Pol en Stant. yr,Van tak op tak. Landbouwers SS 'T LIBERA- L1SMUS is eene vrijdenkerij ge worden. En 't li- beralismus kan niets dan SLECHT VOLK Pol komt in de verte 5 afgereden en —w - - Stant wacht hem af. fT Stant. Ia 't achter de patatten dat gij rijdt, Pol Pol. Neen't, Stant, 't ifl achter betterave- koppen. Stant. En wa gaat er nu om, Pol Pol. Wel. Start, 't is g'heel natuurlijk, raensch de klavers zijn op, en 't loof, alhoe wel reeds redelijk zwaar, groeit nog zoo ge weldig alle dagen dat wij trachten het nog een week of twee gerust te laten, en daaren- tnsschen moeten de lange steerten toch eteD.. Stant. 11ewel, ga nen keer voort.... Pol. He wel, Stant, we voeiëren nu stil- lekes aan betteravekoppen. Stant. Da verwondert my, Pol, omdat ik al verscheidene keeren hooren zeggen heb da zulk voedsel min of meer gevaarlijk is voor de beesten. Pol. Min of meer. ja Stantmaar als ge «lat meê verstand voeiërt en in kleine hoe veelheid, en kan da geen kwaad, en voor melk en boter en is 't nie slecht. Stant. 't Kan zijn, Polge weet het natuurlijk beter als ik, maar mij dunkt mij dat de betterave nog groeit. Pol. Weinig of niet, Stantde septem- boruiaand is uit en dan heeft de betterave tcduanmaar 't loof kan groeiön tot meê Elooi. Stant. Bijzonderlijk van dees jaar geeft het loof klessjoor. Polindien 't nie vroeg en wintert, zullen er wreeid dikke rapen komen. Pol. 't En kan niemeer anders, Stant, en 't mag wel zijn Stant. 'k Geloof 't wel, Pol want de rapen zyn voor de koeibeesten den hal ven kost zoowel als de patatten voor de menschen; muur a propos regent het niet te veel voor de patatten i Pol. Tot hiertoe en is er nog geen kwaad bij, Stantmaar nu mag het toch ophouden Van de naaste week af zullen do patatten hier overal voorgoed uitgedaan worden, en oin wel te zijn, moet dat geschieden meê droog Stant. Mij dunkt mij, Pol, dammen in een sezoen vau regen komen, en 'tzou kunnen nen natten achterweêrsjaar zijn. Pol. 't Is te vreezen, Stant, maar 't land ligt toch zoo gezopig, en als 't niet te schrik kelijk ver over zijn hout en gaat, zullen w'er ons toch trachten uit te trekken. Start, De Voorzienigheid is er toch altijd. Polen de maand october die over morgen begint, is de maand van den Roozen- krans, en ons lieve Vrouwken zal er wel tus- schenkomen. Pol. 't Is waar, Stant, en er zal de we reld door nog nen ksor good gebeden worden voor d'openbare welvaart. Stant. Bij onB t' Aalst, Pol, wordt de paternoster drij keer daags publiek gelezen in de kerk 's morgens in d eerste mis, 's na middags binst 't lof en 's avonds om 8 uren. Pol. En komt er volk naartoe, Stant Stant. Veel, Pol, schrikkelijk veel volk komt er alle jaren naartoe en bijzonderlijk 's avonds en ik geloof dat er van dezen keer nog meer zal komen als naar gewoonte. Pol. Waarom, Stant Omdat er den dag van vandaag zooveel kwaad gebeurt en dut de brave menschen 't kwaad zullen willen tegenwerken Stant. Dat is al eene groote reden, Pol, want 't is maar al te waar dat de godsdienst hevig bestreden wordtmaar eene bijzondere reden ook om veel en wel te bidden is, om een goeden uitslag te bekomen in de gemeen- tekiezingen die gaan plaats hebben. Pol. Daar hangt inderdaad veel van af, Stant, bijzonderlijk in steden waar de geuzen en socialisten samonspanneo om de katholieke besturen te bestrijden en omver te werpen. Stant. Jaja. Pol, lijk het bij ons is t' Aalst, waardat die schijnheilige donchisten publiek meêdoen meê de vijanden van religie ou volk. Pot. Jamaar er en is toch geen 't minste gevaar, he Stant Stant. Geen 't minste, Pol maar dat en belet toch niet dat er moet hevig en hard nekkig tegen gestreden worden tegen de prat- scmannen da spel duurt al veel te lang t' Aalst en ze zouden van dezen keer nen klop moeten krijgen die hun voor eeuwig en drij dagen de goeste ontneemt van nog t' her beginnen 1 Pol. Eu hoe is 't nu meê de meetingen van die liefhebben, Stant Stant.Och, Pol, altijd 't zelfde 'üb 't een manifest uehter 't ander, en in hun gazetten ook ia 't liegen en lasteren om te nicest, en roepen en tieren om 't volk naar hun bijeenkomsten te krijgen Maar /.'hebben altijd 't zelfde succes eenige schoe pen en kinders en zot vrouwvolk kunnen ze bijeen trommelen en 't is er al meê Pol. En hoo heeft het geweest op den .poll voor de katholieke werklieden, Stant Stant. Allerbest, Pol rond de zeven honderd kiezers zijn hun kandidaten komen vaststellen, en dat meê nen moed en een eensgezindheid die alle man bewonderd heeft. Pol. Wa zon de suikere Pie daarvan peizen, Stant Stant. Dat doet zijn broek nog meer en meer slodderen, Pol maar dat en belet niet dat de vent tegen zijn gedacht op roept dat heter meê gedaan is meê de katholieke partij en dat al de werklieden die naar de katholieke kiesvergaderingen gaan, er toe gedwongen worden en het tegen hun goeste doen. 1'ol. Zie, Stant, daar heeft de kerel ge- lijk in want u op voorhand verloren geven en toch maar voortstrijden, dat en kan Die samengaan. Stant. Neen 't, Pol maar alzoo tegen uw hert en overtuiging moeten schrijven en roepen dat alles om te beter gaat, als ge ter zollder tijd gewaar wordt dat 't mes u op de keel staat en dat het er binnen eenige dagen tot over den hecht zal in gestampt worden dat is toch pijnelijk en wreed 1 I Pol. 't Ie waar, Stantmaar nen menech wordt dat gewoon lijk den duivel branden de donsjen weten nu al van over lang dat hun rijk uit is en dat iedereen weet dat ze meê niets om en gaan als meê leugens en bedrog, en nochtans gaan ze maaraltyd voort meê liegen en lasteren. Stant. 't Is een schoone rol die ze spelen, Pol 1 Maar g'hebt gij alzoo menschen, die altijd moeten chicaneeren en disputeeren en kruikaren, en dat is l' Aalst genoeg gekend dat de stichters en d'a&nvoerders van t dong chistendom tot die klas van ertisten toebe- hooren. Pol. Jamaar, Stant, als ge weet da ge daarmeê schrikkelijk vaal kwaad doet. en da g' u bloot stelt om publiek van onzeD lieven Heer gestraft te worden, dat is dan toch nog al erg 1 1 1 Stant. Jajaat, Pol, maar hoe komt dat In 't eerste en peist nen mensch misschien zoo ver niet, en daarentusschen geraakt ge altijd een stapken verder en verder, en einde lijk is den dnivel van hoogmoed en jaloers heid en wraakzncht g'heel en gaDsch meester van ons hert en dan loopt g'in den galop van d'een beestigheid naar d'ander en onzen lieven Heer zou er moeten tnsschenkomen meê mirakels, of 't is er meê gepast 1 Pol. 't Gaat alzoo, Stant en ik rappe leer mij nog altijd 't geen wij daar vroeger over zegden Corrwptio optimi ptssima van hoe hooger da ge valt, hoe grootere klesj 1 Stant. 't En kan nie anders, Pol als nen braven mensch van den goeiën weg afge raakt, hy zal dikwijls moer onnoozeïheden uitzetten als eenen die altijd maar een halve panne geweest en is. Pol. Daar ziet iedereen exempels van binst zyn leven, Stanten daarom is 't best van 't spreekwoord na te leven zyt ge wel, houd u wel. a Stant. We zullen 't alzoo proheren te doen, Pol, en daarentnsschen voortgaan meê bekampen en bestrijden al wie durft opkomen tegen Kerk en samenleving. Pol. 't Is de plicht van alle brave men schen, Stant, en zorgt maar dat de klodde- mans t' Aalst hun spaansch recht krijgen Stant. z'Hebben 'tal in hun handen. Polen tot binnen acht dagen Pol. En wel t' huis, Stant Overdenken. Lezers, overweegt het volgende Wij beschouwen het algemeen stem recht als een gevaarals een wezen van maatschappelijke ontbinding. Het is de overheersching der blinde massa 1 - Dit zegt Le Liberal, orgaan der oude pruiken van Leuven. Eet socialism is een gevaar dat al do mannen van orde moeten bestrijden. Zij die neggen dat de mannen die de omwenteling en de onteigening willen niet bestaan hebben de oogen gesloten voor het licht. De radikalen zijn er toe gekomen zich openlijk van de liborale partij af te scheu ren om weldra een verbond te sluiten met de voorstaanders van het /collectivism en tot de lage diepten van het anarchism af te dalen, waar,tot elke wanorde bereid, de Vaulangendoncks en de Meulemans nestelen. (De liberaal). Onbegrijpelijk I Te Leuven even als te Aalst loopen geus en socio hand in hand. Vredelievende burgers, weldenkende menschen opgepast. De vrede van ons Land staat op bet spel. Priester Daens, ^VrEfeV candidaat. - Triester Daens staat dus te Aalst op de lijst der vereenigde volkseezioden Ilezen wij in Den Werkman Dit is beslist door ons, na rijp besluit en overweging... Op stad- huis van Aalst eal hij strijden gelijk - hij in de Staten-Kamer deed Vlakaf voor Brood en Recht, voor Vrijheid en Welvaart van volk. Men moet waarlijk de schaamteloosheid tot dc uiterste palen dryveu, om dat te durven beweren.... Hij zal strijden gelyk in de Slaten-Ka- mer 1 Priester Daens zetelde vier jaren ter Volkskamer en dat hij ons eens een enkel, ja, een eokel wetje aanwijze dat door hem werd voorgesteld voor 't brood en recht, voor vrijheid en welvaart van 't volk. Gedurende deze vier jaren hoeft hij, opgescborste, ter Volkskamer niets an ders gedaan dan zeever verkocht met de macht, en de Franscbe taal gerad braakt.. Ja, toch wij gingen het bijna vergoten, hij deed iets dat bewijst hoo zeer 't brood en de welvaart des volks hem aan 't herte ligt. Toen het wetsvoorstel besproken werd om aan de militianen, zonen van geringe landbouwers, ambachters en werklieden, eene schadeloosstelling te gunnen van 30 franks ter maand,kwarn onze opgescborste er tegen op en riep uit Dertig franks is veel te veel, tien franks is meer dan genoeg, want die militianen kunnen t' huis geen tien franks verdienen. Aardige voorstaander, niet waar, ge achte lezers, van de welvaart van 't volk. Dit maal deed men iets voor 't volk en bij was er tegen. Dat de Opgescborste or zijne boontjes maar niet op te weok zette, de catholieke Aalstenaars zullen wel weten te beletten dat de groote chef der Judassenkliek zijn gezeever op ons stadhuis zal kunnen ver- koopen. Zulke zonderlinge voorstaanders der belangen en welvaart des volks zijn ge wicht en gewogen geworden en op voor hand veroordeeld om afgekookt te wor den 1 MEETING. Donderdag avond bieldon de moDStervervondei s meeting ter herbet g van P. Wauters, Kerrebroek. Er waren tegenwoordig, spreker by ge rekend, al te zamen 32 personen, waarvan 11 kinders en 5 vrouwen. Er werd weèr eens afgegeven op Den Denderbode... Wal moeten wij toch lood zwaar op de maag der monster ver bonders liggen 1 Medeburgers 't begin van 1896, hebben vooral de blau we en groene monsterverbonders ons ste delijk Bestuur bestreden door hunne druk pers, door hunne vliegende bladjes, door hunne meetingen. Veel logeus hebben zij uitgekraam en met gansche wagenvrachten beleedigingen en lasteringen naar 't hoof I van Pries ters, Burgers en Werklieden geslingerd. Moesten wij hier alles opsommen een gansch nr van Den Denderbode ware on voldoende. En wy vragen het u, Medeburgers, hebben dc monsterverbonders wel ooit eene ernstige afkeuring kunnen laten hoo ren van do maatregelen door ons stede lijke Raadsheeren genomen in zake van onderwijs, iu zake vaa de talrijk^, en ge wichtige openbare werken van verfraaiing en gezondmaking onzer stad Neen, geen enkele De eorste ernstige afkeuring is nog te verwachten. Al wat ze tot hiertoe hebben afgekeurd, 't zijn de kaaiëu die zouden te hoog ziju en de brug aan 't Moutmolengat waar geen schip onder varen kan... 't Ware onze Medeburgers beleedigen moesten wij die beweringen breedvoerig wederleggen, want wie weet er niet hier te Aalst dat de bedoelde werken zijn uit gevoerd geworden niet volgens de plans van onze stedelijke Regentie maar wel volgeDS de plans van het Staatsbestuur Wij besluiten dus, Medeburgers, geene enkele ernstige grief hebben de monster verbonders tot hiertoe kunnen inbrengen tegen de maatregelen door onze Regentie genomen. Onze catholieke Raadsheeren hebben al de beloften volbracht welke zij, in 1895, vóór hunne verkiezing deden. Om zich hiervan to overtuigen hoeft meu slechts een oogslag rond zich te werpen Clericale opvoeding en liberale opvoeding. Wij lezen in de Indépendance Gevolgen van het clericaal regiem en van de katholieke opvoeding Men meldt uit Insbruck dat de boe ren van Piands in eene weide eenen os levend verbrand hebben, omdat zij hem van den duivel bezeten dachten. Het arme beest boorende huileG van de pijn, verheugden zij zich, zeggende dat het de kreten waren die de duivel slaakte. Iu 1876 braken de liberalen de huizen af en poogden er brand te stichten, omdat er katholieke volksvertegenwoordigers met vrouw en kinderen in woonden. En wanneer die ongetukkigon om hulp vroegen bij de politie zongen de brand stichters Van 't Ongediert der Papen Verlost het Vaderland. Men ziet dat de clericale opvoeding wijd ten achter is bij de liberale op- "Nf* 7C\nr\Or\t I wü lezen in'tLand i\t; zuuuuuu van Aelsl Tan zoudag laatstleden Van 1799 tot 1899, welk bloed ge- stort door d'alleenheersching van den Bonaparte I Het keizerschap van Napoleon Bona parte eindigde in 1815 en in 1821 stierf bij op 't eiland S1* Helena. Volgens de held van Chipka regeert hij dus nog in 1899. Ne zoóóóót 1 Als veel menschen niet van honger - sterven 't is omdat, God zij gedankt, de vruchten zoowel lukken. Natuurlijk dan is er geen hongersnood. Ne zoóóót I Reeds zijn er teekens dat 't zwart in 1900 aan d'hop zal ziju. Wat groene profeet I Ne zoóóóót I Dat alles is al zoo sterk dan toen hij, held van Chipka, schreef dat de Lange Zoutstraat te Aalst op de Groote Merkt uitkomt omdat men er destyds zout plcecht te vorkoopen. En die kwibus zou willen Burgemeester worden I... Steekt hem op 't toreken 1 Xyline. Een nieuw middel tot het waterdicht maken van alle soorten leder, schoeisel, hout, touw, papier, weefsel. De Xyline is geroepen om groote diens ten te bewyzen, niet aan enkele personen, maar aan eenieder en het gebruik zal iu korten tijd algemeen zyn, te meer daar de prijs zocr laag is gesteld. r Wie heeft geen last van do verande- |j ringen onzer grillige temperatuur, van vochtigheid, van regen, van sneeuw iu den winter, van onverwachte regonbuien in den zomer De Xyliue welko het doordriogen van nat en regen verhindert, bij welke stoffen ook, zal lien, die ze gebruiken, beschutten voor vele ongemakken, ja, een voorbe hoedmiddel zijn tegen de vele ziekten die veroorzaakt worden door de verantwoor delijkheid vau het jaargetijde. De schoenen, de gexylineerd worden b. v. worden goheel waterdicht, terwyl de lucht er doorheen kan dringen, wat bij caoutchouc niet het geval is. Daar zij nooit vochtigheid opnemen, heeft men nooit natte voeten. Hoevele verkoudheden kunnen daardoor voorkomen worden En daar de Xyline het leder zacht houdt zonder het te misvormen, bewijst het tevens uitstekende diensten aan hen, die gevoelige vo6ten hebben. Een ander groot voordeel is, dat de voorwerpen langer bewaard blijven. Voor leder, papier, linueu, katoenen en wollen stoffen is de bezuiniging belangrijk. Ook schoenen, dio al of niet gedragen worden, nemen geen vocht op, schimmelen niet, worden niet harder en misvormen zich niet als men ze niet gebruikt. De insecten tasten de gexylineerde schoenen niet aan, want merkwaardig is het dat dit product microbewerend is zonder dat het in het minste schadelijk is. Meubels, tenten, kleederen worden be- hoed voor kleine onzichtbare knagers. De schoenmakerijen, zadelmakerijen, t kleermakers, fabrikanten van zonne- j schermen en tenten, kunnen hun voor- 1 deel doen met de Xyline, zoowel als pa- 1 pier en cartoufabrikanten, handelaars f voor hunno embalage, enz., enz. En dit product verandert noch de kleur, noch do kwaliteit der voorwerpen. Daarbij komt, dat het gebruik zeer ge makkelijk is en de prijs bijna onbedui dend: voor minder dan 50 centiemen kan men een paar schoenen voor maanden waterdicht makeo. Do administraties van verschillende spoorwegmaatschappijen in Frankrijk, vele stoombootmaatschappijen en ook het gouvernement, overtuigd van het grooto nut der preparatie, laten hunne ambte naren, matrozen en soldaten, gexylineerde bovenkleeren dragon. Voor den zomer wordt de Xyline gebe zigd op strooien hoeden, jagerslaarzen, gele en zwarte schoenen, heeren en dames-costuums odzc schooljongens moeten gevrijwaard xijn tegeu natte voeten. Uit bovenstaande flauwe «chets ziet men, dat de Xyline geroepen is om in do toekomst een waren dienst te bewijzen aan de openbare gezondheid, ja, aan de geheele mensehheid I Gasthuisnonnen. AALSTENAARS, schrijft de held van Cbipka, gaat naar Ninove, en vraagt daar aan wie ge wilt. boe de - toestand is, men zal u zeggen: De Gast- n buisuonnen zijn veel kontenter dan - vroeger onder do Alleenheorsche Vast- houdisten.... Do beleedigingen die de held naar 't hoofd onzer Ninovesche catholieke vrienden slingert laten wij ter zijde. Laat ons eens naar Ninove trekken en hooren wat onze confrater Recht en Vrede er over zegt - Over 4 jaar, de geuzen hadden nog - het recht niet eenen voet te zotten op het stadhuis als alreeds, van op den - balconde nonnen van 't Gasthuis a vervloekt werden en verwenscht. Eu als ze dan later meester wareD, welke waren dan ook hunne eerste zor- gen Zelfs in officieele stukken bijten b naar den vinger Gods; de Mariabeelden en de brandende kaarskens uit de ge meeuteschool; do nonnekens uit de huishoudschool der armen; de gemeen- teraad co de politie uit de processie uit het Te Deum enz. n Niet waar, geëerde lezers, aardige eer bied en genegenheid die de Ninovesche geuzen voor de Gasthuisaouueu aldaar koesteren De geuzen waren nog niet meester op 't stadhuis als ze reeds de Gasthuisnonnen vervloekten en verwenschten. Gaat naar Ninove held en vraagt daar aan wie ge wilt of Rechten Vrede de waarheid heeft geschreven en men zal u antwoorden JA, voorzeker JA I Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 bakkersgast l kleermaker, (halve gast1 vuursmid l leerjongen voor het smeden; 1 leerjongen voor do boekbin derij espadrillenmakers macbienbrei- sters 1 leerjongen (loodgieter) vijf kloeke werklieden. Vragen werk 1 voerman 1 koetsier 1 jongman vraagt werk voor eeneu halven dag gelijk voor welk werk. OPENBR1EF. -Djj».dag avond heeft P. Daens-Mayart een openbriof laten uitdeelen tegen ons uitgever van Den Denderbode. Wie het factum zal gelezen hebben, zal met ons moeten bekennen dat het vau afgunst en stieluijd getuigt, iets wuarmcê P. Daens-Mayart, sedert bijna dertig jaar, besmet is jegens ons. Wij zeggen hier luidop tot P. Daens- Mayart dat hij een gemeine logenaar en schurkachtige lasteraar is. Ja, al wat P. Daens-Mayart tegen oos inbrengt is eene aaneenschakeling van vuige logen- en lastertaal. Wij dagen hem hier openbaarlijk uit de echtheid van eene enkele zijner aautij- giogcu en beschuldigingen door getuigen of stukken te kunnen bewyzen. Wij kunnen door onbetwistbare stuk ken de valschheid, de ongegrondheid be wijzen van de logen en lasteringen van P. Daens-Mayart. Maar 't is hier noch de plaats, noch het uur om met P. Daens-Mayart af te rekenen. Ten slotte herhalen wy, dat al die leugens en lasteringen tegens ons worden verspreid met het onbetwistbaar doel ons iu onze eer te schaden en ons bij onze Medeburgers hatelijk te maken... Doch, God lof, er zyn nog rechters in ons land. Roode broederlijkheid. De Franscbe socialisten geven ons weer eens een staaltje van hunne broe derlijke liefde jegens hunne partijgenoten uit vreemde landen. De Franscbe socialist Defontaine, lid van het wetgevend li chaam, heeft aan den prefekt of goe- verneur van het noord-departement de afschaffing gevraagd der laatste voordee- len die nog verleend worden aan de Bel gische werklieden langsheen de grens wonende en die in Frankrijk gaau wer ken. De Fransche socialisten willen de Belgische werklieden beletten hun brood in Frankrijk te gaan verdienen. De vraag is eigenlijk de totale verwij dering der Belgische werklieden uit de Fransche fabrieken, omdat zij door de ny veraars meer gezocht worden. O socialistische broederlijkheid geen spraak zijn van de religie te ver- volgou, de godsdienstvrede is getee- kend en zelfs al wilden er nog onder - de liberalen en sociialisteu die droeve Godsdienst twisten herbeginnen, de christene democraten zijn daar. Medeburgers, dat lezen wij in H Land van Aelst van zondag 11. Vooreerst te Ninove zetelen er ook christene demoeraten in den Stede lijken Raad, en wanneer men besloot dat de Mariabeelden uit de lagere scholen zouden verwijderd wordeD, dat de stede lijke Overheden en de Politie aan dc Pro cessie en aan 't Te Deum geen deel meer zouden nemon, dat men het catholiek onderwys nimmer geldelijk zou onder steunen, hebben de christene demo craten het dan bunnen beletten Neen; zij hebben er zelfs geen protest tegen aan- geteekend, zij hebben gebuild met de blauwe en roodo wolven die iu het bosch waren. Het zelfde zou hier te Aalst gebeuren, maar de Aalstenaars zullen u toeroepen Miskadééééé 1 verachtelijke logenaars en volksbedriegers Maar, Medeburgers, zouden de mannen wel dien zoogezegden godsdienstvrede eerbiedigen die P. Daens, ons in zijn nr van 12 Juli 1891, als volgt voorstelt Opgelet Eerlijkheid. Zijt wio ge wilt, maar eerlijkheid, menschen, gelijk de Socia- listen doen, die in Aalst komen en in ander Steden, die verklaren Wij zijn tegeu den Godsdienst nietdie op uit akkoord ontvangen worden en die nu - effenaf zoo goddeloos ziju dat d'Helle met al haar duivels geen boozer godde- loosheid kan uitspuwen. Is dat eerlijk zijn of is dat de menschon willen be- driegen Is dat eerlijk zijn, gelijk de liberale gazet van Aalst doot Schrijven in grooto letters Ons Middelbaar Scholen b ziju ingericht om de gansche leugen- kraam der Kerk te doen vallen om eene grootcr scheuring in te richten, dan de scheuring van Lutheren die b voor die zelfde scholen Katholieke b Ouders aanlokken in hun valscbe - fladdij, zeggende dat hun Geloof of hun zeden er geen gevaar loopen Die a Middelbaar Scholen van op de Graan- b merkt en van in de Pontstraat, zo zijn 't hertebloed van de Vrijmetselarij. Ziedaar hoe P. Daens ons zijne heden- daagsche bondgenonten de socialisten en liberalen voorslelt. En de socialisten die nu effenaf eoo goddeloos zijn dat d'helle met al haar b duivels geen boozer goddeloosheid kan b uitspuwen zouden den godsdienstvrede eerbiedigen De liberalen die de gansche Jeugen- kraam der Kerk door een goddeloos onder wijs willen doen vallen en een nog grooter scheuring verwekken dan de scheuring van Luther... zouden al de godsdienst zaken in den staat laten gelijk ze zijn I... Wie zal dat gelooren, 't en zij hier en daar 'nen groenen kwibus nog te dom om helpen te donderen kweeken (Getrokken uit de gazet van Pie Daens van 5 october 1890). a a STAD AALST. Met het oog op de ontwikkeling der handelsbetrekkingen dezer stad met Engeland, richt de English Club van Gent te rekenen van Zondag 1 October 1899, regelmatig eiken Zondag van 9 tot 10 uren, eenen leergang van Engelsch in. Deze leergang gegeven naar de voor stellingsmethode, die toelaat in één jaar eene vreemde taal behoorlijk te spreken en te schrijven, wordt gegevendoor den heer Jan Wannyo, leeraar van Engelsch aan de Koophandels- en Nijverheidsschool. De eerste les met voordracht over de methode zal plaats hebben ten Stadhuize. Alle belanghebbenden en vooral de leeraars en onderwijzeressen der gemeen te- en vrije scholen worde dringend ver zocht tegenwoordig te zijn. Namens den English Club, met toe stemming van het Gemeentebestuur van Aalst, K. 't Kindt, G. Restell, I. De Vreeze. De lijst der candidaten van 't mon sterverbond is vrijdag namiddag rond 3 uren den heer Voorzitter van 't Hoofdbu reel overhaudigd geworden en bevat de namen der personen^ die wij in ons nr van donderdag lest deden kennen. 't Is de opgescborste priester Daens die candidaat is. Van de 9 candidaten telt men 3 vreem delingen. De- landbouwers van Mijlbeek en Schaarbeek zijn niet vertegenwoordigd. Maar ook, volgens de monsterverbon ders zijn de kiezers van Mijlbeek en Schaarbeek maar domme boeren die slechts goed zijn om bespot te worden.... Wat raken ons de belangen der land bouwers, dat ze naar den duivel loopen I.. zeggen de monsterverbonders I... Komen de boeren er niet, dat ze zich zeiven maar zien te reddon, wij, monster verbonders, zitten er niet meê in Wij moeten van geen boeren hebben De liberalen zien dus liever roode en groene socialisten in den Raad, maar nen boer, foei 1 Ziedaar, Landbouwers, hoo ge door de monsterverbonders aanschouwd en be handeld wordt. Gedenkt het u op 15 October L... DE HOI*. Ons hop moet j 15 marken betalen of 18fr. om in Duitscli- land Ui mogen binnen komen; en de Duit- scbe hop betaalt aan onze grens niets Ons hop moeten 18 fr. betalen, 36 fr. per 100 kilo en de Duitsche hop niets. En dat is gestemd door Regoering der cynskie- zers I Voor 10 jaar I De regentie van Aalst heeft dit laten gebeuren. Nu nog ze zwijgt. - Wij zouden eens willen weten hoe de Regentie onzer stad Aalst tusscheu te komen heeft iu de beslissingen die alleen door Volkskamer en Senaat kunnen geno men worden Wanneer het haodelstraktaat met Duitschland werd gesloten, hebben de koophandelaars van Aalst tegen die in komende rechten door Duitschland bij den invoer onzer hop geheven geprotes teerd en dit protest werd ondersteund door onze achtbare Senateurs, Volksver tegenwoordigers en de Regentie van Aalst. Waarlijk men moet gemeeno groene krawat zijn om te durven beweren dat de Regentie van Aalst de schuld is dat onze Belgische hop 18 fr. inkomende rechten per 50 kilogr. bij den invoer in Duitsch land moet betalen I Kieswet. Er zijn nog 35 sprekers ingeschreven. De laatst ingeschrevene is M. Van Bemden. Daarna bespreking der artikelen en amendementen donderdag aangekondigd door Smeets. Eene bijzonderheid. De wet telt 7 artikelen voor ieder artikel heeft M. Smeets 100 a 150 amen dementen gereed Hij heeft tot hiertoe 750 amendemen ten bijeen verzameld. Over ieder amendement moet gestemd worden. En zeggen dat M. Smeets 4000 fr. per jaar trekt voor dit kinderspel Mossels. 't Is nu te vollen mossel- tijd en wij zullen wederom nu en dan gaan hooren van vergiftiging. Als iemand ongemakkelijk en ziek wordt ten gevolge van mossels te eten, is het geraadzaam zoohaast mogelijk een geneesheer te roepen. Maar intnsschentijd en zonder tydver lies moet men de zieke warme melk doen drinken. Dat is een allerbeste tegen- vergif. Uitslag van den Raadselprijs- kamp uit Berlaer. De Sneeuw. 2. Met eene S 3. Koekoek Koekoek. 4. Een Put. Er zijn mij 125 goede oplossingen toe gekomen, bij verloting zijn de prijzen gevallen aan Jos. Peeters, Herenthals Édm. Mees, Jan Dierckx, Tiel Uilenspie gel St. Niklaas-Waes (uw adres a. u. b.j Vo.or verhaal en vers C. Torfs en J. Claris, Aalst. Bijgevoegde prijzen Juff. Jeanne Roosan en Maria Buelens. De prijzen zullen de winnende deze week ge zonden worden. Ik bedank hartelijk degenen die hunnen propagande zegel gezonden hebben, daarmede zal oen goed werk uit een netelachtigen toestand gered worden. Een klein verzoek heb ik mijne raadselvrienden en al de Lezers der Gazet te doen, namelijk, ik heb eene zware taak op mij genomen met eou maandschrift onder mijn bostuur te stellen en daar de slechte drukpers een diepen wortel geschoten heeft is het voor een katholiek orgaan moeilijk een bestaan te vinden Bedoeld schrift is De aan gename Huisbode maandschrift iu 8° uitgegeven mot de goedkeuring van het Aartsbtsdom van Mechelen, aan 1 fr. per jaar. Wilt gij, geachte Lezers, een goed werk ondersteunen, en tevens maandelijks eene aangename eu nuttige lezing ontvangen, teeken dan in op De aangename Huis bode b aan 1 fr. Vraag proefnummer kos teloos. Aau al mijne raadselvrienden myne hartelijkste groeten. J. B. AUGUSTYNEN, uitgever, Berlaer-bij-Lier. SYNDIKAAT van Reizigers, Klerken en Patroons. 0a .-Jr.'-hj Zondag 1lten October 1899, verplich- tende storting voor de leden der Spaar kas, van 11 7z tot 12 1jz uren. Priesterlijke benoeming. De E. H. D'Hooghe, ouderpastoor te Viane, is onderpastoor benoemd te Sint- Gillis (Waes)hij wordt vervangen door den E. H. De Ruyck, professor te. Ronse. G. Z. J. C. A. J. M. J. F. C. C. VOLLE AFLAAT in do kerk der Arme Claren Coletinnen. Woensdag 4 October 1899. Feestdag van den H. vader Franciacus van Assisen. o De diensten zullen geschieden als volgt Om 6 uren, de eerste Mis mot uitstel ling van het Allerheiligste Sacrament tot na het Lof. Om 8 uren, do tweede Mis. Om 3 uren Sermoen door den Eerw. Pater Lbmoine, daarna hot Lof.

De Denderbode | 1899 | | pagina 2