ons plichten trachten te kwij- ton de plicht van 't gebed en de plicht van d'onderdanigheid. Pol. Daar ligt alles inbegrepen, Stant ods dagelijksche gebeden doenen eer geven aan wie eer toekomt aan onzen lieveD Heer en aan al degenen door Hem aangesteld om ons te geleiden eu te gebieden. Stant. 't Is alzoo, Pol, en tot de naaste week, in d'hoop dat voor dien tijd nen mal- schen en nen overvloedigen regen de boerkes en hun velden zal komen verkwikken. Pol. Als 't God belieft, Stant. "an Hollaudschen oorsprong, welke bier 12 jaren te Aalst verbleef, heeft, op bevel zijner Overheid, odzo Stad verlaten tot groot spijt van de Cougregatie der Jonge lingen waarvan hij de Bestierder was eu van de talrijke werkersgezinneu voor welke hij, in ziekte en tegenspoed, altijd door goeden raad en behulpzaamheid eene ware weldoende voorzienigheid is De E. P. Kallen verblijft thans in Don Haag, als Onderpastoor gehecht aan de kerk dor H. Theresia. Volgens 't Land van Aélst zou de E- P. Kallen hier weggezonden zijn,omdat bij, Hollander, zich te veel bemoeide met de politiek en de christeue democraten, alias de groene socialisten, te hardnekkig bevocht. Maar zou de zoogezegde wegzending van den E. P. Kallen soms om geene andere reden noodzakelijk geoordeeld zijn geworden Men we«t dat de opgeschorste priester Daens onlangs in Holland meetingen is gaan houden om er ook de (auoisuip?) democratie of groene sociaiisterij te stich ten. Nu, in Hollaud, kent men priester Daens niet en zou men dan de hulp Diet hebben ingeroepen van den E. P. Kallen, om aan de Hollaudscbe catbolieken eens te zeggen wie en wat de opgeschorste priester Daens is De E. P. Kallen heeft priester Daens hier te Aalst en verder in 't Land vaa nabij aan 't werk gezien en bij is dus in staat zijne geloofsgeDooten de volledigste inlichtingen te verschaffeo. Do E. P. Kallen kan ten stelligste be vestigen dat priester Daens door zijnen Bisschop op beeterdaad van leugentaal werd betrapt, dat hij altijd liegt eu be driegt, dat hij om ongehoorzaamheid aan zyuen Bisschop opgeschorst is, i. a. w, geeu mis meer doen mag, dat hij den klassenstrijd aanpredikt, 't is te zeggen, de armen tegen de ryken ophitst, dat hij niet verkeert dan met liberalen, socialis ten, godverloochenaars, openbare vijanden van God en Kerk, vervolgers van Gods dienst, Priesters, Kloosterlingen, vloe kers, enz. enz... Ja, de E. P. Kallen kan dat alles wat breedvoeriger uitleggen om de oogeu te doen opengaan. De E. P. Kallen zal dus niet wegge zonden zijn, omdat hij de groene socia iisterij te hardnekkig bekampte, maar wel om in Hollaud eens 't boeksken te gaan openen vau den opgeschorsten priester Daens en vooial aau to toouen dat hij niet handelt, uit liefde en genegenheid voor do werkersstanden, maur uit hoogmoed en beerscbzucht, voor 't geliefde geldeken en daarbij uit wraakzucht -ï\-r° "1 'O Volgens Klókke -L-n _L O mm Roeland zulleu er met de E. V., reeds bij de eerste stem ming, dertien christenc democraten verkozen worden En de opgeschorste zal iu tien kiesomschrijvingen to gelijk benoemd worden. A. D. B. die dat schrijft is een profeet die brood eet en zijne voorzeggingen zijn zooveel waard als de bevestingen van den eeD of anderen kwakzalver op de foor. Nu, indien wij van die voorzeggingen gewagen dan is 't om te doen bemerken, dat het toch aardig is, zeor aardig dat alles bij de christeue democtraten altijd uitdraait op N° 13 op 't Judas- cijfer.... Aardig toch I *- Voor goed vertrokken. Aau degeueD, die er hem over ondervragen, zegt M. Vandenpeereboom, dat hij stellig besloten is geen minister meer te worden. vrijdag 11. De Wocsterij werkt geweldig sterk onderduimsMen doe wat men wil Aau 't volk is de macht door eerlijke kieziDgen of door de straat. Of door de straatdus door revo lutie Als de cartelisten in de aanstaande gemeentekiezing hier te Aalst geklopt worden, iets waar ze zich mogen aan verwachten, zullen de helden van Chipka revolutie makenWij zijn dus ver wittigd.... Nu, de catbolieken zulleu er bij zijn, hoor je, lieflijke Pie 1 Socialistisch Congres. De alge meene raad der socialistische werklieden partij, heeft besloten tegen maandag aan staande een geheim congres bijeen te roepen, 'twelk zal plaats hebben in het Maison du Peuple. De dagorde is aldus vastgesteld Middelen om to beletten dat bet gou vernement het kiesstelsel anders wijzige dan door invoering van het A. S. puur en simpel, «f ten minste eene voorafgaande- lijkc raadpleging van het land. De afgeveerdigdeü zullen geen opgelegd mandaat hebben voor 't geval er ernstige beslissingen genomen worden, als b. v. algemeene werkstaking, Zij willen het zuiver A. S. opdringen... Trommels, fluiijes en trompetjes zijn gereed. Gezel Cavrot zegde dat men in de Volks kamer met en op de lessenaars zal slagen en ook op de rest.... Eu op de rest.... Wil men hierdoor op vechtpartijen zinspelen Waarschijn lijk Maar of de liberalen ditmaal zullen meê spelen, valt te betwijfelen, want aan de taal hunner drukpers te oordeeleu, lacht de herhaling dor schandalige tooneelen van Juni huu hoegenaamd Diet toe. 't Is te hopen dat het ditmaal niet zoo zal aflospen. dat men het reglement aan de rustverstoorders zal toepassen, want als brutaal geweld beraadslaging en on derzoek onmogelijk makea dan is 't met 't parlementair regiem gepast... ALTIJD LIEGEN, ALTIJD BEDRIEGEN. De Werkman san gister 25 Oogst schrijft Op de Meeting aau de Molenstraat- poort is aaogehaald dat 't Stadsbestuur a 4 groote, goede buizen: van Cbocalat s en Beschuit, van Bloem, van Chimieke Meststoffen en nog een ander uit de Stad gehouden heeft. En er is hier zoo veel volk, dat naar werk ligt te snak- ken. Eu mon houdt de nijverheden uit de Stad 1 't Gaat bier te wel Zooveel woorden zooveel leugens I... Men moet waarlijk gemeenc groene kra- wat zijn om aldus te durven liegen en bedriegen. Wy vrageu ons af boe ons Stedelijk Bestuur zou bij machte ziju om te belet ten dat do eonc ol"andere persoon, Aalste- uaar of vreemdeling, hier een fabriek of werkhuis zou stichteu Maar spreken wij er niet verder over, want die leugens zijn te dom en kunnen slechts door domhoofden geloofd worden! Het nieuw ministerie en het Vlaamsch. In geheel het Vlaamsche land hebben de voorstaanders der taai gelijkheid zich afgevraagd: welke zal de houding zijn van de nieuwe ninisters jegens de Vlamingen. Eene hoofdzaak voor de goedgezinde burgers vau de uiterste grens van West-Vlaanderen tot die van Limburg. Do afgetreden minister van binnen- landsche zaken en openbaar onderwijs was ongetwijfeld het Vlaamsch zeer gene gen; hij had ons taalrecht in dc Kamer meer dan eens voorgestaan aleer hij het bewind in handen nam, en hij kon niet vergeten dat hij eerste ondervoorzitter is van het Davidsfonds. Toonde hij in den beginne, zich wat meer inschikkelijk jegens de Vlamingen, dan in den Iaatsten tijd, men vergete niet dat de ministers veelal onder den iuvlocd staan van hunne bestuurlijke omgeving, met welke te re kenen valt, en die ons vijandig is. Van den anderen kaot is de heer Vandenpee- boom alles behalve flamiugant, hetgeen niet belette dat hij nooit oenen maatregel togeu de Vlamingen heeft willen in voeren. Hoe is de heer de Trooz, de nieuwe minister van binnenlandscge zaken, ge stemd Mogen de Vlamingen rekenen op zijne welwillendheid, zal hij jegens hen rechtvaardig zijn Wij hebben den heer de Trooz, meer dan eens, op feesten van het Davidsfonds, waar hij lid van is, ontmoet, en durven verzekering geven van zyne goede ge zindheid. Hy spreekt Vlaamsch, zoodat als de Vlamingen hem iets te verzoeken hebben, zij dit vrank cn vrij doen mogen, schrif telijk ol moudelings, in hunue taal. Onze landgeuooten stellen zich gerust. Niet onder een katholiek ministerie zul leu de rechten der Vlamingen, van re- gecringswege, nog geschonden, geloo chend worden. Anders zou Let zijn. moet, te eenige dage, een liberaal be wind het roer in hauden krijgen. De partij vau Bara is en bleef departi de la France, waartegen do vlaamscbgezinde liberalen niets zouden vermogen. Laten wy, VlamÏDgcn, katholieken, het nieuw ministerie uit al onze krachten ondersteuuen; sterk door onze verkleefd heid, zal het niet afwijken van de baan, door de vorige ministers iugeslageu, maar het groote werk der rechtherstclling vast beraden voortzetten. Ai- Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 bakkersgast 1 kleermaker, (halve gast1 vuursmid 1 leerjongen voor iiet smeden 1 leerjongen voor do boekbin derij espadrillenmakers machicubrei- sters. Vragen werk 1 voerman 1 koetsier 1 jongman vraagt werk voor eenen balveu dag gelijk voor welk werk daglooners en fabriek werkers. is, als sommige kinderen, met eenen helm geboren. Alios slaagt haar naar wensch en haar bijval verhoogt na elke nieuwe ouderneming. De afgeloopen week was bijzonder ge lukkig iu dit opzicht. Wij noemen maar alleen: vrijdag bet groot concert, gegeven met de medewerking van Mev. Raïck dat drie maal meer meuschen had gelokt dan de feestzaal kan bevatten; de tentoon stelling vau de meesters dezer eeuw die hot glanspunt der tentoonstelling zal zijn; eindelijk, zondag avond, hetltali- aansch feest, dat elk heeft willen zien. De bijval was al te groot, zou men kun nen zeggen, want het publiek was zoo talrijk, dat het tusschen 9 en 10 uren onmogelijk was geworden rond te wan delen. Wat er ook van zy, de uitslag was prachtig, en de kas zal het bobben on dervonden. Naar aanleiding van deze feesten komt alle lof toe aan het inrichtiDgscomiteit. en inzonderheid aan de heeren Lybaert, bestuurder en Jules De Bruyne secretaris, die noch werk nog moeite spareu om ze te doen slagen. Tegenover iedereen, en in t bijzonder tegenover de leden van de pers toonen zij zich dienstvaardig en be reidwillig en zij verdienen in dit opzicht ware bedanking. Hetzelfde kan niet altijd gezegd worden van sommige afzonderlijke comiteiten, die ruchtbaarheid verzoeken om hunne onderneming te doen slagen. De provinciale tentoonstelling zal met gulden letteren in de annalen der stad Gent geboekt staan. Zij zal voor ous een glorierijk jaar uitmaken, en in de talrijke wijzigingen en bewonderenswaardige nieuwe wegen, gebouwen en monumenten die overal worden aangelegd, zal zij het hare bijdragon om onze oude Vlaamsche Stad op te beffen en haar den rang te doen hernemen van hoofdstad, dien zij eonigzins vorloren had. Wie Zondag de plechtige en indruk wekkende plechtigheden dier Abdij ge volgd heeft kan niet auders dan uitroe pen, O I wat is de godsdienst schoon en verbeven, wat is hij ver boven al wat de wereld opleveren kan. Die Pontificale Mis eu Vespers, die prachtige processie te midden der nede rige maar smakelijk versierde woniDgen dier brave kristene dorpbewoners van Meldert eu Hekelgem, kunueu niet an ders dau het hert ontroerend verheffen en ons doeu verstaan dat het geluk eu de vrede, do grootheid en dc edelheid niet te viuden zijn dan in den godsdienst. Duizeude godvruchtige bedevaarders en nieuwsgierigen waren rond do Abdij samengestroomd om de plechtige Proces sie bij te wonen die met het miraculeus beeld vau O. L. V. van Vrede, na eene onderbreking van meer dan eene eeuw, voor de eerste maal godaan werd. De stoet die de treffendste zinnebeelden voorstel- do, bestoud uit drij deelcu op eeue lengte van ten minsto eenen kilometer uitge strektheid. Aan het hoofd van 't eerste deel was het muziek vau Meldert gevolgd van de geestelijke geuootscbappeu dier parochie opgeleid door huuDe Heeren Pastoor en Ouderpastoor. Vervolgens kwam de ge meente van Hekelgem, zyue twee wuzie- l ken en geestelijke geuootschappeu en eindelijk het derde deel, de Abdij vau Affligem met de zielroerendste zinnebeel den. Onder andere, het mirakel van Sint Bernard de H. Wivina van het edel huis vau Oisy en hare gezellin Emvare, in kostelijke gewaden van de 12d0 eeuw de groep vau de H.H. Vijf Wonden, enz. Het Wonderbeeld van O. L. V. werd ge dragen door de congregauisten vau Mel dert en Hekelgem tusschen prachtige Marekeersen van de Abdij en van de parochie van Meldert. Het Allerheiligste werd gedragen door de Hoogweerde Prelaten van Affligem eu Merkelheek (Hollandsch Limburg). De stoet heeft twee volle ureu besteed om zijnen ouden weg te doen zoodat, het vijf ure was alvorens het blijde Te Deum dankend aangeheven werd, gevolgd van de Benedictie met hot Allerheiligste door don Prelaat van Merkelbeek. Daarua ging de opeengehoopte menigte langzaam uiteen alsof het haar leed deed dat die indrukwekkende plechtigheid op haar einde kwam. Men schat de menigte godvruchtigen en nieuwsgierigen op meer dan ÖOOO man. Ongeveer een maand geleden kondigden wij het vieren aan van het 25jarig Moe derschap vau Zustur Agustdta, Overste in het Jos< phieuenklooster te Herdersem Donderdag d. v. w. is dat Jubelfeest met veel plechtigheid gehouden. Van eer de dag kriekte, wokte een salvo van kanongeschut doHerdersemsche bevolkiug op, en pas was de zou in het Oosten gorezeu, toen de muren en gevels van 't gesticht reeds bijna niet meer zichtbaar waren onder do wimpels, jaar schriften, behangsels en bloemkransen Op een omzien ook wapperde de feest- vlag aan alle katholieke huizen. Om 6 uren, Mis met algemeene Communie, Om 8 uren, plechtige Jubelmis opgedra gen door een Eerw. Pater Capucien neef vaD de Jubilarisso waaronder een gepaste cn roerende aanspraak door den Eerw. Heer Arys, leeraar te Geeraards- bergen. Na de Mis, aanbieding van ge schenken in de groote zaal van 't klooster. Bij het daverend handgeklap der opge togen menigte,wedijveren zusters, oudjes, weezen en schoolkinderen om do feeste- lingo te roemen, te danken en letterlijk met bloemtuilen te overstelpen. Onmoge lijk al do geschenken, waaronder ver scheidene kostelijke, op te noemen harmonium, kapeltorentje met klok, priestergewaden, kelk, communiekleed, euz. Aan de middagtafel worden opge merkt de algemeeno Overste der Jose- phienen, Mr Wauters burgemeester, de Eerw. Heer Onderpastoor van Herdersem, verscheidene priesters uit deu omtrek^ den E. H. Van de Maele, Pastoor vau Uitbergen. Deze laatste gaf lezing van een eigenhandige dichthulde waaruit blijkt dat do maker ervaD, uit de dich- tersharp, tonen weet te lokkeu die gausch Diet onwelluideud zijn. Om half vier plechtig Lof, waarna Dr Claus vau Aalst een door hem zelf ge dichte Jubelbede ten gehoore bracht, welke hij, met de harmomumbegeleiding van zijne kundige Dame, meesterlijk zong. Vervolgens een heel aantrekkelijk too- neelfeestje gegeven door de leerlingen van 't gesticht een fraai feestlied gezon gen door de katholieke vrouwen van Her- sem een prachtige cantate, getoonzet door Paul d'Acosta, en door het koor van den Vriendenkring, onder de leiding van MrG. Muylaert, zijn wakkeren be stuurder, op een voortreffelijke wijze uit gevoerd. Ten slotte, om de kroon te zetten op het onvergetelijk feest, schitterende ver lichting en prachtig vuurwerk. Met plezier hebben wij bemerkt dat de katholieke bevolking van Herdersem geeu moeite heeft gespaard om haar verdien stelijke en helaas, door sommigen mis kende Kloosteroverste te huldigen en te vieren. Met een ware geestdrift heeft zij alles in 't werk gesteld om het feest te doen lukken, en zoo aan Zuster Augtts- tina de eer en den dank to geven die haar toekomen. Hulde aan haar Ook nog eens proficiat aan de Eorweerde Moeder en haar twee geachte Medejubi larissen 1 P. S. De groenen hebben goed gevon den na den afloop van 't feest 's avonds om 9 uren in den omtrek van 't klooster wat groen lawaai te maken. Nevens de kerk speelden een paar barakmuzikanten een half dozijn dansdeuntjes daarin zijn ze sterk terwijl een'kliekje nijdige ruststoorders rond hen danste, zong en door het ontsteken van stekjes en stroo- vuur spotsgewijze het volgens hen te wel gelukt vuurwerk nabootste. 't Vat geeft uit wat het in heeft I Onze geëerde lezers hebben reeds een en ander vernomen over de verschrikkelijke heiligskhenderijen die zondag 11. ta Parijs door de socialisten gepleegd werden. Wij willen kortbondig die heiligschen- dende verwoestiugen herhalen Het was ceu weinig na 5 ureu. De diensten in St-Josephskerb waren ge ëindigd en een onderpastoor had eenen doop gedaan. Daar wordt vreeselijk gehuild en tegen de deuren gebeukt. Eene deur begeeft, en eene bende van bonderden woesteliogen stormt de kerk binnen. De bende had het traliewerk voor de kerk verbrijzeld met zware steenen, en verscheidene dezer woeste lingen waren met ijzeren staven gewa pend. In de kerk zijn zes altaren. De eerste die werd aangevallen, was de «altaar van de zielen, gelijk men iu de parochie zegt. Altaar, kande laars, beelden, 't wordt al in brokken geslegen en verbrij zeld Ecu biechtstoel, die daar dichte bij stond, wordt ook omverre getrokken en vernield. De tweede altaar die bestormd werd, was deze van O.-L.-Vrouw. Een beeld van de H. Maagd wordt in brokken en stukken geslegen. Weldra ondergaat de altaar van St-Joseph hetzelfde lot. Met stoelen wordt er naar de beelden en schilderijen geworpeu. Aan deu boogeu altaar worden twee groote kan delaars verbrijzeld, die in deu koor staan. Het tabernakel wordt met geweld afgerukt en ten gronde geworpen. De ciborie valt eruit en de Hostiën bedekken den grond.... Daarbinst huilt en tiert men op de af schuwelijkste wijze. Verscheidene per sonen dezer socialistische bende, roo- ven binst de offerblokken en stelen al wat weerde heeft. Audcro dragen de puinen naar buiten en steken er het vuur aan. Haastig en gejaagd, komen nu een vijftig agenten en een deel der Republikeinsche garde te peerd aange rukt. Zelden zag men de politie met meer spoed eu kracht handelen. Ia éénen oogwenk, stonden er een dertig plunderaars ia de kerk gekoord ea gebonden, terwijl daarbuiten er nog s vele van de vluchtenden werden aange- b houden. Een der onderpastoors heeft haastig de H. Hostiën verzameld. Mon zegt dat er in de kerk van St-Joseph wel voor een 30,000 frank schade is aangericht. Ziedaar, geëerde lezers, het helsche werk door de socialisten verricht. Nu, met de socialisten is het dat de christeue democraten aau wier hoofd de helden van Chipka staan, oen verbond hebben gesloten om ze hier meester te doen worden. Met de socialisten is het dat men, den opgeschorsten priester Daens te Brussel arm aau arm zag langs de straten loopen. Eu de socialisten zouden aangenomen hebben hier de toostaudeu iu zake van Godsdienst te eerbiedihen I... Achteruit, schijnheilige volksbedriegers 1... Waren de socialisten hier volkomen meester in 't Land 't zou niet lang durea of ouzo kerken zouden 't zelfde lot onder gaan der St-Josepbskc-rk te Parijs cialisten opnieuw de Volkskamer belette werkeD. De socialisten bemorkton by den aanvang der zitting dat de vergadering niet in getal was en cischten de naamaf- roeping. Vruchteloos deden MM. De Lantshecrc cn Borboux uitschijnen dat men twee nuttige hervormingen waarover moest gestemd worden, namelijk, het arbeidscontract en het sparen aer trouwde vrouw zou doen verdagen. Zelfs bezwoer socialist H. Deois van 't voorstel in te trekken maar allen klop ten aan doovenmansdeur. De kwaajon- gensstreek moest er door. De volkska mer moést uitcea gaan eu hierdoor is de zoo gewensebte arbeiderswet voor on be paalden tijd verschoven. Eu men bemerkt wel dat die wet door de socialisten werd gevraagd. Dit geeft ons de maat der werkmans- liefdo der rooden. Verleden dijnsdag 22 Augusti heeft alhier plaats gehad de plechtige uitrei king der prijzen aan de leerlingeu vau 't gesticht bestierd door Juffer Josephine Verleysen. Nooit heeft het aanwezige talrijk en deftig publiek eene vroolijkere kinder feest bijgewoond. De menigvuldige uitge zochte stukjes werden met juistheid, ge voel en goed gepaste bewegingen voor gedragen. Eer aan deu heer Joseph Cammaort, die het muzikaal deel der plechtigheid zoo wel begeleid heeft. Priesterlijke benoeming. Z. H. de Bisschop heeft benoemd eere-kanunnik van Sl Baafs en professor van godsdienst in het Koninklijk Athe naeum van Gent deu E. H. De Lepeleer, professor vau poësis in het Klein-Semi- narie te S' Niklaas. Feestdag van den H. Rochus, Gezongen Missen ten 8 uren, ter eere van den H. Rochus, voor de Wijken der Stad: Maandag 28, St. Job. Dijnsdag 29, Mylbeek. Woensdag 30, b b Oudo Visch- markt en Stoofstraat. Photographiën van den Praalstoet opname van den heec A. Palatzky, zijn ten Bureele van De Denderbode te ver krijgen. Degenen onzer lezers die er van begee- ren, kunnen zich van heden af laten in schrijven. Prijs der 14 verschillende groepen 20 fr.1 groep alleen 2 fr. per stuk. tot middernacht dienstdoende Apotheker Zondag 27 Augusti i899, Mr Rombaut, Lange Zoutstraat. BoterraarklHeden zaterdag werden 574 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 4600 kilos. T TEN BUREELE van Den Den derbode schrijft men in op de Nieuwe Vlaamsche en Belgische Illustratie, üeber Land und Meer, Illustrirte Welt, Alte uud Neue Welt, Lectures pour tous Tit- Bits, Strand Magasine, enz. Op aanvraag proefnummers gratis. Programma vau 't CONCERT welke zal gegeveu worden door de Ko ninklijke Harmonie, op Maandag 28 Au gusti 1899, om 8 en halfuren 's avonds, ten kioske, Groote Markt, onder het be stuur van den heer F.L. Van denBogaerde. PROGRAMMA 1. llohenzollern, Marsch 2. Mnrche aux flambeaux N° 1, 3. Les patineurs, valse, 4. Potpourri sur si j'étais roi. 1. Le depart, polka pour cornet a piston, exécuté par Mr Ch. De Mette, Verleden week werd uit Dender- mondo eene som van 100,000 fr. naar de bank van Charleroi gezonden. Deze som in vijffrankstukken had een gewicht van 500 kilos. Toen de trein to Charleroi aankwam vond men de 100,000 fr. niot. Mon zocht overal, men telefoneerde naar alle kan ten, maar men vond niets. Unratk. Meytrbter. Wcildttufel, Adam. Etymam.

De Denderbode | 1899 | | pagina 2