P° Hopteelt en Hophandel. i 'T LIBERA LISM US is eene vrijdenkerij ge worden. En 't li beralism us kan niets dan SLECHT VOLK kweeken (Getrokken uit de gazet van Pie_ Daens van 5 October 1890). Een en ander. Roode woelingen. O. L. V. van Lourdes H- Hart 1 Montmartre te Parijs Allerhande Nieuws. glas bier aan den voor ben onbegrijpelij- ken en onafgebroken zeever van den Erpeschen Demosthenes Er ontbrak nog de groote boumelaar der groenen met zijne evenredige verte genwoordiging. Onder de algemeens onoplettendheid der toehoorders gat de snul zijn dood ge zaagd deuntje af waarmeê by, sedert vier jaar, 't land rondloopt. Even als zijn broeder voegde by er een vertelselken bij dat verdient verder bekend gemaakt te worden. Luistert Ik ging lest naar AfHigem en in den dreef ontmoette ik twee vrouwspersonen dragende, zooals in vroegere tijden, eene zwarte falie... Zij naderden mij en - de eene zegde: Dag Menheer Petrus, boe gaat het, ge ziet nog zoo leelijk uog zoo slecht Diet uit zoo men zegt... Is het waar, Menheer Petrus, gaan wij nu de evenredige vertegenwoordiging krijgen Och ja, brave menscheu, was mijn antwoord, dan zal de vrede opnieuw overal beerschen. Dat zal wel zijn, onderbrak de andere vrouw, ik heb het reeds dikwijls aan mijnen man gezegd Wacht maar wan- - neer wy het evenredig stelsel hebben, zult gij alleen do broek in huis niet meer te dragen hebbeD; ik en ons twee zoons zullen ook mogen spreken en gij a zult met ons af te rekenen hebben, a Och I ziet Menheer Petrus, wij zullen u eeuwig en drij dagen dankbaar zijn van - alzoo voor ons gezorgd te hebben, a Het oorverdoovend handgeklap der toehoorders belette mij verder nog iets stellig te hooren. Bekent nu met my, Menschen, dat, met zulk gezeever en zes cents, men overal to Aalst een pint bier koopen kan. Ik moet er bijvoegen dat dit gezeever slechts den spotlach van de overgroote meerderheid der toehoorders uitlokte. Ten gevolge van het warme weder, wordt de hop dit jaar vroeger geplukt. Hierom heeft de Hop- commissie besloten dat de prijskampen op onze bopmerkt zullen plaats hebben op de volgende dagen 2 September 9 n 16 23 30 7 Ootober. e beeldstormerij te Parijs. 1 Vooruit het orgaan der socialisten beeft geen bet miDsie woord van afkeu ring laten hooren ovbr de verwoesting der St-Josephskerk te Parijs wel in 't tegendeel de roode vod juicht geestdriftig de beeldstormers toe en zegt in zijn nr van woensdag dor verledeno week- Wat de anarchisten zondag hebben gedaan - zullen weldra honderd duizenden repu- blikeinen doen. Die beeldstormerij is voor Vooruit - slechts een tusscnengeval, een onder- deel in de gewichtige zaak en drukt zijne tevredenheid uit omdat al de - republikeinen, al de democratenal diegenen die den Godsdienst veraf- schuwen de handen krachtig ineen slaan. Goed begrepen, geëerde lezers; Vooruit trekt partij voor degenen die den R. K. Godsdienst verafschuwen en de kerken onteeren en verwoesten.. Eq dan komt Vooruit schijnheilig weg beweren dat de socialisten zich met gee- nen hoegenaamden godsdienst bekom meren. Nu, moet men niet de schijnheiligheid tot bet uiterste drijven, om gelijk de libe ralen en socialisten van Aalst, aan de menschen te willen doen gelooven dat men bier te Aalst de bestaande toestan den in zake van Godsdienst zal eerbie digen Inderdaad maar ook hebben do wel denkende Aalstenaars die schijnheilige blauwe er roode volksfoppers reeds lang uitgefloten I Wij willen ander- i V - maal de aandacht inroepen onzer partijgenooten welke voor- staanders zijn der E. V. op 't gene de radikaal-socialist Lorand schreef reeds van voor de nieuwe kieswet werd neêrge- legd Welnu met de E. V. zal er in de Kamer eigenlijk geenc catholieke meer- derheid meer zyn. Volgens de bereke- naars zal de E. V. eene kamer vormen, - samengesteld uit - 35 socialisten. a 40 liberalen en radikalen. a 77 catholieken. - Nu onder deze laatsten zullen er een 15tal christene democraten zijn met priester Daens aan 't hoofd en die zul- len voorstaanders zijn van het A. S., van 't verplichtend onderwijs, van den persoonlijken dienst.... 't Is hetgeen, a volgens mij, de grootheid en belang- rijkheid uitmaakt van de hervorming - die wij zullen tot stand brengen. Zij - zal de dood zijn der klerikale - achteruitkruiperij, a Dus, volgens M. Lorand, is do E. V. de dood der catholieke party Wat deukt gij daarover catholieke voorstaanders der E. V. In antwoord op eene vraag van de middensectie, heeft het gouvernement feantwoord dat zijn inzicht is, indien de 1. V. gestemd wordt, de algemeene kie zingen, door de instelling van een nieuw regiem noodzakelijk geworden, in de maand mei te doen plaats hebben. De toekomende zittijd zal dus noodzakelij kerwijze zeer kort zyn en er zal geen middel zijn om tijd te vinden voor de wetten, ten voordeele der werklieden, die door het obstructionnism der socialisten verdaagd zyD. Mieren als lekkernij. Mieren wordeu in Mexico dikwijls rauw geëten. Daar bestaat eene soort van mieren, die gewoon zijn enkele barer medemie ren of rasgenooten als honingvaten te ge bruiken. Te dien einde worden deze door de andere vooraf met bonig gevoed, totdat haar achterlijf geheel glad en rond en zóó dicht mc-t honig gevuld is, dat de buid er doorschijnend van wordt. Zulke mieren zijn dan om zoo te zeggen veroordeeld hare overige levensdagen te slijten als honigvaten, waaruit de anderen de ge- wenschte zoetigheid kunnen haleD, zoo dikwijls het haar lust. In het Britsche Museum te Londen worden verscheidene exemplaren dezer miereD bewaard, met den honigvoorraad nog in het doorschy- nend lyf. De Mexicanen plunderen nu bij voor keur de nesten dezec mieren om den honing, die zy er in vinden, en eten deze insecten dan rauw als begeerde lekkerny. Dexe mieren worden by de maat ver kocht en zyn een onbeduidend handels artikel. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 bakkersgast 1 kleermaker, (halve gast1 vuursmid 1 leerjongen voor liet smeden 1 leerjongen voor de boekbin derij espadrillenmakers machienbrei- sters. Vragen werk 1 voerman 1 koetsier 1 jongman vraagt werk voor cenen balven dag gelijk voor welk werk daglooners en fabriek werkers. Averechtschheden bij de Chinee- sn. De Chineezen doen alles ave rechts. Het kompas wijst naar bet Zuiden in plaats van naar het Noorden. De man nen dragen rokken en de vrouwen broe ken de mannen dragen bet baar in eenen langen steert, terwijl de vrouwen het bare opsteken. Do kleeren worden door man non gemaakt, en de vrouwen dragen de pakken. De taal die gesproken wordt, wordt uiet geschreven, en de taal, die ge schreven wordt, wordt niet gesproken. Boaken worden van achteren naar vooren gelezen, en aanteekeningen worden op de bladzijde bovenaan gezet. Wit wordt voor rouw gebruikt, er bruidjuffers zijn altijd in 't zwart en, in plaats van jonge meisjes, oude vrouwen. De Chineesche familienaam komt voor den voornaam, en den Chinees schudt niet de hand, die aan hem wordt voor gesteld, maar zijn eigen hand. Schepen worden zijwaarts van stapel gelaten, en het te peerd stijgen gaat van rechts in plaats van links. Diners beginnen met het nagerecht, en de laatste gerechten zijn soep en viscb. Landverhuizing. Gedurende het jaar 1898 zijn naar Noord-Amcrika uitge weken 27,000 Duitschers; 12,000 Engelscbeij; 23,000 Zweden- en Noorwegers 78,000 Italianen 2000 Franschen 6000 Fin nen 67,000 Russen en Polen 17,000 Zuiderlijke Slaven; 5000 Magyareu 3000 Spanjaards 71,000 personen van ver schillenden landaard. In bet geheel dus 311,000 Een schoon hoopken, inderdaad Wy hebben gemeld hoe de kandidaat der valsche domokraten te Thorhout, spijts hij al de stemmen van liberalen en socialisten bij deze der groenen verkreeg, or in de kiezing met eeno buis van af kwam van meer dau 6000 voeten Van uit al de gemeenten van de streke heeft de man kaartjes met... complimen tjes ontvangen en bier volgt er eentje dat bijzonder wel geschaveeld is Ook Aertrycke is geen grond voor groene [Demokraten die wilden boven zijn, en er hun vel by 1 Dt druiven tijn te groen Zoo was 't dat ['t voske kloeg, en heden klaagt het Ach zen zijn niet groen genoeg M. Van den Peereboom. M. Van den Peereboom, door een dagbladschrij ver ondervraagd of het waar is dat hij woldra terug aan 't hoofd van het minis terie van spoorwegen zal gesteld worden heeft het volgende antwoord gegeven Zeg aan degenen die zich met mij be kommeren, dat ik to Anderlecbt, op de Kerkplaats, een buis bewoon, waarvan de eene belft in gotbieken, de anderen in Renaissance-stiji is, dat ik er mij uiterst wel bevind, en dat ik volstrekt Diet ver lang bet te verlaten. - De besproeiing der straten. Het gezondbeidsinstituut van Freiburg heeft eene belangryke studie gedaan over het besproeien der straten. Er blijkt uit dat de microben talrijker zijn in het besproei de stof dan in het drooge, daar het water waarmede men sproeit, de ontwikkeling bevoordeeld van de microben dio in het stof voorhanden zijn. De proefneming heeft inderdaad aange toond dat men ua vinr dagen schoon weder, in 1 gram niet besproeid stol, 1,893,000 bactcriëa vindt tegen 2,211,500 in een gram besproeid stof. Na 26 dagen droogte daalde bet getal bacteriën tot 37,250 in het besproeide stof vond men er 97,333. Nogtans, het gevaar dat hot sproeien schijnt op te leveren, is maar in schijn, want het water, behalve dat het de tem peratuur doet verminderen, doet de bac teriën aan den grond kleven en belet ze inde lucht rond to dwarrelen on inde ademhalingsorganen te dringen zooals bij warm stofweer gebeurt. Om te verbelpeu in de ongemakkon die de besproeiing der straten onder gezond- beid8opzicht kan opleveren,besproeit men te Berlyn de straten volop, derwijze alle microben met eenen watervloed in de riolen af te drijven. De beetste dag der eeuw. Vrij dag namiddag, kwaart voor twee uren heeft men te Londen den boogsten warm tegraad waargenomen, gedurende deze eeuw aangeboekt. De thermometer wees alsdan in 't lom mer 35 graden en in de zon 45 graden aan. Het is dus de heetste dag der eeuw geweest. Voor dezen werd de record geslagen door een dag der maand Juli van 'tjaar 1852, waar de warmtemeter iü den lom mer 34 graden aanwees, wat als onover trefbaar werd aanzien. Maandag vergaderden te Brussel de afgeveerdigden der socialisten van gansch 't Land ten einde oene beslissing te ne men aangaande de maatregelen te nemen te gelegenheid der bespreking van de nieuwe kieswet. Ziehier 't besluit dat werd genomen Overwegende dat de klerikale meer derheid het vertrouwen Hes lands mist, om eene verandering voor te stellen aan het kiesstelsel Overwegende dat het ontwerp van de regeericg de werkende klasse opoffert door het behoud van het meervoudig stemrecht Het Congres, Herinnert den eed, gezworen in het Park van St-Gillis: van zonder rust of wapenstilstand te stryden voor hot Alge meen Stemrecht Keurt de houding goed der socialisti sche afgeveerdigden in de Kamer, die eenparig t'akkoord zijn om de Evenredige Vertegenwoordiging te bestrijden met het meervoudig stemrecht Beslist dat de woeling ten gunste van het Algemeen Stemrecht door alle moge lijke middelen kracht moet worden bij gezet Geeft mandaat aan den Landelijken Raad van al de maatregelen van uitvoe ring te Demen, zoo krachtig zij mogen of moeten zijn, om de woeling in te richten en den triomf vau het Algemeen Stem recht to verhaasten. Geteokend E. Vandervelde, E. An- seele,Bertrand, Bastien, Grimard, Pastur, Destrée, L. Furnémont, Vinck, Pepin, Defnet, Delporte, Volkaert, Delbastée, Gilbert, Cornot, Berloz. De houding der regeering zal ditmaal krachtdadig zijn, zegt men Laat het ons hopen. BELGISCHE BEDEVAART naar en naar het van den 18 tot den 26 September met bezoek van de scbooue Kathedraal van Chartres en van de stad Bordeaux, onder het geestelijk bestuur deï EE. PP. Capucienen. o Vertrek. Den 18 uit Brussel, Geut, in den voormiddag. Nachtverblijf te Parijs. Den 19, bedevaart naar hei H. Hert van Montmartre. Vertrek, rond den middag, naar Chartres, alwaar wij de schoone Catbodraal zullen bezoeken, die wel het prachtigste gothiek gebouw van Frankrijk is, en wier relikwieën wij zullen vereeren. Vertrek 's avonds. Den 20 aankomst te Bordeaux om streeks 6 uren 's morgens. Vertrek rond den middag, om te Lourdes aan te komen te 7 uren 30 ('s avonds). Terugkomst. Vertrek uit Lourdes den 25 's morgens, om in België terug te ijn den 26, voormiddag. Prijzen voor verblijf en verdere kosten 105 fr. in de eerste klas. 65 fr. in tweede en derde klas. De personen reizende in tweede eu derde klas kuuuen nochtans de verblijf kosten van eerste klas nemen. Inschrijving. De lijsten zullen den 10 September gesloten worden. In geval van wettig beletsel zal het gestorte geld terug gegeven worden tot don dag voor het vertrek. Voor de personen die zich Da ln Sep tember laten inschrijven, wordt den prijs vermeerderd met 5 franken. Die vermeer dering zal streDg geeischt en in de kas der arme zieken gestort worden. Zieken. De arme zieken zullen kos teloos volgens do ontvangen aalmoezen aanvaard worden. Een geneesheer zal de bedevaart ver gezellen. Al de zieke of gebrekkelijke personen die zich laten inschrijven, worden ver zocht ons ten minste 15 dagen voorop, een getuigschrift van den geneesheer te laten toekomen. Voor de inlichtingen en inschrijvingen wende men zich tot C. Van de Putte- Goossenb, uitgever van Den Denderbode. Sterfgeval. De Vlaamsche dichter Emmanuel Hiel is overleden, hij werd te Dendcrmonde geboren io Mei 1834. Al wat tot Vlaanderen behoorde of or mede in verband staat, was voor hem heilig en grootsch en bevruchtte zijn ge moed met geestdriftige zangen.Men denke slechts aaD zijn prachtig oratorio De Schelde door dien anderen koning der Vlaamsche Kunst,Peter Benoit getoonzet. Photographien van den Praalstoet opname van den heer A. Palatzky, zijn ten Bureele van De Denderbode to ver krijgen. Degenen onzer lezers die er van begee- ren, kunnen zich van heden af laten in schrijven. Prijs der 14 verschillende groepen 20 fr.; 1 groep alleen 2 fr. per stuk. TEN BUREELE van Den Den derbode schrijft men in op de Nieuwe Vlaamsche en Belgische Dlustratie.Ueber Land und Meer, Illustrirte Welt, Alte und Neue Welt, Lectures pour tous Tit- Bits, Strand Magasine, enz. s Op aanvraag proefnummers gratis. I AALST. Brandramp. Maandag avond, van reeds 10 uren geroken de gebaren der Zonnestraat dat er ergens iets aan 't branden was. Rond 11 uren klepte de noodklokbrand ontstaan tor werkhuizen van den heer G. Bosteels - De Smc-th, fabrikant van breiwerk, Zonnestraat, in een kelder magazijn, alwaar allerhande bewerkte en onbewerkte koopwaren in kisten, twee bijna ledige vaten smeerolie, enz. enz. waren bewaard. Aan redding viel er niet te denken en men moest zicb dus bepalen bij 't uitdooven van 't vuur, iets waarin ons Vrijwillig Pompierskorps slechts na 4 A 5 uren moedig te werkeD, gelukte. AaDgaande de schade die zeer groot moet zijn, hebben wij niets vernomeo, doch alles is verzekerd bij de Maatschappij Vercenigde Nijveraars Agent den heer Ach. Eeman. Een 80tal werklieden zullen ten gevolge dezer ramp slechts voor eenige dagen zonder werk vallen. Sottegem. Moord. Op den eersten kermisdag bad hier een gevecht plaats dat een noodlottig gevolg had. Zekere Theodoor Bert bevondt zich ter herberg van zijnen broeder gelegen in de nabij beid van 't Kerkhof, 's Avonds kwa men daar eenige foorekramers binnen die, ondanks 't verbod der gebroeders Bert, begonnen op eene harmonica te spelen, te zingen en te dansen. Do foorekramers vielen hierom de gebroeders Bert aan. Een wreed gevecht bad plaats in 't welk Theodoor Bert een messteek bekwam en ook verscbillige slagen op do borst met een kncukelijzer. De Politie is er in ge lukt den vermoedelijken dader aan te houden, die in 't bezit was van een dolk mes met bloed bevlekt. Theodoor Bert slechts 22 jaar oud, is aan de gevolgen van de slagen op de borst, overleden. Het parket van Audenaardo kwam ter plaats en bevool de aanhouding van don vermoe delijken moordenaar, die naar 't gevang van Audenaarde werd gevoerd. Een man van Cureghem, wiens vrouw van buis was weggeloopen, had hierop verscheidene herbergen bezocht en was dronken thjiis gekomen. Een gebuur vond hem slapend op het trapportaal liggen. Hy hielp ,/bem naar boven, ontkleedde hem en legde hem te bed. 's Anderendaags 's morgends, vond men den ODgelukkigcn dood op de binnen plaats, met verpletterden schedel en ge broken armen, beenen en ruggraat. Er moet dus een schrikkclyk ongeluk of een zelfmoord hebben plaats gehad. Zaterdag avond is een schrikkelijk ongeluk gebeurd op den Ottergemschen steenweg, te Gent. Josepbina Rok, oud 14 jaar, tehuis gekomen zijnde, werd door hare moeder gelast de stoof aan te steken. Zij goot er petrool op en de vlammen sta ken aanstonds hare kleeren in brand. Op straat geloopeu zijnde, werd het vuur door de geburen gebluscht, die de bran dende kleeren van bet lichaam trokken. Het meisje is byna gansch verkoold. Inhuldiging van hel standbeeld Jan- Frans Willems. Zondag had te Gent de inhuldiging plaats van bet standbeeld van Jan-Frans Willems algemeen gekend- als de stichter van de Vlaamsche bewe ging- Willems was ontvanger der belastingen te Antwerpen omdat hij voorkamper was der Vlaamsche beweging word hij, uit straffe, naar Eecloo gezonden. Hij stierf te Gent in 1846 in den ouder dom van 49 jaar. De feesten zijn schitterend geweest. Binst het feest luidde de Klokke Roe land van het Belfort en hot klokkenspel speelde de Vlaamsche liederen. Dit gedec-lte van het programma ge ëindigd zijnde, begon de uitvoering van eene schoone cantate gemaakt door M. Rods op do woorden van pastoor Claeys, lid der Vlaamsche Academie. Om te sluiten werd, zooals het betaamt bij allo Vlaamsche vergaderingen, de Vlaamsche Leeuw aangeheven. Het voetstuk van het standbeeld ver dween welhaast onder eene massa kroo- nen. In de gemeente Hamme is een velo- rijder, M. Malfait, treinoverste, te Den- dermonde woonachtig, door een rijtuig tegen eenen muur gepletterd. De arme man was totaal platgedrukt. Hij was bijna op den slag dood. Vergiftiging. De vierde wijk, de meest bevolkte van Antwerpen en voor namelijk door geringe burgers en werk lieden bewoond, is zaterdag in treurige omstandigheden in opschudding gebracht. Op twee verschillige plaatsen hebben ziekteverschijnselen plaats gehad, waar van zelfs twee met doodelijken afloop,en denkelijk ten gevolge het eten van spij zen welke ons volk nogal vool gobruikt. Ziehier de eerste zaak Zaterdag hadden de echtelingen Benoy, die in de Fortuinstraat de tweede ver dieping van een huis bewonen, van eene verkoopster uit de Ridderstraat, een liter steurkrabben gekocht. Hiermeê bad bet huisgozio, bestaande uit vader, moeder en zeven kinderen, vac 25 tot 9 jaar oud, geavondmaald. Doch loverworst, gekocht bij eenen beenhou wer in de Kloosterstraat, was ook als toe spijs op tafel geweest. De vader had van beide spijzen gege ten, alsook de dochters Marie, 25 jaar, Joanna 21 jaar, en Melanie 14 jaar, en een zoon, Jan Baptist, 23 jaar. De moeder en de andore kinderen had den van de steurkrabben niet gegeten, omdat zij er een slechten smaak aan be vonden. Gedurende den nacht werden de vier bovengenoemde kinderen ziek. De vader, die nogtbans ook van beide spijzen had gegeten, maar misschien nog een piel of een borrel gedronken had, bleef onge hinderd en liep naar het politiebureel der wijk, fcwaar bij verhaalde dat zijn hall huisgezin vergiftigd was,en aan geweldige krampen en stuiptrekkingen leed. Onmiddellijk werden de dokters Vai de Voerst en Van Hege ter plaatse ge zonden, en deze wendden alle mogelijke middelen aan, om de zieken te helpen. Voor Joanna bleken reeds zondag mor- gend deze pogingen ijdel te zijn.Het meisje stierf, en haar lijk werd, op verzoek der familie, naar St-Elisabethgasthuis ge bracht, om, voor onderzoek, ter beschik king van het parket gehouden te wordeu Ook Melanie bleef nog gevaarlijk ziel en, ofschoon de geneesheeren bijna gees oogenblik van de zijden hunner zieke* weken, overleed dit meisje ook zondag avond. Ook dit lyk werd naar het gasthuis bracht. Jan Baptist cn Mario Benoy wares maandag morgend buiten gevaar. Het rechterlijk onderzoek wordt gedaac door M. den onderzoeksrechter Maris. B; de leurstor werd een halven zak steur krabben en by den beenhouwer het res tant van de leverworst in beslag genomen, De onvoorzichtigheid in het omgaai met petrool heeft weèr te Lokeren nieuw slachtoffer gemaakt. Vrouw D. F. uit de Lindestraat gooi het gevaarlijke vocht op hare stoof.... ei de lezer kan zelf aanvullen. In een oogwenk stond de arme vrouv in vlam. Toen men er in gelukte, het vuur uit te dooven, was de ongelukkige reeds deerlijk vorbraüd aan de armen en hel bovenlyf. De meid dio bare meesteres ter hulp snelde, heeft insgelijks brandwonden be- komou aan de armen. Aangrijpende bijzondorheid de kleine kinderen vau den huize, die schreiend rond de moeder liepen, worden de bloots voetjes deerlijk verbrand. Gelukkig zijn de laatste wondon niet gevaarlijk. Alwéér de petrool. Vrijdag avond stak de vrouw van Jozef Vereecken, men- belmaker in de Plaisantstraat te Sl Nico- laas, bare petroollamp aan. Ziende d* de lamp niet klaar genoeg brandde, door dien zy niet genoeg gevuld was, goot q er petrool bij. Op eenen oogwenk had eene ontploffing plaats, die baar en eel 7jarig kind, dat aan do tafel zat, erge brandwonden toebrachten. Op haar geschreeuw trok haar man mei do toegesnelde geburen, vrouw en kind do brandende kleeren van het lijf. De lappen vel biDgen aan de brandende lok ken. De moeder was van aan den hals tol op den buik maar eene brandwonde. Het kiud had nog het ergste geleden. Dokter De Smedt, dio in de gebuurte woont, werd er bij geroepen en diende moeder en kind geneeskundige zorgen toe.

De Denderbode | 1899 | | pagina 2