Donderdag 51 Augusti 1899 5 centiemen per nummer. 54ste Jaar 5595 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Helsch komplot. GELUKKIG SCHOT. LANDBOUW. LOON EN SPAARGELD Meelingskens. "£3 DE DENDERBODE, Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kw'tantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Lands Culque suiim. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse p 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen deö uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden len Buret-Ie van dit blad Aalst, 30 Augusti 1899. Het valt niet te betwisten, 't is ten andere te klaar cn duidelijk bewezeD, dat er op 't oogenblik, vooral in Frankrijk, door de logiegasten een helsch komplot wordt gesmeed tegen de gestichten of scholen der Eerw. Broeders van de chris telijke leering. Alle lasterlijke en onteerendo aantij gingen en valsche beschuldigingen worden door de logiebroers verzonnen en door de antiklerikale drukpers de wereld inge zonden. Onze geachte lezers kennen de ge ruchtmakende zaak van den E. B. Flami- dieD die het werk was dier duivelsche «amenzweerders. Eene andere fcaak van den zelfden aard werd dezer dagen op touw gezet tegen de school dor Eerw, Broeders te Gimont, in Frankrijk. Maar even als te Rijsel zijn de laffe be schuldigers er met schade en schande Tan afgekomen. Op 21 Juli li. werd een Eerw. Broeder dezer school, Edouard Escalier, op aan klacht der wereldlyke school van Gimont, voor zoogezegde zedelooze aanslagen aan gehouden. Ondanks zijne uitdrukkelijke protestatiën en zijne herhaalde aanzoeken om in tegenwoordigheid zijner beschul digers gebracht te worden, werd hij met groot vertoon in de gevangenis opge- Na eene maand verblijf in de gevange nis, dus Da eene maand van zedelijke mar teling, werd de Eerw. Broeder Escalier eindelijk in vrijheid gesteld en dit omdat de onderzoeksrechter geene de minste rede van vervolging tegen hem had gevon den. Vijf leerlingen die men de les had voor gespeld, on die als getuigen aangewezen waren, kwamen verklaren dat men hun gezegd had den broeder te beschul digen. Reeds laug hadden zy hunne beschuldigingen ingetrokken en verklaard dat ze de aanklacht op aanraden onder teekend hadden. Er is wel iets afschuwelijker, hatelijker eD eerloozer dan die walgelijke handel wijze dier duivels ia menschenTleescb Iq hunne haat tegen God, tegen de Kerk, tegen den Godsdienst, tegen de Priesters, Kloosterlingen, tegen het gods dienstig Onderwijs,hebben zij de boosheid zooverre gedreven van onbedachte en onervaren kinderen om te koopen om den Eerw. Broeder Escalier te beschuldigen van zedelooze feiten. EEN 28' VERVOLG. Na verscheidene weken gelukte het hem in het geliefde vaderland aan te komen. Hy zag weder die Donaustreek zoo bekoorlijk, zoo aangenaam gelegende zacht dalende en zich verheffende bergen, met dichte wonden be dekt, de heldere rots wellen, weiden en velden, waar zich menig kruis, door vrome landlieden opgericht, verhief. Hevig ontroerd reed hij verder, en toen hij Waldberg ontdekte, steeg hij van zijn paard 9n trad in het kerkje, waar zyne moeder zoo dikwijls Gods bescherming over hem had af gesmeekt, en dat, door de stralen der onder gaande zon heglansd, zijn aandacht inriep. Is uwe ouders gedurende uwe afwezigheid geen ongeval overkomen Hebben krankzin nigheid of de dood hen niet bezocht en is Theodoor onder het vaderlijk dak Deze en dergelijke gedachten doorkruisten zijn brein en mengdeu zich met zijne gevoe lens, die hem nu gelukkig, dan weer treurig en vreesachtig stemden. Het kerkje, waarin hij nu knielde, droeg de teekens van een gevierd feest. De muren En wie is die Eerw. Broeder Een dezer duizenden moedige mannen welke zich toewijden om de volkskinderen gratis te onderwijzen, tot het goede op te leiden en ze tot nuttige leden der samenleving te doen opgroeiëu En zij die zulke maGncu valschelijk beschuldigen zijn ellendelingen en ware handlangers der hol 1 Het voederen der dieren tijdens het melken. Het is af te keuren tij dens het melken de dieren te voederen, want daardoor wordt het melkgeven veel verminderd. De koeien staan voor eene volle krib nooit zoo rustig als voor eene leege, en door de beide werkzaamheden, eten en melken, moet het eene of andere, zoo niet beide te gelijk, lijden. De koei neemt, gelijk vau zelf spreekt, miüdcr nota van het melk dan van het voeder en hierdoor wordt de voornaamste aandacht afgeleid van de hoofdwerkzaam- hcid. Al weet de veehouder zeer goed, dat de koei, tijdens bet melken, kalm en zachtmoedig behandeld wil zijo, en dat verontrnstingen, van welken aard ook, de melkopbreDgst benadeelen, zoo mag hij toch niet uit het oog verliezen, dat het een der grootste storingen is, als de koei tijdens het melken geprikkeld wordt tot eten en tot een stryd om het voeder met andere koeien. Want behalve de storingen vau hot melkafscheidingsproces in het organisme heeft het gelijktijdig voederen en melken der dieren nog andere verkeerdheden ten gevolge. Dikwijls wordt bijvoorbeeld dus doende de melker of melkster bij de on rustigheid der dieren zelf onrustig, be handelt .dientengevolge de dieren bij het melken onvriendelijk en grof, zoodat èn koe èn melker het melken onaangenaam vinden en er daarom op uit zijn, zoo spoe dig mogelijk er meè op te houden, wat steeds ten kosto van de melkopbrengst plaats heeft. Proefnemingen hebben aangetoond, dat snel melken gunstig werk op de deugde lijkheid der melk. Vooral bij koeiën, welke veel melk geven, is dit te bemer ken. Het verschil in vetgehalte der melk is ook grootor, zoodat vlug melken alle ianbeveling verdient. Kemels op het veld. De XX* Siècle vernoemt dat sommige groote eige naren in Duitschland op het gedacht ge komen zijn, zich van kemels te bedienen voor den veldarbeid. waren met loover en de altaren met bloem kransen versierd. Vluchtig vloog de blik van jongen baron over dit alles heen, doch spoedig richtte hij het oog omhoog en zijn blik bleef in vrome aandacht op de afbeelding van den gekruisten Christus gevestigd. Jnlius bad lang, doch zijne lippen veroer- den zich niet want zijn gebed was de opwel ling eenor grootsche edele ziel tot God dien hij steeds zoo trouw gebleven was als zijnen koning. Ja, zoo trouw als zynen koning, en dat is veel, want, helaas de meeste menschen zijn geneigd aan alles trouw te blijven, behalve aan hunnen God. In elk bedrijf, in elke ge steltenis neemt men gewoonlijk in acht geene fout te begaan, omdat men vreest de guDst van eenen mensch, die op ons tijdelijk geluk eenigen invloed bezit te verliezen. Doch of men tegen God en zyne geboden misdoet, daarover bekommert men zich in 't algemeen zeer weinig, en men bedenkt in het geheel niet, hoe verschrikkelijk het is, zich met God, onzen Schepper en Verlosser, in vijandschap te stellen. Julius dacht niet gelijk dergelijke menschen want hij wist dat liefde tot God en tronw aan de geboden zijner heilige Kerk alleen vermo gen, het bittere en verschrikkelijke des doods weg te nemen, Hem scheen deze dood, die zoo veleu ontmoedigt, aangenaam, want bij dere beschouwing is het immers de dood die Ic de ploeg gespannen zegt het blad, doet de kemel het werk van drie peorden en ziju voedsel is veel goedkooper. Wordt dit gebruik uitgebreid, dau zal men op den duur de peerdenkweekerij vervangen door de kemelkweekerij en maatschappijen stichten tot verbetering van het kemelras. der gehuwde vrouwen. Weet ge wel, gehuwde lezeres, dat gij thans in rechtswege, niet moogt uwen arbeid verhureu en er uw loon voor op strijken zonder de uitdrukkelijk betuigde toelating van uwen man en ook, «lat gij van het spaargeld, hetwelk gij op de spaarbank zoudt geplaatst hebben (het geen gij moogt doen) niets kunt terug ontvangen zonder uws mans tusschcn- komst Dat is wet. Eu die thans nog wettelijke toestand geeft aauleiding tot vele misbruiken. Som mige mannen, die eigenlijk den naam van man niet meer waard zijn, maken van de macht, welke de wet hun geeft op het loon of bet spaargeld huDuer vrouw, ge bruik, of liever misbruik, om het in te palmen voor hun persoonlijk genot of zelfs voor brasserijen eu verkwistingen. Anderen, die niet zelf, door luiheid of door ongeluk, voor't onderhoud van het huisgezin kunnen zorgen, zijn te trotsch om hunne vrouw iets te laten verdienen, zoodat zij de vrijheid niet heeft haren per soonlijken arbeid aan te wenden om het noodige geld te verdienen tot onderhoud van hare kinderen. Het hoeft niet gezegd, dat zulke toe stand dient gewijzigd en verbeterd te worden. Nu, 't is hetgeen de regeering ook ge dacht beeft, en bij de wet op het werk- kontrakt, reeds in eerste lezing gestemd den 28 April laatstleden, zijn in dion zin eenige bepalingen gevoegd aangaande den arbeid en het loon der gehuwde vrouw, terwijl een afzonderlijk wotsontworp is opgemaakt om hare spaargelden te be schermen. De toevoeging aan do wet op het werk- kontrakt bedraagt, dat de gehuwde vrouw zonder voorafgaandelijke toelating van haren man, haren arbeid mag verhuren en er 't loon van mag ontvangen ten voor- deele vau haar huisgezin, tenzij de echt genoot er zich zou tegen verzetten. Over de gegrondheid van dit verzet, kan echter de vrouw den vroderechter laten oordeelcn kan de man aan dezen beambte niet bowijzen dat de weigering om zijne vrouw to laten werken en haar het vrome leven en zyne werken, dengd en hoop schenkt. Zonder hem is alles immers hersenschimmen. Naar dit eeuwig geluk streefde Julius met alle mogelijke krachtinspanning. De dood, mijn zoon, zeide hem dikwijls zijne edele vader, is waarlijk de kroon des levens, en zonder haar zou de mensch nutte loos geleefd, te vergeefs deugdzaam geweest zijn Zulke woorden, dikwijls en steeds ter goe der uur tot Julius gericht, brachten zijn ver stand vroeger tot gezette rijpte en overtuig den hem, dit dit leven in vergelijking met de eeuwigheid maar een zonnestofje scheen. In het kerkje aan het Donau-strand knielende, waar hij zoo dikwijls als kind en als jongeling gebeden had, deden zich menige zalige herin neringen voor zijnen geest op. Vol gelukkige gedachten bemerkte hij niet, dat een man van gevorderde jaren, wiens schedel reeds vergrijsd was, in de kerk trad. Krachtig en hoog van gestalte was deze grijs aard, zijne kleeding verried een soldaat. Onbekommerd over dezen jongeling in Rus sische dracht, knielde de binnenkomende op eene bidbank, en boog het voorhoofd aan dachtig op de saamgevouwen handen. Julius verhief eindelijk het hoofd en een uitroep van verrassing ontsnapte hem. Hy bemerkte aan den arm van het beeld der H. Maagd eenen ketting waaraan twee loon zelve te laten ontvangen, op ernstige redens gesteund is, dan mag hij met zijn verzet en zijne weigering naar de maan loopen want die tellen voor niemendalle, wanneer de vrouw aantoont dat haar ar beid en dezes loon moet dienen ten voor- deele van haar huisgezia en niet tot per soonlijke voldoeningen. De vrederechter zal haar iu 't gelijk stellen, en diens uitspraak moet de man eerbiedigen, waut zij is wet. Het wetsontwerp tot bescherming der spaargelden van de gehuwde vrouw, is in zijne schikkingen bijna gelijkaardig aan de bepalingen betreffende haar arbeid en loon. Thans mag zij geld ter Spaarkas dra gen, maar zij mag het er niet afhalen. De mau moet er bij zijn. Hij integendeel, kan hare spaarcenten opstrijken zonder dat zij er van wete. Dat is niet billijk, 't Is 't goon het wetsontwerp erkent eu wijzigt. Het staat aan de gehuwde vrouw toe, zelfs wanneer zij iu den echt getreden is met de bepaling dat haar man beheer der zou zijn van al haar bezit, zonder den bijstand van haren echtgenoot een spaar boekje op haren naam te doen inschrijven. 't Geeft haar ook het recht, zonder dat zij haren man daartoe noodig hebbe. van dat spaargeld terug te gaan halen cn er over te beschikken voor de behoeften der huishouding. Zij mag echter niet hooger gaan dan tot 100 fr. in de maand. Om meer te kunnen terugnemen van de Spaarbank, moeten man en vrouw te za- men zich aanbieden, in 't zelfde bureel waar 't geld gestort werd. - Tegen dat recht vau de vrouw, mag de man zich verzetten doch, evenals van haar loon, moet hij zijn verzet, voor den vrederechter, op geldige redens kunnen steunen zoo niet, is het van geen tel, en mag de vrouw ongehinderd haar recht uitoefenen. Daarbij komt nog, dat, gedurende den gehuwden staat, het spaargeld der vrouw, tot het bedrag van 1000 fr., niet kan aan geslagen worden voor schulden die do man zou gemaakt hebben, ten ware zij de huishouding betroffen. Ziedaar beknopt de voornaamste bepa lingen, welke de regeering wenscht in te voeren tot bescherming van loon en spaar geld der gehuwde vrouw. Qemeentekiezingen. Uit de verklaring des heereu ministers gister dijnsdag ter Volkskamor gedaan blijkt het dat de Gemeentekiezingen bepaald blijven op 15 October aanst. gouden en een ijzeren ring hingen. Het wa ren dezelfde die hij aan den soldaat, Erhart genaamd, in de sneeuwvlakten van Rusland had gegeven. Dus is deze brave hier toch aangekomen dacht Jnlins doch de ringen welke men hier opgehangen had, lieten hem vermoeden, dat zijn broeder en Johan niet teruggekeerd wa ren, dat zijne ouders hen waarschijnlijk alB dood betreurden, en bier hij het genadebeeld almissen voor hen hadden opgedragen. Opmerkzaam gemaakt door den kreet welke Jnlius bij het zien der ringen ontsnapte, verhief do grijsaard het hoofd, stond eenige oogenblikken bewoegloos. de handen naar den jongeling uitstrekkende, en met de woor den O God hoe groot is uwe goedheid vloog hij naar het altaar, en lag spoedig in de armen van den officier, zijnen heer. Jnlius, die na zoo'n lang en smartelijk scheidon, geheel onverwacht weder in het trouw aangezicht van zijnen braven Johan zag, vergat de plaats waar hij zich bevond en jubelde luidop van vrengde Leven mijne ouders leeft mijn broe der Is hij te Waldberg? Met deze Bnel opeenvolgende vragen ver brak Julias het zwijgen, dat op een zoo ver rast wederzien volgde. Allen leven en zijn gezond Mijnheer uw broeder is dezen morgen volgens zijn ver- tegenwoordig was op eeno der meetings- kens van do blauw-groen-roode firma Anker en Zonne zendt ons het volgeudo verslag Groote redevoeringen. Deze week is het mij gegeven geweest den zioneloozen praat te hooren uitkra men door de kopstukken der driekleurige politiekers die beweren het raonopolium der bestuurkennissen te bezitten en Aalst in een luilekkcrhand to kunnen her scheppen, Luistert cn bewondert, Burgers, Land bouwers en Werklieden van steden en dorpen I De eerste alweter die optreed, is een voorstaaodcr der jeneverbees want hij maakt er fortuin meê. Hij beknibbelt de werken aan de Dender-vaart: de kaai muren zijn veel te hoog, de brug aan het Moutmolengat is een kemel, enz. en dat alles bewijst de onkundo van Stads bouwmeester. Wanneer hy, alweter, op 't Stadhuis zal zetelen en mot de open bare werken zal gelast zyn, gaat hy dit alles herstellen en hiertoe de kunstweten schappen van zijnen broeder inroepen. (Weet die feniks dan niet dat de wer ken die hij beknibbelt voltrokken zijn volgens de plans geleverd door de inge nieurs van den Staat en geenszins door den heer Stadsbouwmeester. En hy zou dus alles veranderen of herstellen zonder die ambtenaars van don Staat to raad- plegen). De ijzeren grillie van 't nieuw Hospi taal bctcekent ook al niets en had men hem daarmeê gelast 't zou wat anders geweest zijn. En de heer schepen Meert heeft ook al geene konnis van de stadswerken, en tot bewijs, Menschen, haalt de alweter aan a Aan 't huis Delhaize, Groote Merkt, was men eene kelderdeur aan 't maken op 't voetpad of bijgang en doet M. Meert niet op staandeu voet dit werk n stakeu door do Politio en nogthans de eigenaar had volle toolating beko men. (Ellendige leugen I Wij dagen den eigenaar uit eenige hoegenaamde toela ting te kunuen vertoonen). Ben ik gekozen het zal t-r anders toe gaan. En in den arme zullen wij geen brood meer deelen maar geld. Een toehoorder roept Dat is zeer wel dan zullen wij er by u 'nen metser meer kunnen opzetten. - Dan kwam een Erpescho jongen te voorschijn die te vergeefs tracht de Grondwet aan zijne aanhoorders te doen begrijpen. Deze laatsten trokken een voor een de herberg binnen en verkozen hot langen met jufvrouw Augusta getrouwd, daarom ziet gij het kerkje zoo braai opge tooid en alleen om u, waarde heer, treurde men nog. Voor het trouwen las men hier n morgen missen voor uwe zaligheid want wij allen hielden u voor dood. Terwijl de oude soldaat aldus sprak en de handen van zijnen heer innig drukte, zonk Julius op do knieën en trok Johan met zacht geweld op de altaartreden neder. Hun gebed was vurig, het aanschijn der Moeder Gods, bestraald door het vlammetje van het zooge- md eeuwig licht, scheen lachend op hen beiden neder te zien. - En nu voort, voort zeide Johan toen zijn heer, na voleindigd gebed, zich weder verhiefdoor dank aangedreven, kuste hy het plooiend gewaad waarmede het beeld ver sierd was, en daarop trad men in de open lucht. Reeds prijkte de maan aan den reinen, on- bewolkten hemel, beglansd door tallooze ster ren. liet schelle gezang der vogelen had op gehouden. In een met riet bewassen water der Douau bewogen zich de kikvorschen vroo- lijk, eu hun eentoocig gekwak, gevoegd bij de 8troomeD van den vloed, wiegelde de dorp bewoners in Blaapg (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1