m Zondag 8 October 1899 .1 centiemen per nummer. 54ste Jaar 3406 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STAD AALST. Verkiezing van 9 Gemeenteraadsleden Monsterverbonden! De Moordenaar? Een ongelukkig WOORD. De candidaten der vereenigde kreemerskliek. /Aoren open Mede- burgers Wm»»<>nd Kiezers, stemt onder N° 2. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder itagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Lands. Cuique »uum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen l.ij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 7 October 1899. MODEL VAN DEN STEMBRIEF. den 16 October 1899. wat zij zijn en wat zij denken I Zij trek ken een masker aan om tot de kiezers te gaan met de bedriegelijke hoop ergens nog een liebtzinnigen te vinden, die zulke kolossale pillen nog slikken zal I Dwaze Loop 1 Het volk wil niet van tanden trekkers, van huichelaars met raaskers op het is vrij, het is vrank en verkiest het oprecht zijn voor de vuist Het volk misprijst de woorden die de Etoile Beige eons schreef en dio ons den grond der huichelende gcuzerij duidelijk aautoonen Zoo wij in de Kerk blij ven, dan is het om ze des te beter te kun nen uitroeien Bauwens. Claus. De Clippele. De Gheest. De Somer. De Wolf. Eeman. Geeroms. Moyersoen. Een kreet van verontwaardiging is in de katholieke wereid opgegaan als bet droeve nieuws werd vernomen dat pries ter Daens, op eene lijst van vercenigde socios en geuzen,als kandidaat der groene democraten voorkomt. Die scbandige daad zal bij velen den blinddoek doen vallen. Niettegenstaande zoovele feiten van doorslaand bewijs waren velen nog overtuigd dat hij, de opgeschorstc, de weerspannige, oprecht in zijn streven was, dat hij het waarlijk goed meende met do belangen der kiis- tene bevolking, dat, met andere woorden, toen men hem van hoogmoed en beersch- zuciit beschuldigdu, dit overdrijvingen waren van politieke tegenstrevers f Helaas Een priester op de lijst der geuzen en socios dio gezworen hebben onzen Gods dienst door alle mogelijke middelen, op alle mogelijke wijzen te vernietigen, die gezworen hebben het geloof uit het hart van het volk te rukken I WIE IS NAAK HET HOOGDUITSCH van EDUARD WAGNER 94"* VEKVOLG. Alles is in orde, zegde zij. Ik heb met den bottelier over u gesproken en bij zal werk in huis geven. Gij zult de plaats van stoker vervullen en moet dus alle kamers warm houden, ook die van deu den markies. Ik twijfel niet of ik zal de tevredenheid van den bottelier verwerven, zegde de man. Hij heeft den stoker eene week geleden weggezonden, zegde de huishoudster. De bot telier is iu de zaken ingewijd en zal het u zoo aangenaam mogelijk maken. Gij zijt juist te rechter tijd gekomen, zegde zij zacht. Filip kwam gisteren avond zonder zijnen terug. H\j heeft zeker een of ander misdadig doel. Er werd aan de deur geklopt en Sofie trad binnen. Op het gezicht vau deu vreemdeling wilde zij wéér heengaan, maar de huishoud ster riep haar terug. Priester Daens mag uit eigenbelang schrijven dat de liberalen goede kris tenen zijn geworden dat - de socia listen beter dan de katholieken den wereld- brief des pauzen volgen, zij blijven wat zij ziju, zij blijven wat wij ze door de geschiedenis, door de feiten van het wer kelijke leven hebben leeren kennen godsdiensthaters van hert en ziel. Alle middelen zijn goed om een vijand te treffen schreef "L'Indépendance beige», en die vijand is Rome. Welke geus, welke socios is er, welke hunner gazetten die niet tegen den katho lieken Godsdienst is uitgevarou En eene partij, wier leden, ieder iu 't bijzonder, aan alle geloof hebben verzaakt, zou niet tegen den Godsdienst ziju Wanneer zij nu van wederzijdscbe toegeving spreken, van verdraagzaamheid gewageu, over eer bied voor de vrijheid vau geweten praten, dan is dit uit loutere taktiek, uit pure huicbelary. Ah die fleren, zij durven niet zeggen - Deze is onze nieuwe stoker jufvrouw Lepage, zegde zij. Ik heb hem op aanbeveling van deu vrederechter aangenomen. Sofia zag den man opmerkzaam aan en deze beschouwde haar wederkeerig belangstellend. Hij had van den heer Talbot de ontdekking Sofie vernomen en dadelijk gedacht dat een geheim haar omgaf. Bij den eersten oog slag zag hij nu, dat zij niet was voor wie zij aanzien wilde worden. Op het kasteel geroe pen om een geheim te ontdekken, besloot hij uit tijdverdrijf ook nog een ander te ontsluie ren, namelijk dat van Sofie's geboorte. Het kalme gezicht van den man overtuigde Sofie, dat hij de noodige voorzichtigheid en kennis bezat. Zij vertrouwde op zijne be kwaamheden en besloot hem haar volle ver trouwen te schenken. Na eeuige vragen die hij tot hare tevredenheid beantwoordde, ver telde zij den moordaanslag vau Filip. De huishoudster verschrikte hevig. De ge heime policieagsnt luisterde oplettend hij onderbrak haar met geene enkele vraag, doch liet haar alles verhalen wat haar vijand tot nu toe tegen haar ondernomen had. Maar waarom is hij uw vijand, jufvrou' vroeg de agent. Waarom staat hy u naar üet leven Sofie werd beurtelings gloeiend rood bleek. Dewyl hy mij vreest, antwoordde zij. Hy weet dat ik hem voor den moordenaar van Do kiezers zullen zich ook de regelen berioueren die pas vier jaar in een rood socialistisch blad van Leuven verschenen, uit de peu gevloeid van eeu spreker die zijn afkeer niet meer bedwingeu kon Wij moeten tol de boeren gaan als wolven in een schapenvel en loensche mid delen gébruiken om zoo gauw mogelijk in J' Kamers ie geraken Eu die monsterachtigheden zien wij gebeuren onder voorwendsel de evenre dige vertegenwoordiging too te passen 1 Maar op het gebied van den gemeente- keus bestaat de E. V. iu geval er geen volstrekte meerderheid wordt gevonden. Waarom moesten dan do groenen op de lijst komen van godshaters Zouden zij, in goval van toepassing der E. V. geen vertegenwoordigers, geen woord voerders iu den gemeenteraad hebbeu Zouden zij dan ook deu gang der bestuur zaken niet kunnen nazien Voor de E. V. moesten de groeneu, moesten de Siameesche broeders, de geuzen en socios, geen monsterachtig verbond sluiten. Maar voor de groenen is hier niets dan luffe wraak in 't spel. De kiezers zullen dit spel oordeelen en, wij zijn ervan overtuigd die monsterach tigheid veroordeelen. Kiezers op 1 de maskers afgerukt en de huichelarij onder het algemeen mis prijzen vergruisd. Dat zult ge doen en dan zal er een vreugdekreet uit allo rechtzinnige borst opstijgen en wij zullen geen monsters meer zien opdagen daar, waar ieder vrije man met ontplooideeu onbezoedelde vlag strijden kan I Altijddurend licht in eenflescbje. Eenige stukjes fosfoor, ter groote eener erwt, worden in een fleschje met 20 grain olijfolie overgoten.Het fleschje dat slechts voor een vijfde deel gevuld mag zijn, zet men in warm water, totdat het fosfoor gesmolten is. Men lette er op, dat het fleschje niet met een kurk, maar met een glazen stopsel gesloten moet wordeu. Wil men nu don inhoud doen licht geveu, dan schudt meu hot fleschje eu neme deu stop er ceo oogenblik af. Dc I'arij.-che politie gebruikt dit middel dikwijls. zijnen vroegereu heer houd en denkt dat het mij gelukken zal, hem te ontmaskeren. - Als hy den moord begaan heeft, merkte de agent op, eu daarvoor zijne straf ontvangt, dan heeft men dit aan u te danken, jufvrouw. Niemand zon er op gekomen zijn het vonnis des gerechts te Terdenkon, totdat gij die ver andering mogelijk maaktet. Zijt gij eeno bloedverwante der familie, jufvrouw vroeg hij eerbiedig. Sofie verbleekte weder. Jufvrouw Lepage zsgdede huishoudster lachend, o, neen, iu het geheel niet. Zij is de gast van mevrouw Bnrtineux zij heeft het geheim geheel op eigen hand opgenomen en brengt de waarheid aan het licht, hoewel zij geen persoonlijk belang bij de zaak heeft. De agent dacht er anders over. Het stond hij hem onomstootelijk vast, dat jufvrouw Lepage een zeer groot persoonlijk belang bij de rechtvaardiging van Alexe Mixtome had, en hij nam zich voor, de oorzaak van dit be- laug to leeren kennen. De huishoudster vertelde de geschiedenis van de geestverschijning op het terras, die zij van een meisje gehoord had. De agent luis terde er oplettend naar. Sofie verschrikto. De vermeende geest moest haar vader zijn, die op het terras op haar wachtte. Zij besloot nog dezen avond buiten te blijven, dan zou zij hem zeker zien, hoopte zij want hoogst waar- schynlyk hield by zich in de nabyheid van Verledeu week hield do christene Volksbond zijue jaarlijksche vereeniging te Brussel. De Eenheid moest daar besproken en bewerkt worden eD wij dio hier sedert vijf jaren ondervinden boe pijnlijk en smertelijk het is door eigene manneu be- voebteu te worden, wij dio hier eerst de scheuring zageu beginneu, wij hadden de hoop, of ten minsten wij trachten de hoop te koesteren, dat hunne pogingen moch ten lukken. Maar daar wierdt op die vereeniging een ongelukkig woord gesproken. Een der sprekers onderzocht boe men de verschilligc afdeelingen terug tot do eenheid zou brengen Men moest, zegde hij, in onderhande ling komen met alle demokratische groepen. Iemand onderbrak en vroeg Ook met de scheurmakers en 't antwoord was Ja zekers Ongelukkig woord I ja wij herbalen het Ongelukkig woord I Waut het legt bloot voor onze oogen de verblindheid van degenen dio zich gelasten ons tot de eenheid terug te brengen. Zelfs met de scheurmakers Ja zekers En diezelfde mond heeft over twee jaren de veroordeeling der scheurmakers moeten uitsproken I De christene Volksbond heeft, na alles beproefd te hebben om met hun overeen te komen, do scheurmakers moeten bau- uen I Zélfs de scheurmakers Ja zekers Maar deze verblindheid, en waarlijk men zou gaan twijfelen of men het zoo nog mag noemen, wordt onbegrijpelijk Weten die heeren niet dat sedert dien tijd ziju hoogw. do Bisschop van Gent, hunnen hoofdman voor zijne slechte poli tieke handelwijze, eene grootere straf dan te voren heeft moeten opleggen Weten zij niet dat op don oogenblik zelf dat zij met de scheurmakers verbond wilden maken, deze verbond aansloegeu met liberalen en socialisten, en op dezelfde lijst staan. Zélfs de scheurmakers Ja zekers I Ook, uaar den loon voor dit oagelukkig woord heeft men niet lang moeten wach ten Tot die mannen stak men de hand uit en eenen geweldigen kaakslag is hun antwoord geweest. Luister wat Du Catillon huu zegt Tn het blad Het Recht Zoo, zoo 1 Heerkens gij hebt ons noodig, en gij meent ons in te palmen 1 zoo niet kasteel op. Hare bezorgdheid en onzeker heid waren op eens verdwenen. Den agent by dn huishoudster latende, be gaf zij zich weder naar mevrouw Bartineux, bij wie zij deu dag doorbracht. De nieuwe stoker trad dadelijk in dienst i verrichtte zijn ambt met groote nauwge zetheid. Toen Filip des namiddags laat in zijne kamer kwam, vond hij den geheimen agent bezig met hot oppoetsen van den haard. Hij bezag den man met wantrouwen van het hoofd tot de voeten. Wie zijt gij vroeg hij. Do nieuwe stoker, met uw verlof, mijn heer, antwoordde de agent, met sohijnbure onderdanigheid. M aar is de andere stoker vroeg Filip Terder. 9|, ur Hy isnafplhuis gogaan, wegens ziekte, of om eene andere oorzaak, mijnheer. Gij zijt niet uit deze landstreek, zegde Filip. Dat hoor ik aan owe taal. Ik zon eer der donken dat gij geboren Paryzenaar zijt. Vele houden mij voor een l'arijzenaar, mijnheer, en gij hehtgelyk, hernam de agent, met eenen eenvoudigen glimlach. Ik ben uit Parijs, mijnheer. Maar de meuBchen worden door elkaar geworpen, en in den tegenwoor- digeu tijd is eene goede plaats op het land heter dun te Parijs niets te doen te hebben. Filip vond niets verdachts in den agent, maur hij verliet hem toch met het voorne men, by gelegenheid meer van hem te verue- Neen neen Is de E. V. gestemd wij be- r staan op ons eigen Is 't niet gestemd wij gaan ver- j bond aan, niet met TJ, maar met l liberalen en socialisten om het F ministerie omver te werpen 1 'f Zijn dit de eigenlijke woorden niet 't is i! dan toch den zin. «Wij noodigeu de gazetten der togen- partij uit deu wilden onredelijken strijd op personen en familiën daar te laten.... Lieve lozers, raadt eens in welke gazet die woorden te lezen staan Iu Het Land van Aelst, niet in ons geel Landje zuldo Het zoo diep gevaileu groene blad, in 't welk wekelijks, sedert zes jaren, al de deftige catholieke familiën onzer Stad, al onze Eerw. Priesters en Kloosterliugen, al onze brave Werklieden, op do laagste, op de venijnigste wij zo bespot, verweten en zelfs gelasterd worden, dat blad durft vragen dat de catholieke gazetten over do negen candidates van den geuzenboei zouden zwijgen 1 I Ehlaba 1 Pic I zijt ge dan toch zoo ver voerd dat mon uwe negen liefhebbers eens van nabij zou bekijken en ouderzoe- keu Wees gerust, man, wee3 gerust Het privaat leven der candidaten be hoort de Drukpers niet.... Overigens de Aalstenaren kennen genoeg huuue stads- genooten en zelfs de Uitlanders om onder dat opzicht de candidaten te wikken en te wegen en dan naar waarde te schatten. Maar go zoudt willen, eli Pie dat er vau uwe negen liefhebbers geen gebene dijd woordje zou gesprokeu wordeu vooral uit vrees, uiet waar V dat men onderzoeke wie die mannen zijn onder godsdien stig opzicht I Ge weet eh 1 Pio dat dit onderzoek in eene catiiolieke stad, gelijk Aalst, voor uwe 9 slachtoffers verpletterend moet ziju Maar 't is juist daarom, brave recht- ziuuige Pie, dat wij de bijzondere aan dacht der catholieke Kiezers inroepen op de personaliteit van do 9 redders der stoffelijke en zodelyko belangen onzer ge boortestad Aan 't hoofd staat den alom vermaar den, oapnimoq en uo^qoeoS Adolf Daens, door zijnen Bisschop meermaals ge straft en eindelinge opgeschorst, de grootste straf die eeu geestelijk man kan inloopen, een priester b uie het troetelkind en do speelpop is geworden van liberalen en socialisten 1 1 Onnoodig verder aan te dringeD, niet waar Daarbij 5 volbloedige geuzen en 1 socia- men, vooral hoe hij naar Charlemont geko men was. Sofie bracht den avond bij mevronw Barti neux door. Om tien uren ging zij echter naar hare eigene kamer. Hier wikkelde zy zich in eenen warmen mantel en liep de trappen af, de vrije lucht in. Hoe zacht en onhoorbaar zy ook geweest mosht zijn in hare bewegingen, Filip waren zij uiet ontgaan. Hij had zijne eigene gedach ten over de geestverschijning en rekende er bepaald op, dut Bofie dezen geest een bezoek brengen. Zyne veronderstelling vervuld ziende, verliet ook hij het huis eu sloop het meisje na. 't Was een donkere nacht. Slechts de konde wind woei van de zeezijde en sloeg de takken kletterend tegen elkander. Sofie beklom het terras en zug naar de vensters vau 't kasteel. Een licht geraas in hare nabijheid deed haar schrikken. Snel zag zij om, in de hoop, dat het haar vader was, maar zij ontdekte niemand. Zij vormooddo niet, dat Filip achter een standbeeld op de ballnstrade stond, in het volgend oogenblik op haar toe te schieten. Eenige minuten gingen voorbij. Ik moet verder gaan, dacht Sofie angstig en zij begaf zich naar de andere zijde van het terras en trad aan den rand van eene over hangende rots, aan wier voet de woeste gol ven schuimend voortrolden. De muren van list waarvan geen enkel ooit een voet in de kerk zet wier gazetten, blauwe eu roode, dagelijks ouzen II. Gods dienst bespotten, ouze brave en onberis pelijke Priesters en Kloosterlingen bo- zwadderen en den Domine van Chipka als den eenigsten goeden priester van ganscb België uitroepen 1 De godsdienstige belangen eener catho lieke stad zouden in do handen van zulke kerels opperbest geleverd ziju I I Ah I Pio, wij begrijpen hot de gods- lieustigc gevoelens uwer candidaten zou- len wij niet mogen aanraken, omdat go overtuigd zijt, gij, Pie Donche, beter dan iemand. dat do ware Aalstenaars van zulk volk niet hebbeu moeten. Want uwe gazet heoft het zoo dikwijls gedrukt, toen zo nog geen steunpilaar der gouzerij geworden was De ware ij Aalstenaarisgeen verrader, geen n judas hij is een catholiek die zich liever de hand zou laten af- n kappen dan voor geuzen en vrij - denkers te kiezen I Na do hoop to hebben uitgedrukt Jat wij zijne oSqactuapoS candidaten den vredo zouden laten, voegt Land van Aelst er bij «Wij durven die personen overal ver dedigen en in alles.... Oh I wat durft ge niet - Land van Aelst - sedert dat ge den onderdanigen penneknecht, de kruipende voetlikker, do fleemendc mouwvager geworden zijt van al wat geus, socialist eu anti-catholiek is I Wat durft ge niet, sedert dat gij al wat ge vroeger eerbiedigde, ophemelde en vordedigde, nu bezwaddert eu op de veny- uigste mauier aanrandt 1 Immers een verrader durft alles om tot ziju doel te geraken I.... Judas aarzelde ook niet Oazen Lieven Heer, zijn God en Meester, aan zijne vyandou te leveren voor dertig zilverlingen 111 <5 11., werd door do monsterverbonders meeting gehouden op den koer De Windt, Zoutstraatpoort. M. August-Adolf Daens, de opgeschorsto priester, was de voornaamste spreker.On- der anderen werd daar uitgekraamd Om zijn doel te bereiken moet men zelfs een verbond sluiten met den duivel.... Niemand moet nog ter kerk gaan want men houdt or meeting.... Verscheidene geloofbare getuigen be vestigen ons het bovenstaande duidelijk gehoord to hebben. Catholieke Modeburgers, wat zegt ge «laar van Laag gedaald, niet waar het kasteel kwamen tot dicht aan den rand van den afgrond en wierpen donkero schadu wen af, zoodat haar deze plaats tot een ge heim ondorhoud bijzonder geschikt scheon. Sofie boog zich een weiuig over de diepte, in de verwachting, haren vader de in de rota uitgehouwen trappen te zien opklimmen. Filip had zyne schuilplaats verlaten en slöop langs de balustrade, voorziohtig on zacht naar de plaats waar Sofie stond. Nu was zijn tijd gekomen. Hy was haar onbemerkt genaderd. Plotseling beving haar onwillekeurig een angstig voorgevoel, dat zij zich op eene ge vaarlijke plaats bevond, welke zij spoedig verlaten wilde. To laat Filip Piron greep haar by den arm en slingerde haar in den afgrond. Haar wilde schreeuw doorkloof de luchtdaarna werd het stil. Zelfs de zee scheen een oogenblik te zwijgen om zich aan stonds met te verschrikkelijker woede te doen hooren. Piron stond een oogenblik beweegloos, vreezende dat de hartverscheurende schreeuw van Sofie de bewoners in opschudding zon brongen, maar niemand verschoon aan dear of venster. Hij ademde diep, ging op de rots liggen en blikte in den afgrond. Er was niets van het meisje te zien, zoo ver zijne oogen in het donker konden doordringen. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1