OORDEGEM. Pol en Stant. LANDBOUW. Erembodegem. ™iTe; Van tak op tak. Braspartijen. De cartelisten 't Komt uit. r Meer ea "Tr Ruitenbrekerij. 7enwS;o^br BERICHT. Catholieke Vereeniging Benediclus' Kalander Kerk van S' Marlinus. VOLLE AFLAAT Pol zlet Stant met gezwm- den stap afkomen en loopt hem Pol. Vivan Aalat, Stant, viTan't katho- liak Stant. Ja, Pol, Tiran 't katholiek 1 Wa aegt g'er ran dan Pol. 't Ia achoon, Stant, 't ia wel Van wanneer hebt g'hel geweten dan, Pol Pol. Van den maandag morgend wiat het g'heel de prochie, Stant, en w'hebben de kanonnen hooren schieten tot hiertoe Stant. 't Was een algemeeue vreugde, Pol, 't was nen onbeachrijflijken geeetdrift 1 Pol. Is er nie gevochten, Stant Stant. Voorde kiezing lijn er schrikke lijke baldadigheden gepleegd geweest, Pol aiaar als zondag avond om half zes onzen triomf uitkwam, was meè eenen keer t kra- puul zoodanig vernederd en geslegen dat er •en half uur naardien niets meer dan treffe lijke menschen op de straten en in do goeie herbergen te vinden en waren en dat ge niets «eer tegen en kwaamt dan lachende en be geesterde wetens 11 Pol- 't Wss 't beste dat 't geuzenge broed kon doen, Stant, van al gauw hun sohande en schaamte te gaan verbergen in hun holen en krochten maar zeg nen keer wat dat ze voor de kiezing uitgestoken heb ben. Stant. Dat en is nie beschrijfelijk. Pol, en dat is nog nooit in Aalst te zien geweest g'heel den aanhang van 't monsterverbond heeft hem gedragen lijk moordeneers en ban dieten. En was de politie daar niet dan, Stant. Jaas, Pol, en ons agenten hebben deftig en manhaftig hun plicht gekweten veel proces-verbalen zijn opgemaakt en de deugeuieten sullen er weten van te spreken maar drij dagen en drij nachten lang waren al de straten en wijken ingenomen door de gemeenste kerels mogelijk. Vol.En zijn de brave menschen daar niet tegen opgekomen, Stant? Stant. Velen zijn overmand geweest door de vrees, Pol, want die krawatten liepen ge wapend meê stokken, meè stukken ijzer en zelfs tot meê revolvers maar indien 't van z'leven nog moest plaats grijpen, 't zon er knnnen spannen ae menschen zijn nu ge leerd en z hebben nu ondervonden dat al die schavuiten betaald waren om 't braaf volk den schrik aan te jagen en alzoo de kieziug voor de katholieken te doen mislukken. Pol. 't Is krapuleus, Stant en hebben de monsterverbonders veel geld verteerd Stant. 't Schijnt van ja, Pol ze spreken van meer dan dsrtig duizend franken die hun door de logiebazen gezonden waren. Pol. En toch nog onderliggen, he Stant? Stant. Ja, Pol, tn geklopt zijn en ferm geklopt Pol. Maar, Stant, mag dat gedaan wor den dan van alzoo de kiezers mt te koopen meê geld en andere middelen Stant. Neen 't, Pol, dat is tegen de wet, en velen zullen er tegen vliegen ze spreken al van meer dan honderd gevallen van dwang en uitkooperij door de moneterverbondera ge pleegd. Pol. En wa eegt de fameuze Pie nu, Stent, hy die gedurig riep dat 't katholiek om zeep was en dat hij 't stadhuis ging veroveren? Stant. Ja, Pol, hij sprak gedurig van de verlossing van Aalst, daardoor beteekende den val der katholieken en nu seevert hij dat de verlossing uitgesteld is Pol. Ha, Stent, de verlossing is uitge steld, en zegt l'ie niet tot wanneer? Stant. Neen bij, Pol en ik zou geloo- ven dat hij moeiëlijk dienen tgd zou kunnen vastetelleu want g'en kunt nie gelooveu hoe hatelijk en walgelijk dat de donchisten bij zonderlijk hun nn gemaakt hebben. Pol. 'k Geloof het wel, Stantalzoo Snbliekelgk meedoen meê al wat niet en •ugt Stant. En daarbij den afgestraften, nog altijd meê zijn kleed aan, daar rondrijden g'heel de stad door en in al de wij keu meê een voitnur, vergezeld van welgekende libe ralen die nooit van z'leven hunnen voet in de kerk niet en zetten Pol. Ja, Stant, loopt dien droevigen held nog altgd in priesterskleeren Iedereen weet nochtans dat aijne Hoogwesrdigheid den Bisschop het hem verboden heeft Stant. En niettegenstaande dat, Pol, drijven zij de stoutigheid en de schaamteloos heid zoo ver van tn durveu Bchrijvon dat dien brief van den Bisschop valsch is, en dat in alle geval er voorbeelden zijn van priesters die door hunne Bissslioppen geetraft naren eu door den Paus van Rooinen van hnnne straf ontslagen wierden en wederom in hunne bedieningen hersteld. Pon. Jaja, Stant, dat geloof ik, die man nen durven alles zeggen maar 't is gemakke lijk om daarop 't antwoorden ten eersten, dat den brief van zijne lioogweerdigheid den Bisschop, waardoor aan den opgeschorsteu verboden werd van nog het priesterkleed te dragen, echt en waar is, dat weten wij omdat hij verschenen is iu de Godsdienstige Week van Vlaanderen, de gazet van 't Bisdom, en ook omdat bijna alle goeie gazetten dien brief opgenomen hebben zonder dat er de minste tegenspraak is gekomen ten tweeden, indien er ooit geetraite priesters door Zijne H. den Paos vergiffenis eu herstelling l ebben beko men, het was slechts wanneer zij openbaarlijk hnnne dwalingen en misstappen hadden afge zworen en met ootmoedigheid hunne genade hadden afgesmeekt. Stant. Zoo is 't, Pol, en dien priester van Oostenrijk waar Pie van schrijft in ziju stout manifestjen van daags vóór de kiozing en ook nog na de kiezing, heeft openbare penitentie gedaan en ootmoedig vergiffenis gevraagd en dan heeft Hoornen hem hersteld m zijne vorige weerdigheid. Pol. En indien den opgesohorsten van Aalst zolk voorbeeld velgde, Stant, dan zon hg nog knnnen vergiffenis bekomen. Stant. Wel zeker, Pol 't is immers de leerling van de H. Kerk, dat in haar vergiffe nis is te bekomen van alio zonden, hoe groot of hoe zwaar die ook zonden mogen wezen. Pol. Mits berouw, belijdenis en voldoe ning, Stant dat weet nen eerste komrnu- nik&nt ook. Stant. Uewel, Pol, dat beronw en die belgdenis en die voldoening dat zgn voor waarden die 't is gelijk welke zondaar kan vervullen, als God er hem de gratie toe ver leent en 't is daarom dat zijne Hoogwesr digheid de geloovigen opwekt om te bidden voor den opgeschorsten, opdat hij door Gods gratie tot rouwmoedige gevoelens terugkeere. Pol. Er is daar al veel voor geleden, Stant, zooals wij het reeds zoo dikwijls onder et-n zegden maar alia, kloppen en blijven kloppen is de leering van ons Heilig Evan gelie en wij znllen den raad eu het verzoek van onze geestelijke Overheid volgen on inwil ligen. Stant. Jafcm, Pol en mochten welhaast al de droeve verergernissen ophouden en zoo veel mogelijk hersteld worden Pol. Ophouden dat is mogslijk, Stant maar hersteld worden dat kan niet meer. Stant. Eene rede te meer, Pol, opdat het mogelijke toch gedaan worde #u mochte onzen lieven Heer ons toch verhooren Pol.Ja, Stant, en nu nog eens man, hertelij k proficiat voor uwen schitterenden zegepraal en ziet dat g'hem wel viert. Stant. Zondag toekomende zullen wij hem vieren in onzen Werkmanskring, Pol, er zal plezier en geestdrift zijn 1 Pol. - - Hoc meer hoe liever, Stant't is verdiend en wel verdiend Stant. 'k Zal 't u vertellen ds naaste week, Pol. Pol. Ja, Stant en wel t'hnia VerboUrlng van liet Paardenras. BERICHT. Bij wijziging van ons besluit Tan 8 Sep tember 11., zullen de keuring en <le wed strijden voor hengsten van zwaar trekras in de omschrijving Ninovo plaats grijpeu op de Beestenmarkt dier stad, den Zater dag 28 October aanstaandeom 9 uren 's morgens, in plaats van den 27°, eerst vastgesteld voor die verrichtingen. Gent, den 29 September 1899. De Bestendige Deputatie van den Provincieraad, BD de Kerchove. Van wege do Deputatie Do Griffier der Provincie, Louis De Reu. zonder aarzelen zeggen de zegepraal van deze Gemeente, door ouze katholieke vrienden behaald, is eene der schitterendste van ons arrondissement. De liberalen, rooden cn donchisten hebben eene klopping ge kregen waarvan zij blauwe, roode on groene plekken ton eeuwigen dage zullen dragen. Na eenige wekon eendrachtig ge werkt te hebben, bekomen onze katho lieke vrienden eene meerderheid vau 229 stemmen. Wy wenscbon dat dio eendracht blij re bestaan en dan is, in alle aanstaande kiezingen, den triomf aan de katholieken verzekerd. Zondag avoud is er eene schandelijke schurkerij gepleegd aau de horberg van weduwe Frans Van Vaerenbergh, omdat men, iu volle en deftige vreugd, dezogc- praal der katholieken vierde. Met stokken van ijzeren of loodon ballen voorzien wer den de ruiten uitgeslagen, de ingangdeur en de vensterblinden verbrijzeld een der stokken is aan den laffen schurk ontno men. Daar do zaak reeds in de handen der Justitie is willen wij er Diets meer van zeggen. Het zij genoeg er bij te voe gen dat gansch de Gemeente over die laffe schurkerij verontweerdigd is. Leve Erembodegem I - I Zondag «yn da zwarte lil fl fl PSRI leerjongens van Moorael 111 v u 1 u w 1in eens en met allergroot ste onderscheiding leermeesters geworden in het Groen wegvagen nit het Gemeentehuis. Spijt, leugen en gemeene lastertaal ver pletteren de katholieken hnnne groene tegen strevers door 100 stemmen meerderheid. Ja verpletterende nederlaag van do verbonders. Staven wy dit gezegde met de kiesuitslagen van 1895 en 1899. IN 18 9 5. VERBONDERS. KATHOLIEKEN. De Hop 628 De Hop 502 De Smet 633 Meert 484 De Ves 616 Moena 493 Moene 614 Ringoot 485 Van de Meersiohe 607 Van Wiehalen 515 Dueriuck 609 Van den Bossche 488 IN 1899. De Rop 500 Cassiman 607 De Smet 498 Cooreman 609 Da Vos 498 Coppieters 604 Moens Cam. 499 Cornelia 607 Vau de Meerssehe 495 Moens Frans 611 De Wolf 493 Van den Bossche 599 Na 30 jaren strijden en dank aan vele oog verblindende beloften zijn de Witte eens bo ven geraakt na vier jaren beetnnr worden zij door de Zwarte, en iu meerderheid weg- gekegeld met een buisje van 106 stemmen, tot algemeeno vreugde en verlichting van hot katholieke Moorselsche volk. Iu ware eerlijkheid en deftigheid alsook met de hartelijkste vrolijkheid werd de schit terende zegepraal in 't Dorp en in alle wyken gevierd. Dagen lang zou het blijde geschut der ka nonnen wijd en zijd den zege, de victorie ver kond hebban had men gemogen. (Eene maat, een gewicht In den naam der katholieke Behoudsge zinde VereeuigiDg van Aalst, aan wie het manhaftige en katholieke Moorsel zeer ter herte ligt, werd een prachtige bloemruiker aan de zegepralende kandidaten den maandag aangeboden. Bloemruikere eu geschenken vielen in iedere wgk aan de kandidaten teu deel. Eere en dank aan de bevolking van Moor ael die hare gemeonte bestuurd wil door katholieke of zwarte Moorselaren. Eere en geluk aan de gekozen candidaten, doch vooral, niomand zal het kwalijk nemeu, aan den manhaftigeu en ouvermoeibaren strijder, den heer iheofiel Cooreman Zij leven en bestoren lang klaar hoe heeft de witte partij hare uitvaart gevierd Wat het groen vat in had, heeft het uitgegeven, liet lied van den dag eu van den nacht was het «Weg met dat papenras Daarbij kon het niet blijven; deprieeters moesten aan hun eigen huis aangevallen worden. Het. wit muziek moest dien dag naar Statiekermie. (Hoe voorzichtig, of hoe uitdagend Rond het dorp dansende, kwamen de groene helden, met witte vaantjes gewapend, de geestelijk heid aan het huis van den heer Onderpastoor uitschelden, met afgrijselijke godslasteringen en vrwen8chingcn overladen tot walg van ALLE deftige menschen. De duivels hadden er niets aan de gevleeschde duivels waren aan 't werk Aan 't werk een kwartier lang. En de per soon, die met ééu woord ganechdie witte of liever duivelebende stil kon leggen, stond dat walgelijk schouwspel van ver te bezichtigen, zich wel wachtende er tusichen te komen, ja zelfs schijnende er vermaak in te acheppen. Zoover strekt hnn eerbied voor de Prieetere Laat in den avond nog heeft diezelfde bende, voorafgegaan van de Congoleesche vlag, een repetitie van dit walgelijk spel begonnen voor de pastorij, om de rust te stooren van hunnen eerbiedweerdigen Pastoor een grijsaard van 86 jaren. Als Congoleezeu zijn zij ar weg gejaagd met den stok. Schande over die groene Boort I is de kreet van 't deftig volk, hoe gelukkig dat zij den berg af sijn Tot binnen 4 jaren eeue tweede meeaterlijke wagborsteling. Moorsel aan de Moorselaren Leve het Zwart Bestuur. EEN ZWARTE. P. S. Mist nn gsbuisdt gtvondtn op dtn rtndtt-nons in dtn Cafi Riekt Wat het mis schien op 't dorp oni 4otn bij dsn ta-katkoluktn baat nit den Witten Steen kropen biastig op den haverschelf en de ratten zakten stillekeus am naar 't onder ste van den tas en de werklioJen deden bun best Hel is hier niet meer goed, zei deu nieuweD overste tan 't rattenkasteel, als er niet veel meer te doiscben was, 't zal hi-'i van lappe Domien gaan zyu eu hij vluchtte langs eene spleet weg, met zijne ooren in den nek, naar zijne oude m.ji in 'tRompland, waar hij gelukkiglijk aankwam, zouder van du katten gepakt te worden. Zijne gezellen moesten onder 't strooi kruipen of ze waren hun leven kwijt. De muizen zaten van op den haverschelf met dit epel te lachen en zegden iu hun eigen Dit komt vau stout te ziju. Nooit vergetene ratten I gesneuveld op hetlcugensveld van 1895, wy brengen u eene nieuwe hulde met eeu bezoek aan uw graf. Eere en lof aan uwen taaico moed van vroeger en aau de leugeus en 't geweld uwer nakomelingen, van deze dagen, wij stellen hier bij den helderen schijn der maan dit gedenkteeken dat uwe nagedachtenis zal vereeuwigen. Moest het eenen halven meter nevens de plaats staau, waar uw gebeente rust, wij deuken niet dat uw nageslacht erover zal ontevredeu zyn. Vaarwel of liever tot ziens Nu allen naar huis ouder 't zingon van w'en gevon toch ons vaantjen nog niet af. Dö katho lieke kan didaat, dea heer Domien De Gusseme (voor de reeks van 4 jaren) zegepraalt op den nieuwen kandidaat Burgemeester, den heer Van DerEeckeu met 30 stemmeD. De lijst der katholieken voor de reeks van 8 jaren, zegepraalt op die der blauwen met eeue gemiddelde meerderheid vau 80 stemmea. Deze uitslag bewijst dat het volk van Oordegem nog niet rijp is voor goddo- loosheid, bofferij, leugens en bedrog, maar geeft ook te kenuen aangezien de kleinere meerderheid als vroeger dat, oodanks allo waarschuwing, het oude spreekwoord De wereld wil bedrogen zijn - bij sommigen bier vau toepassing is. Had geld beloven kunnen helpen Als men denkt dat er 100 fr. geboden is voor 4 stemmen, met 5 fr. op rekening I (95 fr. te goed houden 1 P) De katholieken hebben hunno zege praal luidruchtig gevierd. De Koninklijke Harmonie deed Zondag avond eene ronde gevolgd door eene massa volk. Eenige blauwe boezemden, als naar gewoonte, hunne slachtoffer» troost in door 't lied van 't vaantjen. Maandag waren als met vroegere kie zingen de vaantjes gekookt en gewasschen en de waschvrouwen (een twintigtal) ver gezeld van eenige vaantjesgasteu, liepen als razend. In deu avond hebben zij twee pistoolschoten gelost in de deur van den heer Petrus Goossens, met zenders uit den stoofbak. Vrouw Goossens werd lichtgewond aan den arm. De gondarme- rie onderzoekt deze anarchistendaad. De Harmonie deed ook zelfden dag oeueu tweeden uitstap. Bij hareu terug- koer in het lokaal werd er besloten een gedenkteeken op te riehteu voor de ratten dio op de dorpplaats, in 1895, begraven werden. Het was eene grooto buis waarop geschreven stoud Eeuwige gedachtenis onzer gesneuvelden van 1895. Een der beste raltenvrienden, dio zij altijd met zijnen kermisnaam aanduiden, heeft do volgende grafrede afgelezen Achtbare vrienden en weemoedige Vaantjesgaston, Vier jaren is 't geleden, dat wij hier stonden op dezelfde plaats. De bim baum en de rettegetè (zei Iem&ud) hadden ge gaan en een vreeselijk schouwspel ont rolde zich aan het oog der aanwezigen. Een graf geboord door de gevreesde spade van Goossens, verzwolg hior negen lijken tc gelijk. Een hartelijk cn welge meend vaarwel werd hun toegestuurd en sommigen dachten aan de woorden van don dichter En de klokken die luidegtn Hm, bent, bont En de ratten en komen niet meer ntèrom Misschien, ui Pierlala, pa, pa, misschien, sei Pierlala Maar zie eenige hunner tolgeu, verhol gen over de schande hunne voorouders aaugedaaD, omdat er mannen waren die hij hun overlijden feest gevierd hadden eu gedronken, besloten nog eene wauho- pige poging te doen om de lijken te ont graven en eenige nieuwe vooruitloopers in het leven te roepen. Eene rat kwam ge kropen uit eeue mijt in 't Rompland en passeerde dikwijls over den steenweg. Daar werd ze door eene oude medezuster opgemaakt, die sprak van oenen goed voorzieuen schuurwinkel en ze besloten, bij exempel, de 4000 tarwen schooven aan stukben te gaan knagen. Zoo gezegd I zoo gedaan I Moeite eu geweld, alles moest iu 't werk gesteld worden wat mogelijk was. om binnen te geraken. Onder beloven, liegen eu bedriegen, bof fen, lasteren eu verkeerd uiiloggen,gingen ze vooruii ou Ier de leus Hebben is heb ben eu krijgen is de kunst. De vader der ratten, (de Papa) moest eerst vervangen worden, want hij was de kerel niet meer om te gebieden iu 'c kas teel t-n men vond het dus geradig hem bij zijne ooren op den dorschvloer te leiden, waar niet veel te knabbelen was. Dan ging 't spel aan den gang er werd geroepeu valt maar aau I eu geheel de ratt< ufamilie knaagde dagen en nachten. Een rattenjougsko in 't kasteel gekend onder don naam van Eugeentjon, deed uiterst zijn best. Hij eu zijne gezellen strooiden dagen en nachten murienvergif, om iu den tas de meesterschjp alleeu te krijgou. Maar door al dat gepiep gewekt, had de boer lont geroken. Mijnen schuur winkel laten uiteten 1 zegde hy wacht ik ga er een ander spel meé spelen En.... gisteren 15" dezer maand arri veerde den dorschmoleo 1 De muizen De baldadigheden der laat ste 8 dageu vóór de kiczing, vooral door de kreemerskliek io afgelegene wijken verwekt waren schandalig men kan niet moer. M*n moet het zeggen Acht dagen lang is het crapule bier meester geweest der straat en dat heeft vele brave men- scbon ontmoedigd. 't Is moeilijk voor de Politie van zich op alle plaatsen te bevinden, maar, onzes dunkeus, konden er meer voorzorgen genomen worden. 't Is te hopen dat de les zal dienen in 't vervolg. Wie heeft er schandalige biaspartijen in gericht en keurlyke balda- iliizhoiicu wekt Wie heofc er kiezer? te Mijlbeek, den zaterdag Dacht vóór deu dag der kie zing, haring met gebradene patatten laten smullen eu buik sta bij doen drinken Wie heeft zekere kiezers zoo dronken als poolschc zwijnen naar de stembus ge sleurd Wie Wie Wie De kreemerskliek 1 De kreemerskliek I Alles gaat geweten zijn!.... 'tParket is verwittigd en gaat komon... De blauwe stemdieven zullen een pijpje rooken I Aan de oplettendheid onzer Gees telijken. Een aeker getal onzer geeste lijken hebben door overlast vau werk, de Tombola der Natiodale Arbeidsbeurs nit het oog verloren eu geene postzegels opgezonden voor de briefjes hun gezonden, of by weige ring deze terug gekeerd. Daar de trekking plaats heeft, onweder- roepelijk deu 5,n november, zoo moet het bestnur zijne rekening van verkochten en onverkochten briefjes klaar hebbon. Wij verzoeken die Heeren dus, ons nietten kwade te duiden hun zulks te herinneren en zijn OTertuigd dat zij ons spoedig antwoord zullen geven. Dnizendmaal dankbaar op voor hand. Groote Tombola der Nationale Arbeidsbeurs. De trekking ia onwe- derroopelijk vnstgesteld op Zondag 5*u No vember. De personen die aan een goed werk v illen deelnemeu en ter zelfder tgd den kans wugeii een overschoon lot winnen, pianos, harmonium, een tweewioler, fraosch biljard (met 3 billen), naaiinachien, meubelen, mu ziekinstrumenten, hanglampen, zetels, enz., ter waarde van meer dan 25,000 fr., mogen postzegels opzenden ten waarde van het getal loten aio zij verlangen, aan M' Dawrr, 22, Loccpiengbionstraat, Brussel. De loten sullen onmiddeiijk opgezonden worden. Om de lijst der winnende nummers twee dageu na de trekking te bekomen, heeft men slechts eenen postzegel van 10 cw,a aan bo vengemeld adres le sturen. rt n v der onderteckcnaars van den Li Eli* fkmeuzon brief door den wel ken eenige liberalen bekend maakten dat ze voor ganscb de lijst van 't schoon ver bond zoudoo stemmen, drukte zyne ver wondering uit dat de catholieken daar over misnoegd waren.... Mag men dan niet meer vrij zijn gedacht zeggen, enz vroeg de man. Men deed hem opmerken al de grove beleedigiugen tegen de catho liekon onzer sla I iu dat factum vervat Bedrog, vervalsching, dwang, geweld schandalige kuiperijen, onbeschofte leu gens, stomme uitvindingschandelijke verachtelijke dwinglandijen de man Ntoud.... verstomd 1... Hij wist zelfs niet wat hij geteckend had 1 I 1 Eeu ander onderteekenaar, een der byzondersten, verklaarde te Erembode gem omtrent do brug aan Mr V., V dat hij getcekend had alleenlyk voor M. Do Moor... Schoon compliment voor de andere candidaten 1 1 Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd Eeu huisknecht die met de peerdon kan ryden en al ander werk 1 houtdraaiër voor Brussel, verzekerd werk 5 goede weversMen vraagt ook voor Brussel werklieden van verschillige stielen. Ze waren «ie gaten uit. Men heeft bemerkt dat reeds zondag avond en vooral des maandags het cra pule van de straat ver dwenen was alsof liet er door deu duivel was van afgevaagd I... De kloefwachters waren de gaten uit... En de oorzaak Wel de kreemerskliek betaalde dat gespuis niet meer Or pas de sous, pas de voyous Geen stuivers, geen straatschuimers verteerd.... Ze lieten ze rollen de stuk ken van 5.... Wie zal de verschotten be talen Ja, wie wie wie Nu, zal de kat op de boorde gaan dan sen.... en 't schijnt dat ze reeds aan 't dansen is Immers de laatste soldij van de kloefwacht is niet betaald ge worden men heeft de mannen op belofte van later te betalen afgedankt.... Er was geen roodo duit in 't bakske meer, 't was alles besteed aau braspartijen en stemomkooperij Wij zullen nog aar dige toeren zien Boontje komt gewis om zyn loontje. De duurte der steenkolen. Do kolen zijn nogmaals 3 fr. per ton opge slagen. Het is te vreezen dat het de laat ste opslag niet zal ziju, daar de aanvraag naar kolen Diet alleen iu ons land, maar ook in Frankrijk in zulkdan.ve verhou ding vermeerdert dat men de leveringen (ilct doen kan. Men voege erbij dat er wrinig voorraad is. De Duitscbers zenden gueue kolen naar België meer, daar zij in huu land hoogero prijzen kunnen bekomen en de Engel sehen hebben al bunne kolen noou'ig voor den oorlog van Transvaal, zoodat zij eer lang ook gcene kolen naar België meer zullen kunnen sturen. komen er gevallen uit van stemomkooperij, broodroof,dwang en schrikaanjaging door de kreemers- kliekers gepleegd.... Men voege daarbij de braspartijen waar haring met gebra dene patatten gesmuld en pinten uitzet buik stabij gezopen wierden 1... Reeds zijn een twintigtal gevallen ge kend gesteund op onbetwistbare getuige nissen. Op Mijlbeek onder anderen, zaterdag nacht, hield de kreemerskliek braspartij tot 8 uren 's zondags 's morgens men hoorde ze soms vloeken en zweren, huiion en tieren alsof er eene bende duivels was uitgelaten. Er zijn er die geen mis konden hooren, zoo beest zat waren ze gedron ken... maar ze wierden toch naar do slembus gesleurd.... En de belden van Cbipka noemen dat do verzedelijkiDg van 't volk 1.... De stemdieven zijn gekend, 't Parket gaat verwittigd worden, 't Zou aan den vriezer van zekere krcemerskliekers wel eens hard kunnen vriezen I... gezegd dat de kloefwaeht zondag avoDd vlug de gaten uit was. Eene bende van dertigtal dier schuimers bleef rondloopen ©n wierp de vensterruiten in ter herberg van Frans Matthieu, Hoogstraat en ten huizo van August Vau don Bergh, Zonne- straat. Eenige kleine ruitjes der glazen deur van den Cath. Kring, Korte Zout- atraat werden bij middel vau patatten ingoworpeü. De dader is gekend en procesverbaal is tegen hem opgesteld. In de deur van den heer P. De Pacpe, bevelhebber der Pom piers is ook eone spiegelruit verbrijzeld geworden. Hier en daar «erden door die gemcine schoften bij middel van stokken, geweldige slagen gegeven op venster blinden. Na 't bestormiDgske van den Cath. KriDg werd do bende door de Poli tie uiteengedreven daarna werd alles rustig. Overigens bijDa gcene blauwen, groenen of rooden waren nog ter straat le zien. Loting en dronkenschap. Bij gelegenheid der inschrijving voor de aan staande loting heeft M. de minister vau binuenlandsche zaken eene reeks inlich tingen naar de gemeentebesturen gezon den, betreffende de te nemen maatrege len van orde tydens de lotiDg. Hij heeft hen aangeraden, bij middel van plakkaarten de bevolking te verwit tigen dat de voorschriften der wet op de dronkenschap streng zullen nageleefd worden, r,iet alleen ten opzichte der dron ken persouen, die ongeregeldheden ver wekken, maar ook ten opzichte der her bergiers, welke de hun betreffende arti kels zouden overtreden. M. de minister heeft eveneens de ver vroegde sluiting der herbergen aanbevo len maar zelfs de voorloopige sluiting der drankhuizen, gehouden door personen van twijfelachtige zedelijkheid. Eveneens wordt aanbevolen, de lote- lingen, die voor den militieraad moeten verschijnen, te doen vergezellen in de ge meenten, die zy niet bewonen, door den gemeentesecretaris, en een lid van het schepencollegie of van den gemeenteraad. DE GROENEN beweren dat ze catboliekcu zijn, maar overal bevechten zij de catholieken... Aardige catholieken voorwaar I Te Brugge, te Bootn werkten zij tegen de catholieken tot uitsluitelyk profijt der liberalen....... Te Kortrijk stemden de groenen by de verkiezing der tweede reeks, voor de roode socialisten... Houdt op den schijnheilige volkslopper te spelen en toont u gelijk ge waarlijk zyt, namelijk baatzuchtige wraakgierige grooue socialisten 1 GELIJK wij bet reeds hebben meêgedeeld is er procesverbaal opgesteld tegen de kloefwachters die woelingen verwekten in 't 11* stembureel voorge zeten door M. Claus, geueesheer en zetelende Stadsmeisjesschool N° 2, Ouden Dendormondschen steenweg. Toen men om 1 uur de deur wilde sluiten, kwamen de kloefwacbters hier tegen in verzet zy wilden do wachtzaal niet verlaten, on danks het herhaald bevel des voorzitters. Doch in plaats van been te gaan belce- digden zij op do schandaligste wijze den beer Claus cn ook den heer Ach. Éemau, catholieken getuige. Tegen de kloefwachters die de stembus vau 't 9* Bureel, oudo gemeenteschool, Langestraat, Mijlboek hebben willen overmeesteren is ook procesverbaal opge steld. Ze zullen, gelooven wy, een pijpje te rooken krijgen. DE UITSLAG der kiezing te Aalst toont ons dat de liberalen bijna als een man voor de groene en roode socialisten hebben gestemd. Arm liberaal kliekje 1 hoe diep sijt ge toch gevallen 1 Dat monsterverbond is uw doodvonnis.. Nog eeu tweetal jaren en de oude liborale partij «al gansch van 't politiek tooneel verdwenen zyn I.... V A 1*1 V A I N 1 Wij verwittigen dezen onzer vrienden die op de kiezerslijsten niet ingeschreven zijn met het getal stemmen waarop zij vermeenen recht te hebben, dat de tijds bepaling voor de vragen van inschryving of tot vermeerdering van stemmen aan het Gemeentebestuur den 81 October aanst.. ten einde loopt. Verzoek zich met de bewijsstukken te wenden ten Stadbuize, Bureel der Kie zerslijsten, of in den Catholieken Kring, Korte Zoutstraat, N' 44. HET BESTUUR. Om ln 't begin van November te verschijnen BK Alminak van 0. L. Vrouw van Affligem. Prijs 0,30 Vrachtvrij thuis 0,40. Wij hopen dat deze nieuwe Almanak zal welkom zijn bij alle vereerders van den grooten H. Benedictus. Hij is opge luisterd met schoone platen en behelst eene photogravure, die alleen den prijs van den Almanak woerd is. Men zal in dezen Almanak vinden al wat de orde van den H. Benedictus betreft haren oorsprong; de verschillige vertakkingen der orde hare kloosters zoo van Paters als Kloosterzusters in ons land, enz. enz. Men zal daarin ook kunnen vinden de aflaten en voordeelen jdie de vereerders van Sint Benedictus kunnen verdienen met het dragen van de gewijde medailiën van het scapulier en met oblaat van de H. Benedictus te zijn. Bovendien zal de Almanak zijn een voorbode van De Maria-groet uit Affli gem die mededeelt al wat er gedurende het jaar merkwaardigs gebeurt is ter eere van O. L. V. van Afflgem of van Vrede, en de lezers en lezeressen zal op de hoogte houden voor al wat het Broederschap van O. L. V. tan Affligem betreft. Buiten de belangrijke inlichtingen tot Sint Benc-dictus' orde en O. L. V. van Affligem, bevat bij insgelyks nog een tal van vermakelijkheden en nuttige wenken, nlsook eene bladzijde uit Pastoor Kneipp, zeer dienstig voor de ouders in het op voeden der kinderen. Dijnsdag 24 October 1899, om 8 uren Jaargetijde voor wijlen den beer Jozeï Megakck en Familie, van wege de Bur gerlijke Godsbuizen. G. Z. J. C. A. J. M. J. F. C. C. in de kerk der Arme Claren Coletinnen. Ter gelegenheid der gedurige aanbidding van het Allerheiligste Sacrament des Autaars, Woensdag 25 October 1899. ORDE DER GODDELIJKE DIENSTEN: 's Morgens ten 5 uren de eerste Mis. Om 8 uren de tweede Mis. 's Namiddags ten 3 uren het Sermoen door den Eerw. Heer Robgihbs, Pastoor van het Gasthuis, daarna het Lof en TE DEUM. Priesterlijke benoemingen. Zyn pastoor benoemd op S' Michiels te Gent, de E. H. Puissant, pastoor te Meirelbeko te Meirelbeke, de E. H. Van Vaerenbergh, pastoor te Wortegem te Wortegem, de H. De Vos, onder pastoor in Sl Martens te Ronse. Zijn opzieners benoemd van het lager onderwgs in de bisschoppelijke scholen do E. H. Smet, superior te Eecloo, voor do Jekonij van Eecloo, en de E. H. Van Gout hem, directeur te Waesmunster, voor de dekenij van Dendermonde. tot middernacht dienstdoende Apotheker Zondag 22 October 1899, Mr De Wael, Kerkstraat.

De Denderbode | 1899 | | pagina 2