7 Oor degem. Pol en Stant. Onze uitlanders MOOBSEL. Liberale straatschenders. Catholieken van Steden en Dorpen Kiezers En stemt noch rood noch blauw Of 't geeft u eens berouw, En stemt ook voor geen groen Indien ge uw plicht wilt doen Van tak op tak. T LIBERA- L1SMUS is eene vrijdenkerij ge worden. En 't li- beralismus kan niets dan SLECHT VOLK kweeken (Getrokken uit de gazet van Pie Daens van 5 October 1890). Stemt onder N° 2. Wie wil meester spelen in Aalst? nummer 2. Stemt onder nummer 2. Beknopt Verslag. Kiezers Stemt gij voor blauw of rood, Gij stelt uw' stad in nood Stemt gij voor demokraat Gij pleegt gemeen verraad t GEMEENTEKIEZING Stemt onder nummer 2. Z0NDAGRUST. Allerhande Nieuws. Stant komt Pol tegen meé een kerre patatten. Stant. Ia't nu toot goed dat g' uit doet, Pol? Pol. Jaat, Stant, w'hebban van gizterzn morgend begonnen meê rijf apaaiën en blijft 't weêr goed, morgen avond liggen z'op hun plaats. Stant, En hoe i» 't er nu meê, Pol Zijt g'er kontent Tan Pol. Jaam, Stant, wij aijn kontent er komen Teel patatten van, niet te bond groot, maar nog al geljjk, en geen slechte Stant. Da leste punt is nog 't bijzonder* ete, Pol! Pol. Och jaat, Stant, want als er slechte in zijn, 't zijn gewoonlijk nog de schoonste, en als 't bederf er nen keer inkomt, houdt het mij dan nog tegen. Stant. Zult g'er Terkoopen van de jaar, Pol Pol. Ik peis Tan neen, Stant ze zijn te goi koop s'en spreken hier maar raa vier frank en half d'honderd kilos, en wij zullen lierer nen brodden drij of Tier meer opzetten. Stant. Yoor den boer is 't goêkoop, Pol. maar toot den werkman is 't genoeg ivant als g'het allemaal moet koopen, 1t wordt dan toch nog duur op een leste. Pol. Jajaat, Stantmaar w'en moeten niettemin bekennen dat de levensmiddelen, bijzonderlijk 't brood en de patatten, perti- kelier goêkoop zijn. Stant. 't Zou ons varen, Pol, indien de jaren veertig nog nen keer wêer kwamen Pol. De menschen en zouden 't niemeer kunnen gewoon worden, Stant. en ze zouden malkander verscheuren van dolligheid. Stant. Er zou kunnen aardige spekta kels te zien zijn. Pol de donchisten en ander volksopmakers roepen van nu al dat het nen schrikkelijken slechten tijd is en dat er sitoe sitoe moet verandering komen of dat 't volk gaat sterven van honger en gebrek Maar wat zouden die phariBeërs en huiche laars dan zeggen, indien er waarlijk nen keer dieren tijd ontstond Pol. Ze zouden moord on brand roepen, Stant I en nog heviger als nu de menschen opwekken tot de revolutie en den burgeroor log Stant. Ik geloof'tik ook, Pol, want die judassen zijn tot alles in staat. Pol. Maar nu is 't zeker iets in Aalst, Stant, meê d'aanBtaande kiezing Stant. Ons stad is, God dank zeer rus tig, Pol de geuzen en soeialisteu en bijzon derlijk de kopstukken van 't donchistendom krinkelen en slingeren hun lijk nen duivel in een wijwatervat, maar alle bravo en deftige menschen en boegeren niet en wachten iu stilte en mee ongeauiu aen vyttieuüen al om dat helsch gespuis meê g.heel zijnen bottik j i i"f - naar de maan te zenden iTl Pol. Dat hoor ik u geern zeggen, Stant en hoe is 't nu meê de manifesten en de mee tingen van de monsterverbonden Stant. 't Regent manifesten, Pol, en 't is meeting op meeting 1 Pol. En wa brengt dat te weeg, Stant? Stant. Niemendallen, Pol, tenzij nen grooteren en grooteren afkeer en walg van al wie nog een graantje treffelijkheid in zijn ljjf heeft, voor die laffe lastereraars en onbe schaamde leugenaars. Pol. 't Yolk heeft gelyk, Stant, van hua niemeer te latea foppen en bedriegen door leugens en valschheden 8tant. Lijk in 't jaar 94, he Pol, als de schurken afkwamen meê hun schandalige historie van 't wijf Pol. Zie, Stant, als ik daar nog op peis, 'k sou den lesten donche kunnen zien naar den Congo stieren watten op den lesten moment daar gaan briefkes uitstrooien meê duizenden en duizenden g'heel 't arrondisse ment door, dat de katholieken een Jezabel uitgekocht hadden om dienen fameuzen paster donche in de schande te brengen, en br't en wilt nie gepeisd zijn en dat geraakt alzoo gekozenen dat komt door alzoo nen schandaligen middel in de kamers, en dat scheert daar op die wijze ge durende vier jaar zijnen bonjour in de groot ste en de rijkste cafés van Brussel, en dat en loopt meê niets als genzen en socialisten en al aardige kerels, en dat komt daar nu in die zelfde stad van Aalst weérom de stemmen afbedelen om ia de gemeenteraad te geraken en weerom van hem te doen klappen lijk van 't grootste man van de wereld Stant. Jaja, Pol, dat is schaamtevrij 1 Alles durft die Tentparveneren is 't manne ken, en paraderen, en voyageren, en geld verteren, en dan daarachter lachen meê alle man Pol. Zou er alzoo nog eenen priester ge weest zijn in g'heel de wereld, Stant Stant. Ik hoop van neen, Pol 'k en hsb toch ten minsten nooit van zulken kerel nie hooren spreken Pol. Al ander priesters die houden hun tevreden in hunnen staat, en die werken meê iever en nederigheid voor 't welzijn van 't Tolk z'onderwijzen de kinderen, «'onder richten de geloovigen, ze bedienen de fl.H. Sakramenten, ze bidden voor levenden en dooden in d'heilige Mis en in hun getijden ze troosten en z'helpen de zieken en de noodlij denden en die fameuze slimmerik van nen paster douche en trekt hem nl die dingen niet aan hij loopt bij de vijanden van Kerk en Godsdienst, hij zweert te samen met hen den ondergang van 't katholiek, hij maakt mis bruik van zijn kleed, en hij Vindt alle truk- ken en kromme sprongen uit om 't volk op te maken en te misleiden 1 Jamaar, Stant, ik vraag 't u zou nen mensch nie peizen dammen aan einde wereld zijn Stant. 't Is erg genoeg, Pol maar weet gij wat dat nen bejaarden en heiligen priester mij daarover zegde over eenige dagen Pol. Laat nen keer hooren, Stant. Stant. He wel, ik sprak over donche just lyk gij daar, en die oude brave en eerbied waardige man zeide mij al zuchtende dat het aana allerdroefste zaak was en dat er voor den ongelukkigen veel moest gebeden wor den maar dat het toch geen de minste reden is em daarvoor onzen moed te verliezen of in ons hert den minsten twyfel over ons geloof te laten binnendringen want, zegde de weer- dige ouderling, onzen lieven Heer heeft zelve zijne H. Kerk gesticht in den strijd en hij laat toe dat die Kerk door hem gesticht, in den loop der tijden zal beproefd en bestreden worden maar nooit zal Hij toelaten dat zij bezwijke integendeel naar lederen strijd zal zy altyd grooter en schitterender oprijzen en daarantusschen zullen de ootmoedige en man haftige strijders hunne zaligheid bewerken terwijl hare tegenstrevers zullen vernederd worden en gestraft. Pol. Dat was schoon en wijs en et ichtend gesproken. Stant maar dat en bel»t toch niet dat alle brave menschen daarentusschen straf bedroefd en verontweerdigd zijn, als zij nen priester op zulke wijze zyn plichten en zijn zending zien vergeten. Stant. Daarin hebt gij nog eens gelijk Polmaar iedereen is hier 't akkoord dat het rijk en de gloria van paster donche ver gezet ztjn den vijftienden Oktober zullen ons brave Aalstenaars zijn pasport voor goed teekenen, en wie weet wat er van hooger hand zal op volgen om dat rampzalig donchistendom defi nitief te kortvleugelen en te vergruizen Pol. Dat dat toch gebeure, Stant, hoe eer hoe liever 't is de wensch en de vurige wensch van elk rechtschapen en katholiek hert 1 I Stant. Zij zeker, Pol, dat dat een afge dane zaak is da spektakel moet van onder 't volk weg nen priester die openbaarljjk meêdoet meê de booswichten en de bestrijders van Kerk en Godsdienst Pol. Nog nen keer, Stant, hos eer hoe liever En tot binnen acht dagen. Stant. Ja, Pol, als 't God belieft. 't Is toch wonder, zegde een oude liberaal, dat onze partij altijd met al - die vreemde candidates opkomt En ze weteu dat de Aalstenaars Jaar zoo tegen zijn l «Zijner dan toch in onze Aalstersche liberale familiën geen 3 of 4, of 5 man- neu te vinden bereid en bekwaam om zelf de belangen van hunne geboorte- stad iu handen te nemen In don Transvaal, lezen wij dagelijks in onze gazet, willen de Vlaamsche Boers niet dulden dat de Uitlanders of vreemdelingen over ben meester - spelen en zich met hunne zaken be- moeien ze verzetten zich daartegen zelfs met de gewapende macht. En hier bij de cieuwurwetsche Aal- stersche liberalen als er 'ne vreemde- s ling uit de maau valt, krak I bij de eerste gelegenheid moet hij op rang - staan voor de kiezing 1 Zoo dus, volgens die oude liberaal, zouden de bedeudaagsche Aalstersche liberaleu te flauwhertig, of te... dom zijn om zich met do zaken hunner geboorte stad te bemoeien. Hewel oude liberaal, wij zijn van oen gaüsch ander gedacht. Onze Aalstersche liberalen, geleerd door de ondervinding van meer dan der tig jaren, zijn veel te slim om zich per soonlijk in zake to stellen en als candi- daat op te treden Ze zien liever dis belachelijks rol spelen door zekere liberale vreemdelin- gen er zijn er wel een dozijn die gereed zijn en niet beter vragen dan van hier te kunneD paradeeren de eer van ook eens candidaat geweest te zijn I... Qu'est-ce que je vous done En 't gene bier bij de liberalen komt te gebeuren is daarvan een nieuw bewijs. Er wareu eerst 4 liberale [/Minders voor 5 zetels die wilden, die moesten candidaat zyn 1 4 vreemdelingen tegen 1 Aalstenaar I Dat scheen wat te straf 1 Dat zou te veel doen schreeuwen heb ben I En met groote moeite is men er in gelukt te bekomen dat er toch een van de 4 Uitlanders van zyno candidatuur af- Maar waar nu deD geboren Aalstenaar gevonden om dien 4d*» Uitlander te ver vangen 't Moest iemand zijn van eenigen tel, om den onnoozclen mengelmoes-lijst wat aanzien bij te zetten.... Men klopte te vergeefs aan de deur vau 'nen siroopraan, van 'nen bleeker, Tan 'nen brouwer, van 2 of 3 hopkooplie den, allen geboren Aalstonaren... 't Was bernique niemand wilde aan nemen... Pas si béte zegden de slimmerik- ken 1... En dan is men er eindelinge in gelukt, na veel smeeken en bidden de toestem ming te bekomen van een grijzaard van 86 jaren. Die brave man aan «Ie smcekingen der bedrukte kreemerskliek niet meer kun nen wederstaan (iu den ouderdom van 86 jaren is dat verstaanbaar) de brave man riep uit de armen iu de hoogte stekende Hewel 1 zet er mij dan nog maar eens op I Eene buis miu of meer, niet waar Nelen, 't eu stoekt er bij ons.niet op I... En 't spel was geklonken 1 En de Aalstersche liberale slimme rikken dronken er 's avonds 'nen goeien pot op bij den Keizer, omdat ze weêr eens aaD eene buis ontsnapt waren I... Onze katholieke vrienden trekken met moed eu vastberadenheid ten strijde. Onze candidaten Cassiman Camiel, Cooreman Theofiel, Coppieters Pieter, Cornelis Karel-Lodewijk, Moens Frans, Van den Bossche Josef alhoewel slechts kleine jongens zijn van de schoolstraf welke bun beloofd is niet verlegen en moeten zij nog veel leeren, zij zijn toch reeds to oud om hun verstand bij de onderwijzers te zoeken maar wel bij de kiezers. Hunne eerste les zal zijn hoe men groen van het gemeentehuis borstelt. Vooruit dus, katholieke vrienden van Moorsel, Aalst zal met u feesten. Allen gestemd onder W° Woensdag avond omtrent 10 uren ging onzeEerw. Hoer Onderpastoor Rom- baut, van zijne patronage uaar huis, vergezeld van 2 jongelingen. In de Zout- straat gekomen, ontrao- i by do joogo liberale wacht, die uit den Comte d'Eg- mont kwam. Nauwelijks hadden tij deo Heer Onderpastoor bemerkt, of zij be gonnen te builen en te lieren zij riepen hem de gemeenste scheldwoorden en de grofste bedreigiugon achterua, in eene taal, die wij uit eerbied voor onze lezers niet durve» neêrschrijven. Ziedaar, kiezers van Aalst, de mannen der partij die uwe stemmen komt afbe delen. Eerbied aan deu godsdienst, roepen zij, en zij vallen onze priesters aan, die in patronagiën en workraaoskriugsn en scholen hun geld.huouen tijd en 't schoon ste van hun leven ten beste geven die zich geene moeite «paren om de kiaderen van den werkmau in 't goed te bewaren die 's morgens vroeg en 's avonds laat, dag en nacht teu dienst# tiju tan ons allen Kiezers gedenkt dit als gij uaar de stembus gaat Achteruit de straatschenders en prios- terbeleedigers, achteruit 't ras der stok- slagers I Wat houdt Z. H. de Paus ons voor In zijnen omzendbrief tan 10 Januari 1890, zegt hij ons In de politiek die onafscheidbaar is van do wetten der zedeleer en van d« godsdienstige plichten, moet men altijd en eerst van al trachten de belangen van de catholieke Kerk zoo krachtig mogelijk te dienen. Zoohaast men die bedreigd ziet, moeten alle oneenig- heden tusschen catholiekeu ophouden, opdat zij, een van ziu en daad, den Godsdienst ter hulpe snellen die het - algemeen en hoogste goed is, waaraan - al het overige ondergeschikt moet ziju. - Overal moet meu mannen onder- - steunen van erkende rachtseha- - penheid, die beloven de catho- - lieke zaak te zullen voorataan eu om geen reden ware het toegelaten den voorkeur te geven aan mannen dio den Godsdienst vijandig zijn. Kiezers van Steden en Dorpen over weegt dezo beveleD van Z. H. Leo XTTT den Paus der Werklieden I Invoer van Engelache kolen. Onze nijveraars hebben belangrijke be stellingen in Engeland gedaan. Men begint veel gebruik te maken van Engel- scbe kolen. De Engelsche koleohande- delaars trachten zooveel mogelijk hunne kolen naar België te zenden. Een klaar bewijs daarvan is dat dit jaar de invoer 5,993,699 ton meer bedraagt dan verleden jaar. Ken oog in 't zeil catholieken De blauwe-, roode groene kreemers kliek is iel aan tereesten en schreeuwen dat wy, catholieken, de kiezers omkoo- pen.... Wat bewijst dat Dat bewijst eenvou dig dat de chefs der kreemerskliek in wendig overtuigd zijn dat zo nogmaals gaan do nederlaag lijden, dat ze duchtig gaan geklopt worden 1... Ze willen dus op voorhand aan 't pu bliek doen gelooveu dat hunne nederlaag aan de omkooperijen der catholieken moet toegeschreveu worden. Eu nogthaus het zal aan de devoireu van zekere invloedhebbende monster ver- bonders niet loochenen dat hunne candi daten deerlijk gaan afgekookt worden, Zij {'Ogen om te knopen, doen zekere kie zers geweld aan, danken hunne werk- liedeu af die verdacht zyn catholiek te zullen stemmen, in een woord, alle mid delen zijn hun good om stemmen te ver- k rijgen. Eu die kerels zijn dau de ergste om ous, catholieken, te beschuldigen... Maar ook, wat is 't De liberalen zoeken altijd bunue eigene vuiligheid aan een ander mans rug te strijken I Volksoptelling. Al de gemeente raden des lands zijn geioepcn, in den loop van 't aanstaande jaar, eeue nieuwe algomeene Tolksoptelling te doen, over eenkomstig de wet vau 1856. Dien ten gevolge moeten or overal nieuwe bevolkingsregisters gemaakt wor den. WIE?.... Eens kli#k vraemdelin- gen. Aalstenanrs zult ge naar hunn# pijpen willen flikkeren P.... NEEN, NIET WAAR P.... Als een man zult ge stemmen onder De bestuurbare luchtbal. Het schijnt dat hij uitgevonden is I Hij heeft eene lengto van 150 meters en heeft een draagvermo gen van 1,930 kilos ook bezit hij eene snelheid van 10 meters per sekonde en kan eene geheele week in de lucht blijven. In het begin van October zal de uit vinder, graaf Zeppelin proefnemingen doou in Zwitserland, boven het meer van Constance. De Zwiisersche bladen spreken met veel lof over deze uitvinding. D# kolenvelden der aarde. Volgens de schattiug van vertrouwbare deskundigen bedekken de kolenvelden der aarde eene oppervlakte van 3,630,000 vierkante kilometers. De Vereenigde Staten van Amerika, China, Australië en Indië zijn de landen met de meest uitgo- strekto kolenbeddingen tegenwoordig is de exploitatie der kolen in Groot-Britan- nië nog grooter dan in eenig ander land. Ook het verbruik per hoofd der bevolking is daar het grootste en wordt berekend op 3,700 kilogrammen, het dichtst op Euge- laud volgt dan België, waar iedere be woner gemiddeld per jaar 2,208 kilo grammen verbruikt. Denderbode, in antwoord op uw N' van 3 Sept. De oude strijd is dood er is een nieuwe strijd voor Recht en Brood, om vrede eo vrieu Ischap. P. Daens. Aalst, 4 Oct. 99. Wat Judas 1 Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Wordt gevraagd Een smeder. Vraagt werk Een gehuwde persoon 35 jaar oud, kun nende Vlaamsch en Fransch vraagt plaats als magazijnier iu fabriek of werkhuis. Kamerzitting van Donderdag 28 Sep tember 1899. VRAGEN. Da heer Voorzitter. De heer Bethune richt tot den heer minister van spoorwegen volgende vraag In vergadering van 4 Juli 1899, heb ik de vergrooting gevraagd van de goe- derenstatio en vooral van de binnen plaats en van de goederenloodsen te Aalst-Oost. Is het onderzoek dat do heer minister ous in dezelfde vergadering dienaangaande beloofde reeds begonnen en in voorkomend geval, welke uitslagen leverde het op Kamerzitting van Dijnsdag 3 October 1899. De heer "Voorzitter. De heer minister van spoorwegen heeft het woord om te antwoorden op de vraag van den heer Bethune betreffende de inrichting der goederen statie te Aalst. Da heer Liebaert. waarnemend mi nister van spoorwegen, posterijen en tele grafen. Onder datum van 8 januari 1898 werd een ontwerp goedgekeurd, waarbij hot maken was voorzien van een tweede binnenplaats voor goederen en 't vergrooten van de loods ter statie Aalst- oost. Sedert we:.1 bet onontbeerlyk bevon den do plaats, hestemd voor bedoelde binnenplaats, te bezigen om er de sporen te leggen voor de treinen met aarde, ko mende van Lessen en moetende dienen voor het ophoogen van de statie van Aalst (noord) en toebehooreu. Gezien het druk verkeer waro het imrnerz onmogelijk ge weest te Aalst (oost) de bestaande sporen to bczigeD voor bedoelde treinen. Maar om in de noodwendigheden van den dienst te voorzien zal er binnen kort eene tweede loskaai worden gemaakt. Wat het vergrooten van de goederen loods betreft, de studie ervan is ver ge vorderd het voorontwerp ervan werd zelfs reeds gemaakt en is thans onderwor pen aan de goedkeuring van de belang hebbende besturen. STAD AALST op 15 October 1899. Algemeeno Vergadering der catholieke Kiezers op ZOADAG 8 OCTOBER om 5 uren 's namiddags, ten lokaio van den Catholieken Werkmanskring. DAGORDE Onderrichtingen voor den strijd. Kicsprogramma Catholieken I allen dus op uwen post, Zondag aanst. de vergadering zal hoogst belang rijk zijn. Laat ons door uwe talrijke opkomst aan de moDsterverbonders een voor smaakje geven van do verpletterende nederlaag die hun te wachten staat. Dat allen dus tegenwoordig wezen I De Catholieke Kiezers welke bij vergetelheid geenen omzendbrief moch ten ontvangen hebben worden verzocht het bo venstaande bericht als eene uitnoodiging te aanschou wen. HET BESTUUR. dienstdoende Apotheker Zondag 8 October 1899, Mr Valckenser, Espla nade. Do katholieke kandidaten voor de reeks 8 jareD, zija MM. Christiaens J. B Do Rauw H., Matthys A. en Osselaer P. Die der liberaleu zijn MM. Colpaert A., De Smet K., Matthys K. en Van Sande P. De katholieke kandidaat voor de reeks van 4 jaren in vervanging van den heer Burgemeester (overleden) is M. De Guz- some D., en dien der blauwen M. Vander Eecken V. Drie zaken aangaande de lijst onzer tegenstrevers trekken bijzonder de aan dacht 1° Papa en Kamiel staan op dezelfde lijst en dit zoo kort Da het drama van Bavegem. Het is nochtans genoeg gekend dat Kamiel in gezelschap zijner weder helft naar Bavegem is gereden om samen de zaak te onderzoeken en, hadden de de getuigen willen spreken, Papa zijne «noode daad zou uitgezweet bebbeD. Ka miel opgepast voor uw' ruiten zulle I 2° Bertjen is geen kandidaatDe haantjes vooruit zaten in nesten, bij 't ver. nemen van dit nieuws. Onzen besten leu genaar kwijt zegden ze. Ze worden weldra gerust gesteld dat er geeD gevaar was de zou hunner rechtvaardigheid is nog niet uitgebrand en laatstgemelde deugd zal dus niets te lijden hebben, 't is maar om zijne overdrevene volksgezind heid dat hij zich achteruit houdt tot by 4 jaren. Bertjen zal nog meer als vroeger, gedurende de overblijvendo dagen, zijne venijnige tong ten dienste stellen der kliek, om in stilte, allerlei soorten van leugens in de ooren der kiezers te blazen en aan de lichtgeloovigen alles verkeerd uit te leggeu. Hij neemt nog altijd les, maar 't schijnt toch dat hii achteruit leert, want hij heeft van zijnen leermeester eene duchtige kastijding gekregen dat het tot op de straat gehoord is de leermeester zegde als gij niet beter uwe les kent, moet gij u daar Diet mede hemoeiën I 3° Papa is door zijn volk gefopt ge worden of hij geeft zijn vaantjen af. 't Is 't een of 't ander waut iedereen west dat Papa reeds voorloopig als Burgemees ter aanzien werd (vandaar waarschijnlijk de naam van Papa) tegen dat ze eens 't ongeluk zouden hebben aan 't bestuur te komen daarbij 't kwam hom toe ook, wie zou doon wat Papa gedaan heeft En zie, hunne lijst bcwyst dat die eeroplante hem niet meer toegekend wordt door zijne partijgenooten, Immers Papa staat op rang voor 8 jaren en bij 4 jaren moet er gekozen worden voor den heer Burge meester dan wordt dezen laatsten voor zeker afgekookt in deDzelven ketel waar ze gowoonlyk daags na do kiczing de be vuilde vaantjes in koken (brrr.) en ziet gij Papa daar staan kijken 1 De leiders zullen zeggen Papa jongen, ge zijt van de klas en gij weet wol dat nen soldaat zelfs geen kaporaal meer genoemd wordt, als hij van de klas is en gij zoudt kapitein willen worden 1 Gij hebt maar 4 jaren meer te klappen en wij moeten toch on zen Burgemeester nemen voor 8 jaren. In dit geval is Papa gefopt. Ofwel 1 11 en dat is erger Zou Papa, onder 't drinken van oen glas ouden ge- teerden cassis, aan zijnen tegenstrever voor de burgemeesterij moeteu bekennen hebben dat hy de man niet meer is en zou hij die schoone eereplaats, die alle 8 jaren hun iu 't verschiet tegenlacht aan den ouden schatbewaarder van 't vroeger geuzen-kiescomiteit overgelaten hebben die nu op rang staat voor 4 jaren In dit geval geeft Papa zijn vaantjen af en dit is te veel onwaardig van hem. Ook gelooven wij dit laatste niet eu denken wij dat hij met weerdigheid zijne partijgenooten zou te kennen geven dat hij niet meêdoet als hij maar gezien is gelijk nen hond in een kegelspel. Bertjen is den slimstenzwijgen is nietz zoggen, zegt hij. en voorzeker deukt hij in zijn eigen Laat ze alle twee maar doen als 't bij exempel zoover komt zullen ze nog alle twee gefopt ziju, ik houd mij achteruit tot den naaste koer. (Ze zulleu Bertjen nog wel leoreu kennen ten hun nen kozte). 't Is moeiëlijk om raden wat de vis- schors in troebel water, mannen zonder overtuiging, die uit geldzucht heimelijk onze vaantjesgasten opstoken, zullen bij- brengen om ons katholiek Gemeentebe stuur, dat zulke nuttige werkeu ver richtte, het vertrouwen der kiezers te willen doen verliezen. Vroegere jaren schreven ze dat de hoeren De Scbaep- meester en Matthys de koordekenstrek- kers waren om de andere leden naar hun- nen wil te doon dans' n (die mannen mee nen dat er in eenen gooJeu gemeenteraad moet gevochten worden) en uu zijn ze zelf de koordekenstrekkers geworden die de ruziemakers naar bunnen wil en later (moesten de kiezers dom genoeg zijn) de schijven der goed voorziene gemeentekas naar hunnen zak zouden doen dansen. Wilt gij bewijzen 1 Zij bestaan. Leest eens hun laatste manifest van 4 jaren geleden dat 's avouds voor de kio- zing onder de deuren werd gestoken Ze beginnen mot te verstaan te geven dat de katholieke Gemeenteraad van Oordegem de kiezers hun kiesrecht gaat ontnemen. Houden ze de kiezers voor den aap Maakt onze Gemeenteraad nu wetten Dan zeggen ze dat de katholieken uwe stem willen koopen hebben I Dat zij gedacht hebben Judassen te zien herle ven enz. Dit alles zijn hunne eigene ge kende streken het is ook genoeg gekend waar de geldbelovers van vroegere jaren nu wederom wonen die zelfs al de pinten bij de herbergiers nog niet betaald hebben (niet waar Harlequin) en wie de stem men van Je Judassen uit lokt met in groote letters te schrijven dat de kiezing geheim is. Soms Judassen stemmen voor hen, die door de katholieken in 't leren moeten gehou den worden. Dan volgt hot verwijt van ongelukken en gebreken, zoo schandalig en lafhertig dat het ons walgt ervan te spreken. Dan eenen warmen doek voor deu werkman dat kost niet veel on er wordt niet ge sproken van de wet op de ongevallen bij 't werk. Ze spreken dan van God 1 I I en dan eenen hoop leugens om Hem te vereereu welke te grof en te veel uitleg vergen om er melding van te maken wie er uitlcggiugeu over begeert met de ge- raeenterekening erbij kan die mondelings bekomen. Dan drukken ze hun spijt uit dat Diet zooveel mogelijk het geld der gemeente door hunnen besten vriend wordt verdiend cn dat de jaarwedde van Secretaris van het leerwerkhuis die de gemeente niet aangaat aan den eersten klarinotspeler dor Harmonie wordt toege- kend en niet terecht komt in de ijzeren brandkas van hunnen rijken eersten gor dijnspeler. Voor de laatste grove leugen spreken ze ook nog van eene vergoeding voor deq tweeden klarinetspeler die toen bygevoegde veldwachter was. Dan gaan zo kosteloos besturen en 't geld dat zij alzoo zullen sparen onder htm toezicht ?f aan de armen uitdeelen 1 enz. Met Gods hulp 1 I zullen ze voor 't sluiten (voor die naar de kerk gaan) de kristelyke vrijheid en broederlijkheid in Oordegem doen heerschen. Ge zoudt zeggen hoe is 't mogelijk mar- chand, zeiden kwakzalver, na veel expli catie, van zulke waar te kunnen laten voor niets, zegde hij en hij liet een flesch- ken zien, maar er was 'nen pot zalf bij die duur moest betaald worden. Alzoo zouden ze te Oordegem met die gasten ook uitspelen, zo zouden er eenen pot zalf van rochlveerdigheid bij doen en do belastingbetalers zouden bedrogen zijn. Wanneer mogen de catholieken NU weten wat gij tegen hun bestuur in te brengen hebt, heereu vaantjesmannen. Is uw programma onkel boffen en stoffen Wat moeter verbeterd, wat moet er ver anderd worden Durft gij met al uwe rechtveerdigheid niet strijden met open visier Of, moet gij de menschen die zich met geene gemeentezaken bezigheden kunnen bedriegen en misleiden Zult gij hun wederom den laatsten avond wat leu gens onder do deur steken om te beletten u te antwoorden Uwe gebreken of uwe ongelukken zullen u niet verweten wor den zooals gij gedaan hebt, gij moogt ge rust zyn. Gij zijt toch niot bang zeker van uwe daden waarover gij verantwoordelijk zijt Wij beloven u; en wij houden altijd onze belofte, wij zijn noch leugenaarsjnoch bedriegers, van uiets te zullen gewagen dan van uwe daden die betrek kunnen hebben op het goed bestuur der gemeente en in acht genomen de menschlievend- beid, broederlijkheid, verdraagzaamheid, de plichten jegens den werkman en do kristelijke vrijheid. Tot wederzien8, heeren Priesterlijke benoemingen. Mgr de Bisschop heeft den E. H. Bert, professor te Audenaarde, bestuurder be noemd van het Werk der Vlamingen te Parijs. Is professor benoemd te Audenaarde, E. H. Bessems. Botermarkt.Heden zaterdag werden 602 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 4900 kilos. Huialiuurboekjea, te beko men ten burucle van Den Denderbode prijs fr. 0,10. Aalst. Zondagschool van S' Martinus. Ter gelegenheid der Prijsuitdeeling van 1899, zullen de heereu Meesters, EEN LUISTERRIJK AVONDFEEST geven, op Maandag 23 October aanst., ten lokale van den Kring - De Vriendschap, - Korte Zontstraat. Men zal opvoeren 1" De Wees uit het gebergte, tooneelspel in 4 bedrijven en Een Beer op reis, blijspel in 3 bedrijven. Prijzen d#r plaatsen Voorbehoudeno plaats fr. 2 Eerste plaats fr. 1Tweede plaats fr, 0,60. Opening der zaal om 6 uren. Gordyn om 5 1/» uren. De heeren Meesters zullen de vrij heid nemen, kaarten ton huize aan te bicdeD. Ottergem. Ongeteekende corres- pondentiën wordeu niet opgenomen ze gaan naar de scheurmand.

De Denderbode | 1899 | | pagina 2