Donderdag 22 Februari 1900 5 centiemen per nummer. 54ste Jaar 3445 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst HEID VAN DIN SCHOBT GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Eene kikvorsch geschiedenis. D E DE REKENKAMER. Een sluwe dief. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 3 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens. Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des Lands. Cuique huuiti. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen deD dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 21 Februari 1900. Nog duurt de oorlog in Zuid-Africa; nog duurt die wreede slachterij om een handvol goud Immer ook blijft de algemeene gene genheid der volkeren voor die heldhaftige boeren die voor vrijheid en onafhanke lijkheid edelmoedig en manhaftig hun leven offeren De liefde onzer groenen houdt geen stand. Wij dachten het welzij die het goede recht der Spanjaarden miskenden, die wenschten, ach hoe vurig de Amerika nen te zien zegevieren; zij beginnen ook ten voordeele der Engelschen te schrijven. En zonderling I de advocaat, de zooge zegde verdediger der armen en verdruk ten dezer wereld, M. De Backer, is het, die de trompet steekt ten gunste der goudzoekers Schoone rol, M. De Backer en wy wenschen u uit ganscher herte proficiat. Gij zult ons toelaten eens regel per regel uw schrijven na te gaan En wijBelgen, wij beperken ons in 'l aanzien van dit alles bij de rol van lijdende toeschouwers Zou onze fameuze advocaat ons mis schien willen dom tusschenkoraen ten voordeele der Engelschen Dat zou er lief uit zien I - Wij bedenken niet eens welke ge- volgen de gemeenzame oorzaak van dit alles de verzwakking van Engeland voor ons wel zou kunnen hebben Oorzaak, zegt ge, wat is dat Wij be grijpen uw gedacht niet. Gedenk de fabel, heer advocaat, en steek uwe lantaarn aan. Ik meen dat ze van heel gawichtigen aard zouden kunnen zijn. Onze onafhankelijkheid is gewaar borgd n Ja maar niettemin is het waarheid, b dat de verdeeling van België tusschen Frankrijk en Duitsohland werd opge- worpen vèor den oorlog van 70-71 on- danks die gewaarborgde onafhanki lijk- heid 1 En wel door twee dier waarbor- b gende natiën. Niet juist, heer advocaat. Gij moet eerst de geschiedenis nog wat leeren. Het voorstel van verdeeling kwam van Frankrijks zijde alleen uit, en dan nog E. MARLITT. (NA VERTELD). 22"® VERVOLG. Dan doet men het best, ze voor dien tijd neêr te halen. Mijnheer stoof de schcnt op het scheen dat hij den onverschilligen spreker naar de keel wilde vliegen, terwijl de zieke met eenen gil smeekend de armen ophief mijnheer, dat wil met andere woorden zeg gen, dat gij mij op straat wilt zetten. De heer Mnrkus vatte sustend de linker hand der oude dame. Hoe knnt gy daarvan zoo schrikken, mevrouw zegde hij. Is u dit huis, dat on miskenbaar op het punt staat in te vallen, zoo lief, dat gij geen ander in de plaats zondt willen zien Ik laat ook den molen van den grond af nieuw opbonwen er blijft mij niets anders over, als ik niet wil, dat t'avond of morgen op het hoofd van mijnen pachter in stort. En hier is veel gemakkelijker en spoe- uit den koker van Napoleon den derde Duitschland was er bepaald tegen. Bis marck alleen heeft een strik aan Bene- detti en Napoleon gespannen en die kort- xichtigen zijn er in gevallen En ook de waarheid is het, en onte- gensprekelijk bewezen: dai die overwe- gende macht van Engeland die verdee- n ling in de weg stond. Dat is waar maar die verdeeling is door Duitschland niet aangenomen. Wat volgt is dus niet waar. Was Engeland niet te duchten ge- n weest Bismark, de grootste iupalmer en eenheidsbewerker die ooit leefde, zou niet tegenover België de taak van beschermer hebben op zich genomen. Indien Engeland nu verzwakt en ontzenuwd, vernederd uit Zuid-Afrika terugkeert, zou België het zoen- - offer tusschen Frankrijk en Duitschland niet worden De Boeren vechten in Zuid-Afrika tpgen Engeland en M. De Backer treurt! Wi», wij Belgen, zegt hij, zullen de gebroken potten betalen 1 Dat moet in 'nen kader gesteld worden! M. De Backer, kent gij de fabel van Phedrus Gij ziit liefhebber van fabels, wij zullen ze u dan vertellen 1 Kikvorschen die den strijd vreezen tusschen twee slieren Immer lijden de kleinen door de ge- schillen der grooten. Een kikvorsch in zijn moeras zag twee stieren vechten. Helaaszegde hijwelk groot gevaar bedreigt om Door eenen anderen ondervraagd waarom hij zulks zegde en zich bekloeg vermits zij vochten voor het rijk over de kudde en dat, ten andere, zij verre van hen leefden, antwoordde hijJa, het is waar zij leven wel wijd en zijn n van een ander geslacht, maar degene die overwonnen zal worden, zal uit het rijk der beemden verstooten worden. 11 ij zal in verdokene hoeken van onze moerassen een veilige schuilplaats zoeken en ons zonder mededoogt-n onder zijn voeten verpletteren. Zoo hangt ons lot van hunnen twist af 1 M. De Backer speelt gij niet wat de rol van den kikvorsch Oh gij ook ziet zoo verre dat men met de gewon-- oogen der stervelingen uwe arendsblikken niet im mer volgen kan. Uit uwe woorden zullen de militaristen voordeel treKken, heer advocaat, want wie spreekt lijk gij wordt aanhanger van Brialmont. Proficiat I Uwe kiezers die in u eenen partijganger zoeken van nie mand gedwongen soldaat zullen aar dig op zien diger een nieuw gebouw op te trekken dan ginds aan het water. Ik beloof u, dat het een net, gemakkelijk hnis zal worden met ge zonde, luchtige vertrekken, verandah en vei lige sluiting. Wij zetten het op ziju minst dertig stappen van de rails af, verleggen de stalling naar den noordkant en de plaats ach ter de gebouwen, waartoe een goed stuk van het dennenbosch moet weggekapt worden.... Het is niet meer dan billijk, dat ik u tijdens den bouw een fatsoenlijk onderkomen bezorg, en daarom verzoek ik u, uwe tenten in het hnis van het Hertenveld op te slaan. Ik stel d^ helft van de bovenverdieping tot nwe l»e- schikking, ik hoop, dat gij u in de vertrek ken nwer overleden vriendin t' huis znlt ge voelen tot gij, ik vermoed met het begin van mei in het volgend jaar, naar de pachthoeve kuut terugkeeren. Vindt gij dit goed Zij beproefde, weeuende en niet in staat een woord te uiten, zync hand die de hare nog omsloten hield, aan de lippen te brengen, hetgeen de jouge man verschrikt afweerde. Neen, neen, riep hij verlegen blozende, dank mij niet. Zie in betgeen ik doe, een lesten groet van eene edele afgestorvene uit den boogen hemel Ook de schout scheen sprakeloos van ver rassing ook hij was op hot pnnt, de hand van den jongen man te vatten, maar bij de leste woorden zag hij onthutst op. Hy trok de M. De Backer, alle slechte daad vind in haar zelve haar straf. Had gij in den Spaanschen oorlog verzet aangeteekend tegen de miskenning van het recht dan zoudt gij nu geene kikvorsch kreten laten boeren. Verdedig het recht der volkeren, huldig geen. sterke dan zult gij nooit voor onze viijheid en onafhankelijkheid moe ten vreezen. In 't handhaven van het recht alleen zullen wij onze veiligheid vinden. De rekenkamer zoo als ze in België bestaat is eene der schoonste instellingen welke deeluitmakeo van de verschillende besturen. Hare werking is vaak zoo goed bevonden geworden dat vreemde landen ze ten voorbeeld hebben genomen. Zoo deden Turkije, Persië, Bulgarië en andere landen hunue rekenkamer inrichten door Belgische beambten tot groot voordeel van de staatsbesturen. Ziehier in éeuigo woorden waarin de rekenkamer iu Belgi© bestaat. De rekenkamer is eene hoogere staats macht die de rekeningen van de besturen naziet, en alle personen die gelden in trekken of uitgeven iu naam van den Staat, op zeker oogeublik ontlast van hunne verantwoordelijkheid, in korte woorden gezegd, de rekeningen sluit van alle beambteu die geld van den Slaat in banden hebben. De rekenkamer ziet alle de rekeningen na van den Staat, en doör de juistheid en de bondigheid waarmede zij bare besluit- selon uitvaardigt, is ze de beste instelling welke België bezit. Zoo ziju do beambten der belastingen verantwoordelijk op hunne goederen of waarborg, voor de sommen die zy in han den krijsen. Ieder jaar beslist de reken kamer of deze beambten hun plicht ge daan hebben, ontlast ze van de verant woordelijkheid die op ben rustte voor de rekeningen van het verloopen jaar, of legt de hand op de als waarborg gestorte sommen, iu een woord, sluit Lunue reke ningen op volstrekte wijze. De r ekenkamer is eene uitvinding van Napoleon I. Hij richtte de eerste hoogere kamer in die alle macht zoude hebben om de rekeningen vaD den Staat te sluiten en verdeelde ze in drie sectiën die ieder op hare beurt de werkzaamheden moes ten nazien, zoodat er wezenlijk een drie voudig coutrool bestond. Daarenboven benoemde hij raadsbeeren die ten allen tijde de boeken konden nazien en die alle reebt hadden opmerkingen te maken over hetgeen ze bestatigden. hand terug en in zijne gelaatstrekken kon ook een niet ingewijde lezen, dat eensklaps een licht voor hem opging dat de gedachte bij hem opkwam: daar zit iets achter. Ilij was een vaD die eigen lie veilde karakters die nooit erkennen willen, dat zij zelf macht en aanzien verspeeld hebben zij zoeken zich meester temaken vau het terrein, zoodra hun slechts een duim lucht en ruimte gelaten wordt. O ja, onze lieve vriendin, sprak hij met kalme bedaardheid en min of meer uit de hoogte, heeft het weten te waardeeren, wat wij ten alle tijde voor haar geweest zijn. Wij hebben, al waren wy van haar verwij derd, lief en leed trouw met baar gedragen en eindelijk de treurige eenzaamheid van het Hertenveld met haar gedeeld.... Hoe menig maal ben ik door weer en wind tot haar ge gaan, om met een pariij schaak den vervelen den winteravond te verkorten, en hei Bchaak- spol is mijne liefhebberij niet, moet gy weten; integendeel Maar zulk een offer brengt men geerne, vooral aan eene vrouw, die trouwe vriendschap wist te waardeeren als onze goede houtve8terin. Zij beeft meer voor ons gedaan dan het geheele leger van vrienden te samen, dat zich om onze eet- en speeltafels kwam scharen, voegde de dame in het bed er met beschroom de bevende stem by. De rekenkamer volgt iu gezag op het verbrekingshof zoodat ze hooger staat dan de wetgevende macht en de voorrang op haar heeft in het uitvoeren van het opgelegde ambt. Onze rekenkamer is samengesteld van een voorzitter, zes raadsbeeren en een verslaggever. De jongste raadsheer ver vult het ambt van openbaarministerie. Voorzitter en raadsheeren moeten min stens dertig jaar oud zijn zij worden alle zes jaren genoemd door de Kamer van volksvertegenwoordigers, die altijd het recht heeft af te zetten. De leden van de rekenkamer mogen geen ander ambt uitoefenen, mogen geene familiebetrekkingen tot in den vierden graad met eikander hebben of met een der ministers. De rekenk.imer is verdeeld in twee af- deelingen, ieder van drie raadsheeren. Ieder halfjaar, gaan de raadsheeren van de eene afdeeling naar de andere, zoodat in een jaar tijd alle zes de raadsheeren in de twee afdelingen gezeteld hebben. De rekenkamer heeft geen rusttijd zij Doemt hare beambten welke verscheidene titels dragen en mag ze ook wegzenden. De beambten der rekenkamer hebben niet alleen eene vaste bezoldiging, maar hebben recht op betaling voor iedere feil die ze in de rekeningen vinden, welke hun gestuurd worden. Men ziet welke drijfveer ze hebben om alles uit te pluizen en niets laten voorbij te gaan dat onjuist is. Zoo gebeurt het dikwijls dat rekenin gen opgemaakt door de besturen, door verscheidene personen worden als juist onderteekend, nogtans door de rekenka mer worden teruggezonden als zijnde niet gemaakt volgens de regelen der wetge- ving. De rekenkamer ziet niet alleen alle rekeningen na, maar zorgt ook dat geen enkel artikel van het budget overtroffen worde, of dat geene sommen van het een budget op het ander worden gebracht. Een dubbel van het groot boek der open bare scbuld berust in hare banden zij houdt boek vau de pensioenen ten laste van den Staat, ontvangt van de ministers de titels der bezittingen van den Staat, middels, goederen, wegen, ijzerwegen, kanalen, enz. De rekenkamer is dus. zon der geld in handen te hebben, de afge vaardigde maebt, die de gelden van den Staat bestuurt en zorgt dat geene onre gelmatigheden plaats hebben. Onder dat oogpuut is het niet alleen de hoogste macht die in België bestaat, maar door zijne volmaaktheid, een der beste instel lingen waarop wij mogen roemen. N. Niet bitter worden, hartje Geen ver wijten aan onze oude vrienden Maar gij hebt gelijk Clothilda was van harte dank baar en zou ongetwijfeld nog verder gegaan zijn, indien wij, uit een verklaarbaar gevoel van kie8chkeid, baar niet hadden tegenge houden. Hij baalde de schouders op. Enfin, bet beeft zoo moeten zijn de dood is baar overvallen ware dit het geval niet geweest, dan zon het in veel opzichten geheel anders gegaan zijn. M. Markus wendde zich smokkend van den zwetser af, die hem tamelijk onverbloemd, in het gezicht zegde, dat van rechtswege hy de meester van het Hertenveld zou geweest zijn, ware hy geen ongelnksvogel geweest. Een scherp antwoord zweefde op de lippen van den jongen man, maar met het oog op de ontstelde zieke, die met smeekenden blik zijn oogen zocht, bedwong hij zich en antwoordde bedaard Volgens de inlichtingen vau haren advocaat heeft mijne tante zich slechte als de vrucht gebruikster beschouwd van hetgeen haar man haar heeft nagelaten. Eenig en alleen daarom heeft zy niet bij testament over het goed be schikt. Ja, ja, ik geloof dat gij gelijk hebt, ja, ja, stotterde de schout. Verslagen zakte hij in zynen leuningstoel weg. ik herinner my Bij het hekeode hoof 1 der Porijzer ge heime politie Vidocq kwam op zekeren dag een man, die zich aaabood als spion Wat kunt ge zooal vroeg Vidocq hem kort af. O, heel veel, antwoordde de onbe kende, die zich Jacquin noemde. Voor eerst kau ik heel voordeelige iukoopen doon, neemt gij er maar eens de proef meê. Goed, hier hebt ge 10 fr., ga daar- meê naar de markt en koop mij twee schoone ganzen. Ik wil eens zien, of gij iets goeds zult aanbrengen. Jacquin beloofde dat hij spoedig terug zou zijn, en op het bepaalde uur bracht hij Vidocq niet alleen twee prachtige ganzen, maar ook de 10 fr. terug, die hij van hem had ontvangen voor den inkoop. Uitstekend, zegde Vidocq, maar vertel mij nu eens, hoe gij dat hebt klaar gespeeld. Dat heb ik op de volgende manier gedaan, mijnheer Ik heb van eene ken- cis, die koksjongen is een wit fraksken, eene pots en eene mand geleend. De mand vulde ik met steenen en strooi en legde er voor eenige stuivers groenten bovenop. Zoo trad ik den winkel van eene wildhan- delaarster binnen, ik kocht en betaalde de beide ganzen. Daar mijne mand, die ik op het hoofd droeg, echter heel zwaar was, en ik die niet geerne eerst wilde af zetten, verzocht ik de handelaarstor om zelf de beide vogels in de mand te leggen. Ik giog daartoe voor haar staan, bukt# mij en terwijl zij de- ganzen op mijne maod legde, woelden mijne handen in den leêren geldtasch, dien zij, evenals alle menschen van haar soort, op zij droeg. Met de grootste voorzichtigheid haalde ik, behalve mijne 10 fr., nog 30 fr., uit hare tesch, benevens eenig klein geld. Zie, hier is bet geld. Werkt gij dikwyls op deze manier vroeg ViJocq. Zoo dikwijlsik kan, mijnheerI Ach, men moet toch aan deu kost komen. Nu, ge schijnt mij niet onbekwaam toe. Ik zal u in mynen dienst nemen en u van af morgen vroeg werk geven. Ga vandaag maar heen en pas op, dat men u niet pakt, want zoolang gy niet in mijneD dienst zijt, kan ik u niet beschermen. Jacquin ging heen. Terwijl hy Vidocq zijn kunststukken uitlegde, had hij het daarbij niet laten ontbreken aan verklarende bewegingen en gebaren. Hij had zich gebogen, had zijnen toekomstigen meester meermaals aange raakt, j uist zooals hij met de wildhande- laarster had gedaan, zonder te kort te doen aan den eerbied voor het hoofd der politie. ook, zoo iets uit haren mond gehoord te heb ben. Het dient daarom waardeering, dat gy de veeljarige betrekking tusschen haar en ons niet geheel verloochent. Welnu, ik neem uw vriendelijk aanbod, by tijd en wijle mya intrek in het hoerenhuis te nemen, met dank baarheid aan maar, ik bid n, wat zal er intnsschen van mijn vee geworden. Het was moeiëlijk by deze stoeffery ernstig te blijven. Nu, zegde M. Markus, die al zyne aan dacht wijdde aan een zijner handschoenen, waarvan een knopke was afgesprongen, ik meen in het voorbijgaan eene koei in den stal gezien te hebben. Ja, ja juist, voor het oogenblik, M. Markus. Ik ben genoodzaakt geweeet, kort geleden twee prachtige zwitaersche koeien aan den beenhouwer te verkoopen, eene zware beproeving voor een landbouwer. Ik ben er over het geheel Biecht aan toe. Op het veld is ook niet alles, zooals het behoort, dat weet niemand beter dun ik, maar er ontbreekt mij een knecht. Ik heb naar alle kanteD geschre ven, een uit deze streek wil ik voor geen geld ter wereld het volk hier deugt nergens toe, ik heb een hoog loon geboden, eigenlijk veel te hoog, maar men wil niets van het Herten veld weten. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1900 | | pagina 1