Pol en Stant. Van tak op tak. MEETINGSKENS.— Eene voorzegging.-^ Catholieke V ereeniging. Gemeentekiezingen Hopteelt en Hophandel. Z0NDAGRUST. Allerhande Nieuws. ontmoet Pol rechtover de zelfde party loof van over acht dagen. Stant. 't Ia meê voldoening dat g'er staat op te kijken, dankt mij, Pol Pol. Ja&t, Stant, ik begin er trok op te krijgen 't is sedert acht dagen meer als den helft gegroeid. Stant. Inderdaad, Pol, 't groeit gewel dig en 't staat zoo zwert als een Bchoaw. Pol. Ja, Stant. wat dat de chanfaar toch doet he En daarby dat vlaagsken regen dammen hier zaterdagavond g'had hebben. Stant. 't Heeft bij ons dan ook een beetje geregend, Pol, maar veel te weinig: Pol. 't Is hier ook nog veel te weinig, Stant, maar alle baten helpen en 't ia beter iat als niet. Stant. Jaat, Pol, daarmee kan 't loof toch stillekens aan voort, maar 't ia zonde om zien lijk de meerachen overal droog en ver schroeid staan. Pol. 't Zon voor alles moeten regenen Stant, en veel 't zal gaan den tijd worden om ons mest in te rijden en op veel plaatsen en zullen wij er nie in kunnen en w-en zullen toch nieverst geen goed werk kunnen maken. Stant. De grond ligt schrikkelijk hard, Polginder beneên was er nen mensch bezig meê patatten uit te doen, en hij moester iede- ren keer den kloet op zetten op de spaai en wel vier a vijf keer stampen eer hij er in was. Pol. 't Is hier overal van denzelfden derden, Stantde grond is hier veel zwaar der als rondom Aalst, en hij ligt zoo hard als steen. Stant. Hebt g'al gedorschen van 't nieuw graan, Pol Pol. Jaam, Stant, w'hebben nen dag terwe gedorschen meê 't muchien. Stant. En hoe was 't meê de scheut, Pol Pol. Stillekes, Stant mij dunkt mij dammen aan geen acht zakken 't dagwand en zullen geraken. Stant. En was 't er geen tien van 't ver leden jaar, Pol Pol. Ten minsten, Stanten hadden wij die drij dagen bamesweér nie g'had meê de kermis van Aalst, we zouden van dees jaar nog meer gedorschen hebben als verleden jaar; maar dan nebben z'htsi ons gelapt. Stant. 't Ging er wreed dan, Pol, bij zonderlijk op kermismaandag d'herbergiers en de neriDgdoeners klagen er nog van, zoo veel te meer dat de doncnisten meê beginnen revolutie te maken op de merkt, van den eer sten dag af de treffelijke menschen en bijzon derlijk de buitenmenssben benauwd gemaakt hebben van uit te gaan en kermis te vieren. Pol. Ja, 'k rappeleer mij da nog 't is dan da ze Pie torenwachter gemaakt hebben, nie waar Stant Stant. Jaat, Pol, 't is dan dat de vent een beroemdheid meer verworven heeft, en hy zal er misschien nog al by krijgen in dienen aard. Pol. 't Is te vreezen, Stant maar die een wat verdient, moet een wat hebben, en niemand en moet klagen als hij loon krijgt naar werken. Stant. Alles komt op zijnen tijd. Pol, en niet en gaat er verloren d'opperste Hecht- veerdigheid regleert en schikt alles. Pol. En dat er den dag vandaag toot zoo weinig op ge peisd wordt, he Stant Stant. 'i Is schrikkelijk, Poler komt tegenwoordig een slach van menschen op die leven lijk dieren. Pol. Er en wordt niemeer gelezen lijk 't pleegt, Stant, en 'tblyft niettemin waar dat alles van onzen lieven Heer moet komen en daarom ook als 't Hem nie gevraagd en wordt, is 't miserie onder de menschen. Stant. 't Is alzoo, Pol en 't is daarom ook dat de toekomst nia veel goed en voor spelt, als ge ziet wat dat er in de steden bij zonderlijk omgaat. Er ziju altijd in de steden kerels geweest die openbaarlijk meê den Gods dienst lachten en naar kerk noch kluis en gingen maar tegenwoordig wordt dat d«al- gemeene plaag onder 't jong fabriekvolk, en gaat dat alzoo voort, dan staan wy voorzeker voor aardige tijden. Pol. Als de goddeloosheid algemeen wordt onder een volk, Stant, dan volgen er algemeeneen openbare straffen g'heel d'his- torie is daar om dat te getuigen. Stant. g'En moet maar in een huishou den gaan zien waar dat er geen religie en is, Pol, en ge komt daar een wat tegen ruzie, kijven, twisten, geld verteren, en korts naar dien op 't straat Pol. Daar zijn meê honderde exempels van, Stunten daarbij nen mensoh wordt dat gewaar aan zijn eigen zeiven wie kan er braaf zijn en zijn plichten volbrengen, als g'het niet en doet uit consciëntie cn omdat onzen lieven Heer het u oplegt Stant. Niemand, Polen zelfs die groote bollen die beweren dat d'onzijdige zedenloer genoegzaam is om den mensch doen treffelijk en deftig to leven, weten g'heel wel dat ze liegen, en indien men eens moest gaan van nabij onderzoeken welk 't leven is van die zoogezeide groote en gaderde bollen, ge zoudt er kunnen grootelyks van verschieten. Pol. 't En zon nie g'heel proper zijn, Stantwant die 't einde wilt, moet de midde len willen, en men zegge wat men wilt, die wilt braaf en deftig leven moet onzen lieven Heer voor oogen hebben en zijn hulpe vra gen. Stant. Dat is zoo klaar als dat twee en twee vier is, Polmaar hoe gaat het onder de menschen V w'hebben 't over acht dagen nog onder een gezeid a aar hoort men nog van spreken onder 't volk en waar wordt er nog van geschreven in den meeeteo hoop van de gazetten Is 't nie altyd van wereldsche en stoffelijke zaken Is 't nie altijd van geld en eer en glorie en pracht Komt het altyd nie uit op feesten en vieren en plezier en royage- ren Pol. Ja, Stant, wü beleven nen schalkon tyd, menseh nooit of nooit is de jonkheid zoo hoog opgeleerd geweest in alle onnoozel- heden en prutseryen als den dag van van daag en och erremen onzen schoonen cate chismus die alleen genoegzaam is om den mensch gelukkig te maken, dienen schoonen catechismos, zeg ik, daar en wordt geen werk niemeer van gemaakt, en als ze twee jaar hnn eerste commuuie gedaan hebben, en weten z'er geen woord niemeer van. Stant. Dat is bijzonderlijk waar in de stad. Polen niettegenstaande al de pogin gen die door ons brave en ieverige priesters gedaan worden om de kinderen naar de scho len en patronagiën te krygen, blijven er toch zoovele nalatige ouders die nie meê en wer ken en hnn kindaren op de straat latan loo- pen waar zij alle kwaad en slecht hoorsn en zien en aanleeren. Pol. 't Is een oprechte miserie, Stant, en d'onders zullen er a'eerste slachtoffers van worden. Stant. En voegt daarbij, Pol, die onge lukkige fabrieken, waar de jonkheid op de beeatigste wijze bedorven wordt, waar er naar niets anders gezien en wordt als 't naar werk da moet afgemaakt worden, en waar er geen de minste waakzaamheid bestaat voor t vloe ken, voor slechten klap en voor veel ander vuiligheden. Pol. Zulke fabrieken zijn de pest voor een volk, Stant, en brengen een groote ver antwoordelijkheid meê. Stant. 'k Geloof het wel, Polin mynen jongen tijd kwam er bij ons alle weken nen priester op 't fabriek, die gedurende eenige minuten tot de werkmsnschen sprak om ze op wekken en aan te moedigen, en al wie iets n hebben durven zeggen of doen tegen den Godsdienst of de goede zeden, wierd gestraft of buitengezet. Pol. Alzoo zou het overal moeten zijn, Stant. Stant. Jaat, Pol maar 'k en ken er zoo maar twee meer in ons stad, en 't is ongsloo- felijk lijk 't jong volk bedorven geraakt, zoo- te meer dat doncbisten en socialisten meer en meer werken om priesters en Gods dienst en al wat goed is hatelijk te maken en te belasteren. Pol. 't Is verschrikkelijk, Stant, en wat moet er daar van voortkomen Stant. Al wat slecht is. Polwant nen werkmenscb, zelfs als hij nog religie heeft, komt al last genoeg tegeu, maar als hij zijn religie verloren beeft, het grootste goed dat bij bezit, (woorden van onzen doorluchtigen Bisschop zelve), dan is hy het rampzaligste der schepselen. Pol. En wat zal er dan van de huisge zinnen geworden, Stant, en van g'heel de samenleving Stant. Voor de huisgezinnen, een hon denleven, Pol, en voor de samenleving, nen beestenwereld I 1 Pol. En dan hierna, Stant Stant.Ja, Pol, en dat is nog het droe vigste van al Uier op de wereld niets dan miserie en stoornis, en dan hierna die ellen dige eeuwigheid I Pol. BrrStant, laat er ons van zwijgen voor dezen keer, en lezen voor de bekeering van 't menschdom Stant. Ja, Pol, en hopen op de godde- lijke voorzienigheid 1 Tot binnen acht aagen. Pol. Als 't God belisft, Stant. Een dienstknecht van hurger Alfred Defuisseaux. Ieder weet, zeet de Journaille Bru- xelles, dat de proletariër, Alfrod Defuis seaux gebeeten, talrijke gevels iu de straat heeft,een goed voorzien gcldkoffor, hoeven en kasteelen. Burger Alfred bezit bovenal eene hoeve te Solre-sur-Sambre, en dewijl wij nog niet tot den tyd gekomen zijn,dat iedereen een lap grond te bebouwen heeft, volgens de collectivisten, doet citoyen Alfred de landhouwwerkon door betaalden uitvoe ren, door slaven, gelijk burger Alfred die menschen in de Kamer noemde. Een dezer betaalden, August iVincent, oud 31 jaren, werd door het lezen der redevoeringen zijns meesters, een ieverig collectivist. Hy was dit zoodanig gewor den dat bij op zekeren dag bevond dat zijn meester een gemeene exploiteerder was en had zicb in het hoofd gesteld dat bij hem, zonder schadeloosstelling, mocht exproprieeren, Dezer dagen plunderde Vincent de hoeve van citoyen Alfred hij stool alles wat zijne gading was zilverwerk en verschil lende voorwerpen, die hij ging neerleggen bij eenen inwoner der gemeente, waar men ze terug gevonden heeft. Maar de arme jongen had gerekend zonder de gendarmen, die nog altijd be staan, en zonder de rechters, die nog niet zijn afgeschaft. Gisteren is hij naar Charleroi gebracht, waar hij ondervraagd werd door den onderzoeksrechter Mineur, die tegen hem een mandaat van aanhouding heeft afge leverd, Vincent zit nu in de gevangenis en denkt er op na, hoe onaangenaam het is, te veel op de letter de collectivistische leerstelselo aan te nemen. Raadselprijskamp uit Berlaer. 1. In de lncht zweeft en daalt zij Op den grond ligt zij Op den boom zit zij In de band smelt zij Wie wil vangt haar. Wat? 2. Waarmede eindigt alles 3. Neem twee lettergrepen saam Dan hebt gij mijn echten naam Maar zoo gij ze gescheiden leest Ben ik voedsel en ook beest Met 't eerste zoek mij in den stal Waar ik n zeer nnttig wezen zal llijn tweede beeft veel jonge vrienden En zult gy bij den bakker vinden Lees mij naar achter of naar voor Daar word ik toch niet anders door. 4. Wat wordt grooter met af te halen Toornaarden Voor ieder raadsel is er eer schoonen prijs te winnen, boekdeel van over de duizend bladzijden net en Bterk ingebon den. Een pryB voor hen die er het schoonste zedig en onuitgegeven verhaal by voegt, als ook een prijs voor de schoonste vers. Voor ieder 50 raadseloplossingen zal er «en bijge voegde prijs gegeven worden. De inzenders moeien by hnnne oplossing een timber van 10 centiemen voegen voor de ondersteuning vau een katholiek en gods dienstig tijdschrift. Zonder bijvoeging van den timber is de oplossing niet geldig. Het is genoeg de oplossing van een raadsel te zenden doch in gesloten brief en binnen de twee weken aan J. B. Augustynen, Uitgever, BER1 <AKR-bjj-LlEB» SENAAT. Dc Senaat is tegen Dijnsdag 12 dezer bijeen geroepen. Donderdag II. zegden wij dat de wijkmee- tingskens ouzer blauw- groen- roode car- telisten geweldig van den manken hennen hebben. Eu inderdaad geen ernstig mensch ziet er nog naar om men laat de cartelisten alleen koekeloeren. De mectingskens zaterdag avoDd ge houden hadden vooral geweldig van den manken heuneu. Bij Vander Steen in de Brabantstraat waren er om half tien uren 12 personen tegenwoordig waarvan 6 vrouwspersonen. En van die zes vrouwspersonen waren er 3 de zusters van de bazin. Die meisjes waren daar gekomen om helpen te bedie nen, want volgens voorzegging van den uil van Chipka, zou er ten minste een ton bier moeten afgetapt worden.... Maar 't was berniks 1.. Eo desprekers moesten er,met hun gezeever op de maag, van door trekken... Als 't maar niet en ver weert Op Kerrebroeck telde men twaalf toe hoorders en tochoorderesseo. De vrouws personen waren dan nog in meerder heid.... De spreker, een socialist, was de der tiende. Hoe wonder toch altijd dat N° 13, het Judascijfor I... Het meetingske ter herberg van Louis Saeys, Violettenstraat, maakte ook fiasco. Er waren 10 h 12 kiezers tegenwoordig. Als men er de sprekers bij rekent waren er 16 h. 18 personen in do herberg. Op de straat, voor de herberg, stonden er een lötal vrouwen,kinderen en nieuws gierigen. Men verwachte veel volk want er waren vier sprekers De Bruyn, Anné, Bocqué (socialist) Leopold Vander Meulen (Krik) zijdewever. Ter herberg van Saeys is er eene maat schappij van onderlingeq bijstand geves tigd die ingericht is buiten alle politiek, 't Heeft, naar men ons verzekert, nog al moeito gekost om hij Saeys te mogen meeting houden. Pie is verscheidene malen iu de week, met eenige gezellen bij Saeys eenen pot gaan pakken om hem te bewilligen. En waarom nu hebben de wijkmeetings- kens der cartelisten zoo zeer van don mankeu hennen Ten eerste, men is 't gezeever beu dat er wordt uitgekraamd; 'tis altijd 't zelfde deuntje Ten tweede, de overgroote meerderheid der Aalstenaars zijn eorlijke, deftige, franke en rechtschapen menschen die de verraderij der helden van Chipka afkeu ren en veroordeelen... Zij willen geen gemeens hebben met de verraders die hunne ziel uit wrok en haat verkochten en ook niet met de liberale zielkoopers Ziedaar de reden I... Op zijn plaats gezet. Als onder weg een pastoor instapt, veroorlooft een der reizigers, eeD jonkman, zich een halfluid Daar Is er alweêr zoo'n paap. De geestelijke, een oud man met een schrander gelaat, glimlacht even en zegt Och, bet scheelt maar weinig, of waart zelf ook zoo'n paap, zooals gij het noemt. Hoo zoo Er ontbreekt maar eeno p aan. Een hartelijk gelach van de andere reizigers volgde en de jongeling deed beschaamd en wijselijk geen mond meer open. KM DIK machtige Woeste, die afgod ligt neèr, in gruis hy staat op b kwelmgrond, hoe meer hij roert hoe b dieper hij zinkt.... b Indien deze regelen op iemaDd toepas selijk zijn dan is het wel op de helden van Chipka Attentie I En die wraakgierigo helden van Chipka, die verachtelijke verraders, die verkoopers hunner ziel, zullen weldra neêrgeslagen liggen, in gruis zij staan op kwelmgrond met blauwen en rooden, hoe meer zij roeren, hoe dieper zij Da den 15 October aanst. zullen zinken. Rede loos zullen zij verzinken, want de libera len ondervindende dat zij hun 't verhoopte doel niet kunnen doen hereiken, zuil ra hun nog een duwtje toegeven opdat ze voor eeuwig en drie dagen zouden verzo pen zijn De officieèle trekking van de prach tige Tombola der Nationale Arbeidsbeurs Ondersteunen wij elkander b zal plaats hebben den lrt,n October aanstaande. De briefjes worden verkocht aan 10 centiemen, ondanks het groot getal en de rijkdom der loten, (400 pry zen voor meer dau 20,000 franken waarde). Men kan zich briefjes verschaffen in al de localen waar er plakbrieven of lijsten hangen. Men mag zich ook rechtstreeks wenden tot den algemeenen Bestuurder M. Th. Dewit, 22, Locquenghieostraat, Brussel, met hem postzegels op te sturen voor de waarde van het getal briefjes dat men verlangt, ootvangt men deze per keerende post. Tusschen de byzondersto loten vindt men een piano (1200 fr.) een harmonium (700 fr.) een frausche biljard Toulet, vol ledig, (800 fr.) een naaimachien Singer, velocipeden, muziekinstrumenten, kunst werken, enz., enx. Naamlooze brieven. Gaat het spel der naamlnoze brieven her beginnen Op 4 september schrijft men ons, zoo gezegd in naam van 35 kiezers die noch liberaal, noch socialist zijn, maar - christen, om to samen met ons, catholieken, te strijden in de aanstaande gemeentekiezing tegen de gouzery en te gen de drij dozijnen groene verraders die huuno ziel aan den geuzenboel hebben verkocht. Is die naamlooze brief eene grap Of is die brief een belachelijko trek van de groene ziel verkoopers Of moet men dier. brief in verband stellen met hetgene U Land van Aelst zondag 11., schreef (cn waarvan geen enkel woord waarheid is) - dat de bewaarders zouden een evenredig stelsel willen met liberaleu en goedseudige (sic) democra ten Wat er dan ook van zij, ziehier onze verklaring Wij, catholieken, trekken ten strijde in de aanstaande gemeentekiezing, met onze eigene macht cn onder het echt catholiek vaandel En onze zegepraal zal nooit schitteren der geweest zijn... daar /ijn de hoofd mannen der kreemerskliek ten volle van overtuigd, want daarom hoeTen ze slechts de kiezerslijst in handou te nemen en hun mager boeltje op te tellen.... Eu om dat werk te verrichten mogen ze nog een vergrootglas opzetten, en op geone brok zien Ja de driekleurige kliekmannen we ten dat bet den 15 octoher voor hen den slag van Waterloo zal zijn. Maar zij mogen het hun volk niet be kend maken, zoo niet zou hun spel nog droeviger afloopen en zouden hunne fa meuze meetingen, ware het mogelijk, nog belachelijker zijn En nu Willen onze Aalstersche liberalen, de weinigen die nog overblijven van de oude defiige liberale burgerij van Aalst, willen zij voor den vreemden hutsepot van An ker en Zonue steramen, voor de roode en groene socialisten dat moeten tij maar weten.... Gocste is koop zei de man en hij at den pap van zijn kind uit. En wat de zoogezegde democraten bo- treft die zich door de groene cbipkaman- nen hebben laten misleiden en die niet genegen zijn zich gedwee aan de gouzerij als slachtdieren te laten levereD willen die christenen voor de eeuwige vijan- deu van hun geloof stemmen, voor kerels meestal ovorgewaaide vogels, die nooit den voet in de kerk zetten, en die den laatste der ware priesters zouden naar 't schavot zenden willen die verleide mannen dat schelmstuk tegen hun eigen geweten begaan?.... Ehwel, dat moeten eij ook maar weten... Maar willen die verdwaalden bij hunne vroegere partijgenooten terugkeeren ze zijn van harte welkom I Zooniet ze mo gen blijven waar ze zich goedseudig hebben laten geleiden 1 En in vrede mo gen ze leven tusschen den geuzenboel 1 Hebt ge dat verstaaD, Pie Is dat klaar, schrijvers van naamlooze brieven In het blad van Sebastien Faure, den opstoker der onlusten te Parijs, is eene inschrijving geopend, en men treft er de volgende aanduidingen van giften aan. Een die wenscht dat al de kerken omgeworpen wordeneen die absinthe zou willen drinken uit den schedel eens rijken een die met eene bijl een kruis in den paus zijnen nek zou willen maken twee mannen van hert voor de uitroeiing van al degenen die een soulaan dragen En dat alles wordt toegelaten, die aan sporingen tot moord en vernieling, zonder dat het parket handelend optreedt. En als een verdwaalde oeno bom gooit, poogt iedereen de verantwoordelijkheid dier euveldaad ver van zich af te werpen. Ongelukkiglijk, in ods landeken, laat men ook dergelijke afschuwelijkheden in de socialistische gazetten, onverlet uit kramen. - Alen gaat dus herkennen dat onze strijd in Aalst noodzakelijk was. - Ziedaar wat wij in - Den Werkman n lezen. De helden van Chipka beweren dus dat het voor hen eene noodzakelijkheid was van, als verachtelijke verraders, Jhunne ziel aan dc liberalen, aan de vijanden van God en Kerk,te verscharcheren. En denkt eens geachte lezers, dat die verraders hunne ziel verkochten aan de handlangers der hel, omdat anders al - 't volk aan de Kerk zou ontrukt zijn ge- worden. Nu, dat durft men schrijven als men zijne aanhangers gedurig heeft aangera den de goddelijke diensten te verlaten of te verwaarloozen Tegen het drankmisbruik. Er bestaan in België 2036 anti-alcoolistiscbe schoolhouden, met 50,640 leerlingen. 56,400 leerlingen, behoorende tot 1312 scholen zijn nog niet aangesloten. Die aansluiting kan goene plaats heb ben, voor de leerlingen ten volle 11 jaar tellen. Do beschermleden, 2503 in getal, stort ten 1615 fr. en de gemeenten 3942 fr. gedurende het jaar 1898, voor het onder steunen van matigheidsgenootschappen. O-.der de leerlingen der lagere scholon hebben 132,622 sedert de stichting van het werk, de verbintenis henomen, zich van sterken drank te onthouden. 14,273 leerlingen van 681 adultenscho- len deden dezelfde belofte. Dit laatste vooral heeft zyne weerde. ïl I'll Ir WPl'L Tor drukkerij van 1S1 UK»L1 K. Den Denderbode, Korte Zoutstraat, 31, Aalst, zijn te beko men allerhande boek- en steendrukwer ken, zooals plakkaarten voor notarissen en deurwaarders, plakkaarten voor ker- misson, prijskampen, enz. rekeningen, vrachtbrieven, wissels, ontvangstbewijzen, programma's voor maatschappijen en allerhande feesten, briefomslagen, visiet- of bezoekkaartjes, doodbeeldekens en al ander drukwerk voor handel en nijver heid, voor openbare besturen, enz., enz. Allerbeste uitvoering en genadige prijzen a Niet tegen den Gods dienst. Bij het heropenen der scholen hebben de Gentsche socialistische leiders aan de ouders do volgende verkla- riug gezonden om te beletten dat hunne hinders zouden verplicht zijn de lessen van godsdienst en catechismus by te wonen - Do ondergeteekende (Daim en voor- naam van den vader of voogd), gebruik makende van het recht hem aoor art. 4 der wot op het lagor onderwijs ver- leend, verklaart dat zyn kind (naam en voornaam ran het kind) de godsdienst- en zedeleerlessen niet mag bijwonen. - Gent, den 1899. En waarom mogen do kinders de lessen van godsdienst en zedeleer niet bijwo nen Omdat die lessen onbeduidend zijn en een nadeeligen invloed op de kin deren uitoefenen, zoggen de rooden. En dan herhalen de socialisten gedu rig Wij zijn niet togen deu Godsdienst... Wat huichelaars Laat ons hopen dat vele ouders de nood zakelijkheid der godsdienst- en zedeleer lessen zullen begrijpen en den raad der roode leiders niet volgen zullen. ii- Kostbare tabakspijpen. De Shah vau Perzië rookt uit de kostbaarste tabakspijp ter wereld. De Kallian of Staatspijp, die hij bezit, en waaruit hij bij plechtigheden rookt, wordt op ruim 1,920,000 fr. geschat en is bezet met diamanten, robijnen en smaragden van de kostbaarste soort. Niet alleen zijn het mondstuk en het boven- en ondereinde van de slangvormige buis van zuiver goud, geëmailleerd en met prachtige juweelen bezet, maar ook de waterflesch en de tabakspijp zelf zijn even prachtig en rijk bewerkt met edelgesteenten. Eene andere kostbare pijp was die, waaruit in 1862, bij gelegenheid von een bezoek aan den Sultan van Turkije, do Prins van Wallis rookte. Dezo pijp was ook met diamanten ingelegd, waarvan de waarde op meer dan 72,000 fr. wordt go- schat, en werd den Prins ten goscheuke gegeven als eene herinnering aan zyn be zoek. Vorst Ferdinand van Bulgarië eindelijk bezit eene pijp, die geheel van meer schuim en barnsteen is gemaakt en 1200 fr. gekost heeft. vols gestampt omdat het voorstel van her ziening der Grondwet is verworpen en spuwt zyne bitterste gal uit tegen de liberalen De liberalen hebben het verbond b verbroken, zij zyn er fier op, zich be roepende op hunne zelfstandigheid, die niemand hen heeft willen afnemen. Zy gaan de E. V. bekomeo, zij zin - gen triomf, zij keeren de armen die b voor hen vochten, den rug toe foert voor 't canaille I a Past op, heeren, uwe vreugde zal b van korten duur zijn. Vooruit voorzogt verder wat er in de toekomst gebeuren zal en 't cal grof zijn. Attentie 1 Gij zult uwe zonen en dochters bij b de Josuieten en de Josepbieten, bij de dames van 't heilig hart, der visitatie b en andere sturen of gij zult overal de deur voor uwen neus krijgen. - Gij zit in de klem, gij, fiere liberalent en zult bukken of verpletterd worden. Haudelaars, ge zult uwen drapeau b uithangen voor de processie en weest - gelukkig, trotsche geuzen, fiere anti- klerifcalen, als gy ontsnapt aan 't dra- gen eener waskeers. Want gij hebt niets anders dan vrije 8 beroepen en deu handel voor uw be- staan. De groot-nijveraars en de grond- eigenaars hebben reeds lang partij go- kozen. Ziedaar de noodlottige gevolgen uwer 8 politiek. Do werkende klas hebt gij verbitterd, a den klassenstrijd hebt gij aangevuurd, gij hebt do papen versterkt zonder ons - ie verzwakken, omdat wij niet hot tegenwoordigo maar do toekomst zijn. b En gij hebt uw eigen doodvonnis - geteekend. Dus 't is volle ruzie I... maar laat het eens kiezing worden en alles zal vergeten zyn als de liberalen maar met duimkruid smoeren 1 De kolen zullen dezen winter duur ziju, naar men zegt gelukkig schijnt het dat de winter niet streng zal zijn. De boe ren zeggen, dat de ajuinen geenen mantel, het is te zeggen geen dik vel hebben, wat eenen zachten winter voorspelt. Des te beter voor de arme lieden. Verdaging der kieswet. Donderdag ging op do banken der rechterzijde een vertoogschrift rond, ge richt tot M. de Smet-de Naeyer, om de verdaging van de beraadslaging over de kieswet te vragen talrijke leden onder teekenden het vertoogschrift. Laat ons hopen dat de verdaging toegestaan worde en dat intusschentijd rle catholieko voor staanders der E. V. mogen begrijpen dat ze de dood van hunne party bewerken. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 bakkersgast 1 kleermaker, (hal.c gast1 vuursmid 1 leerjongen voor het smeden 1 leerjongen voor de boekbin derij espadrillenmakers machienbrei- sters 1 leerjongen (loodgieter) viyf kloeke werkliedeu. Vragen werk 1 voerman 1 koetsier 1 jongman vraagt werk voor eenen halven dag gelijk voor welk werk. VAN AALST. op 15 October 1899. De algemeene vergadering der catho lieke kiezers zsl plaats hebben ten lokale van den Catholieken Werkmanskring op Zondag aanst. 17 September, om 5 uren 's namidhags. Het dagorde zal op den uitnoodigings- brief worden aangeduid. De poHs tot het aanduiden der defi nitieve candidaten zullen gehouden wor den op Zondag 24 September. Lo kalen en uren later aan te wijzen. Ten gevolge van het warme weder, wordt de hop dit jaar vroeger geplukt. Hierom' heeft de tiop- commissie beslotou dat de prijskampen op ouze hopmerkt zullen plaats hebben op de volgende dagen 16 September SO 7 October. Priesterlijke be oemmgen. Z. H. de Bisschop heeft pastoor benoemd op S' Martinus te Gent, den E. H. Den Hae- rynck. pastoor te Wichelen ts Wichelen, den E. H. Van Bogaert, professor in het Klein Seminarie van S' Nicoloas. De E. H. De Groote, doctor in wijsbegeerte en letterén, is professor van wijsbegeerte, der geschiedenis en van talen in het Klein Semi narie te S' Nicolaas benoemd. De E. H. Ronsse, priester in het Seminarie, is surveillant in de Normaalschool te S' Ni colaas benoemd. De volgende Heeren van het Seminarie zijn gezonden om hunns studiën te vervorderen Naar de Hoogeschool van Lsnven De HH. Taelens en Van Crombrugghe voor de godgeleerdheid De HH. De Cock en Sterck voor wijsbe geerte en letteren De HH. De Sntter en Peirsman voor phy- sika en wiskunde. Naar het instituut van wijsbegeerte vol gens den H. Thomas. De Heer Kosseel. Naar het belgiseh college te Rome. De Heer Paanier. dienstdoende Apotheker Zondag 10 September 1899, Mr Bonner, Bisschop- straat. Botermarkt.Heden zaterdag werden 521 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 4600 kilos. TEN BTJBEELE van Den Den- derbode schrijft men in op de Nieuwe Vlaamsche eu Belgische Illustratie, üeber Land und Meer, Illustrirte Welt, Alte und Neue Welt, Lectures pour tous Tit- Bits, Strand Magasine, enz. Op aanvraag proefnummers gratis. Programma van 't CONCERT welk zal gegeven worden door de Ko* niuklijke Harmonie, op Maandag 11 September 1899, om 8 uren 's avonds, ten kioske, Groote Markt, onder het be stuur van den heerF.L.VandenBogaorde. PROGRAMMA 1° Drie Kaizer» marsch, Wsishnbukn. 2° Ouverture de si j'étais Boi, Adam. 3° Vénise, polonaise pour cornet a piston, uitgevoerd door M. K. De Mette, Van den Bosahrdk. 4° Fantaisie sur l'opêra Faust, Gounod. 5" Dublin, valse, Labitzkt. AALST. Wij hebben gemeld dat Nathalie Vinck, een meisje vau 18 jaren, welker 3 vingers der rechterhand ver minkt werden, werkzaam was ter ver- werij der hoeren Moens Gebroeders. Wy waren verkeerd ingelicht. Ter gezegde verwerij zijn er geen meisjes aan molen tjes of draaiende werktuigen werkzaam. Nathalie Vinck was werkster ter spin nerij en verwerij, Keizerlijke Plaats. Nu daar de heeren Moens aandeelhouders zijn in laatst genoemd ny verheidsgesticht en in de onmiddelijke nabijheid wonen, legt de vergissing zich uit. Onweder. In den nacht van woensdag tot donderdag, rond een uur, heerschte er een tamelijk geweldig onwo- der boven onze streek. Hier te Aalst be paalde het zich bij vreeslijke hemel lichten en kletterende donderslagen weinig regen viel er. Integendeel (in de Dendervallei, langs Ninove, Denderhautem, Okegem, Den derleeuw, Essche, Teralphene, Hekel- gem, Meldert, enz. viel er ;eenen over- vloedigen tegen dio veel goed zal gedaan hebben aan de veldvruchten. Wij hoorden van geene branden on andere onheilen. Het onweder heeft verder gewoed boven de Scheldcvallei en in Holland. Tusschen Terneuzen en Vlissiugen zouden er, naar men zegt, zes hofsteden zijn af gebrand. Te Cruybeko zijn 5 graanmyten

De Denderbode | 1899 | | pagina 2