al Zondag 15 October 1899 5 centiemen per nummer 54ste Jaar 3408 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. vaderland, taal, vrijheid. STAD AALST. Verkiezing van 9 Gemeenteraadsleden Monsterverbonden! De Moordenaar? Aan Priester Daens. Neeringdoeners Ambachtslieden Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemad ter week voor de Stad 5 fransmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving •indigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, •n in alle Postkantoren des Lands Guique «uum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Keklamen fr. 1,00; Vonnisse cp 3' bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen hij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de adverteritiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad Aalst, 14 October 1899. MODEL VAN DEN STEMBRIEF. den 16 October 1899. Bauwens. Claus. De Clippele. De Gheest. De Somer. De Wolf. Eeman. Geeroms. Moyersoen. Klokke Roeland geeft in haar nummer van zondag bet ordewoord aan de demo craten van Niuovo, Aalst en elders waar de groenen hunne ziel hebben verkocht Niet panaeheeren Daarop loopt nu die fameuze demo- kratie uit, zoogezegd geboren uit liefdo voor den werkman, uit genegenheid voor de kleinen, uit zelfopoffering voor de ver drukten I Het is een onbedekte veldtocht ten voordeele van geuzen en socialisten. En die verraders zijn het die, volgens den opgeschorstcn, in Je Vlaanderen, een dam gingen opwerpen tegen de overwel digende golven van Let socialism, om het kristen geloof, om den godsdienst onzer voorvaderen levendig onder het volk te bewaren ARME DAENS 1 Demokraten niet panacheeren 1 Gij moet stemmen voor kerels die uwen godsdienst met de voeten treden, die de WIE IS NAAR HET HOOGDUITSCH E D Li AR D WAG iGJ^ER. 95«" VERVOLG. Zy is dood, mompelde hij zegepralend, en toch bevend van schrik zij zal morgen eenige honderde mijlen stroomafwaarts, stukken gescheurd, gevonden worden. Men zal verwonderd zijn over het ongeluk, doch niemand kan vermoeden, dat zij vermoord en nog minder dat ik de moordenaar ben. Niemand heeft my het huis zien verlaten. Ik zou baar lijk willen zien, maar ik moet terug naar mijne kamer om zoo noodig mijne tegen woordigheid te kunnen bewijzen. Nadat hij een laatsten langen hl ik in den donkeren afgrond geworpen had, liep hij door eene zijdeur het kasteel binnen en kwam ongemerkt op zijne kamer. Nauwelijks was hy in zekerheid, of de bot telier deed zyne laatste ronde en sloot de deu ren. Filip maakte zacht de deur toe. Zijne oogen rolden nog wild en vonkelend iu hare kassen, zyn gezicht was echrikkelyk misvormd. Zyne ijselijkste godslasteringen met karre- vrachten hebben neêrgeschreven; gij zult stemmen met manuen, die wenschen macht genoeg te bezitten om uwe vrijheid te verdrukken en de godsdienstvervol gingen van weleer in 't leven te roepen Een geus was het die schreef Een strijd op leven en dood is be- - gonnen tusschen het liberalismus en de - katholieken godsdienst. Voor hen is de verstandhouding, de vrede onmogelijk omdat hij slechts gesloten kan worden door de opoffering hunner bijzonderste beginselen. Alleen de oorlog is logiek tusschen hen. Wanneer dus de katho lieken ons hun gewoon verwijt naar het hoofd slingeren Gij wilt de vernieti- giug van den godsdienst, zeggen wij heD stout Ja, wij willen de ver nietiging van uwen godsdienst en wij zullen al degenen onder steunen die hem ondermijnen 1 Demokraten I voor zulke mannen roept men u toe Niet panacheeren I Maar wij, wij vragen u demokraten, waar blijft gij met uw geweten Zult gij misdaad sprak uit al zijne trekken. Op de tafel stond eene waskaars en het vuur brandde vroolijk in den haard. Die plotselinge verwis- bug van duisternis en licht verblindde zijne oogenHij wierp zich in eenen leunstoel en lachte onheilspellend en duivelachtig in zich zelf. Daar bewoog zich iets bij den haard. Filip sprong op en bemerkte Rochilieu, zoo heette de agent, de nieuwe stoker. De onverwachte tegenwoordigheid van eenen mensch beroofde Filip voor eenen oogenblik van zijne zinnen. Hij had gedacht alleen te zijn en nu ontdekte hij, dat hij gade geslagen was. Met dreigenden blik kwam hij op den man af. Ik verzoek u verschooning, zegde Rochi lieu. Ik stookte het vunr voor den nacht op. Hij achtte het niet noodig, Filip mede te deelen, dat hy van diens afwezigheid gebruik gemaakt had, om zijne zaken te doorsnuffelen, Gij hier riep Filip met gedempte stem. Gevloekt, ellendige schurk, dat gij mij zoo liet verschrikken Wat hebt gy tot nu toe in mijne kamer gedaan Ik heb het vuur slechts opgestookt, mijn heer, herhaalde de geheime agent. Goed, zegde Filip gerustgesteld. Zie dat gij weg komt. Rochilieu maakte eene deemoedige buiging, nam zijnen kolenbak en verwijderde zich. Zou myn inzicht mij verraden hebben mompelde Filip, voor een spiegel tredend» de medeplichtige worden in het kwaad, dat de geuzerij in het bestuur gaat be gaan Eu dat doet gij zoo gij die manneu steuut met er voor te stemmen; gij stolt ze in staat het kwaad te bedrijven eu gij zijt er dus verantwoordelijk voor. Vergeet niet dat gij er eens rekening, streng reke ning zult voor geven. Was het geen geus van het zuiverste water die eens op eene publieke verga dering uitriep Nooit eal ik gedoogen dat een priester dezelfde rechten hebbe als een liberale burger. - Hebt gij reeds vergeten dat een der hoofden der geuzenpartij beeft geschre ven Het gevang, de boeten, de verbanning zijn wettelijke midde len, waarom ze niet tegen de ka tholieken in bet werk gesteld P Het was de medestrijder vau hem die uitriep Leve de duivel Demokraten 1 voor zulko manneu raadt meu u aan niet te panacheeren I Demo kraten, men komt uwe stem afbedelen voor geuzen die denken en schrijven Wie beèvaren gaat is maar goed om afgerost te worden ziju in België veel liberalen die denken dat Zwit serland eu Duitschlaud ons een voorbeeld geven goed om na te volgen. En op de lijst vau manuen die tot zulke partij behooren, die zulke afgrijselijke, walgende leerstelsels aankleven staat een priester, eeu verdwaalde 1 Wij zouden die aanhalingeu vermeer deren Lunuen maar geven wij bet woord aan de socialisten. Hunne taal is heviger misschien, bru taler in den vorm, maar iu den groud volstrekt dezelfde. Hier ook, even als bij de geuzen heb ben wij slechts de moeilijkheid van deu keus. Eerst Vooruit Wij zijn materialisten, en bekennen ootmoedig God niet te begrijpen en er - ook uietaan te gelooven. Wij begrijpen de Natuur en volgen hare klare voor- schriften voor zooveel het in onze macht is. Daar I Demokraten, stemt voor materialisten, voor de kerels die beweren dat er geen God is, dat de mensch geen ziel heeft, dat er van geen eeuwigheid spraak kan zijn I Ja, demokraton, gij zult uiet pana eheeren, neen gij zult stemmen voor manneu die de vrijheid eerbiedigen, die verdraagzaam zijn voor andcreD, die den godsdienst zonder welken geen maat schappij denkbaar is, genegen zijn gij zult stemmen voor do katholieke lijst, voor de lijst uwer vrienden onder N° 2 Door uwe stem op hunnen naam uit te brengen zult gij uwen walg eu afkeer doen kennen voor kerels die tot de partij bohoorsn 7an hem die op eene meeting dorst uitspreken 't Zal ons een vermaak zijn, den doodstrijd der priesters, burgers eu ka pitalisten te zien. Neergeworpen in de goten der straten, zullen zij van honger sterven, langzaam en schrikkelijk, en dit voor onze oogen. Dat zal onze wraak zijn 1 En voor het genot vau deze - wraak, voor eono enkele flesch Bor- deauxwijn verkoopeu wij geern onze plaats in den hemel. Wat zeg ik? Den Hemel Dezen willen wij niet I Wat wij vrageu is de hel, met al de wellusten b die haar voorafgaan; den hemel laten n wij aan den God der papeu en aan hunne arme zaligen 1 Neen demokraten, gij zult niet pana cheeren, maar gij zult niet stemmen zelfs voor hen die uit wraakzucht en hoogmoed zoo laag, zoo diep in het slijk zijn gcvalleul M' Daens, gij zijt priester, saeerdos in (Sternum. Op het uur uwer wijding, zat gij neêr- geknield op den hoogon autaar, in Sint Baafs en uw Bisschop, M,-r Bracq, zali ger gedachtenis, uam vaderlijk uwe han den in de zijne, en vroeg u, gelijk aan eiken jongen priester - Belooft gij eer bied en gehoorzaamheid aan mij en aan mi jne opvolgers Eu met ontroerde stem hebt gij geaut- woord Ja, ik beloof eerbied en gehoor zaamheid aan U eu uwe opvolgers. M. Daens, gij zijt en blijft priester, en die gedace belofte kunt gij uiet iutrekkon. Maar ach, ziet toch eens na, hoe gij er aan te kort blijft, tot groot verdriet van uwen Bisschop en verergeruis van 't catho- liek volk. Uw bisschop, Mgr Stillemans, vraagt u beleefd om bij hetu te gaaD, hem spreken in zijn paleis, en gij weigert. Om uwe ongehoorzaamheid te overwiu- j ueu, verbiedt bij u de H. Mis te lezeo, iu 5 zich zeiven zeggeude, daar zal bij als l priester voor achteruit gaan, maar gij blijft weigeren. Mgr. het kwaad ziende dat gij overal aanricht, verbiedt u meetingen te geven gij weigert te gehoorzamen. Hij geeft u verbod van u voor te stellen in de kiezing gij treedt dit verbod met de voeten. Eu als verschooning brengt gij iu dat de Bisschop geen recht heeft u iets op te leggen iu politieke zaken. Maar, mijnheer, oordeelt nen braven zoon de orders vau ziju vader eer hij ge hoorzaamt zegt de catechismus dat wij aau onze oversteD, geestelijken en wereld lijken, moeten gchoorzameu, maar eerst onderzoeken of zij wel recht hebben van ouss te gebieden Mr, gedenk de belofte vau uwe wijding Ik belo"f, Mgr, eerbied en gehoorzaam heid (volkumene gehoorzaamheid) aan U en aan uwe opvolgers. M' Daens, gij zijt priester. En gij zijt priester geworden omprtes- terwerk le doen. En wat is priesterwerk Bidden, de H. Sicramentcn bedienen, 't woord Gods verkondigen, de geloovigen Als de knaap zoo dom niet was, bad hij kun nen raden dat ik eene misdaad begaan heb. jj De knaap was zoo dom niet, als Filip wel dacht. Hij vermoedde dat F'lip eene booze daad verricht had en het berouwde hem, dat hij iu plaats van de kasseu te doorzoeken, den bezitter daarvan niet in het oog gehouden had. Zijn werk was toch niet nntteloos geweest. Hij had Filip's handboekje doorbladerd en bevonden dat deze een groot kapitaal in eene bank had, eene som welke onmogelijk op eer lijke wijze kon verkregen zijn. Verder bad bij gezien, dat Filip's juweelen menig jaarlijksch loon van den bediende moesten verslonden hebben.Eenige dezer juweelen waren kostbaar genoeg om eene vorstin te tooien. In hot kort, hij had zich overtuigd, dat Filip zooveel geld verteerde als een heer zelf en zijne inkomsten onmogelijk zijne uitgaven konden dekken. Hij had echter niets gevonden, wat bewees dat Piron den moord op den markies geph had geen rechtstreeksch bewijs ais de dia manten, welke mogelijk tot de verzameling van den markies behoord konden hebben. Rochilieu, als scherpziende policieman, nam de zaak tegen Filip Piron ernstig op. Toen hij door de holle voorzaal ging, en over het zonderlinge uitzicht der kamerdie naars bij het binnenkomen en zijnen oulieil- spellenden lach nadacht, berouwde bet hem, dat hij Filip zelf niet in het oog gehouden I had. Filip, die overtuigd was Sofie voor goed uit den weg geruimd te hebben, bad geene rust in zijne kamer. Hij besloot weder uit te gaan en op deu vader van Sofie te loeren, die zooals de geschiedenis bewees, in den omtrek van het kasteel zich ophield. Hij zal van den nacht zeker komen. Sofie was buitenom hem te ontmoeten, dacht hy. Ik moet naar beneden om een oog in het zeil te houden. Mijn broeder is ook bepaald op zijnen post. Hij kwam met mij van Parijs en zou overdag in het dorp en des nachts inde nabijheid vau bet kasteel zijn. Ily zul zeker iu het park of op een terras op het afgespro ken teekeu vau my wachten. Met die hulp kan ik mijn edel wild gemakkelijk vangen. Na een poosje verliet hij zijne kamer en sloop de trappen af in eenen zijgang, waar hij door eene dear naar buiten kon komen.Hij opende deze en trad in de opene lucht. Nie mand scheen hem bemerkt te hebben. Hy ge loofde dat alle bewoners van het kasteel slie pen. Weinige miunten later werd de deur op nieuw geopend eu Rochilieu ging er uit. Hy had besloten den bediende niet meer uit het oog te verliezen en hield zich in eene nis der donkere, voorzaal verscholen, tot hij tuigd zou zijn dat Filip dien nacht uiet meer van zyne kamer kwam. Toen hij deze echter zag voorbij sluipen, wist hy dat er nog iets zou gebeuren en volgde hem. Een uur was er sinds de aÜBchuwelyke daad stichten, de plaats bekleeden groot of klein, die de Bisschop u aanwijst D<> kindoren onderwijzen in de zondag scholen en de weekscholen De eerste coramuniecanten opzoeken en met zorg bereiden tot het grootste werk huns levens Patronagiëu openen om de jonkheid van 't bederf te b'-waren, in't goed te versterkeu en terzelfder tijd vreugd eu plezier te verschaffen Werkmauskringen stichten om 't volk, ons braaf werkvolk, af te houden van 't socialismus en ook om do werklieden sterk te vereenigen voor hun stoffelijke belangen. \rmeu troosten, zieken bezoeken, met raad en aalmoes de bedrukte helpen, teu dienste des stervende zijn nacht en dag, is dat niet het waar priesterwerk, Mr 't Is waar aan zulk werk is er geene eer, geeu gemak, noch profijt integen deel, wij zien het, bijzonderlijk sedert eenige jareu,met hoeveel ondankbaarheid onze priesters dikwijls bejegend worden. Mr Daens, onderzoekt uw gedrag is 't werk dat gij sedert acht jaren verricht, priesterwerk Helaas, neen Mr Daensgij zijt priester. Priester van de Katholieke Kerk, en gij spant te ramen met de grootste vijan den dor H. Kerk, do liberalen en socia listen gij behandelt ze als vrienden, en gij keert uwen rug naar do katholieken, gij wilt ze op 't landhuis eu aau 't bestier brengen. Gij weet nochtans, gij, priester, wat de liberalen gedaan hebben met hunne slech te scholen in 79, hoe zy de catechismus verboden eu de crucifixen buiten smeten; gij weet wat de socialisten voor dool hebben 't katholiek Geloof vernielen. Met uwe eigene ooren, Mr Daens, hebt gy in de kamers 'ne socialist de walgelijkste blasphemie Looren uitbraken tegen Óaze- Lievc-Vrouw. ('t Heeft zelf iedereen ver wonderd dat gij daar geen woord op ge zegd hebt). Auseele hun hoofdman heeft te Gent vei klaar lAls wij zullen mees ter zijn zullen wij al de kerkeu in dans zalen veranderen.» Ach, Mr Daens, gij weet het, de Paus zegt het iu zijnen wereldbrief do grootste vijanden van de H. Kerk zijn de socia listen. Hoe kunt, hoe durft gij, Godgewijde priester, met de vijanden van uw geloof publiek aanspauneu Gij doet de eenvoudige meuscben door uwe handelwijze gelooven dat zij met liberalen, socialisten mogen meêdoen. Denkt daar eens wel op, gij zult toch ook een sterfbed eu eeo oordeel hebbeu. Om Godswille, Mr, houd op vau kwaad te doen, breugt zoo veel het iu uwe macht is, dc menschen, die gy misleid hebt naar 't katholiek kamp weder. Lees toch aandachtig dezon brief, ga iu uw hert, eu overweeg hoe schrikkelijk uwe verantwoordelijkheid zijn zal. Een bedroefde katholiek. van Filip verloopen. Deze ging naar den rand van den afgrond, staarde in de schrikwek kende diepte en luisterde. Geen menschelijk kermen noch klagen trof zijn oor. Zij iB dood zegde hij tot zich zelf. Zij is dood 1 En nu komt de beurt aau haren vader Maar Sofie was niet dood De voorzienig heid, die tot nu alle ongelukken van haar afwendde, had nu ook weder hare bescher mende band over haar uitgestrekt en voor haar leven gewaakt. Zij was niet, zooals haar verbitterde vijand dat hoopte, verscheidene honderde voeten diep naar beneden gestort, maar in haren val in eenen struik, welke op eene diepte van ongeveer twaalf voeten op vooruitspringend gedeelte van de rots groeide blijven hangen. Daar lag zij bewus teloos zonder hulp. Haar wilde schreeuw was nog door andere ooren gehoord, dan door die van Filip. Haar vader had sedert eeoige minuten in de nabij heid van het kasteel op en neêr gewandeld, om op zijne dochter te wachten. Zwijgend als eene Bchaduw was hij do noodlottige plaats genaderd op het oogenblik dat de misdaad gepleegd werd en er getnige van geweest. Een oogenblik stond bij als aan den grond genageld. Bliksemsnel kwam in hem de ge dachte op, dat zijne dochter het slachtoffer was eu dat Filip l'iron haar in den afgrond moest geBtort hebben. Zoodra de bediende wegliep, ontwaakte hy uit zynen droom en Go weet hoe zeer de roode eu groeuo socialisten U ongenegen ziju I Volgeus die roode en groene volksuit- buiters moet ge van 't wereldscho tooueel verdwijnen. Zij hebben immers do dood vau den kleiuhaudel gezworen. Eu hun wapen is do coöperatief Gij, bakkers, gij, winkeliers in spece rijen en ellegoedereu, gij, kleermakers, gy, scboeumakers, allen moet gij door do coöperatieven eindelijk geruïneerd wor den en veleu zullen tot den bedelstaf ver vallen. Zo doen u eene doodoudo concur rentie aan I Medeburgers 1 kleinhandelaars am bachtslieden de roode socialisteu hebben in Hand aan Hand ingericht Eene broodbakkerij Eenen winkel van specerijen Eene kleermakerij Eene schoenmakerij. Iudien zo zich dan nog bepaalden van allecu de leden hunoor coöperatief u-. rieveu, maar ze verkoopeu wiukelwaren eu oliegoederen, leveren kleedcren cn schoenou aan al wie de poort binnen kumt. Talrijke le ien van den liberalen Werk- mauskring ziju de klaotea vau de .roode coöperatief - Hand aan Hand. Schoenmakers gedeukt u dat Jan Marcel, de caudidaat der socialisten, de groote chef is der schooumakerij vau Hand aan Hand. Eu de duizende franks die de socialis teu door de coöperatief vau Hand aan Hand winneu gaau ten deele naar den zak der Geutsche roode chefs Auseele eu coQsoorten. De Aalstersche roode chefs rijvea ook eeu groot doel der winsten binnen en schuifelen goed weêr 1 Die maunen heb ben zc kruipeu maar ze zwijgen.... De groene socialisten hebben ook eono coöperatief ou bunnen wiukel wordt ge houden op Chipka door P. Daens-Mayart. Wekelijks kan men in - 't Land van Aelst - eu De Werkman lezen welke oliegoederen er bij hem to verkrijgen zijn. Wiakeliers 1 de geldduivel van Chipka heeft nooit genoeg hy wil hot al op slokken Hij wint duizenden en duizenden franks met zijuen Werkmandat voldoet hem niet, hij moet nog, meer, meer, meer ia- slok ken en hierom heeft bij die coöpera tief gesticht. NecringsJoeners Ambachtslieden Zult ge stemmen voor dezen die u willen tot den bedelzak doemen Zult go stemmeu voor dezen die, onder voorwendsel vau den toestand der werk- liodon te verbeteren, coöperatiereu stich ten voor hun eigen voordeel cn profijt? Neen, neen, allen zult ge stemmen onder N° 2, voor uwe vrienden en ver dedigers vloog als een waanzinnige de trappen af naar de zee. Hij had lucifers bij zich, maar bij bunnen flikkerenden schijn vond hij haar lijk niet. In doodsangst zocht hij eene poos tus schen de klippon cn in het water, doch te vergeefs Niet hier stotterde hij. Myn God waar is zij Eene plotselinge hoop, drong als eene hel dere lichtstraal in zijne ziel. Hy snelde op nieuw de trappen op en kwam hoestende en boopsloos weder op het terras. Was alles een visioen geweest Was het een fantastisch beeld van zijn overspannon brein Was hy krankzinnig geworden Hij wierp zicb op het terras en staarde over den rand in de diepte maar door de duister nis zag hij niets. Hij stak met een lucifer een stuk papier aan, dat echter dadelijk door dsn wiud werd uitgedoofd een tweede stuk was roods verbrand, alvorens hy zich daarmede over den afgrond kon buigen een derde stak viel brandend nit zijne hand naar beneden en bleef in den struik op bet vooruitstekende punt hangen, waar de vlam op hetzelfde oogenblik uitdoofde. Toch had deze licht ge noeg rondom zich verspreid, dat mijnheer Lepage de gesteldheid der plaats kon onder scheiden. Zon mijn kind daar niet kunnen liggen vroeg hij zich af. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1