Zondag 12 November 1899 5 centiemen per nummer. 54sle Jaar 3416. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. BERICHT. Alwie zicli voor een jaar aan Den Dender- bode abonneert, zal het blad van heden af tol Nieuwjaar GRATIS ontvangen. Men kan zich abonneeren door tusschenkomst Van het Postbestuur mits zich te wenden tot 't Postkan toor waardoor men be diend wordt of tot den postbode. Men kan ons ook schrijven of zich persoonlijk naar ons Bureel begeven. Calholieken, leest en verspreidt Den Dender- bode. De oorlog. De slechte gazetten. ZONDAGRUST. De Moordenaar f Laffe ding en! LANDBOUW. Aan l/r Van der Linden. Avonturen irim^i"^s''AioV Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Lands. Guique «mum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse cp 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad Aalst, 11 November 1899. Deze zoogezegde verlichte eeuw met een overgroot bloedbad begonnen, ris keert veel onder het gebulder der moor dende kanonnen te eindigen. Een krijg is losgeborsten tusschen het machtige En geland en de kleine Zuid-Afrikaausche Republiek, de Transvaal, gesteund door OraDje-Vrij staat. Een feit dat wij aanstonds vaststellen moeten is de genegenheid die men overal, de Amerikaansche Vereenigde Staten uit gezonderd, voor de kleine Boerenrepu bliek gevoelt. Wij, Belgen, bijzonder voe len ons hart van vreugde kloppen als een voor de Boeren gunstig draadbericht eene overwinning aankondigt wij juichen toe, zoo innig en zeer of het onze eigene sol daten gold. Waarom Omdat Engeland de verdrukker is omdat Engeland oogelijk heeft en bet den oorlog beeft doen beginnen met het oog Tranvaal in te palmen omdat er daar rijke goudvelden zijn. Eerloozor drijfveer zou een oorlog nooit hebben. Ook gaat uit den schoot van het volk een kreet van misprijzen en afschuw op voor het mach tige Engeland en ieder wenscht aan den britischen overmoed paal en perk te zien stellen. Een land maakt uitzondering: de Ver eenigde Staten van Amerika. Het is dat fameus land, lezer, waarvoor eenigo maanden geleden onze groenen te velde trokken tijdens den oorlog met Spanje. Onze groenen waren alsdan de aanbidders van de brutale overmacht het goede recht telde voor hen niet. Alhoewel het van den beginne duidelijk was dat roofzucht alleeu de oorzaak was der tusschenkomst. van Amerika, tocli hieven onze groene jannen, ouze fameuze ridders van den arinen eu verdrukten kleine, h« t eene loflied na het andere aan ten voordeele van den machtigen slokop van het Noorden. Spanje dat alle recht voor zich had, wierd uitgeschud, bestolen eu den diefstal juichten onze arme groe nen toe. Als ouze groenen dc schaamte loosheid zouden hebben dit feit to looche- nenen zouden wij hen vragen wat er van de Spaansche koloniën is geworden Is Cuba een onafhankelijke Staat geworden? Neen, niet waar, heeren groenen,-cd t nochtans dat hadden de Amerikanen, l de grijpvogels van het Noorden beloofd Cuba vrij was huu kreet en om een voor- weridsel te hebben tusschen te komen deden zij zelf een hunner schepen sprin gen Ouze groenen zwaaiden de hoeden in de lucht en groetten met dolle vreugde kreten den Amerikaanscheu dwingeland. Eu zij zijn voor het recht, onze groenen Ons heeft het dus verwonderd onze groene bladen verzet te zien aauteekeuen tegen 't roofziekte Eugeland: wanueer wij kunue houding nagaan in den Spaaosch- Amerikaausckcn krijg dan, helaas, moe ten wij hun dat recht ontzeggen. De algemeene genegenheid zelfs van onze groenen is voorde arme Boeren; zij verdedigen hun land tegen een roover, een brigaud, zij vechten voor de vrijheid, voor het zelfstandig bestaan. De Engelsche verliezen bij Ladysmith wierden dan ook op handgeklap ont haald. Maar zal de kleine Zuid-Afrikaan- sehe Republiek bet tegen de overmacht van Engeland kunnen volhouden Dat vraagt men zich met angst af eu ook zien de vrienden der Boeren met weemoed de toekomst te gemoet. Maar zullen de Mogendheden zoo, zonder reden, eeu vrijland laten buit nemen Zullen zij in den strijd niet tusschen komen om den roof te beletten, om het uitmoorden van een vrij volk te verhinderen. Wij hopen het. Indien zulks niet gebeurt wat zal er dan van de klein landekens geworden Zullen zij allen niet blootgesteld zijn aan de roofzucht van een machtigen gebuur Droeve eeuw 1 Gij wordt de verlichte geheeten, de beschaafde, eu nooit zagen wij op katerlijker wijze het recht van den sterke heerschen en aanbidden I De Bisschoppen van Zwitserland ko men eenen brief uit te geven over de liberale, sociale en zoogezegde democra tische dag- en weekbladen. G'-lijk de Paus LEO XIII en gelijk al de Bisschoppen van de wereld zeggcu zij 1° Dat alwie zulk eene slechte gazet ondersteunt, met er aan geabonneerd to zijn of ze te koopen of te lezeu, alzoo medewerkt in al het kwaad dat die gazet ten doet, en terzelf lertijd bijstand bezorgt aan do vijanden van «Ie H. Kerk. 2° Dat alwie de goede dagbladen leest en ondersteunt, medewerkt tot al het goed dat de H. Kerk betracht. Ongelukkiglijk, zeggen de Bisschoppen, van Zwitserlaud, meu laat de goede dag bladen leven in de armoede, men leest ze niét eu men belet ze maar al te dikwijls goed te doen. 3° Leest de goede gazetteu, geeft ze aan uwe gebuürs of aau dezen die de middelen niet hebben om zo te koopen en alzoo zult gij aau uwen gebuur goed doen waarover God u zal loonen. Hoeveel zoogezegde chiistene menscheu moeten niet bekenneu «lat zij onverschil lig geworden zijn, ja, het geloof bijkans gansch verloren hebben, door het iezen van slechte gazetten. L-zers en Lezeressen van goddelooze gazetten, verstaat gij dat Al die Franscne en Vlaamscbe liberale gazetteu die wekelijks of dagelijks in uw huis bomeD, wat goed brengen zij te weeg Ilct minste nier, maar kwaal in over vloed Van 's morgens tot 's avonds verspreidt men de goddeloosste spotternijen en leu- ;ens, randt men de priesters en gecste- ijken aau en bestrijdt men al wat dienen kan tot goed. Moet men dan verwonderd ziju dat er tegenwoordig zooveel slecht volk is onder de rijke gelijk onder de arme klas, dat er zooveel tweedracht is in de huisgezinnen en dat de tijden zoo gevaarlijk worden I De slechte gazet is het grootste kwaad van onze eeuw 1 dienstdoende Apotheker Zondag 12 No vember 1899, Mr Bonner, Bisschop straat. WIE IS naar HET HOOGDUITSCU van E DU AR D WAGNER. 98,u VERVOLG. Hij verborg zjjn gelaat in beide handen. Sofie kon hem slechts met liefkozingen ant woorden. Zy trok hem tot zich en bedekte zijn ge. zicht met kassen. Beproef uwe krachten, mijn kind, z< hij. Zeg mij, of gij u beter bevindt. Sofie beproefde op te staan. Ik heb overal pijn, zegde zij, in het bed terugvallend er is echter niets gebroken. Ik zal spoedig weder hersteld zijn. God zij dank voor die groote genade Ik prijs het gevaar, dat gy voor mij getrotseerd hebt Sofie, en roep den zegen des Hemels over u af. Moge de Voorzienigheid u voor al uwe liefde en vertrouwen beloonen. Als wy spoe dig voor altijd Bcheiden, zullen wij elkander toch daarboven wederzien, waar alle kom mer vergeten, alle onrecht vergeven wordt en waar de geheimen aller harten bekend wor den. Vader wat bedoelt gij Ik heb u vele nachten gezocht, om u dat te zeggen, Sofie. Ik zie, hoe ik mij bedro gen heb. Toen mijn naam met smaad bedekt, toen ik veracht en vluchteling werd, had ik geen recht een ander leven met het mijne te verbinden. Ik dacht dat uwe moeder myue vijandin was geworden. Ik ontnam u haar, om mij in myne verbanning met u te troosten en zonder u, zonder uwe liefde zou ik krank zinnig zijn geworden. Maar uwe moeder had eeu grooter recht op u, dan ik, Sofie. Zij treurt nog om mij. Ik kan haar niet zien, maar ik kan haar haar kind weergeven. Wat wilt gij doen Mij in eenen verwijderden hoek der aarde terugtrekken, of beter nog, mij naar het Oosten begeven om in den eerstvolgeuden oorlog als soldaat den dood te vinden. Sofie begon te zuchten. V0or uwe moeder en voor u kan ik mij in mijn vaderland niet aan het gerecht over leveren Ik kan geenen smadelijken dood sterven maar in het gewoel van den krijg zal ik vallen en ongekend sterven, met vele anderen en niemand zal vermoeden, dat een man, door hen zei ven, die zich zijne vrienden noemden, die hem het beste kenden voor misdadiger gehouden, zoo omkwam Sofio richtte zich zonder aan hare wonden te denken, vlug van haar bed op. Hare lieve oogen vonkelden als sterren, haar gelaat straalde van jeugdige geestdrift. de Staat het hemelsch manna doen rege- j nen kon. M Daens, wat zou er noodigzijn - om iedereen te pensioeneeren En van waar zou het geld komen P Gij spreekt soms nog al eens van de klimmende belasting 1 Welk is uw cijfer? j Hoeveel zal zij opbrengen Als gij dat niet weet, dan spreekt gij lijk eeu blinde over kleuren. Wij steken den draak, heilige man, met uw stelsel van pensioenen; en dat is een ander kwestie. Als gij zulke groote slimmigheden uitkraait, zou bet ods niet eens toegelaten zyn te glimlachen 1 Ten tweede. Wij verachten bet volk niet maar behoeven ook niet, lijk gij, de volksgunst af te bedelen, het volk te j vleien, zijne driften in te volgen. Weet j gij wat Klokke Roeland eens van bet volk zegde Ons volk is nog le zeer be- j krompen enz. Gij zult dat vinden in bet i nummer van 8 April 1892. Gij moet niet deuken, heilige man, dat dit uit de pen j van eeu opstellerken is gekomen neen, een hoofd schreef dat. Zou M. Daeus vooruitzetten durven dat de massa beel geleerd is en vrij van allen ougeregeldeu drift Zou hij dat durven Wij verwachten zijn antwoord. Alles in eerlijkheid en deftigheid 1 zegt de heilige man van Chipka. En wat doet hij Om het volk tegen Denderbodc op te hitsen drukt hij in ieder van zijn bladen: 1° Dat wij met de pensioenkwestie lachen. '2° Dat wij het volk als dom uitschelden. Ons antwoord Nooit hoeft Denderbode gespot met de pensioenkwestie hij heeft ten hare voor deele vele artikelen geschreven, verscbil- lige stelsels bestudeerd en onderzocht en ook het zijne verdedigd. Wat deed Het Land Het zoeverde altijd de Staat moet iedereen pensioeneeren zonder een cent bijlage van den werkmanjuist alsof Mullplna^;. Het ministerie van landbouw heeft, zooals wij reeds vroeger meldden, een zorg- i vultlig onderzoek bevolen Vi'tT- 1 °'cr k«t verspreiden der muil plaag. Men zal opsporen of de j gevallen van muiiplaag meer voorvallen onder bet vee der loden van samenwer- f kende raelkerijeu, welke de afgeroomde melk niet pasteuriseeren' of onschadelijk maken, dan in de stallen der landbou wers, aangesloten bijjmelkerijen waar dit gebruik bestaat. Indien het bevonden werd dat de samenwerkende melkerijen de ziekte ver spreiden, zal de regeering naar het ge bruik opleggen van toestellen, ^waardoor de kiemeu dor muiiplaag in do melk ge dood worden. Welke zijn de beste eetaardap- pelen P Men was tot nu toe algemeen de meening toegedaan, dat de aardappe len do beste waren, die bij 't koken openbersten, Do Fransche scheikundige Balland heeft evenwel aangetoond,dat die mccuing niet juist is. De zaak is d'-zo Bevat eeu aardappel naar verhouding veel eiwit, dau behoudt hij bij 't koken zijn vorm. Het opeubersteD eu in kruim vallen der aardappelen is een bewijs van armoê aan eitwit* Wijl nu de aardappelen met het meeste eiwit do voedzaamste zijn, kan elke huisvrouw de kwaliteit van een aard appel bij het koken beoordeelen. De beste soorten ziju altijd die, welke niet in kruim vallen, maar heel blijven. Een spijtig gerucht loopt rond te Aalst oen onzer Representanten, de Heer Van der Linden, zou de evenredige vertegen woordiging stemmen. Mr Van der Linden, dit nieuws heeft eenen pijnlijken indruk gemaakt op uwe kiezers. Wy zullen niet beweren «lat er daaronder gceno gevoudon worden, die door den Bien public misleid zijn, door dat blad, dat met eene onvergeeflijke roekeloosheid in deze zaak to werk ging, dat, uit al zijne krachten, de E. V. voor stoud eu bekenneu moest niet te weten waar die noodlottigo E. V. ons leiden zal, dat blad, dat grootendeels de oorzaak was van onzen val in 1878 en nu de oorzaak zal zijn van tien ondergang der catholieke partij. Ja, eeuigen zijnde E. V.aauge- kleefu, edoch het grootste deel uwer kie zers, en dat verreweg bet grootste deel, aanziet de nieuwo wet als eene ongeluks- wet, veel slechter dan de schoolwet van 1879; zij zien dat de nieuwe wet de catho lieke partij minderheid maakt in de toe komstige Kamers, dat zij voor gevolg zal bebbeu de toepassing van de evenredige vertegenwoordiging op dc Gemeente en de Provincie, dat zij in de Kamers eene meerJerheid zal geven, geaegen om het zuiver algemeen stemrecht op 21 jaar voor de Gemeente in te brengen dat zij ons op korten tijd brengen zal tot het zuiver algemeen stemrecht op 21 jaar voor do Kamers. Wij vragen u, Heer Representant, dat gij van die overtuiging uwer kiezers zoudt rekenschap houden. Wij vragen U, dat gij onzen leidsman, den ouden kampioen der catholieke zaak, den Heer Woeste, zoudt volgeu. Zeker hij spaart de waar heid niet, en heeft daardoor veel baat op bem getrokken maar wat bij zegt, is toch waarheid, en üog nooit is bij mis geweest in zijue vooruitzichten. De ondervinding die wij hebben van zijn doorzicht, doet ons zijne voorspellingen vreezen, die doen ons sidderen eu beven voor de toekomst. Wil dan toch, Heer Representant, uwen naam niet zetten, den naam van eenen Representant van Aalst, op het doodvon nis van onzo catholieke party. Dat vragen wij U in name van duizenden en duizen den uwer kiezers. Daarop dringen wij aan uit al onzo krachten. van do zijde van het publiek, staande buiten het hok der sociëteit De Vereeni- ging had ondervonden. Hij vergeleek deze personen met mannen, losgebroken uit den Congo. By hot uitgaan der vergadering begon echter het rumoer opnieuw. Ia de katho lieke kerken was n. 1. des morgens tegen Daens gewaarschuwd on bij het verlaten dor kerken werd don geloovigon hot vol- gendo biljot in handen gestopt Katholieken Gij hebt de waarschuwing gehoord. Zorgt dat do zaal ledig blijft. Zorgt dat abbé Daens voor stoelen en bankon staat. Zorgt dat hij nooit weer komt in de stad van den zaligen Canisius. De Nijm. R. K. Volksbond. Het koste dus, niet alleen aan pastoor Daeus, nog al moeite om in de vergader zaal te komen, maar do belangstellenden lieten zich niet afschrikken. Tijdens do vergadering begon het buiten vrij dreigen 1 uit te zieu. Scheldwoorden en vorwenschingen wer den geboord. Met het oog op deze stem ming van het publiek op straat, stelde do pachter van het gebouw, waar vergaderd werd, den abbé voor door een achterdeur het gebouw te verlaten. Doch pastoor Daens antwoordde Ik ben de voordeur ingekomen, en ga de voordeur weer uit 1 De politie moest hom echter geleide geven om hem voor molesteercn to vry- waren. Drie- A vier honderd joelende jongens en kerels vergezeldon hem naar het Oranjo-Hötel, waar hy een kamer besteld had om te overnachten. Zelfs beproefde één uit den troep hem met straatvuil te werpen, terwijl anderen steo- uen slingerden naar den abbé en zijn escorte. Tegen één word proces-verbaal opgemaakt. Intusschen was do spanning toegeno men, zoodat de abbé reeds om 3 uur naar Arnhem vertrok. Abbé Daens heeft beloofd spoedig te Nijmegem terug te zullen komen. (Goed, maar even spoedig zouden de katholieke Nijmegeuaars bem dan ook wel een tweede beesijejagen met nog meer klank kunnen doen ondervindon). Wij lezen in Het Volksblad van Amsterdam van 8 november 11. Abbé Daens. Zondag trad abbé Daens te Nymegen op voor een tal rijk gehoor. (Het Nieuwsblad van Nederland van zelfde stad en zelfden datum, zegt dat er ongeveer 700 A 800 hoorders tegenwoor dig waren.) Nadat de spreker was ingeleid, gaf hij zijne verontwaardiging te kennen over de behandeling, die hij bij het passeeren Vader, waarheen gij ook gaat, ik volg u riep zy vast besloton. Ik zal u in geen ge val verlaten Maar er is geene spraak van dat gij Frankrijk verlaat. De barmhartigheid des hemels nadert eindelijk. Gy hebt vele jaren onder den druk van het aan u gepleegde onrecht geleden, maar uw lijden zal spoedig voorbij zijn. liet licht begint reeds door de duisternis heen te breken, het licht van uwe aanstaande rechtvaardiging. Mijnheer Lepage week verbaasd eenige ■tappen achteruit. Reeds te lang had hij de zwaarste lotsverwisseling verduurd, dau dat hij nog aan eene aanstaande vreugde kon gelooven. Ik ben er zeker van dat Filip de moor denaar mijns ooms is, hernam Sofie, ik heb bewijzen zijner schuld gevonden. Bewijzen Bewijzen die den vrederechter Talbot van Filip's schuld en van uwe onschuld over tuigd hebben. Die den vrederechter overtuigd hebben Ook hij geloofde mij schuldig en beproefde mij tot blijven te bewegen. En nu is hij van mijne onschuld overtuigd. O, God zijdank! Hy viel op zijne knieën en weende, zooala Sofie nog nooit een man had zieu weenen. Noem mij de bewijzen, Sofie, zegde hij, nadat hy zich hersteld had. Sofie verhaalde Filip's bezoek in het graf der kapel en hoe zy hem beloerd had, alsmede van de daar verborgene diamanten, die zy geloofde dat tot de vermiste ja woelen verza- J meliug van den vermoorden markies moesten behoord hebben. Een gewichtig bewys tegen Filip, zegde mijnheer Lepage. En hebt gij dit mijnheer Talbot medegedeeld Gij hebt hem toch niet bekend gemuakt met nweu naam of met het feil dat ik nog in leven ben Keen vader, mijn geheim heb ik streng bewaard. Muur ik moet u nog meer zeggen. De kamer van den vermoorden markie» was sedert het onderzoek gesloten gebleven. Ik verzocht mevronw Bartineux, ze voor mij te openen en ik bezocht haar. In het snijwerk van het ledikant vond ik een stuk van eene gouden ketting, die den moordenaar in de worsteling ontrukt werd. Zij schetste voorts haar bezoek bij mevrouw Eugeuie te Parijs bare terugkomst en het vinden van de ketting, waarby het stuk be hoorde in het juweelenkistje van Filip. Een tweede bewijs bemerkte mijnbeer Lepage, minder kalm kan te voren. Eu hebt gij dit den vrederechter ook gezegd V Ja vader. Maar ik weet nog meer. Zij vertelde nu haar bezoek bij deu mole naar Greg de redding van zijn kind en haar onderhoud met hem. De ontroering van mynheer Lepage steeg by elk woord. Mijnheer Talbot heeft eenen geheimen tiflll lïlen P^^Daens rechterlijk dwingen het priesters- kleed af te leggen?... Dees vraagstuk wordt, in eene rechtskundige bewysvoe- ring, behandeld in LeXXSièele door M.Pieter Verhaegen, advocaat en provin ciaal raadslid van 't Canton Nedorbrakel. Gesteund op de denkwijze van Belgische rechtsgeleerden en op vonnissen der Fran sche Rechtbanken besluit hij dat priester Daeus rechterlyk kan gedwongen worden het priestorskleed af te leggen. politieagent laten komen, om Filip te bespit den, ging Sofie voort en deze is nu stoker op het slot. Ook de molenaar wordt door eenen geheimen policieagent in het oog gehouden. Deze kerels zitten nn in een net dat voor hen altijd enger wordt. De waarheid zal spoedig aan het licht komen, vader. En als dit geschiedt, heb ik alles, ook mijn leven aan n te danken riep mijnbeer Lepage haar omhelzende nit. Maar toch, ging hij, op beklemden toon voort, gevoel ik mij angstig. Er is nog grooter kommer voor iu aantocht. De hemel gove dat het geen voorgevoel van een nieuw onheil moge zyn xxxm. EENE ONVERWACHTE ONTMOETING. Het onderhond tusschen vader en dochter in de verborgen kamer, duurdo verscheidene uren. Mijnheer Lepage door nieuwe hoop bezield, beloofde nog eenige dagen in zyne schuilplaats te bljjven, om verder nieuws af te wachten. Er was reeds zooveel tot zyne rechtvaardiging gedaan, er kwam reeds zoo veel licht in het geheim, dat hij met grond mocht hopen,binnen kort het brandmerk van zijn voorhoofd to zien nitgewischt. Het was een uur na middernacht, toen Sofie zich gereed maakte om haren vader te verlaten. Mijnheer Lepage stond er op, haar te ver gezellen, Sofie's hart klopte hevig als zy dacht aau de ontmoeting met haren vjjand, den volgenden dag. Hy had besloten haar te -ernietigen. Wat zou hy nu tegen haar onder nemen Haar vader roadde haar gedachten en deelde in hare vrees. Gij moogt 's avonds niet meer op het terras komen, zegde hij. Als gij mij ieta ge wichtigs hebt mede te doelen, schrijf dan eenen üriekschen brief en steek hem in het snijwerk van den gesloten preekstoel inde kapel, waar ik alle aaonden aal gaan zien. Wilt gij dat doen Ja, vader. Nog eens zegde mynheer Lepage, ter* wijl hij onrustig in de verborgen kamer heen en weer ging. Ik weet niet, wat myn lot zal zijn ik gevoel echter dat er eene verandering voor de deur staat. Om verschillende redenen hoofdzakelijk dewijl gij onder de hoede van nwe moeder zijt, als men een ongeval over komt wenschte ik. dat gij haar morgen schreef en haar verzocht zonder oponthond naar Montfagon te komen. Maar vader, zij komt de volgende week toch en welke reden moet ik opgeven, voor deze onverwachte uitnoodiging Mijnheer Lepage liep peinzend in de onder- aardsche kamer heen en weder. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1899 | | pagina 1