Donderdag 5 October 1899 5 centiemen per nummer, 549tfl Jaar 3405 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STAD AALST. Verkiezing van 9 Gemeenteraadsleden TEN STRIJDE DE Medeburgers Kiezers, stemt onder N° 2. De zang in het leger. Stemt onder nummer 2. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des bands. Cuique fiuum. Per <1 ruk regel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnisse p 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heer en notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen <ieD dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen sich te wenden ten Bureele van dit blad Aalst, 4 October 1899. MODEL VAN DEN STEMBRIEF. den 18 October 1899. Catholieke Aalstenaars Gij die hier sedert meer dan 30 jaren zoovele schitterende zegepraleu hebt behaald, steunt nogmaals elkander in den strijd en de zegepraal zal gewis nogmaals uwe pogingen bekronen.... Wedijvert onder elkander,wie de groot ste zelfsopoffering aan den dag leggen zal Doet uwe vyanden beven bij 't zicht van uwen moed en uwe eensgezindheid in den stryd.... want zij zullen gewaar worden dat ge machtig en onoverwinnelijk zijt. Ten strijde dus 1 De Clippele. De Gheest. Moyersoen. Catholieken van Stad en dorp, ander maal moeten wij ten strijde togen tegen de eeuwenoude vijandeu van God, Gods dienst en Vaderland...* De gansche geschiedenis levert ons geen voorbeeld op van eeoen strijd die in edel heid en grootheid aan den strijd van het Catholicism tegen 't maconniek liberalism kan vergeleken worden. Maar ook het behoud van onzeu Gods dienst, van onze christene zeden, van onze godsdienstige vrijheden staan op 't spel. 't Is de strijd van alle catholieke recht schapene en godsdienstminnende manneD. De gehechtheid aan ons voorvaderlijk H. Geloof moet in alle catholieke harten den stryrlkreet doen ontvlammen Ten strijde dus 1 E MARLITT. (NA VERTELD). T WEK DE VERVOLG. Ook naar de boerdery, die er bij hoort. Hy bleef staan. Aha, dat is de kleine pachthoeve, die de verloopen schout onwettig bezet hondt. Na keerde het hoofd onder de grasbassel met eene plotselinge beweging zich tot hem. Het onderste gedeelte van het aangezicht kwam daarbij buiten de plooien van di doek en de vreemdeling zag voor een oogen- blik een kleinen mond met bleekroode lippen, waarom de gramschap speelde. Ik ben bij den schont, sprak zy tamelijk bits. De arme meid scheen hem te willen rotda gen. Ai, drommels, dan heb ik u misschien wel beleedigd. Gy houdt zeker veel van uw meester Zij zweeg, blijkbaar verontweerdigd. Hij glimlachte ter sluiks. En 'l Vaderland Is er wel een plechtigere oogenblik in 't leven van een volk dau wanneer het to velde trekt tegen de vyanden van het Vaderland Alle ware vaderlanders bekommeren zich grootelijks met 't behoud des Vader lands en betrachten zijnen voorspoed, het algemeen welzijn De vaderlandsliefde moet alle herten doen trillen van geestdrift, wanneer het de verdediging van den geboortegrond geldt, die alle eerlijke vaderlanders lief hebben. Ten strijde dus Joug en oud, al wie kan, is verplicht het zijne bij te dragen tot behoud van Godsdienst en Vaderland, Scharen wij ous dus rond onze hoofd mannen Elkeen neme de plaats hem aangewezen Gij schynt van een bijzonder ras te zyn. Nu, in dienst by den schout, dat beteekent ook iets Maar weet gij wel, dat ik juist daarom u onder mijne macht heb Het meisje ging onwillekeurig terug. Ja, ja, in ernst. Ik kan zonder compli menten te maken u het gras afnemen en uwen doek in pand houden, als ge me het eigen domsrecht toont, dat uw heer op de weide heeft, waar gij gemaaid hebt. Hij betaalt zyn pacht niet en gaat altijd maar voort, de vrachten te plakken van de gronden, die hem meer dan een jaar geleden zijn opgezegd. Wat hebt ge daarop te antwoorden. Zy scheen eerst geen woord over de lippen te kunnen brengen, maar daarop zegde zij et zachte stem Dat gy de nieuwe heer van het Hertz veld zijn moet. Dat ben ik ook. Ziet ge nn wel in, dat ge alle reden hebt, om vriendelijk jegens my te zijn Ik,jegens u Haar geheel voorkomen toonde verzet. Maak u maar niet ongerust 1 sprak hij. Ik ben zoo kwaad niet integendeel, ik wil nu de harde hand, die kraidje-roer-mij-niet mij zoo even weigerde. niet aannemen, al werd ze me nog zoo vriendelijk geboden.... Maar ik zou u toch wel wat beleefder willen Overal, behalve to Aalst en te Ant werpen hebben de liberalen geweigerd een monsterverbond te sluiten met de vijanden van Samenleving, Eigendom, Familieleven, Vaderland en Koningdom. Te Brussel, te Luik, te Gent hebben de liberalen geen monsterverbond met de roode en groene socialisten willcu aan gaan. Te Aalst en te Antwerpen trekken de doctrinairs en de radicalen met de roode en groene socialisten, arm aan arm, naar de stembus. Ja, de doctrinairs spannen hier samen met de vijanden van Koning en Vaderland de vijaudea van den persoonlijken Eigendom de vijanden of afbrekers vau 't Familie leven de vijanden van alle tucht en orde. Aalstenaars 1 wij vragen het U Strijdt dat niet togen den geest die bier te Aalst beerscht, tegen onze Aalstersche zeden, tegen onze Aalstersche overleveringen, tegen de Aalstersche gehechtheid aan Godsdienst, Vaderland en Koning En men zegge niet dat de groene socia listen geene vijanden zijn der Koninklijke Familie, want de beleedigingen door de groene drukpers tegen haar uitgebraakt, zijn daar om het tegenovergestelde te be wijzen. Wie is de ziel van 't monsterverbond hier te Aalst Een rommelzoo vreemdelingen der liberale firma Anker en Zonne. Die vreemdelingen spelen hier de eerste viool en willen de Aalstenaars naar hun deuntje doen dansen I.... Aalstenaars, zult ge gedwee naar hunno pijpen willen flikkeren Gansch Aalst houdt het oog op do libe rale bewaardersMen is nieuwsgierig te zien wat hunne houding zyn zal of ze Jegens den vyand van de menschen, die ik lief heb Vijand Hm, ja, ge hebt volkomen ge lijk, in zoo verre ik een gezworen vijand van spelers en brassers ben, en nw schout moet er een zijn, diezijna gelijke niet heeft. Het meisje stameltDan zolt gy wel met mijn.... Met uw lieven meester korte metten ma ken, wilt gij zeggen viel by, op strengen toon en zonder een spier te vertrekken, in. Dat spreekt van zelfIk zal hem op straat zetten, en wel onmiddelijk, zonder genade dien verkwister, dien stoeffer daar kunt ge zeker van zijn In zaken versta ik geen lach.... Weet ge nu wien ge voor hebt O ja, een rijk man, zooals er een in de H. Schrift voorkomt. Juist 1 Een man, die niet in den hemel kan komen, omdat hij rijk is de ongeluk kige Ja ja, gij hebt gelijk een tiran, een bloedzuiger, een man, die in geldzaken een hart als steen, of liever in het geheel geen hart heeft.... Maar loop toch niet zoo hard, meisje Haar gang was nu stormpas geworden, en dit maal bleef M. Markus achter. Hij keek haar met aandacht na. En al ontsierde het leelijke lompe pak het meisje, toch was zij eene Thuringsche gestalte, eene verschyning vol leven en sierlijkheid. voor de roode en groene socialisten zullen steramen, voor de vijanden van Koning en Vaderland, van Eigendom en Familie leven Ongetwijfeld zullen de Aalstenaars aan dit rommelzoo van vreemdelingen, ge steund door eenige fanatieke Aalstersche lummels, (1) op Zondag 15 October, in overgroote meerderheid andermaal betee- kencu dat ze in onze Aalstersche zaken niet hoeven tusscbon te komen en men hier te Aalst hunne diensten goed missen kan 1 (I) Naar Dendergalm. In de derde afdeeling van het onlaogs te Gent gehouden Nederlandsch Taal- en Letterkundig Congres, werd in eene voor dracht over Het Volkslied, hulde gebracht aan do pogingen welke aaugewend wor den tot verspreiding van den zaug, als middel tot verheffing eu verzedelijking, ouder het volk, in de scholen en 'in het leger. Aangaande dit laatste punt, treffen wij, in een Brusselsch blad, eenige inlichtin gen aan, waarmede onze lezers, ongetwij feld, met genoegon kennis zullen maken Daar de weldoende invloed van den zang op de geestesgesteltenis van den sol daat onbetwistbaar is ou de uitvoering van vaderlandsche en geestdriftige kooren een uitmuntend middel is om de marscheu te vergemakkelijken, heeft men het nood zakelijk geacht het onderwys Tan don zang in het leger te regelen. Te dien einde heeft eene commissie van officieren een bundel zaugen bijeenge bracht, waarvan de inhoud hier volgt Fransche tangen La Brabangonne, le Drapeau du Régiment, Chosur de Van Artevelde, Union et Patrie, lo Congo beige, les Volontaires beiges au Mexique, les Six-cents Franchimontois, Flamauds- Wallons, la Bière, Souviens-toi de ton pays, les Soldats du Roi. Vlaamsche tangen Vaderlandsch lied (Brabangonne), De Vlaamsche Leeuw, België, Het Lied der Vlamingen, Vlaan deren boven al, het Soldatenlied, Te Wa pen, Het Vlaamsche Lied, Krijgslied, Onze Oversten, De Drie Tamboers. Waalsche tangen Le Doudon (Ber gen), Le bia Bouquet (de bloemtuil der bruid) (Namen), les Tournaisiens sont IA (Doornik) en Valeureux Liègeois (Luik). Deze zangon zijn bestemd om het ge voelen van gehechtheid aan het vaderland te ontwikkelen, alsook om eene betame lijke en zedelijke leiding te geven aan de 11 Het meisje had zich pas twintig stappen verwyderd, toen eene kleine dikke, vrouw met een brninen, ronden strooihoed en een ruime jak aan, uit een boschpad kwam, dat echuins naar den rijweg liep. Zij stapte op het haastige meisje toe en hield haar bij den voorschoot vast. Zeg eens, deern, hebt gijliê zooveel aar dappels, dat ge op het eind van Juni, zegge op het eind van J unni, daarmee de ■chen bedelaars volstopt vroeg zij. Deze woorden werden niet met drift uitge sproken, integendeel, de vrouw sprak lang zaam en kalm, maar met nadruk. Men hoor de, dat zy gewoon was, de menschen dood kalm de ooren te wasschen. Ik kruip alle dagen op handen en voeten den kelder rond, om nog een paar goede aar dappels voor onze tafel op te visschen, en daar zij weee in de richting, van waar zij gekomen wae, daar braden zy ze met hoopen in de asch. Juist of dat niemand hindert 1 Wij betalen op de minuut onze hoogo pacht voor slechten grond, en gij schontfamilie haalt den oogst vaa de beste akkers binnen gij leeft als God in Frankrijk en denkt er niet aan, dat er ook eens betaald moet worden. Laat my gaan, vrouw sprak het meisje gebiedend, half angstig en trachtte weg te komen. behoefte welke den soldaat gevoeld, on der het op stap gaan te zingen. Zij zullen aaogeleerd worden in de verschillende scholen en onderwijsgestichten van hel leger, alsook in al de scbadrons en batte rijen somtyds sal het muziek mogen me dewerken voor gezamenlijke uitvoeringen. In elk boekje zijn eenige witte bladzy- den gelaten, ten einde er, bij gelegen heid, het lied te kunnen inschrijven, dat zal aangenomen worden voor de optoch ten vau het regiment. Elke onderofficier, kaporaal en soldaat ontvangt een exemplaar, dat hem per soonlijk toebehoort en dat hij medeneemt naar huis als hij het leger verlaat. De be velhebbers van compagniën, scbadrons en batterijen hebben bevel outvangen in hunne lcger-afdeeliugen een regelmatigen leergang van zang iu te l ichten tot het aaulecrcn der zangen in het bundel ver vat. Deze inlichtingen zijn ons zeer aange naam en wij hopen dat de maatregel door de krijgsoverheid genomen de beste vruch ten zal dragen. Ongetwijfeld zal hij het beste cn doelmatigste middel zyn om de onzedelijke en verbeestende liederen uit het leger te verwijderen. Behalve de boogcr opgenoemde liede ren bestaan er echter nog een groot getal welke evengoed aan de soldaten zouden kunnen aangeleerd worden. Het hooger hoegenaamd artikel zegt echter niet of do liederon aan do soldaten geleerd worden op het gehoor of by middel van geschreven muziek. Wij zouden dit laatste verkiezen eu, in dit geval de cijformnziek omdat deze veel gemakkelijker dan de notenmuziek wordt aangeleerd, 't Is het stelsel dat, in een groot getal scholon, met het beste gevolg wordt toegepast. Binnen weinige jaren zullen de mili- cianen die uit de lagere school komen, allen of nagenoeg allen, voldoende bedre ven zyn in de cyfermuziek om, bij middel van deze alle zangwijze zonder meester aan te leeren. Op die manier zal het zingen in het leger evenals in de school eene groote uitbreiding nemen en vandaar gemakke lijk verspreid worden in de huisgezinnen, op het werk, in de velden zoowel als in de fabriek. De verspreiding van goede en gezonde volksliederen zal met die bewo ging gelijken tred houden en alzoo doel matig medewerken aan de verstandelijke en zedelijke verheffing van ons volk. Vrouw, vrouw herhaalde de kleine, dikke gekrenkt en zonder den voorschoot los te laten. Ben ik dan eene dagloonersvrouw Hebt go geen manieren geleerd, deern Kant ge niet jufvrouw Griebel of kortweg juf vrouw n zeggen Ge zijt geen haar beter dan de liê, waar ge bij dient. Dat geeft me zoo maar de beste dingen weg, die niet betaald zijn on heeft den duivel derhoovaardy en ijdelheid in den kop. Ziet men u ooit op den akker of het grasveld zonder die oogkleppen Zij wees naar den witten hoofddoek. Als men dienen moet, dau behoort men niet te ▼ragen, of de zon een paar zomersproeten meer of min op het vel brandtdat past niet, de menschen lachen u nit. Het gras in eene mand te dragen, is zeker ook niet deftig ge noeg Hier te lande draagt men het voeder niet op het hoofd dat is bij ons geen mode meer. En laat eens zien zij boog naar vo ren och Heere Jezus, ge hebt forellen in het net Zie eens aan, forellen ja ja, op de pachthoeve weten ze wat lekker is I De visch is voor de zieke. O ja, hy wordt voor de zieke gehaald, en de schout eet hem op, die onde lekkerbek I Zie, meisje, als ik dat niet wist, dan zon ik wel eens een patrys of wat anders staren, ik ben geen onmensch en heb medelyden. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1