Jaarwedden der geestelijkheid. Vlaamsche Volksraad. Een en ander. Allerhande Nieuws. Frankrijk. Vereenigde-Staten. M. Van den Heuvel, minister van rechtswezen, heeft op het hureel der Kamer, het wetsontwerp neergelegd, be treffende de iaarwedde der lagere geeste lijkheid, welk ontwerp de regeering nog in dezen zittyd wenscht te zien bespreken en gestemd worden. Ziehier de grondslagen van het wets ontwerp, waarvan de tekst nog niet ge kend is. De jaarwedde der onderpastoors, welke thans afwisselt tusscheo 600 en 800 fr., zal voortaan van 700 tot 900 fr. bedragen. De jaarwedde der lagere pastoors gaat thans van 850 fr. minimumtot 1200 fr., maximum. Volgens het oniwerp, wordt het minimum op 1,000 fr. en het maxi mum blijft hetzelfde. De jaarwedde der pastoors van 1* klas welke thans gelijkvormig op fr. 2,047,50 gebracht worden en de jaarwedde der pastoors van 2* klas, welke thans van 1365 fr. tot 1600 fr. gaat, zal voortaan van 1400 tot 1600 fr. gaan. - De onderpastoors zullen het maximum der jaarwedde bekomen na tien jaren dienst; de pastoors zullen het maximum bereiken na twintig jaren bediening als pastoor. Wat de pensioenen betreft, deze zullen ondergeschikt zijn aan de twee volgende voorwaarden: ouderdom van vijf-en-zestig jaren, en dertig jaren dienst, in plaats van veertig jaren welke tegenwoordig vereischt worden. Zooals men ziet zal men, zelfs na de aannemiog van het wetsontwerp, van de pastoors en onderpastoors niet mogen zeggen dat zij de opeters zijn van 't gou vernement. De Volksraad heeft hare bijeenroepin gen verzonden De Vlaamsche Volksraad houdt op Zondag 25 Februari aanstaande zijn acht ste zitdag te Brussel, in het lokaal Oude Beurs, Qroote Markt. 19. De werkzaam heden zullen aanvangen ten 2 uren namiddag. Dagorde 1° Houding der Vlamingen bij de kiezingen voor de Wetgevende Ka mers, ten gevolge der invoering van de evenredige vertegenwoordiging 2° strijd- program met het oog op de aanstaande kiezingen 3° 1902 zeshonderste verja ring van den Gulden-Sporenslag natio naal comiteit4° vlaamsche strijdpen- ning 5° kiezing van het bestuur. Het Bestuur rekent op de aanwezig heid van al de afgeveerdigden de toe stand is uiterst belangwekkend. Het opnemen van het grondbeginsel van evenredige vertegenwoordiging in de kieswet voor de wetgevende Kamers heeft eenen wensch verwezenlijkt door den Volksraad in zijnen eersten zittijd uitge bracht. De Vlamingen zullen echter uit de nieuwe wet bet verwachte voordeel niet halen dan op voorwaarde ten gepasten tijde hunnen invloed te doen gelden en hunne eischen testellen. Ten andere is het hoog tijd de handen aan het werk te slaan om aan de inrich ting van het zesde eeuwfeest ter herden king van het grootste heldenfeit uit onze geschiedenis een onpartijdig karakter te geven, dat aan alle vaderlandslievende Vlamingen toelate er deel aan te nemen. Wetgevende kiezingen. Te Brussel, in de Liguewillen de doctrinairs het bureel niet toelaten de rangorde der candidaton vast te stellen, maar eischen dat dit door dea poll beslist worde. Voor de radicalen zijn do drie eerste •andidaten MM. Paul Janson, Emile Fe- ron en Hanssens. De christen-democraten, Daensisten, zulleu ook opkomen, met den advocaat De Backer. Voegt men daar du bij de catholieke lijst, de socialistische en die der hande laars, dan hebben we reeds 6 lijsten in de hoofdstad. Een nuttig boek zal eerlang op last van het ministerie van spoorwegen ver- scbynon, namelijk eene verzameling van al de onderrichtingen en reglementsvoor schriften betrekkelijk de spoorwegonge vallen, onderrichtingen hie thans in de algemeene reglementen voor elk ambt als verloren zijn. Die verzameling zal twee deelen uitma ken het eerste, maatregelen tot voorko ming van ongelukken het tweede, maat regelen in gevallen van ongelukken. Het boek zal aan al de ambtenaars ter hand gesteld worden, welke op gegeven oogenblikken geroepen zijn om diensten te bewijzen. Een goed wetsvoorstel, MM. Lejeune eD Picard hebben een wetsvoor stel neèrgelegd, strekkende om artikel 18, bepalende dat doodvonnissen en an dere straffen moeten aangeplakt worden uit het strafwetboek zou verdwijnen. Verbrokkeling der partijen. De koffiehuishouders van het arrondisse ment Brussel, houden eene optelling van hunne stielgenooten, om te zien of zy het quorum niet kunnen bereiken, om aldus een volksvertegenwoordiger op hun eigen te hebben. Deze beweging verontrust de liberalen die aldus verscheidene duizende stemmen I zouden verliezen. Hij brulde als een leeuw. Een welgebleede hoer kwam dezer dagen een der voornaamste bierhuizen van Keulen binnen, en vroeg een glas Beiersch. Nauwelijks had hij den deksel van het glas opgelicht, of hij begon op vreeselijke wijze te brullen. Al de mannen sprongen verschrikt recht, en de vrouwen vluchtte al schreeu wend Daar buiten. De baas kwam toegeloopen Mijnbeer is niet wel, zegde hij. Ik zal eenen ge neesheer laten roepen. De klant trok een lachend gezicht, en wees den baas op de versjes die op den muur te lezen stonden Brülle toie der Löwe brüllt Wen der Krug nicht gans gefüllt. (Brul als een leeuw als de pint niet tot boven vol is.) Nu, zegt hij tot den baas, zie eens in mijn glas het is zeker vier vingeren van vol. Hebben de visschen geheugen P In het maandblad Mededeelingea over Visscherij vinden we daarvan het volgende In een plat aquarium leven al omstreeks een jaar twee exemplaren van de kwabaal (Lota vulgaris). Het zijn die ren van middelmatige grootte. Deze vischjes zijn en blijven zeer schuwen verschuilen zich bijna altijd onder een rotsje, in het midden van hun kleine woning geplaats. De kamer, waarin de bak zich bevindt, is onbewoond. Des nachts, ook reeds 's avonds, gaan ze op jacht uit. Ze zoeken wormen en stekel baarzen. Het gebeurt meer dan eens, dat ik des avonds of des nachts met licht ga kijken, waar de schuwe roovers zich be vinden. De grootste kwabaal zwemt bij mijne nadering, zouder talmen of zoeken, rechtstreeks onder de beschermende rots, waar hij bij ervaring weet, dat hij veilig is de kleinste mag soms even dwalen, maar volgt gewis. Een ander in mijn oog merkwaardig feit is het volgende Als men van verstandige en domme visschen spreken mag, behooren de ste kelbaarzen stellig tot de eerste. In mijn rijk bevolkt hoog vijebaquarium breng ik meestal eenige stekelbaarzen uit een Veluwsche beek. In het vroege voorjaar doe ik in den zelfden bak eenige watersalamanders (Triton talniatus). Deze linbsche diertjes hebben en hadden steeds bij hunne komst ia de glazen woning veel van de stekel baarzen te lijden. Genoemde vischjes toch schijnen de fijne vingertjes der salamanders in hunne drift en gulzigheid voor kleine wormpjes aan te zien, vallen er op aan, bijten er in en rukken er aan. Die stekelbaarzen hadden nog nooit salamanders gezien. Een paar dagen later is de nieuwigheid er af en door ondervinding wijeer ge wordenlaten ze verder de eerst zoo ge plaagde Tritons. In 1896 vond ik bij Nie- waal een slootje, eveu sterk mot sala manders als met tienatekelige stekel baarsjes bevolkt. Eerst bracht ik daaruit een 20tal stekeltjes in mijn aquarium over en vervolgens van tijd tot lij I eens een salamandertje. Noch de oudgasten uit de beek, noch de vroegere bewoners der sloot namen er eenige notitie van. De salamanders waren voor allen oude bekenden. Ook der vermelding waard schijnt my de volgende waarneming. In den laten herfst van '93 had ik in mijn viscbaquarium vijf exemplaren van de rivierbaars (Perca fluviatilis) en wel een groot exemplaar en vier kleintjes. Overdag kregen ze nu en dan een paar wormpjes; bij het buitverdeeleu schenen ze tamelijk eendrachtig. Maar o wee aj3 het begon te schemeren. De groote rivierbaars joeg dan de kleintjes naar de bovenste waterlaag en heerschte vrij machtig over het bodemgedeelte van den bak. In het eerst kwamen de jonge dier tjes telkens naar omlaag om te kijken, of de booze bui van den Grand-Seigneur over was. Doch mis, hoor I Onverbiddelijk werden ze naar boven gejaagd, waar ze zich angstig in het dicht» groen verborgen. En den anderen morgen Met het licht was alle onverdraag zaamheid geweken en zoo gezellig moge lijk lagen ze met hun vijven in kalme rust dicht bij elkander op het reiue ri vierzand. En nu was het zeer opmerkelijk de onrust waar te nemen, welke zich tegen den avond van de kleine rivier baarsjes meester maakte; uit zich zelf zochten ze op het laatst tegen wil en dank een veilig hoekje. Hoe paarden slapen. Het is niet algemeen gekend dat van tien paarden er gemiddeld vier zijn die zich niet neêrleg- gen om te slapeD. Een paard dat al staande slaapt, rust één voor één zijne achterpooteu uit, dan staande op de drie andere. Dat is eene zeer gevaarlijke gewoonte, want het gebeurt dikwijls dat de paarden in hunnen slaap omver vallen en zich kwetsen. Het is uiterst raoeiëlijk de paarden de gewoonte van staande te slapen, te ont- leeren. Slechte vaderlanders. Een liberaal blad vertelt betgene volgt u Het nationaal lied uitgejouwd Tijdens de «lagverioouiug vau zon dag ia den Russischen Cirk, .Tamar. plaats, te Brussel, werd door den troep Russische zangers de Brabangonne - uitgevoerd, als bedanking van de ar- tisten voor de toejuichiugen van het publiek. Bij de eerste woorden reeds ging on- der de woelige jeugd die de hooge plaat- sen bezette, gefluit en gejouw op, zoo- dat den zangers het stilzwijgen werd opgelegd. Die brave lieden stonden stom van verwondering, en konden bijna niet be- grijpen hoe een nationaal lied door de eigene bevolking van 't land met zoo- veel smaad wordt bejegend. De bemerking van 't einde is gegrond. Nievers, in geen obd land, zou men zoo iets tegenkomen of verdragen. Het nationaal lied, gelijk het nationaal vaandel, vereenzelvigt het vaderland. Dit lied uitschuifelen, die vlagge besmeuren, 't is al zoovele of zijn land verloochenen en verraden. Men zal geraden hebben wie hier de plichtigen zijn. Over eenige maanden verbrandden de socialisten de nationale vlag te Charleroi. Geheel het land stond er van ovcreinde. Nu schuifelen zij het nationaal lied uit. Liberale gazetten keuren dat af. Maar als het op kiezen aankomt, zouden veel libe ralen nog liever hunne stemme geven aan eenensocialist, hater en beleediger van het Vaderland, dan aaD eeuen catho- liek, vriend en verdediger onzer vader- landsche instellingen 1 Mannen, die alzoo te werke gaan, ver dienen de afkeuring van alle oprechte vaderlanders I Gazet van Brugge). Provinciale senateurs. De In- dépendance werpt eene vraag op, die door de Kamer zal moeten beslist worden. De ontbinding die zal tusscheo 13 en 20 April moeten plaats hebben. De bijeenroepiug moet binneu de twee maanden geschieden. De twee Kamers zullen dus den 20 Juni moeten bijeenkomen. Maar van een anderen kant zijn de proviuciale kiezingen bepaald op den 10 Juni en balloteering op 17 Juni. Als de Kamers den 20 Juni moeten bijeengeroepen worden, kunnen zij dan de proviuciale senateurs kiezen, die den 20 Juni moeten zetelen Open uw dagblad, en dag voor dag zult gij daar geschiedenissen lezen van meuscben die volstrekt niet zinneloos ziji»j maar op gegeven oogenblikken, onder den invloed van den drank handelen als de gevaarlijkste zotten. Dat kome hierdoor, dat de alcool met het bloed in de hersenen dringt, eu de zelve tijdelijk verlamt. Wat is dronkeuscbap toch anders dan eene kortstondige zinneloosheid Wie durft een dronken mensch een verstandigen mensch noemen LONDEN. De laatste volkstelling geeft voor Londen 6.500.000 inwoners, met eene j aarlij kscbe toename van 80,000 zielen. Dit is de bevolking van geheel Belgenland. In Londen zijn er meer Joden dan in Palestina, meer Schotten dan in Edim- burg, meer Ieren dan in Belfast, meer catholiekeu dan in Roomen. De geheele lengte der straten van Lon den, bedraagt 13,000 kilometers 31 der bevolkiug is zonder middels van be staan. De registers der politie bevatten de namen van 220,000 gewone misda digers. Londen verbruikt per jaar 400,000 ossen, 1 miljoen 500,000 schapen, 8 mil joen stuks pluimgedierte, 400 miljoen pond viscb, 500 miljoen oesters, 500 miljoen liters bier. Voor drank geeft Londen jaarlijks 500 miljoen uit 37,000 dronkaards verschij nen voor de magistraten. Het budjet der scholen bedraagt 67,500,000 frank en dat der openbare weldadigheid 75 miljoen. De tweede stad der wereld als bevol king is New-York met, 3,438,000 Parijs is de derde met 2,536,000 Canton in China de vierde met 2,500,00 Berlin de yfdemet 1,677,000. De financieels toestand schijnt in Laken verre vau schitterend. De raad moet van twee dingen een doen ofwel de eenvoudigste wegeniswer- keu verwaarloozen, ofwel eene leeuing sluiten van een millioeD. 't Is het laatste wat nu zal gebeuren ten minste zal het voorstel in eene aan- staauJe zittiug van den gemeenteraad worden gedaan. —Vraagt 't Leuvensbier dor Brouwerij Druwé, Aalst. Stad Aalst. Groot Concert. Op Zondag 18 Februari, om 5 uren 's avonds ter Groote Bovenzaal van 7 Stadhuis, zal onze Stedelijke Muziekschool een LUISTER RIJK CONCERT geven met de welwillende medewerking van Mc juffer Joanna Paquot laureate van het Koninklijk Conservatorium van Brussel,MM.Philem. Loockx en Prosper Baccaert, Leeraars aau ile Muziekschool eu Alex. Breyuaert leeiliug-laureaat van 1899. Leiding van M. F. L. Vandeu Bogaerde, Bestuurder. Het programma der uit te voeren stuk keu is hoogst merkweerdig en afwisse lend Svmphonie, eene concertzanger- ster van Brussel, koorgezangen, instru- mentisteu, piano, vioolcel, fluit.... Wij kunnen onze geëerde lezers niet genoeg aanzetten dit prachtig Muziek feest bij te wonen dat voorwaar een der voortreff.'lijkste,puikste en aangenaamste zal zijn die men bijwonen kan. De ingangprijzen zijn uiterst gering Voorbehoudene plaats een frank 2e rang een halve frank. Men bemerke wel dat de tweede rang zoowel van zitplaatsen voor zien is dan de voorbehoudene plaats. Er is geene galerie ofte kiekenkot gelijk men dat gewoonlijk heet er zijn slechts benedenplaatsen. Wie er lust toe heeft neme acht dat er kaarten te bekomen zijn bij den bode der Muziekschool, Nieuwstraat, alle werkdagen van 5 tot 8 uren 's avonds. Stad Aalst. Engelsche handels- briefwisseling. Te rekenen van Zon dag aanstaande, wordt een leergang van Handelscorrespondentie in de Engelsche taal, ten Sladhuize gegeven den Zondag van 8 l/t tot 9 uren, door den heer Jan Wanyn, leeraar aan de Handelschool van Gent. Aalst. Koninklijke Maat schappij 't Land van Kiem. Zondag 11. vulde een talrijk publiek de Stedelijke Schouwburgzaal. '7 Land van Riem gaf immer zijne 2d« wintervertoo- ning 1 Doch wat kunnen wy evenwel aan den reeds verdienden lof nog bijvoegen Gelijk de sterren bij miljoenen 's nachts aau 't firmament fonkelen en flikkeren zoo prijken en glanzen do ontelbare robij uen en diamauten aan de sierlijke kroon dier Tooneelmaatschappij. Een vriendenschaar, tooneellief hebbers voorwaar... Toch wisten die mannen het pad der kuust te betreden dat alleen naar kunsten roem voert, waar li.-fhebbers kunstenaars worden en dat dank hunnen moed en eendracht, dank hunne zelfsop offering. Vergeven en vergeten mag bij een der beste reeds opgevoerde tooneelstukken gerangschikt worden. Bewijs dat elke tooneelspeler zoowel in mindere als ver hevenere rollen van zijne taak bewust was.Gansch het gevoel, het karakter werd trouw vertolkt. Zoo iudrukwekkend was buu spel dat menigeen der aanwezigen een traan wegpinkte. Te Clichy wierd overheerlijk weêrge- geven en droeg de algemeene goedkeuring weg. Over het muzikaal gedeelte zeggen wij dat de verschillende arias voortreff -lijk in den smaak des publieks vielen, voorna melijk En Sourdine alhoewel hot voor de tweede maal werd uitgevoerd verwierf eenieders toejuichingen. Audivi. Aalst. Zaterdag 11, om gewillig drij uren 's namiddags, was de kleine Gaston Van Cauter, oud 7 jaren, zoon F raus, spoorwegbediende, aan den Ledeweg op 't ijs gaan spelen, schoot erdoor en ver dronk. Een begin van brand is dijnsdag om 4 7* ureu 's namiddags ontstaan in een der werkzalen van de Sargieweverij Geeriockx-De Naeyer en Cnlc dat geluk- kiglijk dadelijk door de werklieden kon uitgedoofd worden. De tusschenkomst van ons Vrijwillig Pompierskorps 't welk op 't punt was van naar den brand te snel len, was nimmer noodzakelijk. Ribben afgeslagen. Dijnsdag rond 11 V* uren 's voormiddags kwam Victor Verstraeten, werkman, aan de wo ning van Aug. Van Impe, Ledebaan, Hui zen Mertens. Daar er sedert eenigen tijd oneenigheid bestaat tusschen de beide familiën, zouden Van Impe en zijne vrouw, volgens Verstraeten, hem belee- digingen hebben nageroepen. Van Impe loochent het. In alle geval Verstraeten ontstak in gramschap en sloeg met den riek dien hij droog, twee ruiten in der venster van 't huis Van Impe. Van Impe en zijne vrouw gingen op Verstraeten los, doch deze laatste slin gerde eerst 't wijf ten gronde en daarna Van Impe, die hij dan zoo deerlijk aftak- kelde en stampte met de voeten dat er, zoo hij beweert, hem 3 zijuer ribben gebro ken zijn... 't Zal zeker zoo ei g niet zyu Het schijnt toch dat de oogziekte des Kouings veel ernstiger is dun men eerst meende. De geneesheeren hebben hem allen arbeid verboden en belettea hem zelfs, zich in al te helder daglicht te begeven. 'tLeuvensbier der brouwerij Druwe is het beste. Ge zoon van D... die onder verden king van moord op zijne moeder, in de Putterijstraat te Brussel aangehouden was, heeft eene nieuwe lijkschouwing ge vraagd. b Men zal zich herinneren dat, by de eer ste lijkschouwing, de geneesheeren spo ren van vergiftiging vonden en, daar de zoon Felix beweerde dat de vrouw in zijne armen was gestorven, besloot men er uit dat hij de moordenaar moest zijn. Doch nu schijnt het dat hij dit maar gezegd heeft opdat men hem niet zou laken, omdat hij op zwier ging, terwijl zijne moeder 't huis stierf. En om te bewijzen dat er geen verwur ging heeft plaats gehad, vraagt hy een tweede lijkschouwing, te doen door de geneesheeren der verdediging, Wij lezen in een Gentsch blad Vrijdag nacht deed een bewoner der S*' Amaniistraat den waker een tienjarig kind opmerken dat, half bevrozen, van tijd tot tyd zeer bevreesd op de deur van eeuen drankwinkel klopte. Na uitleggiugen van i het kiad klopte de waker ook op de deur, I maar voor alle antwoord kreeg hij het ge blaf vaa eenen hond. Na opnieuw geklopt te hebben trok men eindelijk een venster van het eerste verdiep open. Eene vrouw stak het hoofd buiten en antwoordde aan den waker dat haar zoon, sedert acht r'agen naar de school niet gegaan zijnde, niet binnen mocht komen. Tet driemaal toe beval de waker die hardvochtige moe der haren zoon binnen te laten, tot zij eindelijk de deur opende. Drinkt 't alom 't bekende Leuvensbier der Brouwerij Druwé, Aalst. Zondagavond ontstoud er twist tus schen verscheidene personen op den hoek der Keizerlaao, te Gent. Zekere A. Del- croix, stoker aan boord van eenen sleper, die naar zijn schip ging, naderde de groep, toen hij eensklaps eenen hevigen mes steek in bet voorhoofd kreeg het mes drong erin tot aan den hecht. De ge kwetste werd uaar de kazeru der lansiers gebracht, waar hij door eenen dokter verzorgd werd, die er niet in gelukte het mes uit de wonde te trekken. Naar het gasthuis gebracht, verkeerd de gekwetste nog steeds in wanhopigen toestand het mes is m&andagmorgeud, rond 9 uren, uit de wonde kuuoen gehaald worden. Do vermoedelijke dader is aangehouden. In eene vechtpartij te Lootenhullo tusschen lotelingen, werden pintglazen en andere voorwerpen geworpen. De baas van de herberg, waar dit gebeurde, loste nu een geweerschot, om de vechters te verschrikken maar de lading trof een der aanwezigen wieus toestand nu zeer gevaarlijk is. Bij een lotelingengevecht, tusschen mannen van Sulsique en Melden, werii zekere Verroken van Sulsique met mes steken gedood. Twoe gebroeders zyn aan gehouden. De plegers hadden een uur t« voren eenen koopman van Gavere, die met zijn rijtuig over de baan reed, aange rand en zija peerd zes messteken toege bracht. Schepencrisis te Luik. Maandag had eene zitting van de gemeenteraad plaats. Het eerste gedeelte betrof de rechtma- king der Ourthe, tusschen Chenée en Luit eu andere werken, waarvoor eene con ventie met het gouvernement noodig is. Vervolgens kreeg men eeno verklaring van den burgemeester te hooren, waaric hij op zijn vroeger besluit terugkwam, namelijk van het college slechts uit ééui enkele partij te willen vormen. Hij zou dus een college uit drie par- i tijen aanvoerden, in welk de drie tegen- i woordige liberalen schepenen zouden plaats vinden, alsook een katholiek sche- pene en een radicaal-socialistische sche-' pene. Die bemiddeling is mogelijk geworden door het inrichten van eene vijfde sche-; Die verklaring lokte eene hevige woor denwisseling uit tusschen MM. Journe; en Demblon, van de linker- en Goblet ei Francotte van de rechterzij. De zitting moest opgeschorst worden eo na een half uur verklaarde de rechterzij slechts eeuen candidaat te zullen stem men, namelijk M. Bottin. De socialisten verklaarden nu twes plaatsen te eischen. Daarop begon he: lawijd opnieuw, zoodat ten slotte de zit ting moest geheven worden, zonder dat men eene beslissing Jkon nemen. Uit heel de houding der socialisten blijkt dat deze geen katholiek in 't col- lege dulden Dank aan hun fauatism if g dus de kwestie, die hare oplsesing nabij was, nog niets gevorderd. Modern. Zaterdag meldde zich aai een der politieposten te Parijs een mis met een fonograaf aan, waarin hij dei stortvloed van scheldwoorden had opge vangen, waarmede zijne vrouw hem on der vier oogeu placht te overstelpen. Hij dacht op die wijze de ondervonden belee- (ligingen openbaar te kunnen maken om dan op dezen grond eon proces tot eoht- scheidiug in te stellen. Men verwees hem naar een advocaat. Nog een slachtoffer van godsdienst waanzin. Uit Meadville in den Ame- rikaanschen staat Pennsylvania wordt het volgende bericht De politieoverheden alhier werden de zer dagen met een merkweerdig geval van godsdienstwaanzin in kennis gesteld. Ed ward Schellmann, een 50 jarige Duitsche: farmer, eenige mylen van hier in South Chenango Trownship woonachtig, was ni oene door een rondreizonden predikant gehouden predikatie over het offer van den aartsvader Abraham dermate de kluti kwijtgeraakt, dat hy dikwijls beweerde,! dat iedere waren Christen bereid moest; zijn, een van zyn familieleden voor den Heer te offeren. Op oen namiddag nam hy zijn oudsten zoop, een opgewekten, 12jarigen jongen meê naar het boscb, om, naar hij zegde hout te hakken. In een eenzame berg kloof aangekomen dwong hij den knaap, zich geheel te outkleeden. bond hem in weèrwil van zijn smeekeu om het behoud: van zyn leven, op een altaar en maakte zich gereed, het ongelukkige kind met een groot slagersmes, dat hij voor dit dool meêgenomen had, te slachten. Hy had hem reeds drie stekeu toegebracht, toen twee door het gegil van den knaap toe gesnelde jagers door het kreupelhout bra ken en uen krankzinnige ontwapenden. Do tengevolge van bloedverlies bewuste-, loos geworden jongen word in veiligheid: gebracht, doch zal waarschijnlijk aan zijn woudeu bezwyken. Do vader is op de vlucht gegaan.

De Denderbode | 1900 | | pagina 2