Donderdag 7 December 1899 5 centiemen per nummer. 54ste Jaar 5425 «lil VAN MN SCIliT,] Jaargetijde. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Catholiek Onderwijs. LANDBOUW. Strijdplan van den vijand. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemast ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwltantiëvi door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Lands. Guique suum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Keklamen fr. 1,UÜ; Vonniwe op 3° bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen deo dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen aich te wenden ten Buretle van dit blad. Aalst, 6 December 1899. Wil men de liberalen gelooveD dan vernietigen wij, catholieken, het onder wijs in België. Wij, catholieken, willen, volgens hen, het licht der wetenschap uitdooven en hierom heeten zij ons dompers. Maar hoe wonder al» de liberale man nen van 't licht, op 't gebied van 't onder wijs, met ods, catholieken of dompers, moeten in 't strijdperk treden, zyn ze altijd deerlijk geklopt. Jaarlijks is er prijskamp tusschen de leerlingen der gestichten van het middel baar onderwijs. Slechts 8 geestelijke collegiën namen er lest deel aan nevens 30 wereldlijke ge stichten die de liberalen als hunne colle giën aanschouwen alhoewel zij door't geld van allen, zoowel van cal holleken als van liberalen en socialisten,onderhouden wor den. Laat ons nu spreken over de uitslagen van den laatsten prijikamp Nemen wij 3 catholieke collegiën en 3 zoogezegde liberale gestichten. Onze catholieke collegiën hebben aan 18 proeven, aan 18 verschillme prijskam pen deelgenomen en ze bekomen 169 maal de helft der punten. De liberale gestichten bekomen maar 83 maal de helft der punten. De catholieke collegiën staan dus ge- kwoteerd zes tegen een. Men moet 80 ponten op 100 behalen om eenen prijs te verdienen. Een leerling van 't collegie te Thielt behaalde 2 eereprij- zen. Vergelijkt nu de 8 catholieke collegiën te samen tegen de 30 liberale gestichten in de 18 prijskampen en wat bestatigt men De 8 catholieke collegiën bekomen 243 maal de helft der punten terwijl de 30 liberale gestichten slecht» 335 maal de helft der punten behaleD. Ieder onzer catholieke collegiën be komt dus gemiddeld 30 maal de helft der punten, terwijl ieder liberaal gesticht ze maar gemiddeld 11 maal behaalt. Dus de catholieke collegiën staan ge- kwoteerd drij tegen één- 't Is vernederend voor de liberale groot sprekers die ons, catholieken, dompers heeten In 't strijdperk treden tegen een onder wijs dat men dagelijks uitkrijt als nietig, bekrompen en van aard om alleenlijk domkoppen te vormen en dan door de leerlingen die dat onderwijs genoten heb ben, geklopt,deerlijk geklopt worden, ja, 't is vernederend. Ja, gedurig uitbazuinen, dat men al 't verstand van de wereld in pacht heeft en dan 't onderspit moeten delven voor de dompers, ja,*'t is vernederend 1 Geachte lezers, oordeelt nu over de goede trouw der liberale scribenten die gedurig het godsdienstig onderwijs mis prijzen en afkeuren. Wat zij willen 't is de vernietiging der vrijheid van onderwijs, zoo als ze op 't oogenblik in Frankrijk aan den gang is. Het is dus onze plicht, catholieken, do liberalen uit alle onze krachten te be vechten. En gij, ouders, zendt uwe kinders naar de catholieke scholen, ze zijn immers de beste zelfs volgens vele liberale ouders die voor hunne kinder» het godsdienstig onderwijs boven het onzijdig liberaal on derwijs verkiezen Snotziekte in Engeland. Gedu rende de laatste \ijf jaren deden zich, iD Groot Britanië, 7339 gevallen van kwade- droes bij paaiden voor. Het gemiddeld aantal voor die jaren is dus 1468. Gedu rende deze vijf jaren bleef de ziekte stilstaand. In vorige jaren trad zij nog heviger op. Vau 1891-1897 zijn in Enge land en Wales niet minder dan 27 meu- scbcn gestorven, ten gevolge van besmet- tiog door kwaden droes. Vooral heerscht de ziekte hevig in het graafschap Londen. Landbouwleergangen voor sol daten zullen gedurende den winter van 1899 a 1900 gegeven worden in de garni zoenen vau Antwerpen, Brugge, Brussel, Charleroi, Diest, Gent, Hasselt, Luik, Leuven, Mecheleü, Bergen, Namen, Dcn- dermonde, Doornijk, Thieneu en Vil voorde. In het geheel zijn er 35 cursus sen ingesteld waaronder 21 Vlaamsche. Peerd en ziekten in Zuid-Afrika. Iu Zuid-Afrika, en ook in Transvaal en in Natal, waar thans de Engelsche huur lingstroepen het zoo druk hebben met de Boeren, die hun baard en huis zoo man haftig weten te verdedigen, heerscht eene zoogenaamde paardenziekte die veel slachtoffers maakt. Deze ziekte is een soort van malaria van de allerergste soort, meestal van een kort verloop. Éen paard is 's morgens schynbaar gezond, min of meer slecht te pas om 12 uur en tegen 2 E MARLITT. (NA VERTELD lld* VERVOLG. Een ry weg, die alleen door de arbeider» in 5 het wond en de vervoerder» van hout gebruikt werd, scheidde het Hertenveld van het zooge naamde Gravenhout het vorstelijk jachtge bied. Ongeveer op deze grenB eindigde ook de dalgrond prachtige bueken rezen tegen den berg op nog slecht» een klein stuk weiland lag tusschen deze en den weg, en op dit gras veld stond het bnis van den boschwachter des graven. Het was een net in metselsteen opge trokken huis met groote ramen en op zij met een wit houten hekken, dat een stuk hofgrond van nauwelijks twee bedden breed omsloot. Reeds tweemaal had M. Markus op zijne wandelingen hier halt gehouden, en ook nu bleef hij staan, toen roode muren plotseling uit de bosschage te voorschijn kwamen. De opzichter, die het huis bewoonde, moest een waar kluizenaarsleven leidenhij was in allen gevalle een ongetrouwd man, die met den huis- •leutel in den zak zyn beroep kon waarnemen. Nooit stond de deur gastvrij open geen «poor van eene rookwolk steeg boven den schoorsteen aan de ramen, die op de ven sterbank wel een paar bloempotten, maar nergens het sierraad van schoon geplooide gordijntjes vertoonden, zag men geen men schel ijk gezicht, evenmin als men eenige be drijvigheid binnen de vier muren, waarnam. Alleen hoog aan den voorgevel hingen drie vier houten vogelkooien, waarin vinken en kruisbekken zongen, en aan de steile helling, achter het huis liepen twee geiten op en neêr, om iets te grazen te zoeken ze behoorden zeker in den stal van den boschwachter 'thuis. De nieuwe eigenaar van het Hertenveld had meer dan eens den lust voelen opkomeu om eens door het venster van het huis te loeren, alleen om te weten wat boeken de voormalige dagloonenjongen las, in de wei nige uren die hem van zijnen dienst en zijne hulp op de pachthoeve, overbleven. Wa ren het ridder- en roovergesshiedenissen, die tusschen de bloempotten lagen? Ze hadden nochtans niet den omslag van de boeken der leesbibliotheek. Misschien was deze boschbe waker ook een man van verstand en levens wijsheid hij kwam veel op de pachthoeve, waar zelfs do meid, die met emmer en rijf omging, haar best deed, om woorden te ge bruiken, die in een salon niet misplaatst waren. Met eenen glimlach van minachting op de a 3 uren 's namiddags dood. Als ver schijnsel vertooudeu de paarden alleen een gezwollen hoofd en bij het sterven komt schuim uit mond en neusgaten. Men zegt dat een paard maar eenmaal in zijn leven de ziekte krijgt komt het dezelve te boven, dan noemt men het gezouten en heeft eene groote waarde. EK Edingtou pleegt inenting tegen deze gevreesde ziekte. De ezels zijn aan deze ziekte niet onderhevig. Daarom ent deze deskundige een ezel in met de smetstof van een aangetast paard en spuit daarna op den tienden dag gezonde paarden met bloed van deo ingeënten ezel om ze hier door tegen de ziekte te vrijwaren. Met spanning wordt in Engeland afge wacht hoeveel paarden in goeden staat in Zuid-Afrika aangekomen en of zij aldaar aan de paardenziekte zullen te lijden hebben. Deensche Boterhandel met Enge- land. De uitvoer van Deensche boter naar dit land is, in 1898, tot 1.465.030 centenaren of bijna tot de helft van den 5 geheelen invoer van boter in Engeland gestegen. In 1897, bedroeg het 1.334.726, tegen 1.228.784 in 1896, waaruit blijkt, j dat de vermeerdering in 1897 bedroeg 130 304 centenaren, en in 1896 ook 105.942 centenaren in twee jaren dus een vermeerdering van bijna 10 De invoer bestond overigens en wel onge veer uit Zweedsche, Finsche, Rus sische en Duitsche boter,zoodat de invoer van werkelijk Deensche boter ongeveer 1.100.009 centenaren bedroeg, tegen 950.000 centenaren in 1897. Als reden van de vermeerdering der botervoortbrengst in Denemarken wordt otider andereu aangegeven de omstandig heid, dat bet mestvec plaats maakt voor melkvee verder de vrije iuvner vau aller, lei voediugstoffen voor bet rundvee, de verbetering van den veestapel door syste matisch onderzoek van het voortbren- ginsvermogen en bet van de band doen van slechte melkgeefsters de betere en moer rationeele voeding der dieren, enz. Het afzetgebied dor Deensche boter strekt zich over geheel Groot-Brittanië uit, maar hoofdzakelijk over het midden en noordelijk Engelaud en Schotland. De uitvoeren waren buitengewoon groot in Juni, Juli en Augustus alleen in Mei was de itfvoer iets miuder dan in 1897. De verkoop was traag in de eerste helft van 't jaar (Februari uitgezonderd) bij dalende prijzen, maar levendig in Juli en October. De hoedanigheid was gemiddeld gelijkmatig en goed alleen heeft men zekere gebreken en ongelijkmatigheid bij den overgang van voeder in den herfst en in 't voorjaar ook het aroma was, als lippen weerde hij de struiken weg, om den voet op den rijweg te zetten, toen de eene geit zijne aandacht trok. Het wa» een jong, mager beestje, dat alt zot de belling af en op het grasland snelde de andere kwam lang zaam achteraan, maar ook rechtstreeks naar den kant, vanwaar nu vlugge menschenstap- pen gehoord werden.... M. Markns stapte op den grond altijd dat meisje, hetwelk hem zyn verblijf hier niet weinig begon te vergal len. Was dan de moid van den schout het eenige schepsel, dat in bosch en veld leefde en ademde Daar kwam ze weer aan met de oogkleppen op het hoofd, en eene groote mand aan den arm. De geiten liepen naast haar en aten uit hare hand het stuk brood, dat zij voor die lokkerbekken had meêgebraeht. M. Markus trad in het bont terug, achter een dikken beukekoom hij wilde zich niet ergeren even als dezen morgend. Hij kon het meisje niet uitstaan en met denzelfden iever, waarmee hij dezen morgend den tabaksrook onder den witten doek geblazen had, wierp hij na zijne brandende Bignar op den grond eu vertrapte ze, opdat g»en wolkske zyne aanwezigheid zon verraden. Het meisje wierp de geiten het leste brood toe en stapte den dorpel op, om door het raam naar binnen te zien. De kamer moes ledig zijn op haar herhaald kloppen tegei da ruiten bewoog zich zelfs niet» in 't hoi» gewoonlijk in de herfstmaanden minder krachtig dan in den anderen tyd van 't jaar. Bij het vervoer kwamen allerlei storingen voor. Voor d6 verzending en de behandeling der boter naar de Engelsche markt wordt de grootste zorg in acht ge nomen. De Deensche Staat subsidieert de stoomlijnen, waardoor bij een zeker toe zicht verkrijgtde vrachten zijn daardoor verlaagd, betere verbindingen met Engel- sehe havens gemaakt. Frissche ongezou ten of slechts weinig gezouten boter (in volle of in pondstukken) is, evenals >in de voorafgaande jaren, hoofdzakelijk door de coöperatieve boterverpakking te Esbjerg verzonden, welke door een groot aantal zuivelfabrieken in Denemarken ondersteund wordt en ook gezouten boter in derde vaten verkoopt zij heeft iu 1898 iets lagere prijzen behaald dan in 1897. De omzet van deze verpakking be droeg in 1898 ongeveer 4 l/» millioen kro nen (1 kroon is 1 fr. 40 c.) voor frisscben en gezouten boter samen de uitslag wordt bevredigend genoemd en beter dan in de vorige jaren, daar de onkosten bij do groote hoeveelheden verminderd zijn. (De Landbode.) Slechts vijf maanden scheiden ons nog van de algemeene kieziugen voor de ge- heele vernieuwing van Kamer en Senaat, zegt het Fondsenblad. Zoodra nieuwjaar zal voorbij zijn zullen wij ons in vollen kiesstrijd bevinden. Het is nooit te vroeg om de strijders op te roepen, thans vooral niet, dat het lot der katholieke party en van het land van den uitslag der kiezingen zal afhangen. Wat doet de vijand Slaapt hij Neen, onze tegenstrevers bereiden zich reeds tot den aanval. Gezel VanderTelde schrijft dat, van nu af, het ordewoord der socialistische pro paganda zal zijn het zuiver algemeen stemrecht. En de roode hoofdman die gouden armbanden draagt om de ellende zijner partijgenooten te verbeelden vroeg erbij Stellen wij ons aan 't werk, kamera den. Doen wij onze winterzaaiïngen. Wij zullen den aanstaanden zomer oogsten, b Wij vestigen de aandacht onzer katho lieke kiesvereenigiogen en strijders op die oorlogsverklaring. Nu, meer dan ooit, hebben alle katho lieken, alleen zonder uitzondering, voor plicht de zaaiers van het socialistisch on kruid te beletten hun slecht zaad te wer pen op de katholieke akkers. Op dus, katholieke strijders, de handen n| aan werk 1 de deur bleef toe. Men moest du» maar ge dold hebben. De hengselmand nevens rich zettende, ging de aangekomene op de groen geverfde bank naast de daar zitten, zeker om de komst van den bewoner van het huis af te wachten. Zy maakte de tippen van den doek onder de kin los en liet de witte omhulling over den hals vallen. Zoo, dat was zy nu van top tot teen, do ijdele dienstmeid van den schont, die zich geen enkel zomersproetje op het vel wilde laten branden, sooali Jufvrouw Griebel in hare verbittering beweerde. Hoe lastig Mar kus ook was, hij moest toestemmen, dat het ook jammer voor de min of meer bleeke, schoone frissche gelaatskleur zou geweest zijn. Hij moest bekennen, dat haar hoofd, in sier lijkheid en bevalligheid, met hare gestalte overeenstemde. Dat hinderde hem. Hij had duizendmaal liever gtó.n, dat zij scheel, vol sproeten en grof van trekken geweest was. De meid streek het losse haar van het voor- naar het achterhoofd, waar het in een dikken wrong gedraaid, door eenen kam werd opge. houden. Daarop legde zij de gevouwen handen in den schoot, en leunde, blijkbaar verkwikt door de stilte rondom baar, met het hoofd tegen den hnismuur. Zij zag er bekommerd, doch niet gedrukt uit en was ook te levendig en te krachtig om zich lunger dan eenigu oogeublikken, aan eene totale onbeweeglijk heid over te geven. Onderstaande gedicht nemen wii uit Kerkhofbloemen, een der bijzonderste werken achtergelaten door den Eerw. Heer Guido Gezelle, den vermaarden dichter en taalgeleerde, maandag 25 No vember, te Brugge overleden. De duurbare afgestorvene was aldaar, op 1 Mei 1830, geboren. O gij die wij beminden eens, Wij groeten u, vol droef geweens, En staan rondom uw graf te gaar, Op 't einde van uw stervensjaar. Waar zijt gy sterk en kloek en al. Waar zijt gij ah te groot getal Van vrienden! gij die dacht misschien 'k Menig uwer sterven zion. Aleer gij iemand sterven zaagt, 't Was gij die eerst gestorven laagt En droevig staan we, uit vriendenplicht Bij 't graf waar ge in begraven ligt. Zoo vaart de dood, 0 I doof en blind, Zij spaart geen ouder, spaart geen kind. Smijt al in 't graf, doch d'hope niet Die me in het kruis hier staande ziet. O zalig teeken op het graf I O nooit ontvallen wandelstaf Sta by I sta bij I in dezen nood En zijt remedie na de dood. O kruis waar Ghristi bloed aan was, De mensch is licht en broos als glas Hij valt, hij breektby staat en houdt Omhoog die op uw stam betrouwt. Daar liggen ze aan uw voet, 0 kruis, Onz' liefste vrienden stof en gruis Herleve 't stof en worde 't wat Gods hand het eens geschapen had. Herwordo 't jong en stervensvry Herworde 't in Gods vreugdebly Herworde 't in God zelf geleerd Herworde al 't duistre in licht gekoerd. O dierbaar is het vriendengraf, Ik scheide er met getraan van af. Ik laat mijn hert er naast en by En... vrienden, dat u vrede zy In de Aoademie van geneeskunde heeft Dr Rommelaore eene ondervraging gehouden over de pest. Heeft bet gouvernement maatregelen genomen ter afweering dezer ziekte Dr Dcsguin deelde meê dat de regeering zich bijzonderlijk met de zaak heeft bezig gehouden. Ook de stad Antwerpen heen alle mogelijke voorzorgen genomen. De Academie stemde bij eenparigheid eenen wensch, opdat de regeering in Bel gië een centrum van anti-pestserum in richtte. Zij haalde uit de mand een pakje te voor schijn, rolde het af en spreidde het met on derzoekenden blik op de knieën uit M. Markus zag, dat het witte kant was, waar schijnlijk een ond, uitgediend prachtstnk uit de voddenmand van de gouvernante-jufvrouw hetwelk nu nog aan den blanken hals para deeren zou. De vlugge vingers draaiden het verkleurde weefsel naar alle richtingen, en het soheen bijna, als streek de rechterhand er liefkozead over heen daarop wendde het meisje plot seling het hoofd ter zij, rolt de kant snel in een en stond op. Een flink man met een groe nen frak aan kwam den weg af. Toen hy het wachtende meisje in het oog kreeg, haastte hij zijne stappen ook zijn hond, die moede voor hem uitgeloopen was, snelde voorwaarts en sprong van vreugde blaffende tegen 't meisje op. liet is hier voor nwe kluis een heerlyk plaatske om te rusten, Frits, maar ik ben toch bly, dat gij komt ik heb haast, segde zij en scheen hare jonge meesteres tot in het minste na te bootsten want in de manier, waarop zij den beleefden groet van den aankomenden beantwoordde, lag waarachynlyk dezelfde vriendelijke weerdigheid, waarmeé de nicht van deu schout, de blauwkous, n den ge wezen dagloonar bejegende. (Wordt voortgaasi).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1