Donderdag 1 Februari 1900. 5 centiemen per nummer. 54ste Jaar 3439 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst Kill VA» 110 SCIIDIIT GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Het stormt D E Lijfrentkas. DE OORLOG. De maaltijden van Z. H. Leo XIII. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kw'tantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des Lands. Cuicfue suum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse cp 3* bladzijde 50 centiemen. - Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen aich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 31 Januari 1900. Een troepje geuzenstudentjes met lee raars aan 't hoofd hebben eene vergade- g ring belegd en als ordewoord aangeno- men Weg met de catholieke studenten uit de vrije hoogeschool Die vrijmetselaars-hoogeschool is de wieg der verdraagzaamheid en die stu denten vertolken de scboone geuzenprin- ciepen over vrijheid en verdraagzaam heid. De armtierige zal ons zeggen de catho lieken zijn onverdraagzaam maar die studenten zijn integendeel niet alleen verdraagzaam maar zelfs vriendelijk voor hunue tegenstrevers In name der vrij- Wij hebben reeds vastgesteld dat de schryver van onzen armiierigo den bol had verloren en zijn verstand op hol was geraakt. Nu geeft hij bewijzen dat zijn peerd stormt in volle galop en aan inhouden is niet meer te denken. Arme jongen arme lezers - Waarover wy niet spreken is over het priociep, schrijft de grooto verlichte ju,-,» - - -- -- -- -v lantaarnemau, dat het kenmerk is der j 3 1 Uxt de hoo9^chool klerikale partij, namelijk, de onverdraag- saamheid. Wat die arme jongen met zijn princiep zeggen wil, begrijpen wij niet goed Al j wat wy weten is dat de catholieken hunne j tegenstrevers eerbiedigen dat zij nooit f stoeten of wat ook bebben verstoord dat zy geen Gent-hinderlaag, noch een T* Sep 5 tember op hun geweteu hebben dat zij geene vrijmetselaars noch in Dijle, noch in Maas hebben geworpen, enz. Dat weten wij. Dat Mijn misschien feitenzal die arme jongen zeggen, maar geen princiep. Dat de geuzen overal en altijd de catholieken mogen aanvallen, zelfs bloed mogen ver gieten, zal hij ook beweren, maar idette- genstaande dit alles, toch nog verdraag faam zijn... in princiep Op het gebied der princiepen zijn de catholieken onverdraagzaam want Karei de Groote heeft de Saksers gedwongen zich te bekeeren I Zie, lezers, om die rede is de heden- daagsche politieke klerikale pariij onver draagzaam I Hoed af voor zulken verrezienden geest 1 voor zulk schrauder genie 1 Neen I voor ons stormt dat peerd en is de arme jongen volstrekt geraakt in zijn bovenkamer. Beken liever, jongetje, neem de feitep aan, gij kunt ze toch niet loochenen I Hoe zou de armtierige het kunnen daar de nieuwstijdingen der dagbladen er dage- lyks nieuwe aau den dag brengen. In Frankrijk worden de rechten der catholieken miskend en met de voeten getreden. Het woord van Paul Bert is er volkomen waar geworden Nooit zal ik gedoogen dat een priester dezelfde rechten nebbe als een leek. - De paters Assouiptionniaten komen het te ondervinden. Zij mogen, als burger, geen dagblad meer uitgeveu 1 In ons land geeft de hoogeschool van Brussel ook een schoon staalken van principieele geuzen vryheid 1 E M ARLITT. (NA VERTELD). 19d# VERVOLG. Hij zette de pijp in eeneu hoek en terwijl hy met de rechterhand door de lucht zwaaide, om de niet lekker riekende wolken voor het aangezicht van den bezoeker te verdrijven, zegde hij met edele losheid ik moet de lichste soort rooken, die te krygen is, de heeren dok tere zijn tirannen en vragen niet of men zich aan zoo'n gewoon goedje gewennen kan of niet. Daar opende hy deftig de kamerdeur, als werd een pronkvertrek of eene gewijde plaats open gedaan. Het was eene tamelyk groote kamer. Op den achtergrond tegen den muur stond het leger, waarop een ongelukkige vrouw reeds langer dan een jaar te lijden lag. Daar hingen de gordynen, die de meid met behulp van de mastentoppen uit het bosch- wachtershuis, gisteren avond nog gestreken had. Ze hingen sneeuwwit en net geplooid om het ledekant, dat met zyn helder linnen Die Brusselsche hoogeschool wordt nogtans grootelijks met de centen van de burgers zoowel liberaal als catholiek, recht gehouden I Onze verdraagzame studenten hadden eene meeting belegd om hun doel door te voeren. Geven wij het woord aan do Gazet van Antwerpen - Bij het naar buis gaan, in 't holste van den nacht gingeu deze rekels - kabaal maken voor het klooster van het Heilig Kruis. La Gasette een geuzenblad, ook verdraagzaam en vrijzinnig loopt over van vreugd nopens die heldendaad. Het concert, zegt zij, duurde laug, en er werd een helsch lawaai ge- maaktde slaap der paters is er zeker - door gestoord geworden. De geestelijke - gezangen, door geschuivel begeleid, hebben net heele kwartier wakker ge- schud. Jammer dat het zich daarby bepaalde, niet waar, verdraagzaam orgaan der liber- teit Maar waarom niet eenige ruiten uitgeworpen, dan ware het nog tienmaal pleizanter geweest. Naderhand had men gemakkelijk waar- heidslievende organen gevouden, die zouden beweerd hebben dat de slapende paters eerst begonnen hadden. Onze armtierige zal van dit feit niet gewagen maar dingen van voor den zond vloed, om niet te zeggen voor de schepping der wereld, zal hij oprakelen om het licht te loochenen en de klaarblykende waar heid te verdraaien. Schoon geuzenverdraagzaamheid Ziehier den tekst van het ministerieel besluit, waarbij de wijze van vedeeliDg wordt geregol l der aanmoedigiDgs-pre- miën, voorl899, verleend aan de erkende maatschappijen van ouderlingen bijstand, wier leden aangesloten zijn bij de lijf rentkas van den Staat. Alhoewel de bewoordingen van dit be sluit moeilijk verstaanbaar zijn voor het gewoon publiek, laten wij den tekst hier volgen ten gebruike der bestunrders van maatschappijen van onderliogen bijstand, bij de lyfrentkas aaugesloten. Deze tekst luidt als volgt Art. 1. Het kreliet van het artikel 18 van het begrootingsoutwerp VOor 1900 van het ministerie van Nijverheid en Arbeid, zal uiisluitelijk besteed worden om premiëu te verlecuen aan de erkende maatschappijen van ouderlingen bijstand, zal bereikt hebben, vastgeeteld, om in genot te komen van zijne lijfrent, of 3* Bij het afsterven van don bezitter. Art. 6. De tabellen zullen rechtstreeks den heer minister van nijverheid en arbeid moeten toegestuurd worden vóór 28 Fe bruari 1900. Men zal hoegenaamd geene rekening houden van de stukkeu en inlichtingen, die na dezen dag zouden toekomen. Art. 7. De aaumoedigiogspremiën zullen in haar geheel in de Lijfrentkas gestort "orden. 40 millioen mannen in den bloei des leTens ongenadig geslacht binnen den tijd van eene eeuw voor de politiek der groo- ten, voorde hebzucht der machtigen, voor de Chamberlains en consoorten. Io 1871 maakte eeu ernstig tijdschrift eene optelliug van het getal levens, dat de ooi log reeds aan de wereld gekost beeft en hoeveel millioenen ook,duurt die slachting gedurig voort 1 De krachtvolle manneu van rond de uio«iai,un|)|iyi;u Ydu UUHeilIllgUU UlJSCani, 1 die iu 1899 de aansluiting hunner leden Jaar, wor ongenadig geslacht bij de Lijfreutkas ouder waarborg van I afn, Willekeur der regeerders, den Staat Lebben teweeggebracht. gr°oteQ- Eene zee Op- Om Flanelle te wasschen. „r dat flam-He niet geel zou wordeu in 't was schen doet in een liter water twee lepels bloeme die ge wel breedt. Warmt dat water en waschfc er de flanelle in, die ge daarna uitspoelt io zuiver water. zeer goed in hst slaapvertrek der moeilijkste dame had kunnen staaa. Er stond een rond tafeltje naast het bed schoon ingebonden boeken, verguld op anei, lagen op 't mahonniehonten blad en een groote sierlijke bloemtuil van bosch- en veldbloemen stak uit eeu kristallen kelk. Nu, zoo geheel tot armoê en gebrek ver vallen, als M. Markus gemeend had, was de zieke toch niet. - M. Markus, onze nieuwe buurman, mijn lieve sprak de schout, waarbij hij zijno zware basstem tot een zacht geluid matigde de man scheen opzettelyk den heer van het Hertenveld niet te kennen. Het was eeu klein vrouwenhoofd met een uitgeteerd, oud gezichtje en sneeuwwit hoofd onder het nachtmutsje, dat bij deze woorden uit de kusseus oprees. - Ach, mijnheer sprak de oude dame op awakken, klageuden toon, terwijl zij hem de magere hand toestak, die, naar het scheen zenuwachtig trilde. Ook deze vrouwenziel werd door zijne ver schijning door angst aangegrepen het lang gevreesde uur der beslissing scheen te nade- Ue heer van het Hertenveld naderde het bed en bracht de aangeboden hand eerbiedig aan zijne lippen. Neem den nieuwen buurman welwillend Art. 2. De maatschappijen, die begee ren aan de verdeeliug dezer premiëu' deel te nemen, zullen de rekening hunner verrichtingen voor 1899 alsook de tabel, behoorlijk ingevuld, inleveren, volgen? bijgaande voorbeeld. Art. 3. Om het belang te bepalen der aanmoedigingspremie aan elke maat schappij te verleenen, zal men punt n toekenueu op de volgende wijze 1° Voor elke storting in 1899 bij tus- scbenkomst der maatschappij gedaan, ééu punt per frank, binnen 't getal van 12 punten 2° Voor elk rentbookje van 1899, be gonnen bij tusschenkouist der maatschap pij en op hetwelk ten minste 3 frank zijn gestort geweest, één puut. Voor de stortiugen in vak 3 vermeld zullen geene punten toegekend worden. De verzekerden wier lijfrentboekje eene jaar- en lijfrent van 360 fr. bedraagt, nemen geen deel aan de verdeeling. Art. 4. De weerde der punten zal slechts geschat worden wanneer de samenvatting afgewerkt is, en zij zal bepaald worden mits rekening te houden der toelagen van de begrooting. Art. 5. Voor de stortingen, die niet vol doende zijn om 1 frank jaarrent te geven, moet men vermelden dat zij voorbehou- dene neêrleggingen uitmaken en dat zij slechts in de drie volgende gevallen kun nen ingetrokken worden 1* Wanneer de bezitter zich in eene der drie voorwaarden zal bevinden bij artikel 50 der Wet van 16 Meert 1865 voorzien 2° Wanneer de bezitter den ouderdom van bloed overgulpt den aardbodem en beeft diepte genoeg om driemasters in den vloed te doen rondzeilen I Julius Cesar slachte meer dan 3 millioen Qieuschen aan zyne eerzucht Alexander heeft er ongeveer 4 millioen vermoord Attila 7 millioen Karei de Groote 5 mil lioen Gengiskan 7 millioen Napoleon 6 millioen, enz. De slag van L-ipzig liet 50 duizend dooden op het slachtveld de slag van Canne, waarin de Romeinen en Car- thagineezen lijf tegen lyf met elkander vochten, bleven er 70,000 dooden te Borodino 80,000 dooden en gekwetsten te Ligny en te Waterloo vielen 87,000 men- scbeu op het slagveld te Antiochië bij do belegering der Romeinen, sneuvelden er 100,000 mao, en daar zijn veldslagen geweest waar 160,000, 200,000 man het leven lieten. In de Krim rekent men dat er 185,000 man sneuvelden in den grooten oorlog van Amerika heeft men er 1 millioen ge dood, enz. Het eerste resultaat van dien statis- tieker bestatigt dat er geen jaar voorbij gaat, zonder dat men ergens oorlog voert en dat men in elke eeuw, in de beschaafde wereld, 18 millioen men schen min of meer doet sneuvelenen dit in de verlichte eeuw van vrede die wij beleven Iq dezen tijd, in deee eeuw komt de statistieker, op 19 millioen 840 duizend tusschea Europeesche beschaafde natiën, en voegt men er het Oosten bij (het Chi- neesch keizerrijk en naburen) dan kan men veilig rekenen dat de menschelijke slachterij op 40 millioen voor ieder eeuw kan gerekend worden. In de woonplaatsen van Z. H. Leo XIII bestaat geen eetzaal, want de doorluchtige ouderling eet des winters in zijne slaapkamer, en des zomers in zijDe persoonlijke boekenkamer. Zijne Heiligheid is de zuinigheid zelve en gewoonlijk bestaat zijn eetmaal uit eene kleine soep, een weinig gekapt vleesch met groenten en wat water en wijn die bem gezonden wordt door kloosterlingen welke hem zelve winnen en maken. In tegenstelling van Pius IX die gaarne bezoekers uitnoodigde aan zijne tafel, heeft Leo XIII slechts eene enkele maal in gezelschap van uitgenoodigden geëten en deze was de groot-hertogin Antoinetta van Toscanië die rond Paschen altijd te Rome komt verblijven. Deze adelijke dame ontviDg de H. Communie uit de band van den Paus zelf en ontbeet dan met bem en den staatssecretaris. Dan was de tafel gedekt in do gele zaal uitge vende op de kapel van den Paus. In 't algemeen genomen is de verblijf plaats des Pauzen zeer ongemakkelijk. Hij heeft cigenlyk noch slaap-, noch eet zaal. Gewoonlijk brengt de H. Vader zijne nachten door in de groene zaal gelegen tusscben de gele zaal waar de kapel staat en de kleine zaal naar don troon. Gedurende den dag is het bed door froote gordijnen verborgen zoodat geen er bezoekers welke door den Paus in verhoor worden ontvangen er iets van bemerkt ofschoon ze deze slaapzaal moe ten doorgaan om in den gelen ontvangst zaal te komen. Is de II. Vader gedurende den dag puntig op de ernstige en grootsche voor schriften der ontvangst, zoo ziet men toch dat in zijn privaat leven alles van den grootsten eenvoud getuigt. H. Zingen in de school. De minister van onderwijs heeft het gedacht van de schoolbestuurders gevraagd over het aan- leeren en uitdeelen van vaderlandsche liederen, zooals door het ministerie van oorlog in de kazernen werd gedaan. Dit stelsel is overigens te Brussel reeds in de scholen in voege. op, mevrouw, zegde hij, hij zal u een troowi lang in pacht gehad heb, is de vrees van door buur zyn. f. vreemd gespuis bestolen te worden, nooit by De zieke sloeg de groote, nog altijd echoone J mij opgekomen, ging hy voort en wreef zich oogen zoo verbaasd naar hem op, als meende j met een pijnlijk gezicht de eene knie. Wy zij, niet goed gehoord te hebben. Maar het hadden daar onze appartementen op de eerste eerlijke mannengelaat verraadde niets, wat verdieping en ons huis wemelde van dienst- naar huichelarij geleek, en de mond, waarom boden. Hierin de eenzaamheid is het natnur- een goedaardig lachje speelde, was niet in j lijk anders men heeft weinig menschen om staat tot het voortbrengen van gezegden, die zich heen, en met de laag gelegen vensters is men gedachteloos uitspreekt om ze het vol- j niet te lachen. Daar in de eetzaal kon men gende oogenblik te vergeten. g ons de zilveren lepels bij dozijnen wegstelen, Gelukkig in deze overtuiging omvatte sy, zonder dat men het vermoedde zoo iets diep ademhalende, ook met de andere hand 1 merkt men dikwijls eerst bij het tellen of by de zijne en drukte die. gelegenheid van het opmaken van eenen in ventaris. Hoe lief van u, dat gij de arme menschen zij hield op en zag sehuw naar haren man, die eensklaps begon te kuchen dat gij de bewoners van de pachthoeve het genoegen van uw bezoek gunt, voegde zij er by om hare woorden te verbeteren. Ja, en deuk eens, Sanne, wat mij daarby overkomen is, zei de schout lachende. In de meening, dat de landlooper voor de poort mij op onbeschaamde wijze tot in huis naliep, heb ik van kerel n en dergelyke geroepen, terwijl M. Markus achter mij stond. Hij liet zich in een ouden leuningsstoel neêr en zat zoo tegenover zijnen bezoeker, die door de zieke met eene beweging der han.i uitge- M. Markus beet bijna verlegen op zijne lippen, terwijl zy aan den lesten zilveren lepel dacht dien de dienstmeid gisteren zoo krachtig den verkooplust van haren karne- ruad, trouw als goud verdedigd had. Mev. Franz zag stil op hare handen, die op het dek lagen, terwyl zioh een fijn rood over het bleeke aangezicht verspreidde. Ik geloof, dat gij van den jonkman daar buiten de poort zoo iets niet te vreezen hebt zegde de heer van het Hertenveld. Hij vertelde daurop zijne ontmoeting met den vreemde op gevoel gedreven was. Hy kwam mij vandaag nog ellendiger dan gisteren voor, voegde hy er bij, ik zag, hoe uwe meid, die hem een stuk brood wilde brengen, den waggelenden man te gemoed kwam. Onze meil vroeg de oude dame en hief het hoofd van het kussen op. Ja, het was de meid, Sanne bevestigde de schout in bijna te luiden toon, die alle verdere woorden afsneed. Ik gaf haar ook twee geldstukken voor den man. Wel, wel, nog ellendiger Hoe treurig vervolgde hy en streek met de hand door het dunne, gryse haar onder het fluweelen mutsje. Ik sou den armen kerel ook onder de armen kunnen ne men nn, van de pachthoeve zal hy niet weg gejaagd worden, wanneer hy voedsel en een paar dagen rust behoeft, het wegjagen van behoeftigen is bij den schout Frana nooit mode geweest ik zal den armen drommel in huis halen. Hy wilde opstaan, maar M. Markus voor kwam hem. Laat my naar buiten gaan, M. Frans, zeg de hy. Maar myn lieve man, ik weet niet wat wij van middag te eten znllen hebben, sprak de zachte, bevende vrouwenstem angstig uit een bed ryweg «O hoe deze ,eor - - i "P «u"d deorbij bet luikut. En denk du «li bem noodtgd w. bij beur b„l pinna u nemen. t ver™»* b, nt.t de vittcht van den ongeluk. mo,le» M di 'u., w Op Gelsungen, het domein, dat ik jaren kige, die daartoe wellicht door trots en eer- j (Wordt voortgeaet

De Denderbode | 1900 | | pagina 1