Monsterverbonden. Zondag 1 October 1899 .1 centiemen per nummer. 54ste Jaar 5404 en 't Arrondissement van Aalst VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STAD AALST. Gemeentekiezing VEREENIGIJMG Politiek overzicht. De Moordenaar? Nijverheidsschool. Groote Tombola '|°rlpNai°; ZONDAGRUST. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM Per drukregel. Gewone 15 centiemen Keklamen fr. 1,00 Vonnisse cp 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Hureele van dit blad Aalst, 30 September 1899. van 15 October 1899. Catholieke en Antisocialistische CAMDIDATEX. Voor de kuip der Stad: MM. Bauwens Isidoor, geneesheer. De Clippele Paul, advocaat. De Gheest Victor, notaris. De Wolf Desiré, koopman. Moyersoen Romaan, advocaat. Voor de Ambachters en Werklieden MM. De Somer Jan. meestcrscbrijnw. GeeromsLeo, fabriekhest uurder. Voor de Landbouwers Mxjlbbek M. Eeman Achilles, nij veraar. SCHAABBEEK M. Claus Eugeen, landbouwer. Allen uittredende leden. De houding van de voorstaanders der evenredige vertegenwoordiging dient waarlijk opgemerkt te worden. Hunne vorige beweegredenen hebben ze, de eene achter de andere, moeten laten varen. De evenredige vertegenwoordiging ging ons eene bestendige katholieke meerder heid geven. Het is heden bewezen dat zij eene bestendige katholieke minderheid geeft. De evenredige vertegenwoordiging was, zeiden zij, de rechtveerdigheid. Het was niet moeilijk om bewijzen dat hier geen rechtveerdigheid in kwestie is, en dat de katholieken, met de meerderheid der stemmen in het land, heel gemakkelijk de minderheid kunnen zijn in de kamers Aan de opwerpingen die tegen de even redige vertegenwoordiging gedaan wor den, wordt niet geantwoord. De anti-proportionnalisten zeggeu De evenredige vertegenwoordiging zal de katholieken minderheid maken in de kamers De E. V. voor de kamers brengt ons regelrecht tot de toepassing van de E. V op do gemeente- en provinciekieziugen, ontsteekt zoo gedurigen twist in elke parochie, en levert het bestuur der ge meenten aan de lawijtmakers over WIE IS NAAR HET HOOGDUITSCH ▼an EUU ARD WAGNER. 93"* VERVOLG. Wederom knarstte er iets in het slot, als werd er wat in het sleutelgat gestoken en na eene wijl bemerkte Sofie, dat een zonderlinge geur hare kamer vulde de geur van eene verstikkende gss die niet alleen bare zin nen, maar ook haren wil en haar lichaam verlamde. Begrijpende, dat Piron een nieuw duivelsch plan gevonden had, om haar te vermoorden, "ging zjj uit het venster liggen en ademde met lange teugen de frissche lucht in, welke heil zaam op hare zenuwen werkte. Verscheidene minuten gingen in eene pijn lijke stilte voorbij. De doodende gas, die haar '.vijand in hare kamer liet druppelen, zou en- getwijfeld hare werking gedaan hebben, als zij, zooals Filip meende, geslapen had. Eindelijk, na verloop vau een half uur, hoorde zij een licht geraas, hetw elk haar aan- kondigde, dat Filip heen ging, in de vaste overtuiging, dat hij zyn doel bereikt had en Sofie dood was. De E. V. brengt ons regelrecht tot het zuiver algemeen stemrecht op 21 jaar voor gemeente en provincie,om na korten tijd die voor de kamers ook in te breDgen, en zoo de eeuwige ondergang der katho lieke partij in ons België te bewerken De E. V. maakt alle bestuur in ons land onstandvastig. Op al die redens wordt er niet geaüt- woord. En dit is zoo waar dat de Patriote mot bitterheid vraagt of er toch niemand onder de proportiouualisten zal opstaan om te antwoorden. Heel de polemiek van onze tegenstre vers kunnen wij samenvatten in twee puu- ten 1° uitvalleu op Mr Woeste, en 2° schermen met deu val van het ministerie de Smet. Ja, uitvalleu op M* Woeste dat is huu beste ambacht. Het is eene ware razernij. Zij meencn dat Mr Woeste alleeu staat vau zijn gedacht, of bijkaus toch. Maar zij zijn leelijk mis. Naar hetgeen Mr Woeste zegt, luisteren zij niet. Maar zij schieten zich op de manier waarop hij het zegt die is bij bon altijd slecht, archi-slecht. Mr Woeste gaf in de kamer de historie van de E. V., en lei de loonscho middelen uit, die do proportiouualiston gebruikten om tot hun einde te komen. Bet schijnt wel dat hij hier en daar ia het levende vleesch sneed want alzoo eene veront- weerdiging bij onze tegenstrevers hebt ge nooit gezieu. De waarheid nochtans mag en moet gezeid worden, als het er op aan komt zulk groot onheil, als de E. V. is, van ons land en van oDze partij af te keeren. Het is een geluk dat de volksver tegenwoordigers Mr Woeste in persoon gehoerd hebben en hue gedacht op de uitroepingen van Bien Public en con- soorten Diet maken moeteu, of dan waren wij zeker verloren. Het is een geluk dat hier en daar nog iemand de anualen of het beknopt verslag leest, en zoo kau oordeelen, of wij liepen naar Brussel om M. Woeste te steenigen. Dat is eene ellendige polemiek, en zoo oordeelen er meer katholieken over dan men denkt. Wij zijn overschreeuwd, overweldigd, maar geweld kan niet duren. De tweede reden ten voordeele van de E. V. is, dat het ministerie valt als zij niet gestemd is. Wel dat hangt af van het ministerie zelf. Dat het ministerie de kabinets kwestie niet stelle en alles is gedaan het ministerie valt niet. M. Woeste heeft dit gevraagd Ware het niet veel beter de kwestie van eennamig stelsel en evenredige ver tegenwoordiging van kant te stellen 1 Wij zijn niette akkoord ja de twee derden van de rechterzij vinden de even redige vertegenwoordiging slecht, maar, volgens den Bien Publiczou een derde, tegen zijne overtuiging, de evenredige vertegenwoordiging stemmen. Wij zouden dan het tegenovergestelde moeten heb ben een derde is min dan twee derden, en dat een derde, de proportiounalisten, zouden zich moeten onderwerpen aan den wil der anti-proportionnalistenMaar wij zijn goedzakken en wij geven too als wij niet te akkoord zijn om iets te doeu, laat ons dan niets doen, of iets nemen tus- schen in. De reden van de kicshervor- ming is, dat het arrondissement Brussel te gmot is. Wat is er redelijker dau de reden vau reklameereu weg te uemen, het arrondissement Brussel te deelen P En wil het ministerie nu volstrekt de kabinetskweslie stellen, het is te zeggeu, aftreden als het wetsoutwerp niet gesterad wordt, dau dunkt ons, dat het beste is bet ministerie te laten valleu. Wij zouden liever do kamers zien ontbinden, ja, liever de nederlaag te ondergaan dau de even redige vertegenwoordiging te moeten aan- veerden. Met do evenredige vertegen woordiging is Je katholieke partij om zeep, ea God weet voor hoelang I Met het bestaande kiesstelsel hebben wij nog gegronde hoop vau te overwinnen. Ea moeteu wij onderliggen, het kau voor niet lang zijn hoe kuuuen liberalen en socia listen te zamen besturen XXXII. DE VERSCHIJNING. Toen Sofie zich den volgenden morgen nasr mevrouw Bartineux begaf en de voorzaal bin nenging, opende Filip even zijne deur en zag begeerig door de spleet naar het meisje. Reeds sedert een uur had hij op den loer gestaan en bij ieder gerucht de deur geopend, in de ver wachting, eenen doordringenden schreeuw te hooren, als men ontdekte, dat jufvrouw Le page dood was. Toen hij haar zag, verschrikte hy hevig, alsof eene geestverschijning hem voorbijging. Hij kou nauwelijks begrypen, dat zijne duivelaehtigo onderneming wederom mislukt en het voorwerp van zijnen wilden haat an dermaal den dans ontsprongen was. Hij leun de verdoofd tegen den deurstijl, toen Sofie in de kamer harer gastvrouw verdween. Op nieuw is zy mij ontsnapt mompelde hij, weêr tot zyne zinnen teruggekeerd. Hoe kan dat Haar venster heeft zeker opengestaan. Zou zij mijn doel vermoed hebben en op hare hoede geweest syn Neen, neen, het was toe val, zuiver toeval dat zal de volgende inual niet gebeuren. Sofie verhaalde mevrouw Bartiuoux niets van deu vernieuwden aanslag op haar leven, eu toen zij een uur later den bediende ont moette, verried zy door geenen enkelen trek, dat zij zynen haat en zyne duivelachtige plannen tegen haar kende. Dó kiozing nadert en zij staan wederom aan het orde van den dag. Kiezers gij zijt geroepen om die mannen zonder priucie- pen te oordoelen. De E. V., zegden de fameuze schreeu wers, ging een einde stellen aan dio ver bonden die ieder rechtschapen gemoed met afkeer eu walg vervult cu wat ziet men gebeuren Te Aalst zetten de geuzen, de groene en roode socialisten hel te zamen op een loopen. Wat houdt zeaau elkander Slechts do haat tegen de katholieke partij. De groenen beroepen zich op den gods dienst en zij gaan hand in hand met dezes verbitterdsie vijanden I Zij willen het Geloof heropbeuren en hunno middelen bestaan in liet steunen van hen die als levensdoel zich hebben gesteld het in deu grond te booren, het iu het hert van het volk uit te dooven 1 Droeve mannen De E. V. bestaat op het gebied der gemeentekieziugen. En niettegenstaande dat gaan ouzo vijanden ouder een banier strijden Zij zeggen nochtans zoo schoon, dat met E. V. ieder met eigen vaandel, met eigen program in 't kiesperk zou treden Waarom doen zij het niet Zij liegen dus wauueer zij zeggen dat vereeuigiugen tegen natuur met E. V. onmogelijk zou den zijn. De E. V. is voor hen dus maar een ij del woord om zand in de oogen van eenvoudige kiezers te werpen, en ze door schoone bespiegelingen, maar in den grond leugenachtige dingen, in hunne garens te lokken. De katholieken echter zullen waken on die kiezers zuilen zich afvragen wie hunne vrienden, wie hunne vijanden zijn. zijn vermoeden sterkte, dat zij slechts door toeval aan den dood ontkomen was. De terngkomst van Filip zonder zijnen heer, gaf den bedienden allerlei stof tot gis singen. De praatjes hielden echter op, toen Piron verklaarde dat zijn heer hem uitgezon den had, om eenige gewichtige papieren te halen en hij, doordien deze verlegd waren geworden, nog een paar dagen op het kasteel blijven moest. Toen hij reeds laat in den morgen in de bediendeuk&mer kwam, boorde hy eeuige maunen over het drama van Charlemont spreken. Hij luisterde opmerkzaam en op zijne vragen vernam hij de oorzaak van dit gesprek. Onder het volk was namelijk het bij geloof verspreid, dat de geest van den ver moorden murkies weder verschenen was, om het kasteel o*veilig te maken en men dien geest verschillende malen des nachts in de ruinen of op het terras had gezien. Filip luisterde scherp toe. By verdere on dervraging vernam hy, dat het praatje van eenen stalknecht uitging, dia twee dogen ge leden 's avonds laat uit het dorp was geko men. Van onder de donkere hoornen had hij eene monschelyke gestalte heen en weêr zien gaan op het terras. In do meening, eenen zij ner kameraden voor te hebben, was hij nader gekomen om hem te verrassen. De schrik had hem echter verdoofd. Toen hy achter een marmeren standbeeld uitkwam, bevond hij zich tegenover eenen grooten man, die er Zij zullen zich afvragen wat willen de geuzen waarheen willen de socialisten Zij zullen zeggen De geuzen zijn meester geweest en wat hebben zij gedaan Den Godsdienst aangerand, de priesters vervolgd, de vrijheid der burgers met de voeten getreden Den hatelijken schooloorlog in 't leven geroepen, de families iu tweedracht ge bracht, overal den buiselijken vrede gestoord De staatskas door nuttelooze uitgaven leeggepompt, deficit op deficit opeenge stapeld, staatsfinanciën in de war ge bracht Schoolpaleizen hebben zij gebouwd daar waar meu slechts scholen vroeg Het hatelijk school-enkwest ingericht. Wat deden zij voor de werklieden Niets 1 Wat deden zij voor de landbouwers Niets I Niets Zij zijn en blijven de vijanden der klei nen, der armen. M. Bara, hun hoofd en leider loochent thans nog de maatschap pelijke kwestie Laat gaan wat gaat, zegt hij, en de vrijheid zal alles in even wicht brengen. Dwang op het geweten, vrijheid op eco nomisch gebied, dat is de dood voor den werkman, de oorlog tegen den Godsdienst, de onverbiddelijke krijg tegen al wat katholiek is. Het waro eene onvergeeflijke zwakheid te geloovcn dat de orvariug die fameuze dwangmeesters zou verbeterd hebbeu. Wat schreef Dendergalm in 1891 Leest en oordeelt Wij ook wij geloovcn dat het beter is Jesuïten te verbannen en Geestelijken in dtvang te houden dan ze heer en meester te laten zoo als in ons gelukkig laadekoo.* Worden zij dus meester dan zullen zij de Jcsuïten verbauueu, de Geestelijken iu dwang houden en dit alles bij den kreet Leve de lieve vrijheid Op rein gemeentegebied beteckent dit plagerijen van allo soort voor hon die gelooven en die het ongeluk niet hebben geus te ziju I Willen de geuzen den gewetensoorlog hunno zoontjes, de socios, gaan nog een stap verder. De geuzen wilden den geeste lijken wereld omkoeren, de socios, van hunnen kant blijven halver wege niet staan en geene enkele maatschappelijke instelling zal recht blyven onder hun meesterschap. Alles zal in den grond ge boord, alles waaraan wij met hart eu ziel zijn verkleefd. Zij roepen Weg met den godsdienst I Weg met het familieleven I Weg met den eigendom 1 Alles zal ingepalmd worden en ieder een zal nog juist doeu mogen wat meester de Staat, alias Ansecle of een andere Smeets, hem nog toelaat. Daarover meer in het volgend nummer. voornaam uitzag, wiens gelaat doodsbleek was en die hem met zijne oogen in den grond scheen te boren. De gestalte was gelijk geest, eene schaduw, zoo verzekerde hij en verliet hen zouder gerucht. Waarom dacht gij, dat het een geest was vroeg Filip lachend. Omdat ik, hoewel mijne knieën knikten en ik nauwelijks in staat was een gebed te sta melen, terstond zag dat het de markies van Charlemont was, antwoordde do stalknecht. Hy had dezelfde fiere houding, waarin men hem heeft afgeschilderd. Ik weet dat het de geest van den markies was, die geene rust heeft, omdat zijn moordenaar nog niet ge straft is. Daar zjjn moordenaar hem reeds l»ng in de andere wereld volgde, zou hy toch beter doen hem daar ter verantwoording te roepen, dan hier te komen en ons doodelijk te doen schrikken merkte een andere stalknecht op. Ik voor mij zal er wel voor oppassen, om ua den donkere het huis uit te gaan. Ik ben an ders niet bang, maar als het geesten betreft, nu, dan ben ik zoo schuchter als een meisje. Zaagt gij in welke richting de geesi ver dween vroeg Filip. Hy verdween als eene schaduw, in de richting der ruïnen, luidde het antwoord. Eenige miuuten stond ik als een Bteencn beeld, eu giug daarna het kasteel in. Voor al het geld van de wereld ga ik 's avonds na tien ore niet meer boiten. STA» AALST. o Schooljaar 1899-1900. o Dijnsdag aanstaande, 3 October, her nemen do leergangen van de voorberei dende afdeeling en van het eerste en tweede studiejaar der Nijverheidsschool, tc Aalst. (Koninklijk Besluit van 18 De cember 1897). Deze leergangen zullen gegeven worden in de lokalen van 't St-Martinus-Gesticbt, Esplanade, te Aalst, dos zondags in den voormiddag, en op do weekdagen, eiken avond van 7 tot 9 uren. De leerlingen die begeeren de lessen te volgen, moeten zich, zonder uitstel, doen inschrijven hij den Heer Bestuurder vau gemeld Gesticht. Do leergangen zijn kosteloos. Echter wordt, bij de inschrijving, eene borg ge- ëischt van 5 frankou, welke, behoudens de voorwaarden in het Reglement van inwendige orde voorzien, na verloop van het schooljaar wordt teruggeven. De Nijverheidsschool is ingericht vol gens een omstandig programma verdeeld in drij studiejareu, benevens do voorbe reidende afdeeling. Om in het eerste studiejaar aanveerd te worden, zullen de leerlingen een bewijs moeten afleveren van volledig lager onder wijs of een examen afleggen op de voor name vakken van voornoemd onderwijs met de leergangen der Nijverheidsschool in betrek. De leerlingen die in dit examen niet voldoen, kuDneu in de voorbereidende afdeeling aanvaard worden. Voor deu leergang van ny verheidstee kenen zal men, bij gebrek aan bewys eener Academie, een examen over lijntee- keneu moeten ondergaan. De leergaugen vau het eerste studie jaar begrijpen de tcekenkuude, werktuig kunde, natuurkunde (Physica),scheikunde (Chimie), rekenkunde, stolkuude en meet kunde, kennis der grondstoffen in de ste delijke nijverheid gebruikt. (Spin- en weefbnre stoffen). Het tweede studiejaar is toegewijd aan do grondbewerkingen vau wol, vlas en katoen, (Aanvankelijk spinnen en we ven). Werktuigkunde, Mecaniekteekenen, (Stoomkracht). Practische meetkunde aan de Nijverheid toegepast. Handelsweten schappen, (Boekhouden in verschil» lige stelsels). Nijverheidshuisboudnunde, Scheikunde. (Bleek-en verfstoffen), Hoe- danigheidsontledingen). Physica. (De elec- triciteit en hare toepassingen in de Nij verheid. De leergang van engclsche en duitsche talen is toegankelijk voor de leerlingen van het eerste en tweede studiejaar. Het derde studiejaar, gausch aau het practisch beoefenen gewijd, zal in 1900 ingericht worden. De herhaliugslessen, des zondags in den voormiddag, zijn toegaukelijk voor werklieden. Gij hadt zeker te diep in het glas geke ken, spotte Filip. Wees er zeker van, dat de vermoorde markies niet ronddwaalt, nadat hij achttien jaren rustig gebleven is. De ge- heele zaak komt hierop neêr, dat gij voor nwe eigene schaduw, of voor een standbeeld bang waart. Ja, wat toch een goed glas warme wijn uitwerken kan het maakt zelfs dat men geesten ziet. Filip Piron stond in de bediendenkamer voor eenen snaakschen kerel bekend, waarom zijne laatste bewering als scherts werd opge nomen en men in een luid gelach nitbrak. De geestenziener ergerde zich, maar weerhield een antwoord en bromde slechts eenige woor den by zich zelf, die Filip niet verstond. Nog onder bet aanhoudend laohen ging Filip heeu. Toen hij in de voorzaal kwam, bemerkte hij eenen vreemdeling, die de huis houdster wen8chte te spreken. De huishoud ster liet den vreemdeling in hare kamer komen, waar zij, in eenen leunstoel by den haard gezeten, bezig was eenig handwerk te verrichten. Toen de vreemdeling binnentrad, stond zij op, en haar gelaat teekende duidelijk eene groote verrassing. Zy had den geheimen policieagent verwacht, dien de rechter Talbot beloofd bad haar te zenden maar deze man kon het niet ziju, hy was nog zeer jong, eei weinig terughoudend en zacht in zyne ma nieren, een echt ideaal van eenen bediende. Wenscht gij mij te spreken vroeg de huishonds ter. Zij znllon dc belangrijkste punten in de weeklessen behandeld aanschouwelijk maken en samenvatten. Deze lessen hebben plaats van 9 lot 11 */- uren, cn zijn voornamelijk ingericht voor leerzuchtige werklieden die belet zijn de lessen gedureade de week te volgen. Een leergang voornamelijk geschikt voor het bekwamen van jougelingcn tot het exaam van kleinen vuurstoker en machinist zal, des zondags, op dezelfde uren, gegeven worden. De Bestuurraad der Nijverheidsschool, b uoemd door Ministerieel Besluit van 25 Juni 1898, is samengesteld als volgt M. Doctor Th. Dj Naeyer, Nijveraar te Aalst, Voortiiter-, Leden M. Alexander Van de Velde, Gemeenteraadslid te Aalst M. Baron Leo Bethune, Schepen der Stad M. Eugoen Moens, Nijveraar te Aalst; M. E. de Cocquéau des Mot tos, Nij ver- raar te Aalst M. J. D'Haese-Blommaert, Nijvermr te Aalst Schryver-Schatbewaarder E. H. Van derSchueren, Bestuurder der School. beidsbeurs Ondersteunen wij elkander - kristelijk werk der kostelooze plaatsing. De trekking aangekondigd voor Zondag l»un October, heeft men moeten verschui ven tot op Zondag 5den November a. s. Het Bestuur bedankt de overgroot© meerderheid der Geestelijken die reeds zijnen oproep gunstig beantwoord hebben alsook de licfdaJigo personen die door het aankoopeu van briefjes der Tombola, het groot werk der Nationale Arbeids beurs ingericht voor het verdedigen van alle belangen en het goed verstaan tus- schen bazen en werklieden te verzekeren, hebben ondersteund. Do heeren Geestelijken die den oproep van het Bestuur nog niet beantwoord hebben, zijn vriendelijk verzocht zulks zoo gauw mogelyk te doen. De personen die verlangen deel to ne men aan den prachtigen Tombola, waar er meer dan 400 prijzen ziju ter waarde van omtrent 25,000 fr., hebben slechts postzegels te staren ter waarde van het getal briefjes die zy verlangen. Deze zul len hun spoedig gewordeu. Adres Mr DE WIT, Locquenghienstraat, 22, Brussel. Het briefje, aau 10 cm#n dagelijks ko men er nieuwe prijzen bij. dienstdoende Apotheker Zondag 1 October 1899, Mr Van Caelenbergh, Leopoldstraat. Ja, madame, antwoordde de vreemde ling, met eene bniging. Ik zoek eene plaats en kwam vragen, of gij er soms eene voor my had. Ik zal alles doen wat gy verlangt. De huishondster zag den man twijfelend aan. Neen, hy kon geen geheim policieagent zijn. Nog nooit bad zij een eenvoudiger en meer alledoagsch gezicht gezien dan dit. - Er is geene plaats open, zegde zy kortaf. Ik kan u niet aanvaarden. - Ik zon a goede getaigschriften kunnen ten, madame, zegde de man. Mijnheer Talbot, de vrederechter van Charlemont, be veelt mij bij n aan. Het gelaat der huishoudster klaarde op. Ha, ik begrijp, riep zy. Kom nader, ijnheer, en ga zitten. Zij deed de half openstaande denr toe, ter- wyl de vreemdeling naderde. Ik verwachtte n, zegde de huishoudster; ik zou echter uw eigenlijk karakter niet ge raden hebben. Uobt gij eenen brief van den vrederechter. De man haalde eenen brief nit den zak en gaf dien aan haar. Het was eene eenvoudige aanbeveling des overbrengers, welke met da woorden sloot, dat de huishoudster in den man eenen tronwen dienaar vinden zou, ala zy hem nemen wilde. (Wordt voortgezet). Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week. onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemast ter week voor de Stad o frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. be inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwltantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraai, N. 31, en in alle Postkantoren des bands Cuique sumn.

De Denderbode | 1899 | | pagina 1