en Daens. Pol en Stant. Priestersvervolgers! Mgr Stillemans, BERICHT. Kiezers Van tak Heeren Liberalen. op tak. MOORSEL.-m™™ Kiezers, stemt ouder N°2. Kiezers Z0NDAGRUST. ZÜSStSR Allerhande Nieuws. Onze uurtabel Pol is aan't afzaaién van zijn klaverland. Stant. Nog altyd maiën, Pol Pol. Ja, Stant, mur 'k ban aan 't lwt« 4 boxig, nitgenoman't pa- tattarland. Stant. Do patattan ■ijn toch zeker al uit Pol? Pol. Nog niet al, Stant wij zouden nog twee dagen achoon weer moeten hebben, en dan waar 't er meê gepastwant 't zal avan ceeren ik ben van zin van ze uit te ryden. Stant. Uitryden, Pol En hoe doet gij dat? Pol. Wel 't is dood eenvoudig Stant, dat wordt gedaan meê aan ploeg die daar expres ▼oor gemaakt is ze gaat juist te midden van den berrem onder de patattenstruik en zoo logt ze den berrem links en rechts open en de patatten liggen bloot. Stant. En is dat zoo goed als meê de •paai, Pol Pol. Neen 't, Stant, maar 't avanceert meer en g'hebt min volk van doen en ge weet, 'k heb het U nog gezeid, dat er den dag van vandaag geen volk genoeg te krijgen en is. Stant. En de gasetten van de groene en de rooiS schrijven altijd dat er geen werk en is voor 't volk, Pol Pol. Da zijn ezels die dat schrijven, Stant, en volksopmakers en revolutionnairs al die wilt werken vindt hier werk in over vloed. Stant. Ja, Pol, tegenwoordig wordt er een wa gelogen in de slechte gazetten maar laat ze maar doen't volk en zal zich nie blij ven laten bedriegen. Pol. 't Is nen droeven tijd dien wy be leven, Stanten hoe zal 't nu zijn zondag toe komende meê de kiezingen 't Aalst Stant. Goed, Pol, allerbest maar 'tis ongeloofeijk wa baldadigheden an lage kuipe ryen die de mannen van 't monsterverbond doen uitsteken f 1 Pol. Mishandelen se de brave menschen, 8tnnt Stant. Jajaas, Pol, als ze 't gat klaar hebben er en passeert tegenwoordig geen uur op nen dag dat ar alhier en aldaar in de stad geen brave en treffelijke menschen ge- «channeliseerd en worden, en varweten en bedreegd. Pol. En laten ze dat toe dan, Stant Stant. Wel neens, Pol, maar de policie an kan toch altyd overal nie ziju en er loo- pen toch ten minsten drij a vier honderd schoeliën rond dag en nacht om de brave menschen aan te vallen. Pol. Ik zou. da raskendepiek hier bij ons nen keer willen zien komen. Stantwij waren er al rap achter meê ons rikken en gaffels en spaaiën en 't en zou er nie lang meê duren Stant. Ja, da weet ik wel, Pol, dat zij het op dan buiten zoo gGmakkolijk niet cn zouden hebben om hunne brutaliteiten uitte- voeren maar er zijn er bij ons 't Aalst ook al nen geheelen hoop die meê een goed pro cesverbaal op hunnen nek loopen en dat ze maar op en passen, of't zal ar nog stuiven eer de kiestyd voorbij is 1 Pol. En da zijn dan die mannen die ge durig spreken van deftigheid in hun gazetten, die zulke bandieten betalen om alle wanor ders te varoorzaken Stant. Zie, Pol, g'en kunt bat nie ge- loovan hoe het tegenwoordig in Aalst gaat nu is 't nan braven en deftigan priester die beiecdied an achtervolgd wordtdan is 't nan braven lieer die aalmoezen gaat uitdeelen voor de sociëteit van Vineentius a Paulo dan is 't aan godvruchtige dame die naar of van da kerk komtdan is 't nan religieus of reli gieuze dan nog is 't zelfs aene vergadering van katholieke en vreedzame menschen die in 't een of 't ander lokaal vergaderd zijn om daar de belangen van hunne sociëteit of maat schappij bespreken en die daar overvallen worden door slagen en botsingen, juist alsof Aalst een roovers of moordenaarshol gewor den ware I Pol. 't Is stichtend, Stant. 't is schoon en dat allemaal in den naam van de deftigheid en de rechtveerdigheid Stant. De priesters en kannen nog zelfs over de straat Die gaan om hnn zieke men schen te gaan bezoeken, Pol, of ze worden achtervolgd door spioenen en laffo krawatten die door t monsterverbond betaald worden om te geen overdragen waar dat de priesters naartoe geweest zyn 1 Pol.Dat Aalst belegerd waar door de ko zakken en door de jacobynen, 't en zou er nog aoo erg nie gaan als na, Stant Stant. 't Is wreed, Pol, en ongehoord 1 En dat allemaal om dienen bazaar van 't mon sterverbond gekozen te krijgen Pol. Maar daar en zullen ze zeker toch niemendallen bij winnen, Stant Stant. Ter contrarie, Pol 't krapuul is meê hnn, ei da mogen z'hemmen maar den eenvoudigsten en erremsten werkman waar da nog een beetje gevoelen in steekt, keurt ze pnbliek af en zal zich wel wachten van hun zyn stemme te geven. Pol. Of die workmenschen gelijk heb ben, Stant Stant. En 't droefste en 't wreedste van al is dan nog, Pol, dat er op de lijst van die monsterverbonders nen priester staat die ge durig aan zijn kleed bezwaddert meê tegen 't verbod van zyn geestelijke Overheid opeu- baarïijk meê de vijanden vau Kerk en Gods dienst meê te doen, en die de straten atloopt en meetingen geeft tegen 't katholiek om 't monsterverbond op te hemelen en gekozen te krijgen Pol. En hondt die liefhebber nog altijd zijn zwert kleed aan, Stant Stant. Wel jajaai, Pol; 't is nog altijd in *t gedacht van daarmcê nog den eenen of den anderen sukkeleer d'oogen knnnen uit te ■teken, maar dat en pakt niemeer; want de menschen kennen hem Pol. 't Volk is toch verwonderd hierin ons streken, Stant, dat hij dat allemaal mag doen Stant. Hewel by ons ook zijn se daar over verwonderd, Pol maar 't is toch ook waar da nen priester die geen Mis meer en mag lezen of geen heilige Sakmmenteu meer bedienen, of in ander woorden, die opge schorst is, toch nieveol meer eu kan teweeg breDgen als priester op 't is gelyk welken treffelyken mensch !?1? Pol.Dat is zeker, Stant; maar niettemin doet het zeer aan een kristen hert van eeu kleed van heiligheid en zalige werkiug te zien dragen door nen persoon die opentlijk gevierd wordt door de geuzen eu die meê beu sumec- ipant tegen 't katholiek Stant. Daarin geef ik u gelijk, Pol, en da wordt by ons t'Aalst meê duizende koeren "per dag herhaald maar wa wilt g'er aan doen, als hopen op de Goddelijke Voorzienig heid en wel lezen, opdat 't schandaal op d'een of d'ander wijze ophoude en verhinderd wordt 1 Pol. 't Is waar, Stant; 'k heb er al veel voor gelezen en ik zal meê konragie voort doen maar ziet toch, zelle Stant, dat ge te naaste week meê goe nienws afkomt, en da niettegenstaande de droeve werking van Donche en van gheel de geuzekliek de katho lieke partij zegeviert over 't monsterverbond, of liever over t duiveleverbond Stant. Zy gerust, Polden verleden zondag waren er van twee tot drij duizend katholieke kiezers vergaderd in onzen Werk- manskring, en 'k en heb nog nooit zulken geestdrift en vreugde gezien onder one man nen ze riepen van dan af al triomf, er is niet aan te twijfelen of 't zal zondig nen grooten triomf zijn Pol. Eu is er daar gesproken geweest, Stant? Stant. Of er gesproken is, Pol Eerst door Mr den advokaal Moyersoen, dan door Mr den schepene De Clippele, dan door M' Geeroms nijverheidsbediende, dan door Mr den baron Leo Bethuno, en eindelijk door onzen Zeer Eerw. Heer Deken; en dat van allen met eene overtuiging, met eene klaar heid en met eenen indruk aie geheel de zaal gedurig aan door de toejuichingen deden weêrgalmen en die aller herten met den warmsten geestdrift vervulden II! Pol. Zoo dat 't geestelijk daar ook was, Stant? Stant. Ja, Pol, al ouze priesters die op dien oogenblik geen ander werk te verrichten hadden, waren daar, en drukten hunne te vredenheid uit over onze eensgezindheid en onzen moed om 't monsterverbond te bestrij den en te vergruizen 111 Pol. Dat is schoon, Stant, en troostelijk! En nu, dat onzen lieveu Heer de kiezing van Aalst zegene eu de vijanden van Kerk en Godsdienst vernedere Stant. Dat hopen wy, Pol, en tot de naat8te week 1 Pol. Ja, Stant, en met goeden moed Aalstenaars Catholieken Wij hebben donderdag 11. uwe aan dacht geroepen op de schandalige spioe- nerij, die hier op last der kreemerskliek, gebeurt, door eene bende die 't volk De Kloetwachtheeft gedoopt. Die betaalde spioenen, gelyk wij het gezegd hebben, bepalen zich Diet de catholieken te volgen om ze af te spieden, maar die gomeine schoften randen ook onze Priesters, onze Kloosterlingen aan ter straat cn bejegenen ze met de onge- hoordste beleedigiogcn en versmadiugen. Die spioenen zijn meest al liederlijke bereis waarmeê er geen deftig mensch wil in aanraking komen. Zoo werden aangerand, bcleedigd en versmaad De EE. HI1. Onderpastoors Noter- man en Rombaut, de H. Van Heu verswyn, Bestierder der vrije cath. Scholen. Zondag avond een Priester draagt de H H. Sacramenten aan een stervende. Vier champetters moesten den Priester en 't H. Sacrament beschermen tegen de razende woede der partijgangers van den opgeschorsten priester Daens. Men wilde den Priester beletten de laatste H. Rechten aan den stervenden werkman te bedienen. En die mannen zouden den Godsdienst en de Priesters eerbiedigen. En wat gebeurde er donderdag voor middag De Eerw. Zusters van de school der Moorselsche Baan die met hare leerlin gen op weg waren naar ouze St-Martious- kerk, om de Mis van den H, Geest bij te wonen, werden omtrent de Kapel ter Werf aangerand, beleedigd en uitgescholden En door wie Door zekere werklieden van het groene tabakfabriek, verzekert ons een oogge tuige.... Eu de opgeschorsie priester Daens en Pic Daens zijn de voornaamste action- Darissen van het groene tabakfabriek Keuren zy dat goed HPnti V *rijd3g 13 October om £1 lk U u 5 uren werd de E. II. Van Heuverswyn andermaal aan gerand, beleedigd en versmaad in het Molenstraatje door de partij gangers ran den opgeschorsten priesler Daens.... De menschen en vooral de vrou wen waren verontweerdigd over dien laffen wilden aanval en rie pen luidop dat het eene ware schande was alzoo eenen braven Priester die zoo goed voor hunne kinders zorgt te heleedigen en te versmaden...., Gelukkig was M. Van Heuverswyn vergezeld van M. Modeste Cercelet, die hem be^ schermde. De liederlijke schoften zijn gekend en wij hopen dat er een aanklacht znl gedaan worden. Aalstenaars Catholieken gaan wij gedwee blijven verdragen dat die verach telijke spioenen onze Priesters en Kloos terzuster ter straat blijven beleedigen eu versmaden Neen, neen, wij mogen het niet blijven verduren Doch loveren wij ons aan geene geweldadigbeden over... Blijven wij de noodige kalmte bewareu, maar morgen zondag laat het ons dan aan de kreemerskliek goed betaald zetten met allen als een man te stemmen voor de catholieke candidaten onder N' 2. Dat weze onze wraak I... Noch rood, noch blauw, noch groen. En hebben wij ran doen 'l Is al verleiders goed In eene nest nehroed Bisschop van Gent Menschen I menschen leest! Nu is 't er meê gedaan Wij lezen in De Godsdienstige Week n van vandaag Wy zijn nogmaals genoodzaakt, ten einde alle verkeerde uitleggingen te voorkomen, onze beminde Diocesanen bekend te maken met eenen pijnlij ken maatregel welken Wy hebben moeten nemen. Wij hadden gehoopt dat de strenge maatregel tot welken, straks een jaar geleden, ons herderlijk ambt Ons ver plicht had, namelijk aan den E. H. Daens het verbod te geven de H. Mis op te dragen, dezen priester tot inkeer zou gebracht hebben. Helaas onze hoop is verijdeld geworden. Ten spotte van onze raadgevingen en geboden, gesteund op die van den H. btoel zelf, heeft deze verdwaalde priester zyn priesterkleed meer en meer onteerd met het te sleuren in vergaderingen en samenrottingen die hem verboden waren, en alzoo verer- genis en droefheid onder de geloo- vigen te verwekken. Wat nog meer is, van dit priester kleed gaat hy voort misbruik te maken, om eenvoudigen aan te lok ken, en ze te misleiden in wegen welke hy stellig weet door Ons en den H. Stoel afgekeurd te zijn, als lei dende tot verdeeldheid onder de goe den, tot afgunst en haat onder de klassen, tot ontmoediging en vergui sing der echte volksvoorstaanders, tot verhindering der wijze en gerechtige opbeuring der werkende klassen. Ingezien eene nieuwe poging van onzenlwege, eene laatste vaderlijke vermaning, die Wy hem over wei nige dagen deden, zonder uitwerksel is gebleven, zijn Wij gedwongen ge weest aan den E. H. Daens het dragen van het priesterkleed te verbieden. Hoe pynelyk het Ons valt verplicht te zyn dit verbod te doen, weet de Heer en Wij verzoeken onze be minde Diocesanen vuriger en vuriger te bidden voor den priester die Ons en hen zoo diep bedroeft. t ANTONIUS, Bisschop van Gent. Gent, 13 October 1809. Medeburgers Een liberaal heerschap bekende ons vlakaf Zonder de scheurmakerij van priester Daens en zijn broeder Pie zouden wij, liberalen, hoogst waarsciiijnelijk met de aar.st. kieziug uiet in 't strijdperk zijn ge- Ifirn. Maar die scheurmakerij heeft ons uit den slaap getrokken waarin wij verzonken lagen. Zonder die scheurmakerij was er voor ons, liberalen, geen de minste hoop zelfs met de hulp der roode socialisten van te zegepralen.... Ziedaar 't verraad 1 Ed op de vraag Hoopt gij, nu te zege pralen met dat monsterverbond ant woordde hij - Zegepralen I... Overwinnen I... mijne liberale vrienden schreeuwen wel over de daken Wij,liberalen zullen zegepralen... maar inwendig zijn ze van 't tegenoverge stelde overtuigd... ze weten zoo wel als ik dat het zal zijn eene flüüt zei Mei Medeburgers Catholieken Laat ons de eendracht bewaren onder ons en als een mnn stemmen onder N" 2, voor de catholieke candidaten cn nog nooit zal onze zegepraal zoo schitteread zijn geweest I.... Gestemd dus ondor N° 2. En stemt noch rood noch blauw Of 't geeft u eens berouw, En stemt ook voor geen groen Indien ge uw plicht wilt doen I Wij wenden ons tot de bezadigde be houdsgezinde liberalen en vragen hun Gaat ge stemmen Voor de oproermakers, do revolution nairs f Voor de aanhangers en bewonderaars der Fransche Communards Voor de lasteraars en versmarders on zer Koninklijke familie Voor de mannen die Z. M. den Koning willen onttroouen en hier de republiek uitroepen Voor de mannen die den val van het Vaderland hebben gezworen Voor de mannen die den persoonlijken eigendom willen afschaffen eD hem roo- ven ten voordeele van den Staat Voor de mannon die het familieleven willeu te niet doen en ons doen leven gelijk de dieren En gij, bezadigde behoudsgezinde libe ralen, ge zoudt voor die maDnen moeten stemmen, 't is te zeggen voor de groene en roode socialisten en en dit wel om de heerzucht te voldoen van de kwanten der kreemerskliek. Neen ge zult niet willen medewerken aan den ondergang van Eigendom, Fami lie, Vaderland en Vorstenhuis... Zoo iets krijgt immers geen bezadig.J, geen be houdsgezind mensch over ziju hart Ge zult dus als ware Vaderlanders, stemmen voor de antisocialisten on der N' 2. T L III Eli A- LI SU VS is eene vrijdenkerij ge worden. En 't li- beralisnius kan niets dan SLECHT VOLK kweeken (Getrokken uit de gazet van Pie Daens van 5 October 1890). Volgens Ik. Daens, komen wij, catholieken, 400 stemmen te kort en onze nederlaag zal verpletterend zijn. Waarom, P. Daens, als ge 400 stemmen boven ligt, loopen de chefs der kreemers kliek dan als bezetenen achter een enkel arm stemmeben Waarom als de kreemerskliek toch van eene meerderheid van 400 stemmen zoo zeker is, waarom dan, aan een wcrkelooze werk gaan beloven als by voor de kree merskliek wil kiezen Waarom dan een arm stemmeken willen koopen Er zijn getuigen vau die poging tot om- kooperyStrenge straffen zijn uitge- veeniigd, zegt gij, tegeu alle uitkoopers, bed.iegers en bedreigers.... Advies aan wien 't behoort I.... De kreemerskliek gaat dus weêr eens triomferen tot zondag namiddag 5 uren, om uit de gewoonte van sedert 30 jaren niet te gaan IMaar ook om 5 uren zul len ze weêr volgens oude gewoonte hunne buis beginneu to siypen 1 Catholieke Vrienden Alle oneeuigbeid moet aan kant Laat ons afzien van de ontevredenheid die wij tegen den eenen of anderen caudidaat mochten hebben laat ons stemmen uit princiep, voor't welzijn onzer zedelijke en stoffclijko belangen, voor den groei en onzer geliefde Stad Aalst Dus onder N* 2 gestemd. LANDBOUWERS van Mijlbeek Schaarbeek vergeet, bet niet morgen zondag by de stembus.. De driekleurige kreemerskliek behan delt U als verstootelingeu. Volgens die kreemerskliek zijt ge maar domme boeren, ploegen die in God ge- looven wier belangen dus in den stede lijken Raad niet moeten voorgestaan worde u. Do socialisten roode en groene moeten in den Raad vertegenwoordigd eijn, maar de hoveniers en landbouwers van Mijlbeek en Schaarbeek NIET. De driekleurige kreemerskliek roept dan: Leve de socialisten! eu Foert voor de boeren Stemt onder nummer op al uwe stembrieven maakt het wit puntje van 't zwart vierkant ouder N'2 zwart. laatste woord Niet gepanacheerd Stemt als een man voor de Catholieke Candidaten I... Manhaftige Moorselaren herstelt de eer uwer zoo godsdienstminnende en vaderlandslievende gemeente I... En om die eer te herstellen, dan dis maljonige ka- mniike r-lauw-groeu wet van uw gemeeuiehuis Dau zal er vrede, rust, alge- meeno welvaart op Moorsel heerschen Moorsel te mg aaa deCatholieken 1... zoo zal, zoo moet bet ziju als meD een drachtig blijft en alle oneenighedeu aan kant schuift I Vooruit «ius I Do Stedelijke Rand van Aalst is samengesteld uil. 19 Raadsheeren eu 4 toegevoegde Raadsheeren. Negen mandateo mocteu morgen zon dag 15 October verniouwd worden en veertien slechts in 1904. Van de 14 mandaten iu 1904 te ver- nieuwou, wordou er 12 bekleed door catholieken en 2 door liberalen. De libe ralen ziju MM. Leo Boterbergh, koopmau in hop en Felix Van den Brempt, glad slijper en herbergier. M. Boterbergh moet met 1 Juli J900 den Raad verlaten omdat hij geen kiezer meer zijnde, voor den Werkrechtersraad, de voorwaarden zyner kiesbaarheid heeft verloren. Men zal alsdan tot zyue ver- YangiDg kunnen overgaan. Uit Ninove d»t onze catholieke vrien den de verzekerde hoop koesteren van te zegepralen. De Ninovesche bevolkiug ge leerd door een vieijarig geuzenbostier, hekent heden den misslag iu 1895 be gaan.'t Zijn vooral zy die door de beloften der valsche christcne democrateu zijn verleid geweest, welke tot betere gedach ten zijn teruggekeerd en nu heden als ware catholieken willen handelen. Overigens dat wordt overal bestatigd waar de valsche christene democraten er in gelukt waren het kiezerskorps to ver leiden. Wie wil meester spelen in Aalst? WIE P.... Eene kliek vreemdelin gen. Aalstenaars zult ge naar hunne pijpen willen flikkeren P.... NEEN, NIET WAAR P.... Als een man zult ge stemmen onder nummer 2. Een sehoone candidaat. Op dc lijst dor socialisten in de kiezing van Ath komt zekeren persoon voor, die over eenige jaren verwezen werd wegens het stelen van een uurwerk. De socialisten zijn niet vies I Beetgenomen. Aan een kanaal waren twee personen aan het visschen. Toen de veldwachter naderde giüg de oudste vau het tweetal op den loop. De veldwachter zette hem meer dau een uur lang over velden en wegen na, tot de visscher eindelijk in een weido ging uit rusten. Ik... ik., houd u aan, zegde de dienaar der wet, hijgend. Waar... waar... om Om dat... omdat ge vischt, zon... zonder vischverlof... Maar ik heb..., ik heb een verlof. Laat, laat zien. Hie... hie... hier. Wa... waarom zijt ge dan zoo hard weg... geloopen Ik... ik mag toch loo., pen zoo hard... als ik wil. H^t geval was, dat de andere visscher, de broêr van dengene die wegliep, geen visch verlof had. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Wordt gevraagd Een smeder. Vraagt werk Een gehuwde persoon 35 jaar oud, kun nende Vlaamsch en Franscb vraagt plaats als magazijnier in fabriek of werkhuis. Muilplaag. De muilplaag zet hare verwoestingen voort in de verschillende gemeenten van het CentrumTe La Lou- vière, te Bracquegniez en te Houdeng zijn er talrijke dieren van aangetast, doch de overheden hebben gezondheidsmaatrege len genomen om de verspreiding der ziek te tegen te gaan. Men veronderstelt dat de ziekte door vreemdo dieren is inge voerd. Een strenge winter in 't zicht. In DreDte (Nederland), waar zeer vele eiken gevonden worden, zijn de wegen tegenwoordig als bezaaid met afgevallen eikels. Oude ervaringrijke lieden bewe ren, dat deze eikelovervloed de voorbode is van eenen strengen winter. Op cl© Meeting te Aalst-Schaar- beek, Kerrebroeck, zijn 2 flesschen gene- ver ten beste gegeven en August-Adolf Daens danste met de waggelende wyven in 't ronde. Stemt gij voor blauw of rood, Gij stelt uw' stad in nood Stemt gij voor demokraat Gij pleegt gemeen verraad I Aalstenaars Gij, welke om uw rechtschapen ge moed, om uwo eerlijkheid, door de eeuwen heen, zijt geroemd geworden I Gij, Aalstenaars, dib alle verraad veraf schuwt, gaat gij stemmen voor de groene verraders die hunne ziel aan de blauwen cn rooden hebben verschacherd Judas leverde zijnen God en Meester aan do joden, zyue vijanden, voor 30 zil- Daens wil onze geliefde stad leveren aan de vijanden van God en Kerk uit baatzucht. Neen, uw eerlyk gemood zal u toe roepen Stemt voor de catholieke candi daten dienstdoende Apotheker Zondag 15 October ]Ö99, Mr Renneboog, Nieuw- Botermarkt.- Heden zaterdag werden 622 klonten boter ter markt ga- bracht, wegendt te samen 5010 kilos. Iluisliuurboekjea, te beko men ton bureele van Den Denderbode prijs fr. 0,10. Aalst. Zondagschool van S' Martinus. Ter gelegenheid der Frijsuitdeeling van 1899, zullen de heereu Meesters, EEN LUISTERRIJK AVONDFEEST geven, op Maandag 23 October aansi., ten lokale vaa den Kring De VriendschapKorte Zoutstraat. Men zal opvoeren 1° De Wees uit het gebergte, tooneelspel in 4 bedrijven en Een Beer op reis, blijspel in 3 bedryven. Prijzen der plaatsen Voorbehoudcne plaats fr. 2 Eerste plaats fr. 1Tweede plaats fr. 0,60. Opeuing der zaal om 5 uren. Gordyn om 5 uron. pee Auer, 16, Boulevard du Ilainaut D Bruxelles, Reduction de prix. van 't vertrek der treinen zal als bijvoegsel gehecht worden aan ons Nr vau zondag aaust. MANCHON AUER,vóri:able fr. 1,75. Gered. Maandag voormiddag heeft te Scbellebelle de heer Walraedt met levensgevaar de meid van den heer burggraaf D. do B. gered. Deze juffer wilde nog de riggels over gaan toen de trein n. 342 voorbijstoomde. Het gevaar was zoo groot dat de kleederen van den heer statieoverste Walraedt door de lokomotief geraakt werden. Het is te hopen dat die daad van zelf opoffering naar jverdienste zal beloond worden. Een schoenmakersgast, wouende in de Merodestraat te Brussel, die zich nu en dan bedronk, heeft, wanueer bij dron- keu is, de manier van brand te willen stichten of zich te willen zelfmoorden. Men had hem zelfs om die reden in een gesticht moeten opsluiten. doch nu se dert zes maanden was hij weêr thuis. Nu was hij weêr sedert eenige dagen in zijne oude kwaal vervallen cn gedu rende heel de week had men hem niot gezien dan dos avonds en dan nog dron- dronken. Donderdag namiddag kwam hij weör dronken thuis. Zijne vrouw raadde hem, naar bed te gaan. Hij nam die opmerkingen kwalijk eu begon eerst de meubelen te vernielen. Toen nam hij een mes om zijno vrouw te vermoorden, doch deze vluchtte bij eenen gebuur biuneu. De ongelukkige sloot zich nu op, goot petrool over zijn bed en wilde dit aan steken, toen hij verrast werd door eenen politicagent, die ter hulp geroepen was. Toen deze de deur instampte bracht hij zich een messteek in de borst toe. De agent kou hem het mes ontrukken, zoo dat de steek niet diep genoeg was, em doodelijk te zijn. De dronkaard zal opnieuw opgesloten worden. Een korporaal bij het 1* linieregi- meDt, in garnizoen to GeDt, heeft daar de plaat gepoetst met eene som van 380 fr., welke zijn kapitein hem had ter hand gesteld om eene betaling te doen. Do sol daat nam plaats op den trein voor Brus sel. Een politieofficier heeft zich aange boden iD het "huis zijner ouders te Schaar beek, doch beeft hem daar niet aange troffen. De korporaal wordt opgezocht. BEO ATJER véritable fr. 9 Erfgenamen. De konsul der Ver- eenigde-Staten te Gent, zoekt de volgende personen op: Gustaaf, Richard, Theresia, Julia en Sylvia Veraghe of VerhaeghoJ Een erfdeel, waarvan het bedrag niet wordt opgegeven, is hun nagelaten door het overlijden van Desideer Veraghe of Verhaeghe. De heer konsul woont Vogelmarkt, 3. Een wilde te Waasmunster. De zoon van baron de Nódo was op jacht in de bosschen van Waasmunster, toen eens klaps een der boscbwachters in eene holte van den grond viol en verdween. Het was eene soort van hol of grot, in welke zich een persoon bevond, half naakt, met verwilderd gelaat, en die wei gerde te antwoorden, toen men hem on dervroeg. Naar het gemeentehuis geleid, herken de een gendarm in hem eenen deserteur van bet belgisch leger. De kinderen uit den omtrek hadden reeds eenige malen verteld, dat zij eenen wilde in hot bosch hadden gezien. Geraamte gevonden. Men leest in het Fondsenblad Op de gronden van M. Bauwens, te Mariakerke-Zandeken, waar men bezig is zavel te steken, heeft men dinsdag namid dag een menschengeraamte uitgedolven, op eone diepte van omtrent 70 centi meters. Men heeft niets auders meer gevonden dan beenderen, men kan niet zeggen of ze van eenen man of eene vrouw voort komen. Hat ia het derde geraamte dat men hier sedert omstreeks een jaar opdelft. Aan een der twee vorige vond men nog een stuk kous aan een been, en aan het ander geraamte was er nog haar op het hoofd. Do wetsdokter die toen gelast was met een onderzoek te doen, stelde vast dat de lijken niet meer dan twintig en niet min der dan tien jaren begraven werden. Men vroeg zich af van waar die lijken konden komen eu door wien ze daar konden gebracht zijn. Immers, die plaats heeft nooit tot kork- hof gediend. Men veronderstelt dat die personen, vei moord worden en bestolen hetzij des nacbts onderweg ofwel in het een of au- der slecht huis der stad, en dat dau de lijken naar het Zandeken werden gebracht dat eenzaam is gelegen en aldaar bedol ven werden. Wat die veronderstelling steunt, is hot feit dat over een tiental jaren, bij het bouwen vau een hnis een geraamte opge dolven werd, nevens hetwelk men het geraamte vond van eenen hond alsook eenen gaanstok. Zonderlinge begrafenishistorie. Eene oude, ziunelooze vrouw stierf in het gesticht van Munster-Bilseu en de oudste harcr twoe zonen werd verwittigd. Maar die twee broeders, ofschoon fat- soonlijke burgers van Herve, leefden mot elkaar in twist en gingen elkander zooveel mogelijk uit den weg. De oudste ging naar Munstor-Bilsen cn bezorgde den lijkdienst en de begrafenis op het gemeentekerkhof. De jongste vernam middelerwijl ook den dood zijner moederen, uiet wetende wat er te Munster-Bilscn gebeurd was, verwittigde hij vrienden en kennissen, bestelde in die gemeente eene kist, to Herve eene lijkkoets en eenen dienst, om do begrafenis daar te doen plaats hebben.

De Denderbode | 1899 | | pagina 2