Zondag 26 November 1899 5 centiemen per nummer. 54sle Jaar 3420 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Het brandend vraagstuk. De Moordenaar i LANDBOUW. PRIESTER en BURGERRECHT. DE BOKKENRIJDERS. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is; tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 4-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwilantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 34, en in alle Postkantoren des Lands. Guique auum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Heklamen fr. 4,00 Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen deD dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen sich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 25 November 1899. Over de oplossing die er aan de vraag der pensioenen te gevenis voor de toe komst, wordt men bet siill< kens aan eens. Van over jaren heeft Denderbode bet ge zegd fcn herhaald de oplossing van dit brandend vraagstuk moot gezocht worden laDgs den kant der lijfreutkas door ryke en milde toelagen der openbare Overheid, maar ook door do tusschenkomst dor be langhebbende werklieden. Wij willen er nu niet meer op wijzen hoe vermetel het is te roepen en te tie ren de Staat moet alles doen. En als de aanvoerder dier schreeuwers dan in de Kamer is, roert bij niet dan laat bij dit punt onaangeroerd een redevoering, ja, maar een bestudeerd ontwerp, neen dat ligt boveu zijn macht. Het werk mogen anderen verrichten. Een struikelsteen blijft immer in den weg de overgangsmaatregel. Wat gedaan met die werklieden die reeds gevorderd van jareu of te wol den ouderdom der pensioeneering hebben overschreden of te wel door stortingen, volgens bunne macht, zelf met Lusscheukomsl van Staat en Provincie maar een onbeduidend pen sioentje, eenige franks kunnen bekomen Hier treft men zooveel ontwerpen meer aan. Eeue toch hebben wij reeds aange stipt namelijk deze vau een onderwijzer uit bet Antwerpsch, den beer Roevens van Oorderen. In de Gazet van Antwer pen heeft hij er een schets van gegeven. Wy hebben er reeds een woordeken over gerept en willen cr nog iets over neêr- sch rijven. Eerst en vooral moeten wij hulde bren gen aan de edelmoedige gevoelens die den vooruitzetter van dit ontwerp bezielen. Hij meent het goed met de werklieden en daarom, als vriend der werkende klasse, als haren verdediger zegt,Denderbode hem dank. Nochtans kunnen wij den vooruit- gezetten maatregel niet goedkeuren. Het is niet genoeg te zeggen met dit stelsel zouden toch eenige werklieden reeds iets bekomen en iets is beter nog dan niets. M. Roevens stelt voor 7 millioen jaar- lyks te besteden aan 100 fr. te geven aan een zeker getal ouderlingen boven zeke ren ouderdom in ieder gemeente. Dat is weêral schoou op het papier maar in practijk waar zou dat toe voeren? Eerst en vooral naar welke princiepen zou de uitdeeling geschieden Volgens den ouderdom Maar het ge brek kan niet aityd volgens dien eenigeu factor bepaald en gerekend worden. En het gebrek zelf wie zal het bepalen Wie zal zeggen mogen en beslissen, deze zal de 100 fr. krijgen en gene niet Welk gemeentebestuur zou die taak op zich durven nemen Wie lid van een weldadigheidsbureel is geweest, w'ie als werker van een Vin- centiusgenootschap het arme volk beeft leeren kennen weet genoeg, of liever, kan zich een zwak denkbeeld vormen van de klachten, de jeremiaden die zullen oprij zen. Welke burgemeester zou zich in dat geval met de uitvoering durven gelasten Wat zal bij naar bet hoofd niet krijgen zelfs dan wauneer hij alles volgens de strenge begrippen der 'rechtveerdigbeid zou willen regelen Eu ook, laat het ons rechtuit zeggen, er is in bijna alle gemeeuteo strijd of met of zonder politieke kleur in dit laatste geval tusschCD invloedhebbende familiëu. Ieder beeft zijne vrienden en zijne vijan den. Zal er dus met volle onpartijdigheid worden gehandeld P Zal men zijne vrien den niet bevoordeeligen, zijne tegenstre vers niet achteruit stellen Dat alles is zoo menschelijk dat wij het tegenoverge stelde bijna niet gelooven kunnen en als zwarte sueeuw iu den winter aanzien. Zou die maatregel dus op de gemeenten geen kleine oorlog verwekken, baat en l tweedracht aanvuren De kwaadheid is zoo eene slechte raadgeefster. Voorzeker zoudeu er ongelukken door gebeuren. Vergeten wij ook niet dat onze vijan den onze daden bespiedeu en dat ze zelfs wat goed iu zijn eigen is, tegen ons uit baten als het maar eenigzins slecht kan uitgelegd worden. Wij veronderstellen nu eenmaal hot stelsel van M. Roeveus ingevoerd. Wat zal er gebeuren Mannen zonder politieke eer zullen op komen i*n beloften met karrevrachten de kiezers opdienen en bunne drifteu aan vuren. Hij ware verre mis op dankbaar heid te rekenen en bet volk, opgehitst door anderen, te willen doen inzien dat het algemeen welziju voor iets ook in zijne eigene berekeningen .moet komen. Neen, men oordeelt alles door het prisma van zijne eigene voordeelen. De geschiedenis levert hier, eilaas, leerrijke lessen, en de geschiedenis is de school der wijsheid. Zij moet ons de klip- peu leeren waarop eeu volk door zijne politiek al blyft zij op het binnenland bepaald schipbreuk lijdt eu zijuen ondergang te gemoet loopt. De demokratie heeft een gevaarzij loopt te dikwijls uit op do bandeloosheid der menigte, op de ochlocratie: het beheer, het onstuimig en woest en wild beheer der massa. Massa en gezond verstand, menigte en goede regeeriug, laat het ons onbewimpeld verklaren, niettegenstaande odzc fameuze demokrateu onze woorden beloeren zijn twee verschillige dingen. Zal men altijd biunen de palen van het gezond verstand blijven Zullen onze politiek- woelgeesten het volk op hol niet brengen lijk wij het in het verleden hebben kun nen zien Zal er ergens geen Créon, geen lam penfabrikant opdagen om door bedriege- lijke beloften den staatswagen iu den gracht te helpen WIE IS NAAR HET HOOGDUITSCH E DU ABB WAG IS EB. 1001* VERVOLG. Hy heeft van nacht weêr beproefd mij te vermoorden zegde Sofie. Hy denkt dat ik dood ben. Hy heeft zich verwyderd, om bij de verwachte ontdekking van myn vermeend lot niet tegenwoordig te zijD. De huiahouditer verschrikte hevig. Ik wandelde gisteren avond op het terras, vervolgde Sofie, en toen ik by den afgrond stond, sloop hy achter mij en stiet er mij in. Groote God riep de huishoudster ont steld uit. Als ik niet toevallig in eenen struik op een vooruitstekend punt gevallen ware, zou ik zeker tegen de scherpe klippen verpletterd zyn geworden. Barmhartige Ged 1 zegde de huishond ster, terwijl zy op eenen stoel neerviel. Hoe zyt gij op uwe kamer gekomen, jufvrouw 'i Zoodra ik maar kon, kwam ik zonder moeite terug, antwoordde Sofie, maar zooals gy begrijpt, ben ik zwak en heb pyn over het geheeld lichaam tengevolge van de bekomene wonden en ik verzoek u daarom, een meisje toe te staan, gedurende mijn verblijf in het slot in mijne kamer te slapen. Ik zal de deur van de nevenkamer ope nen en daar zelf gaau slapen, zegde de huis houdster. Ik zal dadelijk uw ontbyt laten boven brengen. Maar welke reden mag Filip gehad hebben om u te willen doodeu Hij is de moordenaar van den markies, antwoordde Sofie. Het is hem bekend, dat ik mij met die vreeselijke zaak bezig houdt en hij vreest, dat ik den dader zal ontmaskeren. Hij weet mets van onze ontdekking en wil mij uit den weg ruimen. O, ik begrijp u, zegde de huishoudster, maar haar toon en hare trekken toonden aan, dat haar de zaak niet zoo duidelijk was, als zij ze wilde doen voorkomen. Ik ga nu naar beneden om mijn werk te doen en zal goed op Filip latten, als hij terug komt. Eens zal hij gewis de eene of de andere gelegenheid vinden, om zijn duivelachtig werk uit te voeren, als gij in het slot blijft. Zy verwijderde zich en zond spoedig daarop Sofia's ontbijt. Toen deze daarmee gereed en alles opgeruimd was, schreef zij eenen brief aan Eugenie Mixtome, om haar te verzoeken, onmiddelijk naar Montfa$on te komen. Zij voegde er by, dat zij haar de noodige ophel dering bij hare aankomst zou verschaffen. Dezen brief gaf zy aan het meisje met de' Wij hebben op de Grieksche geschie denis gezinspeeld. Het lot van Athenen moet ons eene les zijn en ons er op wijzen hoe groot het gevaar is zich op gevaarlijke wegen te wagen. De eerste stap alleen kost maar dezen gedaan dan is dikwijls ook alles onher stelbaar. Wij leggen deze overwegingen aan M. Roevens voor en hopen dat hij er flink zal op antwoorden lijk hij het in de Gazet van Antwerpen beloofde. Wij wenscben eene zaak slechts «lat hij ons van de uit muntendheid van zijn stelsel kunne over tuigen om het daarna aaustouds iu voege te zien stellen. Want vriend van den werkman dat is eu blijft Denderbode. Het is onjuist dat M. Helleputte minis ter van spoorwegen zou worden. Ten minste M. Helleputte, daarover ondervraagd, dinsdag laatstleden, beeft geantwoord dat daarvan geene spraak is. Ten slotte zal M.Vandeppeereboom toch nog moeten weerkomen. Fondsenblad Tabakkweek. De tabakcultuur beeft iu het Arrondissement Ath gedu rende de laatste jaren eeoe overgroote uitbreiding genomen. En dank aan bet scboone weêr, is de oogst van dit jaar nog grooter dan de vo rige jaren. In den omtrek van Lahamaïde schat men hem op 3,000,000 plauïeu, wat, ge rekend aan 8 planten per kilo eene op brengst verzekert vau 240,000 kilos. Te Wodecq is de oogst 6,500,000 plan ten. Daarenboven is de prijs 30 centiemen per kilo geklommen. Zoo zijn die mannen. Over eenige jaren leefde er te Brussel een groote Geus wiens naam nu en dan vermeld wordt zijn zoon werd door een razenden hond gebeten. De vaderliefde deed den godsdiensthaat zwijgen en de geus trok mot zijuen zoon naar S' Hubert. De dag- en weekbladen van dien tijd Lebben dat lang besprokeu, en over een jaar of acht schreef Auatole de Ségur daarvan iu eene fransche gazet. Schreeuwen en tieren tegen religie en priesters, dat doen de geuzen als zij ge zond zijn, maar als de nood of de dood aan hun lijf is, dan is het geheel wat an ders, dan roepen zij de priesters die niet gauw genoeg naar hen kunnon toesnellen eu die zelfs aan hunne zijde moeten blij ven zitten uren en dagen om hunnen angst en schrik wat te stillen eu hun wat moed te geven. boodschap, het aan de huishondster te over handigen, welke hem door eenen bediende naar de post in het dorp liet brengenin plaats van hem in de brievenbus te steken, dewijl zij vreesde, dat, als Filip ontdekte dat Sofie weder aan den dood ontsnapt was, dien hij voor haar zoo goed meende voorbereid te hebben, hij den inhoud van den brief zou gissen en dezen onderscheppen kon. Filip was, zooals Sofie vermoedde, naar het dorp gegaan, om niet bij de ontdekking van het bedoelde ongelnk tegenwoordig te zijn. Hij zocht zijnen broeder in het hotel op en zy wandelden te samen naar den havendum, waar hem Filip zijne ontmoeting van den vorigen nacht met Alexe Mixtome verhaalde. Later begaf Filip zich naar het telegraaf kantoor en zond eenen telegram aan het hoofd der policie waarin hij deze meêdeelde, dat Alexe Mixtome zich nabij het kasteel Ghar- lemont ophield en vevzocht eenige policie- ageuteu te willen zenden om hem gevangen te nemen. Op zijuen terugweg kwam bij voorby het huis van den vrederechter en het zicht daar van, gaf hem aanleiding mynheer Talbot een bezoek te brengen. Hij verkeerde in eene op gewekte stemming en ter oorzake vau den sterken drank, dien hij met zijuen broeder in het hotel gebruikt had, had hy iets vau zijne gewone zekerheid verloren. Mijnheer Talbot was 't huis. Filip gaf zyn Sedert eenige weken doet de volgende vraag de ronde van de groene gazetten Heeft een bisschop het recht van aan zijne priesters hunne burgerlijke rechten tf benemen-? Men raadt al aaustouds dat or hier geene spraak is van eigenlijke burgerlijke rechten, maar wel van politieke rechten, en dat do priester te wiens gelegenheid de vraag gesteld wordt, de afgestrafte priester Adolf Daens is. Kortom, de vraag komt hierop neer Mgr Stillemans beweert het recht te heb ben pastoor Daens van zijne politieke rechten te berooven mag bij dat doen En men raadt al aanstonds dat het ant woord isNeen. Ei wel, de vraag bevat eene valschheid, en het antwoord zelf is even valsch. Wij zouden hier de woorden van den H. Paulus kunnen aanhalen Nemo mi- litans Deo implicat se negotiis sosculari- bus, betgeen wil zeggen dat iemand die zich aan God opgedragen beeft, andere dingen te doen heeft dan zich met tijde lijke zaken bezig te houden. Nu, zelfs voor zyne straf, hield M. Daens zich op met iets anders dau met tijdelijke zaken, met politiek en geldgewin Waar leerde hij den godsdienst Waar bediende hij de HH.Sakramenteu? Waar troostte en hielp bij de armen Waar, in eeu woord, deed bij werk als priester Hij was altijd eu overal een politieker, niet meer, maar ook niet miu; eeu piiester, neen. Maar er is meer. Het is zelfs niet waar dat Mgr Stille mans den vent beroofd beeft of beeft willen berooven vau zijn recht, den poli- ker te spelen. Men baalt vele voorbeelden aan vau priesters en zelfs bisschoppen, die, benevens hun priesterambt, ook nog staatkundige ambten vervuld hebben en nog vervullen. Het was niet uoodig geheel dien reesem voorbeelden op te sommen wij moeten maar rond ons zien. Mgr de Haerne hoeft lang in de Belgische Kamer gezeteld Mgr Keesen zetelt nog in den Seuaat. Is iemand hen daar lastig om ge vallen Nooit. Waarom Om twee redens omdat zij geene poli tiekers van stiel waren, en ten tweede omdat zij hunnen politieken invloed ge bruikten tot voordeel van den katholieken godsdienst en volgens do voorschriften of ten minste met de goedkeuring hunner Overheid, deu Bisschop. Er bestaan menschen die van het poli tiek baantje eenen stiel maken, gelijk men doet met brood bakken, mostaard verkoopen of kleeren snijden. Wij willen dat stieltje niet oneerlijker verklaren dan eeu ander: zulke beoordeeling komt voor het oogopblik niet te pas. Maar moest eeu priester zich inrichten als bakker, krui denier of kleermaker, wat zou er gebeu ren De bisschop, die, uit krachte vau vau ziju recht tot tucht, verantwoordelijk is voor zijne priestors, zou het hem ver bieden. Ware dat te zeggen dat de man onteerende daden uitgemeten beeft Neen, maar alleen dat hij iets gedaan heeft dat eenen priester niet past. Alzoo gaat het ook met een die een stieltje van politieker uit broodwinuing aangaat zelfs al ventte de man met de meeste rechtzinnigheid zijne politieke waar uit, dat staat geeuen priester, en bet behoort den bisschop bisschop, episcopus, wil toch zeggen toeziener daar de hand aan te houden. Nu, de priesters welke wij zooeven aanhaalden, Mgr de Haerne, Mgr Keesen, waren en zijn geene politiekers van stiel. Beiden hebben zich altijd toegewijd, niet met woordenkramerij, maar met werken, daden en giften, aan eene priesterzending, aan de doofstommen, de blinden, de arme ouderlingen. Men vond ze niet op mee- tingen, niet in danszalen, niet aan de her bergtafel, niet in optochten, niet achter roode, blauwe en groene vaan, maar in de Kerk, in liefdadige gestichten, aan bet bed dor zieken. Wie zal zeggen dat dit met M. Daens het geval is of ooit ge weest is Het is alles niet. Indien het eenen priester niet past van de politiek eenen stiel te maken, zoo past het hem nog veel min die politiek met vrijmetselaars en socialisten samen te drijven tegen de verdedigers vau de ka tholieke zaak, tegen zijnen pastoor, zijnen dekeu, bisschop, tegen deu paus zelf. Het is onbetwistbaar dat de vrijmet selaarsloges voor eenige politiek hebben den godsdionst te bevechten, dat de socia listen niet min vijandig zijn aan het katho liek geloof. Een ipriester nu die zich, om het even om welke reden of onder welk voorwendsel, met zulke mannen aan spant en hen helpt, is een priester die geheel zeker het recht gebruikt dat de grondwet hem toekent, maar die het ge bruikt op eene wijze strijdig met den plicht dien bij als priester opgenomen heeft, met de gehoorzaamheid eu de trouw die hij als priester gezworen heeft, met den eerbied dien hij aan zijn priester ambt, aan zijn priesterkleed, aan zijne priesterlijke weerdigheid verschuldigd is. Dat hebben Mgr Freppel, Mgr dc Haerne, Mgr Keesen, dat hebben «Ie Duitschc Cen trumpriesters nooit gedaan; daar hebben zij zelfs nooit aan gedacht. En badde, ondanks alles, de bisschop van Brugge voor Mgr de Haerne, de bis schop van Luik voor Mgr Keesen ooit geoordeeld dat het, voor het goed van de zielen aan hunne zorgen toevertrouwt, beter was dat zij van de Kamer en den Senaat afzagen, wij weten dat er geen lange tyd zou verstreken zijn of hun ont slag zou voor de voeten van huuneu bis schop neergelegd geworden zijn. Nooit zouden zij de vaau des opstands opgesto ken hebben, noch in meetingen, noch in gazetten, maar den eed getrouw dien zy bunne wijding zwoeren, zouden zij zicb ter beschikking van hunnen bisschop ge steld hebben om zonder verder spreken hunne verplichtingen als priester gestand te doen. naamkaartje en het dienstmeisje kwam met j de boodschap terug, dat hij haar iu de stu- deerkamer van den vrederechter kon volgen. Filip trad met eenen zonderlingen lach de kamer binnen, zijne oogen vonkelden duivel achtig, zyn wgzod was koel en vol zelfbewust zijn. De vrederechter, die Sofie nog eens gaarne spreken wilde, eu daarom zijne reis naar Parijs verschoven had, scheen over dit bezoek niet zeer verheugd te zijn. Wat is er vroeg de vrederechter koel. Hebt gij eene boodschap van uwen heer -- Van Alexe Mixtome verbetorde Filip. Neen, ik kom voor een eigen zaak. De mar kies iB in Parys, Op zyn bevel ging ik naar Gbarlemont, en gedurende mijn kort verblyf alhier heb ik eene groote ontdekking gedaan, waarover ik u wenschte te onderhouden. Waarlijk vroeg de vrederechter schijn baar verlegen. Ik weuschte u als vrederechter te spre ken, zegde Filip zeer gewichtig. Wat kun ik voor u doen Ik herinner mij, ging Filipvoort.dat gij, zooals iedereen, van de schuld van Alexe Mixtome overtuigd zyt. Ofschoon gij zjju leermeester geweest zijt, kuunen uwe oogen niet verblind zyn. Ik geloof dat gy uwen plicht zult doeu in de zaak die ik u nader zal verklaren. Dat is altjjd mijn streven, merkte myn heer Talbot koel op, Daarom verzoek ik u als vrederechter, policieagenten naar Gbarlemont te zenden, om naar Alexo Mixtomo te zoeken en hem gevangen te nemen. Mijnheer Talbot week ontzet terug. Wat meent gij riep Talbot. Alexe Mixtome is dood. Hij stierf jaren geleden in Amerika. Dat was eene vergissing. Hij houdt zich in het geheim alta&r-kubinet van de kapel verscholen. Leeft Alexe Mixtome Ik kan het niet gelooven riep Talbot. Ik heb hem dezen nacht ontmoet en had hem bijna gevat. Ik herkende hem duidelijk eu heb zoo even naar Parijs getelegrafeerd, om policieagenten te zenden ten eiude hem gevangen te nemen. Intosschen verlang ik van u dat gy uwen plicht doet, zegde Filip met zekere aanmatiging. Hij zag den ouden heer, wiens voorhoofd met koud zweet bedekt was, met eenen zegepralenden glimlach aan. Ik zal mijnen plichtdoen, antwoordde de vrederechter na eenen oogenblik stilte en dadelyk policieagenten met de noodige in lichtingen naar het slot zenden. Goed. mijnheer, maar gebied hen dat zy niets verraden. Er mug geen woord over hunne lippen ko men, totdat het doel bereikt is. De vrederechter beloofde het en Filip ver liet opgeruimd het huis. Er is daar geon spraak van aan burger rechten te verzaken. Niemand is verplicht priester te wor den. Maar als men die weerdigheid vraagt en bekomt, neemt men ook verplichtin gen op, verplichtingen van byzondero gehoorzaamheid, van strengere regeltucht, waar men voortaan aan gebonden is en blijft. Even goed als men het recht ver zaakt van te trouwen, dat ook een bur gerrecht is, evengoed als men zich ver bindt goenen handel te drijven, even goed ook is men verplicht niets te verrichten dat opspraak verwekken kan en door die opspraak zielen verergeren en de wer king van de geestelijkheid die zielenlast heeft belemmeren. Èn wie is er rechter over dit punt De bisschop. Heeft pastoor Daens die noodige be scheidenheid in acht genomen Niemand zal durven antwoorden Ja Oordeelde hy het vonnis van den bis schop van Gent te streng, het beroep stond hem open. Niet bet beroep op het publiek, dat tusscben bisschop en pries ter niet tusscben te komen heeft, maar het beroep bij den paus, die overste is over bisschoppen] en priesters. Dat \v de ware weg die ingeslagen worden moest. In de plaats van hem te volgen heeft M. Daens bet goed gevonden de opspraak nog grooter te maken met brieven die hem alleen niet toebehoorden, met zijnen op stand openbaar te maken, rond te venten en met socialisten en vrijmetselaars aan te spannen om de Overheid waar hij ge hoorzaamheid en eerbied reverentiam et obedientiam aan gezworen had, te miskennen, te beleedigen en aan de ver achting van de vijanden der Kerk, wiens priester hy is, bloot te stellen. Daarom is hy wettig en te recht gestraft. Dat hij goed uadenke: het is nog niet te laat. Dat bij tot inkeer kome, zwijge, zich onderwerpe, dat hij naar Rome in beroep ga, als hem dat lust, maar dat het schandaal toch opboude, indien bij als een deftig priester leven wil. Det zijne vrienden ophouden te dreigen eene wot in te voeren om aan alle de priesters hunne burgerrechten te ontnemen, het geen zelfs de socialisten in Frankryk nog niet hebben durven doen. Dat is onze vurigste wensch moge hij verhoord worden. (Nieuws van den dag). MAATSCHAPPIJ Het Komiteit herinnert zijne ledeu dat de 33* ver jaring der Maatschappij - De Boklcenrijders zal gevierd worden op Maan dag 27 Novekbib aan staande. Om 10 uren 's morgendt, plechtige Zielmis voor de overledene leden, bijeen komst Kring l'Union Merkt, om 9 uren. Om 7 uren 's avonds, Avondmaal ten Lokaio Katholieken Kring, Merkt. Verscheidene minuten, nadat Filip Piron vertrokken was, zat de vrederechter met ge bogen hoofd in geduohtan verzonken. Hy kon nauwelijks de waarheid begrijpen van het geen hij gehoord had, dat zijn vroegere leer ling nog leefde en zich in de nabijheid bevond. Opnieuw overtuigd van Alexe Mixtome'a on schuld aan de misdaad, waaraan by plichtig bevonden was, dacht hy goed te doen, als hy den ongelukkigen vluchteling bjjstond. Maar hoe moest hy dit aan boord leggen De mannen zullen naar het slot gaan, dacht hij, maar ik ga mede. Misschien vind ik eene gelegenheid hem te waarschuwen. Ik ben ga- heel onthutst en weet nanwelijks wat ik doan zal. Eeu ding is my duidelyk, namelijk dat ik bevel moet geven tot de gevangenneming van Alexe MLxtome. Met bedrukt hart ging hy aan het werk. Intosschen keerde Filip Piron naar het kasteel terug. Om dezen tyd, dacht hy, moet Sofie's lijk gevonden zyn en eene lijkschou wing plaats hebben. Toen hij de trappen van het terras opging ontmoette hy Jacob Greg, den molenaar, die met een zeer verdrietig gezieht, dat eenigszins ophelderde toen hy Filip zag, uit de bene denkamer kwam. Hij groette hem vertrou welijk. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1