Ter eere van M. Nyssens. Vrijheid van geweten. Een en ander. 4 Quatuor. jr.LDva„Hde" M- August-Adolf in Holland- - Kieskronijk. Bokkenrijders. Benedictus' Kalander Allerhande Nieuws. Om de diensten te erkennen door M. Nijssens aan de maatschappijen van ou derlingen bijstand bewezen, hadden al deze maatschappijen van geheel het land, reeds sedert april het ontwerp gevormd, te zyner eere eene betooging in te richten. Deze betooging, ter oorzake der zwakke gezondheid van den gewezen minister herhaaldelijk uitgesteld, heeft eindelijk tondag namiddag ten 2 uren plaata gehad in het Paleis der Academiën, te Brussel. Meer dan 1200 maatschappijen waren vertegenwoordigd. Geheel het diepe der zaal was met vlaggen en vaandels behangen. Asd het bureel hadden plaats genomen MM. Tumelaire, voorzitter van het in richtend comiteit, Nyssens, Van den Heu vel, minister van justicie, du Sart de Bouland, gouverneur van Heaegauw, enz, Onder talrijke redevoeringen werd den held van 't leest een prachtig bronswerk aangeboden, verbeeldende de onderlinge bijstand, beschermd door de hedendaag- sche samenleving. M. Nyssens antwoordde met te wijzen op de verrassende uitslagen, die de on derlinge bijstand, dank aan de officieële ondersteuning, oplevert. Elk jaar vergrooten de sommen, door den Staat als hulpgelden verleend, en dit jaar bedraagt die som 300,000 fr. Hopen wij dat die som 't naaste jaar 600,000 fr. bedragen zal. Na de plechtigheid had een défilé met al de vlaggen plaats, en het feest eindigde met het nationaal lied. Boridd«rCatholiekeKrin> een. Zaterdag 11., vergaderden te Biussel de Afgeveerdigden der Cath. Kringen. Het ontslag van M. Woeste, als Voor zitter van den Bond kwam ter spraak. Verscheidene redenaars namen het woord en te slotte werd het volgende dag orde aangenomen door de vergai iu^ Bericht ontvangen hebbende van bet ontslag van M. Woeste, als Voorzitter betreurt de Bond deze beslissing Voorbehoudt zich alle oplossing dezer kwestie Voor 't overige, verdaagt de zitting tot binnen eene maand. - Het tooneelstuk van het menschen- lijk leven iu 5 bedrijven Een Brusselsche liberaal, of liever, maconniek orgaan La Qazetteklaagt eenen omzendbrief aan gezonden door den E. H. Hancarte aan de heeren offi cieren in garnizoen te Brugge door den welken hij hun kennis geeft van zijne benoeming tot het ambt van krijgsalmoe- senier. De E. H. Hancarte herinnert wat zijne plichten zijn in zake van den R. C. Gods dienst en de bediening der HH. Sacra- mentem. La Gazette bespreekt dien omzendbrief op grove en onbetamelijke wijze en aan schouwt hem als eene krenking der vrij heid van geweten. Eene interpellatie moot in de Volkska mer gedaan worden, want men wil het leger clerikaliceeren roept La Gazette. De vrijheid van geweten in ons leger wel hoe kan ze door dien omzendbrief miskend of gekrenkt zijn De E. H. Hancarte laat eenvoudig zijn benoeming als krijgsalmoezenier kennen en d« plichten die aan dit ambt verbon den zijn. Niemand wordt gedwongen. Wil men van de diensten des aalmoezeniers niet, wel het staat aan alle militairen vrij, gelijk aan den burger. Men moet waarlijk eenen maconnieken Brusseleer zijn van aan de dikke poump om in dees geval van krinking der gewe tensvrijheid te durven gewagen I P J Bogaerde onder wiens bestuur AÊmfAde Muziekschool zooveel voor- BSuitgang gedaan heeft, komt een I JR nieuw element van vooruitgang wKl c'aar te ,te^en» ^oor h*"1 "üch- v, ten van «enen quatuor voor JIJ snaarspeeltuigen, bestaande uit v" de H.H. Drubbel, Leussons, Ghysbrecht en Backaert, welke voorzeker bekend zyn als hoogst bekwame kunste naars. Deze quatuor welke de benaming aangenomen heeft van Quatuor der Muziekschool, en gesteld is onder de leiding van den H«er professor Drubbel, zal zich voor de eerste maal laten hooren op het Concert der Prijsdeeling van de Muziekschool welke Maandag 13 dezer zal plaats hebben ten Stadhuize, Groote Feestzaal. Het is aan onze Muziekschool en aan het wy» bestuur van den heer Van den Bogaerde te danken dat het muzikaal leven in onze stad zulk eena merkwaar dige uitbreiding neemt. Ook durven wij hopen dat de muziek liefhebbers niet zullen ten achter blijven om dit streven en deze nuttige instelling aan te moedigen door do zittingen welke dezen winter zullen ingericht worden bij te wonen, en hun, op deze wyze, de gele genheid geeft tot het hooren van werken van de grootste meesters zoo als von Beethoven Haydn, Mozart, Mendelsohn, enz. (Medegedeeld). De geestige (P) Soir. Uit De Klokvan Aarscbot De geestige en franschgezinde Soir heeft weer iets gevonden De Vlaamsche Academie heeft, zegt het flauw bescheed, eene vertaling be paald voor het fransche automobile [Suelpaardelooszonderspoorwegpetrool- rijtuig. Geestig, he Maar wy voegen er by: Wy zelf hebben ook eene vertaling van fransquillon. Leeghersenlooszondergedachtenmetwind- gevuldboofdbezittendmenschenkind. Dat is wat anders: daar hebben wy geen academie voor noodig. I. Wat huilen En pruilen. II. Wat knoeien En stoeien. Hl. Wat zingen En springen. IV. Wat knutselen En prutselen. V. Wat treuren En zeuren. En strompelt naar 't graf. Zoo spelen wy 's levens tooneelstukje af. Zondag 11., te middag moest de opge- schorste priester Daens eene voordracht houden ter zaal der Vereeniging te Nij- megem, alwaar de R. Catholieken de meerderheid der bevolking uitmaken. 's Morgends waren aan de kerken brief jes uitgedeeld van den volgen inhoud Katholieken Gij hebt de waarschu- wing gehoord. Zorgt dat de zaal ledig - blijft. Zorgt dat priester Daens voor - stoelen en banken staat. Zorgt dat hij nooit weêrkomt in de stad van den - Zaligen Canisius. DeNgm. Roomsch-Katholieke Volksbond. Ongeveer 800 nieuwsgierigen bevonden zich op 't gestelde uur in de zaal. Zij wer den door de menigte die zich Ier straat bevondt uitgejouwd. Rond 2 uren onston den er vechtpartijen aan den ingang en zelfs smeet men met steenen en straat vuilnis. M. Van Oudheusden, de pachter van het lokaal, verzocht M. August- Adolf langs een achterpoortje te ver trekken, doch hij zou geantwoord hebben: - Ik ben langs de voordeur binnen geko men en ik ga do voordeur weder uit. Eindelijk verliet M. August-Adolf het lokaal onder de bescherming der Policie en begaf zich onder het gejouw en gefluit der menigte naar het Oranje Hotel waar hij besloten had te vernachten. Nu iu- ziende dat het te Nijmegem voor hem niet bant en klaar was, dat hem een tweede beestejagen zou kunnen te beurt vallen, achtte hij het geraadzaam om 3 uren naar Arnhem te vertrekken en dade ljjk naar huis te loopen 1 Wij verwachten verdere inlichtingen tegen zondag aanst. Werkerspensioenen. In vooruit zicht der bespreking van het wetsontwerp betreffende de werkerspensioeneo, heeft de heer midister van nijverheid en arbeid aan de gemeentebesturen van geheel het land een werk van statistiek voorgeschre ven, namelijk uit de bevolkingsregisters de namen op te nemen van al de mannen van 55 jaren oud en daarboven. Als dat werk aan de regeering zal 0. leverd zijn, zal deze een onderzoek doen over den maatschappelijken toestand van eiken bnrger van ten minste 55 jaar oud Daaruit zal men al degenen zoeken welke zich in behoeftigen toestand bevin den en weerdig zijn gepensioneerd te worden. Het is slechts daarna dat de regeering de som zal kunnen vaststellen welke zij aan de Kamers moet vragen om de werkmanspensioenen in te stellen. Togen de kloven. Als uwe handen in kloTen springen ge zoudt dikwyli ook springen van 't zeer, maar 't en verbetert daarmeê ui«t Men pryst den volgenden middel voor menschen die aan die kwaal onderhevig zyn; men mengelt Witten wijnazyn 30 gramm. Zuivere beste alcohol 15 Roozewater 15 Citroensap 20 Men wascht eens handen met lauw water en wryft ze daarna met het boven staande mengsel, Het vergaan van de wereld. Er is in den laatsten tijd en er wordt nog veel gesproken en geschreven over eeue zoogezegde voorspelling van Dr Falb, over het vargaan van de wereld op 13 november aanstaande, ten 2 uren namid dag. Wij zouden namelyk in botsing ko men met eene komeet. Allerlei fantastische verhalen zijn hier over gedaan eD zelfs de stellige verzeke- ring van Dr Falb zelf, dat by nooit zulke voorspelling deed, hebbeu de hierover opgelaten kwakkels niet kunnen kortvleu gelen. Te dier gelegeuheid haalt men natuur lijk al de vorige voorzeggingen aan van botsingen tusscben de aarde en ander# hemellichamen, voorzeggiugen, die nooit zyn uitgekomen. Tot geruststelling onzer lezers zy gezegd, dat de meeste geleerden, daar onder ook Dr Falb, van oordeel zijn dat dergelijke botsingen alleronwaar schijnlijkst zyn. Heeft August-Adolf de Hol lander voor den aap gehou den of wel kent hij de voorschriften onzer kieswetten niet aangaande 't meervoudig stemrecht het eeue of bet andere moet men er van afleiden. Het Volksblad van Amsterdam, een socialistisch orgaan, in nr van 31 October 11, in zijn verslag over de voordracht van den npgescborste in 't Paleis, aldaar schrijft 't volgeude Hij bespreekt daaromtrent het meer- voudig stemrecht dat in België heerscht en dat een afgrond is van schelmerij, van bedriegerij, van slokop. Hij be- schrijft hoe in België, in de stad van - spreker vier partijen bestaan, de Woes- tisten, de liberalen, de socialisten en - partij van Daens. Hoort men tot de eerste partij (tot de catholieke) dan krijgt men vier, de aanhangers der tweede partij (de liberale) ontvangen er drie en twee naar mate ze gematig- der zijn, de socialisten één, en hoort men tot do partij van pastoor Daens dan ontvangt ge geen enkele stem (Gelach.) - Komt men nu bij den burgemeester om daarover te klagen, nu dan is men - bij den duivel te biecht (gelachKrijgt men na lang ijveren nog eenige stem- men terug dan mag men te vrede zijn, maar vast kan men er van overtuigd zyn dat men er toch heel wat bij in- schiet. Wat ons betreft,wij houden M.August- Adolf als zoo onwetend niet in zake onzer Belgische kieswetten, maar wij zeggen de man heeft weêr eens zijne gewoonlijke zeeverkraan opengedraaid en er zoodanig op los gegaan dat hy de Hollanders voor den aap hield Bedelaarsgestichten. De stad Brussel, die zulke groote bijdragen levert voor den onderhoud der bedelaarsgestich ten, vraagt nu eene geheele hervorming dier inrichtingen. Zij zou de bedelaars der steden van die der dorpen gescheiden willen zien, en hen op die manier ook verscbillige werk zaamheden doen verrichten. De maatschappijen van S' Vin- centius a Paulo in Belgié. Op 1 Januari 1899 had België 965 dergelijke maatschappijen. Deze 965 maatschappijen hebben 15,755 leden en bezoeken 23,969 noodlijdende farailiën, waarvoor een bestek gemaakt is van 1,210,142 franken. In de proviucie Antwerpen zijn er 169 maatschappijen, die 918 leden hebben en 1680 huisgezinnen bezoeken. De stad Brussel heeft er 36, met 842 werkende leden. Leuven beeft 13 genootschappen. In West-Vlaanderen zijn er 142 krin gen met 2,497 werkende leden, die 2,550 familiën ondersteunen. Wat Oost-Vlaanderen betreft, daar vindt men er 173 met 3,081 leden en die alle jaren een inkomen hebben van 199,000 frank. In Henegouw zyn er 109 maatschap- Pijen. De provincie Luik heeft 126 kringen met 2,025 werkende leden, die 4,345 noodlijdenden bezoeken. Limburg heeft 49 en Luxemburg 20 maatschappijeu. In de provincie Namen vindt men byna afdoelingen in al de gemeenten. Een hongerlijder. In New-York heeft de dominé Hughes Perry, van de Mariakerk, niet minder dan 48 dagen gevast. Gedurende al dien tijd gebruikte hij volstrekt geen voedsel, in welken vorm ook, en dronk alleen water. Deze hongerkuur werd echter niet voor plezier ondernomen, zooals die van Dr Tanner, m iar diende, om den geeste lijke van eem- chronische maagziekte te genezen. M. Perry bleef dan ook niet iu bed gedurende zijn vasten, maar maakte dagelijks wandelingen. In de eerste dagen gevoelde hij een vreeselijken honger, doch den overigen tijd was hij volstrekt niet onwel, boewei hij zoo vermagerde, Jat hij teu laatste weinig meer was dan vel over been 1 De hongerlijder heeft echter zijne kuur glansrijk doorstaan en wat de hoofd zaak voor hem is by is van zyne maagkwaal verlost. De 10 geboden van den wielrijder. 1° Rijd nooit zonder bel, goed opge pompte bandeu, goed aangezette schroe ven en betrouwbare rem 2° Ryd nooit met eene volle maag 3° Vergeet geen ge vulde lanteern, noch gevulde gereedschap- tasch, noch gevulde beurs 4° Zet geen krommen rag als eene kat en zit niet als een opgeblazen kikvorsch 5° Ryd niet dicht achter een rijtuig 6° Matig uwen gang bij hoeken vau straten 7° Rijd voor eiken voetganger uit den weg 8' Drink onderweg weinig water 9® Rust niet op eene vochtige plek 10° Ryd met gesloten mond en met open oogen. Suiker en sacharine. Een vak blad wees onlangs op de overgroote uit breiding, die het verbruik van sacharine heeft, door de limonade fabrikantie, welko grootendeels in handen van apothekers is. Ten gevolge daarvan heeft de bevoegde minister aan de geneeskundige commis sion eenen omzenbrief gericht, waarin do bepalingen van art. 4 der wet op do sa charine herinnerd worden Eten der soldaten. - Een mioiste- rieele omzendbrief luidt als volgt De uitdeeling van verkens- en schapen- Tleesch voor de soldaten, opgeschorst gedurende den zomer, is den 1 November lernomen geweest. De eetknart voor do soldaten is ge regeld Maandag i50 grammen rundvleesch en 100 gr. opgelegd vleesch alle 15 dagen zal dit laatste door vleeschpast«i vervan gen worden Dijnsdag, 300 gr. rund vleesch; Woensdag, 300 gr. rundvleosch; Donderdag, 150 gr. rundvleesch en 150 gr. verkensvleesch; Vrijdag 300 gr. rund vleesch; Zaterdag 150 gr. rundvleesch en 150 gr. scbapenvleesch, uitgenomen voor het garnizoen van Antwerpen, dat 300 gr. rundvleesch zal krijgen; Zondag, 300 gr, rundvleesch. Daarbij alle dagen 750 gr. brood, soep en patatten met saus. Onze soldaten zullen niet te beklagen zijn. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd Een huisknecht die met de peerden kan rijden en al ander werk 1 houtdraaiër voor Brussel, verzekerd werk 5 goed( wevers 1 bakkersgast metaalbewer kers voor Frankrijk loon vau 4 tot 5 fr. Men vraagt ook voor Brussel werklieden van verscbillige stielen. Vraagt werk Een leerjongen voor den beenhouwers- stiel. Bier in Oongo. De pogingen lot het brouwen van bier schijnen goed te zullen gelukken. De proefnemingen van Broeder Vanderstraetcn, met ongepelde rijst en een weinig hop, hebben reeds 200 liters uitmuntend bier opgeleverd, waar niet het minste alcool bijgevoegd is. Ook werden er proeven genomen met sorgbo. Deze leverde insgelijks goede uit slagen op. Daarop trok deze een dolkmes uit den zak en bracht er Bauwens eenen steek meë toe. De vechtlustige djek, die nog maar sedert eenige dagen te Brrnsel verbleef is aangehouden. Ilij is in bezit van papie' ren gevonden, die voor hem zeer compro- metteerd kunnen zyn: 't Leuvensbier der Brouwerij Druwé Aalst, is het beste. Een nieuwe goesting. Een naamde J..., herbergier, woonachtig m..^ de Werf, te Antwerpen kwam dinsdag nacht thuis. Hij was waarschijnlijk reeds een beetje aangevezen; maar toch had hij nog goes ting in een slaapmutske. En hij schroefde den bek van de lamp af en begon den petrool uit te drinken. 't Smaakte echter niet, want hij riep om hulp en de geneesheer Van Ermenghem diende hem de noodige zorgen toe. De man heeft misschien wel eens ge- hoord, dat men in Amerika petrool drinkt voor de vallingen. Maar hij wist niet dit men zich daar bij een vingerhoed bepaalt, Maar, aan de brandende lamp Een officier te Brugge in zijn bel levend verbrand. Eene vreeselijke ge beurtenis die mea zondag morgend ont dekt heeft maakt thans in de stad hel voorwerp aller gesprekken. 's Morgends rond 6 uren, wanneer Mad. weduwe Verfaillio, die bet gasthof den Gouden Arend op de Muntplaats opet houdt, en hare dienstmeid opstonden, werden zij een hevigen brandreuk gewaar, Na te vergeefs 'gezocht te hebben waar deze reuk voortkwam, klopte met op de deur der slaapkamer van M. GÜ- lain, 1" luitenant van het 11® linie aldaar die daar inwoont. Geen antwoord gekregen hebbende werd de deur opengebroken de persone: die er voor stonden moesten voor de. stik kenden rook, die de kamer vulde die nu eeneu uitweg krepg, achtera; deinzen. Wanneer de rook grootendeels verdw» nen was, drong men de kamer binnen Een vreeselijk schouwspel vertoonde zici daar het bed was half verbrand Gillain lag dood, uitgestrekt achter dr deur hy was verstikt. Het lijk, dat naak was, was half verbrand het gelaat had een afzichtelijk uitzicht van schrik e: pijn. De hauden waren met bloed bedekt hetwelk moet voorkomen van do wondoc, die de ongelukkige zich veroorzaakt heet met eeno ruit zyner slaapkamer in H slaan, om langs daar te vluchten. Het. lijk is naar het hospitaal overge bracht. De ongelukkige was slechts 34 jaar ouJ en geboren te Antwerpen. De oorzaak van deze dood is toe D schrijven aan de gewoonte die het slacht offer zou gehad hebben van 's avonds li lezen, vooraleer slapen te gaan de troollamp die de lezer, in slaap gevalls zijnde, zou hebben laten branden, zou h« vuur meêgedeeld hebben aan de bedgr dij nen. Volgens de anderen kan het vuur voortgekomen zijn van een eind sigaa* dat de officier zou hebben weggeworpr. en dat het bed zou in brand gesteta r hebben. Wat er van zij, men huivert by dep- i dachte, welken verschrikkelijken dooi- Om in 't begin van November te J strijd de ongelukkige moet onderstam 5 hebben verrast zijnde door de vlammet ij en den rook, is hij uit zijn bed gesproQgH f en moet door den dichten rook die het verblindde en verstikte, als eenen zende door de kamer geloopen hebben eenen uitweg te vinden, tafels omverlw pende, ruiten brekende hetgeen m« niet gehoord hoeft, daar deze kamer ntf al ver vau de andere slaapkamers t gen is en eindelijk bovenmenschelijb pogingen aanwendende om de deur, ad Ier welke hij werd gevonden open ti krijgen I... Dit moeteen allervreeselijkt drama geweest zijn. (Hamdelsblai]. Brand eener groote hofstede fc Beveren Op 20 minuten afstand m Be veren dorp, ligt de volkrijke wijk Tij»- kenshook, waar men, benevens vele werk manswoningen, ook menige hofstede aan treft. Het was daar dat men zaterdag in den namiddag rond 4 uren, eenen brand ont- waarde, uitgebroken op de hofstede v« Cornelis Canl. Weinige stonden nadien was het gansch gebouw, bestaande uil peerdenstal, koeistal, voederstal en d« schuur, bonevens een groot karkot iü vuur en vlam. Daar alles met strooi gedekt was viel er aan redden uit do stalling niet te den ken. Hooger en hooger stegen de vuur- gensters, heviger werd de brand en dn toegeloopen geburen en landlieden, welke in de nabijheidopde akkers waren, brach ten ladders en zeilen aan, om het hui» van Cant te behouden Een noordwesten wind joeg het vuur meer en meer aan, en op een 100-tal me ters van daar, in de hoeve van Pauwels, moest men ook natte zeilen op de daken leggen om de vuurvonken op te vangen. Met de grootste moeite was men op c hofstede Cant er toe gekomeu 2 koeien te redden 4 melkkoeiën, 6 kalveren, 3 gei ten, een hond en verscheidene kiekens, alsook den oogst en boerenalem, zijn ver loren. Niets meer dan rookende hoopen van onuitgedorschen tarwe, koorn en haver blijft er van den oogst over. Het peerd was in Beverenpolder op het land. Men weet niet jnist hoe de brand ont staan is de bewoners zeggen dat het ver zekerd is. Kiezing verbroken. De bestendige deputatie heeft de ge- meentekiezing van Dottignijs verbrokeu. De catholieke lijst werd door het kiesbu- reel niet aanveerd, omdat zij slechts dooi een enkelen persoon aaugebodeu werd. De kiezing had plaats en door de weglating der catholieke lijst verloren onze vrienden in werkelijkheid de meerderheid van den raad. Doch ten gevolge van eenen om zendbrief van de peters der catholieke lijst, kozen de catholieken met witte brief- kens. Op 1317 kiesbulletijns waren er 694 witte briefkens, zoodat het getal gel dige stemmen slechts 623 bedroeg. De bestendige deputatie heeft dus recht- veerdig gehandeld met deze halve kiezing te verbreken. Het komileit, in zijne vergadering van 7 Novem ber laatst, heeft beslist de 33® verjaring der Maat schappij De Bokkenrijders te vieren op Maandag 27 November 1899. verschijnen XN Almanak van 0. L. Vrouw van Affligem. Prijs 0,30 Vrachtvrij thuis 0,40. Wij hopen dat deze nieuwe Almanak zal welkom zijn bij alle vereerders van den grooten H. Benedictus. Hij is opge luisterd met scboone platen en behelst eene photogravure, die alleeu den prijs vau den Almanak weerd is. Mea zal in dezeD Almanak vinden al wat de orde van den H. Benedictus betreft haren oorsprong; de verschillige vertakkingen der orde hare kloosters zoo van Paters als Kloosterzusters in ons land, enz. enz. Men zal daarin ook kunnen vinden de aflaten en voordeelen die de vereerders van Sint Benedictus kunoeu verdienen met bet dragen van de gewijde medailiën van het scapulier en met oblaat van de H. Benedictus te zijn. Bovendien zal de Almanak zyn een voorbode van - De M aria-groet uit Affli gem die mededeelt al wat er gedurende het jaar merkwaardigs gebeurt is ter eere van O. L. V. van Afflgcm of van Vrede, en de lezers en lezeressen zal op de hoogte houden voor al wat het Broederschap van O. L. V. van Affligem betreft. Buiten de belangrijke inlichtingen tot Sint Benedictus' orde en O. L. V. van Affligem, bevat hij insgelijks nog een tal van vermakelykheden en nuttige wenken, alsook eene bladzijde uit Pastoor Kneipp, zeer dienstig voor de ouders in het op voeden der kinderen. Vraagt 't Leuvensbier der Brouwerij Druwé, Aalst. Een dolksteek. De Vorkstraat te Brussel was maandag nacht bet tooneel van eene bloedige aanranding. Een genaamde Bauwens kwam uit ecu koffiehuis, iu gezelschap van een Eogelsch- man die op zeker oogonblik twist zocht en wilde boksen. De andere verzette en verdedigde zich zoo krachtdadig dat do EDgelschman de neerlaag ging lyden.

De Denderbode | 1899 | | pagina 2