Donderdag 12 October 1890 5 centiemen per nummer. 34,te Jaar 3407 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst Liberale werkmansliefde. 1EIII VANIIEN SCHOUT, Ons geel gazetje.- GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STAD AALST. Verkiezing van 9 Gemeenteraadsleden D E 'T LIBERA- L1SUUS is eene vrijdenkerij ge worden. En 't li- beralismus kan niets dan SLECHT VOLK kweeken (Getrokken uit de gazet van Pie Daens van 5 october 1890). Niet panacheeren Niet panacheeren! Niet panacheeren MEDEBURGERS I Kiezers En stemt noch rood ncch blauw Of 't geeft u eens berouw, En stemt ook voor geen groen Indien ge uw plicht wilt doen I Stemt onder nummer 2. DE DENDERBODE Dit blad vertchijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frani; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving •indigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen xijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij O. Van da Putte-Goosaans, Korte Zoutstrast, N. 31, •n in alle Postkantoren des Lands Guique suum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnisse p c bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen l ij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heercn notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen <1sd •iijnsdag eo vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen sich te wenden ten Rurevle tan dit blad Aalet, 11 October 1899. MODEL VAN DEN STEMBRIEF. den 18 October 1899. Werklieden stellen wij de vraag Wat hebben de liberalen voor u gedaan Laat ons die vraag beantwoorden door 't gene roode en blauwe organen ons zeg den L» Peuple het roode orgaan schreef: Zoolang de liberale partij aan 't bz- stuur van ons Land is geweest, ver- waarloosde zij de dringendste hervor- mingen ten voordeelc der werklieden. La Gazetteeen blauw geusche blad, bevestigde dit schrijven van *Le Peuple aldus E MARLITT. (NA VERTELD). De belangen van handel, nijverheid en landbouw zijn altijd door de libera- len verwaarloosd geworden en dal is de oorzaak van hunnen val geweest. Wie herinnert zich de beleedigingen niet die wijlen Frère-Orban, de groote chef der liberalen, de werklieden en land bouwers naar 't hoofd sliugerde De werklieden, de landbouwers die hij hoeveknechten noemde, zijn ploegen die in God gelooven, domkoppen, masten- toppen, enz., en met die moest men zich niet bekommeren. En Bara een andere groote chef der liberalen loochendo hij niet dat er .geene maatschappelijke kwoatio bestaal en stemde bij niet stelselmatig en moedwillig tegen alle werkmanswetteu, togeu alle maatregelen voordeelig aan de arbeiders standen Dbrdk vsryoic. Wij dankon klenk het bits onder den witten doek. Wij danken herhaalde de dikke vtouw op spottenden toon. Grootsch ding, wie is die wij 't Is waar, de schout en zijne vrouw hebben vreemd rondgesprongen met hunne fortuin zij hebben geen hemd aan 'tlijf, dat hun toebehoort, maar toch zijn het voorname lieden en op verre na uws gelijken niet. Intus8chen was M. Markus nader gekomen en stond nevens de spreekster, zonder dat zij het bemerkte. Hij had moeite, het lachen in te houden. De kluchtige vrouw had bij de nabootsing van wij danken een diepe, deftige buiging gemaakt, die hem allergekst Voorkwam. Zij hield het meisje nog vastde toeschou wer moest een gevaDgen vogel bevrijden. Wat maakt gij u toch warm, kleine da me viel hij de spreekster in de rede. De vronw schrikte «en weinig b^j deze on verwachte tusschenkomst, maar zij geraakte niet van haar stuk. Zij draaide langzaam het hoofd op den dikken hals om en zag den vreemdeling met hare half geopende blauwe oogen verbaasd aan. Waar moet ik u voor houden vroeg zij. Ik ben eeue eerbare vrouw en zeker niet eene kleine dame voor eenieder, die daar komt aanloopen als de rat van het dnivenhok, Hij onderdrukte eenen glimlach en zeide met onverschilligheid Gij kunt tegenspar telen zooveel gij wilt het helpt u toch niets. Kleine dame zal mij nog in dit uur eene tas koffie zetten en van avond een goe den struifkoek bakken kleine dame zal me voor een fatsoenlijk nachtverblijf zorgen en doodstil zijn, als ik in het Hertenveld doe, alsof ik 't huis ben. O hemeltje, hoe aardig Gij zijt mijnheer Markus sprak zij lachende toch deed de onverwachte komst van den nienwen heer haar de tegenwoordigheid van geest niet ver liezen. Waarom hebt gij dat niet seffens ge zegd Komt gij eindelijk uit uwen onden markieschen zandkoker, om de gezegende plek gronde te zien, die Onze Lieve lieer n onverwachts in den schoot heeft geworpen Nu, en wat zegt gij ervan Hebt gij ooit van uw leven zulke bosschen, zulke bergen ge zien Het is hoog tijd, dat gy komt, M. Markus, hoog tyd. Boven onze hoofden pie pen de muizen by honderden en wat een Bauwens. Claus. De Chppele. De Gheest. De Somer. De Wolf. Eeman. Geeroms Moyersoen. Maar ook de werklieden hebben zich gewroken en de liberalen uit Kamer en Senaat gekegeld.... En beden zijn de liberalen vermetel genoeg van tot de werklieden en land bouwers te zeggen Wijliberalen, zijn uwe vrienden Werklieden, landbouwers, ja zelfs bur gers, zij die nooit voor u iets deden zou den uwo vriendeu zijn I.... En ze stellen zich nu beden aldus voor, maar waarom Om uwe stemmen te bedelen in de kie zing van zondag aanst. Maar neemt het liberaal programma en wat is 't voornaamste punt V.... Godverloochening, Godsdiensthaat, Piiestervervolging, in een woord papen- vreterij. Om aan de werklieden landbouwers en de ueeringdoeners het dagelijks brood te doen winncD, kenneu zij geen ander mid del dan de papeuvreterij. Om meer werk aan de werklieilèn"8tt ambachters te bezorgen en de landbouw crisis te bestrijden, weten zij geen ander middel dan weg met de papen te builen. Om de daghuren te verhoogen, dienen zij de werklieden een portie papen en nonnen op Om uwe woningen te verbctereo, werk lieden, zingen sij - van 't ongediert der papen. En daarmeê, eu daarmeê alleen, moet do maatschappelijke kwestie, volgens de liberalen, worden opgelost... Als ge daarmeê niet te vrede zijt, roe pen de liberalen u toe, wij kennen niets beters. Werklieden, landbouwers, wanneer de liberalen uwe stemmen komeo bedelen, gedenkt u dat zij dio voor u niets deden wanneer zij aan 't staatsbestuur waren, voor u ook niets zullen doen als zij op 't stadhuis zouden zetelen. Zendt die zonderlinge volksredders naar de maan en stemt als een man onder nummer 2 I wolk van motten zal ik zisn, die uit de wollen koussn en nachtjakken van de opperhoutves- terin zullen opvliegen, als het nest wordt opengemaakt Ondertusschen verwijderde zich het losge laten meisje mot snelheid. M. Markus zag haar over het hoofd van Jufv. Griebel na. Daar, waar zij liep, lag de rijweg reeds iu zonneschijn. Rechts werd hij begrensd door groene weiden en daar tegenover stonden de hoornen van het bosch ver van elkander, zoo dat zij bijna dreven vormden hier en daar wierpen de beuken schaduwen op deu weg, die met eene scherpe krommiug links liep. Ligt in deze richting ginds het Herten veld vroog M. Markus, en wess naar eene groep hoornen, waarachter het meisje ver dween. O hemeltje wat een dwaze vraag zeide Jufvrouw Griebel lachende. Gij staat midden in het Hertenveld en gaat reeds meer dan een half uur op uw eigen grond. £n daar tusschen de hoornen knnt gij ook al de achtergebouwen van het goed zien Gij hebt van koffie gespro ken, mijnheer Markus Nn, gij zult bij mij koffie driuken, zooals gij ze nergens krijgt. Houdt gij maar altijd den drogen weg. Gy kunt niet misloopen. Ik vlieg intusschen ach terom door den hof de keuken in want ik moet zien of de meid kokend water heeft. Het wu8 nu wel geen vliegen, toen tie kleine dikke zich eenen weg door de struiken baan de, maar zij kwam toch vooruit, en was spoe- Wilt ge orde en rust in onze stad, stemt dau voor de catholieken I Wilt ge Godsdienst, Familie, Eigendom en Vaderland behouden, stemt voor de catholieken 1 Wilt gij eerbied voor onze geestelijke Overheid, stemt voor da catholieken I Wilt ge het kruisbeeld en do priesters in do school, de Eerw. Zusters iu 't Hos pitaal behouden, stemt voor de catho lieken Wilt gij van geen goddeloos bestuur, stemt voor de catholiokeu 1 Wilt gij dal de maatschappelijke kwes tie vreedzaam opgelost worde, stemt voor de catholieken 1 Wilt gij goede verstandhouding tusschen werkgever en werkman, en dsn werkers stand waarlijk opbeuren, stemt voor de catholieken 1 Wilt gij nuttigo openbare werken, de verfraaiing en gezondmaking onzer stad, stemt voor de catholieken Wilt gij dat de belangen van de land bouwers worden voorgestaan iu onze ste delijken Raad, stemt voor de catholieken I Wilt ge geene verzwaring der stede lijke belastingen, stemt voor de catho lieken I Ja, als ge dat alles wilt, stemt onder N° 2! De helden van Chipka roepen luid dat het art. I van 't programma der kroa- merskliek is Behoud der toestanden in godsdienst zaken. Medeburgers I Dendergalm of geen enkel liberaal of socialistisch manifest tot heden toe ver schenen, spreekt daar een woord over. Staat er in Dendergalm of in een enkel liberaal of socialistisch manifest te lezen dat zij, liberalen en socialisten, den Gods dienst zullen eeren, en onze priesters eerbiedigen Neen, ze zwijgen er over.... Maar ook boe zouden zij die nooit eenen voet in de kerk zetten, die met den Gods dienst spotten, ouzo priesters beleedigen, de bestaande toestanden in godsdienstza ken nu kunnen behouden. Dat artikel 1 van 't driekleurig pro- dig voor de oogen van den wandelaar verdwe- m. Het heerenhuis was een gebouw, dat niet de minste aanspraak op sierlijkheid kon ma ken het was een oud huis met een hoog dak en aan den gevelmuur in het noorden met schaliën bezet, en daardoor nog in zeer goe den staat. Al de muren waren gewit, en het itonige der kleur werd alleen in het mid den van den kazemachtigen voorgevel afge broken door eene koepel, die van den grond tot onder het dak zoo dicht met klimop be groeid was, dat men de vensters voor schiet gaten kon aanzien. Beneden had het eenzaam gelegen huis groene blinden, maar op de bovenverdieping hingen effen witte katoenen rolgordijnen voor de dicht bestoven ruiten. In den muur, die het geheele erf op ruimen afstand omgaf on het huis aan twee kanten beschermde, bevond zich rechts de ingang, eene schoone, massieve dubbele deur met gepolijstcn koperen knop links liep de muur onafgebroken voort tot aan den hoek, waarop een bonten met groen bewassen paviljoen als een klein rond nest stond. Krieken en appelboomen rekten hunne takken over den muur en daarachter verhie ven zich linde en kastanjeboomen. De gewezen woonplaats van do opperhout- vesterin maakte eeu aaugenamen, vroolijken indruk. Voor de vensters was een park, zoo dicht begroeid en effen, alsof de grashalmen met een scheer gelyk geknipt waren, en ver- gramma is oukel een schijnheilig fopmid- del om aan Pie en Dolf toe te laten hun bondgenootschap met de vijanden van God en Kerk te verscboonon. Maar als men denkt dat de Aalstenaars dat niet begrijpen daar zijn z'eens wel meêl 't Schijnt dat ons geel gazetje loodzwaar op het hart drukt van de helden van Chipka. Geen wonder ook het brengt onder de oogen onzer Medeburgers terug de tal rijke geeselende artikels destijds in 7 Land van Aelst en in Manifesten tegen 't liberalism on 't socialism afgo- kondigd. Het toont ook 't verraad aan van den schrijver die heden nu, uit baat, wraak en baatzucht, den lof van 't liberalism en 't socialism zingt omdat hij hunnen bondgenoot is geworden. En de liberalen en socialisten zijn onbeschaamd van nu heden tot bondgenoot te hebben de mannen dio hun destijds zulke bloedige zweepslagen toedienden. Maar wat is Om de catbolieke partij te kunnen in den grond boren, zijn zekeren ODzer liberalen tot alles be kwaam.... Zy scbuiven allo eergevoel aan kant en gaan zelfs zoo verre van de baud te kussen die bon vroeger zoo duch tig geeselde. Eu de liberale chefs der kliek van vreemdelingen die bier meester willen spelen zijn kwaad, ja, zelfs eenigon zijn razend van woede.... en zoo verre gaat bet dat bet correspondentje van - La Gazette van Brussel van incidents judieiaires - gewaagt, iu andere woorden, den drukker van 'l geel gazetje mot een proces bedreigt.... Zool Zoo I... Geef 't menneken nen cents niet waar Pie der weg, meer het dal in,zag men akkers met golvend graanmet raapzaad en beet, en met weelderig blauw vlas. M. Markns was na het verdwynen van Jufvrouw Griebel langzaam voortgewandeld on stond nu voor het gezegende plekje gronde, dat Onze Lieve Heer hem zoo onverwachts in den schoot geworpen had. De stilte in de boschrijke streek trof hem. Het oorverdoovend hameren en kloppsn in zijne fabriek, het rus teloos jagen en onafgebroken rumoer in de straten van Berlijn, waar hij 't huis was, lag oogenblikkelijk verre achter hem Een paar kalkoenen stapten de deur nit, die men waarschijnlijk tot zijne ontvangst geopend had, en nit den schoorsteen steeg eene rookwolk naar den blauwen hemel op Jufvrouw Griebel was bezig met koffie te zet- tenn en stookte het vunr in het fornuis op, ter eero on ter verkwikking van den nienwen heer des huizes. Zoete rust, zalige vrede zegde M. Markus binnensmond. Een stil leven in de wezenlijkheid Goede Hemel 1 Hij koer de zich om en zag naar het open venster in de benedenverdieping, waaruit hem klavier akkoorden te gemoet klonkendaarop haalde hij de schouders op. Tiran, afschuwelijke rammelkas Zelfs tot hiertoe vervolgt hij met zijne hamers het door muziek geplaagde oor I sprak hij met komieken toon en trad snel door de deur der voorplaats op. Een woedend hondengeblaf ontving hom. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1