Donderdag 25 November 1899 5 centiemen per nummer. 34sle Jaar 3119 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst BERICHT. MEID VAN DEN SCIIMIT, GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Alwie zich voor een jaar aan Den Dender- bode abonneert, zal het blad van heden af tol Nieuwjaar GRATIS ontvangen. Men kan zich abonneeren door tusschenkomst van hel Postbestuur mits zich te wenden tot 't Postkan toor waardoor men be diend wordt of tot den postbode. Men kan ons ook schrijven of zich persoonlijk naar ons Bureel begeven. Catholieken, leest en verspreidt Den Dender- bode. De liberalen en de Zondagrust. D E Het verbruik van tabak in Frankrijk. Een zeldzaam en een alledaagsch verschijnsel Het begint te spooken DE BOKKENRIJDERS. DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweema&l ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kw'tantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zomstraat. N. 31, en in alle Poslkantoren des bands Guique «mum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Keklamen fr. 1,00; Vonnisse op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften wordon niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen deD •Jijnsdag en vrijdag in den voormiddag. A'oor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad Aalst, 22 November 1899. De geuzengazetten, die geruimen tijd hadden afgezien van hun verzet tegen de invoering der Zondagrust, beginnen weer met hunne oude drogredenen over dit kapittel voor den dag te komen. Eene zoogezegde vereeniging van nijve raars en kooplieden heeft het spel begon nen. In een vlugschrift, door hen ver spreid, beweren zij dat het verlof, des Zondags aan de bedienden van het Spoor- wegbeheer verleend, eene belemmering veroorzaakt aan den vervoerdienst en alzoo de belangen van handel en nijver heid benadeelt. Welnu, het is bewezen dat die klachten grootelijks overdreven zijn. Wat waar is, 't is dat er voor 't oogenblik eene buiteu- gewoue beweging heerscht in den ver voerdienst en dat er een overgroot aantal koopwarenwagens noodig zijn om in al de verzendingen te voorzien. Daarom ook heeft de minister van spoorwegen tijdelijk toegelaten dat enkele treinen des Zondags zouden vertrekken, die anders om wille der Zondagrust waren afgeschaft. Daarmeê zijn echter de vijanden der Zondagrust niet tevreden zij zouden gaarne voorgoed alle vermindering van dienst op den Zondag zieu verdwijnen, de anti-klerikale pers ondersteunt' na tuurlijk huuno eiscben beeft zij zich ei-nigen tijd min of meer gunstig getoond aan 't invoeren van den wekelijkscben rustdag, dan was dat maar omdat zij on dervond dat de algemeene denkwijze dien maatregel zeer genegen was. Nu er echter ceuige rijke nijvoraars on kooplieden gevonden worden om de Zondagrust slecht te vinden, scharen zich dc geuzcugazetten aan liunne zijde en vragen met ben dat zij worde afgeschaft. Dat zij daardoor eene gansche klas van arbeiders berooven van de zoo noodige wekelijksche rust eu uitspanning en dat enkel om de wenschen van groote geld- I mannen te voldoen, daar bekreunen zij zich niet om. Slechts ééne zaak hebben 3 zij in 't oog de afschaffing der Zondag rust is een middel om aan eeuige arbei ders de vervulliug hunner chiistelijke plichten te beletten cu zulk uitwerksel is wel bet aangenaamste, dat zij wenschen kunnen. Ook het gebruik van den Zondagzegel keuren zij af die maatregel beeft geen gewonschten uitslag opgeleverd, zeggen zij, en bij maakt ons belachelijk in de oogen der vreemde natiën. Welnu, dat is volkomen valsch de Zondagzegel heeft de taak der postbe ambten en briefdragers op den Zondag merkelijk verlicht, en geen enkel land beeft bij ons weten dien maatregel be spottelijk gevondeu. 't Zijn maar de geu zen,die hem gaarne iu minachting zouden brengen maar zy weten er och arme geeue enkele gegronde opwerping tegen in te brengen. Intusscben bewijst hunne houding in zake van Zondagrust eeus te meer dat zij niets voor den werkman over hebben en er zelfs niet zouden voor terugdeinzen, om hunnen godsdiensthaat te voldoen, den arbeider de zoo welverdiende weke lijksche rust te ontrooveu. E MARLITF. (NA VERTELD). Lijk de lezer weet, is de aankoop en verkoop van tabak in Frankrijk iu de banden van den Staat door de officieële cyfers van dien handel na te gaan, kan men gemakkelijk zien welke groote hoe veelheid tabak in dat land' verbruikt wordt en wat fabelachtige sommen er aan besteed worden. De volgende berekenin gen zijr. overgenomen uit eene studie van J. Roseijro in le Monde moderne versche nen. er bij te voegen meestal in omstandig heden, die niet tot eere strekken van bem, welke er het voorwerp van is. Immers, wanneer een priester door een liberaal blad geprezen wordt, dan is het negen-en-negentig keeren op honderd niet omdat bij zich op bijzondere wijze verdienstelijk heeft gemaakt in 't vervul leu zijner edele zending, maar wel omdat hij aan zijne verplichtingen te kort is gekomen, en op de eene of andere wijze ergernis heeft verwekt. Iets dergelijks heeft thans weer plaats met priester Daens. Onze lezers kennen l tyoi.uo. vUiU H 61 I s KCUUcQ In 1896 heeft de regie (Staat) voor 41 j l'en droeven rol, door dien ongelukkige millioen 900.000 frank tabak gekocht en had er toen nog voor 57,500,000 frank iu magazijn. De voorraad, dien hij alzoo in 1896 be/at, had dus een gezamenlijke weerde van 98 millioen 500,000 frank. De onkosten van bereiding, van vervoer, van bestuur en toezicht beliepen tot 72 millioen 700,000 frank L ep de pogingen door de geeste lijke overheid aangewend om bem tot een beter besef zijner ambtsplichten te bren gen. Welnu, beurtelings hebben we dien man door onze geuzengazetten zien ophe melen, bespotten en weer verheffeu, naar gelang hij zich al of niet geneigd toonde - nnar 1ctnm ,ünni> i. 1 Denkt gij, dat.... de jufvrouw niet ar beidt Lieve hemel, ja antwoordde hij op apottenden toon. Ik ben zelfs overtuigd, dat .zy met de handschoenen aan heel ieverig veld bloemen plukt, en ze als smaakvolle tnilen voor albumblaadjes droogt of in waterverf schildert zij zal borduren, schrijven en lezen en hare oefeningen op de piano, met boosaar dige gezetheid, tot plezier van alle zenuw achtige menschen spelen. Heb ik niet goed geraden Gedeeltelijk ja, was het antwoord, waar- by zij den hoed nog meer over het voorhoofd trok. Het waren schoone, ranks, maar door de zon gebruinde vingers, die naar den rand van den hoed grepen. Ziet ge wel zegde hij mot een ondeu- genden lach. Ik geloof ook, dat zij zeer goed weet te beoordeelen, of gy in hare kamer Om goud en zilver te kuischen, neemt men 4 deelen witsel en 1 deel zurkelzuur, bet een en het ander in poeder ondereen op eene vod, nat gemaakt met spiritus van wijn of van terpentijn, doet men eeae greep van het poeder, men kuischt er mede, en aanstonds daarna klaart men op met hetzelfde poeder droog. goed gestoft en alles weêr op orde gebracht hebtzoo zal zij het ook weten te waardee- ren, of gij goed brood gebakken, en vleesch gebraden hebt. Een stil lachje liet zich onder den witten doek hooren. Ik weet intusschen, dat zy heel zelden tevreden over mij is, sprak daarop het meisje nadrnkkelijk. - Het zal n aan de behoorlijke onderdanig heid ontbreken, kleine. Maakt mejufvrouw blauwkous het u daarom misschien lastig Daarom Diet, maar zij doet my dikwijls de bitterste verwijten, wanneer mijne krach ten geen gelijken stap met mijnen wil hou den. Hij liet de hand, waarin hij de sigaar hield, zakken, en zijne oogen trachten met eene uitdrukking van bevreemding onder doek en hoedsrand te zien. Gij spreekt wonderlijk goed voor een meisje van uwen stand, zegde hij fluisterend. Zij schrikte en strekte de hand uit, als wilde zij hem afweren. -- O ja, 't is waar ook ik vergat, dat gij geen dorpskind zijt, voegde hy er bij en streek zich met de hand over voorhoofd on hairlok. Gij hebt in de stad in een voornaam huis gediend, eu zoo is er iets van de goede manieren overgebleven. Uwe jonge dame heeft meegebracht, zooals ik hoor gij waart misschien met haar in hetzelfde huia De verkoop bracht rond de 393 mil- vaarde stem zijner oversten te luisteren, lioen 500,000 frank op. De onkosten er I lNu bem eindelijk, om reden van openlijk af gerekend, blijft or voor den Staat, een j Terz®* tegen zijnen bisschop, het dragen batig overschot van 323 millioen franken I *aD Priesterkleed is ontzegd, nemen Iu 1895 was hot profijt 312 millioen de godsdiensthaters van alle slach met franken geweest. roerende eenparigheid zijne vi beste den tot het voldoen van een kunstmatige behoefte Eu had ik geen gelijk in eene vroegere studie te schrijven, dat onze maatschappij wel ziek moest zyn om in zulke stof een voorbijgaand geluk te zoe ken Wat dit alles nog verergert, is dat wij Belgen, persoonlijk nog veel meer dan de franschman rooken, en 't is dus boog tijd dat men middelen beramc om het ver bruik te matigen. DrFr. M. Achtbare lezer, dit lijn sprekende cij- I ',°Jfe»* fers. Zyn het geene ziunelooze uitgaven J 6 schande heeft alzoo millioenen en millioenen te beate- IJ i 1°°. 1 besPot,!f' b.e'a.steJ taars en vervolgers van al wat katholiek en christelijk is, te worden opgehemeld, dat zijn lof tot verguizing zyner arabtge- nooten en oversten strekken moet, dat is wel het klaarste bewijs van de vernede renden val, waartoe hij gekomen is. Het bespreken van den maatregel tegen priester Daens genomeD, geeft natuurlijk tie antiklerikale gazetten gelegenheid om allerlei boosaardige beweringen vooruit te zetten. Zoo vertelleu ze v»u geestelijken, die door 't gerecht getroffen werden en door de geestelijke overheid niet zouden gestraft worden, erger nog, die door haar in kloosters ofcollegie.s zouden verborgeu worden onder valsche namen, om ze aan den arm der Justitie te onttrokkeu. Wel nu, dit zijn slechts gemeene logens, welke dooi geen enkel feit gestaafd werden of bet ook zullen worden. Dat zijn van die deftige middelen, welke de geuzenpers gemeenlijk aanwendt om de Kerk in min achting te brengen. Iets zeer alled&agsch dus. Onze confrater der Gazet van Lier deelt de volgende bemerkingen meê over 't geval van den afgestraften priester Daens, bemerkingen, welke wij reeds meermalen hebben gemaakt maar die bet hoegenaamd niet ougepast is eens te her balen. Zij zijn van aard om de oogen te doen openen aan dezen die do helden van Cbipka door hunne schijnheiligheid om een dwaalspoor hebben gebracht Eene geuzengazet, die lof spreekt van eenen priester, dat is zeker wel een der zeldzaamste verschijnselen, die men kan tegenkomen. Eu toch gebeurt zoo iets van tyd tot tijd, doch haasten wij ons Ja, bet begint te spooken bij de socia listische leiders uitwendig schijnen zy nog aan een en hetzelfde zeel te trokken, doch iowendig heerscht er twist en twee dracht onder hen. Langs deu eenen kant bevinden zich de zoogenaamde inteUec- tuels, diegenen welke geen handenarbeid verrichten, zooals Vandervelde, Anseele, Grimard, Bertrand, enz. Tegen die man nen komen de vroegere handwerkers, vooral de manoen uit de kolenmijnen, nu op. Iedere dag brengt een nieuw bewiia bij van de verdeeldheid die tusschen beide groepen heerscht. In de Kamer wordt Vandervelde door zyne vroegere makkors duchtig tegengesproken, en thans is er sprake van bet stichten, door de socialis ten van Bergen, van eene vrije sociali stische partij. Zoo, zoo I De socialisten richten eene vbijb socialistische partij in zij beken nen dus daardoor dat zij tot nu toe niht vbu waron. Die bekentenis is kostelijk. In elk geval, weldra zal bet blyken dat de socialisten steeds appelen voor citroenen hebben verkochtde cogen van ons volk, van dat volk dat zich door de ronkende woorden en beloften van de socialisten heeft laten verleiden zullen opengaan en het ryk van de roode man nen zal een einde nemen. Zoo gaat het altijd wie wind zaait, moet storm oog sten. Het meisje aarzelde een oogenblik met haar antwoord. Nu ja, wij waren in éón huis in het huis van generaal von Guseck, te Frankfort, zegde zij en greep met afgewend gezicht, werktuigelijk in de golvende korenhalmen. Ik ben altijd met haar geweestik bewees haar als kamenier al de diensten, welke zulk een verwend gouvernanto-julferke noodig heeft, en omdat ik •nafscheidelijk van haar ben.... Zijt gij meê naar hier gekomen, recht streeks in de ellende, voegde hij er bij Gij zyt een wonderlijk meisje gy beweert, dat gij met nwe jonge meeeteres niet ingenomen zijt en toch gaat gij, om het maar eens plat weg te zeggen, met haar door dik en dun. Zij moet zeker een soort van betoovering op u uitoefenen. Is zij schoon Zy bukte over eenen bos aren. die zij in de hand samengevat had en haalde de schouders op. Wat iemand zoo na is, beoordeelt men juist. Sphinx sprak hij, terwijl hij nader kwam. Gij wilt haar bij mij met uwe duistere antwoorden belangwekkend maken. Hij lachte helder maar spottend. De moeite, door uwe liefde ingegeveu, is te vergeefs, kleine. Haar gouvernantes-onbegrijpelijkheid prikkelt mij niet aan ik zal voor haar uit den weg gaan waar ik kan. Maar ik heb een ander verlan- Guldensporenalag. Naar het schijnt zal het niet eene kapel zijn. die op den Groeningerkoutor te Kortrijk zal ge sticht worden tot herdenking van den Guldensporenslag, maar wel een stand beeld. Er zal een wedstrijd geopend worden tusschen beeldhouwers. gen ik zou hare onafscheidelijke schaduw wel eens vlak in de oogen willen zien. Voor zij er op bedacht was, had hy met stóntte hand hoedrand en doek van haar aan gezicht opgeheven, maar op hetzelfde oogen blik trad hy met eene soort van verwondering achteruit hjj had eene verrassende aehoon- heid gezien. Zij trok met eenen gil van verontweerdi- ging haar hulsel weêr over 't voorhoofd en snelde hem voorby. Op eenigen afstand bleef ze iutusechen staan, en riep hem over haar schouder met bevende stem toe Gij bespot de dame op de pachthoeve, om haren geestesarbeid, en my hebt gij door uw gedrag getoond, hoe diep de vrouw ver nederd wordt door het werk, dat ik op my neem ia dat mannenoordeel Daarop keerde zij hem den rng toe en ging ijlings verder, zoodat zy binnen weinige oogenblikken uit zijne oogen verdwenen was. Hij beet op de onderlip en wierp zijne si gaar weg op bet gras hij begreep zichzelven en zijn gedrag niet meer. Zoo vlug alB hij beneden gekomen was, zoo vlug snelde hij de trap op, wierp de glazen deur driftig achter zich tee en trad mokkende aan een der vensters. Hoeveel moeite hij ook deed, om de zaak van den vroolyken kant op te nemen en er ten slotte om te lachen, hij kon toch het on aangenaam gevoel niet overwinnen, eene les MAATSCHAPPIJ Het Komitcit herinnert .zijneleden dat de 33" ver- 'jaring der Maatschappy De Bokkenrijders zal gevierd worden op Maan dag 27 Novekbbb aan staande. Om 10 uren 's morgenda, plechtige Zielmis voor de overledene leden, bijeen komst Kring l'Union Merkt, om 9 uren. Om 7 uren 's avonds, Avondmaal ten Lokale Katholieken Kring, Merkt. De nieuwe pasmunt, die in ona munthotel voor het ottomaausch gouver nement g> slagen wordt, is in Dickel, zoo als er reeds geslagen werd voor Rusland, Portugal, Brazilië enz. De vroegere turksche munt bestond uit eene mengeling van zilver en koper. ontvangen te hebben, die hem zyn leven lang hinderen moest. Voor heden wai hjj ten min, ste uit zyn humeur. V. Peter Griebel stoorde hem in dit onpleizie- rig gepeins. Hij kwam van het veld en ver telde, terwijl hij zich vergenoegd de handen wreef, dat de richtingspalen der ingenieura in het weiland werden geslagen de bouw grond bleef onaangeraakt. Daar waa de achout Franz met alle macht en geweld tegen opge komen Peter Griebel had op behoorlijken afstand zyn protest vol gift en gal, zyn razen en tieren gehoord. De rails zonden ook recht door den hof van de pachthoeve en zoo dicht aan den zui delijken hoek van het woonhuis loopen, dat het oude gebouw binnen weinige jaren, ala een puinhoop zou in storten. Bij deze meédeeling herinnerde M. Markua zich den brief, dien hij in zijn zak gestoken en door de ontmoeting met 't meisje vergotan had. Hij bral$ hem open en doorliep al mor rend den inh6nd. Die menschen op de pacht hoeve waren toch allemaal, van den heer af tot de meid toe, met den duivel des hoogmoeda bezeten een merkweerdig gezelachap, «eu bespottelijk mengsel van zwendelary, aanma tiging en pruderie I (Wordt voortgaaet).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1