Donderdag 8 Februari 1900 5 centiemen per nummer. 54ste Jaar 3441 De kunst van te koopen. MEID VAN DEN SCHOBT Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. D E DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweenml ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kw'tantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des l,ands. Guique -mum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnisse cp 3* bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. deeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen deD dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 7 Februari 1900. Wij gaan heden hierover eenige raad gevingen voor onze huisvrouwen schrijven. Zij zullen er zich wel mede bevinden, indien zy ze willen volgen, want de kunst van te koopen is eene vruchtbare bron van profijten en spaarzaamheid. Eerst en vooral, koopt met het geld in de hand altijd, zoo mogelijk, comp- taDt betalen nooit op krediet. Uw geld, comptaDt betaald, is meer waard dan datzelfde geld op bepaald ter mij d betaald. Met comptant te koopen, bespaart gij de korting van uw geld, terwijl gij, met op de eene of andere wijze op krediet te koopen, te gelijker tijd en deze korting, en den soms woekeracbtigen intrest, wel ken men u zal rekenen om u dit krediet te geven, verliest De comptante koop, met het geld in de hand, maakt u overal welkom. Hij geeft u toegang in de best befaamde magazijnen, in de best voorziene win kels, op de voordceligste markten. Hij laat u ook toe juiste maat, beste kwali teit, voordeeligste prijzen te vergen en te bekomen, wijl de verkooper zich niette waarborgen beeft tegen het gevaar van niet betaald te worden, met bedrog in het meteu of wegen te gebruiken, met ook de waren te vervalschen, of op de prijzen te schacheren De gewoonte van nooit, tenzij met het geld in de hand, te koopen, zal een ande ren dienst bewijzen aan het huiselijk budget zij zal u beletten te gemakkelijk te koopen of onnoodige, overtollige aan- boopen te doen, of uitgaven te wagen, die overdreven zijn en niet in evenredig heid met de middelen der familie. Indien het stellig is dat het koopen op krediet de huisvrouw aanlokt om te koopen zonder tellen, nog meer zeker is het, dat de gewoonte van af te betalen vele huisvrou wen weerhouden zou op de glibberige en gevaarlijke neigiug van zich te ruïueeron door gemakkelijke en onnoodige aan- koopen Wie koopt wat bij niet kan, Verkoopt later, wat hij niet wil. Wie het onnoodige koopt, Zal weldra het noodzakelijke verkoo- pen, of hij zal ton minste het noodige moeten.derven. En, indien gij niet hebt om comp tant te betalen, koopt dan toch zoo weinig mogelijk op krediet, en derft lie ver al wat niet volstrekt noodig is.Tracht, met edelmoedige en goede spaarzaam heid, en zelfs ten prijze van zekere ontbe ringen, het evenwicht in uw budget te behouden of weer te brengen tracht uwe schulden te betalen daarna zult gij moe- ten zorgen om het noodige geld te verza- l melen om uw dagelijks verteer en al uwe j kleine koopen af te betalen. Er zijn toch zoo velen welke sparen kunnen en onop houdend werken willen om de beurs te voorzien voor de kermis op dewelke zij zich dan ook niet één plezierken ontzeg gen, en acht dagen lang geld zonder tellen verkwisten. Diezelfde personen vinden den tijd niet, hebben den moed of het eergevoel niet zich eeuige moeite te geven om te sparen voor het vereffenen van hunne schulden zij hebbeu den wil noch de eerlijkheid huuue schulden te betalen. 4 Sparen, vooraleer te koopen, ten einde comptant te kunnen betalen, is gemakbe- lijk en veel voordoeliger dan... sparen, e na op krediet gekocht te hebben, ten einde de alzoo gemaakte zware schuld te kwijten. Deze geest van vooruitzicht, in de te doeue aaukoopen, is eene der bijzouderste hoedanigheden der goede huisvrouw. Zij moet ook zekere belangrijke voor vallen voorzien welke ouvermijlelijbe kosten na zich slepen, zooals geboorte, eerste commuuie, huwelijken en andere feesten welke niet onverwacht komen. Zij moet zich eveneens voorzien, haar en haar huisgezin, tegen do altijd drei gende en niet te vermijdeu bezoeken van ziekte en dood en, te dien einde, zich zooveel mogelijk den onderstand en de hulp der Maatschappijen van Behulp zaamheid of van Ouderlingen Bijstaud verzekeren. Zij moet zich eindelijk op hare hoede houden voor de slechte dagen, welke de ouderdom vroeg of laat zonder twijfel zal medebrengen daarom moet zij sparen, hoe weinig ook, en trachten een appeltje voor den dorst te bekomen, met wat geld op de Spaarkas te zetten of beter nog op de Lijfreutkas. Voorzeker kan hot gebeuren, wat men ook doe en werke, dat spaarzaamheid en vooruitzicht onverwacht te kort schieten, en dat op zekeren dag zelfs, de spaarpen ningen ontoereikend zijn om de noodige verteeren te vereffenen in dat geval zal E MARLITT. (NA VERTELD 20"* VERVOLG. Nu ja, ik brrrijn niet, wat ge wilt, Sanne el hij haar laftii( de rede. Heb ben wijd. lie; (ibmi goeu oed in het huis van den* ml m ie gasten ar aligdorar riepen, dal 'W goed Ju lagen Be kommer n toch niet om het ün .-honden, mijn h tri Gij maakt er u zulke verkeerde voor stellingen van, sedert gij alles zelve niet meer knuï naa'-r mijn vlijtig hnismoederke Maar allee gaat zijl geregelden gang gij behoeft u nie. rust te maken. En al heeft ons hnifc v'i ui tori ij ken glans verloren, de in- wend degelijkheid is odb gebleven. Met de: '.'ij", 1 ij vrabde zich opnieuw achter het oor er zijn kalotje naar den anderen kan' ja er gek genoeg uit. Daarin kan l\o» oogenblik niet met do barm- harti "nschen op het goed concnrreeren. Die T-r -ht heeft me weêr fel beet en met lamme bee. n iB het eene onmogelijk heid voor xny, in den kelder te gaan een ander 1 uit beginsel nooit voor inijuen wijn zo. gou. men dan moeten ten minste nog de over tuiging hebben dat men zijn plicht gedaan beeft, eer en eerlijkheid zullen behouden blijveu, en de onberispelijke huisvrouw zal het recht hebben om to rekenen op de goede gevoelens zoo uiet op het medelij den, of de liefdadigheid der menschen en, wat nog beter is, op de bulp en de tusscbenkomst van de goddelijke Voor zienigheid. Catholicism in Oranje Vrijs.aat en in den Transvaal. De Semaine religieuse maakt eene opmerking over den toestand van he1 Catholicism, nu de oorlog sterk woedt tnsscheu de Eugelschen en de Boeren republieken een punt, dat in dit oogenblik nogal dikwijls verloren loopt. Tot in het midden der i9e eeuw was het zuiden van Afrika voor den caibo- lieken missionnaris gesloten. Het Calvi nism heersebte er onbepaald en men dulde er geen catholiek priester. Uit een vooroordeel gesproten, behield in de Kaap-k donie dit vooroordeel, en paste het in alle onverdraagzaamheid toe, on toeu d.i Engelseben ia 1795 meester van de Kaap geworden waren, hielden zij die uitsluiting vol. In 1806 drongen drie Hollandsche priesters tot in h' t hartje van het land door om er het geloof te prediken; doch de gouverneur d^r Kaap, sir David B air, verbande ze zelfs en zij wei den naar de Mauritiuseiland overgebracht. Toch bleef het laad onder eenen apos- tolischen vicaris van gemeld eiland Mau ritius, zonder dat er één priester was tot in 1837. Die stroom der bevolking groeide aan en maakten invloed op dien protestant- scben dam; in laatste gemeld jaar bevatte Zuid-Afrika een -nkel vica<iaat; twee jaren later bestonden er drie vicariaten aan de Kaap, twee in Natal, in Basoeto- land, in den Oranje-Vrijstaat en in Trans vaal. Het apostolisch vicariaat van den Vrij staat werd in 1886 gesticht. De Boeren zijn niet meer die fanatieke calvinisten van den eersten dag, en ofschoon hunne wetten nog altijd dienzelfden geest ade men, zijn zij niet meer strijdig aan de oprichting. Wij hebben de getuigenis gehoord van de kloosterlingen, die er reeds ge vestigd zijn. De bisschop Mgr Ganghran, een Ierlan- der van geboorte, werd te Bloemfontein, Sta mij dan toe uit den kelder nwer overleden oude vriendin eene mand wijn ter beschikking te stellen, zei M. Markus met den deurknop in de hand, terwijl hij op den dorpel bleef staan. Mevrouw uwe echtgenoot is om deze reden ook voor langen tijd van de noodige versterking beroofd en zal gewis deze kleine verkwikking als een leste geschenk uit de hand harer vriendin niet afwijzen. Hij verliet het huis en stapte met snelle stappen over het plein. Zoo lang hij aan het bed had gezeten, kon hij er maar geenen kop aan krijgen, dat do meid zoo stug tegen hem, integendeel zoo bereid was den armen drom mel te helpen en bij te staan. Voor de poort was niemand te zien. De vreemdeling was met zijne twee penuingen zeker verder gesukkeld en het meisje wtêr aan haar werk gegaan bij deze ontdekking haalde hij willekeurig adem bespottelijk Wat ging het hem aan, en wat had hij er in te zeggen, wanueer jong bloed, een jongenen een meisje uit het volk, in den vreemden elkander de behulpzame hand boden Bij zijnen terugkeer uuar het huis, nam zijn oogslag den voorgevel op. Mejufvrouw de gouvernante had zich voor hem terugge trokken, wat hij haar niet kwalijk nam, de wijl zij immers vernomen had, dat hij plan had haar uit den weg te gaan, waar hij maar kou. Hy gevoelde ook geen verlangen, haar te zien, maar toch rustte de verplichting op bem, zich te beheerscheu, om in den per soonlijken omgang te ontdekken, welks g tes kind zij was. Het denkbeeld, haar te schrijven, was vroeger bij hem opgekomen, toen hij boos was ernstig kon hij dat niet willen. Misschien ontdekte hij voorloopig aan een der vensters haar profiel of de omtrekken harer gestalte, hij moest, bij het zien dezer vensters, lachen. Slerhts drie waren eenigzins weerdig een hoogmoedig damesgezicht te omvatten het waren de venBters van het woonvertrek met de witte gordijnen, die links van de huisdeur lagen aan de reehterhand werd het eeue door een luik bedekt, die schuins iu de heng sels hing, en door de twee andere zag men in eene bijna ledige ruimte, die slechts eene groote kachel, eene tafel en eenige stoelen Tan dennenhout bevatte. Dit was zeker het dienstbodenvertrek, het verblijf der dienstmeid wanneer zij eens tijd vond van haar werk uit te rasten, of mis schien de vermaarde eetzaal met hare onge telde lepel, Een wit, zich bewegend voorwerp, deed hem eensklaps naar het lage dak opzien. Uit het dakvenster boven de huisdeur werd eene loshangende gordijn door den wind opgebla zen op de vensterbunk bloeiden schoone rozen, en aan den binnenwand der diepe nissen hingen schilderyen. Daar resideerde zekere mejuf vrouw de gouvernante. Na, zij mocht voor het oogenblik in haar kluis blijven, hy verkeerde niet iu eeue stem ming, om schoone volzinnen te maken, zooals met alle eer, aan zijne weerdigheid ver schuldigd, ontvangen. Alle overheden van den Vrijstaat, de president aan het hoofd, beschouwden het als een plicht, bij zijne aanstelling tegenwoordig te zijn. Er zijn in Vrijstaat thans -1500 eatho- lieken; de apostolische vicaris verblijft te Kiraberley. De zendelingen zijn ten getaile van 18, met 6 broeders die tot de Congregatie der Oblaten van Maria be- hooren. In het werk van het zieleueil zijn zij bijgestaan door Broeders der Christelijke Leering on 57 zusters tot twee verschil lende geestelijkeCongregatiên behoorende, de zusters van Nazareth en die der Heilige Familie. De apostoiisehe prefectuur van Trans vaal scheidt aan gene zij van de Yaal, een rivier, die de republiek van Oranje- Vrijstaat splitst. Deze is opgericht in 1886 en bevat geheel de republiek. De prefect resideert te Pretoria en is bijgestaan in dit zendelingschap door 15 missiounaris- seu van de Congregatie dor Oblaten van Maria, 10 broeders en 40 zusters. De Paters-trappisten bezitten in 't land bloeiende gestichten. Transvaal is, in Zuid-Afrika, de laat ste daiu van het Calvinism, en niettegen staande de moeilijkheden die men er ont moet, telt er men reeds 6000 catholieken. Deze zijn catholieken, niet van naam maar van daad. Het is hartroerend, zegde een missionnaris, te zien hoe ieder zondag mannen "an alle kleur en van alle naties, in onze kerk bijeenkomen Hollanders, Engelschen, Hindoes, Kaffers, 's Avonds geeft men, in ieder gesproken taal, onderricht in de kolome. Nieuwe minister. De heer Liebaert.Miuister van Arbeid, is benoemd tot Mi uister van Spoorwegen, Posten en Telegrafen en de heer Baren Surmont de Volksberghe, Senateur voor Yperen is tot Minister van Arbeid benoemd. Iets voor bijgeloovige menschen. Van een geval van vervolging door een ongeluksdag wordt melding gemaakt. Een jongen had op lOjarigen leeftijd zijn rechter wijsvinger gebroken. Dit ge schiedde op den 26 Augusti. Toen bij 13 jaren was, brak hij ziju linkerbeen, ten gevolge van een val van bet peerd, even eens op den 26 Augusti. Toen bij 14 jaar was brak hij zyn linkervoorarm, doordat bij struikelde en met den arm op den kant van eenen steen viel en wel op den 26 Augusti. In het volgende jaar bekwam hij den 26 Augusti eene dubbele breuk aan het linkerbeeu bij was door een rij tuig overreden. Het volgende jaar, weèr op den 26 Augusti, had hij dubbele breu ken aan beide beenen en bet rechter was zoo ernstig gekwetst, dat het afgezet moest worden. Na dit ongeval bleef bij ieder jaar op den 26 Augusti te bed liggen en wel ge durende een tijdperk van 28 jaren achter een, maar in 1890 vergat hij dezen voor zorgsmaatregel, werkte als naar gewoonte en brak weêr zijn linkerbeen. Het gebeurt intusschen dikwijls, dat, in plaats van een bepaalden datum, een be paalde dag der week voor eenen persoon of eene familie noodlottig blijkt. Een treffend voorbeeld daarvan levert het Huis Tudor, dat over Engeland gere geerd heefi. Het was op een dijnsdag, dat Hendrik VII door zijue doodelijkc ziekte werd aangetast. Het was eveneens op een dijnsdag, dat Heudrik VIII het doodvon nis teekende van zijne jonge schoone vrouw, Anna Boleyn. Eu H -ndrik zelf stierf op dijusdag 28 Januari 1574,Eduard VI op dyndsdag 6 Juli 1553, Marie Tudor op dijusdag 7 November 1558 en Elisa beth op dijnsdag 24 Meert 1603. Uit ODzen tijd zijn ook eenige gevallen van dien aard op te teekenen. De overleden lord Beaconsfield be schouwde den 19 April van zijue prille jeugd af aan als een ongeluksdag voor zich en zijue familie. En op een 19 April hij ook gestorven. De ongeluksdag voor Gladstone was de 8 Juni. Op dien datum verrichtte hy zeer ongeerne eenigen arbeid, onverschillig van welken aard ook, en toch was hij juist op dien dag door eene ironie van het lot gedwongen, zijne Home Rule Bill in te dienen, die de oorzaak was van zijn val. de goede toon eisebte in de kringen, waar Jufvronw u blauwkous geleefd en gewerkt had. M. Markus trad weêr in het voorhuis, op het witte zand dat dun over den leemen vloer gestrooid lag. De deur van de keuken stond open meu kon de geplaveide ruimte over zien, welker venBters op het dennenbosch uitzagen. De heldere keuken van Jufvrouw Griebel kon nauwelijks hier iu vergelijking komen, waarin de leste overblijfsels van het tinnen en koperen keukengereedschap, dat uit den rijkeu Oelsunger inboedel gered was, onberispelijk iioukerde, en al het honton vaatwerk wit geschuurd dat aan de moren stond. Mevronw Eranz had geen ongelyk gehad, toen zy over het ontoereikende van 't middag eten sprak een kleine soepketel dompte in den heerd, en twee duiijoa lagen gereed om in de pan gelegd te worden maar deze hand was er niethet was zoo stil in de keuken, dat men het gegons van een hommel kon hooren, die herhaaldelijk den kop tegen de ruiten stiet. Nu, het sprak ook van zelf. dat de getrouwe dienares, die éóu van hart eu ééu van ziel n met bare meesteres was, het onwelkom bezoek ontweek als de beleedigde bewoonster der zolderkumer. Toen hij in de woonkamer terugkeerde, bemerkte hij tranen op het zachte vrouwen gelaat achter de bedgordijnen, terwijl de Dcnout in de weêr was, drie of vier Uavauu- sigaren het overschot van de kistjes, die Oud papier. Weet ge wat alle ja ren de verkoop van oud papior, doozon, omslagon vau registers, enz., voortko mende van 't spoorwegbestuur, opbrengt? 40,000 fr. Er zijo nageDoeg 440,000 kilos papier 240,000 kilos koord, geteerde zeilen en iapakgoed. Die diogen moeten 7 jaar liggen, eer zij verkocht mogen worden. De verkoop lokt telkeos een grooten toeloop van pa- picifabrikanten, zelfs uit Duitschland, Holland en Eogeland naar hier. met den verkoop van den kant moesten be- d worden op eenen standerd te zetten. - Nu, waar zit de Sinjeur met zyn langen baard riep hy M. Markus toe. e aangesprokene antwoordde, dat de jonge man zeker zijnen weg had voortgezet, en nam zijne plaats aan het bed der zieke weêr in. Wist zy dan niette zeggen, waar hy ion gegaan was vroeg de schout, die nog altijd met de sigaren bezig was en niet eens opzag. - O, bedoelt gij de meid Ik heb haar niet gezien. Zoo, zoo, zij zal het druk hebben met het eten. Hij bond zijnen bezoeker de sigaren aan, waarvoor deze echter vriendelijk bedankte. M. Markns zag hoe de oude dame torzij nogmaals een traan van de oogen wischte. Waarschijnlijk wist zij van de kostbare kant, die misschien op dit oogenblik tot geld ge maakt werd. Wie weet, of het uiet het leste erfstuk was, waarvan haar heer en meester het bedrag in rook had doen opvliegen. Een gevoel van verontweerdiging tegen den onverbeterlyken ouden man kwam in hem op hy had voor geen geld van de we reld eene dor sigaren aangeroerd. Een schilderachtige bloemtuil sprak hyom de gedachte der zieke van het thema af to wenden, terwijl hy naar het bouquet en den krialaileu kelk wees. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1900 | | pagina 1