Triomf! Triomf! Triomf! Donderdag 19 October 1899. 5 centiemen per nummer. 54ste Jaar 3409 GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. V ADERLAND, TAAI,, VRIJHEID. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst STAD VAN AALST. Uitslag der Kiezing van 15 October 1899. Onze zegepraal Uitslag der kiezingen Te Aalst a zaam heden des Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweern?*! ter week roor dë Stad 5 frank met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving •indigt met 31 December. De onkosten der kwitantie* door de Post ont- Tangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij O. Van dc Putte-Qoosscnc, Korte Zoutstraat. N. 31, •d in alle Postkantoren des Lands Per tlrukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnisse p V bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen I-ij accoord, Niet opgenomen bandschriften word ti - iet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen d«D •iijnsdag ea vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landea zich te wenden ten Uureele van dit blad Aalst, 18 October 1899. VOLSTREKTE MEERDERHEID 3 S24. 1® Bureel 2® Bureel 3* Bureel 4® Bureel 5® Bureel Namen der Candidaten. opnemende de opnemende de opnemende de opnemende de opnemende de TOTALEN. Bureelen Bureelen Bureelen Bureelen Bureelen 2--13—14 3—10—12 4—9 7 5 1 15 6 8 11 Monsterverbond (Lijst 1.) BOONE 633 602 725 820 638 3318 DAENS 538 609 735 836 644 3302 DE BRUYN 536 601 723 821 645 3326 DE MOOR 549 608 732 843 662 3394 GALLE 535 000 717 818 640 3310 LEVEAU 536 604 729 824 652 3345 MARCEL 525 593 714 799 639 3270 VAN OPDENBOSCH. 526 592 721 808 637 3284 VAN SCHUYLENBERGH 528 597 728 812 640 3300 Catkolieken (Lyst 2.) BAUW ENS 637 720 654 798 789 3604 CLAUS 633 718 658 778 784 3571 DE CLIPPELE 635 730 667 785 788 3605 DE GHEEST 635 726 659 780 784 8584 DE SOMER 630 718 656 773 778 3555 DE WOLF 637 725 658 790 782 3592 EEMAN 641 725 662 782 782 3592 GEEROMS 633 718 657 787 785 3580 MOYERSOEN 634 723 650 785 788 3580 Getal brieven 7100. Geldige brieven 7047. "Witte en ongeldige brieven 68. Vooreerst een woord van welgemoenden dank en gelukwenschingen aan allen Burger en Werkman, groot en klein, welke het hunne hebben bijgebracht om onze zoo schitterende zegepraal te ver zekeren. Wy zeggen zooschitterende zegepraal, zoo mogen wij haar betitelen na den hevi- Sen en woedenden strijd die onze verbon en# tegenstrevers met eene ongehoorde razernij hebben gevoerd. Wij hadden immers te strijden tegen 3 partijen die toteene enkele partij waren versmolten. Zes maanden lang duurde deze strijd en onze vijanden, den naam van vijand past hun beter, onze vijanden, zeg ik, aarzelden niet de eerloosite wa pens d# eersten te gebruiken. Zes maanden lang zijn onze Priesters en Kloosterlingen, onze stedelijke Raads- heeren, onze voornaamste catholieken Burgers en zelfs onze brave Werklieden met beleedigingcn, versmadingen en las teringen van allen aard bejegend gewor den in d# blauwe en roode gazetten, ma nifesten en vliegende bladjes en in de meetingen. Zelfs de vrouwen zyn niet gespaard gebleven Oneenigheden in familiën, persoonlijke geschillen of veeten lang vergeten werden terug aangevuurd en uitgebaat. De duivels der hel kunnen getnen boozeren strijd voeren. Onze vyanden hebben het princiep van Voltaire gehuldigd Liegt, liegt maar stoutweg, blijft liegen er zal altijd toch iets van over blijven En door die logentaal, door dat bedrog hebben zij eeu zeker getal kiezers naar hun kamp gelokt. Bovendien geleek Aalst aan eene stad in beleg. Benden betaalde gemeene schof ten, de kloeffenwacht of schuimersbende geheeten, doorkruisten dag en nacht de straten om den handel en wandel der catholieken welke eenigeu invloed hebben te bespieden en zoo aan vreesachtige lie den den schrik op 't lijf te jagen. Men voego daarbij de omkooperijeu, de beloften, de bedreigingen, enz. enz. Men loochene niet bewijzen zijn er bij de vleet. Als men hiervan rekening houdt, dan moet men zeggen dat de strijd hevig is geweest en voorzeker den hevigste die men hier ooit heeft beleefd. Aan 't hoofd van 't leger der monster- verbonders stond een priester, maar men weet het, 't is een priester door zijn Bis schop gestraft, een priester die geen Mis meer lezen mag en 't priesterskleed moet leggen Die priester was een der geweldigsten in 't liegen en bedriegen. Maar de Aalstersche kiezers zijn ge trouw gebleven aan hun verledene in meerderheid hebben zij die berekende logen- on lastertaal verfoeid; in meerder heid hebben zij zich niet laten verleiden door omkooperij, en beloften en weder- staau aan dwang, bedreiging en schrik aanjaging. Ja, andermaal bliezen de helden van Chipba hun 't verraad in zy wilden de Aalstenaars gelijk zij, den rol vau Judas doen «pelen, maar, neen, de catholieke Aalstenaars zijn eerlijk# en deftige lieden en verafschuwen dus alle verraad Eu dank aan dit verraad, hoopte de kreemersbliek hier te zegepralen met 1000 stemmen meerderheid Zoo bazuinden hunne tolken het op alle toonen uit... maar eilaas 1... in plaats van zegepraal is het een# verpletterende nederlaag, gezien al de oneerlijke midde len die zij, ouze vijanden, in 't werk heb ben gelegd... Een der afgekookte liberale candidaten bekende openlijk dat ze ditmaal tot de uiterste middelen hunne toevlucht hebben genomen om te kunnen gelukken. Catholieke Medeburgers die hoop der krcemerskliek is verydeld geworden dank aan uwe onwankelbare getrouwheid aan do catholieke zaak. Dank dus aan onze catholieke en anti socialistische werklidden 1 Dank aan onze catholieke burgers en neeringdoeners 1 Dank aan onze heldhaftige landbouwers van Mijlbeek, Schaarbeek en St-Job I Dank aan de Catholieke Jonge Wacbt Dank aan allen zonder onderscheid en LEVE HET CATHOLIEKE AALST! in ons Arrondissement. Geeraardsbergen. Schitterende zegepraal der catholieken. Onze vrienden hebben nu d# meerderheid ia den Raad. Het blauw-rood bestuur is om zeep. Ninove. Gekozen 2 catholieken en 3 cartelisten. Sottegem. Do catholieken zege pralen met 240 stemmen meerderheid. Herzele. Catholieken herkozen. Moorsel. TriomfTriomfTriomf! De catholieken zegepralen en hebben de meerderheid in den Raad. De kamanke maljonigo wet is van 't Gemeentehuis go- vaagd. Erembodegem. —Catholieken triom feren met 200 stemmen meerderheid. Hillegem. Catholieken gekozen met de gewone meerderheid van 140 stommen. Nieu werker ken. Liberalen her kozen met eene enkele stem meerderheid. Denderhautem. Gekozen 3 catho lieken 1 liberaal en 1 roelander. Aapelaere. Gekozen 2 catholieken en 2 roelanders. Catholieken winnen 2 zetels. Lede. Catholieken gekozen, #en daensist buiten gekegeld. Wanzele. 3 catholieken gekozen, twee groenen bijten in 't zand. Onkerzele. Gekozen 2 catholieken, 1 liberaal en 1 groeue.Catholieken hebben nu de meerderheid in don Raad. Schendelbeke. - Gekozen 3 scheur makers en 1 catholiek. Oordegem. Catholieken gekozen Baregem. Gekoien 2 catholieken en 2 liberalen. Catholieken winnen 2 ze tels. Idegem. Gekozen voor de reek» van 8 jaren 4 catholieken voor do reeks van 4 jaren 1 catholiek en 1 scheur maker. Voorde. Catholieken zegepralen met 30 stemmen meerderheid ze winnen 4 zetels eu maken nu de meerderheid uit. Denderleeuw. Catholieken zege pralen. Meldert. De vier catholieke uittro- deude leden zyn herkozen met gemiddeld 90 stommen meerderheid tegen twee tegenstrevers. Herdersem. Liberalen en groene socialisten hebben de overhand. Kerkxken. Roelanders en roode socialisten zijn gekozen. St. Lievens-Hauten. Liberalen gekozen. In ons Arrondissement zijn de catho lieken gekozen zonder strijd te St. Antelinckx, Audeuhove St. Goorix, Bambrugge, Borsbeke, Burst, Dender- windeko, Elene, Erondegem, Godveer- degemGoefferdiugen, Giootenberge Haeltert, Heldergem, Impe, Loeuwergem' Meerbeek, Meire, Nederboulaere, Neder! hasselt, Ottergem, Ressegem, Santbergen Smeerhebbe, Smetlede, Vleckem, Vlier! zele, Waerbeke, Welle, Woubrechtegem. Verdere inlichtingen ontbreken voor 't oogeublikjdoch wij hopen zondag aanst. in meer bijzonderheden te kunnen treden. voormiddags liepen met regelmatigheid af. Weinige ontboudingnn en ook goene ernstigo be twistingen. Bij het sluiten der stemming hadden er eonige woeliugen plaats in 't 11® stembu- rcel voorgezeten door M. Claus, genees heer, en zetelende Stadsmeisjesschool, N* 2, Ouden Dendermondschen Steenweg. Zekere monsterverbonders wilden na 1 uur de wachtzaal niet verlaten en belet ten dat het Bureel zijne werkzaamheden zou eindigen. De heer Voorzitter bevool hen heeu te gaan doch in plaats van zich te verwijderen, beleedigdcn zij hem op de schandaligste wijze. Procesverbaal is te gen de beleedigers en rustverstoorders opgesteld. Toen het 9* stembureel zetelende Oude Gemeenteschool, Langestraat, Mijlbeek, naar 't 3® opnemingsbureel werd overge bracht, poogden du monstorverbouders de stembus te overmeesterou, doch de vrijwillige Pompiers vau Mijlbeek verdre ven de aanvallers. Bij de stemopnemingen ook weinig be twistingen. Er waren in 't geheel slechts 53 witte en ongeldige stembrieven. Voorzichtigheidshalve werd de over brenging vau de uitslagen der opuemings- bureelen naar 't hoofd bureel door de Gendarmerie en onze Policie goed be waakt. 't Was 5 uren als de eerste uitslagen gekend waren en deze voorspelden de zogepraal der catholieken ook van dan af zag men reeds cenige kreemcrskliekers druipneuzeud huiswaarts keeren. Rond 6 uren was de eindelijke uitslag gekend. Als een vuur liep het door do stad Dc catholieken overwinnen De blijdschap was algemeen, in alle wijken werd er gefeest en gejubeld. Dadelijk werden do huizen 'der catholieken be- vlagd. Weldra hoorde men de vreugde schotten der kauons knalleu en onze Beiaard zond zijne blyde aceoorden over onze stad heen.... 't Was feest overal, want men gevoelde zich ontlast. Immers sedert een tiental dagen geleek Aalst aan eene stad in beleg. In alle straten trof men de mannen der kloeffenwacht of schuimersbende aau die gelast waren de catholieke werker# te bespieden. Toen de chefs der kreemerskliek van hunne nederlaag goed verzekerd waren verlieten zij huuno lokalen ter Groote Merkt. De kloeffenwacht die nog altijd post had gevat voor do poort van 't stad huis, ging eindelijk ook uit een. Er viel niet meer te zuipen. Ken bende bleef rondloopen en iets na 9 uren hield zo stil voor den Catholieken Kring, Korte Zoutstraat. Oader gehuil en getier worden er eeuige kleine ruitjes in do glazen deur ingeworpen. Geweldige slagen werden met stokken op de ven sterblinden gegeven. Do persoon die de ruitjes inwierp is gekend en procesver baal is tegen hom opgesteld. De Politie dreef de scheurmakersbende uit oen, en nauwelijks waren de agenten uit 't zicht of zo verzamelde opnieuw voor den Kring doch eindelijk verwijderde zij zich zon der verdere rustverstoring. Ter herberg van Frans Mattbieu, Hoogstraat, zijn al de vensterruiten iugeworpen geworden, als ook by Van den Bergh August, Zon- nestraat, vermoedelijk door de zelfde bende. De nacht liep rustig af, nergens werd eenigo rustverstoring bestatigd. De Betooging. Maandag werd door de Catholieken eeno groote betooging in gericht. Om 3 uren vergaderden duizen den Catholieken welke er wilden aan deelnemen. Om 4 uren stelden de ontzag- liiko stoet zich in beweging. Vooraf mar cheerde onze Kouinklijke Harmonie ge volgd van onzen Bok en al do sectiën met vaandels en cartels. Men bemerkte ook eene kolossale Waterrat met lan gen stoort gedragen op eenen stok, eene muit met levende watterratten en een plakkaat waarop te lezen stond Oeh Achilleken wij zijn toch zoo blij, wij hebben nu 300 Waterratten bij Dit opschrift werd door duizenden man nen gezongen en dit ten spotte der kreo- merskliek,dio gedurendo weken,en weken langs de straat door hare kloeffenwacht had doen zingen dag en nacht RattenRatten uwen steert moet af enz. Voegen wij er bij dat dit gezang gericht was tegen de Maatschappij De Watter ratten n waarvan de heer Achiel Eeman, dè algemeeue Voorzitter is. Dc stoet doorliep jubelend en zingend bijna al de straten der etad. Nergens word bij aangevallen ook 't ware niet pluis geweest had de kreemerskliek met hare kloeffenwacht hot moeten wagen. Bij het vallen van den avond, ging de betooging uit een en de verscbillige groe pen trokken naar hunne wederzydsche wijken alwaar de feestviering werd voort gezet. Tijd en plaats ontbreken om meor in lichtingen meè te doelen doch zondag komen wij er wellicht op terug. Doodkisten. De kreemers kliek heeft 9 doodkisten doen bereiden voor de begrafenis dor catholieke candi daten. Ook waren er transparanten goreed ge maakt met eerschendende ziuspelingen tegen zekere familiën. Hot schijnt dat die doodkisten enz nu in 't liberaal arsenaal niet zullen gebergd worden, dat ze met al den brol die voor vroegere kiezingen is bereid ge weest, gaan openbaarlijk verkocht worden bij uitscheiding van bedrijf... Do affichon zijn reeds in druk, zegt men. De blauwen, rooden en groenen hebben reeds hier en daar ruzie onder een gehad en vechtends gereed gestaan. Wacbt nog wat, 't zal er woldra nog erger aan 't stuiven gaan. Priesterkleed. Er wordt door ze kere personen beweerd dat priester Daens op eene meeting gehouden nabij 't nieuw Hospitaal gezegd heeft dat hij, binnen drij weken, het geestelijk kleed zal afleggen ik zal dau gekleed gaan, zegde by, gelyk do andere burgers. Cuique euum.

De Denderbode | 1899 | | pagina 1