Donderdag 18 Januari 1900 5 centiemen per nummer. 5iste Jaar 5435 MEID VAN DEN SCIIOET Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De vrijheid van onderwijs in Frankrijk. D E LANDBOUW. Bond der cath. kringen. Beroep op de catholieke Belgen- DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Lands. Gulque auum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnisee of 3* bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen de» dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 17 Januari 1900. Droeve tijdingen komen ons uit bet zuiden, uit net land der vrijheid volgens hert en ziel van onzen poveren artist wij bedoelen Frankrijk. Wij willen niet ge wagen van de pijnlijke toonen van de taak, noch van de vervolgingen inge spannen tegen mannen die hun vaderland lief hadden cn daarom door de vrijmetse laars, die er heer en meesier spelen, wierden vervolgd. Wij willen niet eens zinspeleu op het zondcilinge f it politieke mannen te zien vonnissen door hunne tegenstrevers in zaken reeds beslist door hunne tegenstrevers, in zaken reeds be slist door de gerechtshoven en de jury. Een wetsontwerp is op de bureelen der FraDSche Kamer neergelegd over de vrij heid van onderwijs. Door de wet Falloux wierd bij onze zuiderboeren de vrijheid van onderwijs op den middelbaren graad uitgeroepen De Franscbe collegiëu deden eene hevige mededinging aan de staats scholen, de lycées. Zij bewezen aan bet land onschatbare diensten. De jeugd wierd er opgevoed volgens het verlangen der ouders, die, wij denken het, toch dat onbetwistbaar recht hebben zooveel te meer dat die stand van zaken geen cen tiem aan het land kostte. Dit stak de vrijmetselarij Je oogen uit en de geuzerij was razend kwaad over den bloei en den vooruitgang dier catbolieke gestichten. Dat mocht niet langer meer duren. De vrijheid, de laatste overblijfsels liever, moesten geknakt worden en op de puinen der geestelijke opvoedingsgestich ten de vlag der geuzerij en goddelooze opvoeding geplant. Ja, do geuzen beminnen de vrijheid I Het is wel het oogeoblik, niet waar, dit luide te verkondigen. Denderbodc heeft zoo dikwijls reeds getoond waarin die vrijheid bestaat. Een wetsontwerp daagde op waardoor de catholieke gestichten gesloten moesten worden. Dat was nog niet al. Men vreesde dat, nevens de lycées, ge stichten zouden oprijzen waar de leerlin gen zouden geplaatst worden en onder de broederlijke bewabiDg gesteld van geeste lijken. Het oprichten van zulke kostscho len moest ook belet worden want anders zou het geuzenwerk maar half zijn ver richt en zouden de vruchten die niet zijn welke men van de verwereldlijking ver wachtte. E MARLITT. (NA VERTELD). 17d* VERVOLG. Op zachten, nederigen toon, zooals het eene dienstbode betaamde, zegde zij, dat M. Franz 't huis was en het zich zeker tot eere zon rekenen, den nieuwen heer van het Uerten- ▼eld te ontvangen. En mejafvronw Agnes vroeg hij. Zy rees op, als had hij reeds met deze een voudige vraag hare jonge dame beleedigd. De aangenomen nederigheid was vergeten met neergeslagen oogen, maar zeer bits antwoord de zij Die znlt gij niet zien. Hé, is de dame op reis Een vluchtige glimlach speelde om hare lippen. De lust tot reizen is hier vergaan, even als den vogel in de kooi het vliegen. Aha, dat is weer een van die geheimzin nige uitdrukkingen, waarmee gij zoo geerne het bestaan uwer jonge meesteres omgeeft. Jammer dat gij met uw verborgen taal zoo spoadig aan het eind zyt, binnen weinige Niet alleen dus wierden de catbolieke onderwijsgestichten in den grond geboord maar zij hadden zelfs 't recht niet kosthui zen te hebben in de nabijheid der Staats scholen waar de leerlingen ingekwartierd zouden zijn en ouder de bewaking staan van de geestelijken I De catholieken heb ben dus niet eens het recht meer van den gewonen burger 1 Zij mogen geene leer lingen in huis nemen, wij zeggen niet, onderwijzen 1 Wat belieft er u, groote heeren van den poveren Dendergalm, gij die zoo zeer pocht met dat edele woord vrijheid en dat nochtans uwe lippen zou moeten branden. Het woord van Paul Bert, de man van droeve gedachtenis, wordt verwezenlijkt Nooit eal ik gedongen dot een priester dezelfde rechten hebbe als een leek Wij heeten dat geuzenvrijheid 1 en wij vragen ons met reden af of die opge hoopte feiten van hatelijken dwang en vrijheids verkrachting vele oogen Diet zullen doen opengaan Dat is echter Diet alles. Een feit even pyDlijk wordt ons zooeven door de dag bladen aangebracht. Wij vertalen uit Le Patriote - De Echo de Paris verbaalt dat 13 geneesheeren vau de armeoapotheek der kas van de scholen des Termes bun ont slag ingediend hebben ter oorsake van maatregelen vau eene schreeuwende on verdraagzaamheid, genomen door het be stuur van dit gesticht. Het zou aan de geneesheeren verbod willen geven hunne Borgen te besteden aan kinderen der krib ben of der vrije scholen. Wat meer is de brave vrouw met den dienst van zieken-oppasserster gelast zou uitgeDOodigd geweest zijn haar kind uit de vrije school te trekken op straf wegge- Bonden te worden. De officieë'e dweepers volharden in hunne eiige opvatting van menschenliefde. Voor hen is de armoede geen voldoende reden op ondersteund te worden, men moet nog den goddelooze uithangen 1 Ellendige broodroovers En dit hate- lyk werk wordt uitgevoerd door verach telijke kerels die overal het woord vrij heid en verdraagzaamheid op de lippen bebbeD. Zij zeggen altijd wij moeten elkander beminnen, maar nauw zijn zij meester of zy oefenen den batelijksten dwang uit dien men zich verbeelden kan. Het feit, waarvan wij gewagen staat, niet alleeD. Wy hebben er in ons land vele gedurende het geuzenbeheer kunnen vaststellen. Daarom zullen wij het zeggen en her halen Menschen opent de oogen. Ziet wat rondom u gebeurtgaat de feiten na van hatelij ken dwang door de geuzen ge- oogenblikken zal ik met eigen oogen zien wat er achter dit geheim zit. Zeer zeker niet. Niet Dat weet gij dus zoo zeker, zoo zeker, als waart gy met uwe dame één hart en eene ziel Zoo zeker. Hij lachte spottend. Nu, het kan ook wel zijn men weet, dat de kamenier dikwijls de vertrouwde is waarom ook niet voor gouvernante-bekente nissen Maar of de dame geerne hebben zal, dat men zich op deze vriendschap verheft 1 Zij bukte om eenige stengels op te rapen, die zij bad laten vallen, maar richtte zich spoedig weer op en zoo recht als een keers haar schoon oog flikkerde hem vijandig tegen. Is het met altijd en overal de taak der kamenier, te weten, voor wien men niet 't huis wil zijn En zij... Zij hield eensklaps op, terwijl zij gloeiend rood werd en zich de lippen beet, als wilde zij daarmee het haar ontsnapte antwoord onuitgesproken maken. Och ja, zij her innerde zich op dit oogenblik met schrik, dat degene, voor wie men niet 't huis wilde zyn, de bezitter van dit huis was, die naar welgevallen hare trotsche dame het dak boven het bed kon wegnemen. Hij had plezier in hare ontsteltenis en nam met geen enkel woord den angst weg die huar blijkbaar beklemde ofschoon dit eensklaps pleegd en rukt daarna bet masker af dat zij nog onbeschaamd genoeg zijn aan te trekken om u te bedriegen nopens hunne geheime doeleinden. De geus wil de vrijheid niet. Zijn hert verteert van wraak en haat tegen al wat maar godsdienst is. De vrijmetselaars die Frankrijk regeeren geven te duidelijke bewijzen der wezenlijke inborst eener godhatende geuzerij. Fruitboomen planten. Het tijd stip vuor 't planten der fruitboomen is aangebroken. Daarom achten wij het nuttig hierover eenige wenken te geven. Wie de volgende reeclen in acht neemt zal zeker goede uitslagen verkrijgen Plant slechts goede, gezonde boomen, door ervaren boomkweekers geleverd. Plant niet te diep en laat den wortel hals vrij. Trap den grond rond den boom niet vast, maar zorg, dat de aarde, fijn ver deeld, goed tusschen de wortels valt. De wortels zelf moet mcD goed uit spreiden. Voor het plantpn snijdt men de beschadigde deelen glad af, met de snij- vlakte naar beneden. Begiet den, grond na het planten, doch blunt den boom niét terstond aan oenen paal, want bierdoor belet men het zakken en bet vastgroeien der wortels. Bij het kiezen der fruitsoorten, lette men op den grond, den vorm van den boom en de plaatselijke gesteldheid. Heeft men geene voldoende kennis vau soorten, dan iate men de keuze aan eenen goeden boomkweeker over. Mist, dauw, rijm en ijzel, zijn vier natuurverschijnselen, welke volgen- dei wijze te verklaren zyn Het midden, waarin de menschen en de meeste dieren leven, heet dampkring. Evenals het wit van eene ei den dooier omgeeft, zoo omringd de dampkring den aardbol, doch op eene gemiddelde dikte van 100 kilometers. De lucht, meDgsel van 4/5 stikstof en en V» zuurstof, is er het hoofdbestanddeel van. Andere gassen, zooals koolzuur, solfer, phosphor en andere dampen die van de aarde opstijgen, komen er in zeer geringe mate voor. De lucht bevat ook water, onder vorm van damp, nu eens in groote hoeveelheid, dan weer in geringer mate. Haar vermo gen om water op te nemen, is niet onbe perkt er komt een oogenblik dat zij met nederig geworden meisje op dit pijnlijke oogenblik niets minder dan de nuffige deern was, en eer aan een verschrikt ree deed denken, maar die wat verdiend moet wat hebben. Zij wil in hare afzondering misschien niet geerne bezoek van vreemden ontvangen, zegde zij met bijna Bmeekende stem, nadat zij met moeite had adem gehaald. Dat betwijfel ik, hernam bij ongeroerd. Het gouvernanten-raa, dat niets liever wil dan in voorname huizen gezellig meê te leven is allerminst met het eenzame kloosterleven gediend. Weer richtte zij zich op en een bitter lachje speelde om haren mond. Het zon kunnen sjjn, dat zy niet zoo erg is als de anderen, de blauwkousen, de ple- zierzoekenden, aan welke gij uwe nauwkeu rige kennis van het gouvernanten-ras ver schuldigd zijt.... Ook ben ik zoo vrij, u te herinneren, dat gij gisteren zelf gezegd hebt, dat gij haar nit den weg zondt gaan, waar gij kondet. Weet zij dat Woord voor woord. Natuurlijk door n. Het aanbrengen is hetfort der kamenier. Ik heb inderdaad woordelijk gezegd, wat gij hebt overgebracht en herhaal het met nadruk, dat ik niet ver lang, met eene dame vau dien stand, in aau- king te komen, ik wil u dit geerne nog eens water verzadigd is. Merken wij hier aau, dat warme lucht meer waterdamp kan opnemen dan koude het verzadigings punt dezer laatste is laDger dan dat der eerste. Nu, onophoudelijk rijzen er waterdam pen in de lucht, niet enkel uit de zee en de inlandschc watereD, maar ook uit den grond, uit de gewassen, uit velerlei voor werpen die zich aan de aardoppervlakte bevinden. Is de lucht te koud om al de gevormde dampen op te nemen, zoo dat haar vergaderingspunt overschreden wordt, zoo verdikken de niet opgenomen dampen tot uiterst fijne druppeltjes, die in de lucht zweven. Dit heeft vooral 's avonds plaats by stil weêr als de dampkring door de zon niet meer verwarmd wordende, kouder wordt dan de grond, die beter zijne warmte bewaart. Gebeurt het, dat, bij verandering in de richting van den wind, een koude lucht stroom uit het noorden of het oosten blaast en in aanraking komt met den warmeren bodem, zoo ziet men een deel der vroeger onzichtbare waterdampen verdikken en zichtbaar worden. Dit ver schijnsel heet mist, evenals het eerste, waarvan bet volk verkeerdelijk zegt «De avonddauw valt I Komt nu do zon of een zoele wind de lucht verwarmen, dan verhoogt dezer ver zadigingspunt, en de mistdruppeltjes veranderen in onzichtbareD damp, die in de lucht opgenomen wordt - De mist trekt op 1 zegt men. Fr. LAUREYS. De besmetting van mond- en klauwzuur kan ook door katten overge bracht wordeD. Door veeartsen is deze ziekte ook by de katten geconstateerd. Hierdoor wordt dan ook menig optreden der ziekte verklaard bij velen, die niet met aangetaste dieren in aanraking waren geweest. De katten houden zich dikwijls in de stallen op, ze snoepen of krijgen drinken van de melk der zieke dieren en worden zoodoende ook besmet. Volgens kattenmauier gaan ze bij de buren bezoe- afleggen en komen al licht op een gezon den stal, waardoor ze de daar aanwezige dieren de ziekte brengen. Nu weêr niet. Nu zeggen de brus- selsche bladen weêr, dat de benoeming vau den minister van spoorwegen nog zoo spoedig niet zal gebeuren. 't Is Diet te verwonderen zoo'n minis terie kan de eerste de beste niet op zich nemen. Daar weet onze handel van meè te spreken. verzekeren... Ik word echter door eene zon derlinge omstandigheid gedwongen, mejuf- vrouw Agnes Franz om een onderhond van een half nar te verzoeken, intnsschen, ik zou de zaak ook schriftelyk kunnen afdoen, ik zal haar schrijven. Gelooft gij, dat na al hetgeen gy gezegd hebt, een schrijven van uwe hand zou worden aangenomen en gelezen vroeg zij met eenen glimlach van minachting om de bevende lip pen. Wel zeker, de dame zal moeten. Zy zal moeten terwille van haar eigen bestaan, her nam hij, en zijne oogen Legonnnen te fon kelen. Zy viel wederom nit hare rol van nederige dienares en liet een luiden lach hooren. Moeten herhaalde zy. Om niet van deze armzalige plaats verjaagd te worden Daarin zoudt gij n kannen vergissen. Ik ge loof, dat zij eer blootsvoets in nacht en nevel de woestyn zou intrekken. Er zal haar dan ook nieta anders over- bly ven. Hij hield zich met moeite bedaard. Nu ja, er waa van den nieuwen heer van het Hertenveld wel niet anders te verwach ten, sprak zij met gejaagde stem. Wy wisten dat de man, die zooals het een practisch man past, geen hart heeft, eens komen zou en de slechte betalers wegjagen, wy wisten, dat gy iuderdaad de oumeêdoogende man zyt, van wien wij in de H. Schrift lezen. De commissie van den Bond dor Catho lieke Vereeeigingen en Kringen, te Brus sel vergaderd, heeft besloten haro XXXII* vergadering te houden op 21 en 22 April, te Thienen. De derde afdeeling (die der werkmanz- vereenigingen) zal bestaan uit zeven afge- veerdigden van werkmanskringen, heb bende M. Francotte als voorzitter, en MM. Berryer en Legrand voor secreta rissen. Vervolgens werd het onderzoek in stu die gelegd tot het stichten van een catho- liek nationaal comiteit, doch men vond het nuttiger die studie te verdagen. Een oproep tot al de catholieken werd festemd, met het oog op de aanstaande iezingen. Die oproep is in de volgende bewoor dingen opgesteld Het nieuwe kiesregiem zal gevoelig- lijk de vertegenwoordiging, welke de katholieken in een groot aantal arrondis sementen bezaten, verminderen. - Het zal hun van de beiden zijden, afgeveerdigden geven, waar zij tot nu toe in minderheid gebleven waren. In zijn geheel beschouwd, zal dit regiem voor gevolg hebben, het getal zetels, die zij in de Kamers hadden, te verminderen. Die toestand erkend zynde, wordt het verbond aan alle machten opgelegd als eene wet van openbaar welzyn; het is noodig dat die machten eene dichtge- pakte partij vormen. - Maar die uitslag zal niet bereikt worden, als tusschen de katholieken van alle arrondissementen, geen nauwe een dracht gesloteu wordt, en als deze, onder diezelfde vlag geschaard zich niet beieve ren voor een program van godsdienstige, maatschappelijke en politieke verdedi ging, om door eene gezamenlijke wer king, de voornemens van hunne tegen- kanters te verlammen. Dat is u genoegzaam zeggen dat gy zoo gauw mogelijk, in uwe respectieve arrondissementen, katholieke vereeni- gingen moet stichten, daar waar zij tot nog toe niet gesticht zijn dat zij op breeden grondslag gevestigd zijn en haar terzelfder tijd eene oordeelkundige keuze verzekeren. Het past vooral, en meer dan ooit, alle verdeeldheid te vermijden. In de arrondissementen, waar de katholieken geene verschillende groepen uitmaken, moet meu wel zorg dragen geeno dergelijke groepen te doen ont- En gij, een dienstbode, een meisje nit het volk, gij waagt het, dien rijke nit te da gen viel hy haar eensklaps bedaard, byna lachende in de rede. Bedenk u wel 1 De sohout zal het zyne dienstmaagd bezwaarlijk dank weten, wanneer zij door hare stekelige taal zyn pijnlijken toestand nog verergert. Boven dien staat n dien toon alles behalve goed 1 Bij deze woorden deed hij eenen stap naar voren, en zij keerde zich weg te maken. En nog minder past het u voor kruidje roer-mij-niet te spelen, voegde hy er met toor nige oogen en gefronste wenkbrauwen bij. Doe toch niet, als ware ik een meisjesjager, omdat ik eenmaal de vrjjheid genomen heb, een oogslag onder uwen hoedscherm te slaan. Dat waa toe te schrijven aan den trek in da menschelyke natuur, die naar het verborgen haakt. Wie weet, of niet deze of gene mijner vrouwelijke bekenden mij meer belangstelling had ingeboezemd, indien zij de kunst had verstaan, door het aaugezicht te maakeeren, mijne nieuwsgierigheid op te wekken.... Nn laat gy de zon vrij uw voorhoofd beschenen en gij hebt dus geen reden my, als een beeld stormer of God weet welk een misdadiger, nit den weg te gaan..., Toch zon ik wel eens wil len weten, wat gy later met nwe afgeleerde salon-manieren zolt aanvaugen. (Wordt voortgezet}.

De Denderbode | 1900 | | pagina 1