Donderdag 14 September 1899 5 centiemen per nummer. 54,le Jaar .>,>99 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Verplichtend onderwijs. GELUKKIG SCHOT. Godloochenaars. LANDBOUW. Buurtspoorweg DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kw'lantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men 8chrijftin bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des Lands. Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnisae ep 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen sioh te wenden ten Bureel* van dit blad Aalst, 13 September 1899. Het verplichtend onderwijs wordt door _jeralen en socialisten en ook door hunne bondgenooten de groene socialisten voor gestaan. Waarom eischen de liberalen en socia listen het verplichtend onderwijs De eersten zien er het middel in om het onzydig of ongodsdienstig onderricht algemeen te maken, in andere woorden, om do jeugdige geslachten in godverloo- cheDing en haat tegen Godsdienst en Priesters te kunnen opvoeden De tweedeu willen het om de zelfde reden als hunne liberale voorvaders, maar ook nog omdat het de macht en het gezag Tan den Staat uitbreidt en huu nader brengt bij hun ideaal de Staat alleen meester en opvoeder der jeugd. De catholieken in overgroote meerder heid verstooten het verplichtend onder wijs en niet zonder reden. Zij weten im mers maar al te wel aan welke drijfveer de blauweD en rooden gehoorzamen als ze dat stelsel verdedigen dit alleen is reeds voldoende om ons, catholieken, wantrou wend en omzichtig te maken 1 Maar er - is meer Wanneer wij het vraagstuk doorgronden,vinden wij dat het nutteloos, ondoeltreffend en gevaarlijk zou zijn, de gedwonge schoolplicht in te voeren. Wij zeggen nutteloos het is immers bewezen dat het getal kinders die de weldaden van het onderwijs niet genieten io België zeer gering is en de bevolking onzer lagore scholen nog altijd aangroeit. En wat meer is, wij denken dat bet mogelijk is door min volkstergende mid delen dan het verplichtend onderwijs, de nalatige ouders boter huuue plichten te doen begrijpen en ze te kwijten. Het verplichtend onderwijs is dus ondoeltreffend, te meer daar de Belgen al wal maar dwang is, verafschuwen. Het verplichtend onderwijs is boven- en gevaarlijk aangezien de strijd dor partijen die in ons land zeer hevig is,raaar teveel op schoolterrein geleverd wordt. Het is immers zeker dat onze tegen- itrevcrs eens meester van 't bewind rorden, 't verplichtend onderwijs zul- aanwenden om hunne princiepen in zake van onderwijs en opvoeding aan 't gansche volk op te dringen. Wij mogen dus de hand niet leenen om dergelyken partijaanslag gemakkelijker te kunnen verwezenlijken. EEN 30' VERVOLG. Na drie dagen hield het gebulder der slach ting op 1 Zege luide de belofte, zege Julius lag nog immer bewusteloos in Leip zig. Voor hem knielde eene edele, jeugdige maagd in «wart fluweel gekleed. Achter haar stond een statige stafofficier in Russisch uni form. Zacht sprak hij met Theodoor daarop zagen beiden geroerd bd zwaarmoedig op de jonkvrouw neder, die met saamgevouwde banden, in een stil gebed, God en de gehoele natuur ter hulp riep. Toen bewoog zich de gewonde op het bed, ou sloeg, gelijk uit eenen droom ontwakende, de oogen op. Olga riep hij, toen zijn blik het aanschijn der voor hem knielende trof hy reikte de handen in zalige verrukking naar haar uit, en zonk dan weder afgemat op de kussens terug. Geene spier van zijn lichaam bewoog zich nog. Een onbeschrijfelijk gelnkkige lach zweefde op zynelippen, en een licht sidderen zyner gezichtsspieren verried dat zijn geest in schoone beschouwingen weg slonken was. Meer dan ooit verafschuwen wij het onzydig onderwijs het zij dau nog zoo onzydig mogelijk toch is het altijd ongods dienstig. En dat onzijdig of ongodsdien stig onderwijs kweekt enkel aanhangers van 't socialism. Anseele bekende het immers de Gent- sche onzijdige scholen zijn kweeknesten voor 't socialism, riep hij uit 1 Wij, catholieken, zijn en blijven dus de tegenstrevers van 't verplichtend onder wijs, wij hebben het bewezen en men weet nu waarom Een der hatelijkste eu walgelijkste leer stelsels van het socialism is wel zeker zijne godloochening. Wanneer wij de levensgeschiedenissen der groote mannen doorbladeren, vinden wij bij hen allen dit onwankelbaar ver trouwen in een opperwezen die het goede loont en 't kwado straft. Ziehier ten andere eenige voorbeelden, met opzet gekozen uit de lijst der be strijders van 't Catholicism 1° Victor Hugo, de groote Fransche schrijver sloot zijn testament met de rege len Ik geloof in God. 2° Darwin, de Engelsche materialist, durft iu zijn Descent of Man de God heid niet loochenen. 3° Lamartine, Rousseau, Voltaire, en eeno menigte andere vrijdenkers, zij allen bogen de knieën voor Hem, die was, die is, en eeuwig wezen zal I En wat zien wij op onze dagen Schijn- en halfgeleerdentwistzoekers oproermakers en af brekers kerels met meer verwaandheid dan met verstand, verderfelijke grootsprekers, durven open lijk de Godheid loochenen, versmaden en belasteren 1 Wie heeft er God gemaakt Zoo schreeuwen ze hatelijk Maar zegt eens, godloochenaars, wie gaf aan de heerlijkste genieën der aarde een onwankelbaar betrouwen in God Zij vroegen niet van wien God voortkwam zij zagen zijne Almacht, zoowel in 't nede rig wormpje als in den reusachtigen leeuw. De schoonheden der natuur, de zucht naar het onbekende deed hun des te vaster gelooven, hopen en beminnen, en dit maakte hen in 't ongeluk zelfs nog gelukkig. De natuur is de God der schepping zeggen de socialisten, maar van waar of van wat de natuur is voortgekomen, wie haar leven en kracht geeft, daar antwoor den zij niet op. Men ziet uit deze weinige regelen tot Groote druppelen zweet parelden op zijn voorhoofd, de geneesheer, die tegenwoordig was, voelde hem den pola, en zeide verheugd; dit onverwacht wederzien heeft den hardnek- kigen schijndood gebroken, het bloed vloeit wed.r in de aderen, hij is gered. Gered I o Heer, hoe dank ik u riep Olga, als door Gods adem bezield. Al wat zij zoo dikwijls gedacht had sedert het vertrek, was nu geene valsche inbeelding, geen bedriegelijk droombeeld. En de woor den hij is gered, vervulden al hare wen- schen. Zij hield de brieventasch in de band, die Julina op de borst droeg toen hij zijn ros tot het gevecht aanspoorde. De vijandelijke kogel die het hart zou treifen, had tegen de gouden plaat, die hare beeltenis versierde, gestuit. Die gouden plaat bewerkte dus zijne redding, en Olga, deze genadige schikking beschouwende, riep vurig aangedaan Wee degenen, die U, o goede God mis kennen 1 Zooals by de nadering der lente het leven zich in de natuur doet gelden, zoo werd het na den treurigen winter weder lente voor Olga's droomen, en haar hart, lang door droefheid omhuld, bloede weder. Sedert eenige maanden had de dood schie lijk hare moeder weggerukt, en toen kort hierop haar broeder den oproep van den czaar naar Dnitschland volgde, om daar met de welke verderfelijke leerstelsels de socia listen hunne toevlucht nemen. Aan ons, catholieken, aan ons, geloo- vige christenen, den strijd lo voeren te gen die godloochenaars om hunne leer stelsels in den grond te boren Het Roodvonk bij het Verken. it Het roodvonk ook Sint- Aotoniusvuur gehceten, is eene ziekte die voor de verkens allergevaarlijkst is. In eenige uren kunnen de dieren dood zijn. Daarbij is zij zeer besmettelijk. Zij is gekenmerkt door roodachtige vlekken die later blauw of purperachtig worden, en wel voornamelijk op die plaat sen waar het vel het fijnste is. De ziekte zet voort door aanraking met zieke dieren. Deze voortzetting geschiedt bijzonder gemakkelijk bij de hitte van den zomer of by langdurige vochtigheid ook in slecht verluchte of slecht gebouwde stalliug eu door gebrekkige voeding. Om de ziekte tegen te gaan moet men vooral deze oorzaken van voortzetting doen verdwijnen.Ook is het aan te prijzen, de dieren tegen die ziekte te doen inenten dit middel heeft de beste uitslagen gege ven. Als ecue stalling besmet is, moet men ze eerst goed kuischen eer men er weder andere dieren in steekt. De vloeren, de muren, het dak zelf dient ontsmet te wor den. Daartoe gebruikt men pheniekzuur de muren worden daarna met kalk gewit. De Worm in de Porei. Porei, die tijdens en Da de planting ongunstig weder heeft gehad, herneemt moeilijk, groeit langzaam en wordt, ge lijk alle kwynende planten, door eeuon vyand, de worm aangetast. Zoohaast men ziet dat de bovenste bladeren vernield zijn,, kan men de verdere vernieling te keer gaan met de toppen van de porei af te snijden men zal de wormen of maad- jes in de bladeren vinden. Zijn de stren- gels dieper aaugetast, zoo aarzel niet van de porei tot tegen den grond af te snijden. Immers zoolang de wortels niet aange daan zijn, is er een middel strengels te hekomen, wat eigenlijk betracht wordt. Mocht het afsnijden u de eerste maal geen bate geven, snijd ze eene tweede, ja eene derde maal tot in den groiid af. Eorst in het najaar zullen ze dan sterk doorgroeiën en met vloeimest of chimi- sche mest zal men DOg dikke poreien he komen. Neem echter zorg de afgesnedene deelen niet in den mestput te werpen of Duitsche vorsten Napoleons val to voltrek ken, volgde zij hem. Alleen dit eenzaam kasteel bewonen was voor haar te treurig. Mildere zeden, bloeiender landen deden zich by deze reic voor hare blikken op. De Duit sche volksgeest bezielde haar en de wensch in Dnitschland door te brengen, deed zich immer vurigeT in hare reine, begeesterde ziel op. Zoo kwam zij te Leipzig. Onophoudelijk trokken krijgsbenden onder de vensters van het huis dat zij bewoonde voorbij. Ook haar broeder trok ten strijde, en zoo dikwijls do donder van hek geschut losborst, sidderde zij voor zyn dierbaar leven. Ook had zy van Iwan vernomen, dat de beide baronnen van Waldberg voor Leipzig zich onder het vaan del van hun vaderland geschaard hadden, liet wederzien lachte haar tegon wat geluk, want gelijk zij Julius in haar edel zwijgen hoogschatte, zoo waardeerde zij ook het edel- hartig gevoel, dat hem aandreef, zijne gene genheid op het altaar dee vaderlands ten offer te brengen. Zie ik den edelen vriend, dien ik nu zoo nabij ben, niet weder zeide zij, ou droefheid knelde haar hart, dan is myn tydelyk geluk voor altijd verbrijzeld Doch neen, o God snikte zy, nog is zij niet verdwenen de ster mijner hoop, en in mijn binnenste klinkt het luid hij zal terugkeeren. De hemel, welke zij zoo smeekend aanzag, op hot land te laten rotten de maden of wormen kunnen in een volgend saizoen schadelijk zijn, daar ze iu poppen en later in vlinders veranderen, die door hunne eieren en wormen hun vernielingswerk voortzetten. Onze peerden in den vreemde. Naar men ons verzekert zullen de Bel gische rassen goed vertegenwoordigd zijn op de internationale tentoonstelling van kweekhengsten, welke in October te Wee- nen gehouden wordt. Tegen mond- en klauwzeer. De opzieners van den veeartseuijdienst heb ben in het ministerie van landboow eene vergadering gehouden om de middelen te bespreken, ten einde de uitbreiding der muilplaag te beletten. Zij verklaren dat de uitbreiding der kwaal grootendeels toe te schrijven is aan de landbouwers, die niet bij tijds huuDe zieke beesten aangeven of het besmet vee hunner geburen gaan onderzoeken en dan hunne eigene stallen besmetten. Er werd eklaagd over het gebrek aan toezicht, an zekere gemeentebesturen. Eenige opzieners willen het verbod der veermarkteu behouden anderen vinden dit verbod nutteloos, aangezien er ge heime markten gehouden worden, die dan aan alle toezicht ontsnappen. Er werd aanbevolen, zooals in Holland, waarschuwingsborden te plaatsen op de besmette stallen. Eiudolyk werd ook de kwestie der inenting van het vee be sproken. Een jongen door zijnen hond gered. Vóór eenige maanden, op den middag tijd, zagen eenige voorbijguugers, op de kaai van Fragnée te Luik, een roerend tooneeltje. Een scholier, wiens ouders niet verre van daar in de Fragnéestraat woonden, deed zijnen hond in de Maas baden 't was een groote en schoone Newfound lander, welke in een onzer laatste honden- tentoonstellingen geprimeerd was gewor den. Op een zeker oogenblik, wilde de kleine Leo zoo hiet de jongen den hond helpen om weêr op vasteu grond te ko men en daarom boog hij zich over het water. Die beweging deed den knaap in het water vallen. Dat bracht eene groote opschudding onder het volk, dat toezag en de zwem- toeren van het beest bewonderde. Eenige toeschouwers liepen naar een boot en maakten ze los om den oogeluk- kigen jongen hulp te biedeD, terwijl een verhoorde haar, maar in welke gesteltenis moest zy hem terugzien Een schreeuw van verrassing en schrik ontsnapte haar, want i, voor wien zij zoo even gebeden had, werd door Boldaten gedragen, bleek, bloe dend, schynbaar zonder leven. Zy vloog de trappen af en bad den gewonde in haar huie ir te leggen, aangezien hy haar eene het leven gered had en zij zieh tot den innigsten dank verplicht gevoelde. Toen Theodoor, die mot Johan den on machtige vergezelde, in het bleek aangezicht der maagd zag, herkende hij haar aanstonds voor deze welke hem zijn broeder voor don aanvang van het gevecht getoond had, en aan zijuen door verbazing half geopenden mond ontglipte de naam Olga Deze, verwonderd zich gekend te zien, liet zich, terwyl do arte de wonde verbond, mat Theodoor in een gesprek, eu nu vernemende hoe ernstig en zwaarmoedig de vriend sedert zijne scheiding van haar, de nren doorge bracht had, en hoe hy nog voor den slag ge voelig over haar gesproken had, knielde zij by zyn leger neder, bevochtigde zyne koude hand met hare tranen en smeekte den Heeler alier smart om hulp en genade. Hij is gered I deze woorden die de doktoor eindelijk met innige deelneming zeide, ver vulde haar hart met eene onuitsprekelijke vreugde. andere zich gereedmaakte om in bet wa ter te springen. Middelerwijl had de Newfoundlander zijn tijd niet verloren. Ziende dat zijn jonge meester in de Maas viel, sprong hij opnieuw iu het wa ter. Op eeneu afstand van omtrent zes meters van den oever dook hij onderen men zag hem weldra boven komen met den drenkeling, dien hij bij eenen arm hield; hij zwom, zoosnel net hem zijn kostbaren last toeliet, naar de kaai, waar vele helpers hem en den kleinen Leo naar boven trokken. Deze was maar bedwelmd de hond ovorlaadde hem met streelingen en de jongen kwam snel tot bezinning. Ik kan goed zwemmen, zegde hij tot de omstaanders maar ik zou toch tegen den stroom niet met goed gevolg kunnen strijden hebben ik mag zeggen dat mijn brave Capitan mij gereu heeft. Daarna giog de jongen, gevolgd van zijnen heldhaftigen gezel, bij eenen zijner bloedverwanten, welke op de kaai van Fragnée woonde, ten einde zich een wei nig te drogen vooraleer naar huis te gaan. Deze gebeurtenis, welke wij hierboven verhaald hebben, is een bewijs te meer, dat de hond een onzer beste vrienden is en onze achting eu onze liefde verdient. En zeggen dat er menschen zyn, die een hond martelen kunnen I Assche-Oordegem. Op het Stadssecretariaat liggen ter inzage van het publiek de veranderde plans voor het leggen van den buurtspoor weg van Asscbe naar Oordegem door Aelst. Volgens do nieuw aangenotne plans zou do buurtspoorweg, iu plaats vaa over de Sinte-Anuebrug,langs heneu de kaaien tot aan de brug van den Zwartenhoek gelegd worden, waarover hy langs de Dcnderstraat den eerst aangenomen weg, Dirk Martensstraat en Koolatraat, zou vervoegen. Eens deze plans vastgesteld zal men weldra beginnen aan de noodigo onteige ningen alles doet voorzien dat op het einde van den zomer van het toekomend jaar de tram zal mogen ingehuldigd worden. Vroege en strenge winter P In de provincie Groningen merken de imkers op, dat de bijen in de laatste dagen reeds begounen zijn met het sluiten van de ijl- of vlieggaten van hunne strooien wonin gen. Zij voorspellen daaruit een vroeg- tijdigen en strengen winter. Ten volle verwezenlijkte zich de uitspraak is heelmeesters. Julius was en bleef gered en zijne krachtige natnur deed hem spoedig genezen. In Ruslands sneeuwvlakten kad de boom >n Duitechlands vrijheid de eerste wortelen geschoten. De milde zon des vrede» deed hem weldra weelderig bloeien. Op de torens van Parijs wapperden de zegevierende vanen der bondgenooten en de hemel dede zich weêr kelder en blauw zien boven de aarde, die zoo laDg bloed gedronken had. Zelf de ronw over de gevalien offers verging in een weemoedevol geluk want bet was immers bloed voor da vrijheid vergoten, en de tijd, geschikt om de smart en de wonden te boelen vloog ving over deze droevige gebeurtenis heen. Een jaar later maakten bedry vïge handen het kerkje aan het Donau-etrand met bloem tuilen en kransen van eikenloof in foeettooi. Julius werd met Olga getrouwd. Eeno gelukkige echtvereeniging van vele jaren bekroonde dit gelnkkige paar, en Gods beschermende hand, die Jnlins en Theodoor zoo menigmaal gered had, liet zich nooit wachten om alle onheilen van deao deugde lijke echtvereenigiDg af te weren. EINDE] -

De Denderbode | 1899 | | pagina 1