Donderdag 15 Februari 1900 5 centiemen per nummer. 54s4e Jaar 3445 lil) m Di SCHOUT Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Volksvrienden. DE DE VERVOLGING IN FRANKRIJK. Botervervalsching-. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des bands. Cuique «mum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse cp 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereo notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 14 Februari 1900. Moest men de driekleurige cartelisten, 'tis te zeggen, de bondgenooten onder de roode, groene blauwe vlagop hun woord gelooven, dan zyn er op deze wereld geene volmaaktere volksvrienden te vinden dan zij. Geen dag bijna loopt voorbij of ze varen met gemaakte verontweerdiging uit tegen de begoede lieden die zij de rijkaards "heeten en schilderen ze vooral af als uit buiters van den armen werkman zelfs zij, die 't jaar door milde aalmoezen gun nen en zich op alle wijze voor hunne lijdende evenmenschen slachtofferen, vin den geene genade in hunne oogen. De rooden vooral en zelfs de groenen keuren al de liefdadige werken af en schelden de vrienden der noodlijdenden uit als lieden welke slechts uit huiche larij, uit praalzucht bandelen hunne liefdadigheid noemen zij dus valschheid. Talrijke nr< van Het Land van Aélst kunnen wij aanwyzen die ons schryven staven. Onbetwistbaar is 't, dat moesten de noodlydeDden wachten tot dat de schoone maar bedriegt1 ijke beloften der rooden en gro' Den zullen verwezenlijkt worden, ze zouden zeer te beklagen zijn. En inderdaad waar zijn hunne liefde werken Waar hunne liefdadige instellingen Waar hunne vrye scholen om de kin deren der werklieden op te voeden, te onderwijzen om ze tot nuttige leJeu der samenleving te vormen Waar hunne persoonlijke genegenheid voor de werklieden waarvan zij zoo luid ruchtig in hunne meetingen gewagen Waar huizen de ryke blauwe en roode millioenairs en andere rijken die zich persoonlijk den werkman aantrekken an ders dan om hem uit te buiten Waar ziet men de blauwe en roode millioeDairs en rykaards den minderen man ten huize bezoeken en hem hulp aanbieden in geval van nood Nergens zyn ze te vinden. De rooden bijzonderlijk bepalen zich I bij ronkende beloften om de menschen - beter te kunnen verleiden en ze tegen de bestaande samenleving op te hitsen. Wie heeft er ooit gehoord dat een der roode millioenairs zelfs maar een gering deeltje van zijne soms kolosale fortuin E HARLITT. (NA VERTELD). Dat geloof ik, zegde de schout. Maar het zijn ook kuBStenaarshanden, die de bloe men geschikt hebben. Mijne nicht, die tegen woordig by mij in hnis is, is eene bloemen- schilderes, die haars gelijke zoekt. Wij heb ben veel plezier van haar, en het kapitaal, dat ik aan hare opleiding besteed heb, is niet verloren zooals ik menig stak schoon geld, dat ik voor gewaande talenten nit het venster geworpen hsb. Ach ja, mijn goede man oordeelde altijd, dat hij eenieder moest voorthelpen, die van de kunst zyn gelnk verwachtte, en van die goedheid heeft men maar al te zeer misbruik gemaakt, viel de zieke met een üanw glim lachje in, terwyl zy een oogslag vol liefde op f den onden heer sloeg. Jeugdige ezelachtigheid was het, San- netje, domme streken, die ik nog begaan zon, als ik nu ja, als ik nog eens meedeed in de Iaan zijne arme broeders heeft geschon ken Niemand I... wel integendeel bestatigt men dat verre dat de roode millioenairs iets aan hunne arme broeders zouden schenkeD, het deze laatsten zijn die een deel van hunne zuur gewonnen winsten moeten afstaan om de kiespropaganda te ondersteunen de kiespropaganda, die dienen moet om de roode chefs tot eer en profij t te voeren. Ja, de bedrogene werklieden moeten met hunne penningen winstgevende zaken helpen stichten, werkstakingen inrichten ten voordeele der roode capitalisten die er <le zuivere winsten van opstrijken. Eu terwijl de gefopte werkman, teD ge volge der werkstakiog met zijn gezin in ellende ligt gedompeld, wanneer vrouw en kinders om brood smeeken die vader niet bezorgen wilde, ja, terwijl doen de roode chefs een plezierreisje of zitten iu v rooi ijk gezelschap, soms met lichtekoeien, cham pagne-wijn te diiDken spottende met de sukkelaars die blind genoeg waren om zich om den tuin te laten leiden. Men vergelyke dit gedrag der rooden, blauwen en groenen met de handelwyze der catbolieken. Hoe anders handelen de catholieken Wy herinneren de Maatschappij vau S' Vincc-nlius Paulo, de Dames van Berra- heriigheid, de cbristeue Moeders, 't werk der getrouwde vrouwen, de Gasthuisnon nen, de Zusterkens der armen, de leden van al die verschillige instellingen van liefdadigheid, opvoeding en onderwijs welke gansch hun leveu, hunne fortuiu, hunue familiebetrekkingen teD offer bren gen tot hulp en bijstand van 't lijdende mensebdom Daar zijn de beste vrienden van het volk de ware broeders en zusters der werklieden te vinden Als de driekleurige cartelisten slechts bet honderdste deel zulleD gedaau heb ben van 't gene de catholieken dagelijks doen, als de rooden maagdenkloosters zullen gesticht hebben, als de liberalen hunne blauwe iesuieten zullen hebben, als de afgestrafte priester Daens aan 't hoofd zal staan van groene paters van den arbeid en nonnen, die in den bloei des levens aan alles wat hun dierbaar is, vaarwel zeggen om zich te midden van allerhande ellenden en ODtbeeringen te gaan opsluiten in hospitalen, godshuizen en scholen, dan zullen zij misschien mo gen gewagen van de liefde en genegenheid die zij de werkersstanden toedragen. Maar nu Diet, waot wanneer zij op dio liefde en gencgonheid boffen, dan vloe ken zy tegen de waarheid. De aDticatholieke cartelisten wij her halen het, zijn valscbe vrienden van 't volk, 't zijn huichelaars, volksfoppers die uit persoonlijk belang uit heersch- en baatzucht de miseriën der werkende klas sen vau steden en dorpen uitbuiten.... En zeggen dat die ?alschaards bet dan nog zoo verre drijven durven van de werkers standen op te ruiën tegen de catholieken, tegeD hunne ware, buune beste, Lunne bclangloosste, hunne eeüigsto vrienden wereld. Drommels ja, dat zou toch schoon zijn, ondanks de styvebeenen, die mij het koude Herten veld bezorgd heeft. Maar, we zijn nog niet aan het einde, en als mijn jongen eens met ziju kalifornisck goud terugkomt.... Hij hield in bij de haastige beweging, waar mee de onde dame haar gezicht in de kussens verborg. Maar wat ik zeggen wilde, begon hij, zyne kin wryvende, spoedig weêr, op zekeren dag stierf mijn goede broeder hij was reeds op dertigjarigen leeftijd weduwe naar geworden en liet mij de arme kleine Agues achter. Een geluksvogel was hij nooit geweest, en als voogd van de kleine wees, hoefde ik mijne vingers niet blauw te tellen aan hetgeen hy naliet, er bleef Biets over. Toen hebben wij het lieve kind tot ons geno- nomen, alsof het ons zoo versch door den ooievaar gebracht was, en niet tot onze scha de. Op het noodlottige oogenblik, toen myn arm vrouwke letterlijk onder haar zenuwlei- den dreigde te bezwyken, bleek het, wat wy aan onze Agues hadden zij liet hare voor- deelige betrekking te Frankfort in den steek, en kwam hier, om geheel afgezonderd van de wereld, hare zieke tante te verzorgen. Agnes is een engel, zij offert zich voor ons op, zegdo de oude dame zoo volieverig, als vreesde zij het oogeublik te laten voorbij gaan, om de verdiensten van het meisje iu het ware licht te stellen. Zy heeft een juk op zich geuomeu, dat.... Na de onwettige veroordeeling, tegen de paters Assomptionoisteu uitgesproken, hebben talrijke geestelijke hooEwaardig- heidsbekleeders het zich ten plicht gere kend aan de onschuldig vervolgden hunne gevoelens van achting en deelneming uit te drukken. Mgr de Aartsbisschop van Parijs en vele andere Bisschoppen zijn onder dit getal. Welnu, de onverdraagzame (I) vrijmet- setlaarsregeeiing, die in Fraukrijk huis houdt, heeft het noodig geoordeeld deze laatsten voor onbepaalden termijn van hunne vergoeding te berooven. Met welk recht zult gij vragen Met dat van den sterkste. Geen enkele wetsbepaling, geen enkel reglement kent hem die macht toe. 't Is dus eene daad van enkel willekeur. Doch er is meer 't is ook eeu schan delijke partijakt. 't Bewijs ervan vinden wij in de vol gende mededeeling van een Fiansch dag blad u Het dagblad Le Temps, kondigde op 17 September 11 den volgenden brief af, aan den verrader Dreyfus gericht, onmid- delijk na zijDe veroordeeliug door den krijgsraad van Hennes De ondergeteekenden, tegenwoordig te ReDnes op 9 September 1899, verlaten de verhoorzaal van het hof, meer dan ooit overtuigd van uwe onschuld en bieden u de uitdrukking van do diepe smart, die hun uwe nieuwe veroordeeling veroor zaakt. Twee uwer rechters, twee moedige officieren, hebben uwe verdedigers gelijk gegeven; de andere verzachtende om standigheden aannemende voor eene mis daad, die geene verschooning toelaat, hebben de verwarring van hun geweten latcD blijken. Vrees niet dat wy u zullen verlaten. Wij verbinden ons trouw te blijven aan de zaak der waarheid en der rechtveerdigheid. Dit stuk was onderteekend door een zevental leeraars in staatsgestichten, dus door ambtenaars, eD maakt, meenen wij, eene recbtstreeksche kritiek uit van een vonnis, door een wettig ingesteld gerechts hof uitgesproken. Welnu, het Fraosch vrijmetselaarsmi nisterie heeft er niet eens aan gedacht maatregelen te nemen tegen de officieele ambteuaars, die zich veroorloofd hebben aldus het gerecht aan te vallen. Maar wanneer de Bisschoppen, die volstrekt geene ambtenaars eijn, aan hunne gevoelens van genegenheid en achting voor onschuldig vervolgden lucht geven, dan is do verdraagzame regee ring der republiek aanstouds gereed om tuchtstraffen toe te passen. Waarom dit verschil van handelwyze Na, na, lieve, zoo verschrikkelijk is het toch nog niet, viel de schoat haar met een onrustigen blik in de rede. Hy wendde zich af en zag naar het werktafeltje, dat in een der vensters stond. Hm, geen hoed, geen handschoenen ze is zeker weêr in het bosch, om bloemen te plukken. Het spijt mij dat ik het genoegen niet hebben kan, ze aan u voor te stellen. Zoo'n goed leven als bij generaal Guseck heeft ze bij ons zeker niet, intusschen. De jonge dame is in hare betrekken misschien niet weinig verwend geworden, viel M. Markus met een ondeugend lachje in. Verwend, als de vrouw des huizes zelve, bevestigde de Schout Stel u voer theater, diné's, soiree's, een eigen kamenier, tochtjes in schoon rijtuig, hij telde alles op zijne vin ders, zij ziet er zeer goed uit, is eene dame comme il fuut, speelt schoon piauo, ja, dat kan ik maar niet verkroppen, viel hij zichzel- ven in de rede, ik had iu Gelsuugen een vleu gelpiano, een instrument, dat my dnizend thalers gekost heeftmenig beroemd virtnoos heeft bij inyue feesten daarop gespeeld, nu staat hut stak bij eeu ryk geworden lymfa- brikant, eu een half dozijn jonge lijmkokers- jongens tyngelt er op. Maar, wat zou ik er aan doen Ik moest er my van ontmaken. Ik bid u, waar zou ik het pruebtige instru ment hier neergezet hebben Gij had dien vollen toon eens moeten hooren Ouder de handen van mijne nicht klonk de piano letter- De midden-afdeeling, gelast met het onderzoeken der voorstellen, voor doel hebbende de beteugeling der boterver valsching, heeft eene vergadering ge houden. Zooals men weet hebben de heeren Maenhaut, baron de Brocqueville en an deren voorgesteld de regeeriog te machti gen tot het uitvaardigen eener verorde ning, waarbij de fabrikanten van mar garine zouden verplicht wordeu in deze laatste eene zelfstandigheid te mengen welke zou toelaten, op ontwijfelbare wijze, door eene scheikundige bewerkiug de aanwezigheid van margarine in de boter te ontdekken; deze zelfstandigheid zou, wol te verstaan, zouder invloed moe ten blijven op de kleur en den smaak der margaiiue. Thans wordt daarvoor vooral het ge bruik van Sesaam olie en aardappelbloem aanbevolen, als zelfstandigheden welke iu staat zijn deze zending te vervullen doch het kan gebeuren dat men andere zelfstandigbeden ontdekke, welke daar voor beter geschikt ziju. Daarom laten de onderteekenaars van het voorstel aan de regeering de zorg over, bij wijze van verordening de zelf standigheid aan te duiden, waarvan bet gebruik zou moeteu verplichtend ziju voor de margarinefabriekantou. Do uitvoering van den maatregel zal nochtans grootendeels ondoelmatig blij ven, zoolaug men de vervalsching der in gevoerde boter niet zal kunnen treffen. In Duitschland en in Frankrijk zijn de fabriekanten van margarine reeds aan et-ne verplichting onderworpen, gelijk aan deze welke men hun in ons land zou op leggen. Maar in Holland is het zoo niet. Nu, vele vervalschte boter wordt ons uit Hol- laud gezoudeu. lijk betooverend ik kon zelfs met genot naar hare oefeningen luisteren ah, gij zijt er geen vriend van vroeg hij de spotachtige uitdrukking op het gelaat van M. Markus ziende. Neen, verzekerde deze. Het getal der piano-spelende dames vormt een legioen. Na ieder feest bij ieder avondgezelschap is de ongelukkige rammelkas het toegift. Ik beu gewoon, naar mijn hoed te vatten zoodra eene dame zich aan de piano zet. De schout deed eeu gedwongen lach hoo ren, terwyl zijne vrouw zeer ernstigs zegde: Wees verzekerd, dat, al had men ons het instrument gelaten, gij by ons nooit ge noodzaakt zoudt ziju, de kamer te ontvloch ten. Ons lief kind zocht ook niet iu de ma- ziek alleen hare eigenlijke roeping... Maar lieve, ik heb al gezegd, dat Agnea ook eene schilderes par excellence is, viel de schout miu of meer lastig iu. Zy weet ook deu weg iu keuken en kel der, ging zy voort. Men zag, dat het huur een inwendigen stryd kostte, nog iets te zeggen, nadat de man hour zoo onverzettelyk het woord had afgesneden, maar zij deed het met eenige ver heffing van stem, met nadruk. ik begrijp u niet, bannetje, viel hy haar nogmaals iu de rede. Zyu aangezicht werd rood, terwyl hij zien de knieën wreef eu het misnoegen ut zyne trekken Ve lezen stond. De heer graaf de Merode-Westerloo was door de midden-afdeeling gelast ge worden, inlichtingen in te winnen, over de vraag of Holland niet zou geneigd zijn denzelfJen weg als Frankrijk en Duitsch land in te slaan. Het ministerie van buitenlandsche za ken heeft hem daarbij met zijne diensten geholpen. Door eene overeenkomst tusschen Duitschland, Frankrijk, Holland en Bel gië zou het bedrog onmogelijk geworden zijn. Ongelukkiglijk blijkt er uit do inlich tingen welke graaf de Merode-YVosterloo aan de midden-afdeeling heeft medege deeld, dat er geeue hoop bestaat Holland aan de inzichten van België, in deze zaak, te zien beantwoorden. In die omstandigheden heeft de mid- denafdeeling zich afgevraagd of het nut tig zou zijn maatregels te nemen ten op zichte der vervalsching in België. De heer Heuvelmans heeft het denk beeld vooruitgezet aan de Belgische mar- garioefabriekauten eene gelijkvormige wijze van iDpakking hunner voortbreng sels op te leggen, namelyk houten kisten van hetzelfde maaksel met het woord Margarine in het deksel gebrand. Alzoo zouden de fabriekanten geene margarine meer kunnen leveren aan de boterkoop- mans en de verzending ervan voor het publiek verbergen. Dit denkbeeld scheen weinig aanhangers te vinden. De hoeren de Brocqueville en Maen haut hebbeu hun voorstel staande gehou den en gevraagd dat de maatregel daarin bedoeld zou verbonden wor den, met eene strenge bewaking ten opzichte der ingevoerde boter welke men aan de grens, aan dik wijls herhaalde ontledingen zou moeten onderwerpen. De vraag ten koste van wien die ontle dingen zouden gedaan worden, werd niet opgeworpen. De middenafdeeling is overeengekomen aangaande verscheidene vragen aan de regeeriog voor te stellen. Zij zal opnieuw vergaderen zoodra zij de antwoorden van den minister van landbouw zal ontvaugon De houiUekolen zijn duur en slagen voortdurend op eu bovendien is het moei lijk er zich aan te schaffen. Het Bestuur der Staatsspoorwegen moet in verlegen heid beginnen te verkeeren daar er maar voorraad schynt te zyn voor nog oen achttal dagen. Waarom beijvert gy zoo, Agnes, de dochter van eenen hoofd-officier en lid der familie Franz, als eene asschepoesater, anders gezegd eenen keukendragouder, voor te stellen Het zou mij spijten voor mijn geld, als zij het niet verder gebracht.... A propos, M. Mar kus, vervolgde hij, aan het gesprek eene an dere wending gevende, hoe lang denkt gy nog in het Hertenveld te blijven. Nog eenige dagen. Het scheen dat de oude heer verlicht adem haalde desniettegenstaande herhaalde hy met gefronst voorhoofd en op misnoegden toon Eenige dagen Hm, dan znllen wy waarschynlijk niet eens het genoegen hebben, u bij ons te zien, en ik ben gedwongen, daar myne ongelukkige voeten mij niet toestaan u een tegenbezoek te brengen de gunstige gelegenheid aan te vatten, om u mondelings autwoord op myn schrijven te verzoeken. Om kort te gaan hoe staat het met de spoorweg kwesties Gy zult u nu zelf overtuigd hebben, in welk een deBolaten toestand de gebouwen der pachthoeve verkeeren oplappen helpt niet meer. En de oude barak waarin wy hui zen, Bohudteu kraakt bij elke windvlaag, den eersten keer den besten dat de locomotief voorbijgaat, stort ze in, zoo zeker als twee maal twee vier is. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1900 | | pagina 1