Donderdag 28 September 1899 5 centiemen per nummer, 54ste Jaar 5405 MEID VAN DIN SCHOUT, GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Nieuwe en plechtige VEROORDEELING DE Een voorbeeld van liberaal- socialistisch beheer. Verlichting.^;?^ Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank.met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Roklamen fr. 1,00; Vonnisse cp bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoorri. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de adyertentiën uit vreemde landen aich te wenden ten Bureele van dit blad Aalst, 27 September 1899. der valsche christene volhspartij ALIAS, DE DAENSISTEN. Z. H. Leo XIII, Paus, komt aan HH. de Aartsbisschoppen en Bisschoppen van Frankrijk aan de Geestelijkheid van dit Land eenen herderlijken brief toe te sturen. Deze herderlijke brief verwekt overal groote ontroering. Niet alleen wordt hij met eerbied gelezen door de geloovige catholieken maar zelfs door de onver schilligen en vijanden. De doorluchtige grijsaard van het Vati- kaan somt er de plichten der Priesters in op en te zelfdertijd ook dezen welke alle ware catholiek op onze dagen te vervul len heeft. Deze zijn de plechtige en uit drukkelijke veroordeeling van de handel wijze der zoogezegde christene demo craten en van den opgeschorsten priester die hun leidsman is. Z. II. de Paus zegt tot de Pi iesters ge moet u met 't lot des volks onledig hou den, het in de maat uwer krachten helpen en bijstaan, het vereenigen in gilden en vereenigingen of maatschappijen. Maar, voegt Z. H. Leo XIII er bij, gij zult het maar met goed gevolg kunnen doen en volhouden op voorwaarde dat gij de wetten der noodige regeltucht, der noodzakelijke gehoorzaamheid aan uwe wettige Overheid eerbiedigt. Zoo gij anders te werk gaat, vervolgt Z. H. de Paus, zult,ge meer kwaad dan goed veroorzaken. Zijn Heiligheid haalt dau eenige voor beelden uit de gewijde geschiedenis aan. Laten wij de vertaling der eigene woor den van Z. H. Leo XIII volgen Zeer beminde zonen, wij denken op vaderlyke wijze uwe aandacht te moeten roepen op eeDige hoofdzakelijke grondbe ginsels, welke gij niet zult nalaten na te leven, indien gij wilt dat uwe werking wezenlijk doeltreffend en vruchtbaar zij. Herinnert u voor alles dat, om voordeelig te zijn tot het goede en weerdig om ge prezen te worden, die iever voor de zielen moet gepaard gaan met gezond oordeel, rechtzinnigheid en zuiverheid van geest. b Het gezond oordeel in de werken en in den keus der middelen om ze te doen gelukken, is des te Doodzakelyker daar de tegenwoordige tijd meer beroerd en met E HARLITT. (NAVERTELD). Ekrstk vervolg. Op den oogenblik kwam eene vrouwelijke gestalte den hoek van den molen om en ging recht op den vlonder toe. Zij droeg een bussel gras op het hoofd en ondersteunde dien met opgeheven arm. Naar het uiterlyk te oordee- len was het eene dienstmeid, een jong verle gen boerenmeisje, dat door den vreemdeling op de brug bang was, want haar gang, die eerst zeer vlug was, werd, toen zij hem ont dekte, langzamer. Hei daar haast u wat, kind I riep hij haar ongeduldig toe. Nu bleef zij aan den grond genageld staan. Hij morde iets van boersche onnoozelheid en deed nogmaals eene vergeefsche poging, om zich los te maken. Toen het meisje zijne inspanning zag, begreep zij zeker, dat zij van hem weinig te vreezen had. Zij bedacht zich niet langer en kwam nader. Zoo, weet ge nu, dat ik geen menschen- talrijke moeilijkheden gepaard is. Zulke maatregel, zulk bewijs van iever zullen ia zich zelve uitmuntend kunnen zijn, die, gezien de omstandigheden, slechts be- treurensweerdige uitslagen zullen ople veren. De priesters zullen die zwarigheid en dat ongeluk vermijden, indien zij, vooraleer aan 't werk te gaan en io het werk, zorg hebbeD zich te gedragen naar de gestelde orde en de voorschriften der tucht. Nu, de kerktucht vereischt de eenheid, den eerbied en de gehoorzaam- heie der ondergeschikten jegeos de over heden. Wij zegden het onlangs in Onzen brief aan den Aartsbisschop vau Tours Het gebouw der Kerk, waar van God zelf de bouwmeester is, be- n rust op een zeer zichtbare grond- n vest. vooreerst op het gezag van n Petrus en van zijne opvolgers maar ook op de Apostelen, en n op de opvolgers der Apostelen, n die de Bisschoppen zijn, zoodat naar hunne stem luisteren of ze misprijzen gelijk staat met naar n Je sus-Christus zelf te luisteren n of Hem te misprijzen. Aanhoort dan de woorden, door den grooten martelaar van Antiochie, den H. Ignatius, gericht tot de geestelijkheid van de Kerk der eerste eeuwen Dat allen aan hunnen bisschop n gehoorzamen zooals Jesus-Chris- tus gehoorzaamd heeft aan zijnen n Vader. Doet buiten uwen bis- n schop niets van hetgeen den dienst der Kerk raakt, en evenals Ons Heer niets gedaan heeft dan in eene nauwe overeenstemming n met zijnen Vader, gij priesters doet niets zonder uwen bisschop. Indien gij, integendeel, als priesters buiten die onderdanigheid en die overeen stemming met uwe bisschoppen gaat, dan zouden wij u herhalen wat onze voorgan ger GregoriusXVI zegde, te weten dat b gij, voor zooveel het in uwe macht is, s de orde met zulke wijze voorzienigheid b door God, stichter der Kerk, ingesteld, b geheel en ganseh uitroeit. - Herinnert u nog dat do Kerk»terecht vergeleken wordt bij een leger in slag- orde. Nu, wat do macht van een leger uitmaakt en het meest tot don zege- praal bijdraagt, dat is de stipte en strenge gehoorzaamheid van allen aan - degenen die met het bevel gelast zijn. Z. H. de Paus schrijft verder nog het volgende 't welk wonder wel kan toege past worden op 't gene wij hier te Aalst en verder in 't Land zien voorvallen Indien, zeer beminde zonen, gij dus wcnscht dat in den strijd tusschen het eter ben zegde hij, zonder haar aan te zien. Kom, ge moet me nit de klem helpen. Ga hier vlak naast mij staan, maar stevig, zoodat ik mijnen arm op uwen schonder kan leggen. Zij trad op hem toe, zonder een woord te zeggen, maar op het oogenblik dat hij zich gereed maakte, om op haar te leunen, zag hij, dat zij snel in den grasbnndel greep en een dikken bos gras tusschen haren schouder en zijnen arm trok. Hij hield in en trok den arm terng. Wilt ge liever niet vroeg hij op vroo- lijken toon. Neen, liever niet Maar de molenaar en zijn knecht komen voor dezen avond niet 't huis, en de vrouw van den molenaar is zwak en ziek. Ah zoo, ik zon dos als de vos in de klem moeten blijven zitten, als gy mij niet wilt verlossen Hij boog zich naar voren, om onder den grooten witten doek te loeren, dien zij tegen de zon over het hoofd getrokken en onder de kin vastgeknoopt had, en die zoover naar voren Btak, dat hij wel voor eene luifel kon doorgaan en voorhoofd en neus beschaduwde; het onderste gedeelte van het gezicht ver dween bijna geheel in de dikke plooien van de saamgeknoopte tippen. Of zij schoon of leelijk was, kon hij niet zeggen. Ja, beste kleine, ik kan er niets aan doen, ge zult zoo genadig moeten zijn, mij te goed en het kwaad de zegepraal behaald worde door God en zijne Kerke, is het eene allereerste noodzakelijkheid dat gij al te gare doet en in volle orde en uit muntende regeltucht ten strijde trekt onder het geleide uwer wettige overheid. Aanhoort deze noodlottige mannen niet die wel zeggen dat zij christenen en katholieken zijn, maar die kwaad kruid zaaien op het veld van Ons Heer, en ver deeldheid brengen in de Kerk, die de bisschoppen aanvallen en zelve dikwijls lasteren, de bisschoppen, die door den Heiligen Geest aan gesteld zijn om de Kerk Gods te bestieren. Leest hunne boeken niet noch hunne gazetten. Een goede priester kan in geene deele hunne gedachten noch hunne doenwijze goedkeuren of toelaten. Deze uitspraak van het hoogste gezag der H. Kerk, is de plechtige eu uitdruk kelijke afkeuring of veroordeeliug der handelwijze vau de zoogezegde christene democraten of daensiston. De Aartsbisschoppen eu Bisschoppen in België en Holland hebben de werkin gen van de daensiston herhaaldelijk klaar en duidelijk afgekeurd en hunne leeringen veroordeeld. En nu heden veroordeelt ze op zijne beurt Z. H. Leo XIII, de Paus der werk lieden, de Paus dor Encycliek Rerum novarum, onder wiens dekmantel de daensisten zich tot hiertoe ten onrechte hebben willen verschuilen om des te beter de kortzichtige lieden te kunnen foppen. Z. H. de Paus heet de daensisten in zijnen hooger bedoelden herderlijken brief noodlottige mannen, mannen die wol zeggen dat zij christenen 6n catholieken zijn maar die kwaad zaad zaaien op 't veld van ons Heer, enz Hunne gedachten, hunne doenwijze kun nen in geenen deele goedgekeurd worden. Leest hunne boeken niet, noch hunne gazetten 1 Zullen de daensisten in tegenwoordig heid dezer uitdrukkelijke veroordeeliug tot iukeor komen Zullen zij de stem van den H. Vader aauhooren, Hem gehoorzaam zijn, en hunnen opstand tegen HH. onze Bis schoppen staken Als ze rechtzinnig christenen en catho lieken gebleven zijn dan is het hunne plicht. Onderwerpen zij zich niet, dan hebben zy 't recht niet aanspraak te maken op den naam van christeuen en catholiek en zijn ze eenvoudig schijnheiligen. Wij hopen dat velen de oogen zullen helpen, voegde hij er eindelijk bij, terwijl hij met moeite zijnen lach inhield, denk maar dat ge eene liefdeznster zijt en doe het nit christelijke barmhartigheid. Zij antwoordde niet en zette de linkerhand op de heup, om aan hare houding meer vast heid to geven. Zij was een groot, slank en gebouwd meisje en stond als een muur toen by den arm op haren schouder drukkende, met eenige hevige rukken zijnen voet uit de klem trachtte te verlossen. Een zacht gesteen, eene half verbeten ver- wenscking vlogen langs haar oor daarop BproDg hij, plotseling bevrijd, midden op de brag en stampto herhaaldelijk, om zich te verzekeren dat het beklemde lid ongedeerd was. Het meisje stapte inmiddels verder. Halt, een enkel woord riep hy haar na. 'k Heb geen tyd. De visch bederft, ant woordde zij, zonder zich een oogenblik op te honden. Half naar hem toegekeerd, wees zij hem, dat zij een netje met eene forel aan den arm had. Zou er dan geen ander vischje te krij gen zijn Neen. Neen Dos niet... Maar mijn dank Dien moogt ge behouden. Wel, wel, ge zijt kort aangebonden, kind sprak hy lachend, terwijl hy den zijden openen en den naam van christen en catholiek zullen willen waardig blijven. Zij zullen nu het daensism afzweren en zich terug in de catholieke rangen scharen. Wat de leiders van 't daensism betreft, zij zullen de veroordeeling van Z. H. Leo XIII weer in den wind slaan gelijk vroe ger en obstinaat blijven in hunne boos heid. Maar wat is 't ze zijn de gevan genen der blauwen en rootten zij zijn gebonden en geketend om nooit meer los te geraken dan om onder de algcraeene verachting, gelijk Judas hun patroon, van 't politiek tooneel voor eeuwig te verdwijnen I Zoo min de liberale als do socialistische pers repten, tot nu toe, een woord over oen schandaal, dat is voorgevallen in eeno gemeente waar de liberalen en socialisten dus de cartelisten de meerderheid hebben, te Koekelberg bij Brussel. Wij nemen het over uit den Palriote, om onze lezers, die binnen eenige dagen te Aalst die blauwe, groene, roode lijst aangeplakt zullen zien, te toonen welk voorbeeldig beheer men tusschen cartelbroeders kan hebben. De zaak begon met een incident in de zitting van 2 Augusti. Twee katholieke raadsleden, MM. Tyl- leman en Court vroegen dat hot collegie een algomeenen staat van den financiëelen toestaud dor gemeente zou opmaken. M. De Boeker (liberaal en oud-burge meester) antwoordde Maar dat is niet mogelijk, want de schepene van financiën is slechts eenige dagen in dienst. Overigens, uw wantrou wen verwondert mij, daar de tegeuwoor- dige burgemeester uw vriend is. Ja, maar ik aanveerd in geenen deele de verantwoordelijkheid van den financieelen toestand, antwoordde nu burgemeester Hellinckx want ik heb altijd de over dreven uitgaven van de liberaal - socia listische meerderheid bestreden. Men wil mij ook verantwoordelijk stellen voor de ontreddering in de buree- len van den burgerlijken stand, ofschoon ik nooit officier van den burgerlijken stand geweest ben. In de zitting van 18 augusti deed M. Van Huffel den toestand der financiën keoneu en bestatigde een in kas van 10,575 fr. 08 c. M. Van Huffel deed tevens kennen dat het bestuur der godshuizen sloot met een te kort van 6613 fr., maar stelde niette min voor, de rekening goed te keuren, zakdoek, waarmee hij op zijn voet de over blijfsels van den boombast had weggestoft, weêr weg stak. Daarop «tapte hij nevens haar voort. Ik geloof dat er onder dien leelijken doek een schoon, trotsch kopke zit, zegde hij. Maar als ik na eenB even trotsch was als gij en uwe hulp niet voor niets wilde hebben Dan kunt gij niet beter doeD, dan naar uwe plaats op de brug terug te keeren. Hij lachte luide eu deed zijn best, om nog maals een oogslag onder den doek op haar hoofd te werpen. Het. meisje was by de hand hij hield bet er voor, dat zij de boersche onnoozelheid evenmin in het gezicht als op de lippen had. Zij keerde ijlings het hoofd naar den anderen kant, en hij moest zich te vreden stellen met het opnemen van hare gestalte. Zy was armmoedig gekleed. Van 't ver schotenjak waren de mouwen afgesneden en hadden voor de hemdsmouwen plaats mooten maken deze vielen wijd tot over de ellebo gen af. Borst en rng waren op lompe wijze bedekt met een verbleekten, van achter sa- mengeknoopten katoenen doek, en de stijven plooien van den blauwen voorschoot bedek ten bovenlijf en de henpen. Zij was ongetwij feld eeue dienstmeid. Het kleed, hoe ook als werkpak hermaakt, had eene sneê die deed vermoeden, dat het eenmaal uit de kleerkas barer meesteres was gekomen. waarop M. Tylleman do verzending dier rekeningen vroeg, naar de bevoegde com missie, te samen met een ontledend ver slag. Dit voorstel werd bestreden en verwor pen door de liberaal-socialistische meer derheid. Maar de gouverneur der provincie zond een bijzondere ambtenaar naar Koekel berg om den toestand te onderzoeken en deze zag zich verplicht, van ambtswege een hypotheek, ten bedrage van 50,000 fr. te leggen op de goodoron van den gemeen teontvanger, ten einde een to-kort te dekken van 46 tot 50,000 fr., dat in zijue kas bevonden werd. Over do kwestie ondervraagd, bekende do ontvanger dat bij op de gemeentekas aan personen, die hij niet wilde bekend maken, verscbillige sommen geleend had. Die ontvanger, gaat de Patriote voort, is te Koekelberg in dienst sedert 1887. Hij is tegelijkertijd gemeente-onderwijzer te Molenbeek en stond in 1894 te Brussel, te samen met zijnen burgemeester M Hol levoet, op de candidateulyst der wetge vende kiezingeu. Er werd hem destijds zelfs, om vrijen tijd te hebben voor zijne kiespropaganda een verlof van drie maan den als onderwijzer toegestaan. Moest zoo iets eens in het katholieke kamp voorvallen I... Nu zoekt men in de liberale bladen vruchteloos naar een woord van afkeuring of zelfs van iulicb- ting over die feiten. In alle geval is de zaak eene goede waarschuwing, dio lust zouden hebben, de cartelmannen naar het stadhuis te zenden. eenflansen durven ook al gewagen van de verlichting onzer straten die, volgens hun oordeel, slecht mag genoemd worden, van gemeine gas enz. enz. Die liberale groote bollen betreuren wellicht het besluit ia 1855 door 't afge kookte liberaal bestuur genomen, name lijk, van de straatlanteerueu niet tc laten branden, wanneer Mejuffer de Maan haar licht over onze stad komt verspreidon. Maar zie als Mejuffer de Maan dan vau de liberale voorschriften geeue reke ning hield en zich achter de duistere wolken verdook dan lag Aalst, gelijk het verst afgelegene gehucht, in volle duis ternis verzonken.... En volgens de verlichters van Dender- galm was het alsdan veel beter dan heden.... Maar of de Aalstenaars van dit gedacht zijn daar twijfelen wy aan I Nu, dan wil ik n ten minste voor uwen liefdedienst de hand drnkken. Hij trok den handschoen van de rechter hand uit en stak haar die toe. Aan eenen zij ner vingers had hij een schoonen zegelring. Mijne hand is hard, antwoordde zij terugtrekkend. De arm waaraan haar net hing, verdween in de plooien van haren voorschoot. Ja, dat had ik kunnen gissen, zegde hij lachond. De Thuringer distelen steken, waar men ze aanraakt dat heb ik al op do brug gemerkt. Dient ge in deu molen Zij zwoeg een oogenblik daarop zegde zij De mnlder kan geen meid honden. Hy heeft den molen, die tot het goed van het Herten veld behoort, maar in pacht. Daarop stapte zij, zoo recht als een boom, de bussel gras op het hoofd en rechts noch links ziende, met haastigen stap verder. Zy toonde onverborgen, dat zij geen trek had, zich verder te laten ondervragen. Dezo boersche schoonheid scheen hem veel plezier te doen. Hij was een nog jonge man die met zijn krachtigen gang geen duim by baar achterbleef. De molen behoort dus ook tot het goed herhaalde hij vragende. Zie, nu weet ik met een, waar ge 'thuis zijt. Deze weg leidt toch rechtstreeks naar het heerenhuis van Herten- veld (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1